PDA

View Full Version : Cinizam, sarkazam ironija ?

plivadon
01.10.2011., 12:52
Otprilike :

Cinizam je pogled na svijet u kome osoba ne uocava nikakve vrijednosti izvan sebe, sve podvrgava sumnji i apsolutno je nepovjerljiv prema drugima. To je neka vrsta degeneracije zivotnog stava koji kaze "ja sam bolji od svih". Cinici su obicno razocarani u zivot .

Sarkazam, ironija... hajdemo ne mogu sve sam :kokice:

labosanka
01.10.2011., 13:22
sarkazam je zajedljivija, grublja, pakosnija, podrugljivija ironija.
ironija koja jace ujeda. Ne ne namjerno iskazivanje rijeci, rijeci koje se mogu dvolicno prihvatiti.

***sarkazam je ruzan rodjak nekontrolisanog bijesa

cinizam je preziranje i cesto izvrgavanje ruglu tzv uobicajenih vrijednosti.
to je vise osobina, pogled na zivot, pristup svijetu...

Pogrešno je miješati cinizam sa ironijom i sarkazmom. Ciničan može biti svako. Negativan stav, omalovažavanje i kritikovanje, negativne emocije... to sve postoji u svakom od nas. Pitanje je kada i u kolikoj mjeri će se ispoljoti. Cinizam ne zahtjeva da je osoba dobro upoznata sa onime prema čemu je cinična.Ljudi koji su cinici ne moraju biti posebno viješti ili obdareni nekim talentom. Zabluda je povezivati cinizam sa inteligencijom, smislom za humor ili domišljatošću. (( fino receno))

Glasam za ironiju..:D

Evita
01.10.2011., 15:00
Otprilike :

Cinizam je pogled na svijet u kome osoba ne uocava nikakve vrijednosti izvan sebe, sve podvrgava sumnji i apsolutno je nepovjerljiv prema drugima. To je neka vrsta degeneracije zivotnog stava koji kaze "ja sam bolji od svih". Cinici su obicno razocarani u zivot .

Sarkazam, ironija... hajdemo ne mogu sve sam :kokice:

Sve negativne osobine a nastale usled nedostatka ljubavi .
Takve osobe je lahko prepoznati jer one uvjek kritikuju druge a za sebe nalaze opravdanje.
Nezelim ih imati blizu sebe jer su vjecito nesretne i pune negativne energije :kissy2:

almond eyes
01.10.2011., 15:58
Ima korijen u grckoj rijeci , koja znaci hinjenje ili ismijavanje
Definicija je podrugljiv stav ili nacin izrazavanja za koji je karakteristicna duhovita suprotnost izmedju prividno pozitivnog vanjskog ( formalnog) drzanja ili izraza i stvarno negativnog stava koji se na taj nacin prikriva
Psiholoski se pojava ironije zasniva na dozivljajima kotrasta.U sirem smislu , ironijom mozemo nazvati i zaokret dogadjaja koji ostro odudaraju od njihovog zeljenog ili ocekivanog toka.
Moje srednje ime je ironija:D

Sarkazam je malo zesci,jaci,podrugljiviji oblik ironije.

Cinizam je jako sebicno ismijavanje,negativan stav u zivotu.Cesto bez vidljivih razloga bezobrazan i podrugljiv,ne stedi nikoga,podjednako grub i prema ljudima i prema situacijama.

mermaid
01.10.2011., 17:32
Prije par dana sam razmišljala o cinizmu jer su me neki događaji naveli na to.
Pitala sam se zbog čega su ljudi cinićni...zašto cinizam koriste u tako ogromnim količinama, a samo iz jednog cilja da bi povrijedili druge. Koristeći svoj cinizam, nisu ni svesni da u svom cinizmu otkrivaju svoju ličnost i da rade samo protiv sebe.

Zanimalo me mišljene stručnih lica, pa sam pronašla odgovore koje sam postavila na jednoj o od tema. Pa da se ne ponavljam, ovdje sve piše:

http://forum.dnevniavaz.ba/showthread.php?2369-Šta-se-danas-skontalo...&p=197420&viewfull=1#post197420

Titan
01.10.2011., 17:54
Zanimalo me mišljene stručnih lica, pa sam pronašla odgovore koje sam postavila na jednoj od tema.

Ma hajde molim te, kakvi strucnjaci.
Ja juce bio kod moje frizerke posle godisnjeg odmora u bosni na sisanju (moram priznati da me oooooodlicno osisala i uz to grats par savjeta dala) i izmedju ostalog nacnem temu
"cinizam", a ona kao iz topa : te negativne osobine su nastale usled nedostatka ljubavi, morao sam se grohotom nasmijati, a ko bi ti ga znao,
moguce da je moja sharmantna frizerka i zaista u pravu.

mermaid
01.10.2011., 18:29
Titan, tvoja frizerka je u pravu i pametna je...pa zar ne šiša mnoge pametne glave...:)

Jeste, zbog nedostatka ljubavi su i postali cinici...tamo gdje ljubav stanuje, tamo nema negatvnih osobina, nema cinizma, sarkazma niti ironije, nema mržnje...Osobi sa srcem je to nepoznanica.
Rekla bih da cinizam izniće iz mržnje.
Rekla bih da cinici nisu svjesni da ustvri prvo mrze sebe, a onda sve oko sebe...
Ništa drugačije ne mislim ni o sakarzmu i ironiji...
Ne volim tu vrstu ljudi, puni su negativnog naboja.

ummagumma
01.10.2011., 18:42
Sarkazam:
Probajte broj 69.
Samo ne znam kako ćete sa administracijom...
Eto, sad sam zbunjen. Stvarno ne znam šta ćete sa administracijom...

Cinizam:
Nemojte sučajno probati 69, jer nema rješenja za administraciju.

Ironija:
Da nema administracije, 69 bi vam legao ko' budali šamar....

Pozdrav iz Sarajeva....:curica:

Queen
01.10.2011., 19:23
Znate li da cinicni, sarkasticni i ironicni ljudi najduze zive?

ummagumma
01.10.2011., 19:28
Znate li da cinicni, sarkasticni i ironicni ljudi najduze zive?

Kažu da je Čerčil bio šampion...

mermaid
01.10.2011., 19:30
Pronađoh jednu lijepu izreku o cinizmu:

Cinizam je jedini oblik u kojem proste duše okrznjuju ono što je čestitost.

Friedrich Nietzsche

Queen
01.10.2011., 19:47
Kažu da je Čerčil bio šampion...
Da, kazu da je i on bio pametan.
Profesionalno оruzje svakog pametnog covjeka za eliminaciju gluposti oko sebe i to je sarkazam, jelde.

bh ultimativ
01.10.2011., 20:08
cinizam,sarkazam i ironija imaju i svoje "pozitivne" svrhe kao npr.;

nekad recimo covjeku ne mozes bas tako u facu reci da je los recimo radnik ili prijatelj ili takve stvari(valja ti se s njim ili svadjat,ganjat,tuc ili gledat naglu promjenu njegovog raspolozenja)...tu ove tri osobenosti stupaju na scenu(to je ustvari kulturniji nacin nekome reci nesto bez da se on odmah naljuti)...koliko god da su ove tri rijeci negativno posmatrane od vecina ipak one imaju ogromnu ulogu u socijalno-drustvenom odnosu izmedju ljudi,inace da nema ovih rijeci sa svim njihovim nijansama i podnijansama u znacenju onda bi u sustini postojalo samo "bijelo i crno","dobro i lose" ...itd...

ummagumma
01.10.2011., 20:09
Da, kazu da je i on bio pametan.
Profesionalno оruzje svakog pametnog covjeka za eliminaciju gluposti oko sebe i to je sarkazam, jelde.

Jezik, govor, vještina, ... stare teme... Tema je bila jako popularna u antičkoj Grčkoj i Rimu...
Imućnije obitelji su slale mušku djecu na posebnu obuku vještini govorništva... (koja je tada trebala, bez obzira da li je ambicija bila usmjerena ka vojnoj ili civilnoj političkoj karijeri)..

Doskočice, visprene šale, mali ili veliki sarkazmi.. dolaze vremenom, skoro same od sebe (rekao bih sa sijedom kosom, po pravilu).

Mene je posebno impresionirao lik "Dr. House"... ne samo glumac koji "odrađuje lik", nego mislim da je pisac scenarija za Dr. Housea neka vrsta genijalca, sjajan pisac i još bolji psiholog istovremeno....

A lik koji je oduševio brojne generacije....:

http://www.matematika.ba/istorija-matematike/poznati-matematiari/142-arhimed-287-pne-212-pne

U (http://www.matematika.ba/istorija-matematike/poznati-matematiari/142-arhimed-287-pne-212-pne)zgred, zavisno od prilike do prilike, ali cinizam, sarkazma ili ironija su ponekada jedini razuman oblik odbrane od glupih, nametljivih i dosadnih ljudi.

evlija celebija
01.10.2011., 20:18
Ciceron je bio shampion u cinizmu.................Forumasi sklonite mi se ne vidim ekran od vas.

ummagumma
01.10.2011., 20:24
Ciceron je bio shampion u cinizmu.................Forumasi sklonite mi se ne vidim ekran od vas.

Epistula non erubescit

sanjanka
01.10.2011., 20:33
Sarkazam i ironija su moji :D

Znaju to ovi oko mene. Pogotovo oni koji se zamjere.

Evita
01.10.2011., 20:43
Jezik, govor, vještina, ... stare teme... Tema je bila jako popularna u antičkoj Grčkoj i Rimu...
Imućnije obitelji su slale mušku djecu na posebnu obuku vještini govorništva... (koja je tada trebala, bez obzira da li je ambicija bila usmjerena ka vojnoj ili civilnoj političkoj karijeri)..

Doskočice, visprene šale, mali ili veliki sarkazmi.. dolaze vremenom, skoro same od sebe (rekao bih sa sijedom kosom, po pravilu).

Mene je posebno impresionirao lik "Dr. House"... ne samo glumac koji "odrađuje lik", nego mislim da je pisac scenarija za Dr. Housea neka vrsta genijalca, sjajan pisac i još bolji psiholog istovremeno....

A lik koji je oduševio brojne generacije....:

http://www.matematika.ba/istorija-matematike/poznati-matematiari/142-arhimed-287-pne-212-pne

U (http://www.matematika.ba/istorija-matematike/poznati-matematiari/142-arhimed-287-pne-212-pne)zgred, zavisno od prilike do prilike, ali cinizam, sarkazma ili ironija su ponekada jedini razuman oblik odbrane od glupih, nametljivih i dosadnih ljudi.

Mene najvise impresioniraju ljudi skloni davanju dijagnoza drugima .
Neki su vec toliko napredovali u tome da bi im i Dr.Lecter pozavidio a vidovita Dzemila ce bez posla ostati.
Mislim da bi bilo zaista hummano da pokretac teme pomogne takvima jer nije dovoljno samo uspostaviti dijagnozu ako nema adekvatne medicinske pomoci :p

Evita
01.10.2011., 20:46
Sarkazam i ironija su moji :D

Znaju to ovi oko mene. Pogotovo oni koji se zamjere.

Nesto mi je to poznato iako nikad sa razlogom -cisto onako jer se posle toga bolje osjecas -zanimljivo ;)

plivadon
01.10.2011., 20:50
Mene najvise impresioniraju ljudi skloni davanju dijagnoza drugima .
Neki su vec toliko napredovali u tome da bi im i Dr.Lecter pozavidio a vidovita Dzemila ce bez posla ostati.
Mislim da bi bilo zaista hummano da pokretac teme pomogne takvima jer nije dovoljno samo uspostaviti dijagnozu ako nema adekvatne medicinske pomoci :p

Evo ovo crveno je isto tako jedna od dijagnoza .
Sta bi Dr. Lecter rekao na ovo ?

Sada mi reci :
Moj odgovor je
1.Cinican
2.Sarkastican
3.Ironican
4.Neocekivan

Evita
01.10.2011., 21:00
Evo ovo crveno je isto tako jedna od dijagnoza .
Sta bi Dr. Lecter rekao na ovo ?

Sada mi reci :
Moj odgovor je
1.Cinican
2.Sarkastican
3.Ironican
4.Neocekivan

Ja nemogu reci u ime Dr.Lectera ali mogu u svoje.
Ljudima fali ljubavi ,nisu bitni nikome i onda od svoje nemoci lijecenje traze na mjestima koja nisu adekvatna i zagOrcavajuci drugima zivot.
Ali to samo odgadja put do konacne srece jer ljubav sve lijeci-
KO NEZNA DA VOLI MORA DA PATI :p

ummagumma
01.10.2011., 21:14
4. SMIJEH
Neki sarkastični komentari (pogotovo oni koji imaju namjeru nasmijati) mogu biti zaista smiješni. Smijanje je bolje od namjere da povrijedite nekoga. Onaj tko se smije tako drugoj osobi šalje poruku da nije preosjetljiv tip i da je uvijek spreman za šalu. To vam može donijeti poštovanje među onima koji vole sarkazam. Naravno sarkazam nije baš najbolji oblik komuniciranja i većina ljudi nisu obožavatelji sarkazma. Međutim i osuđivati ga neće baš previše pomoći u sredinama gdje se sarkazam koristi.

Opširnije:
http://www.sarkazam.com/zanimljivosti/zanimljivo/799-kako-podnijeti-sarkazam

Queen
01.10.2011., 21:36
Ja, koje li ironije, ne bi ni doktor House bolje.

ummagumma
01.10.2011., 22:06
Ja, koje li ironije, ne bi ni doktor House bolje.

Nekome cinizam, nekome šaljivi sarkazam...
Pametnom nasjeći, budali odsjeći...
Zavisi od situacije i da li je to potrebno uopšte...
Ponekad je dovoljno samo opušteno razgovarati (pod uslovom da je sagovornik razumna, nenametljiva, neagresivna i pozitivna osoba).

Queen
01.10.2011., 22:08
Nekome cinizam, nekome šaljivi sarkazam...
Pametnom nasjeći, budali odsjeći...
Zavisi od situacije i da li je to potrebno uopšte...
Ponekad je dovoljno samo opušteno razgovarati (pod uslovom da je sagovornik razumna, nenametljiva, neagresivna i pozitivna osoba).
Ja upravo pokusavam saljivim sarkazmom.

ummagumma
01.10.2011., 22:28
A ja se zadao...

:loler:

cheguevara
02.10.2011., 00:22
UG, ti si šampion u ovom triatlonu. Iako mi nije namjera da ti dajem komplimente...

Hoću reći, samo inteligentni (a bogami i ogorčeni ljudi) mogu bez muke baratati ovom tematikom. Ali, inteligentni ljudi ne zloupoterbljavaju priliku. Ili bješe pametni???

Ne mogu se zamarati, osjećam da ćeš sam odgovoriti. U stvari, siguran sam!

ummagumma
02.10.2011., 10:10
UG, ti si šampion u ovom triatlonu. Iako mi nije namjera da ti dajem komplimente...

Hoću reći, samo inteligentni (a bogami i ogorčeni ljudi) mogu bez muke baratati ovom tematikom. Ali, inteligentni ljudi ne zloupoterbljavaju priliku. Ili bješe pametni???

Hvala.. svaka pohvala pomalo godi, bez obzira od koga je.

Nikada nisam ni pomislio da ću ti za bilo šta zahvaliti, ali evo.. omaklo se i to tvojom greškom.

Evita
02.10.2011., 21:12
ug, ti si šampion u ovom triatlonu. Iako mi nije namjera da ti dajem komplimente...

:ymapplause:

okana
26.06.2014., 16:49
Sarkazam:
Probajte broj 69.
Samo ne znam kako ćete sa administracijom...
Eto, sad sam zbunjen. Stvarno ne znam šta ćete sa administracijom...

Cinizam:
Nemojte sučajno probati 69, jer nema rješenja za administraciju.

Ironija:
Da nema administracije, 69 bi vam legao ko' budali šamar....

Pozdrav iz Sarajeva....:curica:

Pozdrav iz HAnn.;));));))13829

okana
26.06.2014., 16:53
Ljudima fali ljubavi ,nisu bitni nikome i onda od svoje nemoci lijecenje traze na mjestima koja nisu adekvatna i zagOrcavajuci drugima zivot.

Dabogda ti moja kolegice meni zivjela 100god,dragi Allah da te cuva:loler::x:xzadnja ti je na mijestu i to je to:x

Aguarupella
14.07.2014., 12:37
U biti nema covjeka bez ovih vrlina.
Doduse ako ih ne koristimo kako treba mogu da postanu i mahane (mane).
Dovoljno je procitati samo potpise i da shvatimo u kolikoj je mjeri forumas cinican,sakrastican ili ironican.

okana
14.07.2014., 19:14
U biti nema covjeka bez ovih vrlina.
Doduse ako ih ne koristimo kako treba mogu da postanu i mahane (mane).
Dovoljno je procitati samo potpise i da shvatimo u kolikoj je mjeri forumas cinican,sakrastican ili ironican.

istina, svi mi imamo te osobine,ali Aguarupella biti uvijek cinican, zajedljiv podmukao je jako losa osobina i takvim je pod hitno potreban hecim:):)a ima Hin:YMDAYDREAM:;););):)

revizor
15.07.2014., 01:42

Covjek je kao i sve sto postoji, dio svijeta, samo onoliko koliko je covjek-prijatelj a ne neprijatelj..;)

ljuti_krajishnik
15.07.2014., 02:49
Tema je ociscena.

Zamolio bih (@titana, @plivadona, @dizliju) da prestanu proganjati @okanu po forumu.

Posebno bih zamolio druga @titana da prestane vulgarno se ponasati prema @okani.

Ako se dalje ovako nastavi, nazalost bicu prinuden da nekim clanovima uskratim pristup nekim tema ili kompletnom forumu.

Isto tako, drugarice @okana zamolio bih te da prestanes upucivati zajedljive rijeci prema (titanu, dizliji i plivadonu).

Komentarisanje moderacije je zabranjeno.

Hvala na paznji.

Aguarupella
15.07.2014., 10:40
Covjek je kao i sve sto postoji, dio svijeta, samo onoliko koliko je covjek-prijatelj a ne neprijatelj..;)
Taj dar kojim smo obdareni pomalo je tezak za nosenje, sposobnost da shvatimo zasto je neka osoba onakva kakva je.

OBOJENA PTICA
15.07.2014., 10:47
Taj dar kojim smo obdareni pomalo je tezak za nosenje, sposobnost da shvatimo zasto je neka osoba onakva kakva je.

Ti,izgleda, nisi zavirivala u vučju jamu?

Aguarupella
15.07.2014., 10:54
Ti,izgleda, nisi zavirivala u vučju jamu?
Ne, ja u stvari ne smijem da izadjem iz nje.