PDA

View Full Version : Medicinske sestre/tehničari - posao u Njemačkoj

strelok
10.11.2011., 11:28
http://i262.photobucket.com/albums/ii120/ghozic/d08053fd.jpg

Svi vi koji imate bilo kakvih saznanja o ovom poslu i raznim opcijama za zapošljavanje medicinskih sestara u Njemačkoj, javite se.

Vaše javljanje i iskustva će biti od neprocjenjive pomoći svim našim zdravstvenim radnicima koji zbog lošeg sistema zapošljavanja, strašne korupcije pri zapošljavanju i hiperprodukcije kadra, ne mogu naći posao u BiH.

Otvoreno iznesite sve što znate, kako bi ljudi znali šta ih očekuje i kako bi se, eventualno, lakše odlučili za odlazak u Njemačku i lakše snašli pri dolasku.

Najbitnije je pitanje snalaženja sa njemačkim jezikom, i bilo bi dobro reći kako i koliko to utiče na snalaženje u novoj sredini.

Hvala.

viper77
10.11.2011., 11:44
Mislim da je prije svega najveci problem nostrifikacija. Obzirom da je avazov tekst stur, te informacije bi vjerovatno vise pomogle. Ko nostrificira, sta nostrificira i sta se uopste moze nostrificirati.

viper77
10.11.2011., 11:53
...u kontekstu toga mislim prvenstveno na koje univerzitete i skole se mogu nostrificirati, te kakvo je domicilno zakonodavstvo spram njih. Obzirom da je zdravtsvo prilicno kompleksno podrucje, tu vladaju posebna pravila. Kako sam shvatio, u tekstu se navodi da taj neki nase gore list u kooperaciji sa nekom njemackom agencijom i konzulatom radi na tome da zdravstveni radnici iz BiH mogu raditi u Njemackoj.

Mislim da je tekst povrsan, obzirom da je bi na necemu takvom "radio" to treba da bude na nivou vlada ili ministarstvava. Sumnjam da neka agencija moze da pored drzave i zakona sama odlucuje o takvim stvarima.

strelok
10.11.2011., 12:00
To se odnosi na posjedovanje cerfitikata za rad koji je zvanična dozvola za samostalno obavljanje posla i bez koje ne smiješ dati ni najobičniju injekciju.

Do dozvole za rad tj. certifikata o stručnosti u BIH dolazi se na sljedeći način:

4 godišnje školovanje u medicinskoj školi (opšti, sanitarni, akušerski itd.smjerovi)

Nakon toga, predaje se zahtjev za obavljanje pripravničkog staža/obuke u trajanju od 6 mjeseci u nekoj od zdravstvenih ustanova koje imaju odgovarajuće medicinske sektore(odjeljenja). Neprovjerena informacija kaže da će taj staž uskoro biti skraćen jer nema potrebe za tolikim periodom obuke.

Nakon što je svaki dio staža ovjeren u knjižici, staž se zaključuje u istoj ustanovi u kojoj je i počeo, a stažista dobija potvrdu o tome.

Sa potvrdom se predaje ZAHTJEV ZA POLAGANJE STRUČNOG ISPITA u Kantonalno ministarstvo zdravlja na info-pultu (ili soba 316 u Kanton Sarajevo).
Uz zahtjev treba priložiti ovjerenu kopiju diplome. Ministar odobrava polaganje ispita pred stručnom komisijom, jedanput mjesečno.

Obavještenje o terminu polaganja se šalje na kućnu adresu najmanje 7 dana prije ispita, uz uplatnicu na iznos 150,00 KM koliko košta samo polaganje.

Nakon položenog stručnog ispita, zdravstveni radnik u roku od 15 dana dobija CERTIFIKAT/Dozvolu za samostalni rad koja se obnavlja povremeno.

Ta dozvola je zvanični dokument kojim se potvrđuje status obučenog zdravstvenog radnika.

Diplomu i certifikat može prevesti ovlašteni sudski prevodilac koji svojim pečatom i potpisom garantuje tačnost prevoda.

viper77
10.11.2011., 12:01
Evo neka stranica (nigdje tog "naseg" nema ni za lijeka, pa cak ni kao sekretara):

http://www.bw-i.de/eng/index_904.aspx

Z (http://www.bw-i.de/eng/index_904.aspx)atim, agencija koja se navodi (udruzenje alpinista?):

http://www.proviplan.de/

Titan
10.11.2011., 12:04
I jeste za nase medicinare upravo ta nostrifikacija problem, problem jezik (manje) i da nismo clanica Evropske unije.
Koliko mi je poznato da su pojedine medicinske sestre, sa pravom boravista u Njemackoj morale izvrsiti tu nostrifikaciju
na njihov sopstveni troskovni polugodisnji nazovimo ga tako seminar...dali bi to mogla biti ta nostrificirana diploma ?
Mislim da se mjesto skolovanja nalazi u Offenbach-u ili Darmstadt-u.

viper77
10.11.2011., 12:27
I jeste za nase medicinare upravo ta nostrifikacija problem, problem jezik (manje) i da nismo clanica Evropske unije.
Koliko mi je poznato da su pojedine medicinske sestre, sa pravom boravista u Njemackoj morale izvrsiti tu nostrifikaciju
na njihov sopstveni troskovni polugodisnji nazovimo ga tako seminar...dali bi to mogla biti ta nostrificirana diploma ?
Mislim da se mjesto skolovanja nalazi u Offenbach-u ili Darmstadt-u.

Nostrifikacija bi u bukvalnom prevodu znacila priznavanje (diplome, certifikata ili slicnog).

Nostrifikacija moze biti uradjena tako sto se diploma samo prevesti, ili tako sto ce zahtjevati dodatni kurs, prekvalifikaciju ili slicno. U slucaju zdravstva, nisam siguran da se nasa diploma iz zdravstva moze nostrificirati samo prevodom, jer skolski sistem Jugoslavije/BiH je znatno drugaciji od Njemackog/Engleskog/Skandinavskog (recimo). Vecinom se oni koji apliciraju za takvo sto salju na dodatnu obuku/skolovanje.

Druga stvar price su sama zanimanja. Primjer: kod nas je dovoljno imati srednju skolu da bi se postalo medicinska sestra/tehnicar. U vecini zemalja takvo sto je nemoguce. To iziskuje tri godine univerziteta/vise skole - da bi se dobila jedna takva diploma. Koliko znam, danas je to isti sistem u BiH (Zdravstveni fakultet u Zenici) gdje se medicinske sestre i tehnicari skoluju tri godine univerzitetski da bi dobili to radno mjesto (nesto tamo nije ok koliko znam, pa su te diplome tog fakulteta diskutabilne).

Dakle, imamo dva razlicita skolska sistema i sve dok BiH ne bude imala reformu skolstva (makar u zdravstvu) diplome nece biti dovoljno prevoditi da bi se nostrificirale, vec se morati i skolovati dodatno.

viper77
10.11.2011., 12:34
Jedna zanimljiva njemacka stranica, na kojoj se moze vidjeti/uporediti stupanj bosanskog obrazovanja sa njemackim. Ako ste zavrsili srednju medicinsku skolu, mozete vidjeti sta je ekivalent tome u Njemackoj.

http://www.anabin.de/

Z (http://www.anabin.de/)atim, jedan tekst o nostrifikaciji diploma u Njemackoj, i zakonskim odredbama po pitanju toga (nostrifikacija je moguca za Njemacke drzavljane, ali ne i za strane ako sam dobro shvatio od 1 januara 2011):

Novom odlukom vlade u Berlinu od 1.1.2011. na snagu stupa Zakon kojim će sve diplome u Njemačkoj morati biti priznate. Međutim, ima i onih koji se protive ovakvoj odluci.

Sonja Breljak, diplomirana novinarka i njen suprug Branko Breljak, inženjer kemijske tehnologije, početkom devedesetih godina stari dom u Bugojnu (BiH) morali su zbog ratnog vihora zamijeniti novim u Berlinu. Fakultetske diplome koje su stekli na Univerzitetima u Sarajevu i Banjaluci nisu im priznate ni kada su u Njemačkoj nakon nekoliko godina stekli pravo na stalni boravak.

Sveučilište u Zagrebu (http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,5002482_ind_1,00.html)
Sonja se prisjeća: “Diplomu sam prevela na njemački jezik, ovjerila je i pokušala nostrificirati. Kontaktirala sam Senat za obrazovanje, ali mi je rečeno da oni to više ne rade. Čine to samo za strance s njemačkim podrijetlom. Uputili su me da na internetsku stranici “Anabin” usporedim stupanj mog obrazovanja s odgovarajućim stupnjem u Njemačkoj. Kada sam na Zavodu za zapošljavanje pokušala objasniti da su me uputili i da i oni to mogu usporediti elektronski, oni su samo odmahnuli glavom da to njima ništa ne znači. Na tržištu rada s prevedenom diplom nisam mogla raditi, nostrificirane diplome nemam, praktično kao da sam potpuno neobrazovana.”

Njemačkoj nedostaje kvalificirane radne snage

Sonjinu i Brankovu sudbinu u Njemačkoj dijeli još pola milijuna migranata koji su obrazovanje i diplomu sticali u svojim zemljama podrijetla. Strana diploma u Njemačkoj bila je priznata samo građanima Europske unije i doseljenicima njemačkog podrijetla.

Dosadašnji Zakon mijenja se 1. siječnja 2011. godine novom odlukom vlade, po kojoj će sve diplome morati biti priznate bez obzira u kojoj su zemlji stjecane. Savezna ministrica obrazovanja Anette Schavan:

Annette Schavan
(http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,5002482_ind_2,00.html)
“Morali smo donijeti takvu odluku, jer nam nedostaje kvalificirane radne snage. Odluku smo morali donijeti i zbog demografskog razvoja, jer ćemo prema sadašnjoj statistici za deset godina imati za tri milijuna manje stanovnika mlađih od 25 godina.”

Bilo je i krajnje vrijeme da se ovakva odluka donese, jer se o tome u javnosti često raspravljalo, kaže Maria Böhme, opunomoćenica njemačke vlade za integraciju. Pravda nije bila zadovoljena, a ovim korakom vlada pokazuje da joj je zaista stalo do integracije stranaca u Njemačkoj, kaže ona: “To ne znači samo da pola milijuna stranaca želimo pružiti bolje šanse u našoj zemlji, već je to i signal da zaista priznajemo i njihove potencijale.”

“Bit će neophodne i provjere diploma”

Odluku vlade pozdravljaju i predstavnici njemačkih industrijskih i trgovačkih komora. Strani obrazovni potencijal u Njemačkoj ne smije biti zanemaren, međutim istovremeno i upozoravaju. Hubert Schöffmann, zadužen za stručno obrazovnje pri Industrijskoj komori Bavarske objašnjava:

“Ne smijemo pri tome obezvrijediti naš obrazovni sustav. Kvalifikacije koje su stečene u inozemstvu ne možemo priznavati paušalno i ne bi ih trebali izjednačavati s njemačkim kvalifikacijama, prije nego što ih prethodno ne provjerimo.”

Autorica: Selma Filipović
Odg. ur.: Marijana Ljubičić

sinko
10.11.2011., 13:59
Ne vjerujem da ce se nepopunjena radna mjesta medicinarki i medicinara u Njemackoj puniti bosanskim medicinarkama i medicinarima,berem ne za sada.
A,ne vjerujem i da ima toliko nepopunjenih radnih mjesta po bolnicama.

labosanka
10.11.2011., 21:27
http://i262.photobucket.com/albums/ii120/ghozic/d08053fd.jpg

Svi vi koji imate bilo kakvih saznanja o ovom poslu i raznim opcijama za zapošljavanje medicinskih sestara u Njemačkoj, javite se.

Vaše javljanje i iskustva će biti od neprocjenjive pomoći svim našim zdravstvenim radnicima koji zbog lošeg sistema zapošljavanja, strašne korupcije pri zapošljavanju i hiperprodukcije kadra, ne mogu naći posao u BiH.

Otvoreno iznesite sve što znate, kako bi ljudi znali šta ih očekuje i kako bi se, eventualno, lakše odlučili za odlazak u Njemačku i lakše snašli pri dolasku.

Najbitnije je pitanje snalaženja sa njemačkim jezikom, i bilo bi dobro reći kako i koliko to utiče na snalaženje u novoj sredini.

Hvala.

Koliko placas :D:D, Namah ti se sutra raspitam.

Sala na stranu. Ja ne znam kako i zasto traze radnu snagu iz BiH kada u njemackom zdravstvu na svakom koraku ukidaju radna mijesta.

labosanka
14.11.2011., 23:18
Kao sto sam obecala, danas sam nazvala kod Medical Care Group u Sindelfingen da se raspitam o ovoj ponudi u Dnevnom Avazu. Doticni gospodin mi je rekao isto sto i u ovom clanku stoji, malo samo pojasnio.
Dobro dosle su osobe sa nostificiranom diplomom, dobro poznavannje njemackog jezika sto pismo sto usmeno, engleski nema sanse jer pacijenti su njemci. Takodjer je rekao da je ovo misljeno na osobe koje su vec nekada boravile u Njemackoj kao izbjeglice, koji su se morali vratiti nazad za BiH. Kod kojih su dijeca ovdje rodjena itd. Osobe koje su u Njemackoj zavrsile skolu/zanat za medicinara.
Na zalost nisam nista vishe mogla saznati.

viper77
15.11.2011., 06:31
Kao sto sam obecala, danas sam nazvala kod Medical Care Group u Sindelfingen da se raspitam o ovoj ponudi u Dnevnom Avazu. Doticni gospodin mi je rekao isto sto i u ovom clanku stoji, malo samo pojasnio.
Dobro dosle su osobe sa nostificiranom diplomom, dobro poznavannje njemackog jezika sto pismo sto usmeno, engleski nema sanse jer pacijenti su njemci. Takodjer je rekao da je ovo misljeno na osobe koje su vec nekada boravile u Njemackoj kao izbjeglice, koji su se morali vratiti nazad za BiH. Kod kojih su dijeca ovdje rodjena itd. Osobe koje su u Njemackoj zavrsile skolu/zanat za medicinara. Na zalost nisam nista vishe mogla saznati.

Kao sto sam i rekao - nema sanse da Njemacka prizna bosanske diplome ili uopste primi ljude koji nemaju nikakve veze sa Njemackom.

Nazalost.

Titan
16.11.2011., 00:56
Kao sto sam i rekao - nema sanse da Njemacka prizna bosanske diplome ili uopste primi ljude koji nemaju nikakve veze sa Njemackom.

Nazalost.

I ne samo to,
- Arbetsagentur - Ured za rad
- Ausländeramt - ured za strance

bez ova dva ureda kakvu da god diplomu posjedovali je nemoguce dobiti zaposlenje u Njemackoj.
Dozvola boravka je a i o, a kako doci do dozvole boravka ako nismo u Evropskoj uniji ?

optimus
16.11.2011., 01:04
Za sticanje radne dozvole nije isključivi uslov da radna snaga dolazi iz EU. Mada imaju prednost.
Ukoliko se određena branša požali na kadrovski deficit, idu radne dozvole ko halva.

Neće mi biti teško da pronadjem br. tel. od jaranice mi u mene. Lično sam je u Sarajevu našao pred ambasadom kad je podizala ulaznu vizu sa radnom dozvolom kao med. sestrica. A čitavu proceduru je obavila neka agencija u suradnji sa Njemačkom ambasadom.

Tu je, žena radi i živi sasvim normalno.

sinko
18.11.2011., 17:17
Za sticanje radne dozvole nije isključivi uslov da radna snaga dolazi iz EU. Mada imaju prednost.
Ukoliko se određena branša požali na kadrovski deficit, idu radne dozvole ko halva.

Neće mi biti teško da pronadjem br. tel. od jaranice mi u mene. Lično sam je u Sarajevu našao pred ambasadom kad je podizala ulaznu vizu sa radnom dozvolom kao med. sestrica. A čitavu proceduru je obavila neka agencija u suradnji sa Njemačkom ambasadom.

Tu je, žena radi i živi sasvim normalno.

I u mene mi komsinice,medicinske sestre,dosla tetka iz Njemacke i odvela ju na rad u Njemacku,roditelji pricaju kako je tetka tamo neka civija pa sredila sve dok si reko keks.
Malo me samo zacudilo kada sam je nasao na Fejsbuku s prezimenom Schmidt...
Ko je sretan ni u hali nece ostat´ gladan :D.

Titan
18.11.2011., 20:03
I u mene mi komsinice,medicinske sestre,dosla tetka iz Njemacke i odvela ju na rad u Njemacku,roditelji pricaju kako je tetka tamo neka civija pa sredila sve dok si reko keks.
Ko je sretan ni u hali nece ostat´ gladan :D.

Titan

Dozvola boravka je a i o, a kako doci do dozvole boravka ako nismo u Evropskoj uniji ?

Taj vid civijasluka u mom predhodnom postu bez da ga imenujem, stavio sam pod znak pitanja.

Schmidt je zagarantovana viza za Njemacku, pa u medjuvremenu pola Sandzaka nosi prezime, Schmidt, Wagner, Fucks, Sonnenschein..itd, itd

Ko je sretan ni u hali nece ostat´ gladan
A hudi nesretnik, kada i u perje padne, glavu ce da razbije....

dedovic
22.01.2013., 10:41
Nakon što se javila na oglas koji je dao Nijemac
Jozef prevario Anelu i izbacio je iz kuće

Taman kada je pomislila da joj se sreća osmjehnula, Anela Dedić iz Bihaća susrela se s novim problemima. Kada smo prije dvadesetak dana pisali o njenom odlasku u Njemačku, ni slutili nismo šta će joj se desiti. Nijemac Jozef Maj (Joseph May) doslovno ju je istjerao iz kuće i uzeo joj plaću koju joj je unaprijed dao. Mlada Bišćanka javila se na oglas koji je Nijemac dao te ju je on među desetinama prijavljenih odabrao da mu pomaže u domaćinstvu i pozvao je kod sebe.

Upala u zamku

Još u šoku, Anela je pristala da ispriča detalje događaja za "Dnevni avaz" kako i druge Bosanke ne bi upale u istu zamku.

- On je dobrodržeći čovjek i ne namjerava umrijeti još barem petnaestak godina. Kada sam tek došla, provjeravao je znam li rukovati kućanskim aparatima i kada se uvjerio da govorim engleski jezik, da imam vozačku i da poznajem određene stvari, pitao me je zbog čega sam došla u Njemačku kada sam tako inteligentna - govori nam Anela te dodaje kako je na neke uvrede šutjela, jer je mislila da će to proći.

Vojni režim

Danima se Anela suočavala s lošim navikama i vojnim režimom u kući Jozefa da bi joj Nijemac nakon nekoliko dana rekao da se kupi.

- Prala sam njegov auto vani i, kada sam ušla u kuću, on je već bio nervozan i proderao se na mene, rekavši mi da odmah napustim kuću - kaže Anela te dodaje kako joj je Nijemac premetao stvari da vidi je li nešto ukrala te joj je uzeo novac, koji joj je unaprijed dao.

U međuvremenu, Anela je saznala da je Jozef već otprije imao problema sa policijom u vezi s nekim ženama te da joj je ovo za ubuduće nauk kako ne treba svakome vjerovati.

avaz.ba

celes
27.01.2013., 20:53
Znam da u USA u ovom trenutku treba oko 200.000 medicinskog osoblja.

strelok
30.01.2013., 00:52
Znam da u USA u ovom trenutku treba oko 200.000 medicinskog osoblja.

Prenesi nam koje su šeme za dobijanje posla, to je veoma važno. Naravno, ako znaš...

ummagumma
30.01.2013., 00:56
Prenesi nam koje su šeme za dobijanje posla, to je veoma važno. Naravno, ako znaš...

Hoće li to biti hairli muštuluka??

đizlija
30.01.2013., 06:50

mislim da se traži

http://wac.450f.edgecastcdn.net/80450F/guyspeed.com/files/2012/06/SexyNurse.jpg (http://forum.dnevniavaz.ba/url?sa=i&rct=j&q=nude+nurse&source=images&cd=&cad=rja&docid=6BvsdZ0aT67X2M&tbnid=rq9VWX8sHSOY-M:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fguyspeed.com%2Fmy-testicles-feel-like-a-bag-of-worms-ask-dr-harry-fisch%2F&ei=NrUIUdafD6SS0QXSu4CABg&bvm=bv.41642243,d.d2k&psig=AFQjCNFYU7RIvtnUJp7806y-mK_4Al7m0w&ust=1359611544255603)

dedovic
01.02.2013., 17:54
U Njemackoj se isto jako traze i njegovateljice/njegovatelji, koji rade po stanovima/kucama, kod osoba sa Demencijom, mozdanim itd... jako su visoka primanja mjeseca....

Tudja njega i pomoc.

bubamara87
03.02.2013., 19:33

Hhhhh , divota , znaci za mene ima mjesta:D

đizlija
03.02.2013., 19:34
Hhhhh , divota , znaci za mene ima mjesta:D

kao pacijenta?

bubamara87
03.02.2013., 19:36
kao pacijenta?
:kokice:
TEBE SAMO HOCE GVANTANAMO !

đizlija
03.02.2013., 19:37
:kokice:
TEBE SAMO HOCE GVANTANAMO !

neće,nemam bradu,hlače normala,imam zube:((:((:((

bubamara87
03.02.2013., 19:37
neće,nemam bradu,hlače normala,imam zube:((:((:((

Zube cu ti ja izbiti , a hlace cu ti isto ja skinuti , bradu ce ti oni staviti ! :kokice:

đizlija
03.02.2013., 19:39
Zube cu ti ja izbiti , a hlace cu ti isto ja skinuti , bradu ce ti oni staviti ! :kokice:

ccc,postaješ nervozna.Zbog tebe sam brijao jaja,sada moram puštati bradu:((

bubamara87
03.02.2013., 19:42
ccc,postaješ nervozna.Zbog tebe sam brijao jaja,sada moram puštati bradu:((

Pazi sto pricas....mogao bi biti protjeran :D

đizlija
03.02.2013., 19:44
Pazi sto pricas....mogao bi biti protjeran :D

i prošli put si pretila i...otišla.Moraš poraditi na sebi,eto sve si poradila,samo još jednu stvar da pukne i da budeš kompletna,ako nije već kasno=))=))=))

cheguevara
03.02.2013., 21:27
Osjećam, počinje jedno divno prijateljstvo...

đizlija
04.02.2013., 06:59
i ja ,treperim kada je vidim na forumu(-|

adnannn
15.02.2013., 12:37
Mislim da je prije svega najveci problem nostrifikacija. Obzirom da je avazov tekst stur, te informacije bi vjerovatno vise pomogle. Ko nostrificira, sta nostrificira i sta se uopste moze nostrificirati.

U pravu si kralju 100%

Citam neki dan u USA treba cak 200.000 medicinskog osoblja, olaksana nostrifikacija.

adnannn
15.02.2013., 12:38
Slobodna dalmacija:

TRAŽENI KADAR Medicinske sestre masovno bježe u EU
− Samo u Švicarskoj sada radi oko 5000 naših medicinskih sestara, a možete zamisliti koliko ih je u Njemačkoj − kažu stručnjaci Iako Hrvatskoj već sada, u usporedbi s europskim standardom, nedostaje 13.000 medicinskih sestara, ulaskom u EU i otvaranjem tržišta rada ta bi se brojka mogla dodatno zacrnjeti.

Već godinama zemlje Europske unije muči ozbiljan deficit zdravstvenih radnika − procjene su da će samo u Njemačkoj 2030. godine nedostajati 56.000 liječnika i čak 200.000 drugog medicinskog osoblja − zbog čega su sestre postale jedno od najtraženijih zanimanja na Zapadu.

Koliko će kvalificiranog zdravstvenog osoblja otići iz Hrvatske kad postanemo punopravna članica, nitko ne želi prognozirati, ali broj sestra koje već sada rade u inozemstvu ne ulijeva optimizam. − Samo u Švicarskoj sada radi oko 5000 naših medicinskih sestara, a možete zamisliti koliko ih je u Njemačkoj ili Italiji. Taj će se trend nastaviti jer je to deficitarna struka u cijeloj Europi, a zbog sve starije populacije i sve više privatnih zdravstvenih ustanova, bit će još traženije.

S druge strane, u Hrvatskoj proizvodimo stručan kadar, ali njihovo zapošljavanje otežava kriza u zdravstvu i lošiji uvjeti rada − kaže ravnatelj zadarske Medicinske škole “Ante Kuzmanić” Davor Vidaković.

Uvjeti rada o kojima govori drastično se razlikuju, počevši od plaće, koja u Hrvatskoj iznosi najviše 5000 kuna s dežurstvima, a u Uniji prosječno 2200 eura, do činjenice da kod nas na jednog liječnika dolaze dvije sestre, a u Uniji njih pet do sedam. Dodatno će konkurentnost hrvatskih medicinskih sestara na europskom tržištu rada povećati novi sustav školovanja, odnosno reforma obrazovanja u 27 medicinskih škola u kojima po novom programu − što je jedinstven primjer u Hrvatskoj − školovanje traje pet godina.

U prve dvije godine uče se opći obrazovni predmeti, a ostale tri samo stručni. Ove je jeseni upisana već druga generacija, a Vidaković kaže da je ovom reformom, provedenoj po direktivi Europske unije, školovanje naših sestra i tehničara usklađeno s europskim standardom.

− Do sada su, ako su željele raditi u inozemstvu, medicinske sestre morale nostrificirati diplomu i polagati dodatne stručne ispite. Ovakvim sustavom obrazovanja naša će diploma jednako vrijediti svuda. To je razlog zbog kojega bi, ako se stanje ovdje ne popravi, mnogi naši učenici svoju šansu mogli potražiti izvan Hrvatske − zaključuje Vidaković.

strelok
12.03.2013., 10:29
Njegovateljima iz BiH plata 2.000 evra u Njemačkoj

http://www.nezavisne.com/slika/slikac.php?slika=20130308175253_183244.jpg

NIHADA HASIĆ - 09.03.2013 08:30

SARAJEVO - Agencija za rad i zapošljavanje BiH krajem ovog ili početkom idućeg mjeseca raspisaće javni poziv za medicinske tehničare iz naše zemlje zainteresovane da rade u Njemačkoj za platu od 1.500 do 2.000 eura.

Adnan Delić, direktor Agencije, koja će posredovati u ovom procesu, kaže da se na poziv mogu prijaviti svi sa završenom srednjom medicinskom školom, bez obzira na to da li su nezaposleni ili već rade u BiH. Uslov koji zainteresovani moraju ispunjavati je znanje njemačkog jezika.
"Ovo je legalan način zapošljavanja naših građana u inostranstvu na određeno vrijeme. Njemačka služba za rad poslala nam je nacrt dogovora o posredovanju u zapošljavanju kojim traži njegovatelje. Oni će imati sva radna prava kao i zaposleni državljani Njemačke", rekao je Delić.
Njegovateljice i njegovatelji iz BiH, precizirao je, radiće u njemačkim centrima za rehabilitaciju starijih osoba ili u stanovima, gdje će takođe njegovati starije. Poslodavci iz Njemačke sporazumom će biti obavezani da radnicima iz BiH, uz platu, osiguraju smještaj, hranu, osiguranje i plaćene prekovremene sate. Delić kaže da bi sporazum o posredovanju pri zapošljavanju trebalo da bude potpisan najkasnije za 15 dana, nakon čega će u BiH biti raspisan poziv za sve zainteresovane.
Njegovatelji iz BiH moći će u Njemačkoj neprekidno raditi od 12 mjeseci do dvije godine, nakon čega se vraćaju u našu zemlju. Nakon kraće pauze imaće mogućnost da ponovo rade kod njemačkih poslodavaca.

"Njemačkoj stalno treba ovog medicinskog osoblja, a u BiH je, nažalost, na biroima za nezaposlene najviše osoba sa srednjom medicinskom školom. Kolegama iz Njemačke objasnili smo da naš obrazovni sistem ne poznaje zanimanje njegovatelja, što njima nije problem", istakao je Delić, koji očekuje da će u prvom godišnjem ugovoru u Njemačkoj biti zaposleno oko 500 medicinskih tehničara iz BiH.

Poslodavci iz Njemačke biće obavezni da radnicima iz BiH, uz platu, osiguraju smještaj, hranu, osiguranje i plaćeno prekovremeno, rekao Delić

Najbolje kandidate prijavljene na javni poziv biraće njemački poslodavci, koji će o svom trošku u BiH procijeniti znanje zainteresovanih, a onima koje izaberu da rade u Njemačkoj će platiti kurs, koji će trajati do dva mjeseca.
Delić kaže da će, radi usaglašavanja detalja sporazuma, iduće sedmice razgovarati sa čelnicima entitetskih zavoda i Službe za zapošljavanje Brčko distrikta. Nakon toga će, po ovlaštenju Vijeća ministara BiH, s njemačkom stranom potpisati sporazum o posredovanju u zapošljavanju.
Abud Sarić, predsjednik Sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu FBiH, očekuje da će se za posao u Njemačkoj prijaviti i znatan broj onih koji već rade u bh. zdravstvenim ustanovama, a ne samo medicinari s biroa. Ističući loš materijalni položaj medicinara u FBiH, koji su se za svoja prava nerijetko borili štrajkovima, Sarić je podsjetio da je prosječna plata medicinskog tehničara u ovom entitetu oko 800 KM.
"Ovo je jasan pokazatelj položaja medicinskih radnika u BiH. Sigurno je da će mnogi već zaposleni izabrati rad u Njemačkoj, posebno mladi kojima je svejedno gdje će živjeti ako će dobiti višetruko veći novac za svoj rad", kazao je Sarić, istakavši da će i nezaposleni u ovom pozivu vidjeti priliku za sebe.
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, na evidenciji nezaposlenih sa završenom srednjom medicinskom školom u Federaciji BiH je više od 3.200 osoba.
Vedrana Milinković, portparol Zavoda za zapošljavanje RS, potvrdila nam je da je na njihovoj evidenciji nezaposlenih 1.901 osoba sa završenom srednjom medicinskom školom.

Nezaposleni sa srednjom medicinskom školom
5.111 nezaposlenih u cijeloj BiH
3.210 nezaposlenih u cijeloj FBiH
1.901 nezaposlena osoba u RS
836 ...Srednjobosnaki kanton
736 ....Zeničko-dobojski kanton
446 ...Hercegovačko-neretvanski kanton
347...Unsko-sanski kanton
83...Posavski kanton
81 ..Bosnakopodrinjski kanton

viper77
12.03.2013., 12:37
Ja ne bih da kvarim ove medijske bombuške, ali ovo je isječak iz Kristijanovih bajki.

1) Za njegu starijih lica, to jeste mijenjanje pelena, i štimanje jastuka ocvalim bakicama, ne treba nikakva škola, a ponajmanje medicinska, jer sa medicinom, ovo nema nikakve veze. To su klasični starački domovi, u kojem su većina zaposlenih studenti kojima je to ekstra posao. Obzirom da je sve teže i teže naći radnu snagu za takve poslove, jer nisu dovoljno plaćeni, onda se dovodi radna snaga iz zemalja istočne Evrope, a od skorijeg vremena i sa Balkana. Dakle, ovo ne mogu da rade samo nekakve medicinske sestre koje su završile srednju medicinsku u BiH, već može i svaki bravar, električar, pekar, ili neko tko uopšte nema škole.

Jedini uslov za taj posao je jezik, i ništa više. Obzirom da se radi o poslu u rangu sa ćišćenjem ulice, da bi ljudima bilo lakše, oni to nazivaju poslom za medicinske radnike.

2) Plate od 2000 evra na tim poslovima će biti moguće 2056 godine možda. Sa noćnim smjenama, i punim radnim vremenom, ako ovi izađu sa 1-1100 evra na ruke, dajem glavu. Da se 2000 milje tako jednostavno zarađuju, niko u školu ne bi išao.

3) Ovo s hranom je uvala borova. Hrana na poslu plaćena se može dobiti kao ručak, a i to rijetko. Da firma plaća nečiji ručak, doručak i večeru - nema ni u Čemerici.

Kako god, poznajem djevojku koja je na ovakav način sa ovakvim kulama i gradovima završila u toj istoj Njemačkoj. Njen utisak nakon 6 mjeseci, jer ovaj gore opisani. Ja prenosim iz sjećanja što mi je rekla. Ako ona laže, lažem i ja.

sejdo77
22.03.2013., 15:02
Zar neJma niko muda napisati pravu istinu i otvoriti oci, svim onima sto sanjaju o odlasku u obecanu zemlju??
Vidim i citam komentare, cuo! procitao!bla,bla,bla....
Prava slika i prilika je bar hiljadu puta drugacija.:p

cheguevara
22.03.2013., 23:08
Sejdo bona, ti nam kaži! Dugo si gore, otvori nam oči naše krmeljave.:!!

sejdo77
24.03.2013., 02:05
Sejdo bona, ti nam kaži! Dugo si gore, otvori nam oči naše krmeljave.:!!
Sejdo je ssa postom zamislio i pozelio (predlozio) da o ovome pise neko ko je dosao na ovakav nacin.
Jedino ta osoba moze napisati istinu i pravi stanje situacije.

Na koi to nacin tece med i mlijeko.:loler:

hodzic
27.07.2013., 12:44
Njemačka privreda traži strane radnike

Njemačkom tržištu rada potrebni mašinski i elektroinžinjeri, ljekari, medicinari, elektro i vodoinstalateri, željezničari, mehaničari postrojenja… Svakih pola godine će se aktuelizirati lista zanimanja koja nedostaju.

Njemačko tržište rada se dalje otvara za stručnjake, ali i za kvalifikovanu radnu snagu iz zemalja izvan Evropske unije. Sada su u Berlinu predstavnici Saveznog ministarstva za rad i Saveznog ministarstva privrede predstavili listu zanimanja koja će imati pristup njemačkoj berzi rada.

Na spisku potrebnih kadrova, pored ljekara i inžinjera mašinstva i elektrotehnike, našli su se građevinski tehničari, električari, elektro i vodo instalateri, željezničari mehatroničari, mehaničari postrojenja i brojna druga zanimanja. Na berzi rada najjače evropske ekonomije priliku će dobiti i apsolventi, odnosno, studenti koji završavaju ili su tek završili studij.

Potrebna je kvalifikacija

O mogućnostima zapošljavanja i zahtjevima pred kandidatima, Beate Raabe iz Savezne agencije za rad kaže: “Mora se imati određeno obrazovanje. Mora se posjedovati željena kvalifikacija za posao i očekuje se veoma dobro poznavanje njemačkog jezika. Također se moraju ispoštovati i zakonoske regulative za sticanje prava boravka u Njamačkoj. Postoji mogućnost dobijanja posla u slučaju da su ta zanimanja u Njemačkoj veoma tražena, a da nema dovoljno domaćih kandidata.“

Oni koji su u Njemačkoj stekli stručna zvanja lakše će dobijati saglasnost za zaposlenje. Uslov je da je sticanje kvalifikacije trajalo najmanje dvije godine i to na nekoj od priznatih obrazovnih ustanova. Kandidati sa diplomama iz zemalja izvan EU-e će morati, u skladu sa saveznim i pokrajinskim uredbama, izvršiti priznavanje

diploma i stečenih zvanja. To znači da će određena zvanja, kako stoji u paragrafu 6 Pravilnika o zapošljavanju, biti priznata samo u slučaju da zadovoljavaju standarde koje zahtijeva isto zvanje u njemačkom obrazovnom sistemu.

Adekvatno obrazovanje

“To zavisi od zanimanja do zanimanja. Postoje zanimanja, poput medicinskih ili pedagoških, za koja je dovoljna formalno priznavanje, ali se mora podnijeti zvanični zahtjev za njihovu priznavanje. Postoje i neka zanimanja za koja nije potrebno formalno priznavanje, ali se može desiti da poslodavac zahtijeva stručni prevod diplome”, istakla je Beate Raabe.

Savezna agencija za zapošljavanje će svakih pola godine aktualizirati liste potrebnih zanimanja. Naredna analiza će biti objavljena 31. decembra ove godine, odnosno polovinom juna 2014. Međutim, prilagođavanje liste će uslijediti samo u slučaju da dvije uzastopne analize potvrde potrebu za proširivanjem ili skraćivanjem liste zanimanja koja nedostaju. Ponudu radnih mjesta svi zainteresovani mogu pogledati na zvaničnoj internet stranici njemačke Savezne agencije za rad (www. arbeitsagentur.de) .

NEKA OD ZANIMANJA SA POZITIVNE LISTE

-Mehatronika -Automatizirajuća tehnika -Građevinska elektrika -Elektromašinska tehnika -Eelektro i vodoinstalater -Servis i ugradnja grijanja ili klime -Mašinovođa -Njega starih osoba -Klinička gerijatrija, onkologija

-Mehatronika: mehatroničar i teh. asistent (srednja str. sprema).

-Mehatronika: mehanički sistemi (viša str. sp.), mašinski teh./mehatronika (viša st. spr.) i ing. mehatronike (visoka str. spr.).

-Automatizirajuća tehnika: elektroničar aut. teh. (sred. str. spr.), industrijski tehnolog aut. teh. (sred. str. spr.) i elektroničar aut. teh. industrija (sred. str. spr.).

-Automatizirajuća tehnika: robotika- autonomni sistemi (visoka str. spr.), tehnolog automatizirajuće industrije (viša str spr.) i ing. automatizirajuće industrije (visoka str sp.)

-Građevinska elektrika: električar i monter gromobrana (srednja str. spr.).

- Elektromašinska tehnika: tehničar automatizirajuće tehnike. (srednja str. sprema).

-Električna postrojenja: tehničar (srednja str. spr.)

-Instalacije: elektro i vodoinstalater (srednja str. spr.).

-Vodovod: radnici (bez kvalifikacije ).

- Sanitarna zanimanja: servis i ugradnja grijanja i klima uređaja (srednja str. spr.).

-Rashladni sistemi: tehničar (srednja i viša str. spr.).

-Željeznice: mašinovođa i nadzor i održavanje infrastrukture (srednja str. spr.)

-Njega starih osoba i oboljele djece: njegovatelj (srednja str. spr.)

-Medicina: klinička gerijatrija, onkologija, endoskopija, nefrologija, psihijatrija, njega bolesnika (viša str. spr.).

Autor: Faruk Šabanović