PDA

View Full Version : Šehidi i poginuli borci

06.12.2008., 00:21
U BiH se koristi izraz "šehidi i poginuli borci". Mene zanima u čemu je razlika?

mekaba
06.12.2008., 00:39
U BiH se koristi izraz "šehidi i poginuli borci". Mene zanima u čemu je razlika?

Sto ti nebi nasao kakve cure pa se malo zabavio???? :inlove: Stalno si na forumu.Garant patis :sweat: :sweat:

obiden
06.12.2008., 00:46

Sto ti nebi nasao kakve cure pa se malo zabavio???? :inlove: Stalno si na forumu.Garant patis :sweat: :sweat:

Pa valjda su sehidi poginuli Bosnjaci muslimani, dok ovi drugi borci bi trebali biti isto borci za Bosnu ali neke druge vjere. :^)

A kao Mekaba ti provodis dane po nocnim klubovima :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

06.12.2008., 00:58

Nemoj mi zamjeriti jarane, ali zahvalan sam Avazu na prostoru da svoje frustracije izrazim. A ti ćeš mi vjerovatno objasniti kakve veze imaju cure sa šehidima? Šehidi imaju hurije dženetske ali zašto se pravi razlika izmedju šehida i poginulih boraca? Je li BiH islamsko pitanje?

sinko
06.12.2008., 01:06

Kako to da ti tako pametan a ne znas razliku izmedju sehida i poginulih boraca.
Preko 1500 postova u nepunoj godini nije sala :clap: .

Ima jedna poslovica :talk: :
Ljenost je gora nego bolest,
bolest se nakako i izlijeci a ljenost nikada.

Sudeci po broju postova,usudio bih se da kazem da stvarno nisi lijen :hai: .

06.12.2008., 02:16

Kako to da ti tako pametan a ne znas razliku izmedju sehida i poginulih boraca.
Preko 1500 postova u nepunoj godini nije sala :clap: .

Ima jedna poslovica :talk: :
Ljenost je gora nego bolest,
bolest se nakako i izlijeci a ljenost nikada.

Sudeci po broju postova,usudio bih se da kazem da stvarno nisi lijen :hai: .

Ima nešto što se zove prioriteti. Ja kao jedan od prioriteta vidim jedinstvenost BiH. Kao preduslov za to, ovako laički, smatram da bi svi konstitutivni narodi trebali biti za to.

Iz termina "šehidi i poginuli borci" ispada da se jedan dio poginulih (veći dio) borio za islam, a ostali naivci su stradali u uvjerenju kako se ABiH bori za BiH. Ja se pitam šta bi mislili ti "poginuli borci" da su znali da su poginuli boreći se za islamsku državu?

mekaba
06.12.2008., 02:21

Pa valjda su sehidi poginuli Bosnjaci muslimani, dok ovi drugi borci bi trebali biti isto borci za Bosnu ali neke druge vjere. :^)

A kao Mekaba ti provodis dane po nocnim klubovima :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Ma nisam ni ja po nocnim klubovima al gosn. tufahija je na svim temama od saha do poljoporivrede 24h. Nezam kako je ovako zavolio ovaj forum.Nedaj boze da ga banuju trajno otiso bi helac psihicki. :rofl:

06.12.2008., 02:32
Ma nisam ni ja po nocnim klubovima al gosn. tufahija je na svim temama od saha do poljoporivrede 24h. Nezam kako je ovako zavolio ovaj forum.Nedaj boze da ga banuju trajno otiso bi helac psihicki. :rofl:

Najviše me motiviše što me takvi kao ti čitaju, moj Mekaba.

11juli95
06.12.2008., 02:55
Znas li Tufahija kako zovu one sto su pali za nepostojecu DNZ Zapadna Bosna?
Sta bi tek oni jadnici rekli da mogu ustati i vidjeti za sta su se borili!!!

fidel
06.12.2008., 03:32
Poginuli su za cijelovitu BiH a ne za islamsku Bosnu .Nikad nece biti islamska,Bosna je multietnicka zemlja bila i ostace,Ni Sehidi se nisu borili za islamsku Bosnu vec su se borili za sva tri naroda i Bosnu i Hercegovinu.I borili su se zato sto je izvrsena agresija od strane Srbije.

06.12.2008., 04:32
وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ
Nikako ne smatraj mrtvima o*ne koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, o*ni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga

plivadon
06.12.2008., 09:51
Poginuli su za cijelovitu BiH a ne za islamsku Bosnu .Nikad nece biti islamska,Bosna je multietnicka zemlja bila i ostace,Ni Sehidi se nisu borili za islamsku Bosnu vec su se borili za sva tri naroda i Bosnu i Hercegovinu.I borili su se zato sto je izvrsena agresija od strane Srbije.

Mislim da je izraz : "sehid " neprimjeren nasem podneblju . Boriti se za gradjansku BiH a poginuti kao sehid mnoge nemuslimane stavlja u nedoumicu .Sehidi su oni koji ginu za vjeru na putu islama sto ce reci da u zvanicnoj bosnjackoj viziji uredjenja drzave ta rijec cini jednu kontradiktornost koja ide u prilog tvrdnji da se u BiH vodio vjerski rat . Kazes da je Srbija ucinila agresiju na BiH ?! . Zasto onda bosanski srbi nisu okrenuli oruzje protiv agresora kao sto su to cinili uvjek kroz istoriju i najvise su ginuli braneci ne samo sebe nego sve narode ? Koliko je muslimana poginulo u drugom svjetskom ratu braneci drzavu od stranih okupatora i domacih izdajnika a nijedan nije proglasen sehidom niti je srljao na neprijateljski metak s povikom :" Allah uegber" .
Na ovoj temi je bilo logicno ocekivati neku ogradu od gradjanski orijentisanih bosnjaka prema islamskoj struji .

1978
06.12.2008., 11:30
Ne vidim ništa loše u upotrebi termina Šehid. Pretpostavljam da je to volja nastradalih lica i njihovih porodica. Nema ništa loše u čovjekovoj vjeri da je svojim ovozemaljskim životom zaslužio nebeski raj.
Ne vidim ni potrebu da se njihova sudbina stavlja u politički kontekst. Ljudskim životima a i smrtima nije dobro trgovati.

spinoza
06.12.2008., 12:56
Sehidi su ljudi koji su se borili za spas od koljaca i bandita,u ubijeni vojnici mogu biti i oni koji su se borili rame uz rame sa Legijom i Arkanom protiv vlastitog naroda.KONTAS?

lilijana
06.12.2008., 14:24
Ti ljudi su se borili za sekularnu BIH ,u ime Allaha za sve to,i poginuli su na tom putu,i zbog toga se nazivaju sehidima.A sehidima je garantovan dzennet i dzennetske hurije-e zbog toga muslimani svoje poginule zele da nazivaju sehidima,jer je biti sehid u islamu velika cast

atheist
06.12.2008., 15:14
Ja znam sehide sto su prodavali cigare i brashno u ime Allaha bakice mi...

U biti - **** mi se od tih proljevno usranih termina - jer 90 % poginulih sem imena, nishta u sebi nisu imali shto ima veze sa islamom... Nisu ishli sa tekbirom u akcije vech sa maksuzijom...a ni bismilu nisu znali a kamoli fatihu...Kakvi sehidi kakvi bakrachi...

lilijana
06.12.2008., 17:06
Bogami se tekbiralo i ucilo bismille i medju onima koji nikada prije nisu

spinoza
06.12.2008., 17:14
Ja znam sehide sto su prodavali cigare i brashno u ime Allaha bakice mi...

U biti - **** mi se od tih proljevno usranih termina - jer 90 % poginulih sem imena, nishta u sebi nisu imali shto ima veze sa islamom... Nisu ishli sa tekbirom u akcije vech sa maksuzijom...a ni bismilu nisu znali a kamoli fatihu...Kakvi sehidi kakvi bakrachi...

Rijec sehid se upotrebljava za nevino ubijenog covjeka-bez obzira poginuo na ulici ili u rovu. Borac za boga znaci- boriti se za opstu stvar kao takvu,a ne neka za neka militaristicku ideja. Vecini ubijenih u agresiji su sehidi,vecina boraca armije BiH su se borili na "Bozijem putu" bez obzira na poznavanje vjere ili bolje poznavanje trave i rakije od islama.
Jasnije-borIs se da ti ne ubiji majku da ti ne siluju sestru to je borba na bozijem putu.

Ako je moguce da se rijec sehid ne koristi a ne narucito u kontekstu sranja i sl. ZA VECINU LJUDI TA JE RIJEC SVETA I NEMA VEZE SA RASPRAVAMA O RELIGIJI I SEKULARIZMU.

mekaba
06.12.2008., 18:44

Mislim da je izraz : "sehid " neprimjeren nasem podneblju . Boriti se za gradjansku BiH a poginuti kao sehid mnoge nemuslimane stavlja u nedoumicu .Sehidi su oni koji ginu za vjeru na putu islama sto ce reci da u zvanicnoj bosnjackoj viziji uredjenja drzave ta rijec cini jednu kontradiktornost koja ide u prilog tvrdnji da se u BiH vodio vjerski rat . Kazes da je Srbija ucinila agresiju na BiH ?! . Zasto onda bosanski srbi nisu okrenuli oruzje protiv agresora kao sto su to cinili uvjek kroz istoriju i najvise su ginuli braneci ne samo sebe nego sve narode ? Koliko je muslimana poginulo u drugom svjetskom ratu braneci drzavu od stranih okupatora i domacih izdajnika a nijedan nije proglasen sehidom niti je srljao na neprijateljski metak s povikom :" Allah uegber" .
Na ovoj temi je bilo logicno ocekivati neku ogradu od gradjanski orijentisanih bosnjaka prema islamskoj struji .

Islamska struja kod muslimana :fubar: ???? Vrijeme za plivadon.

lilijana
06.12.2008., 19:11
uostalom ne pise se "Allah uegber" jer "egber" nema lijepo znacenje

ispravno je "Allahu ekber"

plivadon
06.12.2008., 20:33
uostalom ne pise se "Allah uegber" jer "egber" nema lijepo znacenje

ispravno je "Allahu ekber"

To sam onako iz glave napisao ali kad vec znas materiju pojasni malo .

11juli95
06.12.2008., 20:38

Ko jos uvazava tvoje misljenje.
Sehidi su oni koji su dali zivot za jedinstvenu, demokratsku, medjunarodno priznatu drzavu Bosnu i Hercegovinu, za dobrobit svih njenih naroda i narodnosti.
Poginuli borci su oni koji su takodje dali zivot za gore nabrojano.
A sad ti nama plivadon objasni ko su "pali za otadzbinu"?

06.12.2008., 21:46
Sehidi su oni koji su dali zivot za jedinstvenu, demokratsku, medjunarodno priznatu drzavu Bosnu i Hercegovinu, za dobrobit svih njenih naroda i narodnosti.
Nedostaje samo i sekularnu drzavu. ;)

sinko
07.12.2008., 00:02
Ova teme je besmislena,krajnje provokativna i bezobrazna a takodje vrijedja ili pokusava uvrijediti i podmukolo ismijati sve nase stvarne SEHIDE i jos je jedno daljno mjesto za provokacije kojekakvih dokazanih provokatora i maskiranih :swear: na forumu D.Avaza,koji ce se kao :swear: ,vjerovatno sami prepoznati kada i ako procitaju ovaj moj komentar.

Ko stvarno i iskreno hoce i zeli da se informise o razlici izmedju SEHIDA i poginulih boraca to moze da uradi i bez otvaranja provokativnih i bezobraznih tema.

Za mene licno su i borci drugih vjera SEHIDI a koji se bore za pravdu i istinu i koji su se borili protiv zlocinaca rata u BiH,kao sto su nase pojedine komsije i bivse komsije.
U ostalom dragi ALLAH dz.s. odlucuje ko je sehid a ko nije a ne mi normalni smrtnici.

PS:
Pokusajte odgonetnuti i donapuniti,gore u tekstu ubacene smajlice na mjesto "rijeci" ili bolje receno nerijeci.
Slijedi "vrijedna" nagrada ko uspije u tome ! ! !
Unaprijed hvala.

07.12.2008., 10:54
Mozda je neko u rat iso i pogino da bi Brankovic mogo rec da je po zakonu uzo stan,da Zovko bude ambasadorka i zbog ostale slicne stoke ,sta vi znate.

Edine, zaboga, pa nije Nedžad takav :emo: ...

07.12.2008., 15:52
Jasno je da postoji nekoliko osnova na kojima neko moze postati šehid. Medjutim, za postati šehid , covjek prije svega mora biti vjernik, istinski musliman, jer šehid ne postoji van vjere.U ovom svemu meni treba malo razjasnjenje. Da li smrt u borbi za sekularnu drzavu, u kojoj ce vjera imati svoje mjesto ali ce biti odvojena od drzave, omogucava zrtvi da postane šehid, jer je to u sustini borba protiv islamskog pogleda na zivot, borba protiv postulata vjere?

atheist
07.12.2008., 17:12
Zato ja i velim da mi nashe sehide mozemo nabrijati na prste jedne ruke...

Kakvi sehidi kakvi bakrachi... Nije ok koristiti takav termin zbog muslimana ako ne zbog te famozne sekularne drzave...

sinko
07.12.2008., 19:46

Kakvi sehidi kakvi bakrachi... Nije ok koristiti takav termin zbog muslimana ako ne zbog te famozne sekularne drzave...

Sta ti znas sta i ko su sehidi :fubar: ?
To ti ne mozes znati jer to ne odlucuje niko drugi,nego samo dragi Allaha dz.s.
Nije samo pravi ili bolji musliman ona osoba koja svaki dan klanja i uci,pa zbog toga moze biti sehid i onaj ko nije nikada u zivotu klanjao,jer je mozda u zivotu ucinio neko vece dobro,pa je on Allahu dz.s. puno drazi od nekoga ko klanja cijeli zivot.Naravno da bi svaki musliman morao klanjati ali to nema veze sa odlukom Allaha dz.s. ko je sehid a ko nije.U ostalom moze se na vise nacina postati sehid a ne samo na bojnom polju ili klanjanjem.
I oni ljekari koji su lijecili i spasavali ranjenike ili one med.sestre sto su podpomagale lijecnike a takodje i oni koji su se zrtvovali da spase tudji zivot u ratu(slanjem hrane,novca,primanjem izbjeglica u svoj dom itd) a nisu se borili na liniji,mogu jednoga dana,ako to dragi Allah dz.s. odluci,postati sehidi.
Najgore je kada se i "mala djeca" kao ti u sve mijesaju i sve znaju :puke: .

@bezimeni12,
procitaj moje komentare ili nabavi sebi islamske knjige ako hoces da se istinski informises i ne provociraj i ismijavaj podmukolo nase najbolje sunarodnjake koji su dali zivote za svoj narod,svoju porodicu i nasu zajednicku drzavu i domovinu Bosnu i Hercegovinu :!: :!: :!: :x .
Musliman je i onaj ko pije i pusi i psuje svaki dan,osobno sebe smatra muslimanom a mozda je u ratu,svojim zalaganjem na bilo koji nacin,spasio dijete od granate,pa ce ako to dragi Allah dz.s.hoce,on biti sehid a neko ko je svaki dan klanjao mozda i nece.
Sigurno da oni koji se ne smatraju muslimanima i to nece da budu ne mogu postati sehidi,iako bih volio,da i poginuli borci drugih vjera a koji su se borili za nasu domovinu BiH i s tim za pravu istinu,budu nagradjeni od dragog Allaha dz.s.kao i sehidi muslimani.

dugi_11
07.12.2008., 19:55

Em' sto je jako uvrjedljivo nazivati sehide BAKRACHiMA :x em' sto si i u velikoj manjini sa tom tvojom ateistickom tezom o nazivu sehid .
Posto je pokrenuta ova tema sve zbog tolerancije i suzivota,kako se onda ne uklapa naziv sehid u tu toleranciju?
Posto je BiH i Bosnjacka-muslimanska zasto bi onda naziv sehid bio uvrjedljiv za ostale.
Sta je sljedece,hocemoli preimenovati umrle u pokojne ili pak mezare,hareme u groblja i grobnice?
Dali mi to pravimo krscansku-sekularnu drzavu ili sta vec ?!
Ako su temelji ove drzave tisucu godina bili upravo ta nasa razlicitost i tolerancija za suzivot,ne vidim razloga da i Ateisti ne nadju svoje mjesto u takvom drustvu,naravno,moraju pokazati razumjevanje i toleranciju za ostale.

atheist
07.12.2008., 21:09
Zato ja i velim da mi nashe sehide (slucajno li ste izostavili ovaj dio ili treba dodatno pojashnjenje ovoga "nashe"?!?) mozemo nabrijati na prste jedne ruke...

Kakvi sehidi kakvi bakrachi (sama definicija sehida kaze : Šehid (arapski: شهيد, fonol. šahīd, „žrtva“), je religiozni termin u islamu, koji literarno znači "žrtva". To je titula koja se daje muslimanima nakon smrti, ukoliko umru ispunjavajući religijske zapovijedi, ili tokom rata za religiju. Termin nema samo religijsku konotaciju, također se često koristi na indijskom podkontinentu od strane Hindusa i Sika kao ekvivalent za mrtvaca. Arapski kršćani koriste ovaj termin da opišu ljude ubijene u toku rata ili na dužnosti.
Šehidom se smatra osoba čije je mjesto u Raju (Džennetu) obećano, prema ajetu iz Kur'ana, sura ali-Imran, 169. ajet:
arapski: وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ
u prijevodu značenja: Nikako ne smatraj mrtvima o ne koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, o ni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga
Poginuli borci tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu se konsenzusom nazivaju šehidima ukoliko su isti pripadali Bošnjačko-muslimanskom korpusu.
Često se u novije vrijeme šehidima nazivaju (samoprozvano) bombaši samoubice, s čim se ne slaže većina islamske uleme objašnjavajući takvu akciju izvršavanjem samoubistva, a što je po islamu veliki grijeh. - )... Nije ok koristiti takav termin zbog muslimana ako ne zbog te famozne sekularne drzave...

Kakvi sehidi i Bosna - to je stupidna Alijina ostavstina kao i mnogobrojne gluposti koje su notorni idioti uzeli kao svoje. Hochete sehide - nechete djeda Mraza - hochete sekularnu drzavu - nechete misljenja dijametralna vashim - hochete demokratiju - nechete drugachije od vasheg... Odroni ...

arnesbeganovic
07.12.2008., 21:52

Tufahija2 1587 od 27.2.2008. sto je 5,59 postova dnevno

Ateist 700 od 7.5.2008. sto je 3,27 postova dnevno

arnesbeganovic 32 (sa ovim) od 2.10.2008. sto je 0,46 postova dnevno.

Ako u prosjeku za jedan post treba 5 minuta onda dobijam slijedece brojke:

Tufahija = 7935 minuta sto je 132,25 sata sto je 5,5 dana
Ateist = 3500 minuta sto je 58,33 sata sto je 2,43 dana
arnesbeganovic = 160 minuta sto je 2,5 sata sto je 0,11 dana.

Ovoliko smo do sad izgubili vremena pisuci samo na ovom forumu. Za to vrijeme mogli smo napisati neku knjigu i sada ganjati izdavace da je izdamo i zaradimo neki dinar. Takodje, za to vrijeme smo administratorima dali radnog materijala i oni su zadrzali svoja radna mjesta.

Ako uzmete da je u svedskoj prosjecna satnica 115 kruna (11,5 eura) onda je ateist mogao ovdje zaraditi 6707 kruna a to je cca 670 eura a tufahija2 15208 kruna. TO je jedna mjesecna plata prosjecnog svedjanina. Posto postoji mogucnost da se tuhafija pobuni posto on ne zivi u svedskoj onda cu njegovu zaradu prevesti na prosjecnu platu u BiH. Moja satnica dok sam bio dole iznosila je cca 4 KM. Posto je on ovdje pisao 132 sata to ti je negdje 528 KM. Takodje jedna plata prosjecnog bosanca.

matematika je zakon ;)

Eh zamisli sad da se sabere jos citanje "protivnickih" postova te razmisljanje o istim. Uzmimo u obzir da sam vrijeme od pet minuta uzeo kao prosjecno minimalno vrijeme.Za neke postove izgubi i po pola sata.......

plivadon
07.12.2008., 22:25

Tufahija2 1587 od 27.2.2008. sto je 5,59 postova dnevno

Ateist 700 od 7.5.2008. sto je 3,27 postova dnevno

arnesbeganovic 32 (sa ovim) od 2.10.2008. sto je 0,46 postova dnevno.

Ako u prosjeku za jedan post treba 5 minuta onda dobijam slijedece brojke:

Tufahija = 7935 minuta sto je 132,25 sata sto je 5,5 dana
Ateist = 3500 minuta sto je 58,33 sata sto je 2,43 dana
arnesbeganovic = 160 minuta sto je 2,5 sata sto je 0,11 dana.

Ovoliko smo do sad izgubili vremena pisuci samo na ovom forumu. Za to vrijeme mogli smo napisati neku knjigu i sada ganjati izdavace da je izdamo i zaradimo neki dinar. Takodje, za to vrijeme smo administratorima dali radnog materijala i oni su zadrzali svoja radna mjesta.

Ako uzmete da je u svedskoj prosjecna satnica 115 kruna (11,5 eura) onda je ateist mogao ovdje zaraditi 6707 kruna a to je cca 670 eura a tufahija2 15208 kruna. TO je jedna mjesecna plata prosjecnog svedjanina. Posto postoji mogucnost da se tuhafija pobuni posto on ne zivi u svedskoj onda cu njegovu zaradu prevesti na prosjecnu platu u BiH. Moja satnica dok sam bio dole iznosila je cca 4 KM. Posto je on ovdje pisao 132 sata to ti je negdje 528 KM. Takodje jedna plata prosjecnog bosanca.

matematika je zakon ;)

Eh zamisli sad da se sabere jos citanje "protivnickih" postova te razmisljanje o istim. Uzmimo u obzir da sam vrijeme od pet minuta uzeo kao prosjecno minimalno vrijeme.Za neke postove izgubi i po pola sata.......

Pa kako sad da povezem ove statistike sa poginulim borcima ili sehidima ?

11juli95
07.12.2008., 23:27
Strelok,
spavas lijencugo...

08.12.2008., 07:58
Strelok,
spavas lijencugo...

Ne spavam..ne mogu da vjerujem nekad gdje ode tema...zapravo spremam se za radni Bajram...

atheist
08.12.2008., 11:19
:) Eh komshija - vidish kako dobri boshnjo pretvara sve u marke i evriche... 8)

p.s. Druze Arnese nek si ti meni zhiv i zdrav i sretan ti bajram - a bit che para...Sabur ;)

p.s.2. Nego, da apsolviramo... :talk:

Šehid (arapski: شهيد, fonol. šahīd, „žrtva“), je religiozni termin u islamu, koji literarno znači "žrtva". To je titula koja se daje muslimanima nakon smrti, ukoliko umru ispunjavajući religijske zapovijedi, ili tokom rata za religiju. Termin nema samo religijsku konotaciju, također se često koristi na indijskom podkontinentu od strane Hindusa i Sika kao ekvivalent za mrtvaca. Arapski kršćani koriste ovaj termin da opišu ljude ubijene u toku rata ili na dužnosti.
Šehidom se smatra osoba čije je mjesto u Raju (Džennetu) obećano, prema ajetu iz Kur'ana, sura ali-Imran, 169. ajet:
arapski: وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ
u prijevodu značenja: Nikako ne smatraj mrtvima o ne koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga
Poginuli borci tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu se konsenzusom nazivaju šehidima ukoliko su isti pripadali Bošnjačko-muslimanskom korpusu.
Često se u novije vrijeme šehidima nazivaju (samoprozvano) bombaši samoubice, s čim se ne slaže većina islamske uleme objašnjavajući takvu akciju izvršavanjem samoubistva, a što je po islamu veliki grijeh

deflorator
08.12.2008., 13:48

Hehe, ima on dvije cure, desanku i lijevanku... dvije jadnice, mogu mislit koliko se umaraju kod ovog lika :rofl: :rofl: :rofl:

dugi_11
08.12.2008., 19:17
/la atheist dana 07 dec 2008, 20:09

Kakvi sehidi i Bosna - to je stupidna Alijina ostavstina kao i mnogobrojne gluposti koje su notorni idioti uzeli kao svoje. Hochete sehide - nechete djeda Mraza - hochete sekularnu drzavu - nechete misljenja dijametralna vashim - hochete demokratiju - nechete drugachije od vasheg... Odroni ...

Kakvi sehidi i Bosna - to je stupidna Alijina ostavstina kao i mnogobrojne gluposti koje su notorni idioti uzeli kao svoje.
Mozda bi se slozili da Aliji nije bilo mjesto u politici,bar ne na onako odgovornom mjestu i u ono subonosno vrjeme po Bosnjake...a nazvati idiotima tisuce majki i oceva koji oplakuju svoju djecu i najblize kao SEHIDE,treba biti mnogo veci IDIOT od bilo kojeg notornog idiota da ovako nesto izjavi :puke:

Hochete sehide
HOCEMO!!!

nechete djeda Mraza
NECEMO!Vama niko nebrani da ga imate ni po zakonu ni po ustavu :emo:

hochete sekularnu drzavu
Hocemo!U cemu je problem...zato sto ja necu dozvoliti da moje djete njeguje tradiciju i obicaje drugog..pa i ja nisam nikad primio ni jedan paketic od Djeda Mraza,isto tako i moj Otac,Dedo a sta je radio cukun-Ddedo zabolime neka stvar! :D Prema tom svi budite Djeda Mraz i ne namecite na silu nikom nista,mirna Bosna i Hercegovina :rock:

nechete misljenja dijametralna vashim
Glupost obicna,ovdje je rjec o naturanja vasi misljenja i obicaja drugima a ne o slobodi misljenja i govora.

hochete demokratiju
Sta sad,i demokratija ugrozava sekularnu drzavu :call:

[quote:1lxd0e1g]nechete drugachije od vasheg...[/quote:1lxd0e1g]
Vama vase,nama nase tako je mir bio tisucu godina,ako izuzmemo vrjeme Tita i njegovu diktaturu...ili je i to vrjeme za tebe demokratija?

spinoza
09.12.2008., 15:13
Znate imaju u Banju LUCI SEHITLUCI,U MOSTARU SEHTLUCI MNOGO ,MNOGO PRIJE ALIJE I.Smatrati rijec sehid izmisljotinom koju je uveo je Alija I,JE IDIOTLUK GODINE.

atheist
09.12.2008., 17:56
Sehitluci ili po srpski Sehluci (samo da bude drugachije - jel...) su nazivi koji datiraju iz vremena Osmanlija... a ustvari su groblja palim borcima za religiju ( a srbi bi rekli da je ime nastalo po legendi o grupi ratnika koji su se nazivali Sehiti - te su u nekom boju ostali bez glava koje su uzeli pod ruku i nastavili uz brdo... - usput oprali krvave vratove, da bi to mjesto dobilo ime Vratnikovac- te se popeli na vrh brda - tj. danasnjih Sehitluka - prigodnog mjesta za vacharenje i pravljenje mnogobrojne familije uz ono shto chvrsto i dugo stoji... )

Pricha o sehidima je nista drugachija od one (oficijalne) o 2 miliona muslimana u BiH - gdje se ubrajaju Mustafa Nadarevic - Emir Kusturica - Abdulah Sidran - Ja - te josh milion i devetstotina devedeset hiljada drugih... - Ista pricha vazhi naravno za katolike i pravoslavce...

Kako rekoh vech - **** mi se od tih proljevno usranih naziva za koje ni polovina ne zna tacno znachenje... Ljudi su dali zivote nizashta - no makar bi trebali imati malo poshtovanja prema njima ako nemamo prema Islamu... Da je kojim sluchajem i Divljak poginuo i njega bi nazvali sehidom...

egi
09.12.2008., 18:18
Atheista, kao i obicno bulaznis o temama ovakve vrste. Sam si dao znacenje rijeci "sehid" i nema potrebe da poredis neke srpske sehide sa ovim danasnjim tj. iz ovog rata.
To kako su oni svoje poginule nazivali, to je njihova stvar ali mi svi vrlo dobro znamo sta je u stvari sehid, musliman koji je poginuo boreci se za svoje vjeru.

Ako se tako njihove porodice bolje osjecaju i ako kroz svu tugu osjecaju i neki ponos pri spominjanju svoje drage osobe koja je dala zivot za svoju domovinu ili vjeru pa jos ako se i doda izraz sehid, mozda je njima malo bolje znajuci da se ta osoba nalazi u drugom, boljem svijetu uzivajuci u blagodatima koja im je Allah dz.s. dao zato sto so oni bas ti - sehidi.
Tvoja odurna poredjenja i taj ljevicarski stav (sreca) ne mogu uticati na takve izraze ili eventualnu promjenu.

Cinjenica je da je Armija BiH bila multi nacionalna (doduse vecina su bili muslimani), ali isto tako je cinjenica da je jedini razlog ovog rata (kao i vecinee svih ratova) bila vjera. Nasa vjera je napadnuta i cilj je bio da se muslimani istrijebe sa ovih prostora. To ti je i sam Karadzic rekao.
Znaci muslimani su se ipak borili za sebe, svoju domovinu i optanak svoje vjere na ovim prostorima. To nasim poginulim borcima daje potpuno pravo da se nazivaju sehidima.

atheist
09.12.2008., 21:47
Meni su mrtvi isti - bili oni iz Bijeljine ili iz Janje. Sve te priche o vojskama ne prolaze - jer 90 % tih vojnika (bilo koje vojske) je protivno svojoj volji imalu pushku u rukama. Ja protiv termina sehid nemam apsolutno nista a jos manje protiv onih koji su na taj nachin i poginuli (iz odreda El-Mudzahid ili 7.Muslimanske Motorizovane Brigade). Upravo ta vasha teza o tome kako su svi satro muslimani sehidi ne pije vode - jer po njoj su onda i oni banjaluchani iz "Meshe Selimovicha" shehidi...

Moja percepija rata koji je vodjen na prostorima gdje je komunizam obitavao 50 godina ne dosezhe do religije zasigurno... Nista manje arkanovci nisu pobili srba po Bijeljini koliko je Caco i Juka muslimana po Sarajevu...

Kako rekoh - sve smo mi musliman do muslimana ili srbin do srbina kada treba - a na Vi smo sa farzima i ochenashima. Svekolike dzamije su svakodnevno sklonishte za vehabije i Wanabe Muslimane petkom - dok u crkve zalaze bakice i raznorazni probisvjeti...

plivadon
09.12.2008., 21:50
Namece se onda pitanje ko je poginuo za BiH , drzavu svih njenih naroda .Nikad necu prihvatiti da se za mene borio neko ko je poginuo za svoju vjeru , uostalom upravo zato sam i eskivirao da uzmem pusku . Vrijeme je pokazalo da sam bio u pravu jer taj rat nam je nametnut prvenstveno od ekipe bolesnih umova koja je na kraju potpisala Dejton . Ja samo njih smatram odgovornim za sehide i poginule borce koji su izginuli prakticno ni za sta jer se niciji ideali nisu ostvarili .

atheist
09.12.2008., 22:11
Poginuli su Bosanci i Hercegovci - a za ideale koji su im nametnuti - sigurno se nisu izborili...

Profil najvechih ratnih zlochinaca iz rata je lijechio vlastite komplekse ubijanjem a u ime nechega shto ne zna ni izgovoriti (kao onomad Arkan sa fun fan funda fundametaal funame fundamentalizam...). Svi odreda su bili mirnodopski outsideri koje je cijela mahala pljuvala od kako su rodjeni... Bio je to rat ludjaka i kriminalaca a najmanje bosanaca i hercegovaca...

Nihad
09.12.2008., 22:38
Poginuli su Bosanci i Hercegovci - a za ideale koji su im nametnuti - sigurno se nisu izborili...
:y:

09.12.2008., 23:31
Mene pomalo kopka za kakvu je Bosnu to rat vodjen? Ako su najveći dio poginulih šehidi, dakle stradalnici za vjeru, za islam, je li to onda znači da se rat vodio za neku islamsku Bosnu? Jer kako onda objesniti da je za Bošnjake naziv šehid časniji od termina poginuli borac?

Naravno, meni je jasno da je ova dvosmislenost samo prividna. To je zapravo Alijina ideologija primjenjena u praksi. Nema suživota izmedju islama i institucija neislamske države. A ako se nadje i budala druge vjere da pogine za te ciljeve, šućur dragom Allahu. Zbog toga smo mi Muslimani dekretom postali Bošnjaci, da bi svojim imenom pokazali pretenzije na cijelu Bosnu. Zbog toga se u državi koja se svijetu predstavlja kao multietnička i sekularna poginuli zovu šehidima. A trotoari se boje u zeleno da se snijeg na njima ne zadržava...

egi
10.12.2008., 04:53
Oni koji su zbrisali glavom bez obzira se nisu htjeli boriti. Oni koji jesu, prave patriote, su ostali. Ko god je htjeo pobjeci mogao je. Imam veoma bliskog clana porodice koji je za vrijeme rata 2 puta isao u inostranstvo da posjeti zenu i djecu i koji je se oba puta vratio, da se bori.
Neko ko takve stvari nije vidio i nije osjetio, ne moze shvatiti.

Nismo se mi borili za islamsku drzavu, nismo nikoga napali, ali svoju vjeru jesmo branili jer kao sto sam jednom vec rekao, mi smo napadnuti iz jednostavnog razloga sto smo muslimani.
Ako njihovim porodicama ne smeta sto se oni zovu sehidi, ne vidim koje ste vi to licnosti da se bunite.

arnesbeganovic
10.12.2008., 09:52
Tufahija!

Gdje si ti bio za vrijeme rata. Jesi li se ti borio i ako jesi za sta si se borio?

10.12.2008., 10:42
Tufahija!

Gdje si ti bio za vrijeme rata. Jesi li se ti borio i ako jesi za sta si se borio?

Pošteno pitanje pa i pošten odgovor:
Od 1992 do 1993 sam kao fol branio BiH, u stvari obezbjedjivao šverc Mirsada Veladžića sa Srpskom Krajinom. Kad bi pala cijena cigara, ulja ili brašna, malo bi se pripucalo da se cijene vrate na normalnu razinu od 100 DM po vreći brašna, 25 DM za šteku cigara i 20 DM za karton ulja.

Od 1993 do 1995 bio sam pripadnik Narodne Odbrane Zapadna Bosna. Branio svoje sugradjane od agresije petog korpusa koga je Alija poslao na Kladušu.

spinoza
10.12.2008., 11:12
Red bi bio da nam Ateist kaze koje je godiste? Baz obzira sto na dosta tema iskazuje siroku obrazovanost,na temama koji se ticu religije iskazuje mladosti svojstveno neznanje. Ja smatram najcecim drzavnickim potezom Alije I,SUKOB SA CACOM,ali porediti Sarajevo i Bjeljinu je toliko sranje da me jednostasvno zagusi

arnesbeganovic
10.12.2008., 11:15
Eh, sad iz gorenavedenog i onog prije nekad navedenog dalo bi se zakljuciti da bi ti volio, u slucaju da si poginuo, da su tebe proglasili poginulim borcem umjesto sehidom.

spinoza
10.12.2008., 11:18
Eh, sad iz gorenavedenog i onog prije nekad navedenog dalo bi se zakljuciti da bi ti volio, u slucaju da si poginuo, da su tebe proglasili poginulim borcem umjesto sehidom.

Ne kontam,iz kojeg navedenog?

10.12.2008., 12:12
]

Pošteno pitanje pa i pošten odgovor:
Od 1992 do 1993 sam kao fol branio BiH, u stvari obezbjedjivao šverc Mirsada Veladžića sa Srpskom Krajinom. Kad bi pala cijena cigara, ulja ili brašna, malo bi se pripucalo da se cijene vrate na normalnu razinu od 100 DM po vreći brašna, 25 DM za šteku cigara i 20 DM za karton ulja.

Od 1993 do 1995 bio sam pripadnik Narodne Odbrane Zapadna Bosna. Branio svoje sugradjane od agresije petog korpusa koga je Alija poslao na Kladušu.

Rame uz rame sa LEGIJOM I ARKANOM? Od Petog korpusa? Mamicu vam vasu.HAZRETI ATIF DUDAKOVIC JE POGRJESIO ,TREBAO JE VAS ABDICEVE PROPAGANDISTE OBJESITI ZA JAJA NA TRGU KOD SPOMENIKA MUJI HRNJICI.

Drago mi je da ne sporiš činjenicu da sam branio svoje sugradjane.

arnesbeganovic
10.12.2008., 12:12
Ovo je bilo za tufahiju pitanje :) a ne za tebe spinoza :) sorry zbog nesporazuma.

10.12.2008., 12:13

Potpuno si u pravu jarane. Zaštagod da sam se borio, to nije bilo za vjeru. Kao i svi ostali. A ako se nisam borio za vjeru ili zbog vjere, kakav sam onda šehid?

flash
10.12.2008., 13:07
Po mom razumijevanju su i jedni i drugi poginuli borci, boreci se za svoju zemlju, familiju, pravo, vjeru itd. Arapska rijec "sh h d" znaci "osvjedociti" ili biti "uvjeren" da nema drugog boga osim Njega, sto ne mora znaciti da samo muslimani svjedoce, vec i vjernici druge vjeroispovjesti koji se Bozijeg puta pridrzavaju, zla cuvaju, i u ime Boga bore.
Svi ostali fake-Muslimani-Hriscani-Jevreji & Co. ce valjda sa Bogom svoje racune rascistiti.
A jedino Bog zna sta u nasim srcima krijemo, kakva djela cinimo, i da li smo na kraju raj ili pakao zasluzili.
Kad-tad cemo o svemu obavjesteni biti, pa i o sehidima.

flash
10.12.2008., 13:18
A ako se nisam borio za vjeru ili zbog vjere, kakav sam onda šehid?
Nikakav, jer da si u Boga vjerovao dok si svoje sugradjane od agresije branio i tako nevin poginuo, sigurno bi status sehida kod Boga zasluzio.

10.12.2008., 14:22
Koji je status poginulih muslimana u drugom svjetskom ratu, koji su poginuli za handzar diviziju,ustase,cetnike,partizane...?
Jesu li i oni sehidi i ako ne zbog cega?

flash
10.12.2008., 15:07
Pa valjda su i oni poginuli borci, a ukoliko im je sad "Dzennet" ili sehidski status zagarantovan, to mi obicni ljudi nemozemo znati, mada za nas Balkance nisam sasvim sigurna.

11.12.2008., 00:01
Držite se teme.
@Abdićkrajinadudakovićalija - imate već otvorenu temu..duže vrijeme..
I pridržavajte se "nedemokratskih &nepopularnih" pravila foruma glede izražavanja, uvreda i tako to :) ...
komentarisanje opomene nije dopušteno.

atheist
11.12.2008., 13:10

Chini li mi se ili imputirash iz "kolachichu moj" posta da smrtnici proglashavaju shehide... ?

Chini mi se da nisi shvatio (kao i inache...), te josh nekolicina drugih da Vi, Ja, ili drug Aljo (sjeme mu se zatrlo) vam - shodno uzusima vashe vjere/ideologije nema pravo nekoga proglasiti shehidom. Prihvatam svakojake umne fekalije or ukazivanje ispravnog vodjenja foruma or zhivota - or samting lajk det ... batt ako vech kakish i ako si, kako rekoh vech - samodopadan - malo vishe nego dosadan prestani da se propinjesh na zadnje noge cim netko spomene Islam.

11.12.2008., 19:03
@atheist hoćeš li konačno završiti misao :) ..ili su nervi otanjili :) Napiši post, objasni opet...i nemoj tih "termina" molim te :x

atheist
11.12.2008., 20:59
Prvo zavrsheno - a drugo ni zapocheto... :)

egi
12.12.2008., 22:13
Zar ti nije lakse "nastimati" tastaturu na nas jezik nego non stop ch i sh?

atheist
12.12.2008., 22:22

Preteshko...- nije valjda tol´ka frka? :)

plivadon
12.12.2008., 22:51
Meni je lakse citati c i s nego ch i sh . Tastaturu nije problem nastimati u konfiguraciji ali je problem ako tipke ne odgovaraju tj. nema tih znakova na tastaturi .

egi
12.12.2008., 23:31

Preteshko...- nije valjda tol´ka frka? :)

Pa za..bo nas Vuk Karadžić. Čitam kako piše pa se zaj...Evo ga fercera!

atheist
13.12.2008., 00:24
Meni je lakse citati c i s nego ch i sh . Tastaturu nije problem nastimati u konfiguraciji ali je problem ako tipke ne odgovaraju tj. nema tih znakova na tastaturi .

;)

p.s. Stvarno ste papci - Streloku ni rijechi za njegove povremene izlete u ch i sh...a po meni odmah..:(

plivadon
13.12.2008., 00:39
Strelok je covjek na polozaju .

skljoco
13.12.2008., 00:42
dobra tema ... u svemu meni nije jasno slijedece ,
ko jos sem dragog boga odlucuje ko je sehid ?
molim bez filozofiranja , pitanje je jasno pa ko zna odgovor nek izvoli !

egi
13.12.2008., 01:08
dobra tema ... usvemu meni nije jasni slijedece ,
Ako na ovih 7 stranica još nisi skontao, teško da ćeš ikada.
Bog je rekao da je šehid onaj koji pogine boreći se za Islam. Valjda nam ta odredba objašnjava ko su zapravo šehidi i daje nam zapravo da nazivamo nekog šehidom.

13.12.2008., 02:23
Slazem se sa tobom egi ali ne smijes tako javno govoriti da su se poginuli muslimani borili za islam.To je stvar koja se ne prica javno u multietnickoj/multikulturnoj BIH. Tamo je pravilo da su se muslimani borili za jedinstvenu,gradjansku,cjelovitu i sekularnu BIH u kojoj ce svi narodi biti ravnopravni i drzava nece biti organizovana po pravilima vjere nego ce vjera biti odvojena od drzave.Odnosno, javna verzija je kad se sve ovo uzme u obzir da su se muslimani borili protiv postulata islama, odnosno ne mogu biti sehidi, jer ko se bori protiv pravila vjere nije sehid.
I da se razumijemo, ogromna vecina obicnog svijeta se nije borila za Alijine islamske ideale (bar u Sarajevu), ali ih je on veoma perfidno saltao i vodio u svom smjeru i koristio za svoje ciljeve sve pod maskom gradjanske i multi/kulti... Onda se moze reci i da su ljudi postali sehidi a da nisu ni znali da su poginuli za vjeru.
Onda idemo dalje. Da li to znaci da je Alija jos jednom jedno pricao a drugo radio? Ima li ko iznenadjen?
I onda jos jedna stvar na koju niko ne ponudi razjasnjenje:
Koji je status poginulih muslimana u drugom svjetskom ratu, koji su poginuli za handzar diviziju,ustase,cetnike,partizane...?

egi
13.12.2008., 03:00
Ako se tako njihove porodice bolje osjecaju i ako kroz svu tugu osjecaju i neki ponos pri spominjanju svoje drage osobe koja je dala zivot za svoju domovinu ili vjeru pa jos ako se i doda izraz sehid, mozda je njima malo bolje znajuci da se ta osoba nalazi u drugom, boljem svijetu uzivajuci u blagodatima koja im je Allah dz.s. dao zato sto so oni bas ti - sehidi.
Tvoja odurna poredjenja i taj ljevicarski stav (sreca) ne mogu uticati na takve izraze ili eventualnu promjenu.

Cinjenica je da je Armija BiH bila multi nacionalna (doduse vecina su bili muslimani), ali isto tako je cinjenica da je jedini razlog ovog rata (kao i vecinee svih ratova) bila vjera. Nasa vjera je napadnuta i cilj je bio da se muslimani istrijebe sa ovih prostora. To ti je i sam Karadzic rekao.
Znaci muslimani su se ipak borili za sebe, svoju domovinu i opstanak svoje vjere na ovim prostorima. To nasim poginulim borcima daje potpuno pravo da se nazivaju sehidima.

Pa dobro bezimeni, zar moram sam sebe citirati? Niko se ovdje nije borio da širi Islam, nego da ga odbrani od onih koji su ga (nas) napali. Muslimani su napadnuti iz jednostavnog razloga što su muslimani. Boreći se za svoju zemlju i dom ujedno smo i odbranili svoju vjeru. To nije nikakva tajna i to ne smeta multi kulti BiH jer mi nismo nikoga napali zato što je taj neko druge vjere.
Probaj to da shvatiš.
Ti muslimani što su poginuli u ratu sa ustašama se poginuli iz drugih ideala i ne spadaju u ovu istu kategoriju. Gore sam jasno rekao ko su stvari šehidi. Da koristiš logiku umjesto traženja dlake u jajetu odmah bi shvatio.

dr.gog
13.12.2008., 03:05
opet pitaš gluposti sinko @Bezumneni... :)
"i ako ne"-"zbog čega"----hoš reć da misliš da nisu...vidim cjeniš pojam Šehida toliko da ga braniš od ustašluka četnikluka..ganutljivo...a ko je to pomislio da je neko pod odorom sa slovom U ili svastikom mogao biti šehid?...Vidi da Margetić nije štogod iskopao, ili pak Fokus..@spinney bi ti rekao da si perverzan.
Nisi, samo si smor :)

flash
13.12.2008., 13:26
Bog je rekao da je šehid onaj koji pogine boreći se za Islam. Valjda nam ta odredba objašnjava ko su zapravo šehidi i daje nam zapravo da nazivamo nekog šehidom.Boreci se u Njegovo ime...
A sta je onda sa licemjerima i sta Bog za njih kaze? Kako mi obicni ljudi mozemo znati kakav je ciji "nijjet" bio? I sta Bog kaze kad Mu se neko ravnim smatra?

13.12.2008., 15:35
@egi
Razumijem sta govoris i hvala na trudu za objasnjenje mada ima dosta nelogicnosti u citavom konceptu. Ako je to vjerska kategorija, a pogines boreci se za nesto sto je u principu protiv vjerskih nacela (sekularna drzava), bez obzira sto je sa moralne strane sve u redu,onda ne bi trebalo da jos budes nagradjen za to (sehid), ostavimo po strani tezu da samo onaj gore odlucuje ko je sehid.
I zar mislis da se 1941 niko od muslimana nije borio u nekom momentu za opstanak (bioloski i vjerski), sa petokrakom ili necim drugim na kapi/fesu, da ne zasluzuju nagradu da postanu sehidi.Onaj koji je branio svoje selo od nekih drugih 1941, ne razmisljajuci o visokoj politici, a bio napadnut samo zato sto je musliman, pa zar to nije dovoljno po danasnjim mjerilima i tvom objasnjenju da postane sehid.
A sto ovaj hecim prica:

a ko je to pomislio da je neko pod odorom sa slovom U ili svastikom mogao biti šehid?.
upravo je to interesantna oblast.Zar neko sa petokrakom nije mogao biti sehid, ili oni koji su branili cazinsku krajinu ili recimo ovi koji brane svoje selo:
http://www.youtube.com/watch?v=Qv-68uyt7Y8
Nemoguce je da se 1941-1945 niko nije kvalifikovao za sehida a narod je toliko stradao.

spinoza
13.12.2008., 16:24
@egi
Razumijem sta govoris i hvala na trudu za objasnjenje mada ima dosta nelogicnosti u citavom konceptu. Ako je to vjerska kategorija, a pogines boreci se za nesto sto je u principu protiv vjerskih nacela (sekularna drzava), bez obzira sto je sa moralne strane sve u redu,onda ne bi trebalo da jos budes nagradjen za to (sehid), ostavimo po strani tezu da samo onaj gore odlucuje ko je sehid.
I zar mislis da se 1941 niko od muslimana nije borio u nekom momentu za opstanak (bioloski i vjerski), sa petokrakom ili necim drugim na kapi/fesu, da ne zasluzuju nagradu da postanu sehidi.Onaj koji je branio svoje selo od nekih drugih 1941, ne razmisljajuci o visokoj politici, a bio napadnut samo zato sto je musliman, pa zar to nije dovoljno po danasnjim mjerilima i tvom objasnjenju da postane sehid.
A sto ovaj hecim prica:

a ko je to pomislio da je neko pod odorom sa slovom U ili svastikom mogao biti šehid?.
upravo je to interesantna oblast.Zar neko sa petokrakom nije mogao biti sehid, ili oni koji su branili cazinsku krajinu ili recimo ovi koji brane svoje selo:
http://www.youtube.com/watch?v=Qv-68uyt7Y8
Nemoguce je da se 1941-1945 niko nije kvalifikovao za sehida a narod je toliko stradao.

Sta podrazumjevas pod sekularnom drzavom?

deflorator
13.12.2008., 16:45
Slazem se sa tobom egi ali ne smijes tako javno govoriti da su se poginuli muslimani borili za islam.To je stvar koja se ne prica javno u multietnickoj/multikulturnoj BIH. Tamo je pravilo da su se muslimani borili za jedinstvenu,gradjansku,cjelovitu i sekularnu BIH u kojoj ce svi narodi biti ravnopravni i drzava nece biti organizovana po pravilima vjere nego ce vjera biti odvojena od drzave.Odnosno, javna verzija je kad se sve ovo uzme u obzir da su se muslimani borili protiv postulata islama, odnosno ne mogu biti sehidi, jer ko se bori protiv pravila vjere nije sehid.
I da se razumijemo, ogromna vecina obicnog svijeta se nije borila za Alijine islamske ideale (bar u Sarajevu), ali ih je on veoma perfidno saltao i vodio u svom smjeru i koristio za svoje ciljeve sve pod maskom gradjanske i multi/kulti... Onda se moze reci i da su ljudi postali sehidi a da nisu ni znali da su poginuli za vjeru.
Onda idemo dalje. Da li to znaci da je Alija jos jednom jedno pricao a drugo radio? Ima li ko iznenadjen?
I onda jos jedna stvar na koju niko ne ponudi razjasnjenje:

Sehidi su borci vjernici islamske vjere koji su poginuli postujuci casna nacela odbrane, tj. braniti se casno, ne ubijati neduzne i zarobljenike, ne pljackati, ne rusiti tudje bogomolje, ne uvoditi silom u vjeru ljude drugih vjera... Ustvari sve ono sto je casna borba i odbrana i kada nisi vjernik, sto je i promovirao ustav RBiH. Vjernici muslimani za svoje poginule borce koriste naziv "Sehidi" ali kada se pravi spomenik svi oni stoje na istoj listi, i muslimani i pravoslavci i katolici i svi ostali koji su se borili za multietnicku Republiku BiH.

Druga stvar, Armija Republike Bosne i Hercegovine imala je svoj kodeks odbrambenog domovinskog rata, to je bio ustav RBiH odnosno ocuvanje jedinstvenosti, multietnicnosti, multikulturalnosti i ocuvanje Republike Bosne i Hercegovine. U ustavu RBiH se nigdje ne spominju Islamska nacela nego samo multietnicka koja garantuju prava i slobode svim njenim narodima, sto i jeste dokazala u praksi za razliku od cetnicke VRS koja je unistila sve sto podsjeca na multietnicnost nase drzave.

sajonara
13.12.2008., 17:06
Ocito da cilj ove diskusije smrdi na blacenje i omavolovazavanje jos jedne bosnjacke svetinje . Pojedinci poput tebe Ateist cak uzimaju sebi za pravo da s... i povracaju po grobovima zrtava rata . Da se razumijemo Sehid je sirok pojam koji izmedju ostalog podrazumijeva i sve one koji su ubijeni SAMO zato sto su Muslimani.Te zrtve se ne mogu izbrojati na prste jedne ruke kako ti kazes .Tvoje konstantno pljuvanje po svemu sto mirise na islam na ovim prostorima budi u meni kulturnu i intelektualnu neuracunjivost .Zato cu da kazem da tvoja percepcija rata u Bosni slicna onoj Riste Djoge devedesetih samo iz evropske perspektive . Iste one Evrope koja je Bosnjaku drzala ruke dok ga je komsija klao .S.... i pljujes takodje po svim onima koji su umjesto pasosa uzeli pusku i dali zivot za odbranu casti,porodice i svetosti kucnog praga.Jedini motiv koji je vodio te ljude je opstanak Bosnjaka na ovim prostorima Ovo nije bio ni ukom slucaju "rat ludjaka i kriminalaca" jer svaki rat ima svoje kriminalce i ludjake , uostalom kao i mir. Ovo je bio rat za odbranu drzave Bosne i Hercegovine od velikosrpskih i velikohrvatskih agresora a time i za opstanak Bosnjaka .U odbrani se prikljucio i veliki broj nemuslimana koji se iz postovanja prema religiji kojoj pripadaju nazivaju poginulim borcima ili braniteljima sto ni u kom slucaju ne umanjuje njihovu zrtvu.
Pasivnu ulogu u proteklom ratu pojedinac ne smije braniti izvrtanjem cinjenica .Cak se i gospodja Evropa odrekla istih pokusavajuci vise od deset godina ispraviti gresku pocinjenu na ovim prostorima gdje dozvolila najgore zlocine poslije drugog svjetskog rata pod svojom kapom.
Sidney Hook bi se zasigurno postidio tvojih komentara a on se kako znamo istinski zalagao za "ateizam otvorenog duha"koji garantuje slobodu religijskog vjerovanja .Drzava koja gusi vjerska osjecanja osudjena je na propast makar i nakon 50 godina .Pitam se ko to ima pravo uskratiti mnogobrojnim porodicama nastradalih i njihovoj djeci misao da njihovi najmiliji uzivaju blagodati dzeneta . Prisivanje petokrake ili krsta na mezare takodje nema veze sa tolerancijom i suzivotom na ovim prostorima .
Inteligentna osoba ne bi smjela uzeti sebi za pravo da pljuje po nekoj vrijednosti cije se postojanje moze ali i nemoze dokazati.
Samo nedovoljno informisana i prosta osoba sa losim namjerama u nedostatku argumenata pribjegava psovanju i vrijedjanju tih istih vrijednosti.

egi
13.12.2008., 20:22
@ bezimeni
Ne vidim svrhu tvog insistiranja na objašnjenju ko je kvalifikovan da bude šehid. Koliko je meni poznato ti nisi musliman pa tako ne vidim svrhu.
Ali ipak ću nešto dodati. Ako se neko od muslimana tokom 2. svj. rata borio za Islam, vjerovatno bi i taj poginuli borac imao pravo du bude zvan šehid. Jedini problem je što niko od nas ne zna koji su to pojedinci i za to je malo kasno. Allah dž.š. opet zna najbolje i on će to odrediti u to sam siguran. Znači za to ne moraš više da se brineš. :lol:

Tu postoji još jedan problem, po ko zna koji put ponoviću da su muslimani tokom zadnjeg rata napadnuti samo zato što su muslimani a tokom 2. svj rata napadnuta ja cijela Evropa pa i Juga. Muslimani koji su pripadali partizanima branili su Jugoslaviju od fašista zajedno sa ostalim narodima, ustaše su odrađivali prljave poslove NDH itd. Znači napadnuta je čitava država od strane druge države.
U ovom ratu je napadnut jedan narod od strane drugog naroda iste države zajedno sa istim narodom iz susjedne države.
Ogromna je razlika u uzroku i cilju onog i ovog rata.

13.12.2008., 23:02
Nisu muslimani u zadnjem ratu napadani samo zato što su muslimani. Ja sam iz Kladuše, nosim ime koje je porijeklom tursko kao i 98% mnojih sugradjana, a na nas je jedino napadala vojska koja je uzvikivala Allahu Ekber (činim sve da to ispravno napišem).

Allahu je vazda bio draži onaj ko se brani nego onaj koji napada. Ako je i bilo šehida u BiH, onda su to poginuli pripadnici Narodne Odbrane Zapadna Bosna. Svi ostali su bili idolopoklonici Alijine ideologije i kao takvi po definiciji ne mogu uopšte doći ni u razmatranje za šehidluk.

egi
13.12.2008., 23:25
Nisu muslimani u zadnjem ratu napadani samo zato što su muslimani. Ja sam iz Kladuše, nosim ime koje je porijeklom tursko kao i 98% mnojih sugradjana, a na nas je jedino napadala vojska koja je uzvikivala Allahu Ekber (činim sve da to ispravno napišem).

Allahu je vazda bio draži onaj ko se brani nego onaj koji napada. Ako je i bilo šehida u BiH, onda su to poginuli pripadnici Narodne Odbrane Zapadna Bosna. Svi ostali su bili idolopoklonici Alijine ideologije i kao takvi po definiciji ne mogu uopšte doći ni u razmatranje za šehidluk.

Da, da, ti si adekvatna ličnost da odlučuješ o tim pitanjima. Zaboravio si samo da su Fikretovi idolopoklonici izvukli deblji kraj i kao takvi imaju pravo da šute :P
Da li nekim ljudima odgovara da su muslimani u pojedinim momentima, a u nekim ne? Očito tebi odgovora.
U redu je pjevati četničke pjesme, bratimiti se sa neprijateljem koji je ubio desetine hiljada sunarodnjaka, ne znati kako se piše Allahu Ekber, ne gubiti vrijeme na klanjanje, ne voliti džamije itd.
Izvini citiram tebe...
Ali ipak, ipak naši pali borci za jednu i jedinu BiH se nemaju pravo zvati šehidi a pobunjenici imaju.
Fino to zvuči od nekoga ko se boji reći gdje se nalazi. Pitam se samo zašto? Vjerovatno postoji neki razlog...

14.12.2008., 00:26

Da, da, ti si adekvatna ličnost da odlučuješ o tim pitanjima. Zaboravio si samo da su Fikretovi idolopoklonici izvukli deblji kraj i kao takvi imaju pravo da šute :P
Da li nekim ljudima odgovara da su muslimani u pojedinim momentima, a u nekim ne? Očito tebi odgovora.
U redu je pjevati četničke pjesme, bratimiti se sa neprijateljem koji je ubio desetine hiljada sunarodnjaka, ne znati kako se p....še Allahu Ekber, ne gubiti vrijeme na klanjanje, ne voliti džamije itd.
Izvini citiram tebe...
Ali ipak, ipak naši pali borci za jednu i jedinu BiH se nemaju pravo zvati šehidi a pobunjenici imaju.
Fino to zvuči od nekoga ko se boji reći gdje se nalazi. Pitam se samo zašto? Vjerovatno postoji neki razlog...

Kao prvo, ne bojim se reći gdje se nalazim. Smatram jedino da od administratora nije baš najkorektnije da otkrivaju je li nečija IP adresa sa Balkana ili nije. U tome se sastoji smisao moga prosvjeda. Ako nisam u pravu po ovom pitanju, administratorima je slobodno da objave gdje se moja IP adresa nalazi. A najviše zbog ovog principijelnog pitanja neću ja lično da navodim ime zemlje iz koje dolazim jer smatram da je ovo pitanje od manje relevancije za ovaj forum.

Ja jesam tebe svojevremeno naveo kao najvjerovatnije Amerikanca. Razlog za to je bio što mi se činilo da ne razabireš baš suštinu zbivanja u BiH. Na moje veliko iznenadjenje, ti si mi to i potvrdio. U medjuvremenu sam naučio da te i te kako poštujem kao solidnog forumaša, potkovanog u dosta stvari. Zbog toga me pomalo čudi ovakav pokušaj jeftine diskvalifikacije.

Ovdje se jednostavno radi o stvari u kojoj se ja i ti suštinski razilazimo. Alijina ideologija po kojoj je spojiva borba za islam sa borbom za sekularnu i multietničku BiH je po meni najveća podvala koja je tadašnjim Muslimanima i današnjim Bošnjacima mogla da se uvali. Ako je borba za BIH borba za islam ili kako se to stručno kaže džihad, onda ispada da je BiH na nekom religioznom nivou. Iz nekog razloga ispada da je BiH važna za islam. Iz tog razloga ispada da se svi poginuli u Bošnjaka imaju zvati šehidima. O čemu mi onda ovdje razgovaramo? Čemu onda šuplja priča o multietničkoj BiH? Ispada da su Srbi u pravu.

egi
14.12.2008., 02:07
Diskvalifikacija nipošto. Ti si potegao pitanje o poginulim borcima iz APZBIH i čak si rekao kako Alijini sljedebenici ne spadaju u kategoriju šehida. Mene samo čudi zašto imate tako nizak osjećaj prema Islamu i tako malo poštovanja. Još više me čudi da pričaš protiv džamija klanjanja, itd. a odjednom se buniš kada je neko rekao da eto pripadnici Fikretove vojske ne mogu biti šehidi. (usput, ja to nisam rekao)
Ako ste ljuti na Aliju, zašto omalovažaš obične ljude iz reda svog naroda?

Volim reći da znam nešto oko sadašnjih i prošlih dešavanja u Bosni, a ako ti misliš suprotno to je tvoje pravo i ja tu ne mogu pomoći. Činjenica je da ja živim u USA ali to nikada nisam krio niti me to čini manje pogodnim za rasprave ovog tipa.
Ti si, naprotiv krio da ne živiš u BiH do skora iz jedinog razloga što bi sagovornici mogli da te napadnu argumentom koijm ti upravo sada mene napadaš, a to je da sam amerikaniziran. :lol:

Alijina ideologija po kojoj je spojiva borba za islam sa borbom za sekularnu i multietničku BiH je po meni najveća podvala koja je tadašnjim Muslimanima i današnjim Bošnjacima mogla da se uvali. Ako je borba za BIH borba za islam ili kako se to stručno kaže džihad, onda ispada da je BiH na nekom religioznom nivou. Iz nekog razloga ispada da je BiH važna za islam. Iz tog razloga ispada da se svi poginuli u Bošnjaka imaju zvati šehidima.

Ti naprosto nećeš da čuješ šta ti govorim. Ljudi se nisu borili za Islam nego su ga branili. Velika je razlika. Kada bi muslimani npr. napali neki narod zato što taj narod nije muslimanski i što ga možda hoće islamizirati, to bi se moglo nazvati borba za Islam. Ali, ako je neko napao muslimane u Saudijskoj Arabiji, Turskoj ili u BiH zato što hoće da ih uništi ili pokrsti, to je odbrana Islama.
Zašto mi ne bi mogli odbraniti Islam od onih što ga mrze i istovremeno živjeti sa onima što ga ne mrze ili u najmanju ruku tolerišu?? Znači može multi kulti

BiH nije toliko važna za Islam, ali Islam jeste za BiH. Zato i toliki otpor, zato i najveće počasti za pale borce.
Džihad bi po svim pravilima trebala biti odbrana Islama tj. ako neko napadne muslimane, a ovaj današnji tzv. džihad ne spada ni u jednu kategoriju pravila npr.: ubijanje samog sebe, bombe po džamijama i što je najvažnije UBIJANJE MUSLIMANA.

Džihad se ne može voditi između dvije skupine naroda od koje su obe muslimani, pa prema tome borba između ARBiH i NOAPZBiH se ne može tretirati kao džihad pa se tako i tretman palih boraca kao šehidi dovodi u pitanje

Što se tiče boraca APZBiH, moje poštovanje ide onima koji su se borili protiv našeg ZAJEDNIČKOG neprijatelja i možda za one koji su pali na priče Fikreta Abdića pa su se okrenuli protiv svog naroda. Sindrom ispranog mozga. Šta ćeš, ovce idu za pastirom.
Za one koji još nisu otvorili oči nakon svih ovih godina osjećam neku vrstu razočarenja i sažaljenja.

skenan
14.12.2008., 02:36
Ponovo se otvara pitanje AP i Fikreta Abdića s jedne strane a s druge strane počinjete opet o historijskim i ratnim temama, vratite se temi molim vas lijepo

skenan
14.12.2008., 02:40
]Kao prvo, ne bojim se reći gdje se nalazim. Smatram jedino da od administratora nije baš najkorektnije da otkrivaju je li nečija IP adresa sa Balkana ili nije. U tome se sastoji smisao moga prosvjed[/size]a. Ako nisam u pravu po ovom pitanju, administratorima je slobodno da objave gdje se moja IP adresa nalazi. A najviše zbog ovog principijelnog pitanja neću ja lično da navodim ime zemlje iz koje dolazim jer smatram da je ovo pitanje od manje relevancije za ovaj forum.

Gospodine tufahija, koliko ste namjerno puta kršili pravila portala, zatim provocirali korisnike, provocirali i komentarisali rad administratora???

I sada skrećete s teme, i ponovo, po ko zna koji put se hvatate u jednoj temi, tema koje su irelevantne ovdje.

Posljednji put vas upozoravam, da ovo ne radite

skljoco
14.12.2008., 11:06
dobra tema ... u svemu meni nije jasno slijedece ,

eto citirah sam sebe ...
pitanje je jasno i logicno ... odgovor ne dobih ,
da pokusam malo obrazloziti pitanje ,
" ko u drzavi Bosni i Hercegovini odredjuje ( umjesto dragog boga ) ko je Sehid a ko nije ?
profesor , doktor , reis mustafa efendija ceric il' ...

sajonara
14.12.2008., 11:35
FEDERALNO MINISTARSTVO za pitanja boraca i invalida odbrambeno oslobodilackog rata
Zakon o pravima branilaca i clanova njihovih porodica
Clan 1."Pojam sehid ili pojam poginuli branilac ,u smislu ovog zakona , koristi se po slobodnom izboru korisnika prava ."
Korisnik prava je porodica nastradalog .

sajonara
14.12.2008., 12:52
Neophodno je takodje naglasiti da korisnik prava sehida nema nikakvih zakonskih privilegija u odnosu na korisnika prava poginulog branioca. Radi se jednostavno o duhovnoj satisfakciji mnogobrojnim muslimanskim porodicama ciji su clanovi ubijeni ili koji su poginuli u odbrani zemlje . Dakle drzava nije odredjivala status sehida samo je zakonskom fleksibilnoscu omogucila djeci,roditeljima ,suprugama nastradalih da svoje najmilije u skladu sa religijskim opredjeljenjem i nacinom na koji su ubijeni nazove sehidima sto oni to zasigurno i jesu .Naravno kad pojam sehid ne posmatramo iz ugla povrsnog poznavaoca Islama .

spinoza
14.12.2008., 12:57
MOLIM CJENJENE MODERATORE DA ZAKLJUCAJU TEMU,DOSTA NAM PRESERAVANJA I DRKANJA OVI KOJI SU U NAJBOLJEM SLUCAJU BILI U PODRUMU TOKOM RATA.RIJEC SEHID JE SVETINJA! O TOME NEMA BA PRICE.PRICAJTE O SAPUNICAMA

sajonara
14.12.2008., 13:19
Treba ostaviti prostor za ogoljavanje svim naprednim kvaziintelektualcima "sirokih pogleda" koji se svojski zalazu za multietnicku i gradjansku drzavu pljujuci i ismijavajuci sve sto je iznad dometa njihovih shvatanja.

gator071
24.08.2009., 18:22
pregledam stare teme i naletim na ovu...
sta da kazem...ovakve gluposti nisam odavno procitao..ka-ta-stro-fa...od devet stgranica kojekakvih komentara svega njih par je dalo razumljivo i prihvatljivo tumacenja...oni su mi najjaci sto tumace pojam kao borac za cjelovitu bih...ma ne da mi se ni komentirati...ali mozda je ove godine bolje...ipak je to bilo 2008...LOL

24.08.2009., 19:55
ne da ti se komentirati :) ccc...a napišeš opet.Usput LOL je za chatt ne za forum.
Pokušaj malo, potrudi se, reci do kraja šta misliš..
Ugodno forumanje.

neznam
12.09.2009., 08:12
Ti ljudi su se borili za sekularnu BIH ,u ime Allaha za sve to,i poginuli su na tom putu

LJiljana

-------Ajd ohladi ________

Nadji mi jednoga borca A BiH koji se borio za Islamsku drzavu ,a OSIM MUDZAHEDINA

egi
13.09.2009., 18:29
Nije se niko borio za islamsku državu nego je se branila svoja vjera. Da su muslimani ubijani samo što su muslimani svjedoče masovne likvidacije, rušenje džamija, groblja i svega što je islamsko. Muslimani - borci koji su poginuli braneći svoju zemlju i porodice su ujedno i branili svoju vjeru kojoj je prijetilo istrij.ebljenje na našim prostorima. Iz tog razloga, oni se kvalifikuju u kategoriju šehida.

www.bh-dawa.com
13.09.2009., 19:11
Šehid,šahid,svjedok:je onaj koji svjedoči,u ovom slučaju onim što mu je najdraže a to je bezbeli život jer šta to čovjek u ratu može izgubiti draže od života.Dakle šehid je onaj koji svojim životom posvjedoči da je Allah jedan i da je Muhammed s.a.v.s. Njegov rob i Njegov Poslanik a to je kod Muslimana najveći stepen šehadeta (svjedočenja).