PDA

View Full Version : Da li citate smrtovnice u novinama?

akbar
01.03.2011., 17:38
Ja citam, redovno a ako me pitate zbog cega, ne znam tacno. :)

makijaveli
01.03.2011., 17:57
Ja jok. Tamo me sigurno nema (provjereno) a ja citam samo listove gdje me ima.

almond eyes
01.03.2011., 18:45
Ja citam, redovno a ako me pitate zbog cega, ne znam tacno. :)

Je li procitas sve,od pocetka do kraja:D

Ja ne,deprimira me,bude mi zao,pogotovo ako procitam neku posvetu,odmah mi se place.

sanjanka
01.03.2011., 20:08
Previše se loših stvari dešava i ovako, ne bih mogla to čitati.
Jednom sam slučajno preletila i plakala ko kišna godina, od tada te listove u novinama preskačem.

cheguevara
01.03.2011., 20:26
Pliva, bez brige za našeg istaknutog kolegu. Mlad čovjek, zdrav. Ne vjerujem da će se iko tako brzo obradovati, a ko se tome raduje zaslužuje da mu poručimo: ko nam o zlu mislio... http://cosgan.de/images/midi/verschiedene/p025.gif

Evo par "veselijih".

http://img74.imageshack.us/img74/7039/zaluduqk1.jpg
http://img182.imageshack.us/img182/3546/kriminalqw7.jpg
http://tuzlalive.ba/portal/wp-content/uploads/posmrtnica_tl.jpg
http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs459.ash1/25236_361554707565_555442565_3612345_5044033_n.jpg
http://i51.tinypic.com/e6uo92.jpg
http://www.index.hr/images2/Osmrtnica_h11ajduk.jpgvvvvv.jpg

Samo još zamislite podebeo divlji kesten i rajsnedle na četiri ćoška.

plivadon
01.03.2011., 20:52
Evo dajem sebi opomenu , prvi sam poceo .
Da popravim stvar javno izjavljujem da nikad ne citam smrtovnice .

josip_mo
01.03.2011., 21:24
Ne, niti crnu kroniku, ni horoskope. I uvjek me čudi što to ljudi čitaju. Kontam: Pa neće im valjda to uljepšati dan?

Ali iako preskočim to, odem na sport kada tamo moji klubovi i reprezentacija izgubili i onda opet tužan!

:p

almond eyes
01.03.2011., 22:46
Vratite se na temu:)

@makijaveli

@BH ultimativ

toplo preporucujem primirje

ili ako zelite nastaviti imate pp.

Ne kvarite temu iz obzira prema ostalim forumasima.

akbar
01.03.2011., 23:08
@almica, nista ne brisi sve napisano vrijedi :)

Ja dnevne novine citam od kraja, pa oni oglasi sitno pisani, a i nista mi ne treba, smrtovnice lijepo krupna slova, slike. I citam posvete, pitam se da li su umrlim za zivota izgovorili onoliko lijepih rijeci kako ih ispisu u smrtovnicama.

cheguevara
02.03.2011., 00:13
I dalje bez okvira!

http://www.leksikon-yu-mitologije.net/files/n13877025585_7270.jpg

a ovdje se osjećam nekako poražen =P~

http://slike.hr/slika/hg7.jpg

Najvažnije je da nema ramova. Crnih, zelenih, plavih. Nikakvih!

plivadon
02.03.2011., 06:48
I dalje bez okvira!

Kako bih puc'o penale

almond eyes
02.03.2011., 15:55
De,vas dvojica,malo se uozbiljite na ovako ozbiljnoj temi:)

Queen
02.03.2011., 15:58
Kako bih puc'o penale
Garant bi svaki put pogodio direktno "golmana".

almond eyes
02.03.2011., 16:04
Držite se teme:)
Sumnjam da je autor uvodnog posta ovako zamislio dalju diskusiju.

Queen
02.03.2011., 16:10
Evo da se drzim teme.
Ovdje u Danskoj nema smrtovnica u novinama koje ja citam.
A smrtovnica je nazalost bila razlog da se ukljucim na forum Dnevnog Avaza.

akbar
02.03.2011., 16:12
Držite se teme:)
Sumnjam da je autor uvodnog posta ovako zamislio dalju diskusiju.

Nisam vala, fudbal mi nije jaca strana :). ali mi ne smeta, slucajno postavih temu, inspirisan jutranjim citanjem novina, a ja smrtovnice sve citam, nekako mi iskrenije od onih vijesti na prednjim stranama. I imena su istinita, i dogadjaj sto u ostalim vijestima i nije slucaj.

almond eyes
02.03.2011., 16:19
Evo da se drzim teme.
Ovdje u Danskoj nema smrtovnica u novinama koje ja citam.
A smrtovnica je nazalost bila razlog da se ukljucim na forum Dnevnog Avaza.

Inace,covjek se stvarno rastuzi kad vidi da polovicu novina zauzmu smrtovnice:(
Narocito je tuzno kad pogine ili umre neko mlad,toliko ljudi se sjeti da ga posljednji put pozdravi i javno pokaze koliko im je umrli znacio.
sad se i ja rastuzih,odoh:D

akbar
02.03.2011., 16:29
Inace,covjek se stvarno rastuzi kad vidi da polovicu novina zauzmu smrtovnice:(
Narocito je tuzno kad pogine ili umre neko mlad,toliko ljudi se sjeti da ga posljednji put pozdravi i javno pokaze koliko im je umrli znacio.
sad se i ja rastuzih,odoh:D

Nemoj, nisam to htio, da neko bude tuzan :), i to je zivot.

Smrtovnice su biznis, znas koliko kosta jedna? puno, jako puno.

ne mogu svi to ni platiti, ne mora znaciti da ono sve sto pise tamo da je istina (znam ima i istine) ali ima ih puno onako, komsiluka radi.
Meni je isto pitanje u glavi, vec ga i napisah:da li su umrlom za zivota rekli koliko im znaci, jer kada ode, mozda to ne cuje, ne vidi, mozda ne cita smrtovnice (e ovdje ce me oni sa onih mojih reli tema naruziti ali rizikujem).

Almice, nema suza, ovo je vesela tema, vidi onog golmana.

almond eyes
02.03.2011., 18:16
Sumnjam,dok je covjek ziv sto drugih stvari mu je vaznije,osim reci svom najblizem koliko mu znaci,a kad neko umre samo ostaje to,jedno kajanje, i ono se pokusava kompenzirati preko osmrtnice.
Sto vece kajanje,veca osmrtnica.

akbar
02.03.2011., 18:32
Sumnjam,dok je covjek ziv sto drugih stvari mu je vaznije,osim reci svom najblizem koliko mu znaci,a kad neko umre samo ostaje to,jedno kajanje, i ono se pokusava kompenzirati preko osmrtnice.
Sto vece kajanje,veca osmrtnica.

tako nekako, slazem se, i ja to cesto pomislim.

naravno ima i onih iskrenih.

cheguevara
02.03.2011., 21:49
De,vas dvojica,malo se uozbiljite na ovako ozbiljnoj temi:)

Pliva, bez penala, ako je moguće.
Almice, mogu li korneri, slobodnjaci? Neki centaršut? Ili makar k'o nekad, tri kornera - penal?:confused:

cheguevara
02.03.2011., 22:09
A sad ozbiljno.
Podijeljena su mi osjećanja kad su smrtovnice u pitanju. Kao i sve u našem društvu i ovdje se često izlazi iz normale pa smo svjedoci da neki krimos upucan na ulici od strane suparničke bande, u ratu oko tržišta droge ili talova, dobije više "ramova" nego neko ko je debelo zadužio ovo društvo i ko je čitav život o dobru radio.
Ono tužno, što vam se za duži period ureže u pamet su osmrtnice mladim ljudima, tek na početku života koji su imali nesreću da budu na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme, ili da ih zlo bolesti odnese i ukrade od najdražih. Znam dosta o tome i nisam srećan zbog toga. Zato onaj humor, koji baš i nije na mjestu, priznajem, kao otpor i moja borba za malo više svjetla i vedrine. Teško je to objasniti, ali vjerujte mi na riječ. Na kraju krajeva, ko nije osjetio na ovaj način, osjetio je rat. A gdje ćeš crnje i strašnije.
Dakle, dogodi se da pogledam, ali onda neko vrijeme nisam ni za šta.
I neka mi oproste svi koje sam na neki način uvrijedio onim postovima naprijed. Nije mi bila namjera.

akbar
02.03.2011., 22:18
Pliva, bez penala, ako je moguće.
Almice, mogu li korneri, slobodnjaci? Neki centaršut? Ili makar k'o nekad, tri kornera - penal?:confused:

Almice, molim te reci mu da ne moze, jer kakav je namjerno ce igrati rukom.:)

ps.niko se che sigurno nije naljutio,jer slike su na mjestu ;), a i fudbal je fudbal, a i ova tema je nastala kao bijeg od nekih drugih tema. Smrtovnice su nekakva slika stanja danasnjeg, jer svi smo tako blizu tok okvira, ali srecom ne znamo tacno kada.

fazlic
03.03.2011., 02:06
Malo prije citao ove Avazove i znas kako sam bio veseo.

cheguevara
03.03.2011., 02:10
Malo prije citao ove Avazove i znas kako sam bio veseo.

????

fazlic
03.03.2011., 03:52
????
Nisam nasao svoje ime.

fazlic
03.03.2011., 04:17
I dalje bez okvira!

Najnovije sa www.avaz.ba (http://www.avaz.ba)

1540

1541

plivadon
03.03.2011., 04:19
Smrtovnice najradije citaju maratonci. Kad su u finisu onda svako manje godiste koje procitaju smatraju za pobjedu .

almond eyes
04.03.2011., 19:00
A sad ozbiljno.
Podijeljena su mi osjećanja kad su smrtovnice u pitanju. Kao i sve u našem društvu i ovdje se često izlazi iz normale pa smo svjedoci da neki krimos upucan na ulici od strane suparničke bande, u ratu oko tržišta droge ili talova, dobije više "ramova" nego neko ko je debelo zadužio ovo društvo i ko je čitav život o dobru radio.
Ono tužno, što vam se za duži period ureže u pamet su osmrtnice mladim ljudima, tek na početku života koji su imali nesreću da budu na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme, ili da ih zlo bolesti odnese i ukrade od najdražih. Znam dosta o tome i nisam srećan zbog toga. Zato onaj humor, koji baš i nije na mjestu, priznajem, kao otpor i moja borba za malo više svjetla i vedrine. Teško je to objasniti, ali vjerujte mi na riječ. Na kraju krajeva, ko nije osjetio na ovaj način, osjetio je rat. A gdje ćeš crnje i strašnije.
Dakle, dogodi se da pogledam, ali onda neko vrijeme nisam ni za šta.
I neka mi oproste svi koje sam na neki način uvrijedio onim postovima naprijed. Nije mi bila namjera.
Nije rijec o vrijedjanju s tvoje strane,niti se neko nasao uvrijedjen.
A,sto se tice " bjezanja" od citanja smrtovnica,nije mi nista cudno to sto si rekao.Svi mi,kojima nije ugodno citati smrtovnice,bjezimo od nekih ruznih stvari,pa ili sutnjom,ili salom.Svako na svoj nacin.

akbar
04.03.2011., 20:39
"Rana koja se krije, sporo i teško zaceljuje."

Ivo Andrić

pa mozda oni koji pisu smrtovnice pokusavaju da tako "potrose" svoju bol :(

cheguevara
04.03.2011., 23:30
"Rana koja se krije, sporo i teško zaceljuje."

Ivo Andrić

pa mozda oni koji pisu smrtovnice pokusavaju da tako "potrose" svoju bol :(

Ima tu dosta istine. Ali samo ako je istinska bol i tuga u pitanju.
Samo tada je teško naći prave riječi.

mermaid
18.03.2011., 19:28
Kada čitam novine, naravno da pročitam i smrtovnice..i svakim danom ih je sve više i više.
U redu su mi smrtovnice kao obavijet o nećijoj smrti, obavjest za sahranu, dženazu, tevhid...ali kada kroz objavljenu smrtovnicu pročitam izravno obračanje umrlom, spopadne me jeza. Pa znaju li ljudi da oni tamo ne čitaju novine:).

Danas na primjer vidjeh ovo pisano umrlom N.N.:

'Dragi brate, daiđa i šura,

prođe godina od tvog iznenadnog odlaska.
Od sudbine te nismo mogli sačuvati...'

I meni umjesto da bude žao čovjeka, ja se počnem smijati.

Da li ljudi znaju kako pišu i šta pišu i na šta liće ovakvi tekstovi?

akbar
18.03.2011., 20:26
Kada čitam novine, naravno da pročitam i smrtovnice..i svakim danom ih je sve više i više.
U redu su mi smrtovnice kao obavijet o nećijoj smrti, obavjest za sahranu, dženazu, tevhid...ali kada kroz objavljenu smrtovnicu pročitam izravno obračanje umrlom, spopadne me jeza. Pa znaju li ljudi da oni tamo ne čitaju novine:).

Danas na primjer vidjeh ovo pisano umrlom N.N.:

'Dragi brate, daiđa i šura,

prođe godina od tvog iznenadnog odlaska.
Od sudbine te nismo mogli sačuvati...'

I meni umjesto da bude žao čovjeka, ja se počnem smijati.

Da li ljudi znaju kako pišu i šta pišu i na šta liće ovakvi tekstovi?

Meni je to kako ti kazes obracanje sasvim normalno,tako bol prividno bude manja.Tako napisu i ono sto mozda za zivota nisu napisali ili rekli umrlom licno,lakse im bude.

ps.A mislim da oni u dzenetu ne citaju novine, samo oni u dzehenemu ih citaju jer im tako muke budu vece.:D

almond eyes
18.03.2011., 21:30
na šta liće ovakvi tekstovi

Na izrazenu bol,tugu ili sta vec zele da izraze ozalosceni:)

mermaid
18.03.2011., 21:44
Na izrazenu bol,tugu ili sta vec zele da izraze ozalosceni:)

Slabo su oni dočarali svoju bol :(...za moj pojam ovo nije nikakav naćin iskazivanja boli. Ako im je ovo rasterećenje, onda neka pišu i obraćaju se u prvom licu nekom svom umrlom, možda i čitaju, ko zna :).

Neka mi niko ne uzme za zlo i meni je žao umrlih, ali svi putujemo, pa će se i naše smrtovnice jednog dana naći u novinama.
Onom ko ostaje iza mene reći ću da mi se ne obraća na ovaj naćin, jer ne vjerujem da ću to tamo čitati....i da sve ove lijepe riječi što bi se našle u smrtovnici želim da čujem dok sam živa :). Poslije nema koristi.

akbar
18.03.2011., 22:40
Slabo su oni dočarali svoju bol :(...za moj pojam ovo nije nikakav naćin iskazivanja boli. Ako im je ovo rasterećenje, onda neka pišu i obraćaju se u prvom licu nekom svom umrlom, možda i čitaju, ko zna :).

Neka mi niko ne uzme za zlo i meni je žao umrlih, ali svi putujemo, pa će se i naše smrtovnice jednog dana naći u novinama.
Onom ko ostaje iza mene reći ću da mi se ne obraća na ovaj naćin, jer ne vjerujem da ću to tamo čitati....i da sve ove lijepe riječi što bi se našle u smrtovnici želim da čujem dok sam živa :). Poslije nema koristi.

Ako ovo svojima kazes ili napises i oni ispostuju onda je to u redu.

Svi smo razliciti srecom i bol a i sreca su nam razliciti i drugacije ih pokazujemo.

A kako ti kazes, ko zna mozda citaju (ja eto vjerujem da citaju) :) oni kojima su te rijeci namijenjene.

almond eyes
19.03.2011., 15:32

Ko cita,a ko ne cita neznam.Niko se s one strane nije vratio pa da nam kaze sta se tamo radi,stize li stampa,kakve su cijene i sl.
Sasvim je uredu,kako velis,da se osjecanja i paznja posvecuju osobi dok je ziva,ali ostanu ta osjecanja u nama i nakon smrti,a sta s njima?
Nekad je bol neizmjerna,pa ljudi pisu krijuci, citava pisma svojim umrlim ,kad su sami pricaju s njima,mada znaju da su sami,a kamo li da nece napisati par rijeci u smrtovnici.
Onome ko je osjetljiv i razuman i jedna rijec kojom je iskazana bol je teska za citati,i suze covjeku krenu.Zato ne mozemo reci da slabo iskazuju svoj bol kroz smrtovnice.