Page 10 of 12 FirstFirst ... 6789101112 LastLast
Results 91 to 100 of 111

Thread: Medicinske sestre u dijaspori

Re: Medicinske sestre u dijaspori

Quote Originally Posted by bare
    Quote Originally Posted by bombarderch
    Ljudi, stanite malo! O kakvim vi ovdje fakultetima pricate??? Ovdje se radi o srednjoj strucnoj spremi SSS, a ne o medicinskim fakultetima! SSS traje 4 godine a visa medicinska skola 2 godine. To je isto skola a ne fakultet. Zna se sta je med. fakultet i koliko traje. A po zavrsetku si doktor opste prakse. Jedan gore navodi da nakon jedne godine ucis sve kao i doktor samo sve stane u godinu dana. Smijesno, zar ne? Pa gdje je taj fakultet da i ja zavrsim, cuj samo godinu) Pisite realno a ne neke nebuloze.
    Sto ja volim Bosansku terminologiju imam i Doktora i Ljekara u famili.
    Doktor je Scenije ( to je titula Doktor Medecinskih Nauka )
    Ljekar ili Ljecnik je osoba sa samo zavrsenim Medecinskim Fakultetom u bivsoj Yugi .

Dali ides na Doktorski pregled ili Lekarski pregled , Doktorsko Uvjerenje ili Ljekarsko Uvijerenje?

U Americi imas zvanje PAC ( Certifikovani Asistent Fizijatra) Fizijatriska Sestra , U Bosni Fizijatar je Ljekar Opste Prakse jeli sada svatas razliku???

Ja se nisam izrazio pravilno kada sam rekao za godinu razlike u programu ja sam mislio na Medecinski Fakultet u Bosni i zato sam rekao poslije toga da nasi ( Bosanski Ljekari) rade po Americi kao RN .

U Americi nema Srednjeg Usmjerenog obrazovanja i zato ti treba fakultet za sva profesionalna zanimanja ukljucujuci Medecinsku Sestru, a da postanes doktor ides u Srednju Skolu pa onda na pred-medecinu ( cetri godine) pa Skola Medecine ( tri godine) pa tri godine staziranja , pa par godina Specijalizacije pa onda mozes reci ja sam Doktor u Americi( Dr. MD.) prevod tiule Doktor Medecinskih Nauka.

Mariana ja a vjerujem i vecina drugih smo zeljeli da ti na fin nacin kazemo da Diploma Srednje Mjesovite Medecinske Skole ti nece obezbjediti posao Medecinske sestre na zapadu .
    u svicarskoj su nase sestre sa diplomom srednje medicinske skole dobijale posao medicinske sestre do kraja 2007 godine...

veteran foruma

Quote Originally Posted by pupi
    Quote Originally Posted by bare
    Quote Originally Posted by bombarderch
    Ljudi, stanite malo! O kakvim vi ovdje fakultetima pricate??? Ovdje se radi o srednjoj strucnoj spremi SSS, a ne o medicinskim fakultetima! SSS traje 4 godine a visa medicinska skola 2 godine. To je isto skola a ne fakultet. Zna se sta je med. fakultet i koliko traje. A po zavrsetku si doktor opste prakse. Jedan gore navodi da nakon jedne godine ucis sve kao i doktor samo sve stane u godinu dana. Smijesno, zar ne? Pa gdje je taj fakultet da i ja zavrsim, cuj samo godinu) Pisite realno a ne neke nebuloze.
    Sto ja volim Bosansku terminologiju imam i Doktora i Ljekara u famili.
    Doktor je Scenije ( to je titula Doktor Medecinskih Nauka )
    Ljekar ili Ljecnik je osoba sa samo zavrsenim Medecinskim Fakultetom u bivsoj Yugi .

Dali ides na Doktorski pregled ili Lekarski pregled , Doktorsko Uvjerenje ili Ljekarsko Uvijerenje?

U Americi imas zvanje PAC ( Certifikovani Asistent Fizijatra) Fizijatriska Sestra , U Bosni Fizijatar je Ljekar Opste Prakse jeli sada svatas razliku???

Ja se nisam izrazio pravilno kada sam rekao za godinu razlike u programu ja sam mislio na Medecinski Fakultet u Bosni i zato sam rekao poslije toga da nasi ( Bosanski Ljekari) rade po Americi kao RN .

U Americi nema Srednjeg Usmjerenog obrazovanja i zato ti treba fakultet za sva profesionalna zanimanja ukljucujuci Medecinsku Sestru, a da postanes doktor ides u Srednju Skolu pa onda na pred-medecinu ( cetri godine) pa Skola Medecine ( tri godine) pa tri godine staziranja , pa par godina Specijalizacije pa onda mozes reci ja sam Doktor u Americi( Dr. MD.) prevod tiule Doktor Medecinskih Nauka.

Mariana ja a vjerujem i vecina drugih smo zeljeli da ti na fin nacin kazemo da Diploma Srednje Mjesovite Medecinske Skole ti nece obezbjediti posao Medecinske sestre na zapadu .
    u svicarskoj su nase sestre sa diplomom srednje medicinske skole dobijale posao medicinske sestre do kraja 2007 godine...
    A ja sam ovo napisao par godina poslije 2007 .

Junior Member

Interesujemo se za emigraciju u Kanadu,ali imamo problem oko ispunjavanja formulara za posao i skolu.
    Moja devojka je glavni aplikant.
    Zavrsila je Srednju Medicinsku i nakon toga radila 5god. kao medicinska sestra.
    Vise ne radi.
    Sada studira Medicinski Fakultet u Novom Sadu (Srbija) smer Zdravstvena Nega...zavrsava drugu godinu,pa nas interesuje...ako bih neko hteo da pogleda ovaj link sa njenog fakulteta,pa da nam razjasni nesto...molim vas, pogledajte zbog predmeta i opisa.
    http://www.medical.ns.ac.yu/zdravstvenanega.php
    1. Da li ona moze da zavrsi te strukovne studije (3god.) da bi mogla da izadje na ispit u Kanadi za RN ili mora da zavrsi akademske studije (4god.)...verujem da sa 3god. moze na ispit za RPN?
    2. U aplikaciji traze radno mesto-zanimanje na kom si radio...posto ona ima 5god. kao medicinska sestra sa srednjom skolom...ima polozen drzavni (strucni) ispit.Da li mozemo kao opis zanimanja da stavimo Licensed Practical Nurse?...jer samo:LPN, RN i Head Nurse kao deficitarna zanimanja mogu da apliciraju...a trazi se min. 1god. radnog staza sa tim zvanjem.
    Hvala unapred!

stalni član foruma

Prica mi rodjak koji zivi u Holandiji, da su nase medicinske sestre doktori za holandske doktore opste prakse ili ljekare. Kod njih ljudi umiru od bezazlenih stvari zbog greski kucnih doktora a isto tako i specijalista. Najvise imaju problema sa hirurgijom gdje svaki treci slucaj izadje sa greskom.

veteran foruma

Prico meni rodjak da u Bosni prosjecna plata je 100 000 eura a svaki taksista utreniran ko NASA astronaut.

Eto oni zavrsili medecinu da ih uce nase sestrice sa jedva dvojkom zavrsenom srednjom skolom. Pa je si li ti ikada bio u bolnici ili bar ambulanti da imas bar ideju sta to radi medecinska sestra u Bosni ( cast izuzetcima)? To su one price bolje nase ****o nego njihova torta .

Ja imam dobru prijateljicu koja dugo živi i radi u Offenbahu i radila je posao med. sestre jako dugo. Nedavno smo se čule i kaže da je obolila (kičma joj je doslovice napukla na tri dijela). Radila je sa starijim ljudima uglavnom i godinama radila najteže stvari. Novce je zaradila to je tačno ali i izgubila zdravlje. Davno mi je rekla da "sve što ti Švabo da to će ti na kraju uzeti".
    Dajem ti verse i note
    sve moje sarene perle na dar
    jos te mogu pjesmom kupiti
    lukavo i slatkorjecivo
    jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav.....

редактор-мастер игры strelok's Avatar

Njemačkoj potrebni medicinski radnici

Nacionalizam je maligna bolest društva koja uzrokuje moralno-duhovni i materijalni slom zajednice.

http://www.youtube.com/watch?v=W-ILZmWwMKk

veteran foruma
    Quote Originally Posted by baby doll View Post
    Ja imam dobru prijateljicu koja dugo živi i radi u Offenbahu i radila je posao med. sestre jako dugo. Nedavno smo se čule i kaže da je obolila (kičma joj je doslovice napukla na tri dijela). Radila je sa starijim ljudima uglavnom i godinama radila najteže stvari. Novce je zaradila to je tačno ali i izgubila zdravlje. Davno mi je rekla da "sve što ti Švabo da to će ti na kraju uzeti".

Nije ona radila kao med. sestra nego kao bolnicarka u starackom domu .

veteran foruma Titan's Avatar
    Naslovnica » Vijesti » Teme | objavljeno: 10.03.2013. 16:07 | Autor: A. Nu.

Garantuje se plaća od 1.500 do 2.000 eura
    Njemačka iz BiH traži čak 500 medicinskih radnika
    Plaće se kreću od 1.500 do 2.000 eura
    FOTO: Ilustracija

Do kraja mjeseca trebao bi biti potpisan sporazum s njemačkom agencijom za zapošljavanje, čime bi 500 njegovateljica i medicinskih radnika iz BiH dobilo posao u toj zemlji.

Adnan Delić, direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH, kazao je da će bh. građani u Njemačkoj raditi legalno u skladu s tamošnjim zakonima.

Dodao je da će poslodavci iz Njemačke sporazumom biti obavezni radnicima iz BiH, uz plaću od 1.500 do 2.000 eura, osigurati smještaj, hranu, osiguranje i plaćene prekovremene sate.

Procjenjuje se da slobodnih mjesta ima i u maloprodaji, a najtraženija zanimanja su kuhari i hotelijeri. I građevinska industrija u Njemačkoj suočena je s mogućim nedostatkom novih kvalificiranih radnika, što je dodatna šansa za posao bh. građana.

Delić je napomenuo i da u Austriji vlada velika zainteresiranost za radnike iz BiH raznih vrsta zanimanja.
    Napokon da se nesto konkretno uradilo i na polju zaposljavanja nasih medicinara u Njemackoj, moguce cak da ce uslijediti i ugovori i ostalim zapadnim zemljama.
    Ali jedno je u ovoj prici bitno uzeti u obzir, ovdje se iskljucivo traze usluzni medicinari, osoblje za njegu starih osoba u starackim domovima kao i kucnu uslugu.

Ako se ne varam tih zanimanaj kod nas u BiH nije bilo i kao da ima malo sta zajednickog sa medicinskim sestrama.
    Njega u starackim domovima je izrazito zahtjevan i tezak posao, do sada je osoblje za njegu dolazilo iz Poljske i drugih istocnih zemalja.

Posebnu paznju treba obratiti na obecanje da se plata krece od 1.500-2.000 € naravno, radi se, cvrsto sam uvjeren o bruto zaradi, sto u sutini i nije malo, kada se uzme u obzir
    i smjestaj, kao i ishrana.
    Ishranu si nikako ne mogu zamisliti, jer te opcije u Njemackoj nema (naime, topli obrok) to se po svim prilikama mora posebno placati,
    ishrana mozer biti subvencionirana od firme ali nikako frei (slobodna).

Da kada bi se ovdje i o bruto zaradi radilo uracunavajuci stan i hranu, bila bi to jako velika suma, sto si pored najbolje volje ne mogu zamisliti.

Bilo kako da bilo, vijest je za nase medicinare ipak za pozdraviti i jako pozitivna i ipak se moze koji dinar zaraditi, ali posao je izrazito naporan,
    sudeci pak po izjavama onih koji rade u tom sektoru, a imajuci i u vidu da je lose honoriran,
    sto me upravo ovako primamljiva ponuda jako iritira.
    Došlo vrijeme da čovjek od "seljaka" može bježat jedino na selo.

novi član adnannn's Avatar
    Super, neka je sa srecom medicinskim radnicima u Njemackoj.

Prije par mjeseci sam citao da USA nedostaje cak 200.000 medicinskih sestara/brace.

Tezak posao, jeste naravno, ali i dobro placen.
    “I'm a cage, in search of a bird.”

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)