Page 1 of 12 1234511 ... LastLast
Results 1 to 10 of 111

Thread: Nacija, narod i vjeroispovjest

teorija
    Guest

Nacija, narod i vjeroispovjest

Ovih dana sam imao jednu raspravu sa forumasem koji je totalno zbunjen oko pojmova nacija, narod i vjeroispovjest. On je tvrdio da u BiH vecinom zive muslimani i odatle je i pocela rasprava. Njegov primjer pokazao mi je koliko je nas obrazovni sistem pao, kad se osnovne stvari u zemlji ne poznaju. Moje misljenje je da sve dok ne naucimo osnovne pojmove u zemlji ona nikad nece napredovati. Nasi politicari slomise se da nas "nauce" da su oni tamo problem ali nikad nam nisu objasnili ko su ti tamo.

Realnost u BiH podijelio bih u tri nivoa:

1) Nivo nacije - nacija je novostvoreni pojam, koji se koristi u nekoliko posljednjih stotina godina. Nastaje Francuskom revolucijom, a pojavljivala se u nekom blazem obliku u antickoj Grckoj i Rimu. Nacija predstavlja odredjenu teritoriju koja je nezavisna i suverena od drugih nacija. Pripadnici jedne nacije potpadaju pod zakone koji vladaju u istoj. Sinonim za naciju je drzava. Ti si prema nacionalnosti ono sta ti pise u tvom pasosu. Ako imas plavi pasos onda si bosanac i hercegovac, ako imas americki pasos onda si amerikanac, ako ti je svedski pasos onda si svedjanin itd.

2) Nivo naroda - ovaj nivo zbunjuje mnoge ljude jer ga ne mogu razlikovati od prvog nivoa. Nacija i narodnost nije isto. Narodi su grupe ljudi sa nekim karakteristicnim obiljezjima. Obicno je naziv koji nosi narod identican nazivu nacije ali u nasem slucaju najbolje se moze vidjeti ova razlika. U BiH zive tri naroda ciji se naziv razlikuje od naziva nacije. Sva tri naroda prema nacionalnosti su bosanci i hercegovci ali prema narodnosti dijele se na bosnjake (bivsi Muslimani sa velikim M), bosanske hrvate i bosanske srbe. Sve tri grupe imaju karakteristicne osobine prema kojima se mogu prepoznati.

3) Nivo vjeroispovjesti - ovaj nivo ovisi od pojedinca. Svaki pojedinac ima slobodu da bira da li ce da bude musliman, pravoslavac, jevrej, katolik, budista, ateista, agnostik... Kako svaki covjek ima pravo da bira (prirodno pravo ne zakonsko) tako se mogu desiti raznorazne kombinacije. Ako jedan Admir kaze da je ateista onda on ne moze biti katolik ni budista ni musliman niti moze biti pravoslavac. On ne vjeruje u boga i on je ateista, ili agnostik. Prema nacionalnosti on je ono na sta mu glasi njegov pasos. Moze biti amerikanac, svedjanin, britanac, bosanac... Prema narodnosti on je bosnjak, a prema vjeroispovjesti on je ateista. Adnan koji obavlja namaz, koji posti, cuva se losih dijela a cini dobra djela je prema nacionalnosti hajmo rec bosanac, prema narodnosti bosnjak a prema vjeroispovjesti musliman. Edin (kojeg privatno poznajem) koji je odlucio da promjeni vjeroispovjest i koji je poceo ici u crkvu i poceo se druziti sa jehovinim svjedocima je i dalje bosanac i hercegovac, i dalje je bosnjak ali on je jehovin svjedok.

Ako neki Nikola pocne da klanja, posti, ide na hadz..., a rodjen je u BiH i ima BiH pasos; on ce prema nacionalnosti biti bosanac i hercegovac, prema narodnosti biti ce bosanski srbin a prema vjeroispovjesti musliman. Ako Nikola ne vjeruje u Boga on je ateista, ako redovno ide u crvku on je pravoslavac. Sta god da Nikola radi to odredjuje njegov status na nivou vjeroispovjesti dok su ostala dva nivoa ostala nepromjenjena.

Ako covjek ne racumije ovo moze se desiti da pomisli kako su muslimani vecina u BiH. U BiH vecina su bosnjaci koji imaju uglavnom muslimanska imena. Ime samo po sebi ne odredjuje nista. Ja se mogu zvati Sven ali ja necu biti sved, ja se mogu zvati John ali ja necu biti amerikanac. Moje misljenje je da ovo predstavlja veliku prepreku u nasem drustvu. stvari ne zovemo stvarnim imenom i onda nas ovi na vlasti vodaju kao ovce kuda im je cejf. Dodju u crvku ili dzamiju i progovore koju prije izbora, kao i oni su pripadnici istih tih a cine stvari koje su u sustoj suprotnosti sa krscanskim i islamskim normama.

Re: Nacija, narod i vjeroispovjest

Da, teoretski savrseno objasnjeno! U principu te stvari su se nekada ucile u skoli na srednjoskolskom nivou i svi oni koji su zavrsili srednju skolu trebali bi to znati. Sta se sada uci u srednjoj skoli poslije 92'-95' ja neznam. napomenu bi i slijdece vezano za temu. Mnogi ne samo da brkaju nacija-narod-vjeroispovjest nego cak poistovjecuju vlastita imena sa pojedinim narodima-vjeroispovjestima. U principu narodi koji zive u BiH imaju straroslavenska (ili samo slavenska) imena, internacionalna imena (iman koja dolaze iz hebrejskog, grckog, latinskog,...) dok Bosnjaci muslimanske vjeroispovjesti imaju najvise imena koje vukku porijeklo iz arapskog ili turskog jezika. Mi koji zivimo u inostranstvu znamo da radi nepoznavanja ove tematike , nasi ljudi cesto mogu doci u smijesne situacije kao naprimjer da jednog arapskog krscaninan koji se zove Ibrahim smatraju muslimanom ili za Jevreja sa imenom Amir tvrde da je ukrao "nase" ime. Ja, ta imena su Semitskog porijekla i daju ih podjednako svi narodi sa tih prostora, dakle i Jevreji i Arapi muslimani i Arapi krscani. To su jednostavno njihova imena i oni za druga i neznaju. Problem je u tome sto su arapsaka (semitska) imena dosla u Bosnu sa doalskom Turaka i prihvacanjem Islama na ovim prostorima. Takode jedna slicna stvar koju sam ja sam dozivio u Bosni gdje covjek koji se zove Esad tvrdi da svi "Muslimani" (Bosnjaci muslimanske vjeroispovjesti) trebaju svojoj djeci davati imena porijeklom iz arapskog jezika. paradoksalno je da ni on sam nema arapsko ime kao ni njegov brat Sulejman.

stalni član foruma mujo mali's Avatar

Dobra tema, odlicno ste ovo objasnili!

veteran foruma viper77's Avatar

Quote Originally Posted by teorija
    Ovih dana sam imao jednu raspravu sa forumasem koji je totalno zbunjen oko pojmova nacija, narod i vjeroispovjest. On je tvrdio da u BiH vecinom zive muslimani i odatle je i pocela rasprava. Njegov primjer pokazao mi je koliko je nas obrazovni sistem pao, kad se osnovne stvari u zemlji ne poznaju. Moje misljenje je da sve dok ne naucimo osnovne pojmove u zemlji ona nikad nece napredovati. Nasi politicari slomise se da nas "nauce" da su oni tamo problem ali nikad nam nisu objasnili ko su ti tamo.
    Isto chu ti rechi ili si ochekivao da chesh otvaranjem zasebne teme dobiti drugachiji odgovor ...?

Dakle, Savrshena je glupost ime vezati za religiju jer svako podneblje stvara svoja "pravila", pa je tako Said u BiH iskljuchivo rezerviran za "muslimane", dok Said u Libanonu je tipsko krschansko ime.

Postoje muska i zenska imena, i to je jedina njihova etimoloshka podjela. Takodjer, ne svodi se sve na Za i Protiv i na filozofiju "ako nisi s' nama, onda si protiv nas", jer ne pripadaju svi porodici papkara i ostale zhivinchadi...

Kao shto si ti ocharan faktom da poljski jezik pripada slavistici, tako se i od dvojice bivshih alkosa pravi cirkus i turneja po Basni u ime Islama, s kojim, shto je najvishe komichno i ima najmanje veze.

U Basni Alberte zhive ljudi (shto je presedan obzirom da je rijech o Basni), i ti ljudi chine jedan narod, koji se naziva bosansko-hercegovachki sa razlichitim konfesijama (sramno je zanemariti bilo chiju, pa makar bila i procentualno zanemariva, kao shto ti chinish - jevreji, budisti, adventisti, protestanti i ostali).

Uostalom, zaboli te qitalgin pravovjerni koliko se ko i ako se bogu moli ili na koji nachin; te koliko je udijelio neko siromasima (jer humanizam nije rezerviran za nekoga ili neshto, vech je univerzalan pojam i univerzalni moralni chin), kao shto te i zaboli da li neko vishe voli zenichki jogurt ili hladan Preminger (jer mu ga nisi ti kupio, a i potpuno je neumjesno to chiniti).

U Bosni je pamet manjina vech izvjesno vrijeme i nije zgoreg da Razum napravi jednu dugotrajnu turneju po Blentitetima, jer sudechi po tvome rezonu, jadni li smo mi i kukavni sa takvima...

Gore navedeno te iniciralo da otvorish zasebnu temu?

__________________________________________________ _____

Whatever, lupash k'o maksim po diviziji. Tri naroda u BiH, i to ni manje ni vishe, nego hrvatski, srpski i muslimanski? Alberte srecho, mi smo juzhnoslavenski narod iz indoevropske porodice. Antropoloshki i socioloshki mozhemo biti jedino josh bosansko-hercegovachki narod.

Kada je u pitanju nacija, i tu ga laganini lupash (bolje da si otishao po pive). Nacija nije novostvoreni pojam, jer je naciju Platon obradio uzduzh i poprijeko i jasno je definisao kao epilog stvaranja drzhave jednog naroda.

U teizmu ili ateizmu nema nikakvih kombinacija zhiv bio. Budale ime vezhu za religiju, a glupani vlastitim uvjerenjem mashu unaokolo bez da ih iko trazhi za to, a bolesnici svoja uvjerenja namechu drugima. Ukratko, naciju i narod ne birash, ali vlastita uvjerenja su tvoja privatna stvar i tvoj lichni izbor.

p.s. Mozda shvatish Adija bolje nego mene?

Junior Member

Treci put saljem isti prilog:znaci ne objavljujete ono sto vam ne odgovara.bas cudno .

Junior Member

Quote Originally Posted by icaica
    Treci put saljem isti prilog:znaci ne objavljujete ono sto vam ne odgovara.bas cudno .
    Nacija je uvozna rijec kod nas a oznacava grupu istog govornog podrucja ili istog krvnog podneblja .narod je isto sto i nacija ,oznacava grupu drzavljana istog jezika ili istog zemljisnog (citaj krvnog)porijekla:evropa zahtijeva zakonodavstvo doneseno na osnovu istog jezika ili iste postojbine(ursprung,svedski porijeklo krvne loze).
    Francuska na primjer godine 900 i neke poslije silnih ratova sa arapima je dostigla najveci vrhunac kolonijalne sile:medjutim njena teritorija se dijeli na tri dijela jedan pripada samim franzuzima koji da bi zadrzali identitet stvaraju zakoniodavstvo na isom franc.jeziku,dok Njemacka da bi zadrzala teritoriju stvara po prvi put u istoriji samostalnu drzavu koja se zvala Njemacki nacionalni dio papske drzave (dogovor u V.926 godine) i treci dio pripada zemljama Beneluxa.
    Ne mozemo govoriti o narodu i konfesijama jer jedan narod je sastavljen iz vise vjera ili jedne samo...konfesija i vjera je jedno te isto a narod i nacija isto.U jednu uniju ulazi vise drzava(ssr,jugos,evropa)...to su vec politicki temelji zajednice drzava.Pozdrav!Mina radosavljev(materijal uzet iz svedske biblioteke o stvaranju prvih mapa u evropi).

"icaica" Ja nekontam sta si ti htio/htjela reci sa svojim textom pogotovo sa sinonimima na Svetskom ali kad procitah zadnji red sve mi je bilo jasno. Kao sto vec rekoh ja sam pojam naroda i nacije ucio u srednjoj skoli u BiH 80' god. i nije mi potreban nikakav svetski lexikon koji ce mi to rastumaciti. I sad naglasavam pogotovo ne svetski lexikon jer svedi imaju jednu veoma negativnu osobinu da sve stvari gledaju iz svog ugla a stvari koje nemogu da shvate bas u cijelosti, oni protumace na svoj nacin. To i nije najgora stvar osim kad se uzme da iste te stavri koje ne razumiju i koje su sami smislili pokusavaju kao rijesenje problema naturiti i drugima.

veteran foruma viper77's Avatar

Quote Originally Posted by adi_bl
    "icaica" Ja nekontam sta si ti htio/htjela reci sa svojim textom pogotovo sa sinonimima na Svetskom ali kad procitah zadnji red sve mi je bilo jasno. Kao sto vec rekoh ja sam pojam naroda i nacije ucio u srednjoj skoli u BiH 80' god. i nije mi potreban nikakav svetski lexikon koji ce mi to rastumaciti. I sad naglasavam pogotovo ne svetski lexikon jer svedi imaju jednu veoma negativnu osobinu da sve stvari gledaju iz svog ugla a stvari koje nemogu da shvate bas u cijelosti, oni protumace na svoj nacin. To i nije najgora stvar osim kad se uzme da iste te stavri koje ne razumiju i koje su sami smislili pokusavaju kao rijesenje problema naturiti i drugima.
    Isto bi valjda i tebe shvedi mogli pitati i konstatovati isto...

Hemköp je fino to razjasnio, jer sociologija i antropologija evoluiraju kroz vrijeme, a pogotovo kada je u pitanju etimologija nacije i drzhave, drzhavnosti i nacionalnosti. Evropske struje imaju razlichite struje (sjever-jug), koje se na kraju ipak stapaju u jednu konachnu definiciju...

teorija
    Guest

Quote Originally Posted by viper77
    mi smo juzhnoslavenski narod iz indoevropske porodice.
    Djecace, igrate li se u vasem obdanistu zmire. Izgleda da si po ko zna koji put polupao loncice...

Govoris o daaaaaaaaaaaaaaavnoj proslosti http://bs.wikipedia.org/wiki/Ju%C5%BEni_Slaveni
    a ja o sadasnjosti...

Antropoloshki i socioloshki mozhemo biti jedino josh bosansko-hercegovachki narod.
    A bili smo i jugosloveni Kad prije zaboravi

Quote Originally Posted by viper77
    Quote Originally Posted by adi_bl
    Isto bi valjda i tebe shvedi mogli pitati i konstatovati isto...

Hemköp je fino to razjasnio, jer sociologija i antropologija evoluiraju kroz vrijeme, a pogotovo kada je u pitanju etimologija nacije i drzhave, drzhavnosti i nacionalnosti. Evropske struje imaju razlichite struje (sjever-jug), koje se na kraju ipak stapaju u jednu konachnu definiciju...

A sto bi mene ist Svedi pitali??? Ja nism Sved i nekomentarisem na svetskom forumu. Stvari koje komentarisem neticu se Svetske ni ukojem kontekstu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)