Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 21 to 30 of 134

Thread: Dvojno državljanstvo

stalni član foruma

Re: Dvojno državljanstvo

Quote Originally Posted by jerlagicv

Najviše zahtjeva za ispis iz državljanstva BiH bilo je 2003. godine

Više od 43.000 građana odreklo se državljanstva BiH

Do 2000. godine bilo malo zahtjeva za ispisivanje iz državljanstva BiH, a onda je uslijedio nagli porast takvih zahtjeva...
    28.05.2008. 11:11

Više od 43 000 građana odreklo se državljanstva BiH od 1992. godine do danas da bi postali državljani nekih drugih, uglavnom zapadnoevropskih zemalja - izjavio je šef Odjeljenja za državljanstva pri Ministarstvu civilnih poslova BiH Savo Kojić.

Kojić je rekao novinarima da je do 2000. godine bilo malo zahtjeva za ispisivanje iz državljanstva BiH, a onda je uslijedio nagli porast takvih zahtjeva, vjerovatno zbog toga što je brojnim građanima BiH, koji su u ratu izbjegli u zemlje zapadne Evrope, prijetilo ukidanje izbjegličkog statusa koji im je omogućavao nesmetan boravak u tim zemljama.

Prema informaciji koju je prenijela lokalna radio-stanica u Livnu, Kojić je rekao da su mnogi državljani BiH, da bi mogli nastaviti da žive u njemačkoj, Austriji i drugim zemljama, morali pribaviti određene dokumente, a najčešće su to bila državljanstva tih zemalja koja su uslovljena ispisom iz matičnog državljanstva.

- Najviše zahtjeva za ispis iz državljanstva BiH bilo je 2003. godine kada je 9.113 građana zatražilo ispis iz državljanstva matične države, a od tada je uslijedio blagi pad zahtjeva, tako da ih je u prošloj godini bilo oko 4.500, a od početka ove godine oko 2.200 - rekao je Kojić i dodao da se državljanstva BiH podjednako odriču pripadnici sva tri naroda.

Kojić je istakao da su razlozi zbog kojih se državljani BiH odlučuju da prihvate strana državljanstva uglavnom to što već 15 ili više godina žive u nekoj od zapadnih zemalja, gdje su zasnovali porodice i više ne žele mijenjati životnu sredinu.

Autor: SRNA
    Ko hoce strani pasos nek uzme i zbogom bosno.Pa sta sad treba ta placemo za njima.Njima nije do BiH nije ni nama do njih.Jasno da nemoze jasnije.

Quote Originally Posted by mekaba
    Quote Originally Posted by sabaheta brkic
    Quote Originally Posted by bombarderch
    Upravo sam postao amerikanac, a imam i svicarski pasos. Djeca mi imaju italijanske a zena bosanski. Moram jos srediti jedan njemacki za punicu i punca i super. Imam pasosa ko halve. Samo imati Bosanski pasos je fina stvar, samo je najskuplji u svijetu. Recimo u Svicarskoj produzenje pasosa kosta nekih 200 chf. ili 120 eura. I to dobijes na 5 godina a posto se svake druge godine mijenja moras platiti opet isti iznos. Znaci za bosanski pasos u svicarskoj platis za 10 godina oko 1000 chf ili 600 eura. Svicarski platis toliko ali samo jednom. Al Bosna je Bosna. Bosanac je Bosanac. I neka nama nas `bo ti nas)
    Prvo da vas pozdravim i naravno prikljucim vasem komentaru .Isti slucaj je bio u Norveskoj mi smo se toliko naplacali pasosa da to nije bilo vise ni normalno .Od 93 do 2000 god mi smo za nasu familiju platili oko 20.000 Norveskih kruna ,vjerovali ili ne ?????A da tuga bude sto veca 2000 godine mi je umrla mama u Norveskoj i ja nisam mogla da odem na dzenazu samo iz jednog odvratnog razloga .Bosanska ambasada mi nije htjela da izda privremeni pasos jer mi je doticni bio istekao a ja sam ga izvadila prije na godinu .Dozivjeli smo takvo ponizenje da sam zaista bez grize savjesti uzela Norveski pasos al se nismo morali odreci Bosanskog .Hvala ti Norveska ????? Divlju konj

Ja zivim u danskoj vec evo 13 godina i imam isti problem kao i ti (kao i svi u dijaspori) pasosi se stalno mijenjaju i izuzetno su skupi.Vrlo sam ljut zbog toga ali me to nije natjeralo da uzmem DK pasos iako sam stekao davno pravo na isti.BH pasos - to sam ja,moje nane,dede,moji mezari po cijeloj bosni,moje Sarajevo,moja Srebrenica,moj Mostar i Hujke u njemu................ i da ne nabrajam vise.BH pasos je sve to.Ja nikada iz bilo kakvog interesa necu uzeti drugi pasos osim BH.Mene interesuje samo moja zemlja.U DK sam radnik i ovdje zivim samo zbog novca kao u ostalomi 99% nasih.
    Svi koji su uzeli DK pasos govore da je BiH zbog toga kriva i da su oni kao izrevoltirani uzeli pasos zemlje domacina notorna laz jer se pasosi uzimaju bez ikakve potrebe odnosno o pomodarstvu je rijec.Ljudi misle da su vise vrijedni sa tudjim pasosem.
    Poznam neke stare nane koje su isto uzele ovaj DK pasos jer navodno imaju problema sa ovim nasim dok putuju po evropi.Iste te nane neznaju otici do centra grada same.Zalosno do bola.
    Znaju svi poletiti na strani pasos ko muha na g....o a nisu u stanju da se prijave za izbore.Vani zivi preko milion nasih gradjana a za izbore se prijavilo Velicanstvenih 15.000. VOLIM TE BOSNOOOOOOO
    Hejd da ti odgovorim ,ovako sta ti radis u Danskoj kad si toliki "Patriota "Zasto nisi u Bosni pa ne oganizujes radne akcije za izgradnju Bosne s tim parama sto ih slazes u Danskoj .Ja nisam ovdje samo zbog para ,ja sam ovdje i sto sam zelila da se integrisem ,da ucim ,radim i pridonosim ovoj zemlji ,ne samo da uzimam .Meni je Bosna dala mnogo al i Norveska ,dala mi je posao i meni i mom muzu ,dala mi je djeci visoka obrazovanja ,daje mi zdravstvo dala mi je sve za jedan normalan zivot koji ja ne bi mogla da ostvarim nigdje pa ni u Bosni .Nemoj da se pravis veliki Bosanac jer to nisi ,koliko si pomoci poslao u Bosnu ,sta si ti konkretno uradio za Bosnu .A vidis ja jesam.Ja zivim solidno ,moja familija je ovdje postovana od strane Norvezana mi smo slika Bosne a ona blista ,Zar to nije dovoljno i ti nemozes mene da isprovociras jer ja nisam ona tvoja nana koja luta s tranim pasosom a nezna gdje ce ,ja sam uvjek znala i gdje cu i sta cu .Cilj je najvazniji u zivotu a ja ga imam .Moja familija .moja Bosna i moja Norveska .Nikada tako ne boh govorila o jednoj zemlji koja nam je dala mnogo a na nama je kako dalje .

Veteran foruma egi's Avatar

Pa vidis to ovdje nije problem jer Amerika dozvoljava dvojno drzavljanstvo i sama vlada kaze da je najbolje upotrijebiti onaj pasos koji ti vise odgovara u toj zemlji. Znaci mene ti nema sta biti zao za razliku od tih sto su u EU.
    Isto tako ne znam kako mozes reci da su ljudi interesdzije a da ti nisi. Je eto jesam. Borim se da mi je bolje i da je mojoj porodici bolje. I ako nam je bolje da imamo jos neki pasos imacemo ga. Tu nista nije lose. Ti iako neces da priznas, isti si kao mi mi svi jer da nisi interesdzija ne bi bio u Danskoj. Nisi tu sigurno sto volis hladniju klimu.
    --in Uxora suptus castrum Doboy--

stalni član foruma

ZA EGIJA
    Ja sam ovdje zbog novca a ne zbog pasosa.Bez novca nemogu ali bez DK pasosa mogu.Zasto ja moram uzeti DK pasos?Moram li ti crtati.
    Momak o primitivizmu je rijec i to najcrnjem.(ne odnosi se na vas u USA jer ja neznam pravo stanje tamo)

stalni član foruma

Za Sabahetu:
    Ja sam dosao u DK tri mjeseca prije potpisivanja dejtona i nisam znao da se blizi kraj rata.Da sam znao vjerovatno nebih nikada dosao ovdje.Gotovo citav rat sam bio pripadnik prve slavne a kasnije viteske brigade.Obisao sam sa istom gotovo sve dijelove sarajevskog ratista kao i Igman,bjelasnicu,treskavicu i da ne nabrajam vise jer nisam bio samo ja na ratistu.Koliki sam ja bosanac i patriota je moj problem.
    Tema je dvojno drzavljanstvo i imam pravo da iznesem svoje misljenje isto kao i Vi.
    Molio bi Vas da procitate sve moje postove koje sam poslao vezano za ovu temu pa tek poslije izvlacite zakljucke.Napadate me za neke stvari koje ja uopste nisam napisao.Vas post je napisan s brda s dola tako da ja nisam mogao ustvari shvatiti sta vama nije jasno.Vi ste vjerovatno frustrirani sto sam ja napisao par mojih iskustava sa gradjanima BiH-iz mog neposrednog okruzenja.
    Ocito da Vam je krivo sto ima ljudi koji ne zele drugi pasos osim BiH.Neznam zasto tolika ljutnja zbog toga.Ja mislim da je to sasvim OK prema mojoj zemlji koja ima zaista mnogo neprijatelja.
    Probat cu da Vam odgovorim na vasa pitanja:
    1 .Radne akcije za izgradnju bosne? Kasnite najmanje 50 godina.To su vremena Tita i Kardelja.
    2. Koliko sam pomoci poslao u bosnu? Pitanje je nepristojno ali cu ipak odgovoriti.Skolski inventar (klupe,table,stolovi,stolice za kabinete.rashladni uredjaji,razne vrste polica za biblioteke.........) u vrijednosti preko 50 000 KM je zadnja posiljka koju je Bh udruzenje uputilo u BiH.Namjestaj sam ja dobio GRATIS od skole u kojoj sam inace radio.U svakoj akciji pomoci ucestvujem a narocito mi je drago ako to organizuje Islamska Zajednica Bosnjaka u DK.
    3. Protiv danske nisam napisao niti jedne rijeci i zato nemojte pisati neistine.
    Meni je stvarno drago da ste se Vi snasli u norveskoj i da Vam je tamo lijepo.Spominjete skolstvo,zdravstvo,posao itd to vam je sve dozvoljeno cak iako nemate norvesko drzavljanstvo.Ja samo zelim da kazem da ste taj pasos uzeli iz pomodarstva a ne iz potrebe.U jednom postu ste naveli da Vas je nekorektan odnos BiH ambasade natjerao da uzmete isti.Nemojte optuzivati Bosnu zbog toga sto Vi niste produzili putne isprave na vrijeme.To je Vas zadatak a ne ambasadora ili konzula.
    Znam da je tesko kada Vam neko kaze istinu u oci ali je sasvim sigurno postenije.Ja nevolim ljude sa dvojnim drzavljanstvom jer mi je to nekako ljigavo ili narodski receno :jedna guza(izvinite na izrazu) a dvije stolice.

Puno pozdrava i nadam se da Vam pasos jedine nam domovine nece biti smetnja u izgradnji karijere u Skandinaviji a bogami sire.
    Mahsuz selam

Ako nisi svjestan sta pises evo ovdje da te podsjetim. Znaci ljudi na najnormalniji nacin raspravljaju a ti da prostis pod..... sa strane. Covjek kaze da je polozio (to nije mala stvar a nije bas ni lako) a ti napadas bez razloga. Zato nemoj da se cudis kad ti neko odbrusi. Svoje frustracije zadrzi za sebe ili potrazi psihijatra u Danskoj. Ti si prvi kojemu smetaju ljudi sa dvojnim drzavljanstvom.

Cuj posto amerikanac.E moj "GOSPODINE" jesi se usrecio. Tek od danas ces biti postovan i zamolicemo moderatora da te na ovaj forum progura vazda preko reda jer AMERIKANAC nije sala ljudi.
    Svi oni koji imaju drugi pasos osim BiH su svoje rekli i sve ostalo je suplja prica.Prvo se uvale u ****a do grla sa stranim pasosem pa sad treba neko da ih vadi.Onaj ko misli dobro sebi i svojoj zemlji ima samo jedan pasos a to je BH PASOS.Zapad je dobar samo na odredjeno odnosno dok se ne zaradi dovoljno za investiranje u BiH i ostvari povratak i istu.Sve ostalo je put u asimilaciju i gubitak identiteta.To je tako 100% jer vec danas imate slucajeva da djeca imaju bosnjacko prezime a ime americko.Kombinacija da crknes od smijeha.
    Ta tvoja prica se ne razlikuje mnogo od ostalih koji su zbog BH haman sprijeceni da prokrstare svijetom a nisu otisli ni do susjednog grada.Pa bolan nebio ja sam slusao bosance koji pricaju danski izmedju sebe u sarajevskom tramvaju nebili sebe prikazali dancima.Priznaj sam sebi da ti je drago kad na amsterdamskom ili beckom aerodromu trznes americku saru a oni pomisle jebote evo AMERIKANCA.U tom momentu ti rastes jednostavno kao vekna.Ja znam dobro mentalni sklop nasih ljudi.
    Svako ima pravo da uzme pasos koji hoce ali nema pravo da svoj nepatriotizam svaljuje na druge ili drugog.Bosna nije nikome kriva nizasta.

Tebi kazu sa AMERICKIM pasosem Thank you sir a meni sa bosanskim "Fataj ga MUDJAHID"
    JA SE BRINEM SAM ZA SEBE I DOBRO TO RADIM I NE OCEKUJEM OD BOSNE DA SE BRINE ZA MENE.JA SE BRINEM ZA NJU I ZATO IMAM SAMO NJEN PASOS. THANK YOU SIR

stalni član foruma

ZA NOVOPECENOG AMERA EGIJA:
    Nisam znao da morate polagati da postanete amerikanci....Bolesni ste majke mi moje.Cuj polaganje HAHAHAAAAa.Pa bolan nebio sta su to oni bolji od tebe.Upirete iz sve snage da postanete ono sto niste.Ti trebas traziti psihijatra a ne ja. Ti polazes da dobijes tudju nacionalnost.Evo ja bih uveo isto polaganje za BiH pasos e tu bi sigurno trehno ko skruske isto kao i ona gospodja Sabaheta iz norveske.
    Americke patriote bolje bi Vam bilo da se prijavite za izbore nego sto laprdate o patriotizmu.USA+Kanada 900 prijavljenih za izbore.Zar ti to nije pokazatelj koliko ste bolesni.Za kraj skini ovaj ljiljan sa uzglavlja i prituri americku zastavu jer si za nju polagao a ljiljan si dobio po automatu i to od onih koji su ginuli za isti.Puno pozdrava.

Cuj polagao ispit
    THANK YOU

Ti ili si pao s marsa ili zivis u rupi. Pa normalno da se polaze. Moras znati, engleski, istoriju, geografiju, poredak vlasti. Svako ima svoje razloge jarane. Ne bi trebao da trabunjas o ovme ili onome kad ne znas ko je kakav i zasto je sta uradio.

Ne znam ima li potrebe da ti se pravdam ali ja sam rat proveo u okruzenju na podrucju Tesnja i Maglaja i imam potpuno pravo da stavljam ljiljan gdje hocu.
    Ne znam ko je ovdje bolestan. Da te hoce ta kraljevina istjerati, cupao bi i nogama i rukama da zivis u drugoj zemlji pa sto god trebalo da uradis.
    Nema potrebe da vise raspravljamo. Vidim da si zelen.

Usput, zaboravio si da spomenes suho meso u zadnjem postu.

stariji član foruma

:lol:

stalni član foruma

ZA EGIJA:
    Ja u svojim postovima tebe nisam vrijedjao nego iznosio istinite cinjenice koje su tebe razljutile.Eto ja nisam BiH patriota zato sto nisam uzeo dvojno drzavljanstvo.Koji apsurd.Eto ti si patriota aman a polazes ispite da bi bio kobajagi AMERIKANAC.Jesu li te pitali ko lezi u Gvantanamu i zasto i kako se bombarduju muslimanski ciljevi u iraku.
    Amerikanac nabavi pistolje i kreni u obracun sa svim onim koji imaju samo BH drzavljanstvo.
    Sve najbolje i zelim ti brzu i uspjesnu asimilaciju.
    Tvoji novi neprijatelji ce vjerovatno biti meksikanci posto si ti novi gringo. :cry: :cry: :cry:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)