Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Thread: Borci Bosne i Hercegovine

Bosanka na forumu Evita's Avatar

Borci Bosne i Hercegovine

Konačno zajedno u borbi za svoja prava,borci Federacije i RS.Oni koji su do juče ratovali sada su shvatili da su obespravljeni a to su bili i na samom početku rata od ovih istih koji do dan danas njima manipulišu.

Situacija je ista.
    Borci gladni a Ministri siti.

Borci svega željni a Ministri se preseravaju.

Da li su borci dobili sve što su zaslužili? Da li su prevareni i od koga?
    Šta hoće demobilisani borci i koji je to status u vremenu kada je potreban svaki sposoban čovjek da gradi ovu Državu?

Da li je čovjek koji je tjeran da kopa rovove na prvim linijama žrtva koja nije nigdje registrovana i kojoj se ne priznaju nikakva prava?
    Zašto demobilisani borci neće da rade za 1000 KM da ne izgube 150 i socijalno osiguranje?
    Da li će najavljeni protesti uroditi plodom i šta hoće borci?

Kome je rat -brat a kome je bio rat?

Može li ova BiH krenuti naprijed ako još plaća cijenu ratovanja? Kome je napravljeno odmaralište na Boračkom jezeru??

Zašto posebno idu nane i dede a posebno udovice?

Zašto su borci dozvolili sebi da jedni druge izdaju kada su zajedno rame uz rame bili uz svoju zemlju?
    Da li su neki dobili više da ćute a neki jeftino prodani?

Priznajmo sebi gdje smo to griješili,čime smo se zadovoljavali i šta je to što smo trebali a nismo dobili?

RVI i oni koji danas nemogu raditi-trebali su biti ispred svih a da li i ko im je oduzeo to pravo?

Šta hoće borci ??
    Last edited by strelok; 14.02.2011. at 20:30.
    Nećuuuuu ......

veteran foruma Producent's Avatar
    Borcima koji se borise za jedinstvenu i nedjeljivu BiH,kakvu su priznale UN,DODJELITI ZAKONOM PREDVIDJENE olaksice ili privilegije.Moraju imati zivot dostojan covjeka,kao sto imadose Titini borci koji postadose Partizani uz sam kraj rata.Previse je pitanja gore,ali ako bi uspjeli rjesiti ovo,svi drugi problemi bi bili manje problemi.Civilne zrtve rata,kojih ima mozda i ponajvise iznjeli su isto veliki dio tereta za slobodu BiH. Tu je zakon jednako jasan????

veteran foruma garak's Avatar
    Ja ne znam da borci u federaciji zele protestovati,znam za ove u RS da su najavili?
    Pa im harambasa reko kako vas nije stid da se bunite i da ako se budu bunili da nece dobiti nista...
    Takodjer mi nije poznato da su se ujedinili i da ce zajedno nastupati ili bilo kakav vid saradnje ?

Svaki registrovani borac je dobio ratni staž koji se računa duplo.Neki su dobili više neki manje zavisno od štele koju su imali.Definitivno su najbolje prošli ratni profiteri koji su pored vojnog staža dobili i kredite za razvoj od kojih su se uredno pravili tržni centri ,hoteli i odmarališta kao ono na Boračkom jezeru.

Mnogi su dobili i stanove koje su morali napustiti .

Nepravilna raspodjela sredstava nekom više nekom manje a nekom nimalo dovela je danas do nezadovoljstva mnogih.Dajući i djeleći ono što pripada svima i tražeći nešto za uzvrat rušilo je sistem vrijednosti i dovodilo borce u položaj zavisnosti umjesto ravnopravnosti.Stvarani su lobiji pogodni za manipulaciju stranačkim liderima umjesto da se radilo po zakonu i pravilima.

Mnogi privilegovani koji su dobili vojnu penziju,otvorili poslovne objekte,nastavili iskorištavati neprijavljene radnike i sami su doprinijeli nezadovoljstvu mnogih jer su mislili da pravo samo za njih postoji.
    Mnogi demobilisani uredno dobivaju 150 KM sa biroa misleći da je to penzija.Nije -to je samo milostinja kojom vas kupuju da ćutite dok vam jeftino prodaju preduzeća u kojima možete da radite.

Sve miriše na kriminal kako sa jedne tako i sa druge strane.

Revizije su samo još jedno zamazivanje očiju onima koji su najgore prošli.
    Borci se moraju odlučiti da li biti stranački poslušnici i igrati kako oni sviraju.
    Raditi po zakonu i u svim poslovnim objektima uredno radnike prijavljivati.
    Raditi na crno a pare na birou primati.

RVI moraju jednom zauvjek biti registrovani a ne od njih pare kasirati.
    Previše je nepravilnosti u boračkoj populaciji u kojoj postoje i oni nezadovoljni koji su dozvolili da budu šikanirani.
    Očito da je glavni problem u onima što su sebe i familiju uhl***ili a druge sudbini prepustili.
    Last edited by strelok; 14.02.2011. at 20:32.
    Nećuuuuu ......

Quote Originally Posted by garak View Post
    Ja ne znam da borci u federaciji zele protestovati,znam za ove u RS da su najavili?
    Pa im harambasa reko kako vas nije stid da se bunite i da ako se budu bunili da nece dobiti nista...
    Takodjer mi nije poznato da su se ujedinili i da ce zajedno nastupati ili bilo kakav vid saradnje ?

Borci su najavili svoj protest na dan kada dolaze strani zvaničnici a to je godišnjica Olimpijade.Ako nebudu ispunjeni zahtjevi koje traže.
    Za mene svi oni koji su na budžetu BiH spadaju u borce BiH.
    Dodik prijeti ali ako je glad mnoge tjerala da ratuju danas u miru nemoraju da miruju.
    Ja jesam da borci dobiju svoja prava i da se smanje plate onima koji danas sjede u Parlamentu a prstom nisu mrdnuli osim što su nečije kćeri i sinovi.
    Nećuuuuu ......

stariji član foruma partizan48's Avatar

Borci

Znate li sta je zajednicko svim borcima svijeta pa tako i borcima ovoga zadnjega rata u BiH ( bez obzira za na kojoj strani nisana bijahu i u ime koje ideologije su se borili). Jad i bijeda koja ih hvata, njih najmanje 70%, kada se rat zavrsi. Od toga trenutka vise ne trebaju nikome, svakome su na teretu i svako ih se hoce rijesiti.

Oni koji su ih tjerali u rat, koji su ih slavili i cuda im obecavali dok su ti isti borci bili topovska hrana na bojistu, poslije rata ih ne trebaju vise ni zasto, osim po koji put u politicke ili izborne svrhe. Jer, kada se rat zavrsi i borci se vrate kuci automatski vise nisu borci nego nezaposlena masa kojoj nema ko da pomogne. Vlast i posao, kao i bogatstvo, se vec podijelilo među onim koji su rat shvatili kao licno sredstvo bogacenja, među politicarima i ratnim profiterima, medzu njihovom familijom i prijateljima i poslusnicima. Jednostavno, dok su borci rovarili u rovovima ovi su vec razgrabili i podjelili sve sto se imalo na dohvatu ruke i jos dalje. I normalno, kao desert poslije dobra rucka zgrabili su i vlast.

Pogledajte malo u istoriju ovoga svijeta i postratne sindrome svih zavrsenih ratova. Ko placa cijenu kada topovi umuknu. Onaj jadni obicni vojnik, borac koji je mislio da je time sto je sacuvao zivu glavu usao u jedan bolji postratni zivot. Vraga. On je taj sto ce i u miru ratovati ali sada protiv svojih vlastitih, licnih neprijatelja. Jer onih ratnih vise nema. A tu borbu vecina izgubi prije nego sto i zapocne.

To se desilo i sa amerikancima poslije svih njihovih ratova, njemcima,francuzima, rusima i svima sto su slovile, ili su to jos uvijek , vece sile i razvijenije i bogatije zemlje nego sto je BiH. A, ja ne govorim o ranjenim, fizicki stradalim a prezivjelim ili invalidima rata. Ja govorim o onoj masi ljudstva sto se vratilo bez fizickih trauma, vecina je dosla nazad sa psihickim posljedicama svega sto su prezivjeli.

Jos jedno morate znati. Titini partizani su bili jedni od rijetkih izuzetaka koji su imali privilegije i zastitu drzave poslije rata. Ta je zastita trajala onoliko dugo koliko i Jugoslavija. Normalno da ih je godinama bivalo sve manje i manje jer su ih zivotne godine stizale pa su odlazili na put bez povratka. Malo je zemalja i vojnih i politickih vodza cijenilo borbu svoga naroda kao Tito i partizani borbu protiv fasizma.

I sta su se trebali nadati borci u BiH poslije ovoga rata. Gurnuti su u jednu situaciju koja je nenormalna kao i politicki sustav ove zemlje. Tri vojske koje su se borile jedna protiv druge, dvije vojske koje su se uzgred borile i protiv BiH i ostanka u njoj, sada su sve zajedno dobile status boraca BiH. I to tolika masa ljudi da mi nekada nije jasno da ih je toliko hvatalo za pusku. Pola zemlje socijalni slucajevi i to u drzavi koja finansijski tone ko kamen u vodi. Ko ce sve to izdrzati kada je bez posla preko 50% radno sposobnoga stanovnistva, u drzavi koja je bez industrije i poljoprivrede a stvarnih planova i ulaganja nema ni za ljeka u doglednoj buducnosti.

I vi se ko sada cudite zasto borci BiH prolaze kroz golgotu zivljenja kada je citava drzava menje-vise u istom loncu te iste golgote.
    Last edited by strelok; 14.02.2011. at 20:33.

veteran foruma kajdara's Avatar
    BOSNIA

Pretpostavljeni da pretpostavljaju
    prethodnici da prethode
    predvodnici da predvode
    telali da telale
    sljedbenici da slijede
    izdajnici da izdaju
    ubice da ubijaju
    kukavice da kukaju
    siledžije da siluju
    kurve da se kurvaju
    lažovi da lažu
    piromani da piruju
    lopovi da kradu
    kockari da se kockaju
    radnici da ne rade
    seljaci da ne siju
    filozofi da mudruju
    jadnici da jade
    pijanci da piju
    kadije da tuže
    kadije da sude

svi
    borili se
    jesu se
    izborili
    svi

samo ti sestro
    neznana
    sanjaš Bosnu sanjaš
    vjeruješ dušom
    djevojačkom je natopljena
    samo ja pišem o tebi
    pišem ne vjerujem
    da ne postojimo
    Od bezumlja bezumnije je samo - jednoumlje.

veteran foruma fazlic's Avatar
    Koleginica Evita vidi se da si patriotski orijenitsana osoba i to je veoma ljepo od tebe. Ali ne mozemo mi borce koji su se borili za Bosnu i Hercegovinu i one koji su se borili protiv Bosne i Hercegovine stavljati u isto bure.

Bio sam od prvog dana u 5 Korpusu Armije BiH. Ponosim se time i vidim sta se desava. I nedaj boze sutra rata, opet cu srcem da idem branim narod svoj i domovinu svoju. Necu da pricam kako nam je bilo i sama znas.

Znao sam po 15 dana da jedem somun i koruzu sta mi mama spremi dok sam bio na liniji. Meni da moj babo i mamina familija nije pomogla posle rata, sada bi mozda prosio po Bihacu. Sramota je ovo sta se desava. Prosle godine kada su polupali ono po Sarajevu dobili su punu podrsku od nas iz krajine.
    Last edited by strelok; 14.02.2011. at 20:33.
    Istine i zablude o Fikretu Abdicu - Od babe do ratnog zlocinca

Moderator iz Trećeg
    Quote Originally Posted by fazlic View Post
    Ali ne mozemo mi borce koji su se borili za Bosnu i Hercegovinu i one koji su se borili protiv Bosne i Hercegovine stavljati u isto bure.
    Pa da nije bilo jednih, ne bi bilo ni ovih drugih. S kim bi onda se borio? Koga bi ubijao, odnosno - tko bi tebe ubijao. Znači svima isto sve.

Inače, ovo nema nigdje na svijetu.
    Porokali se 3 i pol godine, svatko sa svakim, u svojoj zemlji.
    Rezultat rokanja: neriješeno - podjela bodova, porušena i podijeljena zemlja. Bivši neprijatelji ostali u jednoj državi, svi u pravu, svi se branili i sad bi se svađali tko ima pravo a tko nema pravo na socijalu.

U međuvremenu, rezultat borbe: raseljeni ljudi, poharana i očerupana državna imovina, pokradene donacije i što je najgore isti klošari ostali u vlasti. Srećom, malo biologija, malo Hag su to reducirali, ali dečki iz njihovih kabineta još su tu.

Ja sam nekakav razvojačeni branitelj, dragovoljac, ranjavan, imam nekakav pleter (odlikovanje)...niti jedne jedine marke nisam dobio na to sve. Niti sam tražio. Trebao sam se sa svojih dvadeset i kusur godina, nakon rata natovariti na nekakvu socijalu, i dan danas je glođati. Smiješno.

I sad bi nakon 15 godina još punili tu vreću bez dna? Soliti more. Do kada? Kada će taj status demobilisanih/razvojačenih boraca-branitelja prestati. Pa zar mislimo i slijedećih 30-40 godina upumpavati više od trećine proračuna u to grotlo.
    Kategoriju razvojačenih branitelja 15 godina nakon ''rata'' ne poznaje niti jedna država, to je naš domaći izum.

forumski analgetik plivadon's Avatar
    Borci koji su prestali da se bore nisu vise borci . Ako su zadovoljni bez posla i 150 KM sadake znaci da su se borili i izborili za bolje sutra tj. tih 150 km i nemaju razloga da se vise bore te time postaju obicni gradjani ili bivsi borci koji su za do 3 ipo godine ratovanja ostvarili polovinu penzije mog starog koji je 45 godina radio i dostojanstveno je zaradio a ona se pretvorila u mjesecnu uvredu .
    Ovakva drzava za kakvu su se izborili im je valjda trebala obezbjediti da pusku zamjene radnim mjestom a ako nije onda ispada da su se borili na pogresnoj strani jer im neprijatelj nije vise Srbin , Hrvat ili Musliman i nije dovoljno izboriti se za cijelu drzavu ili entitet . Ako su vec borci trebaju se nastaviti boriti protiv pljacke , mita i korupcije jer zivjeti u ovakvoj "slobodi" i nije bas nekakav uspjeh i stvar kojom bi se trebalo ponositi .
    Pogledajte Njemacku i Japan koji su svoj pohod u "novi poredak" platili totalnim unistenjem ekonomskim i privrednim pa su zasukali rukave i postali ekonomske sile bez milijardi pomoci a borci su se prestali zvati borci i postali su radnici .
    Postaje tragikomicno od drzave gdje je vise od 50% radno sposobnih nezaposleno traziti boracke dodatke ili penzije iz nepostojecih fondova a ne traziti da se prave radna mjesta koja ce praviti pare i normalan zivot .
    Da li je nekoliko godina ratovanja dovoljno da im obezbjedi sredstva da zive na racun drzave ne radeci nista ? Donacija vise nema , neredovna boracka primanja obezbjedjuju jos samo nepovoljni krediti jer prilivi od proizvodnje su jedva dovoljni da pokriju skupi drzavni aparat koji je ocigledno jos i neefikasan a borci se (koji apsurd) sada bore protiv vlastite drzave trazeci nekakvu crkavicu koju treba stvoriti iz nicega pri tom se ne pitajuci gdje su nestale donacije i kako je uradjena privatizacija kojom je drzava za koju su se borili pred finansijskim kolapsom .
    Traziti pare a ne traziti odgovornost odgovornih za ovakvo stanje nije vise patriotizam vec nesto sasvim drugo a rijec "borac" gubi svaki znacaj .
    Poslije Tita
    plivadon

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)