PDA

View Full Version : Demobilisani borci i njihova prava

nagibora
23.10.2008., 11:01
Ja neznam šta se ovo dešava u HN kantonu? Isplate za demobilisane borce koji primaju ovu naknadu preko biroa za (ne)zapošljavanje su bile za juli,avgust i septembar 2008.godine,dok zaostala primanja za april,maj i juni nisu uopšte isplaćene i neznam dali će ikako i biti za ove mjesece.Naš kanton je što se tiče svega najgori kanton u BiH a vjerujem i šire dok su plate ministara astronomski velike jer za njihovu jednomjesečnu plaću po pojedincu iznosi od 2000 do 5000 KM što je preračunato u odnosu penzija iznosi da je omjer 1:20 u korist federalaca.
U prosjećnu potrošačku korpu kažu da iznosi 500 KM,ali u ovu korpu nisu uračunati troškovi grijanja,komunalije,telefona itd itd.

Mostar,23.10.2008.god. N.O.

kojedajenekaje
25.10.2008., 15:53
Ja neznam šta se ovo dešava u HN kantonu? Isplate za demobilisane borce koji primaju ovu naknadu preko biroa za (ne)zapošljavanje su bile za juli,avgust i septembar 2008.godine,dok zaostala primanja za april,maj i juni nisu uopšte isplaćene i neznam dali će ikako i biti za ove mjesece.Naš kanton je što se tiče svega najgori kanton u BiH a vjerujem i šire dok su plate ministara astronomski velike jer za njihovu jednomjesečnu plaću po pojedincu iznosi od 2000 do 5000 KM što je preračunato u odnosu penzija iznosi da je omjer 1:20 u korist federalaca.
U prosjećnu potrošačku korpu kažu da iznosi 500 KM,ali u ovu korpu nisu uračunati troškovi grijanja,komunalije,telefona itd itd.

Mostar,23.10.2008.god. N.O.

Demobilisani borci nemaju prava. Oni ne treba da jedu,piju itd. Što se tiče HN kantona ne znam kako vam je tamo, ali ni u ostalim kantonima nije sjajno.
Upravo sam razgovarao sa jednim invalidom (demobilisanim borcem ) i kada mi je rekao da mu je invalidnina 40 KM nisam mogao vjerovati to što čujem.
Pa to je stvarno sramota, čovjek nigdje ne radi, invalid troje djece i samo da dodam da eto ko od biroa ima sada 150 KM ali dok to prima nema pravo na tih 40 KM.
Za nepovjerovati šta rade demobilisanim borcima.

turjak
28.10.2008., 21:15
Zašto se ne traži ostavka Premijera Brankovića, koji je obećao da će dati ostavku ako ne uspije riješiti isplate demobilisanim borcima.

kojedajenekaje
29.10.2008., 20:10
Uskoro ćemo imati zajednički sastanak direktora svih zeničkih javnih preduzeća, kada ćemo odlučiti da li je moguće osnivanje ovakvog udruženja – kaže direktor Suljić.
Radnici, pak, tvrde da je ovo dogovor predstavnika sindikata i menadžmenta firme, a da direktor želi «sve držati pod kontrolom».
- Pravi razlog osnivanja JOB-a je zaštita radničkih interesa, jer Sindikat ne radi svoj posao i ne brine za radnike. Radnici su se 2006. godine odrekli i po 20.000 KM potraživanja prema firmi, sve radi obećanja da će preduzeće tako «stati na noge». Otpušteno je 60 radnika, a sada nam se ponovo prijeti minimalcima – kaže Pivić

http://www.nasarijec.ba/index.php?izdanje_id=60&strana=134&clanak=2836

Demobilisani borci nemaju prava ni organizovati se koliko ja vidim iz ovog teksta.
Pitam se šta im poduzima glavni odbor i kako je moguće da se ovako nešto dešava a da se niko javno ne oglasi.

gossler
16.11.2008., 16:13
Sami smo krivi za sva desavanja po pitanju demobilisanih boraca,dozvolili smo sebi da nas u svim kantonima kreteni prestavljaju.Nista nismo ucinili da bi nam bilo bolje i niko nam nije kriv njima se cini da nam je dobro jer sutimo.Usvim drzavnim ustanovam pogledaj samo ko je zaposlen osamdeset posto zenska populacija i oni koji nemaju veze sa ratom,PTT,elektro distribucija u srednjo bosanskom kantonu pa to je uzas nigdje demobilisanih boraca pa salter sale po opcinam treba se pitati ko su ti ljudi i kojim putem su dosli na koji nacin su zasnovali radno mjesto kojom linijom.A mi smo nosioci familije i boracke populacije i kad kazes da si demobilisan borac kazu to nije vise bitno nema nikakvog znacaja.Treba pokrenuti udruzenje veterana rata i mobilisati Veterane na pohod za svoja prava i nase djece,i svi u Sarajevo pred vladu to je bar lako jer sad je najteze demobilisanim borcima.Oni koji su trebali da nas prestavljaju dobili su nepovratne kredite imaju male firme i sute ili su dobili radna mjesta za clanove familije,zanimljivo da je u svakom kantonu i opcini na isti nacin postupaju prema nama i to bezobrazlukom..........................SAMO PONOVNA MOBILIZACIJA i PRED VLADU.

nagibora
03.02.2009., 12:02
Izgleda mi da su nas totalno zanemarili.Valjd treba mnogo para izdvojiti!!!!!!!!!!

03.02.2009., 13:08
demobilisani borci ( i ostali proleteri i obespravljeni) TREBA DA IZADJU NA ULICE I DA HAOS NAPRAVE.

da ono sto je bilo u grckoj i francuskoj bude mala maca. jos kad im ulete naivjaci, huligani, ih, .............

jedino sto zamjeram demobilisanim borcima je sto nemaju petlje da se otisnu u biznis ili poljoprivredu i da sami budu sami krojaci svoje sudbine a ne da stalno ocekuju da im neko s vrha (tito, sultan, franjo josip) rijesi probleme....

zna se koje su metode pritiska na vlast.

03.02.2009., 13:30
Nijedna vlast koja sebe smatra ozbiljnom ne bi sebi smjela dozvoliti da se prema svojim herojima odnosi na način kako se to radi u BiH. Barem ja nisam ni za jednu čuo.

Ljudi koji su svoje živote bili založili za naše bolje sutra ne smiju živjeti u uvjerenju da su svoje najbolje godine proveli u rovovima za ništa. I zato nije samo na borcima da izadju na ulicu i traže svoja prava. To je dužnost svih nas. Nacija je velika u tolikoj mjeri u kolikoj drži do svojih heroja. Pokažimo da smo postali dostojni države koja nam je ostala u amanet. Borci za slobodu BiH ne smiju svojoj djeci prenijeti osjećaj da su bili iskorišteni da se guzonje ustoliče i poslije bačeni u smeće istorije i prepušteni na milost i nemilost raznih ustanova i institucija. Ne treba ni haosa ni razbijanja ni ubijanja. Potrebno je da se glas savjesti i poštenja jasno čuje.

turjak
03.02.2009., 17:18
Pristup ove vlasti rješavanju svih životnih problema je katastrofalan. Da bi se uvalili u vladine fotelje, pred same izbore usvojili su "zakon o demobilisanim borcima", kako bi ti isti borci glasali za njih. Unaprijed su znali da ne mogu ispuniti obaveze po to zakonu. Njihov pristup je mogao biti drugačiji a efikasniji. Jedno vrijeme su borcima isplaćivali po 150 KM, te pare nisu dovoljne da jedna četvoročlana porodica preživi ni 5 dana (hrana, struja, gdijanje, škola...). Umjesto da su problemu pristupili racionalno, pa pomogli da se borci zaposle, da im ponude neobradive površine, da im kupe mašine za poljoprivredu (za grupu boraca), sve bi to manje koštalo, a taj bi borac zaradio za sebe, porodicu i državu.
Ovako Branković prelijeva iz šupljeg u prazno, do kada vidjećemo.

kojedajenekaje
08.02.2009., 22:22
Supruga ratnog zapovjednika obrane Gradačca i generala Armije BiH pokojnog Ivana Mijačevića ističe kako bezuspješno pokušava ostvariti pravo obitelji na mirovinu...
08.02.2009. 13:13
Hazima Mijačević, supruga ratnog zapovjednika obrane Gradačca i generala Armije BiH pokojnog Ivana Mijačevića obratila se novinarima pismom kojim ih obavještava o iznimno teškom socijalnom položaju svoje obitelji.

U svom pismu ona ističe kako bezuspješno pokušava ostvariti pravo obitelji na mirovinu, krov nad glavom i život dostojan čovjeka.

"Nakon Ivanove smrti pokrenula sam postupak za ostvarivanje prava na obiteljsku mirovinu. Evo prošlo je skoro godina i pol od podnošenja zahtjeva, a to pravo još nisam ostvarila", tvrdi Hazima Mijačević te dodaje kako je uspjela ostvariti tek 60 posto invalidnine za pokojnog muža, koji je bio nepokretan i stopostotni invalid.

Mijačevićeva dodaje kako su ona i njezin šestogodišnji sin Ivan bez mirovine, stana, zdravstvene i socijalne zaštite te da joj, usto, općina želi oduzeti i automobil koji je prije osam godina obitelj dobila na korištenje.

"Automobil 'škodu' dali su nam na korištenje 2001. godine i uvijek su govorili da ga je općina kupila Ivanu. Sad, poslije njegove smrti, ne žele produžiti registraciju i poručuju da ga moram vratiti. Kažu da moj sin i ja više nemamo potrebu za korištenje tog auta jer je moj muž umro", ističe Mijačevićeva te dodaje kako je općina
na ime pomoći njenoj obitelji uplaćivala 500 maraka mjesečno, ali da to nije bilo dovoljna ni za Ivanove lijekove te da je do grla u kreditima.

"Od kad je u Gradačcu promijenjena vlast, ta sredstva nisu uplaćena, a rate kredita dospijevaju svaki mjesec", navodi supruga pokojnoga generala Armije BiH.

Inače, general Ivan Mijačević i legendarni zapovjednik 107. viteške brigade umro je 5. rujna 2007. godine, a vječno počivalište još mu je bez spomenika. Na godišnjici njegove smrti, osim supruge Hazime i sina Ivana, nitko mu drugi nije došao na grob.

Ovo je sramota, katastrofa šta se dešava u našoj državi.
Ovoga legendarnog zapovjednika sam ranije vidio u emisiji Josipa Pejakovića u ime naroda.
Žalosno šta rade od boraca i njihovih porodica.
A suborci nisu mogli ni na sahranu da dođu.

1978
09.02.2009., 10:43
Prava demobilisanih boraca se trebaju značajno umanjiti. Ako je neko, hvala dragom Bogu, iz rata izašao živ i zdrav - ne vidim niti jedan razlog zašto bi se njemu isplaćivala nekakva redovna mjesečna naknada. Ima on svoje ruke i svoju pamet, pa neka fino u svojoj zemlji zaradi sebi i svojoj porodici za normalan i pristojan život. Treba im povezati radni staž, traba im omogućiti uredan odlazak u penziju.

Porodice poginulih zaslužuju redovne prihode, određene kategorije ratnih vojnih invalida također.

egi
10.02.2009., 19:59
Prava demobilisanih boraca se trebaju značajno umanjiti. Ako je neko, hvala dragom Bogu, iz rata izašao živ i zdrav - ne vidim niti jedan razlog zašto bi se njemu isplaćivala nekakva redovna mjesečna naknada. Ima on svoje ruke i svoju pamet, pa neka fino u svojoj zemlji zaradi sebi i svojoj porodici za normalan i pristojan život. Treba im povezati radni staž, traba im omogućiti uredan odlazak u penziju.

Porodice poginulih zaslužuju redovne prihode, određene kategorije ratnih vojnih invalida također.

ccccc :x