PDA

View Full Version : Tko je Branislav Dukic "logoras' iz Sarajeva?

fazlic
13.08.2011., 19:42
Lik i nedjelo predsjednika logoraša RS: Dukić do '94. slobodno živio i radio u Hrasnici

Mještani se sjećaju da je Branislav Dukić podržavao nezavisnu BiH, imao svoju kancelariju, primao pomoć • Uhapšen zbog dezerterstva i odležao četiri mjeseca zatvora
Branislav Dukić, autor brojnih lista za odstrel branilaca BiH, zapravo je osoba koja je 1992. godine podržala nezavisnu i samostalnu državu Bosnu i Hercegovinu!

Uz to, prijeratni, ali i dobrim dijelom ratni stanovnik sarajevskog naselja Hrasnica, današnji predsjednik Saveza logoraša RS, zapravo i nije bio logoraš!?

Osujećen plan

Otkrili su to već ranije mještani Hrasnice i ratni članovi Srpskog građanskog vijeća (SGV) BiH, koji dobro poznaju Dukića i njegov ratni put. Na to ovom prilikom podsjeća "Dnevni avaz", a povodom najnovijih Dukićevih optužbi na račun poznatog reditelja Sulejmana Kupusovića i ostalih bh. patriota.

Dukić je, naime, u Hrasnici tokom rata živio sa suprugom Mirjanom i sinom Dejanom bez problema. Čak je bio komandir multietničke Radne jedinice Civilne zaštite i vrlo aktivan u radu Mjesne zajednice, zbog čega je imao i svoju kancelariju u tom naselju. Redovno je primao humanitarnu pomoć, koristio općinski telefon i bio pošteđen teških poslova, a mnogi u njegovoj jedinici često su govorili i da je Dukić kandidat za "Zlatnog ljiljana".

Bio je aktivista SGV-a, čijoj je konstituirajućoj skupštini prisustvovao u opkoljenom Sarajevu, zahvaljujući čemu je dobio i propusnicu za prolazak kroz ratni Tunel spasa D-B.

No, na iznenađenje komšija i članova SGV-a, Dukić se u septembru 1994. godine dao u bijeg preko Igmana. Prema svjedočenju jednog od komšija iz Hrasnice, tome je prethodila dojava koju je Dukić dobio od SDS-a s okupiranog dijela Ilidže, da treba organizirati bijeg vojno sposobnih muškaraca preko Igmana.

Plan im je osujećen te su bezbjednjaci Armije RBiH u rejonu Osmica uhapsili više od 100 vojno sposobnih muškaraca. Dio ih je zadržan u vojnom pritvoru 4. viteške motorizovane brigade u Hrasnici, a dio je zbog nedostatka prostora prebačen u zatvor "Viktor Bubanj" u Sarajevu. Među ovim drugima bio je i Dukić.
http://www.dnevniavaz.ba/files.php?file=august2011/dukic_370281324.jpg
Spisak korisnika humanitarne pomoći čiji je orginal i danas pohranjen u Dukićevoj bivšoj MZ

Svi tada uhapšeni dobili su advokate po službenoj dužnosti i izvedeni su pred Vojni sud pod optužbom za dezerterstvo. Ipak, niko nije odslužio kaznu, nego su otišli u razmjenu.

Dukić je razmijenjen 20. januara 1995., četiri mjeseca nakon hapšenja. Taj podatak najbolje otkriva koliko je Dukić lagao kada je medijima tvrdio da je "u četiri kazamata odležao 732 dana", a pogotovo kada je 2005. za beogradske "Večernje novosti" izjavio da je uhapšen 18. avgusta 1992.
Lagao o 732 dana u logoru

U prošlogodišnjem intervjuu lažni logoraš Dukić bio je vidno iznenađen kada mu je novinar magazina "Global" postavio pitanje zašto je lažno tvrdio da je 732 dana proveo u logorima. Smušeno je Dukić tada sve pokušao svaliti na novinare.

- Novinarima se potkrala greška. Znate, ja pričam jedno, oni pišu nešto sasvim drugo. Rekao sam da sam 732 dana proveo u Radnom vodu, kopajući rovove - izjavio je Dukić.

On je u ovom intervjuu negirao i izjave mještana Hrasnice da je 1993. držao govor kada im je u posjetu došao predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović, priznavši tek da je njegova jedinica za tu priliku uređivala plato ispred kinodvorane FAMOS-a. Nemušto je Dukić demantirao i da je njegova supruga radila u Ratnoj bolnici u Hrasnici.

Jednako je bio zbunjen i konstatacijom da bi mjesto predsjednika Saveza logoraša RS trebao prepustiti pravom logorašu, jer je on bio slobodan čovjek kojem je kasnije suđeno zbog dezerterstva, a uz to je imao i advokata te je osuđen na dvije godine zatvora, a odležao četiri mjeseca.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/49227-lik-i-nedjelo-aktuelnog-predsjednika-logorasa-rs-lazni-logoras-dukic-do-1994-slobodno-zivio-i-radio-u-hrasnici.html

Ovdje se postavlja pitanje vjerodostojnosti i istinosti ostalih koju su tvrdili da su bili u logorima Armije BiH.

Sarajka100%
13.08.2011., 20:16
Lik i nedjelo predsjednika logoraša RS: Dukić do '94. slobodno živio i radio u Hrasnici

Ovdje se postavlja pitanje vjerodostojnosti i istinosti ostalih koju su tvrdili da su bili u logorima Armije BiH.
Sta pitanje ko je bio trebao si doc u Zagreb 92-93god pred Deutsche Botschaft pa vidjeti unakazena iscrpljena sprzena tijela,umorna ispacena mrsava i danas mi ta slika pred ocima.Sve one koji se sluze lazima a ima ih treba sudski teretit,sve privilegije i nadoknade da se vrate svaki cent koji su dobili na lazima,dzubrad dabogda im Haram bilo,jer toliko je prosuto krvi a neko na lopovski nacin koristi bijedu i sirotinju.:sakomuglavu:

baton
13.08.2011., 20:44
Sta pitanje ko je bio trebao si doc u Zagreb 92-93god pred Deutsche Botschaft pa vidjeti unakazena iscrpljena sprzena tijela,umorna ispacena mrsava i danas mi ta slika pred ocima.Sve one koji se sluze lazima a ima ih treba sudski teretit,sve privilegije i nadoknade da se vrate svaki cent koji su dobili na lazima,dzubrad dabogda im Haram bilo,jer toliko je prosuto krvi a neko na lopovski nacin koristi bijedu i sirotinju.:sakomuglavu:

To je nama nasa borba dala ...da je nekome dobro na lazima..;)

fazlic
13.08.2011., 22:38
I jos kad se na sve to doda kako je "muslimanska Alijina vojska srpsku nejac zive bacala u kaveze lavovima u zooloskom vrtu Sarajevu" dode se do zakljucka koliko lazi i propagande je koristeno u napadu na Sarajevo i BiH.

Sarajka100%
13.08.2011., 23:50
I jos kad se na sve to doda kako je "muslimanska Alijina vojska srpsku nejac zive bacali u kaveze lavovima u zooloskom vrtu Sarajevu" dode se do zakljucka koliko lazi i propagande je koristeno u napadu na Sarajevo i BiH.
JJeste i iz Miljacke i kontenjera vadili mrtve Srbe,ja mogu vama reci da propaganda i laz unistava sve ne samo srpsku nejac:pnego laz nije dobro donjela nikome pogledajte samo groblja i kako nam Narod zivi sve ce biti jasno.Mrzim fasiste,nacionaliste iz dna duse jer oni su spremni svasta slagati i uciniti kao ovaj jadni logoras koji se patio u kasarni Viktor Bubanj,kako bih ga voljela sresti nekad u zivotu samo da znate=P~=P~=P~da ja i on ono malo popricamo u cetiri ok:p:p:YMALIEN:a.

Sunny.day
14.08.2011., 09:25

ipak je odlezao 4 mjeseca u logoru ,znaci vise nego i jedna logoras ; omarske,manjace,keraterma....da li to znaci da ni oni nisu logorasi jer su proveli manje vremena (3.mjeseca) od dukica?

jbg...taj vas matrix dokazivanja ubija....ali losim argumentima.....zena sa najduzim stazom u logoru- silosu...uhapsena 27. maja 1992.,pustena 27.januara 1996...radojka pandurevic

zamisli...dejton potpisan 1995...a muslimanski logor silos raspusten 27.januara 1996...

Ragib Cena
14.08.2011., 10:52
ipak je odlezao 4 mjeseca u logoru ,znaci vise nego i jedna logoras ; omarske,manjace,keraterma....da li to znaci da ni oni nisu logorasi jer su proveli manje vremena (3.mjeseca) od dukica?

jbg...taj vas matrix dokazivanja ubija....ali losim argumentima.....zena sa najduzim stazom u logoru- silosu...uhapsena 27. maja 1992.,pustena 27.januara 1996...radojka pandurevic

zamisli...dejton potpisan 1995...a muslimanski logor silos raspusten 27.januara 1996... Najduži staži su imali oni koji su preživjeli srbočetničku golgotu,prvenstveno mislim na opkoljene žitelje Sarajeva, Goražda,Srebrenice,Žepe i Bihaća...Silos je već spominjan i to niko ne spori. Nego,da li je tebi ili pak ljigavom Dukiću poznat slučaj sa silovanim Bošnjakinjama iz Foče koje su cijeli rat bile zatočene u privatnim kućama i stanovima i na kraju prodavane kao bijelo roblje u Crnu Goru.U Hagu je to sve dokumentovano ,samo što Dodikovi matrixovci vide jednu stranu ''istine'' i to velikosrpsku.

Sarajka100%
14.08.2011., 11:09
[QUOTE=Sunny.day;190593]ipak je odlezao 4 mjeseca u logoru ,znaci vise nego i jedna logoras ; omarske,manjace,keraterma....da li to znaci da ni oni nisu logorasi jer su proveli manje vremena (3.mjeseca) od dukica?

zamisli...dejton potpisan 1995...a muslimanski logor silos raspusten 27.januara 1996...[/QUOT
Joj kako si u pravu :p:p:psvaka ti se pozlatila i ako znam da pises u prazno i vijerujem da se postidis svog Naroda isto kao sto bih se ja stidjela svog da je do ove mijere bezobrazan,jel de????:kokice::kokice::p:sakomuglavu:

sinko
14.08.2011., 12:43
Izgubio sam povjerenje u Srbe kada je 1992 godine prvi komsija dosao i rekao mi da mu dam kljuc da mi ne razvaljuje vrata na kuci.
Rekoh,kada su prvi komsije takvi,kakvi su tek oni drugi Srbi,koje ne poznajem i koji mene ne poznaju,nadojeni najgorom i najludjom podmuklom propagandom,mozda cak i u istoriji covjecanstva.
Ne mozes im vjerovati,sto ne znaci da i medju njima nema svijetlih i najsvjetlijih primjera i dobrih ljudi,al´ hajd´ ti to razaberi ako si frajer i budi siguran.
To i jeste problem,ali sami su krivi.

Sarajka100%
14.08.2011., 12:58
Izgubio sam povjerenje u Srbe kada je 1992 godine prvi komsija dosao i rekao mi da mu dam kljuc da mi ne razvaljuje vrata na kuci.
Rekoh,kada su prvi komsije takvi,kakvi su tek oni drugi Srbi,koje ne poznajem i koji mene ne poznaju,nadojeni najgorom i najludjom podmuklom propagandom,mozda cak i u istoriji covjecanstva.
Ne mozes im vjerovati,sto ne znaci da i medju njima nema svijetlih i najsvjetlijih primjera i dobrih ljudi,al´ hajd´ ti to razaberi ako si frajer i budi siguran.
Ne mora uvijek bit ona prica sta su meni ucinilli,tkve stvari sto ti je komsija oduzeo kljuc tvoje kuce i u nju se uselio to su sitnice na prema onoj sili granata bombi silovanjima mucenjima koji je pretrpio nesrpski Narod.BiH s vecinskim Muslimanskim i Hrvatskih stanovnistvom je bio zivi logor dokumentacija postoji i tu nema sta da se prica.
Nego je problem da ovi lazni logorasi koji zive na racun nam Drzave budu rasvijetljeni ja mislim da njih ima veoma mnogo a oni koji zasluzuju nadoknadu i privilegije invalida,loogorasa.sehida itd,nemaju sta da jedu i da se ljudi zaduzuju pate i rade budi zasta da bi donijeli komad hljeba svojoj dijeci i fam.A bilo je komsija kao i uu drugom ratu gdje su jedni drugi spasavali i ako su biili nadojeni lazima i propagandom.#-o

sinko
14.08.2011., 13:15
Ne mora uvijek bit ona prica sta su meni ucinilli,tkve stvari sto ti je komsija oduzeo kljuc tvoje kuce i u nju se uselio to su sitnice na prema onoj sili granata bombi silovanjima mucenjima koji je pretrpio nesrpski Narod.BiH s vecinskim Muslimanskim i Hrvatskih stanovnistvom je bio zivi logor dokumentacija postoji i tu nema sta da se prica.
Nego je problem da ovi lazni logorasi koji zive na racun nam Drzave budu rasvijetljeni ja mislim da njih ima veoma mnogo a oni koji zasluzuju nadoknadu i privilegije invalida,loogorasa.sehida itd,nemaju sta da jedu i da se ljudi zaduzuju pate i rade budi zasta da bi donijeli komad hljeba svojoj dijeci i fam.A bilo je komsija kao i uu drugom ratu gdje su jedni drugi spasavali i ako su biili nadojeni lazima i propagandom.#-o

Mozda i nije neka prica,a jasno mi je kao dan da je bilo milion gorih i dramaticnijih prica,to si dakako vise nego u pravu,ali je ovo meni moja zivotna pouka.
Vjerujem da je 99% srpskih logorasa i koji se danas dan tako nazivaju,nikada nije vidio logora ili nesto slicno logoru.

optimus
14.08.2011., 13:50

I tako na vlastitoj muci opravdavas generalizaciju koju iz politicke korektnosti ne zelim tolerisati :p

Ajd drugari izdignite malo nivo diskusije, uhvatite se u kostac sa ideologijom, medijskom propagandom i politickim ciljevima odredjenih struktura koje su homogenizirale i prikupljale pristalice na svaki moguci nacin.

Ovako zbilja nesvijesno podupirete iste snage, a ne mogu vjerovati da vam je to cilj i zelja.
Afirmisite svojim stavom pozetivnu materiju u sugovorniku sa drugacijom DNK slikom, ne svrstavaj te ga automatizmom u zagovornika one zle ideologije koja je ispila mozak onom sto je trazio kljuc od komsijine kuce.....

fazlic
14.08.2011., 14:00
I tako na vlastitoj muci opravdavas generalizaciju koju iz politicke korektnosti ne zelim tolerisati :p

Ajd drugari izdignite malo nivo diskusije, uhvatite se u kostac sa ideologijom, medijskom propagandom i politickim ciljevima odredjenih struktura koje su homogenizirale i prikupljale pristalice na svaki moguci nacin.

Ovako zbilja nesvijesno podupirete iste snage, a ne mogu vjerovati da vam je to cilj i zelja.
Afirmisite svojim stavom pozetivnu materiju u sugovorniku sa drugacijom DNK slikom, ne svrstavaj te ga automatizmom u zagovornika one zle ideologije koja je ispila mozak onom sto je trazio kljuc od komsijine kuce.....
Kolega, ja nisam primjetio da ovdje neko generaalizuje. Ovdje se postavlja pitanje autenitcnosti i da li je istina ono sve sto je napisano i objavljeno od strane velikosrpske propagande. Ovdje je prica o propagandi koja je koristena kao oruzje u pokusaju bioloskog unistenja bosnjackog naroda. Propaganda koja je koristena kojoj bi zavidio i njemacki ministar Goebels.

Jedan slucaj iz Krajine.

Velikofasisti zapalili muslimansko mjesto Kozarac, doveli ekpipu TV Novi Sad i TV Beograd, Risto Dogo tu i pala prica muslimanski Alijini fanatici zapalili srpsko selo Omarsku.

fazlic
14.08.2011., 14:02

zamisli...dejton potpisan 1995...a muslimanski logor silos raspusten 27.januara 1996...
Kolega, da li je to nesto slicno kao ovo "muslimanska Alijina vojska srpsku nejac zive bacala u kaveze lavovima u zooloskom vrtu Sarajevu"?

optimus
14.08.2011., 14:12

Kolega, ja nisam primjetio da ovdje neko generaalizuje.

Samo laganini druze :o
pa mi objasni kako ce netko reagovati sa pozetivnom materijom u sebi, a jebi ga, igrom slucaja je ipek Srbin po etnickom kodu ?
Ono sto sugerisem nije nista drugo neg da spoznate cinjenicu da generalizacijom cinite zlo.
Govoris o propagandnoj masineriji, i sve to stoji. Ista je imala ulogu da dokaze istu krilaticu na kojoj je zapoceo rat:

*Suzivot je nemoguc !!!

Moram nazalost naglasiti da imate priliku u diskusijama da koristite "medijski" prostor jedne dnevne novine i tako svojim stavom nesvijesno podpomazete tu ljigavu krilaticu.....

Sunny.day
14.08.2011., 15:16
Kolega, ja nisam primjetio da ovdje neko generaalizuje. Ovdje se postavlja pitanje autenitcnosti i da li je istina ono sve sto je napisano i objavljeno od strane velikosrpske propagande. Ovdje je prica o propagandi koja je koristena kao oruzje u pokusaju bioloskog unistenja bosnjackog naroda. Propaganda koja je koristena kojoj bi zavidio i njemacki ministar Goebels.

Jedan slucaj iz Krajine.

Velikofasisti zapalili muslimansko mjesto Kozarac, doveli ekpipu TV Novi Sad i TV Beograd, Risto Dogo tu i pala prica muslimanski Alijini fanatici zapalili srpsko selo Omarsku.

pitanje; zasto su stanovnici kozarca bili naoruzani i zabarikadirani a niko ih nije napao jer se radi o pocetku rata...zasto su pucali iz kozarca...zamisli da su se srbi zabarikadirali u nekom djelu tuzle,zenice...i da su otvarali vatru na bosnjake...kako bi bosnjaci reagovali na to....i zadnje pitanje zasto su bosnjaci kozarca(ne samo kozarca vec i bjeljine i drugih mjesta u BiH gde su srbi vecina) nasjeli na alijinu politiku stvaranja islamskih teroristickih jedinica ,zelenih beretki i patriotske lige jos pocetkom 1991. kada rata nigde u SFRJ nije bilo a BiH je bila mirna i nicim ugrozena republika sa prvom demokratskom vlascu izabranom na prvim visestranackim izborima....sta je to trebalo muslimanima u BiH da se naoruzavaju...da li je to onaj alijin stav koji je izneo u islamskoj deklaraciji i predizbornom skupu u foci da ce stvarati islmasku drzavu cim muslimani predju porcenat od 50 % u BiH..?

optimus
14.08.2011., 15:31
pitanje; zasto su stanovnici kozarca bili naoruzani i zabarikadirani a niko ih nije napao jer se radi o pocetku rata...zasto su pucali iz kozarca...zamisli da su se srbi zabarikadirali u nekom djelu tuzle,zenice...i da su otvarali vatru na bosnjake...kako bi bosnjaci reagovali na to....i zadnje pitanje zasto su bosnjaci kozarca(ne samo kozarca vec i bjeljine i drugih mjesta u BiH gde su srbi vecina) nasjeli na alijinu politiku stvaranja islamskih teroristickih jedinica ,zelenih beretki i patriotske lige jos pocetkom 1991. kada rata nigde u SFRJ nije bilo a BiH je bila mirna i nicim ugrozena republika sa prvom demokratskom vlascu izabranom na prvim visestranackim izborima....sta je to trebalo muslimanima u BiH da se naoruzavaju...da li je to onaj alijin stav koji je izneo u islamskoj deklaraciji i predizbornom skupu u foci da ce stvarati islmasku drzavu cim muslimani predju porcenat od 50 % u BiH..?

Sve teze koje navodis su u sistemu spojenih posuda, i politika na koju se gnusas je bila osnova za pomenutu krilaticu na kojoj je baziran citav sukob.
Isto se odnosi i na politiku danasnju, kao i moja sugestija da se ne generalizira. Politika SDA je isla na ruku politici SDS (svijesno ili nesvijesno ?!?) ,obostrana korist iz konflikta i razdora ?
Narode ko te jebe !

Ono sto mi u tvojim textovima nedostaje je kriticki osvrt na sveukupnu situaciju iz koje treba producirati pouku za buducu generaciju.
Tako da uz sve uvazavanje, ipak te ne mogu prihvatiti kao progresivnu osobu, vec se do sad iskljucivo pokazujes u svijetlu profit kriticara.

sinko
14.08.2011., 20:53

Generalizacija???
Zar je ovaj moj,unazad gledano,ne bas toliko dramatican slucaj,bio jedinstven slucaj u ratu u BiH,koji se dogodio Bosnjacima,ili je pak,ovakvih i puno,puno gorih slucajeva,bilo na stotine i hiljade?
Nisu ni svi Nijemci u drugom svjetskom bili nacisti,ali svako zna da je velika vecina ipak bila,zadojena propagandom ili ne,uglavnom je bila.
Tako je i sa Srbima iz RS-a,i oni su vecinski provodili ideje SDS-a, i nazalosti nisu koristili zdrav ljudski um i razum.
Zasto nisu i zasto ga ni danas dan ne koriste,poput ovog Dukica a svi znam da nije jedan Dukic u RS-u.

fazlic
14.08.2011., 21:59
Ti si izgleda previse gledao emisije od njegove visosti svekolikog gospodina Riste Doge. I vidi se da ti jos iz ociju sjaj mrznje prelazi na prste da svu mrznju i bijes usmjeravas na sve sto je Bosnjacko. Takvi isti kao ti su sa sjajom mrznje u ocima sa teknovima i ostalom ratnom tehnikom napali Kozarac. Vjerovatno su Bosnjaci Kozaraca bacali zivu srpsku nejac lavovima u zoloskom vrtu u Kozracu. Mozda je to bio razlog napada (NE)naoruzanog srpskog naroda nad trostrukom jacim neprijateljem pa je za odmazdu pobijeno preko 4.000 Bosnjaka Prijedora.

Ragib Cena
14.08.2011., 22:39
pitanje; zasto su stanovnici kozarca bili naoruzani i zabarikadirani a niko ih nije napao jer se radi o pocetku rata...zasto su pucali iz kozarca...zamisli da su se srbi zabarikadirali u nekom djelu tuzle,zenice...i da su otvarali vatru na bosnjake...kako bi bosnjaci reagovali na to....i zadnje pitanje zasto su bosnjaci kozarca(ne samo kozarca vec i bjeljine i drugih mjesta u BiH gde su srbi vecina) nasjeli na alijinu politiku stvaranja islamskih teroristickih jedinica ,zelenih beretki i patriotske lige jos pocetkom 1991. kada rata nigde u SFRJ nije bilo a BiH je bila mirna i nicim ugrozena republika sa prvom demokratskom vlascu izabranom na prvim visestranackim izborima....sta je to trebalo muslimanima u BiH da se naoruzavaju...da li je to onaj alijin stav koji je izneo u islamskoj deklaraciji i predizbornom skupu u foci da ce stvarati islmasku drzavu cim muslimani predju porcenat od 50 % u BiH..? Evo ti nekoliko primjera koliko je doista Alija naoružavao muslimanski narod pred početak ratnih sukoba u BiH.Ispovjest Hamze- nekadašnjeg visokog člana SDA, kojeg je Alija izbacio iz stranke upravo zbog pokušaja da probudi i organizira svoj narod moleći ih da ga poslušaju. Za ovo postoje danas živi svjedoci. Radi ilustracije navodim samo dva događaja:

1. Na Drinjači sam u jednom restoranu (mislim da se vlasnik zvao Dizdarević) okupio sve glavne domaćine iz tog područja. Prije nego li sam išta rekao diže se jedan mrk i ogroman gorštak i reče meni ovako: "Slušaj ti, profesore. Da te ne znam ko si i da nisi bio s nama sad bi te na mjestu ubio. Ti džabe uzbunjuješ narod. Mene neće niko istjerati iz SDA, slušam naredbe iz Sarajeva i - tačka".

Prije nego li sam stigao bilo šta odgovoriti, čovjek što je sjedio desno od mene, svijetle puti i žute kose, trezven, sabran i miran, ustade i okrećući se meni reče: "Profesore, molim vas, nemojte bez potrebe uzbunjivati narod. Alija je nama jasno rekao da rata neće biti i zapovijedio da se ništa ne spremamo i da niko ne smije ni prstom mrdnuti! Nego, poznat si čojk, pomozi da mi rješavamo pitanje vlasništva nad zemljom i dobrima, nama je ovdje mnoga zemlja pooduzimana".

Ukočen i polumrtav gledao sam žive a već mrtve ljude oko sebe koji ne vjeruju meni a vjeruju izdajniku i kao ovce idu pod četnički nož. Nastao je tajac. Oni su gledali mene, ja njih. Na koncu sam ustao i rekao: "Fala vam ljudi, sjetit ćete se današnjeg dana, ako ostanete živi"! Izašao sam napolje i otišao daleko, a moji ljudi su išli zamnom na odstojanju od desetak metara, šuteći. Rukom sam im dao znak da me ne slijede. Stao sam kod jednog drveta pored vode i počeo udarati glavom u tvrdu koru i počeo sam plakati!!

2. Negdje oko mjesec dana prije upada Arkanovaca preko Šepačkog (danas Lozničkog) mosta sam u selu Gornji Šepak, u kom je bilo 5000 Bošnjačkih domova na oko tri kilometra od Drine, okupio svo muškinje u još nezavršenom Domu kulture. Još uvijek se sjećam maltera na stolu za kojim sam sjedio i maltera na mojim dlanovima koji sam u očaju gnjiječio. Bilo je negdje oko 50 ljudi. Mirno su saslušali šta sam govorio. Nisam govorio nikakvu strategiju i taktiku. Od tog više nije bilo koristi.

Govorio sam šta treba praktično poduzeti da se spašavaju: da je pitanje dana kad će četnici upasti preko mosta, da se odmah moraju organizirati u jedinicu, da hitno preko naših veza odu u Hrvatsku po oružje, da žene i djecu izvuku u unutrašnjost na sigurno, da se ukopaju i da naprave sistem osmatranja, da se povežu sa okolnim selima, da hranu uskladište u zemlji i tamo gdje četnici neće doći do nje, itd. Hodža, lijevo ispred mene, poče se vrtiti na stolici. Opazim to i prekinem govor i kažem mu: "Bujrum, reci šta imaš". "Valaj, doktore, ne valja ti govor. Bez potrebe ovo radiš, odšta ti je to? Dubok je Alija, zna on šta radi". Desno od njega nizak, smeđ i mršav mlađi čovjek od oko 40 godina diže se i teško dišući zapjeni pa upirući prstom u mene reče: "Sram te i stid bilo. Ti si kriminalac, a i ovi što hodaju s tobom su kriminalci. Vas sve treba povješati, a tebe treba objesiti za noge. Ne date ljudima u Saraj’vu da mirno rade"! Ostali fizički smiriše pametnjakovića. Moji su se ljudi ostali svađati u Domu kulture.

Otišao sam izvan sela i sjeo na kamen gledajući u Drinu. Dođoše mi petorica mladića, zahvališe se i rekoše da ima njih oko stotinjak i da oni razumiju šta ja govorim pa će se pokušati organizirati. To je bio moj zadnji očajnički pokušaj na Drini. Poznato je da tamo gdje se organiziralo i naoružalo čak i samo jedno selo-obranilo se je, kao što sam na žalost i svjedok da su Bošnjani muslimani na Drini većinom bježali od oružja i neki od njih plakali, ali-nisu htjeli puške u ruke! Olahkotna im je jedino činjenica što smo svi morali kupovati oružje! Od mog boravka u Šepku nije prošao ni mjesec dana a na TV se pojavi pukovnik Vehbija Karić koji se pojavljivao svakog dana samo da bi rekao koliko je sela izgorilo i koliko ljudi pobijeno i to je bio sav njegov vojni doprinos domovini. Reče da su Arkanovci upali preko Lozničkog mosta u selo Gornji Šepak, da su u onaj isti Dom kulture zatvorili svo stanovništvo i da ih hoće žive zapaliti. Ne znam šta se sa Šepčanima dogodilo, ali bih se volio suočiti s njima ako je netko ostao živ, posebno sa hodžom i njegovim pomagačem - samo da im pljunem u lice!

optimus
14.08.2011., 23:09
Generalizacija???
Zar je ovaj moj,unazad gledano,ne bas toliko dramatican slucaj,bio jedinstven slucaj u ratu u BiH,koji se dogodio Bosnjacima,ili je pak,ovakvih i puno,puno gorih slucajeva,bilo na stotine i hiljade?
Nisu ni svi Nijemci u drugom svjetskom bili nacisti,ali svako zna da je velika vecina ipak bila,zadojena propagandom ili ne,uglavnom je bila.
Tako je i sa Srbima iz RS-a,i oni su vecinski provodili ideje SDS-a, i nazalosti nisu koristili zdrav ljudski um i razum.
Zasto nisu i zasto ga ni danas dan ne koriste,poput ovog Dukica a svi znam da nije jedan Dukic u RS-u.

Tvoj slucaj nije jedinstven, isto se je desilo i mojim roditeljima, al se plasim da ne zelis da razumijes poentu mog osvrta.
Kuhinje ideoloskih dogmi su opremljene vrhunskim strucnjacima, a psihologija u scenariju je toliko mocna da ti i dan danas podupires iste destruktivne snage, valjda ne svijesno ....

Sunny.day
15.08.2011., 00:26
Ti si izgleda previse gledao emisije od njegove visosti svekolikog gospodina Riste Doge. I vidi se da ti jos iz ociju sjaj mrznje prelazi na prste da svu mrznju i bijes usmjeravas na sve sto je Bosnjacko. Takvi isti kao ti su sa sjajom mrznje u ocima sa teknovima i ostalom ratnom tehnikom napali Kozarac. Vjerovatno su Bosnjaci Kozaraca bacali zivu srpsku nejac lavovima u zoloskom vrtu u Kozracu. Mozda je to bio razlog napada (NE)naoruzanog srpskog naroda nad trostrukom jacim neprijateljem pa je za odmazdu pobijeno preko 4.000 Bosnjaka Prijedora.

naprotiv jedina mrznja je ona koju bosnjaci usmjeravaju negirajuci argumenete koje dolaze iz njihovog naroda,koje je cak i avaz svojim spiskovima patriotske lige potvrdio;

Munib Bisic, tada pomocnik ministra odbrane u muslimanskoj vladi Bosne u "Oslobodjenju" 13.09.1992. daje genezu nastanka Patriotske lige:

"Negdje u aprilu 1991. godine razgovarao sam sa ljudima koji su bili svjesni da je rat u BiH neizbjezan. Svi smo dijelili misljenje da je nuzno organizovati se za odbranu Republike. Kada sam stupio u kontakt sa Suletom (ilegalno ime Sulejmana Vranja) napravili smo jedno uputstvo o organizaciji i djelovanju na terenu. Oslanjali smo se uglavnom na ljude iz SDA, obilazili smo teren i trazili istomisljenike. U maju 1991. godine Sule i ljudi iz Sarajeva nazvali su organizaciju Patriotska liga.

Od septembra 1991. godine biljezimo masovniji pristup bivsih oficira JNA. Sve se to radi konspirativno i na osnovu preporuke poverljivih ljudi. Dolaskom oficira JNA omasovljen je Glavni stab Patriotske lige. Gotovo sve opstine u BiH imale su stabove PL..."

"Patriotska liga je predlagala da se otpocne rat u BiH onog momenta kada se razbuktao u Hrvatskoj. Predlagali smo da se poruse mostovi na Drini, kada su rezervisti ulazili u Hercegovinu. Politika nije dozvolila, jer Bosna nije bila spremna ni vojnicki, ni politicki, ni psiholoski za rat. Pocetkom ove godine (1992) PL je izasla sa planom blokiranja komunikacija i kasarni, kako bi se sprijecila strategijska operacija izvlacenja JNA na borbene polozaje. Da li je PL pogrijesila? Mislim da je Izetbegoviceva varijanta mudrija."

Bisic jos napominje da su u vreme formiranja Patriotske lige u Sarajevu postojale jos dve slicne autonomne organizacije: "Zelene beretke", na cijem je celu bio Emin Svrakic i "Bosna", na celu sa Kerimom Loncarevicem. Februara 1992. godine ove dve grupe prikljucuju se Patriotskoj ligi.

Dragoceni su i podaci koje za list "Nasi dani" daje nacelnik Glavnog staba Armije BiH Sefer Halilovic, koga novinar naziva pravim herojem, a razgovor objavljuje pod naslovom "Valter ponovo brani Sarajevo".

Pod naslovom "Valter ponovo brani Sarajevo", list "Nasi dani" 25.09.1992. dize u nebo zasluge "pravog heroja" Sefera Halilovica, nacelnika Glavnog staba Armije BiH:

"Ne obaziruci se na opasnost da ga jednostavno mrak proguta Sefer Halilovic mukotrpno i oprezno prosiruje krug svojih saradnika u cijeloj Republici! Sastanci se odrzavaju na ulicama, sumi, u dzamijama, tako da rat Patriotsku ligu zatice sa 9 regionalnih, 103 opstinska staba i 98.000 boraca...

U predvecerje rata u Travniku se odrzava savjetovanje Patriotske lige, sa kojeg stize preporuka i prijedlog politickom vodjstvu Republike da oruzani otpor u citavoj republici bukne istovremeno na cijeloj teritoriji, cim prvi pedalj bude napadnut. No, politicki vrh se odlucuje za drugu koncepciju i radjaju se Bosanski Brod, Bijeljina..."

Iz "Vecernjih novina" saznaje se 23.07.1992. kroz pripovedanje porucnika Mustafe Mlinarica sledece:"U raji se suskalo o Patriotskoj ligi, o tome da se moramo braniti. I donio sam odluku. Nas nekoliko, preko Emina Svrakica odlazimo u januaru 1992. na obuku". Obuka je trajala 20 dana u jednom manjem mestu u Hrvatskoj. Mustafa i ostali tamo su savladavali sve tajne pesadijskog, odnosno gerilskog nacina ratovanja, naucili rukovati maltene sa svim vrstama gerilskog oruzja, ukljucujuci i ona za protivoklopnu borbu.

Mevludin Smajic, iz Odeljenja bezbednosti Glavnog staba oruzanih snaga BiH u "Oslobodjenju" 24.09.1992. pod naslovom "Prica patriote" prica o tome kako se "po nalogu Keme, Doktora, Suleta i Bisica u ljeto 1991. godine angazovao na kupovini i dostavi oruzja i eksploziva". Naravno, u okviru programa tzv. Patriotske lige. A Mevludin kaze: "Mozete misliti kako je bilo opasno putovati po Hrvatskoj, koja je ljeta prosle godine bila u ratu, a ja sam po nalogu Patriotske lige nabavljao oruzje. Dva mjeseca, svaki drugi dan iz Viteza sam dovozio eksploziv!"

Smajic dalje kaze da su pripreme "za odbranu" medju muslimanima bile intenzivne. Samo on je dovezao na Sokolac 120 kg eksploziva i delio ga "patriotama", objasnjavajuci im kako da prave bombe. U decembru 1991. radi na formiranju jedinica, pravi se spisak boraca, deli oruzje, salju ljudi na teren, analizira teritorija Romanije... Jedinica Patriotske lige formirana je u januaru 1992. na Sokolcu i brojala je 866 ljudi, "patriota", od kojih je 40% bilo naoruzano.

Jos jedan primer ilegalne pripreme rata na teritoriji BiH objavljen je u "Vecernjim novinama" 31.07.1992. kroz izjavu Semsa Tutica, a povodom proslave godisnjice postojanja vojne muslimanske jedinice "Bosna 22". Semso je bio komandir ove jedinice i on se hvali:

"Prije vise od godine dana bili smo u ilegali. Okupili smo se oko Emina Svrakica, komandanta koji nam je poginuo. Kada je poceo rat, bili smo u direktnoj vezi sa Predsjednistvom BiH i dijelom MUP-a".

"Od casa u noci uoci 5. aprila, kada su pozvani da sprece zauzimanje Stanice milicije Novo Sarajevo, borci "Bosne 22" bili su ona "udarna snaga kojom se zaustavljao proboj agresora u centar grada. O tim danima Ferid Salja prica: "Tada smo se stavili direktno na raspolaganje MUP-u. U akciji na Vracama 5. aprila imali smo dva poginula i sedam ranjenih boraca. Isli smo i na "Holidej In" sa specijalcima MUP-a..."

Abdulah Sidran, poznati pesnik i koscenarista na negdasnjim jugoslovenskim filmovima ostavlja za sobom zapis vredan paznje i pamcenja. U "Oslobodjenju" od 17. do 24. decembra 1993. godine objavljuje svoje "Zapise po slobodnoj Bosni". Evo samo jednog ali karakteristicnog citata:

"Saznajemo uz kahvu dobrodoslice da se ovdje nismo nasli slucajno: u Kasimovoj kuci, deset mjeseci prije rata, sakupljali su se najvazniji ljudi Patriotske lige. Komandant Halil (konspiracijsko ime, jedino za koje su domacini znali) ilegalno je stanovao osam mjeseci. Eto posla za novinara i snimatelja, koji krenuse da prate pjesnikov pohod u narod i domovinu. Okrecem listove albuma s fotografijama i iz tih mjeseci. Uvjek u sredini i osmjehnut Alija Izetbegovic. Ostali, mladi ljudi, svi u bijelim kosuljama sa kravatama. Svi, po svemu sudeci muslimani Bosnjaci Muslimani!"

Osman Brka, clan Glavnog odbora SDA od osnivanja, svedoci u listu "Nas svijet" septembra 1993. godine: "Sve sto je uradjeno u odbrani Bosne dijelo je SDA. Formiranje Patriotske lige i pruzanje prvih oruzanih otpora ostvarili su ljudi iz SDA."

Zesci je Faruk Jazic, "ratnik i pjevac sa Vratnika", koji je i kao predsednik Kriznog staba Vratnika, dela starog Sarajeva, govorio za "Oslobodjenje" 4.08.1993. godine. Od njega saznajemo da je ovaj krizni stab organizovan medju prvima, da je jos 23. marta izdao naredbu o zabrani kretanja vojnih vozila JNA i kada su evakuisali vojnu kasarnu na Zmajevcu, Vratnicani su citavu kolonu poslali na Kovace, gde je upravo bila velika "dzenaza". Tu je konvoj JNA sa vojnim naoruzanjem zaustavljen i, kako kaze Jazic, "mi smo ih ocerupali", dodajuci:

"Kad je krenulo to kino, mi smo jedini bili organizovani, jer smo se mjesecima spremali za to. Imali smo organizovan i sanitet i radio- amatere i narodnu kuhinju... Nas je na Vratniku 1.250 bilo pod oruzjem..."

U knjizi "Lukava strategija" nacelnik Štaba Armije BiH Sefer Halilovic navodi da je "Patriotska liga pocetkom 1992. godine brojala oko 120.000 ljudi, od kojih je 60-70.000 bilo naoružanih." i dalje navodi da je 2. decembra 1991. godine u Hrasnici informisao Aliju Izetbegovica o razvoju Patriotske lige. Zajednicki je 25. februara 1992. godine usvojena direktiva za odbrani BiH u kojoj je definisan neprijatelj: "SDS sa JNA i ekstrtemno krilo HDZ-a su naši neprijatelji " i shodno tome utvrdeni ciljevi i zadaci musimanskih snaga u narednom periodu.

Odlukom krnjeg Predsjedništva BiH, jer su iz njega ranije izašli srpski clanovi, 8. aprila 1992. godine proglašena je neposredna ratna opasnost. Ubrzo potom, Alija Izetbegovic je 12. aprila 1992. godine i pored upozorenja Žoze Kutiljera da se izbjegnu sukobi, izdao direktivu Republickom štabu TO BiH o napadu na jedinice i objekte JNA u BiH.

Pod naslovom "SDA stub drzavotvorne svijesti Bosnjaka", Sefer Halilovic, sada kao predsednik Gradskog odbora SDA Sarajeva, u "Ljiljanu" 15.06.1994. godine objavljuje:

"SDA je stvorila Patriotsku ligu i druge formacije, koje su posluzile kao jezgro nestranacke i ne SDA-Vojske, vec drzavne vojske, Armije BiH. U svemu tome uloga predsjednika Izetbegovica i njegovih najblizih saradnika bila je u svim fazama odlucujuca: od organizacije, naoruzavanja, medjunarodne podrske i pomoci i dr."

Sam Alija Izetbegovic, predsednik Predsednistva Republike Bosne i Hercegovine u ekskluzivnom razgovoru za stoti broj "Ljiljana" pod naslovom "Hiljade ljudi nose nasu zastavu i nastavit ce da je nose" izjavljuje 14.12.1994. godine:

"SDA je 10. juna 1991. godine, dakle, uoci pocetka rata u Sloveniji i Hrvatskoj, a deset mjeseci prije pocetka rata u Bosni, odrzala veliki skup odgovornih ljudi iz citave Bosne, na kojem je formiran Savjet za nacionalnu odbranu. To je bio onaj cuveni sastanak u domu milicije u Sarajevu. Formirani Savjet je rukovodio radom Patriotske lige i pripreme naroda za odbranu , ukljucujuci, svakako, njegovo naoruzavanje. Da nije toga bilo, Bosna bi sutke pala, a ovako se grmljavina naseg otpora cuje do neba."

Takodje u knjizi;
Balkan Battlegrounds: A Military History of the Yugoslav Conflict, 1990-1995
Author ;The Central Intelligence Agency 2002

se govori da srbi u BiH nisu imali pojma o naoruzavanju muslimana i spremanju za rat,te da se nisu naoruzavali iz razloga sto su verovali da rat iz hrvatske ne moze preci u BiH.

ko je sijao mrznju u bosni ?

fjall_raven
15.08.2011., 08:01
Dukića poznajem lično, jednom smo popili kafu i nije na mene ostavio posebno dobar utisak. Klasičan je to leziljebović nevladinić. Nimalo me ne čudi ako se u Sarajevu ponašao kao lojalan BH Fanatikos - liči to na njega. To naravno nema nikakve veze sa logorima za Srbe i pravima logoraša. Prvi logori u BiH su otvoreni u Posavini, na samom početku rata. Najduže je radio onaj u Sarajevu - također namjenjen Srbima. Bez obzira na ovo - činjenica je - najviše logora bilo je u Srpskoj za nesrpski živalj. Sramota je to.

jesen
15.08.2011., 08:16

http://www.bim.ba/bh/168/10/19509/?tpl=30

‘Ratno predsjedništvo Općine Hadžići, odlukom donesenom u maju 1992. godine, nekadašnji objekat za skladištenje pšenice Silos u Tarčinu pretvorilo je u de facto zatvor. Tokom njegovog višegodišnjeg postojanja, u Silosu je, prema nezvaničnim procjenama, u različitim vremenskim periodima bilo zatvoreno između 400 i 600 osoba.

Razlozi za njihovo pritvaranje u taj objekat navedeni su u Izvještaju Stanica javne bezbijednosti (SJB) Hadžići o stanju kriminaliteta za period od maja do oktobra 1992. godine, gdje stoji da je evidentirano ukupno 578 krivičnih djela protiv 611 osoba.

Od tog broja počinjenih krivičnih djela, 124 se odnose na “udruživanja radi neprijateljske borbe”, a 259 na “nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija”.

Nekadašnji stražari kažu da su sve aktivnosti u tom objektu vođene “profesionalno”.

“Radili smo svoj posao, profesionalci smo od prije rata i nikome nismo naudili. Platili smo ceh”, ističe bivši pripadnik SJB Hadžići, koji je želio ostati anoniman.

Nekadašnji pripadnici te policijske stanice, zajedno s vojnicima 9. brdske brigade Armije BiH, s kojima je BIRN – Justice Report razgovarao, ističu da su sve osobe u “zatvor Silos” opravdano pritvarane.

“Tada smo radili najčasniji posao, a neka odgovaraju oni koji su krivi za zločine. U tom zatvoru nismo nikome naudili”, tvrdi bivši policajac.

“U Silos niko nije priveden jer ga je neko nacionalno mrzio, nego su svi bili organizovano naoružani do zuba, za što postoje zapisnici, i o tome ne treba praviti dramu. Zbog nedostatka prostora, taj objekat je određen kao mjesto sakupljanja tih koji su bili osumnjičeni”, tvrdi bivši visokopozicionirani pripadnik 9. brdske brigade, čije je ime poznato redakciji.

“Ako sam tu zatvarao svog vojnika, onda vam je jasno kakvi su uslovi bili. Silos nema tajni i, gledajući s današnjeg aspekta, uslovi ne mogu zadovoljiti neki civilizirani život, ali u tom momentu život sveg stanovništva na tom prostoru otprilike reflektuje sliku i u samom zatvoru”, objašnjava bivši pripadnik 9. brdske.

Mustafa Dželilović, bivši načelnik Općine Hadžići, u junu 1998. godine pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY), na suđenju za zločine počinjene nad Srbima u Čelebićima, govorio je i o Silosu.

Tada je kazao da su, prema njegovim saznanjima, suđenja u Silosu počela 1994. godine, te da je 9. brdska brigada od policije preuzela nadležnost nad tim objektom jer su bili pritvoreni “ratni zarobljenici.
“Suđenja su urađena profesionalno jer je tada pravosuđe kvalitetno radilo svoj posao. Postoje svi zapisnici sa suđenja i elementi koje treba da sadrži sudski proces. Svi su pojedinačno saslušani i nema niti jednog momenta sumnje da je suđeno ad hoc”, objasnio je bivši pripadnik 9. brdske brigade.

Odvođenje zatvorenika na obavljanje radova na područje Hadžića ne spori ni bivši pripadnik vojske, ali ipak ističe da su se “dobrovoljno javljali”, te da nikada nisu radili na prvim linijama razgraničenja.

“Zatvorenici su u nuždi dijelom korišteni za kopanje budućih položaja, pri sječi i cijepanju drva, sadnji povrća... Normalna je stvar da su nešto radili, ali ne silom. Tvrdim da od kraja 1992. godine pa do razmjene niti jedan čovjek nije maltretiran”, ističe bivši pripadnik Armije.’

http://www.pecat.co.rs/2010/12/zlocini-u-bih-sarajevska-mucenja-srba/
U paklu „Silosa“ punih 1.339 dana provela je Radojka Pandurević, žena sa najdužim logoraškim stažom u bivšoj SFRJ. „Greh“ joj je bio to što je na prvim višestranačkim izborima u BiH postala odbornik SDS-a u SO Hadžići, pa su je muslimanske snage 28. maja 1992. godine, kako su joj rekli, „kao političko lice odvele na ’informativni razgovor’“ koji je trajao puna 44 meseca.
„Posle 28 meseci tamnovanja u „Silosu“, izveli su me pred sudiju Davorina Jukića, danas sudije Suda BiH, a tada je bio sudija Vojnog suda u Sarajevu. Odredio mi je pritvor od mesec dana i rekao da mi se na teret stavlja krivično delo za koje je predviđena smrtna kazna, „da sam kao pripadnik neprijateljske „Srpske vojske“ spremala oružanu pobunu protiv države BiH u periodu od marta 1991. do aprila 1992. godine“, a sve po Krivičnom zakonu SFRJ, član 124, stav 1. Kad je pročitao optužnicu, pitao me je da li se osećam krivom. Odgovorila sam mu: „Ne, oružanu pobunu nisam mogla da vršim protiv nečega što u tom periodu nije postojalo, a država BiH tada nije postojala. Ako sam radila to što ste pročitali, onda sam to činila kao pripadnik JNA (čiji pripadnik nisam bila), a protiv države Jugoslavije“. Bio je iznenađen mojim odgovorom, malo je zaćutao, pa je rekao: „Nije baš tako“. „Jeste“, bila sam uporna: „Kako možete reći da sam htela da ubijem nekoga ko još nije rođen“. Zamislite tu farsu, u tom periodu niti je postojala „Srpska vojska“, niti je postojala „država BiH“, niti je iko od nas mogao i slutiti da će postojati, niti je nama civilima mogao suditi Vojni sud. Naravno, Jukić je i mene, kao i ostale zatvorenike, saslušavao bez advokata“, priča za „Pečat“ Radojka Pandurević.
Prošao je mesec, prolazile su godine, a Radojka je i dalje bila u logoru. U avgustu 1995. godine, u logorskoj ćeliji joj je uručena konačna optužnica s potpisom Davorina Jukića, gde je optužena za „službu u neprijateljskoj vojsci“, po članu 119. KZ SFRJ, iako nikada nije bila pripadnik nijedne oružane formacije, i kojom joj se pritvor produžava na još dva meseca. A, u tamnici je ostala sve do 26. januara 1996. godine.

Gospodja je saslusana vise puta od strane tuzioca haskog tribunala. Tribunal nije pokrenuo nikakav postupak niti je nalozio smjenu sudije koji je vodio njen predmet kao ni obnovu njenog predmeta.
Znaci da je presuda protiv nje za ‘oruzanu pobunu protiv drzave BiH’ ipak dokazana ili nije imala dovoljno argumenata da tu presudu pobije objektivnim dokazima.
Sudija koji je vodio njen predmet i sada radi u Sudu BiH (vjerovatno jos jedan dokaz da ni haski tribunal nije mogao dokazati nepravilnosti u njegovom radu).
Cinjenica da je pustena u 1996.godini govori da jos uvijek nije sudski utvrdjeno da je Silos bio logor vec zatvor u kojemu su kaznu izdrzavali ne samo srpski osudjenici vec i osudjenici drugih nacionalnosti.

I ova grupa osudjenika uporno tvrde da su bili ‘logorasi’ u Silosu medjutim i sami na ovim snimcima potvrdjuju da su bili regularno osudjeni za nedozvoljeno posjedovanje bombi, oruzja, pomaganje vrs ili za dezerterstvo. Iz snimaka se takodje moze zakljuciti da im niti jedan sud ili nezavisna organizacija nije priznala status ‘logorasa’ (osim mozda entitet RS-a);

http://www.youtube.com/watch?v=bCn1LAZFNEg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=64rpB0e2itc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=r-TMS-BFrRQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=KzusaHVLeN8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Z12f498f2NM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Z8141wzUBsg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2BEAwv_Z7aI&feature=related

Viktor Bubanj se spominje kao ‘logor za Srbe’ u svim propagandnim materijalima iako je to bio Vojni sud drzave BiH u toku rata, jedini nadlezni sud za vrijeme rata a po odluci Predsjednistva BiH. Na njemu se sudilo i civilnim i vojnim prekrsiocima zakona svih nacionalnosti.

To sto neki tzv. logorasi ne mogu pobiti ovu cinjenicu ni pred jednim sudom je njihov licni problem i problem velikosrpske ideologije koja i dan danas negira drzavu BiH.

jesen
15.08.2011., 08:21
Sunny - Takodje u knjizi;
Balkan Battlegrounds: A Military History of the Yugoslav Conflict, 1990-1995
Author ;The Central Intelligence Agency 2002

se govori da srbi u BiH nisu imali pojma o naoruzavanju muslimana i spremanju za rat,te da se nisu naoruzavali iz razloga sto su verovali da rat iz hrvatske ne moze preci u BiH.

Svi su se spremali za rat osim Srba!?

Novorodjene bosansko-hercegovacke bebe svih nacionalnosti su bile 'najbolje naoruzane' pa su iz tog razloga i bile jedan od prvih vojnih ciljeva sumsko-pecinarske vojske u Sarajevu:

http://www.youtube.com/watch?v=gtFWgwizMbE
http://www.youtube.com/watch?v=p6HnUMW4hIA&feature=related

Na veliku zalost sumskih i pecinarskih vojnika tzv.vrs, Dr.Simic i osoblje porodilista Zehra Muidovic su uspjeli granatama ljudskosti i zdravog razuma pobijediti zlo tj.spasiti i majke i novorodjencad.

Neka novorodjencad su poslije 'junackog granatiranja' porodilista Zehra Muidovic u Sarajevu podlegla zbog nedostatka inkubatora koji su bili neophodni za njihovo lijecenje a koje su pecinari unistili svojom artiljerijom sa okolnih brda.

Sunny - ko je sijao mrznju u bosni ?

Svi osim Srba naucna fantastika davno dolazala.

jesen
15.08.2011., 08:39
Kolega, da li je to nesto slicno kao ovo "muslimanska Alijina vojska srpsku nejac zive bacala u kaveze lavovima u zooloskom vrtu Sarajevu"?

Nisu samo u pitanju lavovi i zirafe vec i teski fizicki rad 'srpske nejaci' koja je u Sarajevu morala da cijele zgrade i ulice na svojim ledjima prenosi u razlicite dijelove grada.

Kao sto se vidi iz dole navedenog spiska, 'srpska nejac' je na svojim ledjima prenijela Hotel Bristol sa lokaliteta stare zeljeznicke stanice na lokalitet Alipasino polje (nekih 5-7 km udaljenosti), zatim je cijelu Ulicu Bratstva i jedinstva i Ivana Krndelja na svojim nejakim ledjima sa Grbavice i Hrasnog prenijela na Dobrinju (takodje nekih 5-7 km udaljenosti), zgrada *****gtonka je prenesena u Ulicu Sutjeska (nekih 1-1,5 km) sa njenog originalnog lokaliteta. Bar je ova zadnja informacija mogla biti tacna obzirom da je veliki vodja Srba Karadzic zivio u Ulici Sutjeska.

Slucajno sam pronasao na ovom propagandnom spisku i zgradu u kojoj sam proveo godinu dana kao logoras najveceg koncentracionog logora u Evropi poslije II Svj.rata zvanog Sarajevo.
I taj moj logor (br.437) je 'srpska nejac' na svojim ledjima prenijela iz opcine Centar u opcinu Novo Sarajevo (5-6 km udaljenosti).

SARAJEVO
331. Sarajevo, Alipa.ino polje, naselje br. 2 u podrumu kafića "Borsalino", Trg Zavnobiha br. 23
332. Sarajevo, Alipa.ino polje, podrum na Trgu Zavnobiha 27, zatvor Juke Prazine
333. Sarajevo, Alipa.ino polje, podrum na Trgu Zavnobiha 21 (ispod prodavnice "Mali Konzum"
/zatvor Juke Prazine/
334. Sarajevo, Alipa.ino polje, podrum samoposluge "Veliki konzum" na Trgu Zavnobiha
335. Sarajevo, Alipa.ino polje, faza B, restoran "Novi Grad" na Trgu Zavnobih-a
336. Sarajevo, toplana Alipa.ino polje, B faza
337. Sarajevo, Alipa.ino polje, prostorije mesne zajednice "Mladost"
338. Sarajevo, Alipa.ino polje, hotel "Bristol", klozeti u podrumu
339. Sarajevo, Alipa.ino polje, kafana "Stela"
340. Sarajevo, Alipa.ino polje, Osnovna .kola "Andrija Ra.o"
341. Sarajevo, Alipa.ino polje, Osnovna .kola "Prvi maj"
342. Sarajevo, Alipa.ino polje, blok B, privatni zatvor
343. Sarajevo, DIF344. Sarajevo, "Elektrotehna"
345. Sarajevo, Dobrinja 3, atomsko skloni.te
346. Sarajevo, Igman, atomsko skloni.te u hotelu "Igman"
347. Sarajevo, Igman, hotel "Mrazi.te"
348. Sarajevo, Igman, podrum hotela "Famos"
349. Sarajevo, bioskop "Radnik" u ul. \ure \akovića
350. Sarajevo, podrum ispod prodavnice obuće "Borovo" u ul. Danka Mitrova
351. Sarajevo, zatvor u biv.oj kasarni "Viktor Bubanj", sada "Ramiz Salčin" u ul. Prvomajskoj
352. Sarajevo, gara.a kod Privredne banka Sarajevo
353. Sarajevo, podrumski trezor Privredne banke Sarajevo (Dobrinja 5) u ul. Bratstva-jedinstva /Ivana
Kardelja/354. Sarajevo, dečije obdani.te u ul. Palmira Toljatija
355. Sarajevo, dečije obdani.te Iskrica, u ul. Mo.e Pijade
356. Sarajevo, dečije obdani.te Iskrica, u ul. Mladena Stojanovića
357. Sarajevo, dečije obdani.te Iskrica ("Dragica Pravica") u ul. Skerlićevoj
358. Sarajevo, dečije obdani.te u naselju čengića Vila II, Otoka, gde je bio .tab Ede Muratovića
359. Sarajevo, dečje obdani.te "Mladen Stojanović" na uglu ulica Skerlićeve i Mustafe Golubića, .tab
Juke Prazine u čijem je podrumu bio logoru
360. Sarajevo, Dobrinja 2, podrum trgovinskog preduzeća "Ma.inopromet" u ul. Oktobarske
revolucije
361. Sarajevo, hotel "Evropa" (javna kuća), klima komora u podrumu
362. Sarajevo, .eleznička stanica
363. Sarajevo, podrum hotela "Zagreb", na Marin - dvoru /javna kuća/
364. Sarajevo, kompleks "Zetra"
365. Sarajevo, u podrumu prodavnice "Jugoeksport" u naselju Dobrinja II u ul. Xavaharlal Nehrua
366. Sarajevo, zatvor na Stupu - hangari skladi.ta guma
367. Sarajevo, zgrada Banke i SDK - čengić Vila
368. Sarajevo, Klinički centar, upravna zgrada
369. Sarajevo, u podrumu restorana "Sarajevo" na Marin dvoru u zgradi ".umaprojekta" na uglu
ulica Titove i Kranjčićeve
11
370. Sarajevo, MUP
371. Sarajevo, napu.ten srpski stan u ul. Muhameda Xuxe 128
372. Sarajevo, napu.ten srpski stan u ul. Muhameda Xuxe 30, na Ko.evskom brdu
373. Sarajevo, Meteorolo.ki zavod na Bjelavama
374. Sarajevo, naselje Ciglana, ulica Djure Djakovića
375. Sarajevo, prostorije preduzeća "Na. Dom" u ul. Sutjeska
376. Sarajevo, naselje *****gtonka, logor u podrumu u Ulici Sutjeska br. 4 ili 6
377. Sarajevo, prostorije tvornice .ice u ul. Xemala Bijedića
378. Sarajevo, neboder br. 2 na Trgu Pere Kosorića
379. Sarajevo, .kola za retardiranu decu "Vladimir Nazor", u ul. Ivana Krndelja br. 54
380. Sarajevo, Osnovna .kola "Ivan Goran Kovačić" u naselju Hrasno
381. Sarajevo, Osnovna .kola u naselju Bistrik, zatvor 110. brigade
382. Sarajevo, Osnovna .kola na Marin Dvoru
383. Sarajevo, Osnovna .kola "Petar Dokić" na čengića vili II, u atomskom skloni.tu, Ul. Palmira
Toljatija 129
384. Sarajevo, Osnovna .kola "Franjo Kluz" u naselju Ko.evsko brdo, u Livanjskoj ulici
385. Sarajevo, naselje "Otoka" podrumske prostorije nebodera u ul. Socijalističke revolucije 16
386. Sarajevo, naselje Otoka, podrumske prostorije nebodera prodavnice UPI u ulici .rtava fa.izma
br. 16 ili 17
387. Sarajevo, policijska stanica u naselju Otoka
388. Sarajevo, policijska stanica na Ko.evskom brdu
389. Sarajevo, policijska stanica Centar na Bjelavama
390. Sarajevo, policijska stanica u Sokolovića kolonija
391. Sarajevo, prostorije Mesne zajednice "Mojmilo"
392. Sarajevo, stadion "Ko.evo"
393. Sarajevo, čengića vila, logor u zgradi solitera u Ulici Marka Marulića, preko puta stovari.ta
gra|evinskog i ogrevnog materijala
394. Sarajevo, čengića vila, logor u staroj plinari na
395. Sarajevo, magacin ko.nih otpadaka kod kafića"Tik-tat"
396. Sarajevo, studentski dom "Mladen Stojanović" u Radićevoj ulici br. 4-c na uglu sa ul. JNA
/javna kuća/
397. Sarajevo, studentski dom "Mahmut Bu.atlija" na Bjelavama /javna kuća/
398. Sarajevo, Gra|evinski fakultet, podrum /javna kuća/
399. Sarajevo, Stomatolo.ki fakultet, u podrumu i prizemlju
400. Sarajevo, Tehnička .kola, ulica Vojvode Putnika (.kola za gra|evinarstvo)
401. Sarajevo, tunel bolnice Ko.evo
402. Sarajevo, tunel Vele.ići - Ciglane
403. Sarajevo, FIS (DTV Partizan), ulica Mis Irbina, podrum
404. Sarajevo, logor u ulici Mis Irbina
405. Sarajevo, Centar za učenike stranih jezika u ul. Vase Miskina, zatvor 109 brigade
406. Sarajevo, Centralni zatvor, u ulici JNA 8 i 9
407. Sarajevo, Agencija za istra.ivanje i dokumentaciju (AID) čije se prostorije nalaze u blizini
Centralnog zatvora
408. Sarajevo, ".IPAD" u ul. Xemala Bijedića, skladi.te
409. Sarajevo, zatvor 101. brigade
410. Sarajevo, .tab 102. brigade u Hrasnom u ul. Pere Kosorića
411. Sarajevo, Osiguravajući zavod "Dunav"
412. Sarajevo, logor u podzemnim prostorijama magacina "Jugoelektra"
413. Sarajevo, logor u podrumu stambene zgrade u Sremskoj ulici, u blizini .taba Envera Zornića
414. Sarajevo, logor u podrumu Vele-pekare u Ulici Omera Maslića
415. Sarajevo, logor u podrumu kuće NN muslimana u ulici Nade.de Petrović br. 87
Sarajevo, Op.tina Ilidza
12
416. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, Dom kulture - dru.tveni dom
417. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, zgrada biv.eg samačkog hotela "FAMOS", vojni zatvor
418. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, stadion FK "FAMOS"
419. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, podrum hotela Hrasnica
420. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, Osnovna .kola "Aleksa .antić"
421. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, gara.e u podrumima nebodera ispod stanice muslimanske
policije
422. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, gara.e u podrumu u ul. Igmanskog partizanskog bataljona
423. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, podrum nezavr.ene stambene zgrade (vojni zatvor) u ul.
Alekse Bojovića - Brke
424. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, podrum nedovr.ene stambene zgrade kod dečjeg obdani.ta
Sarajevo, Op.tina Novi Grad
425. Sarajevo, naselje "Pavle Goranin", policijska stanica Novi Grad u Prvomajskoj ulici
426. Sarajevo, policijska stanica .vrakino selo (naselje Pavle Goranin)
427. Sarajevo, Novo Sarajevo, Osnovna .kola "Pavle Goranin", u .vrakinom selu (naselje Pavle
Goranin) u Prvomajskoj ulici
428. Sarajevo, .I. (.elezničko-industrijska .kola) u ulici .ivka Jo.ila, Buća potok
429. Sarajevo, logor "Sunce" u Dobrinji II u magacinskim prostorijama u podrumu u ul. Marka
Ore.kovića br. 11 (ugao Nehruove i ul. Mitcubi.i) zatvor Teritorijalne odbrane naselja Dobrinja
430. Sarajevo, atomsko skloni.te na Dobrinji, u komandi 5 motorizovane brigade (kod prodavnice
"Sunce")
431. Sarajevo, skladi.te "25. maj" u .vrakinom selu (naselje Pavle Goranin)
432. Sarajevo, podrum "Poljoopskrbe", prema Ba. čar.iji u naselju Dobrinja II, u Bul. Mitcubi.i
433. Sarajevo, Op.tina Novi Grad, kafana "Baltazar" na Dobrinji
434. Sarajevo, privatni zatvor u Buća Potoku
Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo
435. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, Popravni dom u Pofalićima
436. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, Pofalići, podrumske prostorije GP "Vranica" u kojoj su bili
samački stanovi
437. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, GP Vranice, upravna zgrada, preko puta Centralnog zatvora
438. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, logor u .koli "Slobodan Vuković" u ul. Blagoja Parovića
439. Sarajevo, obdani.te na Ko.evu preko puta kafane ".etali.te" koje je dr.ao Juka Prazina
440. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, Stanica javne bezbednosti u Ulici Omera Maslića br. 2
441. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, Pofalići, logor u Samačkom domu za radnike fabrike duvana
442. Sarajevo, Novo Sarajevo, policijska stanica

http://www.antic.org/Gvoic/logori_za_Srbe.pdf

Ovdje se moze naci jos dosta crnih bisera velikosrpske propagande, ja sam naveo samo neke.

Ovakvi spiskovi, propaganda i nebuloze sigurno nece pomoci nikome da utvrdi i kazni pocinioce bilo kojeg nedjela ili zlocina.

Drinski
15.08.2011., 08:47
Evo ti nekoliko primjera koliko je doista Alija naoružavao muslimanski narod pred početak ratnih sukoba u BiH.Ispovjest Hamze- nekadašnjeg visokog člana SDA, kojeg je Alija izbacio iz stranke upravo zbog pokušaja da probudi i organizira svoj narod moleći ih da ga poslušaju. Za ovo postoje danas živi svjedoci. Radi ilustracije navodim samo dva događaja:

1. Na Drinjači sam u jednom restoranu (mislim da se vlasnik zvao Dizdarević) okupio sve glavne domaćine iz tog područja. Prije nego li sam išta rekao diže se jedan mrk i ogroman gorštak i reče meni ovako: "Slušaj ti, profesore. Da te ne znam ko si i da nisi bio s nama sad bi te na mjestu ubio. Ti džabe uzbunjuješ narod. Mene neće niko istjerati iz SDA, slušam naredbe iz Sarajeva i - tačka".

Prije nego li sam stigao bilo šta odgovoriti, čovjek što je sjedio desno od mene, svijetle puti i žute kose, trezven, sabran i miran, ustade i okrećući se meni reče: "Profesore, molim vas, nemojte bez potrebe uzbunjivati narod. Alija je nama jasno rekao da rata neće biti i zapovijedio da se ništa ne spremamo i da niko ne smije ni prstom mrdnuti! Nego, poznat si čojk, pomozi da mi rješavamo pitanje vlasništva nad zemljom i dobrima, nama je ovdje mnoga zemlja pooduzimana".

Ukočen i polumrtav gledao sam žive a već mrtve ljude oko sebe koji ne vjeruju meni a vjeruju izdajniku i kao ovce idu pod četnički nož. Nastao je tajac. Oni su gledali mene, ja njih. Na koncu sam ustao i rekao: "Fala vam ljudi, sjetit ćete se današnjeg dana, ako ostanete živi"! Izašao sam napolje i otišao daleko, a moji ljudi su išli zamnom na odstojanju od desetak metara, šuteći. Rukom sam im dao znak da me ne slijede. Stao sam kod jednog drveta pored vode i počeo udarati glavom u tvrdu koru i počeo sam plakati!!

2. Negdje oko mjesec dana prije upada Arkanovaca preko Šepačkog (danas Lozničkog) mosta sam u selu Gornji Šepak, u kom je bilo 5000 Bošnjačkih domova na oko tri kilometra od Drine, okupio svo muškinje u još nezavršenom Domu kulture. Još uvijek se sjećam maltera na stolu za kojim sam sjedio i maltera na mojim dlanovima koji sam u očaju gnjiječio. Bilo je negdje oko 50 ljudi. Mirno su saslušali šta sam govorio. Nisam govorio nikakvu strategiju i taktiku. Od tog više nije bilo koristi.

Govorio sam šta treba praktično poduzeti da se spašavaju: da je pitanje dana kad će četnici upasti preko mosta, da se odmah moraju organizirati u jedinicu, da hitno preko naših veza odu u Hrvatsku po oružje, da žene i djecu izvuku u unutrašnjost na sigurno, da se ukopaju i da naprave sistem osmatranja, da se povežu sa okolnim selima, da hranu uskladište u zemlji i tamo gdje četnici neće doći do nje, itd. Hodža, lijevo ispred mene, poče se vrtiti na stolici. Opazim to i prekinem govor i kažem mu: "Bujrum, reci šta imaš". "Valaj, doktore, ne valja ti govor. Bez potrebe ovo radiš, odšta ti je to? Dubok je Alija, zna on šta radi". Desno od njega nizak, smeđ i mršav mlađi čovjek od oko 40 godina diže se i teško dišući zapjeni pa upirući prstom u mene reče: "Sram te i stid bilo. Ti si kriminalac, a i ovi što hodaju s tobom su kriminalci. Vas sve treba povješati, a tebe treba objesiti za noge. Ne date ljudima u Saraj’vu da mirno rade"! Ostali fizički smiriše pametnjakovića. Moji su se ljudi ostali svađati u Domu kulture.

Otišao sam izvan sela i sjeo na kamen gledajući u Drinu. Dođoše mi petorica mladića, zahvališe se i rekoše da ima njih oko stotinjak i da oni razumiju šta ja govorim pa će se pokušati organizirati. To je bio moj zadnji očajnički pokušaj na Drini. Poznato je da tamo gdje se organiziralo i naoružalo čak i samo jedno selo-obranilo se je, kao što sam na žalost i svjedok da su Bošnjani muslimani na Drini većinom bježali od oružja i neki od njih plakali, ali-nisu htjeli puške u ruke! Olahkotna im je jedino činjenica što smo svi morali kupovati oružje! Od mog boravka u Šepku nije prošao ni mjesec dana a na TV se pojavi pukovnik Vehbija Karić koji se pojavljivao svakog dana samo da bi rekao koliko je sela izgorilo i koliko ljudi pobijeno i to je bio sav njegov vojni doprinos domovini. Reče da su Arkanovci upali preko Lozničkog mosta u selo Gornji Šepak, da su u onaj isti Dom kulture zatvorili svo stanovništvo i da ih hoće žive zapaliti. Ne znam šta se sa Šepčanima dogodilo, ali bih se volio suočiti s njima ako je netko ostao živ, posebno sa hodžom i njegovim pomagačem - samo da im pljunem u lice!

u pravu je dr. Mujagic,

takve stvari su se doista desavale.

ponekada imam utisak da Alija nije vjerovao da ce se desiti rat u BIH, jer bi u suprotnom formirao
pravu vojsku.
a formiranje PL je bila vise posljedica pritiska njegovih saradnika.
čak se desilo da oni koji su proganjali PL BIH (napr. Mesa Bajric, Fadil MUjić i dr.) postaju kasnije, u ratu i poslije rata, visoki funkcioneri SDA.

Drinski
15.08.2011., 08:48
Nisu samo u pitanju lavovi i zirafe vec i teski fizicki rad 'srpske nejaci' koja je u Sarajevu morala da cijele zgrade i ulice na svojim ledjima prenosi u razlicite dijelove grada.

Kao sto se vidi iz dole navedenog spiska, 'srpska nejac' je na svojim ledjima prenijela Hotel Bristol sa lokaliteta stare zeljeznicke stanice na lokalitet Alipasino polje (nekih 5-7 km udaljenosti), zatim je cijelu Ulicu Bratstva i jedinstva i Ivana Krndelja na svojim nejakim ledjima sa Grbavice i Hrasnog prenijela na Dobrinju (takodje nekih 5-7 km udaljenosti), zgrada *****gtonka je prenesena u Ulicu Sutjeska (nekih 1-1,5 km) sa njenog originalnog lokaliteta. Bar je ova zadnja informacija mogla biti tacna obzirom da je veliki vodja Srba Karadzic zivio u Ulici Sutjeska.

Slucajno sam pronasao na ovom propagandnom spisku i zgradu u kojoj sam proveo godinu dana kao logoras najveceg koncentracionog logora u Evropi poslije II Svj.rata zvanog Sarajevo.
I taj moj logor (br.437) je 'srpska nejac' na svojim ledjima prenijela iz opcine Centar u opcinu Novo Sarajevo (5-6 km udaljenosti).

SARAJEVO
331. Sarajevo, Alipa.ino polje, naselje br. 2 u podrumu kafića "Borsalino", Trg Zavnobiha br. 23
332. Sarajevo, Alipa.ino polje, podrum na Trgu Zavnobiha 27, zatvor Juke Prazine
333. Sarajevo, Alipa.ino polje, podrum na Trgu Zavnobiha 21 (ispod prodavnice "Mali Konzum"
/zatvor Juke Prazine/
334. Sarajevo, Alipa.ino polje, podrum samoposluge "Veliki konzum" na Trgu Zavnobiha
335. Sarajevo, Alipa.ino polje, faza B, restoran "Novi Grad" na Trgu Zavnobih-a
336. Sarajevo, toplana Alipa.ino polje, B faza
337. Sarajevo, Alipa.ino polje, prostorije mesne zajednice "Mladost"
338. Sarajevo, Alipa.ino polje, hotel "Bristol", klozeti u podrumu
339. Sarajevo, Alipa.ino polje, kafana "Stela"
340. Sarajevo, Alipa.ino polje, Osnovna .kola "Andrija Ra.o"
341. Sarajevo, Alipa.ino polje, Osnovna .kola "Prvi maj"
342. Sarajevo, Alipa.ino polje, blok B, privatni zatvor
343. Sarajevo, DIF344. Sarajevo, "Elektrotehna"
345. Sarajevo, Dobrinja 3, atomsko skloni.te
346. Sarajevo, Igman, atomsko skloni.te u hotelu "Igman"
347. Sarajevo, Igman, hotel "Mrazi.te"
348. Sarajevo, Igman, podrum hotela "Famos"
349. Sarajevo, bioskop "Radnik" u ul. \ure \akovića
350. Sarajevo, podrum ispod prodavnice obuće "Borovo" u ul. Danka Mitrova
351. Sarajevo, zatvor u biv.oj kasarni "Viktor Bubanj", sada "Ramiz Salčin" u ul. Prvomajskoj
352. Sarajevo, gara.a kod Privredne banka Sarajevo
353. Sarajevo, podrumski trezor Privredne banke Sarajevo (Dobrinja 5) u ul. Bratstva-jedinstva /Ivana
Kardelja/354. Sarajevo, dečije obdani.te u ul. Palmira Toljatija
355. Sarajevo, dečije obdani.te Iskrica, u ul. Mo.e Pijade
356. Sarajevo, dečije obdani.te Iskrica, u ul. Mladena Stojanovića
357. Sarajevo, dečije obdani.te Iskrica ("Dragica Pravica") u ul. Skerlićevoj
358. Sarajevo, dečije obdani.te u naselju čengića Vila II, Otoka, gde je bio .tab Ede Muratovića
359. Sarajevo, dečje obdani.te "Mladen Stojanović" na uglu ulica Skerlićeve i Mustafe Golubića, .tab
Juke Prazine u čijem je podrumu bio logoru
360. Sarajevo, Dobrinja 2, podrum trgovinskog preduzeća "Ma.inopromet" u ul. Oktobarske
revolucije
361. Sarajevo, hotel "Evropa" (javna kuća), klima komora u podrumu
362. Sarajevo, .eleznička stanica
363. Sarajevo, podrum hotela "Zagreb", na Marin - dvoru /javna kuća/
364. Sarajevo, kompleks "Zetra"
365. Sarajevo, u podrumu prodavnice "Jugoeksport" u naselju Dobrinja II u ul. Xavaharlal Nehrua
366. Sarajevo, zatvor na Stupu - hangari skladi.ta guma
367. Sarajevo, zgrada Banke i SDK - čengić Vila
368. Sarajevo, Klinički centar, upravna zgrada
369. Sarajevo, u podrumu restorana "Sarajevo" na Marin dvoru u zgradi ".umaprojekta" na uglu
ulica Titove i Kranjčićeve
11
370. Sarajevo, MUP
371. Sarajevo, napu.ten srpski stan u ul. Muhameda Xuxe 128
372. Sarajevo, napu.ten srpski stan u ul. Muhameda Xuxe 30, na Ko.evskom brdu
373. Sarajevo, Meteorolo.ki zavod na Bjelavama
374. Sarajevo, naselje Ciglana, ulica Djure Djakovića
375. Sarajevo, prostorije preduzeća "Na. Dom" u ul. Sutjeska
376. Sarajevo, naselje *****gtonka, logor u podrumu u Ulici Sutjeska br. 4 ili 6
377. Sarajevo, prostorije tvornice .ice u ul. Xemala Bijedića
378. Sarajevo, neboder br. 2 na Trgu Pere Kosorića
379. Sarajevo, .kola za retardiranu decu "Vladimir Nazor", u ul. Ivana Krndelja br. 54
380. Sarajevo, Osnovna .kola "Ivan Goran Kovačić" u naselju Hrasno
381. Sarajevo, Osnovna .kola u naselju Bistrik, zatvor 110. brigade
382. Sarajevo, Osnovna .kola na Marin Dvoru
383. Sarajevo, Osnovna .kola "Petar Dokić" na čengića vili II, u atomskom skloni.tu, Ul. Palmira
Toljatija 129
384. Sarajevo, Osnovna .kola "Franjo Kluz" u naselju Ko.evsko brdo, u Livanjskoj ulici
385. Sarajevo, naselje "Otoka" podrumske prostorije nebodera u ul. Socijalističke revolucije 16
386. Sarajevo, naselje Otoka, podrumske prostorije nebodera prodavnice UPI u ulici .rtava fa.izma
br. 16 ili 17
387. Sarajevo, policijska stanica u naselju Otoka
388. Sarajevo, policijska stanica na Ko.evskom brdu
389. Sarajevo, policijska stanica Centar na Bjelavama
390. Sarajevo, policijska stanica u Sokolovića kolonija
391. Sarajevo, prostorije Mesne zajednice "Mojmilo"
392. Sarajevo, stadion "Ko.evo"
393. Sarajevo, čengića vila, logor u zgradi solitera u Ulici Marka Marulića, preko puta stovari.ta
gra|evinskog i ogrevnog materijala
394. Sarajevo, čengića vila, logor u staroj plinari na
395. Sarajevo, magacin ko.nih otpadaka kod kafića"Tik-tat"
396. Sarajevo, studentski dom "Mladen Stojanović" u Radićevoj ulici br. 4-c na uglu sa ul. JNA
/javna kuća/
397. Sarajevo, studentski dom "Mahmut Bu.atlija" na Bjelavama /javna kuća/
398. Sarajevo, Gra|evinski fakultet, podrum /javna kuća/
399. Sarajevo, Stomatolo.ki fakultet, u podrumu i prizemlju
400. Sarajevo, Tehnička .kola, ulica Vojvode Putnika (.kola za gra|evinarstvo)
401. Sarajevo, tunel bolnice Ko.evo
402. Sarajevo, tunel Vele.ići - Ciglane
403. Sarajevo, FIS (DTV Partizan), ulica Mis Irbina, podrum
404. Sarajevo, logor u ulici Mis Irbina
405. Sarajevo, Centar za učenike stranih jezika u ul. Vase Miskina, zatvor 109 brigade
406. Sarajevo, Centralni zatvor, u ulici JNA 8 i 9
407. Sarajevo, Agencija za istra.ivanje i dokumentaciju (AID) čije se prostorije nalaze u blizini
Centralnog zatvora
408. Sarajevo, ".IPAD" u ul. Xemala Bijedića, skladi.te
409. Sarajevo, zatvor 101. brigade
410. Sarajevo, .tab 102. brigade u Hrasnom u ul. Pere Kosorića
411. Sarajevo, Osiguravajući zavod "Dunav"
412. Sarajevo, logor u podzemnim prostorijama magacina "Jugoelektra"
413. Sarajevo, logor u podrumu stambene zgrade u Sremskoj ulici, u blizini .taba Envera Zornića
414. Sarajevo, logor u podrumu Vele-pekare u Ulici Omera Maslića
415. Sarajevo, logor u podrumu kuće NN muslimana u ulici Nade.de Petrović br. 87
Sarajevo, Op.tina Ilidza
12
416. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, Dom kulture - dru.tveni dom
417. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, zgrada biv.eg samačkog hotela "FAMOS", vojni zatvor
418. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, stadion FK "FAMOS"
419. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, podrum hotela Hrasnica
420. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, Osnovna .kola "Aleksa .antić"
421. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, gara.e u podrumima nebodera ispod stanice muslimanske
policije
422. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, gara.e u podrumu u ul. Igmanskog partizanskog bataljona
423. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, podrum nezavr.ene stambene zgrade (vojni zatvor) u ul.
Alekse Bojovića - Brke
424. Sarajevo, Op.tina Ilixa, Hrasnica, podrum nedovr.ene stambene zgrade kod dečjeg obdani.ta
Sarajevo, Op.tina Novi Grad
425. Sarajevo, naselje "Pavle Goranin", policijska stanica Novi Grad u Prvomajskoj ulici
426. Sarajevo, policijska stanica .vrakino selo (naselje Pavle Goranin)
427. Sarajevo, Novo Sarajevo, Osnovna .kola "Pavle Goranin", u .vrakinom selu (naselje Pavle
Goranin) u Prvomajskoj ulici
428. Sarajevo, .I. (.elezničko-industrijska .kola) u ulici .ivka Jo.ila, Buća potok
429. Sarajevo, logor "Sunce" u Dobrinji II u magacinskim prostorijama u podrumu u ul. Marka
Ore.kovića br. 11 (ugao Nehruove i ul. Mitcubi.i) zatvor Teritorijalne odbrane naselja Dobrinja
430. Sarajevo, atomsko skloni.te na Dobrinji, u komandi 5 motorizovane brigade (kod prodavnice
"Sunce")
431. Sarajevo, skladi.te "25. maj" u .vrakinom selu (naselje Pavle Goranin)
432. Sarajevo, podrum "Poljoopskrbe", prema Ba. čar.iji u naselju Dobrinja II, u Bul. Mitcubi.i
433. Sarajevo, Op.tina Novi Grad, kafana "Baltazar" na Dobrinji
434. Sarajevo, privatni zatvor u Buća Potoku
Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo
435. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, Popravni dom u Pofalićima
436. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, Pofalići, podrumske prostorije GP "Vranica" u kojoj su bili
samački stanovi
437. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, GP Vranice, upravna zgrada, preko puta Centralnog zatvora
438. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, logor u .koli "Slobodan Vuković" u ul. Blagoja Parovića
439. Sarajevo, obdani.te na Ko.evu preko puta kafane ".etali.te" koje je dr.ao Juka Prazina
440. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, Stanica javne bezbednosti u Ulici Omera Maslića br. 2
441. Sarajevo, Op.tina Novo Sarajevo, Pofalići, logor u Samačkom domu za radnike fabrike duvana
442. Sarajevo, Novo Sarajevo, policijska stanica

http://www.antic.org/Gvoic/logori_za_Srbe.pdf

Ovdje se moze naci jos dosta crnih bisera velikosrpske propagande, ja sam naveo samo neke.

Ovakvi spiskovi, propaganda i nebuloze sigurno nece pomoci nikome da utvrdi i kazni pocinioce bilo kojeg nedjela ili zlocina.

ma to je pokusaj izjednacavanja, i na to uopće i ne treba nasjedati, najbolji odgovor je ignorisanje a ovi tamo neka kukaju do godine

Ragib Cena
15.08.2011., 09:03
naprotiv jedina mrznja je ona koju bosnjaci usmjeravaju negirajuci argumenete koje dolaze iz njihovog naroda,koje je cak i avaz svojim spiskovima patriotske lige potvrdio; Patriotsku ligu je osnovao Sefer Halilović, a ne kojekakvi islamski fanatici sa tvojim voljenim i nikad ne prežaljenim merhametlijom A.Izetbegovićem.

Ragib Cena
15.08.2011., 09:04
ma to je pokusaj izjednacavanja, i na to uopće i ne treba nasjedati, najbolji odgovor je ignorisanje a ovi tamo neka kukaju do godine Tako je kolega!:o

Ragib Cena
15.08.2011., 09:10
Dukića poznajem lično, jednom smo popili kafu i nije na mene ostavio posebno dobar utisak. Klasičan je to leziljebović nevladinić. Jes vala,bolje da ste na čelo saveza postavili Joku Proroka.Barem je žena iskrena,nije k'o onaj Dodikov hoštapler.Zamisli kasarnu Viktor Bubanj nazvati sarajevskim Aušvicom.:loler:

Ragib Cena
15.08.2011., 09:12
To sto neki tzv. logorasi ne mogu pobiti ovu cinjenicu ni pred jednim sudom je njihov licni problem i problem velikosrpske ideologije koja i dan danas negira drzavu BiH.
http://www.youtube.com/watch?v=zArY_bPiE68

jesen
15.08.2011., 18:52
ma to je pokusaj izjednacavanja, i na to uopće i ne treba nasjedati, najbolji odgovor je ignorisanje a ovi tamo neka kukaju do godine

Ne mislim da se ovaj spisak treba ignorirati obzirom da je izdat od srane

SAVEZNA REPUBLIKA
JUGOSLAVIJA
Komitet za prikupljanje podataka
o izvr.enim zločinima protiv
čovečnosti i medjunarodnog prava
B e o g r a d
SPISAK LOGORA ZA SRBE
NA TERITORIJI BIV.E SFRJ

(moze sluziti a mozda je vec i sluzio kao dokaz u mnogim sudskim procesima na obadvije strane)

Spisak dolazi sa stranice http://www.antic.org/ gdje se izmedju ostalog nalazi i link za srpska-mreza koju je norveski ‘monstrum’ Anders Behring Breivik najvise koristio u izradi svog 'manifesta'.

Meni je najsmijesniji hotel Bristol na Alipasinom polju ali kada sam malo pregledao neke linkove vezane za ovaj spisak ne izgleda sve smijesno kao sto mi se ucinilo na prvi pogled.

Sarajka100%
15.08.2011., 19:16
Patriotsku ligu je osnovao Sefer Halilović, a ne kojekakvi islamski fanatici sa tvojim voljenim i nikad ne prežaljenim merhametlijom A.Izetbegovićem.
Bas mi je zao radi Sunija,al Sefer je jedan od velikih patrioza BiH i ako nije rodzeni Bosanac.:bih:Da,nije mi jasno kakve Sefer ima veze s B.Dukicem??????:p

Sarajka100%
15.08.2011., 19:19

SAVEZNA REPUBLIKA
JUGOSLAVIJA
B e o g r a d
SPISAK LOGORA ZA SRBE
NA TERITORIJI BIV.E SFRJ

(moze sluziti a mozda je vec i sluzio kao dokaz u mnogim sudskim procesima na obadvije strane)

Spisak dolazi sa stranice http://www.antic.org/ gdje se izmedju ostalog nalazi i link za srpska-mreza koju je norveski ‘monstrum’ Anders Behring Breivik najvise koristio u izradi svog 'manifesta'.

Meni je najsmijesniji hotel Bristol na Alipasinom polju ali kada sam malo pregledao neke linkove vezane za ovaj spisak ne izgleda sve smijesno kao sto mi se ucinilo na prvi pogled.
A gdje je ono sto su se spiskovi iz skola pravila koliko koje dijece ima,pa upravitelji zgrada koliko kojeg stanovnistva,pa mijesne zajednice.iZ RAZNIH IZVORA SE PRIKUPLJALI SPISKOVI;SA RADNIH MIJESTA vec dvije godine prije rata.

Dr Lecter
15.08.2011., 19:25
Tko je Branislav Dukic "logoras' iz Sarajeva? (http://forum.dnevniavaz.ba/showthread.php?3672-Tko-je-Branislav-Dukic-quot-logoras-iz-Sarajeva)

I sad se sjetili raspravljati o njemu.
Ali dockan, kao što kaže stara izreka pučanstva donjeg Podrinja: ''poslije koitusa nema kajanja''.
Imali ste ga, a sad vam je uzalud plakati :cool:

cenzura
16.08.2011., 03:43
Viktor Bubanj se spominje kao ‘logor za Srbe’ u svim propagandnim materijalima iako je to bio Vojni sud drzave BiH u toku rata, jedini nadlezni sud za vrijeme rata a po odluci Predsjednistva BiH. Na njemu se sudilo i civilnim i vojnim prekrsiocima zakona svih nacionalnosti.

U Viktor Bubanj su odvedeni ljudi pokupljeni iz stanova, nenaoruzani, nisu izasli zivi.

Jos malo zaboravljenih cinjenica;

U koncentracionom loguru "Viktor Bubanj", prema svedočenju ljudi koji su prošli kroz njegove kazamate, ubijeni su: Nedeljko Odžaković, Ognjen Čajević, Radoje Marinković, Trivo Guslov, Mato Ćeranić, Jovo Ninković, Božidar Rajevac, Dragan Gligorević, Petar Bracanović, Milan Nišić, Savo Dragojević, Rodoljub Vranješević, Manojle Radojčić, Milomir Todorović, Ostoja Šoja, Novislav Šipovac, Uroš Rakanović, Zoran Odžaković, Petar Kuzmanović, Slobodan Matić, Nedeljko Živković, Stevo Drakulić, Pero Pikulić, Vojko Radović, Vojin Vukadin, Stanko Turanjanin, Novica Nikčević, Aleksandar Martić, Stevan Mišević, Savka Damjanović, Živojin Nikolić, Jovo Savić, kao i četvorica nepotpuno identifikovanih ljudi: izvesni Ši*****a koji je stanovao u Ulici Adema Buće, NN lice iz ćelije četiri, penzinisani major JNA i izvesni Šiljegović.

Prilikom privođenja u vojni zatvor "Biktor Bubanj" zatvorenicima nije saopštavan razlog zašto su zatvoreni, niti im je bilo uručeno rešenje o pritvoru u kojem bi bio naveden razlog za lišavanje slobode. To jasno svedoči da je logor služio za protivpravno zatvaranje osoba, koje su kasnije, ukoliko prežive, bile namenjene za razmenu. Kao dokaz da u ovom zatvoru nije bilo jedinstvenog protokola svedoči i podatak da su presude koje su imale zaglavlje Ministarstva obrane i štaba TO BiH imale nelogične brojeve protokola.

OSOBE koje je Međunarodni crveni krst popisao kao zatvorenike koncentracionog logora „Viktor Bubanj“, a koje se dalje vode kao nestala lica su: Rajko Škerović, Ostoja Šoja, Vojin Vuković, Savka Damjanović, Slavko Damjanović, Stevo Drakulić, Nedeljko Živković, Novica Jugović, Pero Pikulić, Rajko Radović, Stevan Radović, Milivoje Hršum, Dušan Tešić, Milanko Čarapić, Vojislav Čangalović, Rade Škiljević, Slobodan Škiljević, Trivko Božić, Trivo Guslov, Novo Drašković, Dragan Zelić, Dragan Janković, Pero Kuzmanović, Aleksandar Marić, Slobodan Matić, Radoje Marinković, Božo Ninković, Jovo Ninković, Novica Ninčić, Mladen Nišić, Nedeljko Odžaković, Čedo Popović, Novica Ponjara, Vojko Radović, Manojlo Radojičić, Uroš Ranković, Vukašin Tuzić, Mato Ćeranić, ognjen Čajević i Novo Šipovac.

Datum: 31.12.2007 00:00

Autor: Glas Srpske

Sahranjen Stanko Turanjanin

Stanka su, u sarajevskom stanu u ulici Đure Đakovića, 20. juna 1992. uhapsili muslimanski policajci i odveli u zatvor u bivšoj kasarni JNA "Viktor Bubanj". Ubrzo potom je odveden iz zatvora, likvidiran metkom u potiljak i pokopan u sarajevskom groblju "Lav".
LjUBINjE - Na pravoslavnom groblju u Ljubinju, u subotu su sahranjeni posmrtni ostaci Stanka Turanjanina (rođenog 1939. godine u ljubinjskom selu Vođeni), jednog od logoraša zloglasnog sarajevskog logora "Viktor Bubanj". Uz Stankove sinove Vasilja i Miloša i suprugu Stojku - koji od 1998. žive u Sjedinjenim Američkim Državama - te mnogobrojnu rodbinu, sahrani je prisustvovao veliki broj građana Ljubinja i Trebinja. Prema riječima njegovih sinova, Stanka su, u sarajevskom stanu u ulici Đure Đakovića, 20. juna 1992. uhapsili muslimanski policajci i odveli u zatvor u bivšoj kasarni JNA "Viktor Bubanj". Ubrzo potom je odveden iz zatvora, likvidiran metkom u potiljak i pokopan u sarajevskom groblju "Lav".

Upornim traganjem porodice, u prvom redu supruge Stojke, nekadašnjeg anesteziologa u sarajevskoj Vojnoj bolnici, na osnovu DNK testova njegovi posmrtni ostaci su identifikovani 9. novembra ove godine i, evo, nakon 15 godina sahranjeni u porodičnu grobnicu Turanjanina, u Ljubinju. Govoreći ovom prilikom na Stankovoj sahrani, jedan od logoraša logora "Viktor Bubanj", Strahinja Živak iz Trebinja je, između ostalog, rekao: - Ti si, dragi moj Stanko, jedan od 5.515 naših žrtava u Sarajevu koje smo poimenično popisali i taj spisak objavili. A imamo i još spisak sa oko hiljadu imena koji treba da raščistimo. Stanko Turanjanin je, kako nam je rekao njegov sin Vasilj, bio ekonomista, a u Sarajevu je živio punih 28 godina. - Miloš i ja smo se 1998. s majkom odselili u Jutu, u Solt Lejk Siti. Majka i ja smo još u tom gradu, dok se moj mlađi brat Miloš oženio i preselio u Čikago. U Sarajevu, nažalost, još ne prihvataju da nam vrate stan, na koji imamo pravo jedan kroz jedan. Tvrde da je taj stan moj pokojni otac dobrovoljno napustio - rekao nam je Vasilj.

Pravda u koncentracionom logoru

Prema vise nego skandaloznoj odluci visokog predstavnika medunarodne zajednice u BiH Pedija Esdauna sjediste Suda BiH bice
smjesteno u jednom od najvecih ratnih mucilista za Srbe, bivsoj kasarni "Viktor Bubanj" u Sarajevu:

Pravda u koncentracionom logoru

Kroz "Viktor Bubanj", tu "laboratoriju za tiho umiranje", kako je taj logor nazvao jedan od prezivjelih zatocenika Strahinja Zivak, proslo
je, prema razlicitim izvorima, izmedu 250 i 300 Srba. Jovan Savic, takode zatocenik u tom logoru, objavio je spisak od ukupno 259
imena logorasa, medu kojima je bilo i 25 zena starosti od 20 do 70 godina. Savic tvrdi da je od batina i gladi za samo sest mjeseci,
koliko je on proveo u logoru, umrlo 47 Srba

"Gdje su Karadzic i Mladic?"
"Ne znam. Valjda u Republici Srpskoj."
"Ne postoji Republika Srpska! Postoji samo Bosna!"
"Ne znam. Valjda su tamo."
"Da li si ti granatirao Sarajevo?"
"Nisam. Ja sam bio u pjesadiji, nisam minobacaclija."
"Lazes!"
Ovako su u zimu 1995. godine u kasarni "Viktor Bubanj" ili "Ramiz Salcin", kako je bivsi objekat JNA u Sarajevu tokom rata "prekrstio" bosnjacki vojni vrh,
"razgovarali" isljednik i zatocenik. A onda je, u prisustvu isljednika, sest njegovih pratilaca pocelo
bjesomucno da prebija zatocenika. Bio je to uobicajeni "tretman" kroz koji je prolazilo na stotine
zatvorenika ovog zloglasnog logora u centru grada, u kom su zrtve bile srecne kada dobiju samo batine.
Isljednik je, sjeca se zatocenik, mirno stajao i posmatrao zlostavljanje. Potom je nastavio sa
ispitivanjem...
Ne znamo da li se isljednik, glavom ratni voda bosanskih muslimana Alija Izetbegovic, sjeca ovog ispitivanja, ali ga zatocenik Dragan Opacic nikada nece zaboraviti. Kao
ni sve ostalo sto mu se poslije toga desavalo u logoru "Viktor Bubanj", gdje su ga agenti muslimanske tajne policije (AID) na
slican nacin "pripremali" za lazno svjedocenje pred sudijama Haskog tribunala za ratne zlocine u procesu protiv Duska Tadica. Sedam godina kasnije Izetbegovic likuje
jer su zrtve logora i njihove porodice jednako daleko od dokazivanja istine i zadovoljenja pravde:
nakon sramne amnezije koja je zahvatila srpske predstavnike u Savjetu ministara Dragana Mikerevica i
Svetozara Mihajlovica, u "Ausvicu" za sarajevske Srbe, voljom visokog predstavnika medunarodne
zajednice Pedija Esdauna, bice smjestena najvisa sudska instanca u ovoj zemlji.
Da skandal bude veci, pobrinula se i portparol haskog tuzilastva Florans Artman, koja je hladnokrvno obmanula svjetsku javnost saopstivsi da njena sefica Karla
del Ponte nema dokaza da su u kasarni "Viktor Bubanj" pocinjeni ratni zlocini, iako je tuzilastvo od 1995. godine primilo na
hiljade validnih dokumenata i potresnih svjedocenja prezivjelih o sistemu sarajevskih logora i privatnih
zatvora za Srbe, ciji su stubovi bili upravo logori "Viktor Bubanj" i sarajevski Centralni zatvor.

Nakon sto je Medunarodni komitet Crvenog krsta registrovao zatocenike logora, muslimanske vlasti shvatile su da ce svoje monstruozne postupke
morati da pokrivaju montiranim sudskim procesima. Beogradski Komitet za prikupljanje ratnih
zlocina (11 izvjestaja, svi prevedeni na engleski jezik i dostavljeni Haskom tribunalu) na osnovu
svjedocenja jednog od zatocenika "Viktora Bubnja" napravio je o tome ovakvu zabiljesku:
"Saslusavao ga je Ignjac (Dodik, sudija Viseg suda, ranije istrazni sudija, prim. aut.), koji mu je
rekao da ga saslusava u svojstvu javnog tuzioca. U sobi je prilikom saslusanja bio i strazar, koji ga je
sve vreme tukao, dok je Ignjac trazio da sve prizna... Svedok je izveden na sudenje 13. januara 1993.
godine. Njegov branilac je tom prilikom predlozio da se pretres odlozi s obzirom na lose zdravstveno
stanje svedoka jer je, kako navodi, izgledao kao da je izasao iz Ausvica. Kada je bio zatvoren,
svedok je imao 85 kg, a za vreme sudenja je imao samo 42 kg. Sudija je odbio ovaj predlog. Svedok je
rekao da on nije ratni zlocinac jer u ratu nije ni ucestvovao i da je uhapsen u bolnici. Sudija je u
toku sudenja vikao na njega i naredio je policiji u sudnici da ga istuce. Nakon toga je izbacen iz
sudnice, a kasnije mu je saopsteno da je osuden na 15 godina zatvora."

Laboratorija za tiho umiranje

Kroz "Viktor Bubanj", tu "laboratoriju za tiho umiranje", kako je taj logor nazvao jedan od prezivjelih
zatocenika Strahinja Zivak, proslo je, prema razlicitim izvorima,izmedu 250 i 300 Srba. Jovan Savic,
takode zatocenik u tom logoru, u svojoj knjizi Odjeci sarajevskog
bubnja objavio je spisak od ukupno 259 imena logorasa, medu kojima je bilo i 25 zena starosti od 20
do 70 godina. Savic tvrdi da je od batina i gladi za samo sest mjeseci, koliko je on proveo u
logoru, umrlo 47 Srba. Logor je pocetkom rata bio pod kontrolom specijalnih muslimanskih
jedinica pod komandom Juke Prazine, Ismeta Bajramovica, Kerima Lucarevica i drugih koji su
naredenja primali iskljucivo od Alije Izetbegovica i politickog vrha SDA. Imao je ukupno 19 celija - 12 za
muskarce i sedam za zene. U vecini celija nije bilo kreveta, cak ni duseka, a logorasi su drzani u
izrazito nehigijenskim uslovima, bez vode za umivanje. Hranjeni su koricom hljeba dnevno, a posebna
"poslastica" kuvara Julijana Ventile bila je da logorasima daje vodu sa deterdzentom za sude, od
cega su dobijali proliv. "Svi smo se bili toliko zausljivili da smo mogli rukama iz uva strugati
vaske", sjeca se Strahinja Zivak. Logorasi su danonocno bivali izlozeni fizickom i psihickom
izivljavanju, batinanju, a vecina zena u logoru je silovana. U batinanju se posebno isticao Fahrudin Alic, zvani
Pukovnik, predratni sarajevski taksista. Jovan Savic svjedoci o prebijanju trojice logorasa samo zato
sto ih je Alic cuo da tiho razgovaraju. "Uveo ih je u hol i nemilosrdno udarao pesnicama i nogama.
Prvog je pretukao Milana Bundala. Zatim malenog Radmila Coda, pa Radojcica. Radojcic je udario
glavom o beton i dozivio potres mozga. Nekoliko dana je nosio zavoj i ostajao u svojoj celiji, a
onda mu je pozlilo, pa su ga odveli u bolnicu Kosevo, gdje je i umro." Po Savicevom svjedocenju,
krvolocan je bio i strazar Kemal Dautovic. "Povrijedio mi je desni bubreg, jedan prsljen i
koljeno. Sedam dana sam mokrio krv. Pored sutanja spicem cipela, koristio je i palicu."
Najgore je bilo nocu: niko od logorasa nikada nije bio siguran da ce ziv docekati jutro. "Cuo sam
jedne noci kako ludacki prebijaju nekog mladica, po glasu raspoznajem da je mlad", ispricao je starac
Novica Bajagic. "Ujutro smo culi da je umro od batinanja. Svi iz njegove celije morali su tog dana da
potpisu izjavu da tog nesretnika niko nije tukao, vec da je sam umro."

Monstruozne ucjene

Silovanje i zlostavljanje zena posebno je poglavlje zlocinackih aktivnosti u logoru "Viktor Bubanj".
Sarajku N. R., rodenu 1972. godine, pripadnici "zelenih beretki" uhapsili su u maju 1992. godine u
njenom stanu. Zajedno sa jos dvije mlade Srpkinje odvedena je u "Viktor Bubanj", gdje je zatekla jos
tri djevojke njenih godina. U potresnom svjedocenju istice da su sve one bile meta izivljavanja
muslimanskih zlocinaca. "Prvi put su me silovali 'Pipica' i Samir Malajhodzic iz Sarajeva u junu 1992.
Njih dvojica su me silovali sve vrijeme dok sam bila u logoru.Zlostavljalo nas je dvadesetak
muslimanskih vojnika, a silovanja su vrsili u prostoriji gdje smo bile smjestene, tako da su druge
djevojke morale gledati. U prostoriju pored nje, koja je bila jako mala, izvodili su nas i primoravali na
oralni seks." Zrtva istice da nije ostajala u drugom stanju jer joj je muslimanka R. Z., koja je radila
kao strazar u logoru, doturala pilule za kontracepciju. "D. K. je ostala u drugom stanju, ali je imala
spontani pobacaj. Nije bilo ginekologa da joj ukaze bilo kakvu pomoc.
B., ne znam joj prezime, takode je ostala u drugom stanju, ali je sama sebi nakon tri mjeseca
probusila vodenjak. Strasno je puno krvarila i rana joj se inficirala. Ta djevojka je puno
propatila... Vesni Subotic, koja je dovedena poslije nas, muslimani su ubili majku, oca i stariju sestru. Kada ju je
jedan vojnik pokusao silovati, ona je razbila flasu od vode i krhotine mu zabila u leda. On je
iskrvario, a nju su ubili, ispalivsi joj tri metka iz pistolja u grudi. To sam licno vidjela jer se sve desavalo u
nasoj celiji..." Djevojka istice da su ih strazari, da bi ih prisilili da budu "poslusne", izvodili u krug
logora na lazna strijeljanja. Pucali su im preko glava, a onda ih vracali u celije, uz "obecanje" da ce ih
ubiti sutra. Ona tvrdi da su pocetkom septembra 1992. u logor dovedena cetiri zarobljena srpska
vojnika, koji su strijeljani pred logorasima. "Pocetkom oktobra i ja sam ostala u drugom stanju jer R. Z.
nije mogla da mi dotura pilule. Komandir logora trazio je da potpisem izjavu da su me Srbi silovali. Rekao je da ce, ako to
uradim, dozvoliti da izvrsim abortus. Nisam pristala, iako me je dugo nagovarao na to. Jedna
djevojka je pred nama u sobi pristala na to. Odveli su je, kako su pricali, na kliniku 'Jezero', ali se ona
nikada vise nije vratila. Od L. smo saznali da je ta djevojka ubijena jer se njeno ime nalazilo na spisku
ubijenih koje su muslimani nudili u razmjenu. Ona je taj spisak vidjela u kancelariji komandira..."
Na kraju svjedocenja djevojka je ispricala da je iz logora uspjela pobjeci uz pomoc muslimanke Z. R.
u decembru 1992. godine. Abortirala je na klinici u Beogradu u januaru 1993.

Prostorije za strance i novinare

Medunarodni komitet Crvenog krsta zatocenike logora "Viktor Bubanj" registruje tek krajem februara
1993. godine. Posjeta medunarodnih zvanicnika bilo je i ranije.
Medutim, oni i novinari domacih i stranih televizijskih ekipa odvodeni su u dijelove logora u kojima su
vladali nesto "bolji" uslovi. Tadasnjem francuskom ministru zdravlja Bernaru Kusneru sredinom 1992.
nije promaklo da nije rijec o zatvoru, vec o logoru. To je i rekao jednom od logorasa, Vladimiru
Jankovicu. "Cuo sam kad je rekao: 'Ovo nije zatvor, ovo je logor!' Ja nisam smio da kazem novinarima ni priblizno od onoga sto
je prava istina, ali su oni negdje objavili nesto od onoga sto sam rekao. Muslimanima se tu nesto nije
dopalo, pa sam 6. ili 7. avgusta zvjerski pretucen." Kusner, naravno,svoje utiske nije prenio
francuskoj javnosti, bas kao sto to nije ucinio ni tadasnji specijalni izaslanik UN-a za ljudska prava
Tadeus Mazovjetski, koji je logor takode posjetio u ljeto 1992.

Zlocinci

Prvi upravnik logora "Viktor Bubanj" bio je Besim Muderizovic, koji je u junu 1992. godine stigao iz
Centralnog zatvora, gdje je bio zamjenik upravniku tog logora Ismetu Bajramovicu Celi (takode cesto
"navracao" u "Viktor Bubanj"). Muderizovica je u proljece 1993.naslijedio bivsi zastavnik JNA,
Focak Himzo Dolan. Po zlu cuveni strazari bili su Fahro Alic, Kemal Dautovic, Safet Kafedzic, te
komandir straze Ramiz Avdic "Ramce", predratni strazar u KPD Foca.
Potom su tu bili i Zlatan Babic, Mithat Dzino, kome je rekvizit za mucenje bio cekic za meso,
Julijan Ventila, Refik Arnautovic "Refa", Ibrahim Bambur, Enes Custovic, Safet Javorovac, Avdo i Esad
Kuluglija, Kenan Mahmutovic, Nermin Mrdic "Struja", upravnikov brat Rizo Muderizovic,
Fikret Suljevic, Safet Tahirovic, te Suljo Vucinic i Hajrudin Lakota.

Zrtve

Po svjedocenjima logorasa, od jula 1992. do oktobra 1993. od posljedica
batinanja umrli su Trivo Guslov, Novo Draskovic, Bozo Zerajic, Radivoje Marinkovic (od povreda preminuo u bolnici),
Slobodan Matic, Micic (nasmrt pretucen doveden u logor 29. jula 1992,umro poslije jednog casa),
Milan Misic, Dusko Novakovic, Nedeljko Odzakovic, Novica Ponjarac,Manojlo Radojcic, major
Rajevac (umro jer su mu uskratili lijekove za srce), Uros Rakanovic,Vukasin Tizic, Mato Ceranic
(prije smrti nosili ga u cebetu na sudenje), Zoran Cajevic, Ognjen Cajevic (odveden iz celije 07.
novembra 1992. i vise se nije vratio) i Novica Sipovac.

Samo da dodam da sam Ognjena Cajevica licno poznavao, znao sam kada je odveden u V.Bubanj i kada je likvidiran, mada su jos mjesecima nakon sto su ga likvidirali na upite govorili da je u Bubnju, zatvoren
http://www.familylinks.icrc.org/wfl/mis_bos.nsf/Bottin/BC84AE5F4E9A93AEC12578B60034B6A9?OpenDocument&lang=eng
Njegovo ime se jos i danas licemjerno drzi (nije samo njegovo) na spisku poginulih sarajevskih civila. Jeste civil i neduzan covjek, s tim sto su ga likvidirali zlocinci iz V.Bubnja.
http://www.sdnt.byethost6.com/PoginuliSarajevskiCivili.htm

(http://www.sdnt.byethost6.com/PoginuliSarajevskiCivili.htm)

jesen
16.08.2011., 05:00
Srbima nije dozvoljavan odlazak iz Sarajeva. Evo i ovaj je uhapsen kad je htio otici.
Kako se zove mjesto u kome te drze mimo tvoje volje i nedozvoljavaju ti odlazak?

Zove se opkoljeni grad ili kako su ga neki novinari nazvali najveci koncentracioni logor u Evropi poslije II Svjetskog rata.

Zakonom nije bilo dozvoljeno napustanje grada ili drzave vojno sposobnim muskarcima bez obzira na nacionalnost.

Ako si kao vojno sposoban muskarac pokusao napustiti grad ili drzavu onda si prekrsio zakon. Kada prekrsis zakon onda zavrsis na Vojnom sudu (jednostavno i prakticno nikakva visa matematika ili filozofija).

.....'in fact, majority of Serb civilian casualties were killed by the Serbian army commanded by Gen. Ratko Mladic in the process of sniping and shelling multiethnic Bosnian cities like Sarajevo and Tuzla'.......

http://bosniangenocide.wordpress.com/about/

Drinski
16.08.2011., 08:43

SAVEZNA REPUBLIKA
JUGOSLAVIJA
B e o g r a d
SPISAK LOGORA ZA SRBE
NA TERITORIJI BIV.E SFRJ

nikakav, pravno, dokaz ovo nije.
i ja mogu napraviti 5 spiskova.

a nije vala ni relevantno to sto potice iz Srbije, oni jos tvrde da je Kosovo u Srbiji

Drinski
16.08.2011., 08:45
U paklu „Silosa“ punih 1.339 dana provela je Radojka Pandurević, žena sa najdužim logoraškim stažom u bivšoj SFRJ. „Greh“ joj je bio to što je na prvim višestranačkim izborima u BiH postala odbornik SDS-a u SO Hadžići, pa su je muslimanske snage 28. maja 1992. godine, kako su joj rekli, „kao političko lice odvele na ’informativni razgovor’“ koji je trajao puna 44 meseca.
„Posle 28 meseci tamnovanja u „Silosu“, izveli su me pred sudiju Davorina Jukića, danas sudije Suda BiH, a tada je bio sudija Vojnog suda u Sarajevu. Odredio mi je pritvor od mesec dana i rekao da mi se na teret stavlja krivično delo za koje je predviđena smrtna kazna, „da sam kao pripadnik neprijateljske „Srpske vojske“ spremala oružanu pobunu protiv države BiH u periodu od marta 1991. do aprila 1992. godine“, a sve po Krivičnom zakonu SFRJ, član 124, stav 1. Kad je pročitao optužnicu, pitao me je da li se osećam krivom. Odgovorila sam mu: „Ne, oružanu pobunu nisam mogla da vršim protiv nečega što u tom periodu nije postojalo, a država BiH tada nije postojala. Ako sam radila to što ste pročitali, onda sam to činila kao pripadnik JNA (čiji pripadnik nisam bila), a protiv države Jugoslavije“. Bio je iznenađen mojim odgovorom, malo je zaćutao, pa je rekao: „Nije baš tako“. „Jeste“, bila sam uporna: „Kako možete reći da sam htela da ubijem nekoga ko još nije rođen“. Zamislite tu farsu, u tom periodu niti je postojala „Srpska vojska“, niti je postojala „država BiH“, niti je iko od nas mogao i slutiti da će postojati, niti je nama civilima mogao suditi Vojni sud. Naravno, Jukić je i mene, kao i ostale zatvorenike, saslušavao bez advokata“, priča za „Pečat“ Radojka Pandurević.

jao, jao.

nije ona suda ni vidjela, a kamoli raspravljala da li je nesto oruzana pobuna ili nije

Ragib Cena
17.08.2011., 08:47
Pliva,pošto si ti cijelo vrijeme rata bio u Sarajevu,zamolio bih te da nam kažeš svoja osobna saznanja o '' sarajevskom Aušvicu '' ?

jesen
17.08.2011., 09:10
cenzura - OSOBE koje je Međunarodni crveni krst popisao kao zatvorenike koncentracionog logora „Viktor Bubanj“, a koje se dalje vode kao nestala lica su: Rajko Škerović, Ostoja Šoja, Vojin Vuković, Savka Damjanović, Slavko Damjanović, Stevo Drakulić, Nedeljko Živković, Novica Jugović, Pero Pikulić, Rajko Radović, Stevan Radović, Milivoje Hršum, Dušan Tešić, Milanko Čarapić, Vojislav Čangalović, Rade Škiljević, Slobodan Škiljević, Trivko Božić, Trivo Guslov, Novo Drašković, Dragan Zelić, Dragan Janković, Pero Kuzmanović, Aleksandar Marić, Slobodan Matić, Radoje Marinković, Božo Ninković, Jovo Ninković, Novica Ninčić, Mladen Nišić, Nedeljko Odžaković, Čedo Popović, Novica Ponjara, Vojko Radović, Manojlo Radojičić, Uroš Ranković, Vukašin Tuzić, Mato Ćeranić, ognjen Čajević i Novo Šipovac.

Ognjen Cajevic, Novo Sipovac, Vojko Radovic, Novo Draskovic, Milivoje Hrsum, Rajko Radovic, Pero Pikulic, Stevo Drakulic.

Ove osobe se nalaze na spisku koji si sam proslijedio (POGINULI SARAJEVSKI CIVILI) http://www.sdnt.byethost6.com/Poginu...vskiCivili.htm

sto znaci da su stradale od Mladicevog granatiranja i snajperisanja Sarajeva a ne u nekom logoru koji si kreirao u svojoj glavi.

Jadno, cemerno i bijedno cenzura.

Nadam se da porodice ovih pokojnika citaju tvoju propagandu koja ne bira sredstva.

Interesantno je da je i vecina osoba sa tvog spiska izgubila nekoga u sarajevskom paklu.
Da li stvarno ‘cenzura’ trazis istinu i pravdu za nestale i poginule ili trazis one koji su izdali Karadzica i Mladica?

plivadon
17.08.2011., 09:10
Pliva,pošto si ti cijelo vrijeme rata bio u Sarajevu,zamolio bih te da nam kažeš svoja osobna saznanja o '' sarajevskom Aušvicu '' ?

Zar ti nije dovoljno sto je cenzura postavio ili jos uvjek smatras da je kazamat Viktor Bubanj bio hotel sa 5 zvjezdica "all inclusive" . Srecom nisam licno bio gost pansiona ali malo je onih koji su te srece da opisu licno dozivljaje . Nije mi jasno da se to stratiste uglavnom srpskih civila i onih bosnjaka koji su se zamjerili tada gospodarima zivota i smrti , Cace , Cele , Juke i slicnih pod pokroviteljstvom Alijine vlasti zeli pretstaviti kao regularan zatvor . Pa i Divjak se tada konfrotirao sa Alijom zbog postojanja istog gdje su stradavali ljudi pravi zdravi a jedini grijeh im je bio posjedovanje atraktivnih stanova koji su zapeli za oko gore pobrojanim .
Oko ba budimo realni .

jesen
17.08.2011., 09:16
Zar ti nije dovoljno sto je cenzura postavio ili jos uvjek smatras da je kazamat Viktor Bubanj bio hotel sa 5 zvjezdica "all inclusive" . Srecom nisam licno bio gost pansiona ali malo je onih koji su te srece da opisu licno dozivljaje . Nije mi jasno da se to stratiste uglavnom srpskih civila i onih bosnjaka koji su se zamjerili tada gospodarima zivota i smrti , Cace , Cele , Juke i slicnih pod pokroviteljstvom Alijine vlasti zeli pretstaviti kao regularan zatvor . Pa i Divjak se tada konfrotirao sa Alijom zbog postojanja istog gdje su stradavali ljudi pravi zdravi a jedini grijeh im je bio posjedovanje atraktivnih stanova koji su zapeli za oko gore pobrojanim .
Oko ba budimo realni .

Ako je tvoja realnost to sto cenzura pise onda bi trebao jos 6 plivadona popiti.

Ragib Cena
17.08.2011., 09:30
Me�u brojnim izvorima koji svjedo�e da se u Kasarni Viktor Bubanj nisu doga�ali nikakvi zlo�ini ve� da je to bio regularan vojno-istra�ni zatvor za sve, pa i za Srbe koji su se ogrije�ili o zakon, mo�e se uzeti i tekst u Oslobo�enju od 5. augusta 1992., pod naslovom Dr�avna komisija u vojnom zatvoru, gdje je objavljeno da su �lanovi Komisije oti�li provjeriti glasine o postojanju tzv. logora za Srbe, i da su se uvjerili u evidenciju zatvorenika, u korektno pona�anje osoblja, i sl. Utvr�eno je da zatvorenici �ak nemaju ni radnu obavezu, po �emu im je bilo bolje i sigurnije nego gra�anima Sarajeva. Zatvorenici su se, zapisano je, jedino �alili na manjak hrane, ali su iskazali razumijevanje, jer su dijelili sudbinu gra�ana Sarajeva koje je agresor, pored svega, iznurivao i gla�u. Kako je primijetio Alija �abri�, koji je u vrijeme agresije radio u kasarni � bolje su �ivjeli zatvorenici nego civili. � Njima je Crveni kri� redovno donosio konzerve s mesom, dok su gra�ani Sarajeva skapavali od gladi � ka�e �abri�, koji potvr�uje da je sastav zatvorenika bio multietni�ki. To tvrdi i general Ned�ad Ajnad�i�, koji ka�e da je u zatvoru uvijek bilo vi�e Bo�njaka nego Srba.

Viza za la�
Na kraju, opet dolazimo do stare pri�e � da u Sarajevu ne postoji institucija koja bi pratila, analizirala i reagirala na sve pojave koje su usmjerene ka preoblikovanju istine o genocidnoj agresiji na RBiH. Ipak, moglo se o�ekivati da �e neki pojedinci, koji znaju istinu o razlikama izme�u Sarajeva i Pala, osjetiti moralnu ili patriotsku potrebu da reagiraju. Na�alost, na�a je �utnja dala licencu novoj velikosrpskoj la�i. Nemojmo se �uditi ako la� o 2.000 ubijenih Srba u Kasarni Viktor Bubanj uskoro postane istina. Samim tim �to naspram te la�i nije podastrto stotine dokumenata i argumenata koji svjedo�e da su u Sarajevu i Srbi, kao i Hrvati, Bo�njaci, Jevreji i ostali � jedino bili �rtve Radovana Karad�i�a i njegovih monstruma s brda.

�lanovi Dr�avne komisije

U Dr�avnu komisiju za kontrolu zakonitosti postupanja pripadnika TO i Policije imenovani su: Miodrag Simovi�, predsjednik, Ranko Nikoli�, �ahbaz D�ihanovi�, Sead Dautba�i�, Martin Ragu�, Zdravko Kne�evi�, Jusuf Pu�ina, �arko Buli� i Ekrem Galijatovi�, od kojih su svi bili predstavnici dr�avnih institucija iz oblasti pravosu�a.

Jadna majko svoja

Tekst tzv. spomen plo�e koja je trebala biti postavljena na kompleks Dr�avnog suda glasi: Na lokaciji kasarne Viktor Bubanj u toku rata 1992-1995. bio je uspostavljen logor smrti za Srbe. Blizu dvije hiljade srpskih civila je mu�eno, zlostavljano ili ubijeno. Njihove �rtve i stradanja moraju svima biti opomena za budu�nost.
jajce.beepworld.dehttp://www.beepworld.de/cgi-bin/hp/apps/visitortracker.pl?wid=1&userid=1748025&pagename=6612063&application_name=page&application_subident=6612063&referer=&cache=1313569356968

Ragib Cena
17.08.2011., 09:42
Nakon što su u maju 1992. godine jedinice bivše JNA napustile kasarnu „Viktor Bubanj”, nju su zaposele jedinice Juke Prazine; tadašnji predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) u sarajevskoj opštini Novi grad u zgradi kasarne formirao je logor za Srbe. Za upravnika logora postavio je Besima Muderizovića, a za komandira zloglasne straže Slavka Ercega. Do kraja septembra 1992. godine trajao je najveći lov na Srbe u Sarajevu, koji su zatvarani u ovaj logor ali i u druge logore na području grada. Samo od 5. do 8. maja 1992. godine oko 800 uhapšenih sarajevskih Srba je bilo zatočeno na stadionu „Koševo”, odakle su po nalogu Alije Izetbegovića, koji je želeo da prikrije progon srpskih civila, pebačeni u razne privatne logore smeštene po mračnim podrumima, stanovima, kafićima, a potom u kasarnu „Viktor Bubanj”.
Marko Mikerević, koji je sve vreme rata bio sudija porotnik Okružnog vojnog zatvora smeštenog u kasarni „Viktor Bubanj”, svedoči da su se već u junu 1992. u kasarnu uselili mudžahedini i jedinica šiitskih muslimana pristigla u BiH iz Velike Britanije. Oni su, zajedno za ljudima Juke Prazine, držali kasarnu pod svojom kontrolom do septembra 1992. godine, kada je u njoj uspostavljen Okružni vojni sud, pred kojim su kasnije protiv Srba vođeni montirani procesi. „Kasarna 'Viktor Bubanj' je bila laboratorija za ispitivanje šta sve čovek može da izdrži. Ljudima je lomljena kičma, rebra, ključne kosti. Zarobljenici su zbog teških povreda umirali, a onda su tela tovarena na tamić, koji je vozio Izet Tinjak, i odvožena na glavnu gradsku deponiju i tamo su spaljivana”, seća se Mikerević. Zarobljeni Srbi koji su živi napuštali kasaranu, navodno zbog razmene, bili su odvođeni u mesnicu Joce Neškovića u ulici Blagoja Parovića i tamo ubijani, a njihova tela potom su bila sahranjivana na raznim lokacijama. Monstruoznosti iza zidina logora u Švrakinom Selu nije bilo kraja – zarobljenici su bosi terani na minsko polje u šljiviku kasarne, a kazna za one koji bi naleteli na minu i ostali bez stopala bila je egzekucija. Mikerević tvrdi da su u tim ratnim godinama logor posećivali tadašnji najviši bošnjački politički i vojni zvaničnici – Alija Izetbegović, Ejup Ganić, Rasim Delić, Sefer Halilović i tadašnji predsednik bošnjačke Komisije za razmenu zarobljenika Amor Mašović. Logor je posećivao i reis-ul-ulema Mustafa Cerić. Mikerević kaže da je spreman da o zločinima počinjenim nad sarajevskim Srbima svedoči pred bilo kojom domaćom ili međunarodnom institucijom. Prema njegovim rečima, u Sarajevu je tokom rata ubijeno sedam hiljada Srba, a kroz logor „Viktor Bubanj” ih je prošlo oko pet hiljada. Neki od preživelih u prošli petak smogli su snage da se suoče sa senima prošlosti. Oni na drugoj strani to ne mogu da učine.

plivadon
17.08.2011., 10:50
Ako je tvoja realnost to sto cenzura pise onda bi trebao jos 6 plivadona popiti.

Ne znam kakav bi tebi Srbin odgovarao , mozda da tebi aminuje sve sto kazes i pravi se da su Kazani , kasarna Viktor Bubanj i slicno postojali iskljucivo za dobro Srba .

Sarajka100%
17.08.2011., 11:09
Ne znam kakav bi tebi Srbin odgovarao , mozda da tebi aminuje sve sto kazes i pravi se da su Kazani , kasarna Viktor Bubanj i slicno postojali iskljucivo za dobro Srba .
Nemoj me sikirat ,a sta bi sa Srebrov,jel on nije bio dovoljno dobar pa u Kuli zaglavi ko budala da sse vise covjek nije mogao poznat kad su ga njegovi Srbi pustili.Nije tada bilo sam i znas dobri nedobri samo se pljackalo otimalo lagalo i izdavalo.Viktor Bubanj kasarna je bio hotel naspram drugih logora i td.Shvati boziji covjece da si i ti licno bio u jednom logoru punih skoro cetiri god.kad nisi znao hoces li prezivjeti i sata ces sutra jesti ko je Branimor a ko su drugi logorasi,svi su oni bili u logoru bez obzira koje nacije sam znas ,nego ne mozemo lagati i rec ovi su ovo radili ovo ono kad se sve zna ima jos zivih svijedoka.Mozda lazi pojedinih logorasa upale za jedno 50god.kad ovi zivi svijedoci umru.:D:D;)

plivadon
17.08.2011., 13:00
Nemoj me sikirat ,a sta bi sa Srebrov,jel on nije bio dovoljno dobar pa u Kuli zaglavi ko budala da sse vise covjek nije mogao poznat kad su ga njegovi Srbi pustili.Nije tada bilo sam i znas dobri nedobri samo se pljackalo otimalo lagalo i izdavalo.Viktor Bubanj kasarna je bio hotel naspram drugih logora i td.Shvati boziji covjece da si i ti licno bio u jednom logoru punih skoro cetiri god.kad nisi znao hoces li prezivjeti i sata ces sutra jesti ko je Branimor a ko su drugi logorasi,svi su oni bili u logoru bez obzira koje nacije sam znas ,nego ne mozemo lagati i rec ovi su ovo radili ovo ono kad se sve zna ima jos zivih svijedoka.Mozda lazi pojedinih logorasa upale za jedno 50god.kad ovi zivi svijedoci umru.:D:D;)

Pa o cemu ja ovdje pricam nego o pljacki tudje imovine pod patronatom tadasnjih vlasti . Srbi koji su ostali u sarajevu su zalozeni a i niko im nije bio kriv sto nisu bili u SDS-u pa nisu znali sta se sprema . Imali su dvostruku torturu kako od onih sa brda tako od raznih "specijalaca" i beretki koji su ih hapsili i pljackali pod optuzbom da su petokolonasi . Citave porodice su nestajale preko noci da bi vec sutra u njihov stan uselio kakav patriJota . O tome se rado suti da se ne bi mozda narusio mit o cistoci i bezgresnosti ABiH a svaki posteni Bosnjak-sarajlija ce ti sve ovo potvrditi jer nije isto provesti rat na mjestu dogadjaja i slusati kojekakve Djoge , Hadzifejzovice i Suzane koji ni sami ne vjeruju u ono sto citaju .
Srebrov je ispravan gradjanin kao sto je bio i Zdravko Sipka pa nayebase jer se nisu uklapali u strateske programske seme . Sipka je za razliku od Srebrova roknut upravo zato sto se bunio radi dezinformacija i neistina na BHTV a ko ga je o'ladio ? Istraga je u toku .

Sarajka100%
17.08.2011., 16:41
Pa o cemu ja ovdje pricam nego o pljacki tudje imovine pod patronatom tadasnjih vlasti . Srbi koji su ostali u sarajevu su zalozeni a i niko im nije bio kriv sto nisu bili u SDS-u pa nisu znali sta se sprema . Imali su dvostruku torturu kako od onih sa brda tako od raznih "specijalaca" i beretki koji su ih hapsili i pljackali pod optuzbom da su petokolonasi . Citave porodice su nestajale preko noci da bi vec sutra u njihov stan uselio kakav patriJota . O tome se rado suti da se ne bi mozda narusio mit o cistoci i bezgresnosti ABiH a svaki posteni Bosnjak-sarajlija ce ti sve ovo potvrditi jer nije isto provesti rat na mjestu dogadjaja i slusati kojekakve Djoge , Hadzifejzovice i Suzane koji ni sami ne vjeruju u ono sto citaju .
Srebrov je ispravan gradjanin kao sto je bio i Zdravko Sipka pa nayebase jer se nisu uklapali u strateske programske seme . Sipka je za razliku od Srebrova roknut upravo zato sto se bunio radi dezinformacija i neistina na BHTV a ko ga je o'ladio ? Istraga je u toku .
Kaka istraga covjeka nema ,a lopovi i dalje na vlasti:loler:

cenzura
17.08.2011., 20:53
Ognjen Cajevic, Novo Sipovac, Vojko Radovic, Novo Draskovic, Milivoje Hrsum, Rajko Radovic, Pero Pikulic, Stevo Drakulic.

Ove osobe se nalaze na spisku koji si sam proslijedio (POGINULI SARAJEVSKI CIVILI) http://www.sdnt.byethost6.com/Poginu...vskiCivili.htm

Ne znam koliko je spisak azuriran, ali da, to su sarajevski civili koji su likvidirani.

sto znaci da su stradale od Mladicevog granatiranja i snajperisanja Sarajeva a ne u nekom logoru koji si kreirao u svojoj glavi.

Jadno, cemerno i bijedno cenzura.
Ne, to znaci samo u tvojoj glavi.Te osobe su evidentirane od strane Medjunarodnog Crvenog Krsta kao logorasi u V.Bubnju, sto im je zadnja posta. Jos uvijek njihova tijela nisu pronadjena. Za Ogija Cajevica se zna i ko ga je ubio.
Kad bi neko poginuo od granate, sahrana je prenosena javno i svi su znali i ime i gdje je sahranjen.Nisu "nestali".
Nije lose smanjiti broj likvidiranih Srba,zgodan metod.

jesen
17.08.2011., 23:46

Ne moras ti aminovati to sto sam ja napisao ali se onda potrudi da pobijes cinjenice sa spiska koje je sam 'cenzura' proslijedio.

Zamjena teza je reven-ova specijalnost ali i ti izgleda brzo ucis.

Nigdje nisam spomenuo Kazane (pocinioci davno kaznjeni, izgubljeni dodatni zivoti na njihovom hapsenju, sve zrtve nisu bili samo Srbi).

Nije mi poznat slucaj da je neko poginuo na Palama pokusavajuci da zaustavi srpskog artiljerca da ne granatira Sarajevo, ako imas takav primjer proslijedi ga.

Kasarna Viktor Bubanj je postojala za prekrsioce zakona i sada obavlja istu funkciju samo ima drugacije ime.

Ako tebi odgovaraju ljudi koji ce Mladiceve i Karadziceve zrtve pripisivati nekom drugom onda te komotno mogu svrstati u kategoriju 'cenzura'.

Ili ako ti se tesko suociti sa cinjenicom da je srpska artiljerija ubijala i Srbe onda pogledaj spisak poginulih civila u Sarajevu i Tuzli.

plivadon
18.08.2011., 06:56
Ne moras ti aminovati to sto sam ja napisao ali se onda potrudi da pobijes cinjenice sa spiska koje je sam 'cenzura' proslijedio.

Zamjena teza je reven-ova specijalnost ali i ti izgleda brzo ucis.

Nigdje nisam spomenuo Kazane (pocinioci davno kaznjeni, izgubljeni dodatni zivoti na njihovom hapsenju, sve zrtve nisu bili samo Srbi).

Nije mi poznat slucaj da je neko poginuo na Palama pokusavajuci da zaustavi srpskog artiljerca da ne granatira Sarajevo, ako imas takav primjer proslijedi ga.

Kasarna Viktor Bubanj je postojala za prekrsioce zakona i sada obavlja istu funkciju samo ima drugacije ime.

Ako tebi odgovaraju ljudi koji ce Mladiceve i Karadziceve zrtve pripisivati nekom drugom onda te komotno mogu svrstati u kategoriju 'cenzura'.

Ili ako ti se tesko suociti sa cinjenicom da je srpska artiljerija ubijala i Srbe onda pogledaj spisak poginulih civila u Sarajevu i Tuzli.

Ne balavi zivota ti . Granata sa Trebevica nije birala pol ili nacionalnu pripadnost a "vitezovi" odbrane jesu . Juka Prazina je cak dobio cin generala od vrhovnog komadanta a Celo je sahranjen uz najvece pocasti na groblju velikana tik do "oca nacije" . Kad Aliji vise nisu trebali dao je ukloniti sve heroje odbrane ne zato sto su cinili zlocine nad Srbima vec zato sto su previse znali i sto su se otkinuli sa lanca . Istina o bezgresnosti komandnog vrha vec isplivava . Meni ne podmeci aplaudiranje srpskom granatiranju samo zato sto ukazujem da sam bio svjedok torturama na srpskom zivlju u opkoljenom Sarajevu od strane ovih koji su imali privatne vojske i koji su kontrolisali crnu berzu i pljacku neometani od tadasnjih vlasti . Branislav Dukic je mozda bio folirant ali mnogi kojima se ni za trag ne zna nisu bili te srece da prezive niti da se ukopaju dostojanstveno a ti uredno preskaces taj dio diskusije iako ti je pod nos stavljen kao zadnji trag spisak nestalih koji je sastavljen od strane pretstavnika medjunarodnog crvenog krsta .

jesen
18.08.2011., 07:39
Ne balavi zivota ti . Granata sa Trebevica nije birala pol ili nacionalnu pripadnost a "vitezovi" odbrane jesu . Juka Prazina je cak dobio cin generala od vrhovnog komadanta a Celo je sahranjen uz najvece pocasti na groblju velikana tik do "oca nacije" . Kad Aliji vise nisu trebali dao je ukloniti sve heroje odbrane ne zato sto su cinili zlocine nad Srbima vec zato sto su previse znali i sto su se otkinuli sa lanca . Istina o bezgresnosti komandnog vrha vec isplivava . Meni ne podmeci aplaudiranje srpskom granatiranju samo zato sto ukazujem da sam bio svjedok torturama na srpskom zivlju u opkoljenom Sarajevu od strane ovih koji su imali privatne vojske i koji su kontrolisali crnu berzu i pljacku neometani od tadasnjih vlasti . Branislav Dukic je mozda bio folirant ali mnogi kojima se ni za trag ne zna nisu bili te srece da prezive niti da se ukopaju dostojanstveno a ti uredno preskaces taj dio diskusije iako ti je pod nos stavljen kao zadnji trag spisak nestalih koji je sastavljen od strane pretstavnika medjunarodnog crvenog krsta .

Zaborvio si napisati kakva je prijeratna priznanja Juka dobio od Karadzica, npr.'orden za neuracunljivost'.

Spisak nije spisak nestalih i ubijenih u Viktor Bubanj kao sto je 'cenzura' napisao vec spisak poginulih u opkoljenom Sarajevu
(procitaj ponovo naslov 'cenzurinog' priloga, on obicno sam proslijedi argumente protiv sebe i svog pisanja).

Mozes mijenjati teze i teme koliko hoces ali 'cenzura' ostaje kralj propagande i neistina na ovom forumu.

plivadon
18.08.2011., 08:10
Zaborvio si napisati kakva je prijeratna priznanja Juka dobio od Karadzica, npr.'orden za neuracunljivost'.

Zamisli koja je to ubleha kad vrhovni komandant zove jednog takvog sinom i dodjeljuje mu cin generala a ovaj je od svih vojnih strategija savladao samo udaranje stakom po glavi neposlusne pripadnike jedinice .

cenzura
19.08.2011., 01:39
United Nations - Security Council
S/1994/674/Add.2 (Vol. I)
28 December 1994

Final report of the United Nations Commission of Experts
established pursuant to
security council resolution 780 (1992)
Annex III.A
Special forces
Under the Direction of:
M. Cherif Bassiouni
Chairman and Rapporteur on the Gathering
and Analysis of the Facts, Commission of Experts
Established Pursuant to Security Council Resolution 780 (1992)

Principal Legal Anaylst:
Mark W. Bennett, IHRLI Staff Attorney

Contributors:
Georgann M. Grabiec, IHRLI Staff Attorney
Diane Silverman, IHRLI Volunteer Analyst
John Stompor, IHRLI Staff Analyst
John Tomasic, IHRLI Staff Analyst
Carson A. Wetzel, IHRLI Staff Attorney
Stacey White, IHRLI Staff Analyst

…..
There are three reports of women being ****ed up and taken to camps for the purpose of being raped. *38 (http://www.srpska-mreza.com/Bosnia/UN-SpecialForces.html#fn38) One report states that a young Serbian woman was arrested by two Green Berets and taken to Viktor Bubanj in Sarajevo where she was questioned and raped repeatedly. She only indicates that she was raped by «Muslim soldiers» and does not specifically indicate that the Green Berets were involved.
……
An HOS unit and a Muslim paramilitary unit controlled the «Viktor Bubanj» detention facility in Sarajevo, where Serbian civilians were subjected to killing, torture, and rape.
……
Juka operated first with his own private army in Sarajevo, commanded up to 3,000 men as a BiH Army commander, and later led paramilitary forces in Mostar. In the fall of 1992, Juka reportedly set up a stronghold on Mount Igman from which he attacked soldiers and civilians. He also reportedly ran prison camps including the Viktor Bubanj military facilities and the heliport detention centre outside of Mostar. Many of the prisoners at both camps were reportedly malnourished, physically abused, and killed. Juka was defeated by Zuka in January 1993.
…..
As head of the BiH Army's paramilitary units, Juka became the warden of a prison camp set up in the Viktor Bubanj army barracks. The detention facility became known as «Viktor Bubanj», but was also called «Juka's Prison». Over 200 prisoners were held there and subjected to torture, hunger, and hard labour. The camp commander allegedly committed many criminal acts, including rape and murder.

Green Berets entered the camp …….. Reportedly they killed and beat prisoners at Viktor Bubanj in Sarajevo. IHRLI Doc. No. 3140-3147, at 3147.

cenzura
19.08.2011., 01:41
The State Department's Report on Bosnia

Fourth Report on War Crimes in the Fomer Yugoslavia: Part II
Torture of Prisoners
(14) August-September 92:
A US surgeon from California spent 2 weeks in Bosnia-Herzegovina (including time at Kosevo hospital in Sarajevo) in late August and early September performing remedial urological surgery.
The doctor reportedly found that Muslim and Mujahedin irregular troops -- some from Afghanistan and Saudi Arabia -- had routinely performed crude, disfiguring, nonmedical circumcisions on Bosnian Serb soldiers, and he treated one 18-year-old Bosnian Serb soldier who was so brutally circumcised that eventually the entire organ required amputation. (Department of State)
(15) July - August 92:
A Croatian women, married to a Serb, was interned for 40 days at the Bosnian Government-run detention center at the former Yugoslav National army (JNA) Viktor Bubanj barracks in Sarajevo. During her confinement, guards - whom she identified as Muslims - routinely beat the more than 300 prisoners, including 30 women.
She saw one woman covered with bruises from head to toe after being so abused. She herself was beaten several times. Another woman cut by glass during a mortar attack was left overnight to bleed, as the guards taunted her that "It is your people who are killing you, not us." The witness was released in late August. (Department of State)

ummagumma
19.08.2011., 02:13
Dobro, šta se desilo s našim Dukićem....

Po svemu sudeći, likvidiran je po kratkom postupku, a sada ga zastupa dvojnik?

fjall_raven
19.08.2011., 07:48

Dukić je živ i zdrav. Nevladinić sa zadatkom zastrašivanja javnosti Srpske.

fazlic
19.08.2011., 08:52
Nisu li sarajevski Srbi izjavili sljedece :
"Alijina muslimanska vojska baca zivu srpsku nejac lavovima u zooskom vrtu u Sarajevu"
"Alijina muslimanska vojska drzi preko 20.000 Srba zatoceni na stadionu Kosevo"
Moj kolega cenzura pokazuje spiskove od crvenog kriza osoba koje su neke ubijene od strane VRS sa okolnih brda oko Sarajeva.
Branislav Dukic "logoras iz Sarajeva" izjavluje da je preko 4 godine bio u logoru u Sarajevu a ispostavilo se da je bio 4 mjeseca u vojnom zatvoru.

Sta je tu istina?

Ja ne znam ali bih zelio znati.

fjall_raven
19.08.2011., 09:07
Nisu li sarajevski Srbi izjavili sljedece :
"Alijina muslimanska vojska baca zivu srpsku nejac lavovima u zooskom vrtu u Sarajevu"
"Alijina muslimanska vojska drzi preko 20.000 Srba zatoceni na stadionu Kosevo"
Moj kolega cenzura pokazuje spiskove od crvenog kriza osoba koje su neke ubijene od strane VRS sa okolnih brda oko Sarajeva.
Branislav Dukic "logoras iz Sarajeva" izjavluje da je preko 4 godine bio u logoru u Sarajevu a ispostavilo se da je bio 4 mjeseca u vojnom zatvoru.

Sta je tu istina?

Ja ne znam ali bih zelio znati.

Nije li zvanična informacija vlasti Republike BiH bila da su Srbi do sredine 1993. godine pobili 200 hiljada Bošnjaka i desetine hiljada Bošnjakinja silovali?

Tvoji navodi su sporni prejeftini medijski izvještaji a laži koje sam ja naveo su zvanične informacije zvaničnih organa vlasti iz Sarajeva. I ti onda imaš obraza da pišeš to što pišeš...

garak
19.08.2011., 17:56
Nije li zvanična informacija vlasti Republike BiH bila da su Srbi do sredine 1993. godine pobili 200 hiljada Bošnjaka i desetine hiljada Bošnjakinja silovali?

Tvoji navodi su sporni prejeftini medijski izvještaji a laži koje sam ja naveo su zvanične informacije zvaničnih organa vlasti iz Sarajeva. I ti onda imaš obraza da pišeš to što pišeš...
Naravno da je tacno,ali u 2010 je situacija drugacija i prihvaceno je stvarno stanje!
Kod Srba je 2010 isto ko 1993 :ympeace::ympeace:
Dobro je pa niste u 15 vijeku,napredujete,hohoho

fazlic
19.08.2011., 18:08

Ziv i zdrav ni kilograma omrsavio nije. Cak i penziju prima.

cenzura
20.08.2011., 06:11
Posto je otkriveno da su neki likvidirani Srbi koje je evidentirao Medjunarodni Crveni Krst u bosnjackom logoru Viktor Bubanj ustvari poginuli od cetnickih granata, toliko sam bio frapiran da dugo nisam mogao doci sebi.
Pa zar i ti sine MCK da ucestvujes u cetnickoj podvali.Ovlas sam pogledao spisak poginulih civila u Sarajevu (nije bilo snage za detaljno proucavanje nakon gorepomenutog otkrica) i evidentna je cetnicka podvala sa jos nekoliko imena.Ako bi se neka sluzba pozabavila detaljnijim proucavanjem, sigurno bi pronasli jos slucajeva, i cudi me da vec nisu tako nesto ucinili.
Osim Ogija Cajevica koga je iz stana odveo Munir Odobasic i ZP mu bila u V.Bubnju, tu su i naredne podvale:

RUNDIĆ ZORAN (BUDIMIR) ,Iz stana ga izveo i ubio Alija Kapo is Stjenica,Rogatica.Neko vrijeme proveo u Zenici a sada zivi u Boljakovom potoku u Sarajevu.

BOŠKOVIĆ RADIVOJE (JEFTO) ,trener plivanja, odveden iz svog stana V.Kecmanovica 18,Odveo ga izvjesni Kemo za koga se govorilo da "jede žive četnike", nađen zaklan sa plastičnom kesom na glavi na Darivi.

BRATIĆ VIDA (MILUTIN) Osumnjičen Mirsad Bungur-Munja, ubijena sjekirom na kućnom pragu u Pofalićima 4.8.1992. godine.
DRAŠKOVIĆ RADOMIR (MILAN) odveden iz svoga stana u ulici Hrasnička cesta u Hrasnici, usmrćen batinanjem u OŠ A.Šantić 8.jula 1992.godine, poslije žestokog mučenja udavio ga na očigled ostalih zatočenika Gadžo Senad.
GRAHOVAC RADE ,penzionisani milicioner, ubijen i mrtav obješen u svome stanu na Koševu, na osnovu dokaza sudskog vještaka Alić Ramiza koji je vršio obdukciju Rade je mrtav obješen.
JANKOVIĆ JAGODA (ĐORĐO) (1949-1992) stanovala u ul. Trg Pere Kosorića br.4., optužena da je snajperista jer se ranije bavila sportskim streljaštvom, pretučena, silovana od strane Amira Huskića u logoru osnovne škole Vladimir Nazor u Hrasnom. Nakon toga su je odveli na liniju gdje su se nad njom seksualno iživljavali muslimanski vojnici. Nakon toga Ismet Tinjak vratio je Jagodu na raskršće Triglavske i Varaždinske ulice, tu su joj odsijekli dojku i šutirali je po ulici. Na kraju je odvedena u kuću Gavra ćeranića, posuta benzinom i zapaljena.
KOSORIĆ NEBOJŠA (VELJKO) (1955-1992)Stanovao u ulici Hadžiristića br. 1. preko puta hotela "Evropa". Ubio ga Eminagić Enver koji je radio u "Izvršnom vijeću" koji je poslije toga pobjegao u Tursku a poslije povratka iz Turske iselio se u Dansku.
KOŠARAC JOVO (DRAGOJE) (1964-1992)Odveden 18.5.1992 godine iz stana na Bistriku. Poslljedni put viđen kako ga naoružana lica vode prema Pivari. Tu mu se gubi svaki trag. Posmrtni ostaci nađeni na Bentbaši.

PEŠIĆ LEPOSAVA (1943-1992),odvedena 25. ili 26. 6. 1992.g.iz svog stana u ul. Tome Masarika br. 9. Izjutra je odveden njen sin Pešić Duško dvadesetogodišnjak, koji je masakriran i bačen u kontejner. Popodne je majka Ljeposava otišla da ga traži, ubijena je, leš je izbacila Miljacka. Osumnjičen Hadžiomerović Fahro.

ĐURIĆ MARKO (PERO) (1951-1992),Odveden u maju 1992. godine iz svog stana na Dobrinji II. Ima dokaza da je ubijen na obližnjem parkiralištu a tijelo mu bačeno u Miljacku.
Ima toga jos, ali ko ce cetnicima vjerovati.Cudi me kako nisu i ovako nesto izmislili:

Šehovac Danila Mirko zvani Lola

rođen 1926..godine u.Gornjoj Presjenici

nepokretan, dvadeset godina bio vezan za postelju, zaklan 7.7.1992. godine, glava mu odvojena od tijela i nataknuta na kolac zajedno sa šubarom, izvršioci Mulaosmanović Alija, Kupusović Himzo, Ploskić Zajko, Glavu mu odsjekao Ploskić Salem, koji sada živi u Švedskoj.

ummagumma
20.08.2011., 09:52
Ziv i zdrav ni kilograma omrsavio nije. Cak i penziju prima.

Garant prima peMziju od FBiH (što je logično, jer sve što je u životu stekao, stekao je u Teheranu).

Još ako ima sreće, izdaje stan negdje na Grbavici mrskom okupatoru, nekome iz OHR-a ili OSCE-a...

fjall_raven
20.08.2011., 10:15
Garant prima peMziju od FBiH (što je logično, jer sve što je u životu stekao, stekao je u Teheranu).

Još ako ima sreće, izdaje stan negdje na Grbavici mrskom okupatoru, nekome iz OHR-a ili OSCE-a...

Penziju će tek dobijati uz FBiH, oko toga se vodi sudski spor težak stotine miliona KM.