Page 2 of 183 FirstFirst 1234561252102 ... LastLast
Results 11 to 20 of 1828

Thread: Sarajevo mora pasti!

stalni član foruma

Re: Sarajevo mora pasti!

Quote Originally Posted by grunf
    Za one koji su mladji od 40 ljeta ,prica ide otprilike ovako.Ko god je sluzio vojsku u bivsoj JNA , sjeca se dobro da kad bi dosao kao guster prvi dan, odmah bi ti neko od starije vojske skrenuo paznju da ima tu jedan ili vise njih iz Sarajeva,Zagreba ili Beograda,zavisi odakle si dolazio.Tako bi ti pri prvom susretu sa starim Sarajlijom skontao da je doticni mladac s Romanije ili Kiseljaka, a Sarajevo je vidio samo kad je isao na sistematski pregled prije vojske na Novu stanicu, u nekadasnju kasarnu “Marsal Tito”. Kasnije su dosli ljudi iz zivopisnih predjela Hercegovine, Krajine , Sandzaka , Kosova, koji se nisu stidili svog rodnog kraja,cak naprotiv ,ponosili su se njime ,ali ne bi im na pamet palo da se vrate u tu ljepotu i idilu.Oni su bjezeci od rata , neimastine ,pluga i motike u starom kraju dosli u Sarajevo, pa ce do Njemacke ako srede papire ,a neki ce i do USA ako dobiju bracnu ponudu vrijednu razmatranja.

U Sarajevo je zadnjih godina doslo dosta ljudi rodjenih oko Plava,Sjenice, i dalje do Kosova, i bas mi je cudno da ljudi napustaju tako lijep kraj ,pun netaknute prirode ,cistog zraka ,plavih jezera i planinskih visova da bi se gusili u sarajevskom smogu, rintacili po njemackim fabrikama i zivjeli kao gradjani drugog reda do kraja zivota. Znam tako neke likove iz Gusinja koji se stide svog porijekla, pa svima pricaju kako su rodjeni u Bosni i trpaju se u Bosanske klubove ,zaboravljaju ekavicu i Branislava Nusica ,Mesu Selimovica,busaju se u prsa da su veci Bosanci od samih Bosanaca i citaju Rascupanog, Dzemaludina Latica i slicne laureate Nobelove nagrade za knjizevnost, koja ce se uzgred receno,ove godine dodjelivati u Gusinju.Uvazene goste i druge odabrane zvanice ce zabavljati estradni umjetnik Asim Bajric .

Kad dodje ljeto i sezona odmora ,a to je sad ,onda imamo duplu nevolju.Dolaze nekadasnje izbjeglice u talasima, galamdjije i manekeni rugla i neukusa koji se trude da ih gluhi cuju, a slijepci vide ,toliko su neprimjetni i nazapazeni.Dozivanja na gebrochen-e Deutsch ili na brocken English su svakodnevnica ljudi koji zive za tih pet minuta slave, od vjecne vatre do carsije,(ako ne zalutaju) gdje se onda prepuste uzivanju u cevapima ,kolacima i ostalim specijatetima .Tako svake godine imamo vasare tastine i primitivizma koji polako postaju tradicionalna manifestacija Bosanaca –emigranata iz cijelog svijeta. One Sarajlije koji su ostali ,stijesnjeni izmedju pridoslica i emigranata nemaju bas puno izbora ,nego da budu nijemi posmatraci nove elite koja ritualno marsira u ritmu zvonjave mobilnih telefona ,naocala od 200 eura i 'brendirane' gardarobe ,da se zna kada ugrozeni i razocarani dolaze.

Tako, mi koji smo rodjeni u ovom gradu, kao i nasi preci moramo da se sakrivamo , stidimo i sklanjamo sa puta dosljacima kojih nikada nije manjkalo u Sarajevu.Isto tako, neki razmetljivci i nikogovici ignorisu cinjenice da nas ima jos koji koji se sjecamo drugih vremena, kad su ovakvi bili po selima i brdima, gdje bi cekali dolazak postara na konju,(dogadjaj dana) sa friskim novinama od prosle hefte, i pozivom za vojnu vjezbu.Sad su odjednom iz opanaka uletili u stanove gdje su prvi put vidjeli liftove , knjige i toplu vodu. Neki ljudi ne vole dosljake , neki vole, a nekima je svejedno.Jednog prevaspitas, dodje jos dvadeset novih.Sarajevska raja nisu ni ranije zivjeli u ljubavi sa agresivnim dosljacima, i slicnim kategorijama stanovnistva sa periferija Sarajeva i unutrasnjosti, koji su dolazili u nas grad i oplemenjivali nas sa raznim vjestinama od ciscenja nosa na sred ulice ,(sa palcem na jednoj nozdrvi ,fudbalerski nacin) pljuvanja po stubistima ,bacanja kesa kroz prozor,opste nekulture i jos puno toga.Velika vecina starih Sarajlija ce se sloziti sa mnom.Velika vecina dosljaka nece ,i dobice iznenadnu zelju da sastave prosto prosirenu recenicu sa opisnim pridjevima upucenim mojoj malenkosti.
    Poslije nekog vremena, taj sukob ce nestati, jer ce doci neke druge Sarajlije jos vitalnije i odlucnije sa zeljom da uspiju u velikom gradu.Onda ce se vasa djeca sjecati onih vremena kakvo je Sarajevo bilo poslije onoga rata i sve tako u krug.

Nekada su bili tkz.koferasi koji su napustili Sarajevo 1919, poslije prvog velikog rata. Onda su ustase ,cetnici , obozavatelji SS handzar divizije i ostali domaci izdajnici u drugom velikom ratu emigrirali da naprave mjesto ljudima sa sela koji su uspjesno ili ne, vladali 50 god. Sarajevom sve donedavno.Na kraju su i oni spakovali kofere poslije zadnjeg nesretnog rata, a na njihova upraznjena mjesta hitro su dosli novi ljudi i tako to ide.Cemu ljutnja na stare Sarajlije . Vi koji im se danas rugate da su neradnici i foliranti , doci cete u njihovu poziciju za koju godinu dok se najedete , napijete, i kad naucite da hodate po asfaltu.

Kad vam bude najljepse, i taman kad pomislite da ste zbrinuli sebe i jos tri sljedece generacije, pojavice se ljudi nimalo njeznog izgleda, koji ce vas poslati tamo gdje se najmanje nadate.Ne zanosite se da ste vi zadnji vladari grada na Miljacki.Pogledajte samo oko sebe i sve ce vam se reci. To vam sljeduje po redu voznje,samo se strpite.Godine lete brze nego sto bi mi nekada zeleli i sve se vrti u krug.Ne bih volio da budem krivo shvacen, ali izgleda da vrlo malo ili nimalo starih Sarajlija ucestvuje u stvaranju tema na blogu ili forumu.Vjerovatno zato sto im sjecanje o Sarajevu ide samo od kraja osamdesetih kad su poceli masovnije da dolaze u grad na Miljacki.

Veliki pozdrav svima onima koji ne bacaju kese kroz prozor i koji ne kradu sijalice iz liftova.Dovoljno je tako malo da nam svima bude puno bolje.

S postovanjem,Grunf

Nesto gluplje nisam odavno procitao i kao rodjeni sarajlija zelim da se ogradim od ovakvih uopstavanja.Svako ima pravo da zivi tamo gdje misli da mu je najbolje.Ti mislis da si automatski u prednosti jer si navodno domaci odnosno sarajlija.To ti je moj jaro teska boljka koja se nece lako izlijeciti i zato te ja zalim.

forumski analgetik plivadon's Avatar

Neki su izgleda prepoznali sebe u Grunfovom postu pa su zapjenili .Sarajevo je uvjek bio grad otvorenih vrata i vazio je kao najgostoljubiviji prema svakom ko je dosao .Ovdje je rijec o dosljacima koji su svoj nacin zivota i svoje navike donijeli sa sobom i ne pada im na pamet da ih usklade i adaptiraju nego zele uciniti obratno .Dakle to se ne odnosi na sve koje je zivot i nevolja natjerala da napuste svoj zavicaj .
    Poslije Tita
    plivadon

forumski avijatičar grunf's Avatar

Ocvali djecace(Spinoza),ne vidis nista od mrznje prema onima koji nisu iz tvog stada.Zapazio sam tvoju visoku naobrazbu , ljubav prema pravopisu i svima koji drugacije misle.Predlazem ti da stupis u kontakt sa stanovitom damom na portalu koja misli poput tebe, koja voli da cita iste pisce kao i ti ,a u slobodno vrijeme eksperimentise sa pitom. Moje skromno misljenje je da ste vas dvoje zaista skladan par. Preporucujem njeznu ruku, opustenu atmosferu i muziku iz filma “Tri novcica u fontani
    Grunf is no halfwit…Grunf is not even half a halfwit!

Sarajevo mora pasti!!!!!

Moji su roditelji doselili u Sarajevo 1949 to nije bila moja greska i eto ja i moja braca i sestra smo se tamo rodili i odrasli .U pravu si sarajlije su zaista nesto posebno i Sarajevo je bio grad snova ,tu se radzala muzika ,mladost je blistala prirodnom ljepotom i dobrim vicevima .Ja sam odrasla na Skenderiji s Kemalom ,Pinpekom i Bregom .Sjecam se kad je Cola tek poceo karijeru na Ekonomiji i tako dalje .....Ja sam odselila iz Sarajeva 1981 i od tada ponekad dodzem u svoj grad i uvjek se tako tuzna vratim jer mi nije vise lijepo .Ja ne mogu kriviti ljude koji su doselili ima tu vise vaktora nije to doseljavanje u zadnjih 20 godina nego i prije .Ja sam da narod doseljava i da zivi gdje mu je ljepse al da se integrisu da uce osnovne stvari kulture .Ja sam dozivjela s kcerkom neke neprijatne stvari u Sarajaevu ,losa usluga u restoranima ,prodavnicama u taksiju i tako redom .Ne treba kriviti dijasporu kad dodze ,treba ih razumjeti .U inostranstvu se zivi tiho ,ne razbacuje se s novce puno ,ljudi su zeljni svega
    i jos nesto ovdje ih niko ne benda ,nikoga nije briga kakav mobil on ili ona ima ili koje auto ovdje sve to mozes kupiti .Kreditna kartica pa provlaci .Al sve to nije razlog da se i mi koji dolazimo tamo razbacujemo dok drugi nemogu da sebi priuste takve stvari iako je to samo materijalna strana zivota koja i nije takovazna .Ja i moja familija se ne ponasamo tako i nemam skupi ni mobil ni auto ,ma nije me ni briga .Al u Bosn moras biti napucan ako hoces da budes vidljiv i dole je omladina i te kako naoruzana i s mobilima i dobrim autima i jos ne rade .CUDNO ...Proci ce puno vremena dok ti ljudi postanu dio grada i zavole ga to se ne desava preko noci i sve sto sad kazete protiv izgledat ce kao jezik mrznje ,mada je to samo nostalgija za onim sto se nikada vise nece vratiti ,vi njih ni misrtijom ne mozete odljepiti od Sarajeva a mi mozemo nasim generacijama da pricamo o ljepoti naseg Sarajeva kojeg vise nema kao sto si i sam rekao za narednih 50 godina .

Moze li mi neko reci gdje se nalazi to selo?
    " Mudrost je sustina znanja "

forumski analgetik plivadon's Avatar

Quote Originally Posted by theprinc2ooo
    Moze li mi neko reci gdje se nalazi to selo?
    Prince , koliko god ti ljubio zabu nikako da postane princeza . :mrgreen:
    Poslije Tita
    plivadon

stariji član foruma

Znas isfrustrirani sovinisto,to sto ti ne mozes da svrsis nije problem nacije vec tvoj.Ti ces zauvijek ostati poznat samo svojim komsijama.Marko Vesovic,Asmir Kujovic,Zdravko Grebo,Ozren Kebo... ce zauvijek ostati u istoriji ovoga grada.
    Plivadon ,sta mislis da promijenis nik u heptanon?

Svaka cast pravo lijepo i iz duse napisano!Ko poznaje Sarajevo od prije moze i svoje rijeci da sretne u ovom tekstu!U jednom se ne slazem t.j. da mora pasti zbog pridoslica koji ga ocito ne poznaju!A Sarajevo je nesto vece od jednog grada!!!I zato ko ne voli Sarajevo bilo bi dobro da potrazi srecu na drugoj strani "ulice"!!!

forumski avijatičar grunf's Avatar

Ocvali djecak (Spinoza)ne odustaje sa vrijedjanjem.Istupit cemo iz kluba njegovih obozavatelja,jer se neprimjerno ponasa za svoje godine, i ostavlja los utisak na mladje komentatore.Mogu misliti kakav mu je rjecnik kad se opusti i kada nije pod nadzorom.

Odmori se i povrati dah, u tvojim godinama kosti skripe,kicma se svija ,a jezik je u svadji sa razumom.Shvati ovo kao prijateljski savjet,nemam namjeru da budem grub prema tebi.Jako si simpatican sa uvredama upucenim meni,ali ja mislim da ti mozes puno bolje.

Ne bih se nikada rugao nekome ko zivi tako tesko kao ti.
    Grunf is no halfwit…Grunf is not even half a halfwit!

Ni habera Grunfe i Srbi su stotinama godina pričali da je Kosovo bree srpska kolevka , a u Kosovu živjelo samo nekoliko stotina Srba i 3 miliona Albanaca . I šta bi dalje ? Doseljenici ostali Srbi otišli . Sada ih eto na Palama i RS - kao ekološki problem od koga i Sarajevo
    pomalo smrdi .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)