Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: Kako danas odseliti u SAD, Kanadu...?

Guest

Kako danas odseliti u SAD, Kanadu...?

Pitanje za dijasporu iz BiH: Ima li načina da se iz BiH ovih godina odseli u Sjedinjene Američke Države, Kanadu, Australiju ali da to nije uglavnom Evropa?
    Imate li nekih iskustava, pametnih rješenja, savjeta, primjera itd? Zamolio bih moderatore da samo brišu offtopic ako nastane. Unaprijed hvala...

Veteran foruma egi's Avatar

Re: Kako danas odseliti u SAD, Kanadu...?

Sam ili sa porodicom?
    --in Uxora suptus castrum Doboy--

Na ovome linku: http://html3.usagc.org/step1landing_eng ... =gcClUSeng
    mozes ispuniti formular i uci u bubanj za izvlacenje 55 000 ljudi iz citavoga svijeta koji ce dobiti green card(zelenu kartu),koja omogucava da se legalno nastanis sa porodicom u USA.Izvlacenje dobitnika se vrsi svake godine i iza svega stoji americka vlada.Mislim da se uplate odredjeni iznosi kako bi bili u konkuranciji da budete izvuceni.Ne znam koliki iznosi su u pitanju,ali vrijedi pokusati ako ste vec odlucili na put preko bare.
    Samo me zanima zar ima jos neko ko bi isao zivjeti u zemlji gdje je covjek socijalno i zdravstveno totalno ne zasticen.Primjer jednoga bosanca od prije nekoliko dana ide u prilog tome:nije imao(dodatno) zdravstveno osiguranje i umalo nije umro jer je imao kamanac u zucnoj kesi,a doktori ga nisu htjeli primiti.Dobro razmisli!!!

stariji član foruma

slazem se u potpunosti,zar ti nije bolje u evropu. NO
    I POSTENOG covjeka mozete potkupiti.
    samo morate POSTENO i platiti

Quote Originally Posted by zmaj od bosne
    Na ovome linku: http://html3.usagc.org/step1landing_eng ... =gcClUSeng
    mozes ispuniti formular i uci u bubanj za izvlacenje 55 000 ljudi iz citavoga svijeta koji ce dobiti green card(zelenu kartu),koja omogucava da se legalno nastanis sa porodicom u USA.Izvlacenje dobitnika se vrsi svake godine i iza svega stoji americka vlada.Mislim da se uplate odredjeni iznosi kako bi bili u konkuranciji da budete izvuceni.Ne znam koliki iznosi su u pitanju,ali vrijedi pokusati ako ste vec odlucili na put preko bare.
    Samo me zanima zar ima jos neko ko bi isao zivjeti u zemlji gdje je covjek socijalno i zdravstveno totalno ne zasticen.Primjer jednoga bosanca od prije nekoliko dana ide u prilog tome:nije imao(dodatno) zdravstveno osiguranje i umalo nije umro jer je imao kamanac u zucnoj kesi,a doktori ga nisu htjeli primiti.Dobro razmisli!!!
    Ne plaća se ništa i ta adresa je scam jer se ispunjavanje lutrije, ponavljam NE PLAĆA, I ZVANIČNA, VLADINA STRANICA JE NA
    http://travel.state.gov/visa/immigrants ... _1318.html

Osiguranje jeste privatno ali postoje bolnice koje se bave ljudima bez osiguranja i tretman je opet bolji nego kod bh. doktora. Bosanski su mediji ti koji su puni vijesti o skandalima u zdravstvu ili njihovom nemaru a ne američki.

veteran foruma

Kao sto Egi rece sam ili sa porodicom?

Zmaju lazu te u Americi ti moraju pruziti zdravstvene usluge i nesmiju nikoga odbiti . Oni bi ga i da nije imao nikakovog osiguranja operisali i onda ga poslije ganjali za naplatu.Nego da ti Bare kaze veliki broj nasih nikada nije uzeo zdravstveno jer treba uplatiti par stoja svaki mjesec .
    Pusti se nasih bajki joj nisu ga htjeli primiti , znas sta je bilo rekli mu koliko ce ga kostati razlika za operaciju npr. 80 % osiguranje 20 % on a ako je operacija 30000 dolara onda osiguranje plati 24000 dolara a on 6000 dolara pa zato je on dosao da se operise po Bosni a ne zato sto ga nisu htjeli operisati . Taj doktor bi vec bio i izgubio sve sto ima na sudu zbog diskriminacije. Pa nisam ja jednom doveo nekoga ko je tek usao ilegalno u USA u bolnicu pa su se zene poradzale, operisali se lomovi ruku i nogu i slijepa se crijeva vadila i to sve daba

Da ti pojasnim firma ga je natjerala da uzme zdravstveno jer svak iole pristoja firma uslovljava radnike da uzmu zdravstveno izuzev ako su osigurani kroz supruznike ili su veterani( bivsi vojnici ili rezervisti) ili imaju osiguranje kroz prijasnje zaposlenje.
    E sada osnovno je npr 80 dolara i pokriva 60 do 80 % troskova dodatno je jos 40 dolara mjesecno i pokriva 100 % troskove dental ( zubar) je jos 40 dolara i vision ili ocno je 40 dolara e sada nasi uzmu ono osnovno jer to je 80 dolara da ustede onih 120 mjesecno sto je 1440 dolara godisnje a to je po sistemu zubi me ne bole a ako zabole moze cekati do Bosne a ocno mi netreba vidim ja dobro, 1440 po godini je za dvije godine 2880 dolara da se ponese u Bosnu . gore navedeni brojevi su proizvoljno navedni kao primjer.
    Da sam svaki put dobio 100 dolara kada sam cuo kako nevalja u Americi zubar bolji su nasi u Bosni ja bih bio milioner
    Istinu govoreci ima zubara koji samo uzimaju klijente na drzavnom zdravstvenom i poprave zube za vaditi pa onda pacijent mora doci za par sedmica da se zub izvadi sto se moglo odmah uradit ali ovako zubar naplati isti zub dva puta (popravak + vadjenje) jer to drzava pokriva jer pacijent je socijalni slucaj.

Guest

Hmmm hvala na dosadašnjim odgovorima. Zanima me onako neke opcije, a znam i većinu raje. Doduše ovakve teme nisam nigdje drugo susretao na forumima, a baš ko da niko više ne priča o tome.

Što se tiče Amerike pa bolja je od EU milion puta. U EU npr ako si u Francuskoj, Francuz drži sve ključne poslove i ima milione. U Njemačkoj isto, rintaš za platu ko u BiH. U Americi možeš biti milioner niko te neće pitati odakle si ti, koje si nacionalnosti ili vjere. Uostalom Evropa je stara kurva jednom reče neko tako da mani se ti socijale. Jadan je onaj što od socijale živi po Skandinaviji, puna mu usta Bosne. Takav života nije vidio. Ja pitam postoji li normalan način odlaska (sam, bez porodice) i zaposlenja u USA?

stalni član foruma

tetuonac-ti nisi nacisto stabi,gdjebi?ovaj zadnji post ti je naskroz kontraverzan,neodredjen.
    ako si u Bosni,ostani tu,znam tesko je.mozda imas neke ideje sa kojima bi negdje drugo uspio,jer preko "bare"je preko bare.

Quote Originally Posted by teutonac
    Što se tiče Amerike pa bolja je od EU milion puta.
    Preporucljivo je zivjeti par godina na obje strane, pa onda davati ocjene.
    Moje licno iskustvo je daleko na strani Evrope, mada naravno i USA ima svoje kvalitete, u prvom redu ne-diskriminaciju (barem bijelaca),
    a potom sire mogucnosti karijere. Ali to nije sve u zivotu.

Ja pitam postoji li normalan način odlaska (sam, bez porodice) i zaposlenja u USA?
    Egi je dao dobar link u vezi viza lutrije. Tamo postoje i sire informacije, npr.:

http://travel.state.gov/visa/immigrants ... _1326.html

Amerika je dobra što se tiče otvaranja privatnog biznisa a Njemačka npr. za one koji više vole sigurnost neke veće firme i rada u takvoj. Ako si sam, za Ameriku ti nije problem. Dođeš na turističku vizu, "nađeš" kakvu gospoju koja bi se udala, i nakon dvije do tri godine "razmislite" o vašem braku.
    To je to.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)