PDA

View Full Version : Poziv našim sugrađanima u Dijaspori-TEME NA FORUMU

15.07.2008., 00:32
Forumski prijedlog

Pozdravljam sve naše sugrađane koji žive,rade i probijaju se kroz život u drugim zemljama Evrope i svijetahttp://i262.photobucket.com/albums/ii120/ghozic/smile.gif

Odmah ću preći na konkretno, pošto ionako niste navikli na duge tekstove,diskutovanje, i gubljenje vremena :mrgreen: .

Pozivam vas da se aktivnije uključite u rad foruma,odnosno pisanje tekstova i vaših razmišljanja.Za solidnu temu je nekad dovoljno i iznijeti neku sasvim običnu vijest iz lokalne sredine u kojoj živite.

Isto tako,ne vrti se svijet oko politike i naših svakodnevnih razglabanja ko je kome šta rekao-mislim na političare i slično.
Mislim da imate dovoljno prostora da nama koji živimo u Bosni,opišete svoju svakodnevnicu i život koji proživljavate.
Mnogo je laži i poluinformacija o vašem radu,zarađivanju i uslovima života u stranim zemljama.
Mnoge političke kreature pokušavaju da uberu poene pričajući bajke prema dijaspori,i tražeći pretežno vaše teško zarađene novce za svoju političku struju.

Ono čega sam ja svjestan je naprimjer to,da bez novaca koje vi šaljete veliki broj ljudi u BiH ne bi sastavio kraj s krajem.S druge strane često se može čuti ponižavanje ljudi iz dijaspore,i kolektivno nazivanje istih raznim ružnim imenima,uz prezir.
Pri tom mnogi zaboravljaju da niste birali svoju sudbinu,niti svoje obrazovanje ,niti svoj posao,već da ste bili prisiljeni raditi sve što je potrebno da sačuvate goli život i egzistenciju.

Ja vas pozivam da pišete o svemu što predstavlja vaš život van Domovine.

Pišite o lijepim stvarima,navikavanju na novu zemlju boravka,pišite o tamošnjim običajima i vašem slaganju ili neslaganju sa domaćinima :mrgreen:

Pišite i o ljubavi i braku ,djeci i njihovom školovanju,vašim problemima..

Zašto bi to bilo dobro?

Jednostavno,Forum nije samo mjesto gdje se vode kojekakve diskusije o politici i proteklom ratu,ili gdje se izmjenjuju razna pametovanja ljudi koji su obrazovani ili znaju pričati..već je također i internetska pričaonica u okviru novine koju godinama čitate.http://i262.photobucket.com/albums/ii120/ghozic/book.gif
Sva vaša iskustva i informacije, mogu biti na korist nekom drugom ko čita i diskutuje na Forumu,ili čak samo da se ljudi opuste i zabave na svom internet dijelu domovine[http://i262.photobucket.com/albums/ii120/ghozic/smile.gif

Smiješno je možda na prvi pogled,ali čak i tema o hrani u zemlji u kojoj živite je zanimljiva za Forum,ili priča o tome kao je neko od vas naučio jezik ili neki posao..

Dakle,pokušajte,onoliko koliko možete i koliko vam vrijeme dopušta,a moderatori su tu da vam pomognu :mrgreen: i slobodno se javite privatnim porukama bilo kome od nas.

Pitanja o postavljanju tema i slično možete postaviti i NA OVOJ TEMI..

Hvala.http://i262.photobucket.com/albums/ii120/ghozic/bih.gif

hara
15.07.2008., 11:51
svaka cast na ideji! Javit cu se kasnije i opsirnije.

becks
15.07.2008., 12:25
Dobar dan svima
Ja sam jednom vec rekao kako je nama ( VECINI ) koji zivimo vani.
Evo ovako ja cu poceti ...

Ako zelis da zivis kao covjek u inostranstvu mozes da zivis od svoje i zenine plate solidno.Imas dobar stan, dobro auto , jedes normalnu hranu, izades sa zenom i djecom jednom mjesecno na veceru ( ne skupu )i to je to.
Pola od zaradenog ode u stan , vodu , struju , grijanje i benzin.Znaci ostane jedna plata za zivot , odjeca obuca , hrana i djecije potrebe.

Ako zelis ti, tvoja familija da zivite normalno, ne mozes realno nista ustedjeti nego mozda samo za put u TU NASU BOSNU I HERCEGOVINU,kao sto neko rece neki dan JADNU.
Znaci da ne mozes imati i pare i dobar zivot , moras izabrati ili jedno ili drugo..

Ali na nasu nesrecu ( vecina ) se opredjeljuje za ono po meni katrastofalno PARE.
PARE I SAMO PARE

Poznajem dosta naseg naroda koji zive kao prosjaci vani da bi ustedjeli , napravili kucu vecu od komsije ,i sta ti ja znam.
A mi sami gdje smo mi u tome...?
Nikad nista ne kupuju vani , nema teletine , rostilja , pive i za mene normalnog zivota.
Kada se trebaju kupiti farmerice,kaze frajer ( posto prvo pogleda cijenu )ahhhh ne znam ne svida mi se kroj, sta ja znam ne odgovara mi boja. I onda pravac u BiH na odmor i na prvu PIJACI i kupi sebi za 10 evri farmerice ( a doticna osoba zaradi neto 2000 eura ) od toga plati usranu sobu pola -pola sa nekim strancem od 200 evra.Jede samo sendvice da se nebi slucajno potrosio( nedaj boze udebljao ),i tako potrosi za mjesec 200 evra i to je sve.Znaci ustedi oko 1800 evri svakog mjeseca.

Opa neko ce reci zar ne, ta osoba ima sve .Ta osoba ima pare ,a zivi kao STOKA , radi svaki dan , svaki dan znaci , dode kuci pojede jedan sendvic i spavanje i tako vec radi godinama.Ode u Bosnu i Hercegovinu i ne izade iz kuce samo kako kaze IDEM MALO PROSETATI .Ljudi moji pa zar je to moguce.Pa nema tog novca za koji bih ja to radio.

Toliko za pocetak javi cu se ponovo idem sada raditi nastavak slijedi.

sabaheta brkic
15.07.2008., 16:16
Veliki pozdrav svim nasim zemljacima ma gdje bili !!!
Ja sam se vec jednom oglasila s obrazlozenjem kako se zivi u Norveskoj .Stigli smo kao i mnogi drugi 1993 taman za sinov rodzendan.
Prvi utisak je bio strasan tudzi jezik ,kultura nacin zivljenja i razmisljanja .Paniku smo dobili ,djeca mala a mi izgubljeni sto od posljedica rata ( stigli smo iz Orebica gdje smo bili nastanjeni )a sto od soka- kako i sta dalje ?????
Selili smo se iz jedne do druge opstine ili mjesta ,sve kao iz bajke al sve mrtvo i bez zivota .Tako smo se 1994 god.nastanili u jednom malom mjestu ili Fjordu .Planine do neba imala sam osjecaj da sam u nekom obrucu i da me steze .i Moj brat je bio s nama -samac .Prva pomisao je bila da cu poluditi ,da jedini konakt s svijetom jeste nebo i da helikopteri prenose postu .
Stvarno ,prve 3 godine su bile mora .Odmah smo se uhvatili posla, cistila sam po kucama i znojila se da razumijem sta mi pricaju .Muz je dobio posao na gradzevini ,djeca u skolu .
Brat polu lud hodao okolo i crtao mracne slike svoje jadne sudbine .Nasa kcerka je imala 12 godina,a sin 7god., ucili su dobro i radili sa mnom -prali kuce ,brali jagode i kupine da bi mogli sebi priustiti bolji zivot, a visak novca smo slali u Bosnu .
Puno se pomoci poslalo i nije nam zao ,lijep je osjecaj pomoci ljudima jer smo i sami dobijali pomoc .Godine su prolazile ,navikla sam se i na planine ,i samocu i na sve ostalo .Ucili smo jezik pokusali da se na neki nacin integrisemo u drustvo .
Djecu ucili da vole svoju Bosnu a bogami i svoju Norvesku .Nedostaje nam Bosna a volimo i ovu drzavu sta ce mo poslije toliko godina ona je dio nase duse .Djeca odrasla otisla u svijet ,radili su od malih nogu teske poslovve i tokom svoga skolovanja usput nam je kcerka objevila pjesme o ratu na Bosanskom i sama prevela na Norveski jezik .Usle su u Antalogiju Norveske literature .
Danas je doktor nauka na Oxfordu sin u KIni ,moj muz boluje od raka pluca i dalje se borimo da ostanemo samo dobri ljudi i da volimo svoju Bosnu i nas *****luk i naravno Norvesku .I da napomenem brat mi je umro od raka prije 3 godine na mojim rukama i sad eto neam vise nikoga svoga u blizine al imam sjecanja i uspomene ,Divlji konj!!!!

oo7
15.07.2008., 17:52
Pozdrav i Selam svima...

Zivot vani se sigurno nemoze porediti sa zivotom u Bosni,ali ima mnogo ljudi vani koji tuguju za bosanskim zivotom,nisu nekad vazne pare,sva ta materijalna dobra,rahatluk je bitan brate.Sto ga mi vamo nemamo,ustvari bolje receno,nemamo vremena
da o tome razmisljamo,ljudi se samo brinu ko ce vise para zaradit.
Kako kupiti ili napraviti vecu kucu ili sta.
Malo je onih koji mogu imati normalan zivot,sta to znaci,
da umjereno rade,da sebi priuste lijepu odjecu,da si nadju vremena za izaci.
A ne,to kod vecine nasih ljudi ne postoji,mnogi ili jesu ili ce vec uzeti kredite,i to je to.
Cak i das zeli neki lijep zivot,mislim opusteniji nemoze i nesmoje to da radi.
Ustvari da bi vratio 100,000evra kredita od cega treba osim zivotnih namirnica jos i stan placati,struju,vodu i sve to.
Dakle sta hocu da kazem,zivot mu je programiran,
rad,rad i moram da radim....

Nazalost je malo onih koji razmisljaju,da nije sve ako imas kucu ili stan,vozis auto od 35000evra,a sa druge strane,nemas prijatelja,neobilazis rodbinu,izolovan si od svakog...

Postajes da razmisljas kako je zivot samo ono sto ti imas,postajes sam sebi stranac...

Toliko dragi moji bosanci,htio sam namjerno da udjem u samu sredinu zivota nasih ljudi vani..

Nastavak slijedi,neki drugi put,budite mi zdravi i veseli...

egi
15.07.2008., 22:10
Copy'Paste mog posta sa druge teme

Jos samo da napomenem da bi bilo fino da se upise u kojoj zemlji zivite.

Ovdje je problem sto se zivi brzim tempom zivota. Vrijeme kao da leti a u Bosni ide lagano tako da mozes i raditi, i otici gdjegod, druziti se itd.
Nas jednostavno vuce nostalgija i nista vise. Ima evo i ovdje preko 10 000 Bosanaca u ovom gradu. Imam rodbine koliko hoces, komsija samo iz moje ulice ima preko 20 a kamoli iz grada. Opet nije to to. Covjeku uvijek nesto fali. Kada zivis u Bosni muci te nepravda, nemanje dovoljno novca, nacionalizam. Vidis dijasporce. Dolaze sa dobrim autima razbacuju se s parama. Svi ih vole..U tih par sedmicu sto su tu, normalno obilaze rodbinu, prijatelje, kupe dobar poklon i onda covjek pomisli: pa vidi ovi plivaju u parama.
Poslije te demonstracije bogatstva covjek se vraca u svoju novu domovinu. Pocinje rad, placanje racuna i stednja za iduci put. Ja sam 7 puta u 7 godina isao u Bosnu iz Amerike. Uzmimo samo koliko treba love za karte, boravak u Bosni, placanje racuna ovdje i sjetimo se, ovdje nema plate kada se vratis jos 2-3 sedmice. Elem treba mnogo raditi, stediti i potrositi u Bosni. Sad ti vidi jeli bolje rintati ovdje ili bilo gdje u svijetu, pa sve to potrositi u Bosni u onaj jedan mjesec. Amerikance se cudom cude kada cuju da mi uzimamo mjesec neplacenog i idemo preko bare. Vecina naseg svijeta je jako snalazljiva tako da se i to moze ali dokle?
Pitaj se jesili spreman ostaviti posao do 3 sata popodne, odlazak na kafu sa jaranom poslije. Svracanje u prodavnicu kod komsije, usput te zovne drugi jaran:"Hajd na rostilj!" Napijes se ko lud kod njega. Sutra opet na posao. Zakasnis jedno sat i kazes gazdi "Joj jesam mahmuran" on se samo nasmije i kaze "e jesi lud".
Taj balkanski mentalitet ne mozes nigdje naci. Ako je u pitanju lova i ako mozes sve ostaviti zbog toga onda ne bi trebao biti problem.
Jedini nacin da fino zaradjujes i inostranstvu je da zaboravis Bosnu na jedno 10-ak godina. Eh tako bi mogao da imas sve sto hoces.

iceman
16.07.2008., 22:56
o ovoj temi bi se moglo pisati dugo dugo,ali ja cu skratiti.

zivim u Holandiji vec skoro tri godine.
zemlja kao zemlja je fina ali nije to to.
ja opet letim u Bosnu.
bio sam u martu pa opet u maju.i idem sad u agustu pa opet u oktobru.
sve pare na to potrosih.jbga kosta svaki odlazak al meni nije zao.
razlika izmedju Bosne i ostalih zemalja je samo sto u Bosni narod nije zakonom zasticen.
u evropi kao i americi i ostalim zemljama je sistem;sto ti drzava dadne to ce ti i uzeti,a ti ako se snadjesh malo i ostat ce ti
kada u Bosni bude sistem kao sto je bio u SFRJ nesto ce dole i biti.
dok god su politicke stranke nacionalne,i dok ima mrznje u narodu,zaviti i pakosti ne moze se ici naprijed.
u evropi se zivi drugaciji zivot,tj.svako za sebe sto nama bosancima ne odgovara jer nismo naucili.
ali zato oni mogu napredovati,barem malo dok se mi tj.bosna samo unazadjujemo.

eto to bi bilo ukratko :)

10.10.2008., 16:34
POzdravljam sve nase sugradzane u inozemstvu a i u nasoj domovini

11.10.2008., 20:46
pozdrav jabi prvo poceo od ovog becksa.neznam u kojoj zemlji zivis ali predpostavljam daje to bjedna njemacka i vidim da nemas pojma o zivotu u evropi
i sa tim farmericama s pijace pa dobro zar bi ti obukao nesto od turskog ili kinezkog ili sandzackog ukocenog smeca na sebe za 20km ako vec mozes kupit gabu ili gstar na snizenju za te iste pare to ne kontam al et mozda ti nemas vremena za setnje gradom po radnjama

a sad da vam nesto kazem o sebi ja volim otici u bih i odmorit se od ovog stvarno kako reci nego dosadnog sistema i svega ovoga sto nije bosnjo navikao nisam jedan od onije sto kupuje nova auta dabise dokazao kako nista nemam vrjedno u sebi pa trazi to kroz ta dokazivanje imovinom mislim daje to vise za ljude iz bih nego za mene ja sebe gledao kao vrjednu osobu u svim pogledima tako da probam sebi priustit ono sto mi se svidza i sto volim imat

da vam ispricam nesto prosle godine sam bio u bih i pozoveme jedan drug na pecenje kod sebe kuci radi kucu pa et zaklo jagnje majstorima i sebi a jedan vodoinstalater mu tu radi i fraer vozi novi model pasata bez boje hehe a sam od maltera zat to nije vama smjesno koje su to praznine u ljudima koi zive u bih sa cim to oni probaju ispunit

da ispricam jos nesto otisao sam u bih i malo do jednog druga iz sw u iljasu ima stan i tako veli ajdmo malo prosetat do jednog kafica na kafu odemo tako kafic se zove mistick stvarno tarasa fina bas merak hladovina a kafic ko kafic rupa obicna mali na ugao meni bas bezze i tako mi sjedimo i malose zezamo kad prodzose dve dobre plavuse a neko povika jebote jesu ove svedzanke dobre neznam odakle su cure bile al su bile bas dobre a na toce sve onaj gazda kafica ko tije iz sw iz neke dzungle prije rata pase tamo malo nasminkale i sredile dabise ovdje malo folirale kad podzu u bih u gepeku im carinici prvo sto nadzu toje motorna pila i uhvatise smijat kao nsads je on provalio nekog upm jaga onako bjedno gledam i tosu nasi uspjesni biznismeni koi tako primitivno razmisljaju veze s vezom nemaju nisam znao da mjesto rodzenja za neke ljude u bih odredzuje vrjednosti jedne ljepe osobe ili je to samo bilo ono daje se on ipak tu osjecao ne vredan kao neki gazda pa proba nesto extra ljepo dovest u nivo sa sobom glupim i ruznim sto niko za njim i ne pogleda nije ni svjestan daje niko i nista i svi oni sto ga pozdrave tosu oni levati koise slepaju drugima za jednu popisanu kafu toje to sto boli bosance u bih bez obzira sta radili ili imali ipak se pokaze koliko primitivno razmisljaju

toliko za sad

atheist
14.10.2008., 18:32
Uh, procitah 20x ali ne shvatam sta si rekao/napisao. Ne znam jesi li "posao ili dosao". Jesi ti u nekoj zavadi sa tackama?

iceman
15.10.2008., 17:19
pozdrav jabi prvo poceo od ovog becksa.neznam u kojoj zemlji zivis ali predpostavljam daje to bjedna njemacka i vidim da nemas pojma o zivotu u evropi
i sa tim farmericama s pijace pa dobro zar bi ti obukao nesto od turskog ili kinezkog ili sandzackog ukocenog smeca na sebe za 20km ako vec mozes kupit gabu ili gstar na snizenju za te iste pare to ne kontam al et mozda ti nemas vremena za setnje gradom po radnjama

a sad da vam nesto kazem o sebi ja volim otici u bih i odmorit se od ovog stvarno kako reci nego dosadnog sistema i svega ovoga sto nije bosnjo navikao nisam jedan od onije sto kupuje nova auta dabise dokazao kako nista nemam vrjedno u sebi pa trazi to kroz ta dokazivanje imovinom mislim daje to vise za ljude iz bih nego za mene ja sebe gledao kao vrjednu osobu u svim pogledima tako da probam sebi priustit ono sto mi se svidza i sto volim imat

da vam ispricam nesto prosle godine sam bio u bih i pozoveme jedan drug na pecenje kod sebe kuci radi kucu pa et zaklo jagnje majstorima i sebi a jedan vodoinstalater mu tu radi i fraer vozi novi model pasata bez boje hehe a sam od maltera zat to nije vama smjesno koje su to praznine u ljudima koi zive u bih sa cim to oni probaju ispunit

da ispricam jos nesto otisao sam u bih i malo do jednog druga iz sw u iljasu ima stan i tako veli ajdmo malo prosetat do jednog kafica na kafu odemo tako kafic se zove mistick stvarno tarasa fina bas merak hladovina a kafic ko kafic rupa obicna mali na ugao meni bas bezze i tako mi sjedimo i malose zezamo kad prodzose dve dobre plavuse a neko povika jebote jesu ove svedzanke dobre neznam odakle su cure bile al su bile bas dobre a na toce sve onaj gazda kafica ko tije iz sw iz neke dzungle prije rata pase tamo malo nasminkale i sredile dabise ovdje malo folirale kad podzu u bih u gepeku im carinici prvo sto nadzu toje motorna pila i uhvatise smijat kao nsads je on provalio nekog upm jaga onako bjedno gledam i tosu nasi uspjesni biznismeni koi tako primitivno razmisljaju veze s vezom nemaju nisam znao da mjesto rodzenja za neke ljude u bih odredzuje vrjednosti jedne ljepe osobe ili je to samo bilo ono daje se on ipak tu osjecao ne vredan kao neki gazda pa proba nesto extra ljepo dovest u nivo sa sobom glupim i ruznim sto niko za njim i ne pogleda nije ni svjestan daje niko i nista i svi oni sto ga pozdrave tosu oni levati koise slepaju drugima za jednu popisanu kafu toje to sto boli bosance u bih bez obzira sta radili ili imali ipak se pokaze koliko primitivno razmisljaju

toliko za sad

treba ovaj tekst 3x procitati da se shvati.izvini ali gramatika ti je nula.poradi malo na tome :tmi:

flash
15.10.2008., 17:25
A tekst je toliko vazan da ga ti tri put procitati moras. Hm...

egi
15.10.2008., 19:28
Odavno nisam procitao gori tekst. Gramaticki je jako los i bez smisla.

Sta ti ovo znaci? Da covjek ne smije posteno raditi i imati dobro auto? Da li se mozda treba ugledati na tebe u ispijanju kafa po kaficima na coskovima ili u zicanju od stranaca?

meili
16.10.2008., 08:50
suvisno je pisati kako se osjecam ! vec godinu dana zivim u inostranstvu.tacnije receno u Aziji...grad u kojem ja zivim nema ni jedne osobe s prostora bivse Jugoslavije! cesto puta se desi kad me upitaju iz koje sam drzave da ljudi jednostavno ne znaju! Sledece pitanje je "na kojem dijelu svijeta je BOSNA???" kad sam tek dosla ovdje bilo je interesantno upoznavati zivot i kulturu druge vrste ljudi...Ali kako vrijeme odmice svakim danom je sve teze...vec godinu dana nisam imala susret sa zemljakom,svakodnevni jezik -engleski...Trenutno ucim njihov jezik jer ti u poslu nema puno koristi engleski.....Nemate pojma koliko ovdje godisnje dolazi studenata iz raznih krajeva svijeta da bi usavrsili mandarinski jezik,i zato za ovaj grad kazu da je grad stranaca!!! nedostaje mi najvise neko za razgovor!!! :call:

atheist
16.10.2008., 10:35
suvisno je pisati kako se osjecam ! vec godinu dana zivim u inostranstvu.tacnije receno u Aziji...grad u kojem ja zivim nema ni jedne osobe s prostora bivse Jugoslavije! cesto puta se desi kad me upitaju iz koje sam drzave da ljudi jednostavno ne znaju! Sledece pitanje je "na kojem dijelu svijeta je BOSNA???" kad sam tek dosla ovdje bilo je interesantno upoznavati zivot i kulturu druge vrste ljudi...Ali kako vrijeme odmice svakim danom je sve teze...vec godinu dana nisam imala susret sa zemljakom,svakodnevni jezik -engleski...Trenutno ucim njihov jezik jer ti u poslu nema puno koristi engleski.....Nemate pojma koliko ovdje godisnje dolazi studenata iz raznih krajeva svijeta da bi usavrsili mandarinski jezik,i zato za ovaj grad kazu da je grad stranaca!!! nedostaje mi najvise neko za razgovor!!! :call:

Nije valjda Peking? Ima nasih i tamo ... ;)

18.10.2008., 00:33

forum ,forum..neka te kod nas
http://i262.photobucket.com/albums/ii120/ghozic/avazforum.gifhttp://i262.photobucket.com/albums/ii120/ghozic/images.jpg

labosanka
16.11.2008., 22:22
Draga/i meili pa kud bas u Aziju.Ja ti zavidim sto si tamo samo jer obozavam njihovu hranu. Eto neka te ovdje sa nama kada te nostalgija povuce, ako hoces i imas volju mozemo se i na msn nekada sresti kada ti rame za plakanje treba, pishi na privat poruku, pa cu ti dati msn adresu. Nije ni meni na pocetku bilo bolje, ali jaka volja za njemackim jezikom me relativno brzo izvukla iz te rupe. A vala iskreno da ti kazem nepropustas nista mnogo jer nema Jugovica tamo, samo briga manje ;-)).

@ as-dk covjece pobogu gdje ti ide u skolu ? Haman onaj Radosav iz Djekne zna bolje lol

tvrtko-ba
17.11.2008., 02:30
pozdravjabiprvpoceoodovogbecksa.neznamukojojzemlji zivisalipredpostavljamdajetobjedna njemackaividimdanemaspojmaozivotuuevropistimfarmer icamaspijacepadobrozarbitiobukaonestoodturskogilik inezkogilisandzackogukocenogsmecanasebeza20kmakove cmozeskupitgabuiligstarnasnizenjuzateisteparetonek ontamaletmozdatinemas vremenazasetnjegradomporadnjama

nesto mi te ovako lakse citati,ono u jednom dahu 8) :lol:

toliko za sad

treba ovaj tekst 3x procitati da se shvati.izvini ali gramatika ti je nula.poradi malo na tome :tmi:

gossler
18.11.2008., 16:01
Neznam brate stvarno mi vas zao,vidim da vam je tesko u toj dijaspori.Jos malo pa necete imati ni za hljeba mjenjaj te nacin zivota ili drzavu, to vam je bar lako ali drzavu da mjenjate to je malo teze jer ste se vec sjebali sa kreditima pa nije moguce.Suti te i trpite kad niste znali da se organizujete, preko noci ste htjeli da imate sve sto ste cijeli zivot prizeljkivali na planini koju ste napustili.Radio sam poslije rata u Svedskoj i Norvesko sest godina i vidio sam da se veci broj nasih ljudi snaslo i prosperiralo i cak u Bosni pokupovali nekretnine podpomogli svoju uzu familiju i bolje zive od veceg broja skandinavaca.Ti ljudi su se znali organizovati unutar svoje familije,to sto vi prestavljate takav nacin zivota to je samo stvar pojedinaca koji nisu znali i nisu mogli da prosperiraju jer su htjeli vise od svojih mogucnosti pa su posegli za kreditima.

terza
02.12.2008., 21:26

toliko za sad

uh brate dragi sto se ismija... :D nekako sam pratio dok nisi u 'misick' dosao - poslije nista ne kontam... javi se opet ako imas kakvih dozivljaja, i kako pasat bez boje, nije valjda bezbojan? neznam kako nisam ovo prije vidio... :lol:

sunyside
03.12.2008., 17:52
Ljudi, pa nemojte ovoga as-dk toliko kritikovati, dijete je on, to se vidi iz aviona. Moj sin ima 9 godina, majka mu je Bosnjakinja a maternji jezik mu je holandski. Mogu se ja truditi koliko hocu, al' cinjenica je da nasa djeca, koja odrastaju u dijaspori, obogacuju jezik kojim se svakodnevno koriste (i to mislim u skoli, obdanistu itd...). Eh, ja, i kad mi on kaze da zna citati bosanski jezik... Heeej, da meni to MOJE DIJETE kaze (da, na bosanskom). Ja dozivjela, i na kraju se pomirila sa time. Ja vjerujem da je ovaj momcic ili rodjen ili je mlad dosao u gdje god vec, i nemojte mu se rugati... A i razmisljanje mu je malo djecje, al' sve je to ljudsko... Mada, ako se skoncentrises, jel', ima on i pravo u nekim stvarima... A mi svi ovdje dolazimo da dijelimo nasa razmisljanja, pa cak i ono njegovo vrijedi nekom i tri puta procitati. Eto, to bi bilo to...

terza
05.12.2008., 00:00
izvini al' ni tebe ne kontam... il' se ovo ovaj nas jezik tolikom brzinom mijenja da ne mogu ostati u koraku... :(

11juli95
05.12.2008., 01:28
Ljudi, pa nemojte ovoga as-dk toliko kritikovati, dijete je on, to se vidi iz aviona. Moj sin ima 9 godina, majka mu je Bosnjakinja a maternji jezik mu je holandski. Mogu se ja truditi koliko hocu, al' cinjenica je da nasa djeca, koja odrastaju u dijaspori, obogacuju jezik kojim se svakodnevno koriste (i to mislim u skoli, obdanistu itd...). Eh, ja, i kad mi on kaze da zna citati bosanski jezik... Heeej, da meni to MOJE DIJETE kaze (da, na bosanskom). Ja dozivjela, i na kraju se pomirila sa time. Ja vjerujem da je ovaj momcic ili rodjen ili je mlad dosao u gdje god vec, i nemojte mu se rugati... A i razmisljanje mu je malo djecje, al' sve je to ljudsko... Mada, ako se skoncentrises, jel', ima on i pravo u nekim stvarima... A mi svi ovdje dolazimo da dijelimo nasa razmisljanja, pa cak i ono njegovo vrijedi nekom i tri puta procitati. Eto, to bi bilo to...

Zanimljivo, majka mu bosnjakinja sa engleskim imenom, njemu ( djetetu) holandski maternji jezik, a ko mu je "father". Nista se ti ne trudis jadnice.
Nego kakva je socijala u Holandiji? Kakvi su Kurdi ko "ljudi"? Kako ti baratas sa tim holanskim?
Pisi nam nesto lijepo, nadrazi nas kako bi i mi dosli i vidjeli gdje je ta Netherlands.
Zivjela Holandija i Bosanski jezik.

sunyside
09.12.2008., 12:36
Joj, ba julas, opusti se malo i zivi svoj zivot...

kaligula08
14.12.2008., 03:30
Nije losa ideja, ovaj poziv dijaspori.
Ali sta da se pise poslije ovolikih godina vani. Nekada smo bili izdajice - zato sto smo otisli, pa poslije , kada se ispostavilo da od BiH nema male Svajcarske, sto je bio poznati zargon pred sami rat,mi smo bili onda pametni sto smo "pobjegli". Mnogi bi rado za nama da su se granice otvorile, da bi danas bili jedva primjeceni ili u rijetkim sjecanjima osim, mozda , u ljetne dane kada nagrnemo u zavicaj, ko komarci na barustinu.
Jedna druga istina je nevidljivo prisutna a to je da Dijaspora ,lagano ali sigurno, gubi interes za rodnu grudu. Stariji imaju sve manje snage a sto smo stariji to smo sigurniji , ovdje, gdje smo. Jer, u domovini je sve manje nase zive i zdrave generacije. Covjek se osjeca usamljenim i nesigurnim medu nepoznatim ljudima ili nekim novim komsijama. Familija nestaje a prijatelja je manje i manje. Vecina je protjerana sa onih podrucja gje su bili " pogresne" vjere ili nacionalnosti pa se danas i ne osjecaju tamo kao " svoji na svom". A gdje god da odu na drugu stranu ( pa makar ta strana bila i " svoja" ) oni su tamo samo strani dosljaci.
A mladi , kako rastu i zavrsavaju skole, okrecu se drugim putevima i svojim brigama. Domovina njihovih roditelja vremenom postaje misaona imenica. Nesto, cega se ko i sjecaju ali puno i ne haju. Nemaju vremena za sentimentalnosti i istoriju.
Ja licno i nisam neki okorjeli bosanski patriota. Posteno receno, nisam nikada imao neke specijalne osjecaje ni zelje za Bosnom, posebno ne za ovako uredenom drzavom kakva je Bosna i Hercegovina danas. Imao sam jednom drzavu u kojoj sam roden i koju sam voljeo. I u kojoj sam fino zivjeo, imao prijatelje, familiju, komsije, radne kolege i sve sto me cinilo sretnim. Ona, Jugoslavija, je nestala a sa njom sve sto sam imao. Sve sto me veze za BiH je moj rodni grad, ta nevidljiva spona moje proslosti.Dodem, budem, napunim oci i dusu pa nazad, u novu "lijepu moju" ( nije Hrvatska) koja mi je dala utociste i nove mogucnosti. Jer, u mome zavicaju se osjecam kao gost i to najcesce kao nepozvan. Vrlo malo ljudi , koji mi nesto znace, boravi u mome gradu. Ili su poginuli u ratu, ili umrli poslije rata a najvise ih je otislo put bijeloga svijeta, kao i ja sam.
Smijesna mi je prica o povratku. 15 godina poslije nasega stampeda.Blizu milion ljudi je otislo a u stvarnosti nikada nije bilo zelje niti dobre volje od strane njihove domovine ( citaj - politickih mocnika) da se oni nekada vrate. Pa sta bi oni sa njima. Imali su dovoljno bijede sto je ostala i prezivjela, zar ne? Mi smo bili dobri da izdrzavamo one sto su ostali ali ne i da se vratimo. Jer, gdje god da dodemo, smetali bi. Da se vratimo na svoje, nije dobro. Tamo su se sada neki drugi nebeski narodi rasirili i smjestili i mi ne pasemo toj idili. A medu svoje smetamo jer bi im ugrozili i ono malo tjeskobe sto su zauzeli.A, onako iskreno, ko bi se vracao iz danasnje sigurnosti u jednu totalnu neizvjesnost i nesigurnost? Ko bi pocinjao zivot jos jedan put nanovo ? Malo je takvih. Zato nas postedite prica o povratku i ne bacajte prasinu u oci. Slobodno zapocnite popis jer 1991 godina je bila i prosla zauvjek. Ne oslanjajte se na nju ko pijan na bocu. Bosna i Hercegovina se oslobodila milion ljudi i ne placite za njima. Uostalom. zar nije jedan voljeni bosanski drzavnik jednom prilikom javno izjavio: da je nama drzavu, pa makar i ko fildan, taman da je i milion ljudi manje u njoj.........

flash
15.12.2008., 20:14
Jedna druga istina je nevidljivo prisutna a to je da Dijaspora ,lagano ali sigurno, gubi interes za rodnu grudu.
Vecini ljudi nagle promjene skode, tako da jadni svoje izgubljenosti ni svjesni nisu.

Stariji imaju sve manje snage a sto smo stariji to smo sigurniji , ovdje, gdje smo. Jer, u domovini je sve manje nase zive i zdrave generacije. A mladi , kako rastu i zavrsavaju skole, okrecu se drugim putevima i svojim brigama.
Zato je nas zadatak, nebitno gdje se nalazili, da o svojoj djeci racuna vodimo, da ih onako odgajamo i skolujemo kako bi "zdraviju generaciju" i "humani kapital" imali koji ce danas/sutra drzavu uredjivati. Imam osjecaj da se uvjek na neko "cudo" ceka koje ce "svijet snova" u BiH stvoriti i koje ce nam reci, bujrum raja, dodjite i sad samo uzivajte. Uglavnom, bez tebe i mene, odnosno nas sviju i naseg rada i truda i nema nista!

Domovina njihovih roditelja vremenom postaje misaona imenica. Nesto, cega se ko i sjecaju ali puno i ne haju. Nemaju vremena za sentimentalnosti i istoriju.
I bolje je sto nemaju vremena, jer se vise od proslosti i ovolikih "historicara" ne moze disati kako treba.

Ja licno i nisam neki okorjeli bosanski patriota. Posteno receno, nisam nikada imao neke specijalne osjecaje ni zelje za Bosnom, posebno ne za ovako uredenom drzavom kakva je Bosna i Hercegovina danas.
Aha, sad mi je malo jasnije. Dobro, cim se drzava uredi bit ces obavjesten.

Jer, u mome zavicaju se osjecam kao gost i to najcesce kao nepozvan. Vrlo malo ljudi , koji mi nesto znace, boravi u mome gradu. Jer, gdje god da dodemo, smetali bi. Da se vratimo na svoje, nije dobro. Tamo su se sada neki drugi nebeski narodi rasirili i smjestili i mi ne pasemo toj idili.
A je l' te neko u tu drzavu pozvao gdje se trenutno nalazis i da li si se u toj zemlji odmah kao domaci osjecao i osjecas li se sad uopste?
Tesko je covjeku koji je rob svojih misli, a najvise se toga u nasim glavama odigrava...

sunyside
16.12.2008., 16:27
[quote=kaligula08]Jedna druga istina je nevidljivo prisutna a to je da Dijaspora ,lagano ali sigurno, gubi interes za rodnu grudu.
Vecini ljudi nagle promjene skode, tako da jadni svoje izgubljenosti ni svjesni nisu.

Stariji imaju sve manje snage a sto smo stariji to smo sigurniji , ovdje, gdje smo. Jer, u domovini je sve manje nase zive i zdrave generacije. A mladi , kako rastu i zavrsavaju skole, okrecu se drugim putevima i svojim brigama.
Zato je nas zadatak, nebitno gdje se nalazili, da o svojoj djeci racuna vodimo, da ih onako odgajamo i skolujemo kako bi "zdraviju generaciju" i "humani kapital" imali koji ce danas/sutra drzavu uredjivati. Imam osjecaj da se uvjek na neko "cudo" ceka koje ce "svijet snova" u BiH stvoriti i koje ce nam reci, bujrum raja, dodjite i sad samo uzivajte. Uglavnom, bez tebe i mene, odnosno nas sviju i naseg rada i truda i nema nista!

Domovina njihovih roditelja vremenom postaje misaona imenica. Nesto, cega se ko i sjecaju ali puno i ne haju. Nemaju vremena za sentimentalnosti i istoriju.
I bolje je sto nemaju vremena, jer se vise od proslosti i ovolikih "historicara" ne moze disati kako treba.

Ja licno i nisam neki okorjeli bosanski patriota. Posteno receno, nisam nikada imao neke specijalne osjecaje ni zelje za Bosnom, posebno ne za ovako uredenom drzavom kakva je Bosna i Hercegovina danas.

Jer, u mome zavicaju se osjecam kao gost i to najcesce kao nepozvan. Vrlo malo ljudi , koji mi nesto znace, boravi u mome gradu. Jer, gdje god da dodemo, smetali bi. Da se vratimo na svoje, nije dobro. Tamo su se sada neki drugi nebeski narodi rasirili i smjestili i mi ne pasemo toj idili.
A je l' te neko u tu drzavu pozvao gdje se trenutno nalazis i da li si se u toj zemlji odmah kao domaci osjecao i osjecas li se sad uopste?
Tesko je covjeku koji je rob svojih misli, a najvise se toga u nasim glavama odigrava...[/quote:8ugz9746]

Joj Flash, polahko bona, meni se cini da ciko ima pravo. A i ti. Eh, da je sad naci sredinu, da tebe ne vrijedja njegovo misljenje i njegov izbor... Vidis da je to stara garda, sa nostalgijom za ex-yu, a ne ovom Bosnom ovakvom kakva je danas.
I ja sam u dijaspori, ebi ga, moj izbor. Kako god skontam, ipak je jos uvijek bolje na zapadu. Cesto razmisljam kakve su mi sanse da zivim ovakav zivot kakav zivim ovdje, al' u Bosni. Boga mi, slabe. Ne moram tusiti nadugo i nasiroko... Bila sam dole kad je bilo najgore, zivim ovamo evo vec,uh, skoro 13 godina. Moji prijatelji prijeratni: najgore: pola ih pobijeno, a ostalo u Americi, Njemackoj, Norveskoj... Pola mi familije po bijelom svijetu rastrkano. I dugo mi je bilo tesko da se naviknem, dzaba ti i jezik koji pricas perfektno, jednostavno je tesko biti stranac. Onda odem u moju domovinu, kad ono i dole me onaj narod smatra strancem. E, sta ti mislis, sta je gore: biti ne prihvacen od "svoga" (pa zaboli )ili "tudjina", do kojeg ti u principu i nije stalo?! Sta je bolje; zivjeti u drzavi u kojoj si stranac, al' opet te vise cijene i vise uzivas ljudskih prava nego u domovini? .pa ti pruza sve uvjete da si stvoris normalan zivot? Skolovanje za djecu, krov nad glavom i naravno, cijeni tvoj rad posteno, da od te plate mozes ne prezivjeti, nego zivjeti?! Ja sam za sebe odabrala. Moja mi majka rekla da vise voli da me zeli, nego zali. A da ti kazem, posto sam u Holandiji, ovo ce mi biti cetvrti put ove godine da idem u domovinu. Tako da me bas i na zeli toliko hahaha. Sad se samo brinem da ne bude magle u Sarajevu, da mi avion moze sletiti, akobogda. PA cu malo odmoriti dole, pa ce malo djeca opet obnoviti bosanski jezik, pa cu mami srediti opet vizu da moze da mi dodje kad hoce (akobogda u januaru)... I tako. Navikla sam se. Garant ce biti negativnih reakcija na ovaj moj tekst, al' sta cu. Svi bismo da se rijesimo svojih frustracija, a ovaj forum je mnogo bolji od rova i puske...

flash
16.12.2008., 20:39
Sta da ti kazem? Kao prvo mi nemamo istu polaznu tacku, jer ti si ipak jedna zrela zena koja "normalan" zivot ima, djecu imas, imas posao i posteno radis da bi prezivjela, pa i bolje zivjela, svugdje si stranac, brines o magli u Sarajevu i maminoj vizi...A ja nemam djecu, student sam, finansiram se od stipendija i "Kindergelda", nigdje nisam stranac, mamu imam i ne brinem o magli, vec o aplaudiranju u avionu...

fare
16.12.2008., 21:40
[quote=flash][quote=kaligula08]Jedna druga istina je nevidljivo prisutna a to je da Dijaspora ,lagano ali sigurno, gubi interes za rodnu grudu.

Tesko je covjeku koji je rob svojih misli, a najvise se toga u nasim glavama odigrava...[/quote:1xjvc9dk]

Joj Flash, polahko bona, meni se cini da ciko ima pravo. A i ti. Eh, da je sad naci sredinu, da tebe ne vrijedja njegovo misljenje i njegov izbor... Vidis da je to stara garda, sa nostalgijom za ex-yu, a ne ovom Bosnom ovakvom kakva je danas.
I ja sam u dijaspori, ebi ga, moj izbor. Kako god skontam, ipak je jos uvijek bolje na zapadu. Cesto razmisljam kakve su mi sanse da zivim ovakav zivot kakav zivim ovdje, al' u Bosni. Boga mi, slabe. Ne moram tusiti nadugo i nasiroko... Bila sam dole kad je bilo najgore, zivim ovamo evo vec,uh, skoro 13 godina. Moji prijatelji prijeratni: najgore: pola ih pobijeno, a ostalo u Americi, Njemackoj, Norveskoj... Pola mi familije po bijelom svijetu rastrkano. I dugo mi je bilo tesko da se naviknem, dzaba ti i jezik koji pricas perfektno, jednostavno je tesko biti stranac. Onda odem u moju domovinu, kad ono i dole me onaj narod smatra strancem. E, sta ti mislis, sta je gore: biti ne prihvacen od "svoga" (pa zaboli )ili "tudjina", do kojeg ti u principu i nije stalo?! Sta je bolje; zivjeti u drzavi u kojoj si stranac, al' opet te vise cijene i vise uzivas ljudskih prava nego u domovini? .pa ti pruza sve uvjete da si stvoris normalan zivot? Skolovanje za djecu, krov nad glavom i naravno, cijeni tvoj rad posteno, da od te plate mozes ne prezivjeti, nego zivjeti?! Ja sam za sebe odabrala. Moja mi majka rekla da vise voli da me zeli, nego zali. A da ti kazem, posto sam u Holandiji, ovo ce mi biti cetvrti put ove godine da idem u domovinu. Tako da me bas i na zeli toliko hahaha. Sad se samo brinem da ne bude magle u Sarajevu, da mi avion moze sletiti, akobogda. PA cu malo odmoriti dole, pa ce malo djeca opet obnoviti bosanski jezik, pa cu mami srediti opet vizu da moze da mi dodje kad hoce (akobogda u januaru)... I tako. Navikla sam se. Garant ce biti negativnih reakcija na ovaj moj tekst, al' sta cu. Svi bismo da se rijesimo svojih frustracija, a ovaj forum je mnogo bolji od rova i puske...[/quote:1xjvc9dk]
Cetri puta godisnje u bosnu iz holandije heeeeaeeaeaaehee drug moj ima se para ima se s cim Pa mami vizu udeveras masalahh da cuknem drvo E sad malo procitaj ovo sto si napisala Cista papanska hvala Ne treba da ommalovazavas ljude u bosni ja mislim da mi svi imamo svoju nafaku ma gdje bili Nisu svi imali priliku da se ispale i postanu multi milioneri
a de mi reci kako socijalna pomoc ide u holandiji ja sam cuo da je super e bas se nasmijah slatko ovoje ko da citam pokundurenu tikvu u novijem izdanju

sunyside
17.12.2008., 10:31
Flash. samo ti uci i duraj. Svi znamo kakav je studentski zivot. I nismo svi isti, ni dobi, ni zivotnih prilika, zato dodjemo ovdje, na ovaj krasni Avazov forum, da se malo opustimo... Nego, sa srecom ti, nadam se da ces zavrsiti to sto si pocela.
Fareeee, stari mooooj... Kako si mi? Kako zivot, imas problema? Citam ovaj tvoj post pa kontam... Boze dragi, nije mu lahko... Vidim, brines se kako je biti prvo multimilioner, pa onda na socijali... Ma, no sikiriki, sve je dobro dok se uzdas u se i u svoje kljuse. Ja brate volim u Bosnu vise nego plazmu, nego hrastov parket, nego novu kuhinju... I, eto, Akobogda, pa i ova dolazeca 2009. god mi bude ovako nafakali... Al' nece, znam vec sad, sta's, kreditna kriza. Ebi ga, necu moci 4 puta za Bosnu. F..ck! Samo 2 puta! I, ne zelim nikome da se hvali ovako kao ja. Procitaj jos jednom moj post, pa ces shavatiti da nije poenta bila u parama, nego u necemu tragicnom sto smo svi prozivjeli i prezivjeli. I, ppk :lol: , ne kaze se pokondurena, vec pokondirena tikva... :hai:

sunyside
17.12.2008., 10:57
I, Fare, nemoj porediti Ameriku i Holandiju. Bila sam ja i u tvojoj divnoj zemlji i vidjela :tmi: ... Hehehe... Dodjoh, vidjeh i... vratih se u... Holandiju. :rofl: :rofl:

fare
17.12.2008., 13:25
I, Fare, nemoj porediti Ameriku i Holandiju. Bila sam ja i u tvojoj divnoj zemlji i vidjela :tmi: ... Hehehe... Dodjoh, vidjeh i... vratih se u... Holandiju. :rofl: :rofl:
pOSTOVANA GOSPODJICE SVE JE OVISNO O OBRAZOVNOJ SPREMI A I NE POSTOJI SOCIJALNA POMOC MOZDA TO NE STIMA

fare
17.12.2008., 13:29
Izvinjavam se na velikim slovima

jednostavna
20.12.2008., 15:48
Ja nemam pojma sta je "as-dk" htio da kaze kroz cijeli svoj tekst! Ko li ti je bio nastavnik/ucitelj bosanskog odnosno srpsko-hrvatkog jezika ako si prijeratna generacija......
Ja da sam ti bila nastavnik/profesor,ti meni iz 5-og razreda OS nebi krocio u 6-ti dok ne savladas gramatiku i pravopis maternjeg jezika.
Boze koliko je ovakvih slucajeva!!!

P.S. Prijeteljski savjet: Sljedeci put kad odes u BiH,prvo posjeti knjizaru i kupi sebi gramatiku-pravopis bosanskog jezika.Uz to jos par interesantnih knjiga (teme koje te zanimaju) za citanje da dobro utvrdis.

Nadam se da ovo neces shvatiti kao uvredu, naprotiv ovo je jedan ozbiljan kao sto sam vec rekla prijateljski savjet! Za tvoje dobro!

kentauron
20.12.2008., 17:12
Ja nemam pojma sta je "as-dk" htio da kaze kroz cijeli svoj tekst! Ko li ti je bio nastavnik/ucitelj bosanskog odnosno srpsko-hrvatkog jezika ako si prijeratna generacija......
Ja da sam ti bila nastavnik/profesor,ti meni iz 5-og razreda OS nebi krocio u 6-ti dok ne savladas gramatiku i pravopis maternjeg jezika.
Boze koliko je ovakvih slucajeva!!!

P.S. Prijeteljski savjet: Sljedeci put kad odes u BiH,prvo posjeti knjizaru i kupi sebi gramatiku-pravopis bosanskog jezika.Uz to jos par interesantnih knjiga (teme koje te zanimaju) za citanje da dobro utvrdis.

Nadam se da ovo neces shvatiti kao uvredu, naprotiv ovo je jedan ozbiljan kao sto sam vec rekla prijateljski savjet! Za tvoje dobro!
Prijateljski savjet ako ce mo vec ispravljati druge .Samo da skrenem paznju da imas mnogo pravopisnih gresaka .
P.S nismo na casu srpskohrvatskog odnosno Bosanskog jezika Tu smo da se druzimo,razmjenjujemo misljenja na razne teme .A ne da ispravljamo pravopis

tragac
05.01.2009., 10:22
Forumski prijedlog

Pozdravljam sve naše sugrađane koji žive,rade i probijaju se kroz život u drugim zemljama Evrope i svijetahttp://i262.photobucket.com/albums/ii120/ghozic/smile.gif

Odmah ću preći na konkretno, pošto ionako niste navikli na duge tekstove,diskutovanje, i gubljenje vremena :mrgreen: .

Pozivam vas da se aktivnije uključite u rad foruma,odnosno pisanje tekstova i vaših razmišljanja.Za solidnu temu je nekad dovoljno i iznijeti neku sasvim običnu vijest iz lokalne sredine u kojoj živite.
.gif[/img]
Pitam se, pitam se?
Gdje da postavim ovaj komentar??

Ovih dana nazovem osobu koja se brine o mom stanu u Brckom, cestitam Novu Godinu, raspitam se za zdravlje i probleme koji ih stiscu i pritiscu i onda onako k'o fol pitam da li su placene sve rezije za 2008 i da nije kakav dug na moje ime iskrsnuo, nedaj Boze.
Sve je bilo u redu, fala Bogu, nema se al' dura se.
Racuni i rezije su izmirene i bilo je par maraka viska pa je placeno nekom da se prozori operu, makar oni od ulice.
Nego imas jedn poziv za SUD.!?
Nije placena TV pretplata za zadnjih 6 mjeseci.
Ja u stanu ne stanujem od Prvog Maja 1992 god. Nemam ni stola ni stolice. Samo prazni , goli zidovi,pipa za vodu viri iz zida k'o neko vanzemaljsko cudo.
Tri godine se 'ebavo svaki godisnji odmor dok nisam uspio da ga otkupim (mislim stan), jos dvije godine mi trebalo da dokazem da je garaza moja i da je uvijek pripadala toj stambenoj jedinici a ne Ratku iz Jajca i njegovom SIZ stanovanja u Jajcu.
Naplaco se dugova za telefon, koji nisam koristio 10 godina, platio da mi vrate moj broj i prikljuce telefon, dogovorio u posti da placam pausal, tj. broj je zauzet ali nije aktivan, platio racun za nepotrosenu vodu 10 godina, mogao sam Savu precistiti koliki dug sam imao.....
I sad TV pretplata :rock: ????
Dokle; ma volim te :inlove: Bosno makar bilo izdaleka

sunyside
05.01.2009., 12:37
Eh, dragi moji, drage moje... Bio i prosao aplauz, magle nije bilo, snijega jeste, dragih ljudi ponajvise... Svima sve najljepse u Novoj 2009 od Sunyside...

tugasjuga
13.01.2009., 20:53
za tragaca
male tajne velikih majstora

aswuad
14.01.2009., 15:25
Ne pada mi na pamet da se ispovjedam ljudima u Bosni jer smatram da oni tamo imaju svoju politiku koju im niko ne moze izbiti iz glave.
Zelim im iz sveg srca sve najbolje. Zelim takodjer da nastave sa svojm podjelama i da se bore za njih dok god budu imali snage.
Mi dijasporci mozemo spasiti jedinstvenu Bosnu samo svojim glasom. Sve ostalo je suplja prica.
Ako ponovo u BiH pobijede nacionalne stranke onda cemo definitivno znati s kime imamo posla.
Do tada svako na svoj posao te u se i u svoje kljuse.
Oni ce i dalje nastaviti da nas kritikuju jer im je to jedina nafaka.......Da im je samo gu..vace.
Izvinjavam se pojedincima.

11juli95
15.01.2009., 01:11
Ne pada mi na pamet da se ispovjedam ljudima u Bosni jer smatram da oni tamo imaju svoju politiku koju im niko ne moze izbiti iz glave.
Zelim im iz sveg srca sve najbolje. Zelim takodjer da nastave sa svojm podjelama i da se bore za njih dok god budu imali snage.
Mi dijasporci mozemo spasiti jedinstvenu Bosnu samo svojim glasom. Sve ostalo je suplja prica.
Ako ponovo u BiH pobijede nacionalne stranke onda cemo definitivno znati s kime imamo posla.
Oni ce i dalje nastaviti da nas kritikuju jer im je to jedina nafaka.......Da im je samo gu..vace.
Ima foruma i u zemlji u kojoj zivis, ali hebe ono sto si stranac.
O spasavanju Bosne neki drugi put. Nisi ti kompetentan za to. Nego, pisi nam sta ima novo u fabrici, ko ti spava sa gospodjom, koliki su rashodi u odnosu na prihode itd.

aswuad
15.01.2009., 13:46
Samo se ti tjesi ...11juli...
Uzivaj u svome mazohizmu.......Zelim ti sve najbolje.

adi@
15.01.2009., 20:05

Pa ako nisi zelio da se nama ispovjedas sto si onda ovo piso. :x

mjesec
18.01.2009., 13:18
DA VAM KAZEM JEDN PRIMJER KAKO JE NAMA,BAR MENI: OD SEPTEMBRA CEKAM OD KOZULATA U MILANU DA MI JAVE O UPISU DJETETA,DA BIH MOGAO IZVADITI PASOS ZA DIJETE I PUTOVATI TJ,DOCI U BOSNU,AL JOS NISTA,ZAR NIJE DOVOLJNO STO NAS ITALIJANSKA BIROKRACIJAMAVLACI MIJESECIMA PA I GODINU KOD OBNOVE PAPIRA,PA SAD NAM TO RADE I NASIA! ZAMISITE ZELJU NENE DIDE DA VIDE PRVO UNUCE!!! :@

tragac
18.01.2009., 19:26
DA VAM KAZEM JEDN PRIMJER KAKO JE NAMA,BAR MENI: OD SEPTEMBRA CEKAM OD KOZULATA U MILANU DA MI JAVE O UPISU DJETETA,DA BIH MOGAO IZVADITI PASOS ZA DIJETE I PUTOVATI TJ,DOCI U BOSNU,AL JOS NISTA,ZAR NIJE DOVOLJNO STO NAS ITALIJANSKA BIROKRACIJAMAVLACI MIJESECIMA PA I GODINU KOD OBNOVE PAPIRA,PA SAD NAM TO RADE I NASIA! ZAMISITE ZELJU NENE DIDE DA VIDE PRVO UNUCE!!! :@

Mozda sluzbenici ne vole kada se popunjavaju papiri VELIKIM slovima. Reko' mozda, nije sigurno da je tako al' mozda je tako. Priupitaj. :tmi:

egi
18.01.2009., 21:33
Zanimljiv tekst sa politike.

Данас ми је амерички брат рекао да су Сједињене државе најбоља земља на свету. Упитао сам га да ли је обишао цео свет, па да може са таквом сигурношћу, тако нешто да каже? Наравно, одговор је био – не. Онда сам му рекао да свако има своје мишљење и да ја његово, иако је очигледно нерелевантно, поштујем.

-То није мишљење, то је чињеница-, љутито је одговорио, након мог добронамерног коментара. Упитао сам, шта је у поменутој тврдњи чињеница, а одговор је био да је поменута тврдња сама по себи чињеница. Да бих олакшао ситуацију, упитао сам, ко ју је проверио, доказао и где се то може прочитати. Одговор је био – свуда. Удахнуо сам дубоко и запитао се вреди ли упуштати се у ову авантуру.

-А где си ти то прочитао?
-Нигде. Ја то, једноставно знам.
-Где се налази Португал?
-У Бразилу!-, казао је ,,као из пушке’’ и погледао ме зачуђен питањем. Разочарао сам га, Португал се граничи са Шпанијом. Видно незадовољан оним што сам му рекао, покушао је да ми објасни компликовану ,,ситуацију’’:

-Америка јесте најбоља и сви то знају. Због тога што смо најбљи не морамо да знамо све те бескорисне ствари које ти знаш. То што ми у Америци не знамо добро географију, то је зато што се граничимо са само две земље, а ви морате све да знате јер се плашите да ће вам преко граница ући терористи и да ће вас све те земље са којима се граничите напасти.

Застао сам, замислио се. Није то амерички синдром, то је синдром свих нас. Мој амерички брат такву нелогичност није изговорио јер је амерички. Колико сам пута чуо, да је Србија најбоља земља на свету? Доказа нема, критеријума нема.

Да више граница доноси више знања, у нашем случају не фунционише. Мексико је стара америчка бољка. Пре две седмице моја овдашња породица и ја спремали смо се да кренемо тамо на излет. Америчка мајка позвала је мексичког пријатеља да му јави да стижемо у посету. Он нам је пријатељски поручио да ни случајно не долазимо, да су пуцњава, дрога, немири и киднапери на све стране.

Куба је, знатно мања, али знатно већи трн у америчком оку. У случају овог острвцета Америка се кроз историју отворено водила идејом ,,да комшији цркне крава’’. Крава је, по свему судећи, дуго био Фидел Кастро - познати су многи покушаји америчких тајних служби да изврше атентат на њега. Куба је комшија ког треба држати на оку.

Канада и Русија постали су током прошлогодишње председничке кампање бољке Саре Пејлин. Магазин ,,Тајм’’ на својој листи ,,Топ 10 нај видео-момената председничке трке’’, на прво место поставио је гувернерку Аљаске која, симпатично, образлаже своје спољнополитичко искуство: ,,Држава у којој сам ја гувернер, граничи се са две стране земље, Канадом и Русијом. То свакако говори много о мом спољнополитичком искуству... Са Аљаске, заправо можете видети Русију... Ми из Аљаске смо ти који шаљемо људе да пазе на Русију јер је Русија, веома моћна земља, баш преко пута.’’

Хилари Клинтон је дошла на место државног секретара. Иако њена функција није паралела функције коју би Сара обављала, многи је доживљавају као спас за дипломатију. Американци са пажњом посматрају како ће Хилари да преузме контролу над Стејт Департментом али и ојача ону над сопственим непослушним мужем.

-Није важно где су Босна и Србија, како се мењају границе и ко је коме непријатељ. Није важно где се ратује и колико људи дневно гине. Важно је возити брза кола и уживати у животу.

flash
18.01.2009., 21:54
Koji dio teksta ti je bio najzanimljiviji?

11juli95
18.01.2009., 22:15
Koji dio teksta ti je bio najzanimljiviji?

Zadnji pasus... :hai:

flash
18.01.2009., 22:23
Vidis, ja vec ne bih znala reci koji je, mislim da su svi tu negdje... :hai:

11juli95
19.01.2009., 00:38
Mislim da zadnji pasus odlicno opisuje naseg Egija. @egi, ne zamjeri, ali tako je. Ja se bar usudio javno reci. .ebiga.

egi
19.01.2009., 02:25
Mislim da zadnji pasus odlicno opisuje naseg Egija. @egi, ne zamjeri, ali tako je. Ja se bar usudio javno reci. .ebiga.
Tačno. Dosta sam se o tome brinuo tokom rata...Oš da te provozam?
http://members.aceweb.com/randsautos/photogallery/ferrari/enzo/Ferrari-Enzo-028.jpg

adi@
19.01.2009., 03:10
Uff jesu ti dobra kola :D :D :D :D

11juli95
19.01.2009., 05:34
@egi, Sta bi sa Passat-om?

egi
19.01.2009., 17:40

Ništa, to je za zimu...

mary-ann
19.01.2009., 18:19
viewtopic.php?f=24&t=3663&p=54555#p54555 (http://www.dnevniavaz.ba/forum/viewtopic.php?f=24&t=3663&p=54555#p54555)

Hajde malo svratite na jednu vrlo interesantnu temu... :worried: :worried:

egi
19.01.2009., 20:18
http://www.dnevniavaz.ba/forum/viewtopic.php?f=24&t=3663&p=54555#p54555

Hajde malo svratite na jednu vrlo interesantnu temu... :worried: :worried:

Veoma interesantno, čak šta više zanimljivo.

20.01.2009., 11:09

Ništa, to je za zimu...

:clap:

02.03.2009., 03:47
Nije mi jasno da niko od vas ne piše na ostalim podforumima..jede li se, kuha li se, voze li se auta, pati li se sa kompjuterima, kako ide posao,kako se borite sa novcem, gdje volite da otpilite na odmor osim u BiH...kako funkcioniše život BH zajednice u tim silnim zemljama...kako ste samo lijeni za pisanje :(

flash
02.03.2009., 16:49
...jedemo li? Kako da ne, hrana je u mojim ocima sami vrh ljestvica zivotnih prioriteta. Preferiram inace ribu kao npr. losos ili tunu, nigiri-sushi, pastu sa skampicima ili skoljkama, volim sve vrste salata, a najvise rukolu sa parmezanom i maslinovim uljem. Uglavnom, jede se.

Vozimo li? Naravno, i to radimo, mada se u gradu najcesce javnim transportima sluzimo - podzemna zeljeznicka mreza je vrlo dobro uredjena. Auto koristim van grada ili kada u kupovinu idem.

Patimo li......s kompjuterima? Ne znam kako ostali, koristim godinama IBM/Lenovo Thinkpads - T-serija, prezadovoljna sam i mogu samo preporuciti...

Posao ide dobro, pripremamo se trenutno za CeBit sajam u Hanoveru i mislim da ce i ove godine veoma zanimljivo biti.

O licnim prihodima necemo pricati, privatna je stvar niti sam mogla primjetiti da je do sada ikoga interesovalo.

Osim BiH volim svugdje da putujem. Ne mora obavezno more i plaza biti, volim npr. spontane, kratke tripove po Evropi. I sada je ponovo Amsterdam na redu.

Zivot BH zajednice funkcionise slicno kao i u matici. Organizovani smo na etnickoj osnovi, podijeljeni smo na Bosance i Hercegovce, pa na Srbe, Hrvate, Bosnjake i izmedju njih na vjernike i nevjernike i dodatno na staru i novu dijasporu, papke i gradjane i tako to.

Provela sam vikend u Minhenu, povodom proslave dana nezavisnosti i oprostaja generalnog konzula Satke Bitange koji je pri kraju svog manadata. Volim zivot i zbog toga ne zelim o buducem konzulu na ovome mjestu da komentarisem.
Bila sam na heavy metal koncertu "Wild Scream-a" gdje je nasa lijepa Zerina Cokoja kao specijalni gost uz zestoki metal "moj dilbere" otpjevala. Bilo je fantasticno.
Sinoc smo sjedili kod Hasiba, vlasnika Cafe-a El Mondo gdje sam gosp. Muhameda Filipovica i ostale licnosti upoznala. Jelo je bilo ukusno, inace nista novo.
Ah da, kupila sam sebi jos neku maicu na kojoj pise "Za moju, za tvoju, za nasu Bosnu i Hercegovinu." Prihodi idu u crkve, dzamije i sinagoge :D sirom Bosne i Hercegovine. :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

tragac
02.03.2009., 21:41
Nije mi jasno da niko od vas ne piše na ostalim podforumima..jede li se, kuha li se, voze li se auta, pati li se sa kompjuterima, kako ide posao,kako se borite sa novcem, gdje volite da otpilite na odmor osim u BiH...kako funkcioniše život BH zajednice u tim silnim zemljama...kako ste samo lijeni za pisanje :(
Ne, nismo mi lijeni da pisemo o gore navedenim stvarima, samo to ne zanima nikoga. Niko to ne cita, niko ne reaguje, pa onda post stoji 100 dana, k'o truhla vlada.Koga zanima da kg paprika ovdje kosta 8,9€ a kg smrznutih cevapa 3,9€?
Da bi post dobio na "vaznosti" mora ujesti bar 2/3 forumasa, ako pogodi "u sridu": autor,tema i vrijeme moze se ocekivati rekcija i komentari.
Ako pak fula onda se osjecas ko "japansko janje sa zavrnutim repom".
Da prevedem na cisti bosanski: Kad nazaoves selam ili dobardan ko da i nisi nista reko, kad trehnes psovku ili izvalis kakvu "duboku", e, onda.......

flash
02.03.2009., 21:49
Ne, nismo mi lijeni da pisemo o gore navedenim stvarima
Ne, nismo lijeni, vec smo zauzeti sa tim gore navedenim stvarima. Ja jedem.
Tragac, jede li se i kod vas ili da ne patis slucajno s kompjuterima ili ne daj Boze necim slicnim? :-B

tragac
02.03.2009., 22:02
Ne, nismo mi lijeni da pisemo o gore navedenim stvarima
Ne, nismo lijeni, vec smo zauzeti sa tim gore navedenim stvarima. Ja jedem.
Tragac, jede li se i kod vas ili da ne patis slucajno s kompjuterima ili ne daj Boze necim slicnim? :-B

Naravno da se jede i to sa kineskim stapicima. Postalo se moderno, pola pojedem pola mi ispadne nazad u casku pa imam i za sutra.
Sto se tice komjutera nema problema, prikljucim ga na betonsku mjesalicu i on pici li pici....po vas dan
A pored Makarske i zaostroga stigne se obici i ova stara sela; Paris,Bec, Prag, Budim i Pesta, a na proljece zemlja lala i kanala.....

08.03.2009., 03:29
Nasi sugradjani su se docepali dijaspore,neki su se rijesili njiva i kupljena sijena, motika i kopanja kuruza, kidanja stala i rada oko hajvana....
u dijaspori su se docepali auta namjesto konjskih kola.

itd.....neki su kupili i kompjutere, da djeca imaju.....

Titan
08.03.2009., 21:20
ibrahimbeze,
temi si pristupio sa puno podcjenjivanja i velikom porcijom arogantnosti.
Ovce,konji,kuruz,neosuseno sijeno a povrh toga...
neki su kupili kompjuter, a djeca im imaju...(interesuje me sta im djeca imaju?)
Kada budem imao vremena malo opsirnije o mom zivotu u diaspori.

Potdrav ibrahimbeze.

08.03.2009., 21:24
Pozdrav kassel...ma to samo da isprovociram temu....churim ovdje i po par sahata i cekam odgovore a na listi preko 700 pendzerasa.....'nemam ja nista protiv agrikulture.....nema nista zdravije od seljaka.

Titan
08.03.2009., 21:39
Sada ti ponovo udario po nama u diaspori ...

Titan
08.03.2009., 21:47
Sa subote na nedelju,sta si ibrahimbeze radio u te sitne sate?

08.03.2009., 21:57
Rado bih citao iskustva i zapise iz Njemacke, ja bih pisao moja iskustva iz Amerike, bez generalisanja, samo vlastita iskustva, o kojima najbolje pisem, ja volim pisati u prvom licu jednine, u svoje ime...
Nas ukupni problem, ne samo dijasporski je kultuloroske prirode i jeste olicen u tome da je iz BiH u dijasporu pokrenuto seosko stanovnistvo koje nije nikada prije, mahom, islo dalje od bolnice u gradu i sluzenja vojske.....nemoj mi zamjeriti na stilu izrazavanja, to je istina. Ti ljudi, uglavnom iz ruralnih sredina nisu zainteresovani ni za jedan oblik bilo kojeg angazovanja u dijaspori osim muzike i ceifljenja uz pivo...danas piju pivo kao smukovi.....ne trijezne se....po lokalima.....prosuta pica liju niz sank, pjevaju stare pjesme, starove hitove, koje prije nikada nisu culi.....nase zene i djevojke se oblace najljigavije od svih naroda u Americi....neizivljena dijaspora.....

americka dijasporska iskustva....

ovi iz grada....koji poticu iz carsija, gradova.....to je gore od ovih seljaka....ali sve u svemu nije prica..samo hocu da ti kazem o cemu se radi....
Jedan snazan kultuluoroski jaz je medju Bosnom i dijasporom, ne znam sta je gore, to u Bosni jal ovo u dijaspori....

08.03.2009., 22:00
U Njemackoj zivim vec od davne 1971 god. i kao sto rekoh opisacu ti put Titovog diasporasa(to sam ja),i
nove puteve Alinih diasporasa..

Ovo me zivo interesuje.......molim te pisi o ovome....ziva tema.
Vec preodsjecam veliku razliku......izmedju pravih dijasporasa.....kako ti rece Titovih....i ovih Alijinih...

Titan
08.03.2009., 23:11
Vidno je..

Titan
08.03.2009., 23:12
korektura - ali bili smo Titovi

Titan
08.03.2009., 23:25
Puno sta vise bi mogao napisati o Titovim i Alinim diasporcima,no i ja imam suprugu Bosanku
pa se i Bosanske seljanke emancipovale,u medjuvremenu mi tumaci da nije normalno da se
tako jedan ,necu da kazem starac zalijepio na kompjuter.Veli mi ona; ja ili kompjuter,
cak mi veli ako tako nastavim da bi me mogla ostaviti.Mozda bi ona mene i sutnula,ali ibrahimbeze
u pitanju je dobra penzija,dakle prijetnje u prazno.Mi smo ti zagonetan narod....

Do sledeceg satelitskog sastanka

Titan
08.03.2009., 23:34
Sledece pisanje ukoliko te interesuje zaista cu se osvrnuti na samo moja
iskustva provedena u Njemackoj.

Puno srece i lijep pozdrav za novog Amerikanca

08.03.2009., 23:34
Znam, hebena tipa, pokvareno do daske...
Obavezno se javi pisanjem preko satelita, ne mogu nama nase hanume nista..... :-bd

Titan
09.03.2009., 01:42
ibrahimbeze,
bistar si,ali isto tako i zagonetan,u kakvoj vremenskoj zoni ti uopste zivis.
Ja se ispricavam na malo prije spremljenom pozdravu za daleku Ameriku.
Mozda si Turcin ili Rus,sve je moguce.

09.03.2009., 01:46
U Americi sam.....ovdje je sada, dva sahata poslije aksama.....

Titan
09.03.2009., 01:52
Ako si u Americi, u posjedstvu si moci Bozijeg poslanika,
znaci li to da su ponovo medju nama?

09.03.2009., 01:55
Ja sam vazda prisutan, dok me ne otjeraju......ja se poslije smijem sto su me otjerali.....

Titan
09.03.2009., 02:27
Poznato mi je da nama sprijateljene drzave Iran,postoji udruzenje ili organizacija
mislim da se nazivaju , moralni cuvari, i kada oni nekoga udese na nemoralnom djelu
spremaju ga u pritvor ili ga pak kamenuje,ali ko bi tebe negdje moga otjerati ?

09.03.2009., 02:30
Ja sam potpuno moralan i normalan, mene i sejtani zaobilaze.

adi@
09.03.2009., 02:32
De mi reci kassel sta ti je Alijin dijasporac.

Titan
09.03.2009., 02:49
Nisam imao sretnu ruku u postavi posta....sory

adi@
09.03.2009., 02:57
Alini diasporci voze zelena auta i najveci dio vremena provode u cajdzinicama
i klanjaju pet namaza.Dakle u dzamijama bez munara i cajdzinicama,
tu veci dio njih provodi slobodno vrijeme.Za drugo nesto,manje su sposobni.

Bas cu sad u nasem Klubu malo vise zapazit ko vozi zeleno auto. =)) Nije valjda da mislis ovo ozbiljno.

Titan
09.03.2009., 03:12
Reci ti meni ozbiljno,gdje bi ti Alijine diasporce spakovao i kako na njih gledas ?
Moram da kazem ove novokomponovane.

adi@
09.03.2009., 03:33
Reci ti meni ozbiljno,gdje bi ti Alijine diasporce spakovao i kako na njih gledas ?
Moram da kazem ove novokomponovane.

Da ti pravo kazem ne interesuje me koje ciji kakav dijasporac.I odmah da ti kazem ja sam ovdje u Njemackoj odrasto.Tako da znam kako je bilo i prije ovdje.Postujem svoju vjeru i probam da respektujem tudze misli.I kod nas ovdje u Klubu stalno nesta raspravljaju koje odakle i sta je.Mene to boli briga.Naj na kraju svi smo mi novokomponovani.

PS.Posto ti je nick name kassel.Mi smo dvaputa gostovali sa nasim folklorom iz Frankfurta kod vas u Kasselu.Da li si to vidio.

Titan
09.03.2009., 21:17
adi,
rekao si da si tu rodjen,clan si mladje generacije,Musliman si i povrh toga vjernik,
mislim da je to u redu i za respektirati je.Imam utisak da si umjereni vjernik,
nisi radikalan,volis svoje,postujes tudje.
Da u Kassel-u postoji BiH klub,ali na svu zalost mnoge stvari im neidu onako kako
bi trebali.Preuzeli su u tadasnja vremena Jugoslovenski klub,ali na zalost svi iskusni
aktivisti prestali su sa radom.
Ps.Vas folklor na zalost nisam imao priliku vidjeti,mozda neke druge prilike.

sez
09.04.2009., 11:56
ah, sta da kazem mene veze za bosnu ljubav i merhamet narod , moji roditelji

fare
22.04.2009., 16:47
ah, sta da kazem mene veze za bosnu ljubav i merhamet narod , moji roditelji
ljubav mozda merhamet pitanje je veliko a roditelji naravno

22.04.2009., 20:30
Alini diasporci voze zelena auta i najveci dio vremena provode u cajdzinicama
i klanjaju pet namaza.Dakle u dzamijama bez munara i cajdzinicama,
tu veci dio njih provodi slobodno vrijeme.Za drugo nesto,manje su sposobni.

Otrove moj...

zlatan10
03.07.2009., 22:07
ja zivim u svedskoj od "92.prvosmo isli u skolu svaki doseljenik ima besplatni 700 sati u skoli da uci jezik,neznam dali to postoji u ostalim zemljama.svi su mislili da ce se vratiti u bosnu ali produ godine covjek se navikne,posebno mlade genercije,rade,pokupovali stanove i kuce.djeca koja su rodena ovdje svedski smatraju svojim maternjim jezikom a bosna je za njih samo zemnja u kojoj su rodeni roditelji.ali onaj ko je imao i ko je navikao da radi,radi a onaj ko nije i danje zivi na socijali . :-?? ali ovo je zemlja snova i mogucnosti ,mozes se skolovati za sta hoces i biti sta hoces a da ti tata nije direktor firme :-bd

tragac
03.07.2009., 23:20
ja zivim u svedskoj od "92.prvosmo isli u skolu svaki doseljenik ima besplatni 700 sati u skoli da uci jezik,neznam dali to postoji u ostalim zemljama.....
...ali ovo je zemlja snova i mogucnosti ,mozes se skolovati za sta hoces i biti sta hoces a da ti tata nije direktor firme :-bd

Knjigu u sake, zemljace, sta cekas? :-?

zlatan10
04.07.2009., 20:49
@tragac,ja sam iskoristio tu priliku a siguran sam da ce to uraditi i nasa mlada generacija,iskreno se nadam ;)) :ympray:

isaisa
08.07.2009., 11:29
Dijaspora se vraca polako
Sto se tice dijaspore gledam sta jedan pise da je u dijaspori dobro ima auto kucu i tako dalje,ali i da dodamo to mu je samo na KREDIT nista nije njegovo ko nasa Bosna i Hercegovina
Zivot u Bosnji je super kahvu sa komsijom popijes sa djecom prosetas sretan
zivot u USA je radno odjelo i krevet =))

http://www.jeftineaviokarte.com http://www.travelbih.com

aristotel
08.07.2009., 11:39
Dijaspora se vraca polako
Sto se tice dijaspore gledam sta jedan pise da je u dijaspori dobro ima auto kucu i tako dalje,ali i da dodamo to mu je samo na KREDIT nista nije njegovo ko nasa Bosna i Hercegovina
Zivot u Bosnji je super kahvu sa komsijom popijes sa djecom prosetas sretan
zivot u USA je radno odjelo i krevet =))

Vrachaju se u Julu, ali se pokaju vech u augustu :)

Avaj, komshija ima svugdje, kafe josh vishe, a shetalishta na sve strane...Ono shto je sigurno (ako savladash jezik) kada se druzhish sa komshijom amerom, da neche rechi da si ovakav ili onakav kad mu izadjesh iz kuche. Radno odijelo i krevet je primjenjivo kod onih koji grade najveche kuche u rodnom selu i shtede da mogu svake godine provesti mjesec dana u premiloj im Basni da mogu da se dive svom zdanju uz nezaobilaznu patetiku kako im nije lako tamo...

Elem iliti helem, pogreshni stereotipi koji su totalni demode.

\m/

mesan01
19.07.2009., 08:27
Svaka cast (iceman )koda si mi uzo rijeci iz usta .
Pa et da netrosim tintu dzaba .Ja sam u Njemackoj vec 8 godina al svaka dva tri mjeseca sam u Gradaccu(BiH)
I nije mi zao .

Titan
20.07.2009., 01:23
Svaka cast (iceman )koda si mi uzo rijeci iz usta .
Pa et da netrosim tintu dzaba .Ja sam u Njemackoj vec 8 godina al svaka dva tri mjeseca sam u Gradaccu(BiH)
I nije mi zao .

Sacekaj jos koju godinu, jos si svjez, uostalom kada svako tri mjeseca putujes za Gradacac, pa kada radis.

qvo
16.08.2009., 04:05
Oprostite ako sam zalutala sa temom,ali sam iz dijaspore i zaista neznam kome da pisem zbog svega sto sam dozivjela dok sam bila u posjeti BiH...............UNISTIO mi je zivot i doveo do psihicke propasti hadzi efendija HASAN iz Tuzle....misleci da je bar donekle istina ono sto sam procitala u novinama i njegovo lijecenje pomocu K"urana,obratila sam mu se za pomoc.....a dozivjela nemoguce stvari od tog monstruma,ako neko zna na koji nacin mogu pisati Cericu,neka mi pomogne,jer se sotona mora kazniti zbog onoga sto radi......... izgleda da policija nista ne poduzima protiv onakvih izroda kao sto je taj bijednik HASAN,a stanovnici Tuzle sigurno znaju o kome se radi...............

16.08.2009., 12:22
Oprostite ako sam zalutala sa temom,ali sam iz dijaspore i zaista neznam kome da pisem zbog svega sto sam dozivjela dok sam bila u posjeti BiH...............UNISTIO mi je zivot i doveo do psihicke propasti hadzi efendija HASAN iz Tuzle....misleci da je bar donekle istina ono sto sam procitala u novinama i njegovo lijecenje pomocu K"urana,obratila sam mu se za pomoc.....a dozivjela nemoguce stvari od tog monstruma,ako neko zna na koji nacin mogu pisati Cericu,neka mi pomogne,jer se sotona mora kazniti zbog onoga sto radi......... izgleda da policija nista ne poduzima protiv onakvih izroda kao sto je taj bijednik HASAN,a stanovnici Tuzle sigurno znaju o kome se radi...............
Cccccc,kako ce ti hodza pomoci u lijecenju :-\
Nikad ne vjeruj reklamama u novinama,a pogotovo ne onim o nevjerovatnim izlijecenjima i gatanjima.
Zasto da pises Cericu?
Zasto nisi tog hodzu prijavila policiji? :-B

Titan
17.08.2009., 00:26

Ti @gvo u te sitne sate drvlje i kamenje na tog Tuzlanskog bijednika Hasana, i prosto si nestala bez malo vise objasnjenja.
Nevjerujem da bi te on sa K´uranom mogao izlijeciti, vise vjerujem da bi nekoga mogao upropastiti.
Nekako mi to zvuci zagonetno, slicno storiju Dunje po potraznji zgodnog tipa po imenu Edin i na kraju tesko razocarenje.
A sta ti bona Ceric moze pomoci, radje na nekom drugom mjestu potrazi pomoc.

bh ultimativ
18.08.2009., 00:42
Adi@,a gdje u Frankfurtu na Majni imate folklorne vjezbe?Volio bih to da pogledam,i da li ste nastupali u Rüsselsheimu?Pozdrav.

tear_free
14.09.2009., 23:25
Ja sam sa familijom dosao u USA pocetkom 1998. Pored poznavanja Njemackog i Ruskog jezika ubrzo sam savladao i Engleski jezik sa prepoznatljivim akcentom. Od prvih dana sam se borio i posije nekoliko mjeseci naso sam sebi posao. Placen $10.44 po satu. Nakon 4 mjeseca zbog velikog beoja projekata poslanih u Kinu dobio sam odkaz isti dan kao i 72 ostala radnika. Nisam se predao nego ponovo dobio posao u Januaru 1999 kao Inspector u fabrici vojne elektonike. Nakon nekoliko godina napravio sam gresku i otisao da radim u jednu lokalnu skolu gdje sam osjetio bushovsku politiku i diskriminaciju. Sve tzv Hilbilis. Mrze sami sebe do podne a citav svijet poslije podne. Nadao sam se boljem i odem sa republicke (state) u drzavnu (federalnu) sluzbu, sad koju to cu da presutim.Dobro placen posao ali je ovamo jos gore. Zbog septembra 11, 2001 jednostavno mrze muslimane. A mnogi od njih strance. Napetost je velika. Sad posije povrede koju sam dozivio na poslu nemas koga tuziti. Sve je napisano i propisano, advokata nema koji ima m..a da se uhvati u kostac sa ovim. Pokusaj sa EEO slabo urodio plodom tako da postoji netrpeljivost. Jedino na mojoj strani su POSTENI sluzbenici sa kojima sam radio i koji su mi bili sefovi u drugim upravama kad dobijem tzv transfer. US Department of Labor me placa 75% od bruto plate. Zakopao sam se i nemogu puno stete da mi nanesu jer malo sam povezan sa Kongresom, tako da ih sad patimo. Da sve spojim u jedno. RADIS RADIS kao mrav, svi to vole jer si ZDRAV. Kad te nesto sad zaboli, nema niko da te voli.
Ovo sve ovdje je moderno robovanje.
Pomogao sam mnogima, i mnoge sam doveo u USA, Sve dok sam im trebao bili su ko braca i sestre. Sad ih nema ni da nazovu da vide kako sam ja i moja familija (CAST IZUZECIMA). Nisam nikoga ostetio niti sta zauzvrat trazio. I kad se sve sabere i oduzme PROPADE NAM ZIVOT u tudjini. Imam sve, kucu, nova auta, nekoliko komputera, ima se i para, odem u BiH kako se moze ali nema se RAHATLUKA onog naseg bosanskog. Roman vam mogu ispisati i razne nase tragedije i price. Poznajem mnoge familije i pojedince. Ima zalosnih sudbina a nicija nije sjajna.

bare
23.09.2009., 00:35
Tear free ja tebe ne kontam , kakve veze ima EEO sa povredom ili si diskriminisan ili si povredjen.
Neznam u kojoj si sluzbi radio ali da ti neuzimas srcu olako svaki komentar jer nemogu zamisliti da si mogao biti izlozen tolikim komentarima protiv muslimana i da niko nije izgubio posao .

egi
23.09.2009., 01:14
Imam sve, kucu, nova auta, nekoliko komputera, ima se i para, odem u BiH kako se moze ali nema se RAHATLUKA onog naseg bosanskog. Umalo se ne rasplakah nad tvojom teškom sudbinom. Šta ti još treba? Ili ćeš tako, ili se vratiš fino u Bosnu pa tamo nemaš ništa ali eto, "imaš ono bosansko".The choice is yours.
Budi zahvalan i na tome.

flash
23.09.2009., 01:31
Cim je covjek rastegnut *-:) izmedju "imati" ili "biti" na dobrom je putu uglavnom.

bosnianguerilla
27.09.2009., 14:36
Ipak je sve ovo nerealno. Mi u dijaspori patimo od poznatog fenomena da pamtimo dobro, a zaboravljamo lose. Citava prica ima svoje dvije strane: ekonomsku i zivotnu.
Bilo bi smijesno porediti Bosnu sa zapadom sa ekonomske tacke gledista. Ljudi koji prave tu gresku su oni koji kazu, vidi ja radim kao elektricar i zena mi radi u administraciji, i mi jedva otplacujemo tri kuce (od kojih dvije izdajemo pod kiriju), imamo dvoje djece ali samo tri auta, jedemo sta hocemo ali nema vlasickog sira na pijaci... Ma vidis da ih je ekonomska situacija samljela u poredjenju sa nekim ko radi isti posao u BiH.
Sto se tice zivota i "rahatluka" - rahatluk potice od ljudi sa kojima si, a ne od kuca, ulica i planina. Grad iz kojeg ja poticem je izgubio vecinu originalnih stanovnika, a naselili su se izbjeglice u ogromnom broju. U 15 godina koliko sam vani sam svratio samo jednom, a i to mi je tesko palo. Da nije mezarja i groblja koja treba obici, ne bih nikada ponovo otisao, jer sam postano stranac u sopstvenom gradu.
Ako smo iskreni, vjerovatno svi patimo u manjoj ili vecoj mjeri za BiH. Ja licno patim za BiH prije rata, a ova danasnja mi i nije nesto. Ni meni, a ni stotinama hiljada onih koji su odlucili da ostanu i "pate" i "robuju" na "trulom" zapadu, umjesto da polete nazad u taj BiH rahatluk.
Ipak cu ja sutra radije na posao nego da u kaficu pijem jednu kafu tri sata jer sam kokuz.

Titan
27.09.2009., 17:12
I jos jedno zapazanje.
Za vrijeme godisnjih dopusta u Domovini uz veliko i dugo kahvenisanje sa komsijama,mozes cuti samo jedno:

Blago vama da ste vani, da niste tu...., sta im na to odgonetnuti...???

prvabojna neprobojna
10.10.2009., 17:03
Mi nasu DIJASPORU docekujemo sa rijecima.KAD STE DOSLI A KAD IDETE.

Sarajka100%
10.10.2009., 22:48
To sam primjetila,bas me interesuje zasto je to tako? :)] :)]

cheguevara
11.10.2009., 04:00
I koliko ste nam love donijeli? Moramo pošteno...

prvabojna neprobojna
11.10.2009., 11:27
Haha ma kakva lova,stisnu se ,negdje zure, :D da nebi pice zovnuli.

zac
25.10.2009., 04:17
Procitao sam skoro sva ova pitanja – odgovore i price oko dijaspore iz razloga sto i ja pripadam toj kategoriji.
Moj zakljucak, a to sam znao i ranije, je da bi velika vecina ljudi zeljela da se vrati. Zasto se ne vracaju su razliciti razlozi kod razlicitih ljudi, jer i same zivotne situacije kod ljudi nisu iste, tako da se niko ne treba povoditi za onim- vidis taj i taj je otisao pa je uspio ili taj i taj je otisao pa mu nije dobro.
Za vratiti se neko nema ekonomske pretpostavke, nekom smeta politicka situacija, nekom neizvijesnost sutrasnjice, nekog sputavaju djeca (nece da idu kada odrastu), neko bi isao ali nece zena (ili muz) itd.

Ja vam ovdje mogu samo opisati moju situaciju i moje iskustvo bez pretenzije da govorim pozitivno ili negativno ni o drzavi u kojoj zivim i radim ni o Bosni i Hercegovini.

Posto nam je rat poremetio normalan zivot u Bosni, kao i svima vama koji citate ovo, otisli smo preko bare-zena i ja sa 9-godisnjom kcerkom.
Mi smo prije rata imali jedan normalan zivot, zivjeli u gradu, zaposleni sa solidnim primanjima, bez stresa.

Dolaskom ovdje, poceo je jedan totalno drugaciji (ne kazem ni bolji ni gori-drugaciji) nacin zivota. Prva prepreka koju smo morali savladati bio je engleski jezik. Ovdje imaju organizirane skole engleskog jezika za odrasle tako da se stvarno moze nauciti ko hoce.
Posto smo zena i ja vidjeli da za dobijanje imalo boljeg posla moras dobro baratati engleskim kao i sa kompjuterom (o kojem u to vrijeme nismo imali blage veze) odlucili smo da dvije godine ne trazimo posao nego samo da se obrazujemo. Te dvije godine smo zivjeli od socijalne pomoci drzave (da bi je dobijao moras ili da trazis posao ili da ucis jezik-ides u skolu).

Ta primanja su bila dovoljna da platimo stan u solidnoj zgradi i da nam ostane oko $400 za hranu i sve ostale troskove, sto naravno nije bilo dovoljno. Zato smo uzeli da dijelimo novine, zena i ja, dva puta sedmicno od 5 ujutro pa do podne (jednom je bilo subotom a radni dan smo izostajali iz skole). To nam je donosilo jos $330 mjesecno za 112 sati rada (i po snijegu i po suncu i po kisi).
Da bi to radili morali smo imati auto u koji smo trpali te novine. (Poslao nam zenin brat $3000).
Namjestaj za stan smo pokupili sa smeca ispred zgrade kada se stanari sele pa ostave stare stvari.
Tako smo zivjeli dvije godine (nismo bili gladni).
Zaboravio sam reci da smo ponekad, ne cesto, znali otici sa grupama na farme i brati krastavce za neke extra troskove.

Nakon dvije godine, sa ovdje stecenim novim znanjima i obrazovanjem iz Bosne (zena SSS a ja VSS) krenuli smo u potragu za poslom. Nakon stotine predatih molbi (resume) i desetine razgovora (interview) nista od posla.
Na tim razgovorima ne obracaju oni paznju na to sto si ti radio tamo negdje, zanima ih imas li njihovo iskustvo i koga mogu da nazovu da provjere kakav si radnik, ili ako imas nekog poznatog u toj firmi da te taj preporuci.
Nakon nekoliko mjeseci vidim ja da tu nesto ne stima te kazem zeni: “Znas sta, mi ovako necemo nikada dobiti posao. Moramo ovdje steci neko njihovo radno iskustvo da bi dosli do imalo boljeg posla. Zato cemo od sutra predavati molbe (resume) u najgore, fizicki najteze firme samo da bi imali njihovo iskustvo i preporuke (reference)”
U tim firmama sa fizicki teskim poslovima uvijek je veliki priliv i odliv radnika upravo zbog tezine posla (niko ne moze da izdrzi dugo, a slabo placeno).
Nakon tri dana dobismo posao u jednoj velikoj fabrici gdje se proizvode dijelovi za brodske motore.
Moja placa $1200 a zenina $1000 mjesecno iako oni isplacuju svake dvije sedmice po pola (kada govorim o placi ja uvijek govorim ono sto dobijes cisto na ruke, kada se odbiju porezi i druga davanja). Sada imamo $670 mjesecno vise nego prije kada nismo radili, ali se i troskovi povecavaju npr gorivo za auto jer su te fabrike 15 do 20 km van mjesta.
A sada nesto o poslu: Ja sam dobio da radim na nekoj ogromnoj masini koju filas sa zeljeznim komadima a masina onda radi operacije busenja, brusenja, utora itd. i onda te obradjene komade vadis i idu na dalju obradu. Ruke su umazane do ramena od ulja i tekucine koja hladi alate u masini, rukavice su obavezne da se ne povrijedis, u usima moras imati cepove jer ces ogluviti bez njih, zastitne naocale koje svakih deset minuta moras brisati zbog prskanja iz masine a na nogama zastitne cipele sa zeljezom preko prstiju. Ja znam da vecina vas zna za ove stvari ali to malo opisujem zbog onih u Bosni koji nisu culi za ovakve stvari.

Nakon 2 sata rada zacuje se jaka sirena i tek tada mozes da ostavis ono sto ti je u rukama te zaustavljas masinu. Imas 10 minuta pauze i trci se,neko da nesto pojede, popije, ili kao ja da ispusi cigaretu. Pusiti se moze samo van fabrike. Tek sto si ispusio cigaretu cuje se sirena-znak da svako bude na svojoj masini.
U toku 8 sati rada imas jos jednom 10 minuta pauze. Naravno imas i za rucak pola sata ali tih pola sata moras odraditi, ostajes na poslu 8,5 sati a placa se 8 sati jer dok si rucao tih pola sata nisi radio pa nece ni da ti se plati. Rucak moras sam sebi donijeti od kuce.
Zena dobila malo “laksi “posao - sa rucnim viljuskarom prebacuje nekoliko tona obradjenih zeljeznih komada i onda rucnom fleksericom brusi ivice na tim komadima da nisu previse ostre i skida spenu koja je ostala poslije masinske obrade.

Posto u medjuvremenu saljemo i u druge firme molbe za posao, zena nakon 5 mjeseci dobi u drugoj firmi posao. Firma proizvodi umjetno drvece za kancelarije i holove u raznim zgradama i institucijama. Alat joj je pila za drvo, busilica i pistolj sa toplim ljepilom ali posao je ipak laksi nego onaj prvi.
Placa kao i moja $1200. Sada su nam primanja za jos $200 veca nego ranije. Ali i troskovi se povecavaju,
sada nam treba i drugi auto da bi zena mogla ici na posao i s posla. (Nema gradskog prijevoza-ja cak mislim da je to namjerno napravljeno da bi svaki zaposleni morao da kupi auto). Kredit za auto, jos jedno osiguranje auta (koje ovdje vjerujte nije nimalo jeftino, a obavezno je) jos jedno gorivo. Sve u svemu sada smo financijski za skoro $300 losiji nego prije iako se prihod povecao. Zasto smo onda to uradili: ne zato da bismo rekli rodbini u Bosni imamo 2 auta (sto se tamo tumaci vidis dobro im je imaju 2 auta) nego sto zena vise fizicki nije mogla izdrzavati prvi posao. Auto je jednostavno potreba, a rijetki su sretnici koji mogu raditi a da im ne treba auto. Takodjer sam tada obecao majci u Bosni slati svakog prvog u mjesecu 300 KM i svake godine kupiti drva za zimu.

Nakon par mjeseci sam se razbolio od teskog fizickog posla te bio na bolovanju mjesec dana, sto sam iskoristio za intenzivnije trazenje drugog posla. Odradio sam ukupno 11 mjeseci u toj firmi kada su me pozvali na razgovor u jednu firmu elektronike. Na tjelesnoj kilazi sam izgubio 15 kg.
Tu sam dobio posao posto sam sada imao njihovo radno iskustvo i imali su koga da nazovu da pitaju kakav je taj radnik. I dan danas radim u toj firmi . Posao super, alat koji koristim elektronski instrumenti i kompjuter, pauza doslovce kada god hoces uzimas je, razgovaras sa ljudima, salis se, poslije posla ponekad odes na pice (dosta slicno kao sto je nekada bilo u Bosni).

Sta je bilo sa zenom: ona je nakon godinu dana rada u fabrici drveca promijenila 3 do 4 posla tragajuci za firmom gdje se moze skrasiti. Prije 6 godina dobila je posao u firmi u kojoj i danas radi na poziciji skladistara firme: vodi ulaz –izlaz robe iz skladista, firma ima vlastiti penzioni plan i dosta drugih privilegija.
Danasnja primanja :zena $3000 mjesecno a ja $2800
Prije sedam godina kupili smo kucu (naravno na kredit) za $140.000, danasnja vrijednost $240.000 i prosle godine smo je u potpunosti otplatili.

Nisam vam do sada nista rekao o kcerci, ali prije toga da kazem nesto drugo.

Kao i kod vecine drugih, uvijek se razmislja o povratku u Bosnu, te kako to ostvariti. Posto sam bio u potpunosti svjestan svih prepreka koje se mogu isprijeciti ispred mene u ostvarenju toga cilja nastojao sam polako otklanjati sve te prepreke koje su bile u mojoj moci (naravno da ja ne mogu utjecati na drustvene promjene ) .
U svemu tome ja sam vidio za sebe samo dvije prepreke (ostale me nisu zanimale i nisu me zabrinjavale)
1. ekonomska prepreka
2. djecija prepreka (vecina djece kada zavrse skole ovdje a pogotovu zaposle se nece da se sele u Bosnu, asimiliraju se)
Na prvoj prepreci zena i ja dosta smo radili (tako da smo racunali- kuca odavde kupice nam tamo krov nad glavom, a u narednih 4-5 godina ustedicemo da imamo trositi do penzije, koja bi odavde dolazila u Bosnu (sve sam se to raspitao –nema problema oko toga, jer je to nasa radna penzija a ne neka socijala).

Sada dolazimo do druge prepreke na kojoj smo takodjer dosta radili. Od njene 14-te godine kcerku smo svake godine slali preko ljeta u Bosnu, a zadnjih 6 godina, i zena i ja smo isli svake godine na 4 sedmice.

Kcerka je ovdje zavrsila srednju skolu, sa odlicnim rezultatima i sa svim predmetima koji su po nivou gradiva predvidjeni za one koji ce dalje na fakultet (oni koji nisu sa ovog kontinenta mozda ne znaju da ucenik u srednjoj skoli jedan te isti predmet moze odabrati sa kojom tezinom gradiva ce mu biti).
Sa 17 godina je zavrsila srednju skolu (jer je u jednoj godini zavrsila 2 razreda srednje zbog natprosjecne inteligencije). Nakon srednje skole zeljela je studirati matematiku, tako da su je odmah primili na prvu godinu najboljeg fakulteta matematike na svijetu (ja vam necu reci koji je to fakultet, a ako nekog zanima neka u Google ukuca: the best faculty of mathematics in world tu ce vidjeti gdje je ona zavrsila prvu godinu sa izuzetnim prosjekom).

Nakon njene zavrsene prve godine fakulteta zena i ja pocinjemo da se plasimo da ce ona po zavrsetku skolovanja, a narocito ako se zaposli, htjeti ostati ovdje (asimilirat ce se) te nece htjeti ici u Bosnu, ubijedimo je da je najbolje da ona studira u Bosni (kao ako ces tamo raditi najbolje je da tamo i zavrsis, tamo ti je ljepsi zivot i tako to). Ona kao dobro dijete, navikla da slusa roditelje, pristaje i sa 18 godina je saljemo da nastavi studij u Bosni. Naravno obecali smo joj da ce imati sve sto joj treba a njeno je samo da uci. Neko malo prvo razocaranje ona je dozivjela kada je morala tamo ponovo upisati prvu godinu, nisu joj priznali godinu odavde, sto sam joj ja objasnio da program nije isti pa zato, a rekao sam joj, ionako si jednu godinu preskocila u srednjoj tako da nista ne gubis Opet kao dobro dijete prihvatila je moja obrazlozenja.

I ona i mi smo ispostovali sto smo se dogovorili. Mi smo joj financijski osigurali sve sto je trebalo a ona
je u roku (za 4 godine), polozila sve ispite i diplomirala sa ocjenom 10, bez kontrole roditelja.
Upisala je odmah magistarski studij iz matematike, a na fakultetu su joj odmah ponudili da radi kao asistent matematike, ali ne radni odnos nego ugovor kao vanjski suradnik. Tu je i radila do kraja juna ove godine.
Kao vanjski suradnik nema radni staz i nije imala placu za juli, august i septembar, tako da smo joj mi slali za zivot ova zadnja tri mjeseca. Obecavali su da ce konkurs biti u septembru za stalno radno mjesto sto je i bilo i ona se javila. Ali prije par dana primljen je neko ko je tek zavrsio ove godine sa losijim prosjekom, i bez zvanja asistenta (zvanje asistenta proglasava kantonalna vlada). Ja mogu samo zakljuciti cekao se neciji sin da zavrsi pa da dobije posao.
Poslali smo kcerci pare za zivot i za oktobar.

Ove godine prije nego smo zena i ja isli na godisnji, stavili smo kompletnu kucu pod hipoteku i dobili $230.000 kredita te uplatili u Bosni stan (pripreme za povratak), cak kupili tamo namjestaj i jos podmirili neke obaveze ovdje koje smo imali i kako smo mislili ostaje samo da sakupimo za par godina nesto ustedjevine sto bi nam bilo dovoljno do penzije i VRACAMO SE.

………. Kad ono dobih juce e-mail od kcerke………… kaze……
Dugo sam razmisljala i donijela sam odluku. Ostacu ovdje jos ovu skolsku godinu da zavrsim magisterij koji sam pocela, a onda se vracam tamo, tamo cu da radim i dalje da se skolujem (njen je cilj uvijek bio da doktorira matematiku-sada su joj 23 godine). Ovdje mi svaki dan prodje u brigama za buducnost, gdje god se okrenem mladi samo odlaze ako mogu bilo kuda, sve je postalo depresivno, sivo i beznadno. Vidim da meni nije ovdje mjesto i da ne mogu ostvariti svoje zivotne ciljeve i biti sretna. Vrijeme je da stvari uzmem u svoje ruke, dosta ste mi pomogli u zivotu, ali cu sada sama naci posao tamo cak i prije nego sto dodjem.

Ja kazem OK slazem se ja sa tvojom odlukom, ali zasto nam to nisi rekla kada smo bili tamo, da ne kupujemo stan koji ce biti prazan a ovamo cijela kuca pod kreditom i placamo kamatu.
Ona kaze pa vama se nista ne mijenja, ionako vam je plan da se vratite u Bosnu.

Sada se ja pitam, da li je ona tamo provela 5-6 godina zivota bez veze, fakultete iz Bosne ovdje ne priznaju, da li je trebalo da zavrsi ovdje fakultet, da li sam je unazadio u zivotu i njenim zivotnim ciljevima, a sve zbog zelje da se svi skupa vratimo.
Takodjer ne mogu da zamislim da se mi vratimo a nju ostavimo samu u tudjem svijetu.

Evo ja nisam siguran da li ce biti itko toliko zainteresiran da procita ovako dugu pricu iz dijaspore a zahvaljujem se svima koji su procitali bar malo.
Ovo je moj skromni doprinos temama i dilemama kako se zivi u dijaspori, da li je bolje tamo ili ovamo i kao sto sam rekao na pocetku svako od nas je posebna prica.
Hvala

terza
15.11.2009., 21:45
Sta da ti kazem zemljak, nego iskreno mislim da si dobro prosao... godinama gledam kako se nase porodice u dijaspori razilaze i djeca zavrsavaju po domovima i na ulici! pravo je cudo da vam je to dijete tako poslusno i pametno i pored cinjenice da ste vi, koliko vidim oboje samo radili svake bozje minute.
Sto se tice toga sto ste je poslali da studira u BiH sa, kako kazes 'the best faculty of mathematics in world' - i to da tamo jos ponovi (izgubi) godinu... mislim da je to bila greska, kao sto si i sam rekao, nase se nista vani ne racuna, sa nasom diplomom ce se svugdje morati dokazivati - maltene kao i vas dvoje u onoj fabrici! :( O nekim prospektima zaposljenja i rada u BiH za takvu 'high calibre' kandidatkinju... sta da ti kazem? Neka je ona otisla, neka trazi svoju srecu... skoluje se... trazi sebi odgovarajuci posao ili sta vec hoce da radi, nemoj ni misliti da su tih 4-5 godina koje je provela u BiH studirajuci totalno izgubljene, naprotiv bice joj to veoma dobro iskustvo, lekcija i podstreka za buducnost...
sto se tice vas i stana... isto tako, dobar potez! pa niste valjda sve te godine riljali da bi se penzionisali u USA!? ne znam koliko cete ostvariti te pemzije... ali koliko god bude, ugodnu i sretnu mirovinu iskreno zelim! Sto se tice ove kuce sto ste stavili pod hipoteku, isto kazem - dobro si prosao! Vidis li samo koliko je slucajeva 'negative equity' u ovo doba krize, mogli su vam ponuditi za nju $70.000 umjesto $230.000
Toliko od mene... sve u svemu, dobar si... ukoliko se uspije oteti od 'the dream' zemlje!
Svi na broju, zivi i zdravi - sto je najvaznije!
Sve najbolje zemljak... i dobro ti dosao nazad u svoju Bosnu!

m77
10.12.2009., 13:38
prvo da pzdravim sve na forumu pa onda da i ja koju spalamudim

neki vec znaju da sam otputovao u Kazakhstan pa samo da vam kazem....IZLAZITE IZ BIJEDNE BOSNE

ovdje je lagodan zivot,sve je jeftino a stranci su placeni veoma dobro. samo da lazem da za jedan mjesec zaradim vise nego u bosni za godinu i nikada se necu vratiti u tu bijedu

selam i uzivajte

Titan
10.12.2009., 16:47

neki vec znaju da sam otputovao u Kazakhstan pa samo da vam kazem....IZLAZITE IZ BIJEDNE BOSNE

ovdje je lagodan zivot,sve je jeftino a stranci su placeni veoma dobro. samo da lazem da za jedan mjesec zaradim vise nego u bosni za godinu i nikada se necu vratiti u tu bijedu

selam i uzivajte

Sasvim je moguce da si ovdje zaista spalamudio, jer, i pored toga sto je Kazakhstan bogata zemlja vrlo tesko da se za jedan mjesec moze zaraditi toliko
koliko u Bosni za godinu dana.
Evo ti tri primjera.....
.......................... Kazakhstan BiP po stanovniku iznosi 11.700 US$
..........................BiH BiP po stanovniku iznosi ........... 4.600 US$
.......................... Njemacka BiP po stanovniku iznosi.. 35.000 US$

U Njemackoj kao i u Bosni primanja su mi poznata, moguce je ali ne gubimo iz vida razliku u BiP po stanovniku izmedju ove dvije drzave.
U Kazakhstanu je to malo teze sem da radis u stranoj firmi na eksplotaciji naftnih derivata ili gasa.
Bude li to zaista bilo moguce, budi sretan i zahvalan, ali svima Bosancima nemoze biti pruzena ta prilika.

Ipak ti porucujem uz pozdrav sa Bozijom pomoci i sobstvenom sposobnoscu da budes pametan.

Evita
10.12.2009., 18:15

selam i uzivajte

samo ti uživaj m77..da je bijedna malo si se zezno.I ovdje ko hoće da radi ..može svaki dan zaraditi najmanje 50 km i lijepo živjeti.Ja neznam kako si ti živio kad ti je bijedna ..meni niti je ..niti će ikada biti.Volim je više od hiljade Kazakhstana..moj narod ako treba djelićemo zadnji zalogaj.Vi čim se malo najedete hljeba odma je bijedna.Pa nije sve u parama m77.

egi
10.12.2009., 21:00

selam i uzivajte
Jesi li vidio Borata? :D

[video:21xtrm2v]http://www.youtube.com/watch?v=Btd5Ex3edmk[/video:21xtrm2v]

teorija
11.12.2009., 22:39

selam i uzivajte

U ovom citatu kljucna rijec je podebljana, podvucena i malo uvecana :)

Eh sad, da li je htio reci "lazem" ili "kazem" necu u to ulaziti :)

mirso
13.12.2009., 22:27
Blago nekima koji su ovdje vec pisali ili znaju dobro lagati ili sam ja bas levat.Ja nemogu toliko zaraditi a radim u NL vec 13 godina naguram na 2000 eura i snalalazi se jarane.Ne zivim na visokoj nozi al se i ne skupljam i radio bih ovo isto u Bosni za trecinu.Zivi bili ma gdje daste :ymhug:

Titan
13.12.2009., 23:52
Blago nekima koji su ovdje vec pisali ili znaju dobro lagati ili sam ja bas levat.Ja nemogu toliko zaraditi a radim u NL vec 13 godina naguram na 2000 eura i snalalazi se jarane.Ne zivim na visokoj nozi al se i ne skupljam i radio bih ovo isto u Bosni za trecinu.Zivi bili ma gdje daste :ymhug:

Pa dobri *mirso* i nije to losa zarada od 2000€, u koliko je to neto zarada, najvjerovatnije da na to dodje Bozicnica
kao godisnji poslovni visak firme u kojoj radis.
Sta bi rekli za Bosanskim prosjekom od mozda 700 KM i sa onim ludim cijenama, ocajno.

demco29
25.01.2010., 02:17
Dragi moji dijasporci,citam ovo vase kukanje na sav glas i pitam se,ako vam je tako lose,pravac BiH,pa cete imati vremena za sve.Vjerujem da nije lako jer sam i sam po terenu od 1996.Prvo rat,u kojem sam bio od prvog do poslednjeg dana na privim borbenim linijama,odmah po zavrsetku rata otkaz u firmi u kojoj sam radio 12 godina,poslije toga radio za 10 maraka citav dan.Hvala bogu uspio sam se zaposliti i sad imam dobru platu ali nisam sa porodicom.Vidzamo se samo kad odem na godisnji.Da ne gnjavim dalje,to je u kratkim crtama o meni a ustvari hocu da kazem.....mnogi od vas su pobjegli i izvukli dupe kad je bilo gusto u BiH i sad kukate i jadikujete kako vam je tesko,kako vas muci nostalgija,kako ste zeljni domovine,aksamluka i sijela sa drustvom i komsilukom.Cast ljudima koji su otisli nekoliko godina prije rata a svi vi koji ste pobjegli i sad pricate o voljenoj BiH i kako vam nedostaje,kako vas samo nije sramota,treba da se stidite onih poginulih boraca i vasih komsija koji su dali svoje zivote za njihove domove i avlije.Sad pricate kako volite BiH ali volite i Norvesku,Svedsku.........ako ste pravi rodoljubi onda nema druge i ljepse zemlje od BiH.......zelim vam srecu diljem svijeta i sram vas bilo.

bare
28.02.2010., 11:27
Demco neka si se ti nama nagovorio , nisi ni prvi a ni zadnji koji je to rekao samo ljudino puna dijaspora zlatnih ljiljana koji nisu mogli jesti certifikate , jedno 70 % Bosanaca u USA su bivsi pripadnici ABiH ,neki su otisli jer im se zgadilo sve kao moja malenkost , neki iz nuzde jer nisu imali posla ili se nisu mogli vratiti u svoje domove , sela i gradove a bogami vecina da neumre od gladi bar su tako meni pricali sad ako su oni lagali mene i ja lazem vas.
Nego nek je tebi hajrom hajirli i sa srecom.

mirso
28.02.2010., 15:36
Demco neka si se ti nama nagovorio , nisi ni prvi a ni zadnji koji je to rekao samo ljudino puna dijaspora zlatnih ljiljana koji nisu mogli jesti certifikate , jedno 70 % Bosanaca u USA su bivsi pripadnici ABiH ,neki su otisli jer im se zgadilo sve kao moja malenkost , neki iz nuzde jer nisu imali posla ili se nisu mogli vratiti u svoje domove , sela i gradove a bogami vecina da neumre od gladi bar su tako meni pricali sad ako su oni lagali mene i ja lazem vas.
Nego nek je tebi hajrom hajirli i sa srecom.
Demco neznam gdje si ti to bio kad je bilo najteze al znam gdje sam ja i jos puno njih koji su sad vani .Zato bih te zamolio kad vec pises na forumu da razmislis dali ces svojim pisanjem koga uvrijediti MENE JESI.Ipak da si ti meni ziv i zdrav i moj savjet ti je da ne mjesas zabe i babe nije to isto SELAM BOSANCI GDJE GOD DA STE

mario1976
04.03.2010., 17:32
ma sve ja tebe razumim ,,ali sto se nevratis??????????????????? pa da ti i zena radite,,a nemate za dovoljno hrane,ne mesa nego hrane,,,hljeba!!!auto,sta je to??? ja neznam sta je to !!! malo kukate previse ,ako nije tako zenu za ruku i nazad!! nemoj sta zamjerit ,,sve najbolje tebi i familiji ,ali ima gladnih ljudi!! a kamoli da sparaju ,,od cega ce sparat??pozdrav!! tudjini!!

bare
04.03.2010., 20:56
ma sve ja tebe razumim ,,ali sto se nevratis??????????????????? pa da ti i zena radite,,a nemate za dovoljno hrane,ne mesa nego hrane,,,.......!!!auto,sta je to??? ja neznam sta je to !!! malo kukate previse ,ako nije tako zenu za ruku i nazad!! nemoj sta zamjerit ,,sve najbolje tebi i familiji ,ali ima gladnih ljudi!! a kamoli da sparaju ,,od cega ce sparat??pozdrav!! tudjini!!

Izvini Mario ali kome ti to ? :-??

mario1976
05.03.2010., 07:45
ma izgleda krivo ,,izvini htio onom sto kuka kako je tesko vani!!!!izvini molim te!!!!

mario1976
05.03.2010., 07:47
Dobar dan svima
Ja sam jednom vec rekao kako je nama ( VECINI ) koji zivimo vani.
Evo ovako ja cu poceti ...

Ako zelis da zivis kao covjek u inostranstvu mozes da zivis od svoje i zenine plate solidno.Imas dobar stan, dobro auto , jedes normalnu hranu, izades sa zenom i djecom jednom mjesecno na veceru ( ne skupu )i to je to.
Pola od zaradenog ode u stan , vodu , struju , grijanje i benzin.Znaci ostane jedna plata za zivot , odjeca obuca , hrana i djecije potrebe.

Ako zelis ti, tvoja familija da zivite normalno, ne mozes realno nista ustedjeti nego mozda samo za put u TU NASU BOSNU I HERCEGOVINU,kao sto neko rece neki dan JADNU.
Znaci da ne mozes imati i pare i dobar zivot , moras izabrati ili jedno ili drugo..

Ali na nasu nesrecu ( vecina ) se opredjeljuje za ono po meni katrastofalno PARE.
PARE I SAMO PARE

Poznajem dosta naseg naroda koji zive kao prosjaci vani da bi ustedjeli , napravili kucu vecu od komsije ,i sta ti ja znam.
A mi sami gdje smo mi u tome...?
Nikad nista ne kupuju vani , nema teletine , rostilja , pive i za mene normalnog zivota.
Kada se trebaju kupiti farmerice,kaze frajer ( posto prvo pogleda cijenu )ahhhh ne znam ne svida mi se kroj, sta ja znam ne odgovara mi boja. I onda pravac u BiH na odmor i na prvu PIJACI i kupi sebi za 10 evri farmerice ( a doticna osoba zaradi neto 2000 eura ) od toga plati usranu sobu pola -pola sa nekim strancem od 200 evra.Jede samo sendvice da se nebi slucajno potrosio( nedaj boze udebljao ),i tako potrosi za mjesec 200 evra i to je sve.Znaci ustedi oko 1800 evri svakog mjeseca.

Opa neko ce reci zar ne, ta osoba ima sve .Ta osoba ima pare ,a zivi kao STOKA , radi svaki dan , svaki dan znaci , dode kuci pojede jedan sendvic i spavanje i tako vec radi godinama.Ode u Bosnu i Hercegovinu i ne izade iz kuce samo kako kaze IDEM MALO PROSETATI .Ljudi moji pa zar je to moguce.Pa nema tog novca za koji bih ja to radio.

Toliko za pocetak javi cu se ponovo idem sada raditi nastavak slijedi.

bare
05.03.2010., 10:10
ma izgleda krivo ,,izvini htio onom sto kuka kako je tesko vani!!!!izvini molim te!!!!

Ma skontao sam da nije meni ali da upitam , Mario uredu je nema potrebe za izvinjenjem
Uvijek ce biti onih sto im je kafa sa drustvom u Bosni bolja od zivota na zapadu.

alidjun
23.04.2010., 19:09
http://img175.imageshack.us/img175/2882/program2010dortmund.jpg

bulbul ptica
15.05.2010., 12:24
Dragi moji Bosanci,

dragi moji i oni koji vole svoje sugradjane sirom svijeta,a i oni koji ih manje vole(da budemo iskreni).Ja i sama zivim u inostranstvu,vec nekih petnaestak godina i patim,ali iskreno patim za svojom domovinom.Iako sam kao dijete bila primorana da napustim svoj rodni grad,sada mi je vec 30 godina,zavrsila sam kao i mnogi mladi iz nase zemlje,VSS,asimilirala se veoma dobro,kako na poslovnom polju,tako i u drustvenom zivotu ove strane drzave,ali nostalgija je jaca od svega i ne popusta.Nisam se ukljucila na ovaj forum,da bi me vi razumjeli i ne treba te,necu ni da vam se pravdam,koliko zaradjujem,a to je solidno primanje,koliko mi ostaje za zivot i kako zivim.Vjerovatno bih i ja,da nisam izbjegla iz Bosne u mahu rata,ostala tu,da slusam zvuke metaka,umjesto melodije prelijepih pjesama,da mi je zivot svakog momenta u neizvjesnosti bio,razmisljala kao i mnogi koji su prosli taj pakao.Ali recite mi sta sam ja,ja mozda ne,kao dijete,ali moji roditelji i mnogi drugi koji su izbjegli,sta smo trebali da radimo,da bi vama sada bili po "tabijatu".Da li bi bili vece patriote da su nas zaklali u gradu u kojem nije pukao niti jedan metak,nego je pao za jedan dan,mozda bi mrtva,silovana,ubijena bila veca Bosanka,nego sada.Ja sam spremna da dozivotno dajem,onoliko koliko drzava zahtjeva,od svog licnog prihoda,ljudima koji su ginuli za moju zemlju,zrtvama rata i vjerujem da nas je puno koji bi pristali na to i trebali da pristanu.Neka se organizuje,neka se primoraju ljudi,na takav jedan human doprinos i ja sam prva tu.Poznato mi je takodje,da su ljudi u Bosni kivni,na dijasporu,na dijasporu,koja glumi prijeratne gastarbajtere,tipa,imam bijesno auto,odlicno zaradjujem,kuce ko neboderi,a koeficijent inteligencije,u poredjenju sa pudlicom.I to razumijem,u potpunosti,ali ima nas,koji pamtimo lijepi nekadasnji zivot,u kojem smo mogli da se obrazujemo,krecemo u drustvu pametnih ljudi,nije se puno imalo,ali imalo se mnogo vise.Ja patim za tim zivotom,patim za okruzenjem koje je toplije,prirodnije,moje.Ali vi nas takve iz dijaspore ne prihvatate,stavljate nas u nekakav isti kos,smatrate nas strancima,ne date nam ni da otvorimo usta,a kamoli da nas prihvatite u drustvo kao svoje ljude.Zar ne mozemo na momenat,da se ugledamo na Jevreje,koji imaju tako jak lobi,da stite i prihvataju,objerucke,svoje ljude po citavom svijetu.Ako imam zelju da se vratim,daj mi tu mogucnost,prvenstveno kao covjek,ako zelim da u Bosni radim za 200 eura,a ne u inostranstvu za 2000,nemoj me sa podsmijehom gledati i traziti razloge za moj povratak.Takvi kao,moj prethodnik na ovom forumu,ne znam kako se zove,koji startno,ubacuje klise recenice,kao sto su,izvugli ste guzicu....,nisu vrata za povratak.Ljudi koji su zeljni svoje kuce i dosta im je tudjine,traze samo lijepu rijec,svoje ljude da ih prihvate. Na one koji se sepure mercedesima,trendere bijelog luka,na njih cu i ja da "lajem".Kada ce doci vrijeme da postanemo JEDNO,da li cu,ako se vratim dozivjeti samo razocarenje,ne mislim na ekonomsku situaciju,poznata mi je ,nego od strane ljudi ili cu uvijek biti neko iz dijaspore,a ne vasa zemljakinja....Hvala

bare
15.05.2010., 12:54
Bulbul Ptico dobro ti nam dosla i cestiam na uspjesima , samo tako neka nasih mladih i uspjesnih ljudi po svijetu.
Svako ima svoje razloge zasto je otisao i manje vise oni su poznati tako da nema potrebe za pravdanjem primjecujem malo normalne tendencije ka pripadanju zajednici kod tebe ,covjek je socijalno bice , Ja cu biti slobodan da ti dam savjet nikada se nemoj pravdati a posebno nekom ko ima problem sa tobom kao dijasporkom ti karakteri se hrane takvim raspravam i najbolja terapija je ne pridavanje znacaja njihovim upitima .

Na nasu zalost taj svjet koga se mnogi od nas sjecaju sa sjetom vise ne postoji , vjeruj mi da je vecina ljudi koji jos uvijek zive i nikada nisu odselili iz BiH se osjecaju strancima u svome sopstvenom gradu tako vjeruj mi ne propustas nista.

Ma nije se niko borio za cek nego za goli opstanak tako da se ne trebas osjecati duzna nekom imaginarnom karakteru a ti sto pisu te poruke tipa vi otisli mi ostali pa se ne vracajte su jadnici koji se drze kao utopljenik za slamku iluzije zabrane povratka i specijalnog statusa u drustvu jer realnost je da ko hoce da se vrati moze i kada mi dijasporci dodjemo u posjete ima tih situacija auta i luk mislim u mom slucaju je BMW i drena + piva ali zato su izmislili tecnosti za ispiranje usta . :D ;) :-?? ono mislim da sam nesto visega koficijenta inteligencije nego pudlica ;) ali razumijem sta si htjela reci , a ti sto su ostali iz "patriotskih razloga" komentarisu tudje zivote u inostranstvu jer nisu zadovoljni svojim zivotom u BiH . Moja teorija je da su najgrlati protiv dijaspore "neostvareni dijasporci" koji nisu smjeli ili znali kako otici pa danas projektiraju svoje frustracije prema svakom ko zivi u dijaspori.

Mnogo srece i jos jednom dobro dosla.

customs_officer
14.06.2010., 05:51
Posto je ovo moj prvi post na ovom forumu, pozdravljam sve ucenike foruma i ove teme

Mogu dosta da napisem o zivotu ovde u ovoj "mojoj" drzavi pa sad sam ne znam odakle da pocnem....:confused:

strelok
14.06.2010., 11:01
Zdravo i dobrodošao:)...Forum je velika platforma sa dosta mogućnosti.

Možeš otvoriti zasebnu temu, napisati svoju priču/text kao uvod, pa nek raja komentariše i ili ispriča nešto svoje...

Ukoliko imaš nekih slika kraja u kojem boraviš ili nekih aktuelnosti iz njega, još bolje- postavljanje je veoma lako.

Svačija priča mnogo znači jer je svaka sudbina kao velika knjiga sa puno pouka (što sam ja pametan:biggrin:..)..elem...piši, a za sve nejasnoće ili pomoć stojim ti na raspolaganju, kao i moje kolege moderatori.

Pregledaj pravila foruma za svaki slučaj;) ovdje:

http://www.dnevniavaz.ba/forum/showthread.php?2335-Pravila-foruma-obavezno-procitajte!

customs_officer
15.06.2010., 03:16
Fala Fala :biggrin:

customs_officer
09.07.2010., 22:33
Zamr'la nam je tema

mora da je raja na ljetovanju :D

bare
10.07.2010., 09:33
Pa napisi nesto ,
slobodna forma .
Ne moras formatirati kao memo ;)

customs_officer
10.07.2010., 16:51
Hajd onda dobro

Mene zanima koliko vas (ili nas) bi se ozenilo ili udalo za stranca ili strankinju :confused:

bare
10.07.2010., 21:29
Samo se zeni , netrebas nas blagoslov.:D

Posto sam ja vec dugo ozenjen nema taj problem , neka svako zivi sa onim koga pravi sretnim.

customs_officer
10.07.2010., 22:21
Bare prijatelju nemam se kad zeniti,idem u bosnu za 5 dana :D

bare
10.07.2010., 22:28
Onoliki Calgary pa normalno da se niko pametan nebi zenio, sretan put i ja idem za par sedmica :D

customs_officer
10.07.2010., 22:37
E i to si u pravu

jesili ish'o na "stempid"?

bare
10.07.2010., 22:42
Nisam isao

customs_officer
10.07.2010., 22:44
Nisam ni ja,bojim se kaubojki da me nece u mrak...da izvinesh odvuci

bare
11.07.2010., 00:25
A ako te odvukce u mrak pa te sveze mogle bi te i uzjahati.:D A sta ces onda?

customs_officer
11.07.2010., 01:20
uh onda ce me biti bihuzur i mene i njih :-p:-p

sanjanka
11.07.2010., 01:35
Štaš se džaba ženiti....bolje je danas biti bachelor :D

customs_officer
11.07.2010., 07:54
Eto vidis kako sanjanka znaDE :o

bresamir
14.07.2010., 04:52
Za vrijeme rata redovno sam odlazio u smjestaje za izbjeglice, pomagao na razne nacine u okviru mojih mogucnosti.

Jedne prilike u smjestaj je dosla jedna mostarka sa dvije djevojcise od 7 i 9 godina.
Zamolila me da joj pomognem oko prijave u socijalnom i ostalih potrebstina. Sutra ujutro sam dosao po nju í
dijecu te sa njima otisao u socijalno da im prevodim kod prijave.
Kad smo bili na redu i na pitanje sluzbenika" Zbog ceka je dosla, pobjegla iz bosne" ona je rekla, citiram;
Bjezim od feredze i samije od islama, ne bojim se rata ni smrti, ne bojim se gladi, ne bojim se za muza,
imala sam i dolje sve. Dosla sam da ostanem i da se dolje nikad nevratim.
Ostao sam zabezeknut i zaprepasten. Rekao sam sluzbeniku da ne mogu prevesti toliki bezobrazluk i pokvarenost.
Izasao sam iz kancelarije bez da sam je pogledao, otisao ravno kuci i nikad vise nisam pomogao nikom.
To smo mi.

customs_officer
14.07.2010., 05:09
ima svakakva svijeta,prijatelju moj..

bare
14.07.2010., 11:12
Ko zna mozda je ona bijezala od svekrve . Nju nije spomenula.:confused:

Queen
23.07.2010., 14:03
Draga moja dijasporo, Bosno i Hercegovino
Evo citam, pa ne mogu sebi da vjerujem. Zivim u Danskoj evo skoro pola zivota, mislim za par mjeseci ce biti pola zivota, i nisam se hvala Bogu asimilirala nego samo integrisala.
Vidim neki ne znaju ili ne vide razliku.
Tagodje ne vidim ni da me neko ne voli kad dodjem dole u Bosnu. Vjerovatno zato, sto ja nemam neku "ludu limuzinu" da se vozam u njoj ,dok ljudi nemaju djeci dati dorucak.
izgleda da je pravilo da se malo napise i o tome "kako je nama ovamo"
Nastavak slijedi;):ymbringiton:

Queen
23.07.2010., 19:28
Vidim ovi iz dijaspore svi pozavrsavali skole, kazu asimilirali se, a sve bi ko eto dali za "rahatluk i solju kafe" negdje dole.
Ja sam kao sto prije napisah iz dijaspore, zivim u Danskoj, nemam VSS, radim kao prevodilac imam "normalnu " platu. Majka sam dvoje malo djece, u Bosnu dolazim 1-2 puta godisnje.
Ovdje sam zato sto su me istjerali iz kuce, grada i drzave. Nije da nisam imala priliku da se vratim sve ove godine, IMALA SAM kao i svi mi iz "dijaspore". Kako smo se snasli ovamo, tako bi se snasli i dole.
Grad iz kojeg dolazim, ne smatram vise svojim, u njemu sam bila samo jednom za sve ove godine. U Bosnu kad dodjem, onda sam u Sarajevu kod familije, koja je oduvjek zivila tamo. Roditelje nemam, oni su umrli od tuge za Bosnom, jos dok je rat buktio. Na njihovu zelju, mrtve sam ih odvezla i zakopala u Bosnu, ( posthumano) opet u Sarajevo, a ne tamo gdje smo zivili. Otac mi se rodijo u Sarajevu.
Zivot ovdje ne shvatam tragicno, niti ovo sto neki pisu da im je sudbina tako odredila.
Ja sudbinu drugacije shvatam, to je za mene samo, cas rodjenja i cas smrti, a sve ostalo biramo i odredjujemo sami, prema svoji prohtjevima i mogucnostima.
Pa tako isto ne shvatam da, ako neko zeli da se vrati u Bosnu, zasto se onda ne vrati. Ima i dole da se jede isto kao i ovdje.
Inace nije ni ovamo sve tako crno, i ako svi znamo da u Danskoj, u posljednjih par godina, nije bas "popularno" biti stranac, a pogotovo musliman.
Ja sam i jédno i drugo, nikada nisam osjetila diskriminaciju. Mislim da sve zavisi, od ljudi koji te okruzuju. Kao sto rekoh, radim kao prevodilac i vidim i cujem svasta. I najtragicnije od svega je to, da kada dodje nas covjek, da mu prevedes da "ima" post ratni sindrom, a rata ocima nije vidijo, a uz to jos ni poslje 16 godina zivota u Danskoj, nije naucio ni "dobar dan" na danskom i sve te godine zivi na socijali, a napravijo "vilu" u Bosni i hvali se sa tim. I jos dodaje, citiram "oni dole samo traze para, da im posaljem, odakle mi, ja zivim na socijali"
" a dole kad dodjem, ne smijem se odmaknuti od auta, ne smijem zaspati, ukrasce mi ga prvi rodjak"

Ali da se mi vratimo na asimilaciju i integraciju jer pojedini ocito ne vide razliku.
Ja u mojoj kuci, pricam nas jezik, moja djeca takodje pricaju oba jezika. Znaju ko su i odakle su, bez obzira sto su se rodili ovdje, osjecam se lijepo kada ih vidim u maicama sa imenima Dzeka i Misimovica, i kada objasnjavaju danskoj djeci, ko su oni i gdje igraju. Osjecam se lijepo i ponosno, kada dodjem u Bosnu, pa moja djeca znaju da pricaju nas jezik, osjecam se takodje lijepo, kada setam po Kopenhagenu sa mojom djecom i pricam sa njima bosanski, osjecam se lijepo kada sam u drustvu sa dancima i pricamo danski.
Zivim skromno, bas onako kao sam i zivila dole, skromno i posteno. Imam porodicu, hvala Bogu zdravu i normalnu djecu imam posao, skroman stan kao i auto, ne bas skromno, valjalo bi da je i malo bolje, ali hvala Bogu imam sve sto mi treba, a vjerujte skromnom covjeku ne treba puno da bi bio sretan.
Muz mi ima VSS iz Bosne, koju ovdje ne priznaju, tako da radi kao crtac. Bio je u logoru, tako da nije bio spreman da uci iz pocetka ovdje u Danskoj. U Sarajevu imam puno familije, a nazalost i puno mezara na Kovacima. Pa me to malo sprijecilo da se asimiliram, zakocila sam kod integracije, mislim osnovnog djela, naucila jezik i zavrsila malo skole, da ne bi morala da cistim danske "hale" dosta mi je ciscenja kuci, kontam muz mi hercegovac, nece nista da pomaze, a ja volim puno da pricam, pa reko' najbolje da dobro spoim sa korisnima, i da mi to bude posao.
Ljudi moji sta ce vam ovo, da vam ovi "asimilirani" glasaju na izborima u BiH, sta oni znaju kako je vama dole, ne daj te im da glasaju, jer bez obzira sa kojim nacionalnim predznakom bili, oni glasaju za nacionalne stranke, a u dijaspri bi svi voljeli da im pobjede demokrati tj. ovi socijal demokrati, tj SDP, jer kako kazu onda je nama strancima dobro ovamo.
Ja sam prestala glasati, jer smatram da na to nemam pravo. Zaista tako i mislim, odkuda mi pravo da ucestvujem u "krojenju sudbine" naroda sa kojim ne zivim. Previse volim svoj narod i svoju zemlju da bi vjerovala TV, i vjestima u 7, i na osnovu jednog pristrasnog novinara, glasala za neku stranku o kojoj bas nista ne znam.
Do javljanja

Queen
23.07.2010., 20:40
Dragi moji Bosanci,

dragi moji i oni koji vole svoje sugradjane sirom svijeta,a i oni koji ih manje vole(da budemo iskreni).Ja i sama zivim u inostranstvu,vec nekih petnaestak godina i patim,ali iskreno patim za svojom domovinom.Iako sam kao dijete bila primorana da napustim svoj rodni grad,sada mi je vec 30 godina,zavrsila sam kao i mnogi mladi iz nase zemlje,VSS,asimilirala se veoma dobro,kako na poslovnom polju,tako i u drustvenom zivotu ove strane drzave,ali nostalgija je jaca od svega i ne popusta.Nisam se ukljucila na ovaj forum,da bi me vi razumjeli i ne treba te,necu ni da vam se pravdam,koliko zaradjujem,a to je solidno primanje,koliko mi ostaje za zivot i kako zivim.Vjerovatno bih i ja,da nisam izbjegla iz Bosne u mahu rata,ostala tu,da slusam zvuke metaka,umjesto melodije prelijepih pjesama,da mi je zivot svakog momenta u neizvjesnosti bio,razmisljala kao i mnogi koji su prosli taj pakao.Ali recite mi sta sam ja,ja mozda ne,kao dijete,ali moji roditelji i mnogi drugi koji su izbjegli,sta smo trebali da radimo,da bi vama sada bili po "tabijatu".Da li bi bili vece patriote da su nas zaklali u gradu u kojem nije pukao niti jedan metak,nego je pao za jedan dan,mozda bi mrtva,silovana,ubijena bila veca Bosanka,nego sada.Ja sam spremna da dozivotno dajem,onoliko koliko drzava zahtjeva,od svog licnog prihoda,ljudima koji su ginuli za moju zemlju,zrtvama rata i vjerujem da nas je puno koji bi pristali na to i trebali da pristanu.Neka se organizuje,neka se primoraju ljudi,na takav jedan human doprinos i ja sam prva tu.Poznato mi je takodje,da su ljudi u Bosni kivni,na dijasporu,na dijasporu,koja glumi prijeratne gastarbajtere,tipa,imam bijesno auto,odlicno zaradjujem,kuce ko neboderi,a koeficijent inteligencije,u poredjenju sa pudlicom.I to razumijem,u potpunosti,ali ima nas,koji pamtimo lijepi nekadasnji zivot,u kojem smo mogli da se obrazujemo,krecemo u drustvu pametnih ljudi,nije se puno imalo,ali imalo se mnogo vise.Ja patim za tim zivotom,patim za okruzenjem koje je toplije,prirodnije,moje.Ali vi nas takve iz dijaspore ne prihvatate,stavljate nas u nekakav isti kos,smatrate nas strancima,ne date nam ni da otvorimo usta,a kamoli da nas prihvatite u drustvo kao svoje ljude.Zar ne mozemo na momenat,da se ugledamo na Jevreje,koji imaju tako jak lobi,da stite i prihvataju,objerucke,svoje ljude po citavom svijetu.Ako imam zelju da se vratim,daj mi tu mogucnost,prvenstveno kao covjek,ako zelim da u Bosni radim za 200 eura,a ne u inostranstvu za 2000,nemoj me sa podsmijehom gledati i traziti razloge za moj povrtak.Takvi kao,moj prethodnik na ovom forumu,ne znam kako se zove,koji startno,ubacuje klise recenice,kao sto su,izvugli ste guzicu....,nisu vrata za povratak.Ljudi koji su zeljni svoje kuce i dosta im je tudjine,traze samo lijepu rijec,svoje ljude da ih prihvate. Na one koji se sepure mercedesima,trendere bijelog luka,na njih cu i ja da "lajem".Kada ce doci vrijeme da postanemo JEDNO,da li cu,ako se vratim dozivjeti samo razocarenje,ne mislim na ekonomsku situaciju,poznata mi je ,nego od strane ljudi ili cu uvijek biti neko iz dijaspore,a ne vasa zemljakinja....Hvala

Sta si se bona asimilirala

Asimilacija je proces tokom kojeg jedna društvena pojava (proces, skupina), u kontaktu s drugom pojavom takve vrste, gubi svoje osobenosti i samosvojnost, nestaje u drugoj pojavi, utapa se u nju. Termin se često koristi i za oznaku kulturne i političke asimilacije pojedinih etničkih, kulturnih i socijalnih grupacija, obično sa negativnim značenjem nasilnih promjena. U socijalnoj psihologiji i kulturnoj antropologiji socijalna asimilacija označava fenomen kada jedna grupa adoptira vrednosti, norme i običaje druge grupe a pritome svoje zaboravlja i ne njeguje.
Evo bila vesela, ja se iskreno nadam da si htjela reci da si se samo dobro integrisala.
Jer integracija je ta tvoja VSS.
Vidim da smo otprilike istih godina, kazes da si 15 godina tamo, a da imas 30, ja imam 34, a ovdje sam 17, znaci pola zivota.
Gdje Bogati ides dole u Bosnu pa si vidjela da te ne vole dole, ja odoh jednom u moj rodni grad i vidim ne vole me, pa i kako bi me voljeli kad su me otjerali, pa ti ja tamo vise ne idem, jer vidim da ne pripadam tamo i da nemam nista zajednicko sa njima, ni sa onim nekada lijepim gradom. Pa skontah bolje sto su nas otjerali, nego da smo se kako to ti kazes asimilirali tamo.
Znas kako kaze Dino Merlin "ako me ikada sretnes u ovom ukletom gradu..............ne stavljaj ruke na lice.....................GLAVU GORE. ali ne ide, neki ne mogu ni da u oci pogledaju. A tebe otjerali a ti se lijepo asililirala, tamo negdje daaaaaaaleko, a smeta ti sto je nekima krivo na dijasporu.
Kako im nece biti krivo bila vesela, ti se ASIMILIRALA a imas NOSTALGIJU za Bosnom. A ukazujes na Jevreje. "Dogodine u Jerusalimu". Jesi li ikada vidjela asimilranog Jevreja. Znas to je jedina vjera na svijetu na koju ne mozes konvertirati, a znas li zasto, zato sto ne vjeruju nikome, sto ih je kako kaze nas narod "zmija ujela".
Ujede i nas i to ona od koje se nismo nadali, ona sa kojom se bili "ASIMILIRALI" kako to ti kazes
a tebi i to bilo malo, pa se jos po drugi put asimilirala u "tamo negdje, gdje ocito svak moze imati VSS"
A ti imas nostalgiju, a "pljujes" po sopstvenom narodu, ko oni TEBE ne vole..... Sto li Boze?
Ja da imam VSS ja bi te svoje snove koje ti imas DAVNO ostvarila, osnovala bi recimo taj fond o kome ti pricas, pozvala dijasporu da uplacuje samo po jednu KM i eto ti svaki dan preko milion KM-va zrtvama rata.
Tako rade Jevreji, jer oni se nisu asimilirali, samo integrisali, u zemljama u kojima zive.
Budi ti meni pozdravljena, nadam se da si skontala razliku izmedju babe i zabe!!!!!

Titan
23.07.2010., 23:30
Draga moja dijasporo, Bosno i Hercegovino
Evo citam, pa ne mogu sebi da vjerujem. Zivim u Danskoj evo skoro pola zivota, mislim za par mjeseci ce biti pola zivota, i nisam se hvala Bogu asimilirala nego samo integrisala.
Vidim neki ne znaju ili ne vide razliku.
Tagodje ne vidim ni da me neko ne voli kad dodjem dole u Bosnu. Vjerovatno zato, sto ja nemam neku "ludu limuzinu" da se vozam u njoj ,dok ljudi nemaju djeci dati dorucak.
izgleda da je pravilo da se malo napise i o tome "kako je nama ovamo"
Nastavak slijedi;):ymbringiton:

Evo i ja citam pa ne mogu da vjerujem sta citam draga moja "Evoimene".
U vise navrata , vrlo cesto pominjes VSS, cemu, dali je to preduslov za asimilaciju, ja bih radje rekao integraciju, najvjerovatnije da nije, a moze i da posluzi brzoj i uspjesnijoj integraciji.
Moram priznati da na danasnjim vremenima bez vece strucne spreme vrata za zapad su vec u Sloveniji zatvorena.
Gdje i kako doci, o integraciji da ne govorimo.
Uocljivo mi je da si mnoge pojmove poremetila ili pak pomijesala, politicke, privredne, drustvene i sta ti ja sve znam kakve jos.

Definitivno grijesis ako sve asimilirane i ne integrirane stavis u jednu skupinu, dakle, prije ratne i posleratne integrisane ili ne integrisane.
Jedna je ogromna razlika izmedju nas koji smo puno ranije dosli u zapadne zemlje od novo doslih...sasvim logicna stvar.
Ja nikada nisam bio ucesnik BiH izbora niti sam bilo kada ovdje u Njemackoj glasao, ovdje jednostavno kao stranac nemam na to pravo, a da bi ulagao toliki trud da glasam u domovini nisam bas siguran, no uocavam da nebi bilo na odmet, jer i dole polako djavo odnese salu sa tim nacionalistickim strankama.
I pored sve te moje nemarnosti ja jos nikada u ovoj zapadnoj drzavi nisam imao bilo kakvih problema, niti si mogu zamisliti istih i imati,kako ja isto tako i moji najblizi.

Meni je vrlo zagonetno procitati jadikovanje nasih u zapadnim zemljama kako nailaze na nerazumijevanje ili pak na nespremnost domacina izaci nam u susret kada je nasa integracija u pitanju.
To, da nas ne vole kao muslimane je prosto i jednostavno, ne tacno.
Ne moraju me voljeti, to od njih i ne ocekujem, ali nisu nam na putu u sprecavanju nasih religioznih obaveza.
To sto mi trazimo vrlo cesto za ljudski razum nesto ne moguce pa to je prvenstveno nas problem.
Hajd' za sada toliko pa bude li se ukazala prilika, rado cu jos kojesta doturiti , onako kako to vidi jedan dijasporac koji je malo duze kako to neki kazu "medju dusmaninma".

Queen
24.07.2010., 02:09
Evo i ja citam pa ne mogu da vjerujem sta citam draga moja "Evoimene".
U vise navrata , vrlo cesto pominjes VSS, cemu, dali je to preduslov za asimilaciju, ja bih radje rekao integraciju, najvjerovatnije da nije, a moze i da posluzi brzoj i uspjesnijoj integraciji.
Moram priznati da na danasnjim vremenima bez vece strucne spreme vrata za zapad su vec u Sloveniji zatvorena.
Gdje i kako doci, o integraciji da ne govorimo.
Uocljivo mi je da si mnoge pojmove poremetila ili pak pomijesala, politicke, privredne, drustvene i sta ti ja sve znam kakve jos.

Definitivno grijesis ako sve asimilirane i ne integrirane stavis u jednu skupinu, dakle, prije ratne i posleratne integrisane ili ne integrisane.
Jedna je ogromna razlika izmedju nas koji smo puno ranije dosli u zapadne zemlje od novo doslih...sasvim logicna stvar.
Ja nikada nisam bio ucesnik BiH izbora niti sam bilo kada ovdje u Njemackoj glasao, ovdje jednostavno kao stranac nemam na to pravo, a da bi ulagao toliki trud da glasam u domovini nisam bas siguran, no uocavam da nebi bilo na odmet, jer i dole polako djavo odnese salu sa tim nacionalistickim strankama.
I pored sve te moje nemarnosti ja jos nikada u ovoj zapadnoj drzavi nisam imao bilo kakvih problema, niti si mogu zamisliti istih i imati,kako ja isto tako i moji najblizi.

Meni je vrlo zagonetno procitati jadikovanje nasih u zapadnim zemljama kako nailaze na nerazumijevanje ili pak na nespremnost domacina izaci nam u susret kada je nasa integracija u pitanju.
To, da nas ne vole kao muslimane je prosto i jednostavno, ne tacno.
Ne moraju me voljeti, to od njih i ne ocekujem, ali nisu nam na putu u sprecavanju nasih religioznih obaveza.
To sto mi trazimo vrlo cesto za ljudski razum nesto ne moguce pa to je prvenstveno nas problem.
Hajd' za sada toliko pa bude li se ukazala prilika, rado cu jos kojesta doturiti , onako kako to vidi jedan dijasporac koji je malo duze kako to neki kazu "medju dusmaninma".

Ti si ocito pobrko ili proguto, ono sto sam ja napisala, nigdje nisam rekla da me ne vole, nego naprotiv rekoh nisam primjetila da me ne vole.
Takodje kao ni asimilaciju i integraciju nisam pobrkala, kao sto nisam navela ni VSS ni kome kontekstu osim da je nemam, jer sam primjetila "vecina iz dijaspore" to ima.
Takodje nisam ni rekla da sam ne zadovoljna zivotom kojim zivim, nego sam rekla da mi je fino ovdje gdje sam sada, a kada mi to vise ne bude, onda idem dalje ili tamo gdje ce mi biti ljepse nego ovdje.
Isto tako nisam rekla da nas ne vole kao muslimane, nego sam rekla da u posljednje vrijeme nije bas popularno biti stranac a ni musliman u Danskoj, jer smo imali velike neprijatnosti poslje Muhamed crteza, sto je u stvari tacno, samo prije nekoliko dana, EU stavila Dansku na "crnu listu" sto su i oni sami objavili, zbog sve veceg porasta rasizma.
A ja sam rekla da ga nisam osjetila i da to zavisi od ljudi koji te okruzuju, a mene na svu srecu okruzuju "normalni" i nasi i danci.
A sto se tice da sa VSS mozes malo bolje, nego bez nje, nije tacno, bar ovdje u Danskoj ne mozes, jer nasi pravnici, voze autobuse ovdje u Kopenhagenu, novinari zaljevaju cvijece itd. ovo nije izmisljotina sve se moze provjeriti.
A sto se tice asimilacije, htjela sam samo dami "bulbul ptici" reci da neko kao ona sa VSS bi trebao znati razliku izmedju integracije i asimilacije, jer izgleda dama i ja dolazimo iz istoga grada, koji je kako ona kaze "pao bez ispaljenog metka" a takvih nije bilo puno.
Slucajno imam rodjaka u Kasselu i bila sam tamo, tako da mi je i ta "dijaspra" poznata, i ako se on ne smatra djelom dijaspore, iz dva razloga
1: Rodio se u Kasselu
2: Ostala mu noga na Zuci kod Sarajeva, a brat na Igmanu
Procitaj jos jednom, vidjeces sta sam htjela reci sa prijeratnom asimilacijom.
Mislila sam na mjesta u kojima smo zivili, prije etnickog ciscenja.

Titan
24.07.2010., 02:44
"Evoimene"...
hocu, zaista cu sa malo vise vremena procitati, jer priznajem da sam to i suvise brzo procitao.
Ali moram reci da sam slicnih pricica cuo i dozivio na pretek.
Nisam imao namjeru tvoje tvrdnje ili pak tvoj post okarakterisati kao zlonamjeran, ne stvarno ne.

Queen
25.07.2010., 22:13
--------------------------------------------------------------------------------
Zanimljiv komentar na temu dijaspora, preneseno iz septembarskog
izdanja Urban bug magazina:

"..dijaspora: lijepa i zvucna rijec koja opisuje osobu:
Upadljivo obucenu, opustenu, koja pije, a ne mari za cijenu pica,

vozi automobil novijeg godista sa 'stranjskijem' tablicama i posjeduje putovnicu jedne od zapadnih 'dezela'.

Ne mozemo ih kriviti sto ih vecina lokalnih djevojaka svjesno stavlja na prvo mjesto prioriteta, jer i veliki broj lokalaca juri za'dijasporkama'.

Pored gore navedenih kvaliteta lako su prepoznatljivi u gradu po kamerama i foto-aparatima koje ne ispustaju iz ruku. Snimaju sve: od izlaska iz aviona,gdje prvo snime godisnje promjene sarajevskog aerodroma sve sa pasoskom i
carinskom kontrolom, do svakog i najzabitijeg kutka grada koji takodjer ostane zabiljezen na njihovim dokumentarcima. Oni sto dolaze autoputovima ukljucuju kamere vec u dalekim metropolama i ispucaju po nekoliko
kaseta do granice bih.
Primjetno je da su ove godine velike kamere zamijenili minijaturnim, a foto-aparate digitalnim, sto se odmah odrazilo na bh ekonomiju u vidu pada
prodaje filmova za foto-aparate u odnosu na protekle godine.

Svi mi u blizoj ili daljoj familiji imamo po barem jednog
dijasporca koji nam prica kako je ovo zaostala zemlja, 'a kod nas tamo...' i tu redovno dodje do konflikta.Branimo zemlju i ne damo da je kritiziraju ma koliko da su u pravu, i cudom se cudimo kako su se strahovito promjenili u neke nama nepoznate osobe.

U promjenama licnosti i ponasanja posebno prednjaci Americka dijaspora sa presirokom lepezom prica o kupovini novih automobila i 'pravljenju'novca,kako kroz 'full' tako i kroz 'part-time jobove'. Nakon sto se istrose
pricama kako je tamo sve 'cool', ne mogu da vjeruju da kod nas i mladji od 21 godinu mogu kupiti alkohol i jedino je to'cool' dok sve ostalo 'sucks'. Zainteresirani su samo za 'fun' i najdraza uzrecica im je 'party time'. Skolska godina im pocinje malo ranije pa na rastanku govore 'bilo je okeey', Te nam predaju jeftine majice(vecinom previse siroke) sa slikama i imenima njihovih koledza ili nba timova i obecavaju da ce 'next time' donijeti i nike - za ovaj put nisu znali brojeve. Ode i amerika.

Druga posebna grupacija dijaspore dolazi nam iz hladnih evropskih krajeva -Svedska, Danska,Holandija, Finska, Norveska - i ponasaju se kao i vrijeme u njihovim
drugim (ili prvim?) domovinama: hladno. Nista ih ne moze
iznervirati, i sasvim smireno nam pricaju o svojim kraljevima i kraljicama, te visokim taksama, ali ipak solidnom zivotu.
Fascinirani su prirodnim ljepotama nase domovine i svakog ljeta posjete barem jednu. Mit o smirenoj gospodi rusi se kada dodju u kafanu i osjete blagodeti bagatelnih cijena, te narucuju turu za turom slusajuci i najgoru'pevaljku'. Ove godine dosli su automobilima i ustedjeli na
avionskoj karti,i tu nas vec pocinju nervirati pricama o smicalicama koje mogu napraviti osiguravajucoj kuci - sto dokazuje da su u sustini oni jos uvijek nepatvoreni balkanci.

U trecu grupu ulaze Njemacka, Svicarska i Austrija,
odakle dolazi dijasporci starog kova. Njih je prilicno tesko analizirati, jer sama cinjenica da jos uvijek zive u tim zemljama pokazuje da su tajnoviti i veoma sposobni. Posjecuju samo lokale visokog kvaliteta i vecini je jedino muzika uzivo interesantna. Izgledaju opasno i ne treba se sa njima zezati.Ove tri grupe u ljetnim mjesecima donesu desetine miliona eura i potrose ih u veoma kratkom vremenskom periodu. Oni su nam najjaci turisticki adut i
jedini razlog zasto ministar turizma ima primanja, mada se on vjerovatno nikada nije pretjerano zamarao razradjivanjem ideje o iskoristavanju ovog najveceg turistickog blaga.

Koliko god nas nervirale price nasih dijasporaca, znamo da jednom kada izumre ova generacija mozda vise ne budemo imali turista jer ce njihova djeca postati pravi zapadnjaci i vjerovatno nece nikada kao njihovi roditelji patiti za zemljom u kojoj nista ne stima.."
I samim tim necemo imati vise dijaspore........

Queen
25.07.2010., 22:23
*himna dijaspore*

TAMO 'VAMO

Zbog onoga tamo
dosli smo ovamo.
oni sto su tamo
isto bi ovamo.

Znaju oni tamo,
bolje je ovamo.
Jeste lijepo tamo
ljepse no ovamo,
ali nema tamo
sta ima ovamo.

Ne moze se tamo
isto sto i \'vamo.
Mi bi radje tamo
no da smo ovamo,
jer nase je tamo
a tudje ovamo.

Ovi bi ovamo
htjeli da smo tamo.
briga njih ovamo
kako nam je tamo.

Trpimo ovamo,
sto ne bismo tamo.
Tako je ovamo.
Oni misle tamo,
blago nama \'vamo,
kada nismo tamo.

Svi hoce ovamo.
Niko ne bi tamo.
Kada bi svi ovamo,
ko bi onda tamo?
Ko nas posla \'vamo,
ostao bi tamo
jer ne smije ovamo.

A njemu je tamo
bolje no ovamo,
pa onima tamo
ne da vise \'vamo.
Trebaju mu tamo.
Sta ce svi ovamo?
Neko mora tamo.
Dosta nas je \'vamo.

Tako ti je tamo.
Placemo ovamo
za onima tamo.
Al \'suze su \'vamo
krupnije no tamo.
Svako ko je \'vamo
ima nekog tamo,
pa cas je ovamo,
pa odlazi tamo,
muci se ovamo
da pomogne tamo.

Glavom je ovamo
a srcem je tamo.
Sve bi dao \'vamo
da je bolje tamo
i ceka ovamo
kad ce bolje tamo,
da napusti \'vamo
da se skrasi tamo.

Hladno je ovamo.
Nije kao tamo,
jer sunce ovamo
ne grije ko tamo
izblijedis ovamo.
Stran im dodjes tamo,
Ko sto si i \'vamo.

Blago onim \'tamo
sto nisu ovamo,
no su samo tamo
jer mi smo ovamo
ni \'vamo ni tamo

Titan
25.07.2010., 23:23
Koliko god nas nervirale price nasih dijasporaca, znamo da jednom kada izumre ova generacija mozda vise ne budemo imali turista jer ce njihova djeca postati pravi zapadnjaci i vjerovatno nece nikada kao njihovi roditelji patiti za zemljom u kojoj nista ne stima.."
I samim tim necemo imati vise dijaspore........

Vrlo, vrlo interesantna humoreska...hvala "Evoimene", to jos nisam procitao.
Ipak mi srednjoevropljani prodjosmo po najbolje, iako je malo pretjerano sa tolikom gomilom love.
Sa ovim gore odvojenim se 99.9% slazem i zaista postoji bojaznost da ce jednog dana dijaspora izumrijeti i time priliv novca biti zauvijek prisusen.

Queen
25.07.2010., 23:31
Znas da sam se iznervirala kad sam ovo procitala, ko ispadoste vi "gospoda" a vala je malo pretjerao sa onim pjevaljkama.
Mada znas i ja cesto cujem ovdje price, E jes nam bilo dobro, koja muzika, jagnjetina ispod saca, citavu noc jedes i pijes za 500 kruna"
Ali vi Bogami lovatori, gospoda!!!
:(

Titan
26.07.2010., 00:21
Znas da sam se iznervirala kad sam ovo procitala, ko ispadoste vi "gospoda" a vala je malo pretjerao sa onim pjevaljkama.
Mada znas i ja cesto cujem ovdje price, E jes nam bilo dobro, koja muzika, jagnjetina ispod saca, citavu noc jedes i pijes za 500 kruna"
Ali vi Bogami lovatori, gospoda!!!
:(

Ipak, htjeli mi to ili ne priznati ali fakt je da Njemacka ima naj liberalniji radni i socijalni zakon u cijelom svijetu, i da smo mi u Njemackoj na neki nacin zaista privilegirani.
U NJemackoj ima izrazitoo puno naseg svijeta kojima je jako dobro.
Ovdje mislim iskljucivo na radnicku klasu, i na puno naseg svijeta koji rade u auto industriji i kod kojih su primanja vise nego solidna.

Medjutim sada izrasta druga pa cak i teca generacija, generacija visokoobrazovanih, ali oni nisu vise nostalgicari kao sto smo to mi bili.

Pod broj jedan nas dijasporaca je bilo kada smo putovali za domovinu,,,Jugoslaviju...
odmor na granicnom prelazu Sentilj i ispod Jugoslovenske zastave poruciti porciju cevapa, mislim da je to trada za svakog dijasporca bila zelja i neka obaveza, a da ne pricamo nestasluci u domovini.
Ali, svih tih nestasluka vise nema, nema medju starima kao ni medju mladima dijasporcima.
Mogu slobodno da kazem, da nema vise te nostalgije za domovinom, ja bih prije rekao, da se to prelilo u jedan vid duznosti ili pak obaveze.
Nas mladi narastaj malo sta veze sa domovinom,dole se ponasaju kao i svaki drugi turista i mahom su sretni kada se ponovo nadju ovdje u svojoj uobicajenoj sredini.

Izumire i onaj patriotizam koji je bio uocljiv u Jugoslovenskim vremenima, a i to ima svoje opravdanje i pozadinu.
Moguce da je to rezultiralo nasom dobrom integracijom u zapadnim zemljama i ne perspektivnoscu u domovini iz koje dolazimo.

Bilo klako da bilo, ja jos uvijek rado i sa zadovoljstvom putujem u domovinu.

customs_officer
22.08.2010., 14:30
Nego Je'l ko is'o u domovinu na odmor ovoga ljeta?

bh ultimativ
22.08.2010., 15:25
Ja bio prije mjesec i pol bilo 'nako srednja zalost,puno kise sve mokro,prolom oblaka u Tuzlanskom kantonu,poplave pa mi je i to malo pokvarilo planove.Nije se moglo puno toga u prirodi ucinit.

Ali ipak sam dolazak u voljenu rodnu grudu je sam po sebi poseban dogadjaj,bar za mene,ja sam Bosanac i nemam druge rodne grude.Vidio sam Zlacu i njene prirodne ljepote i naravno da sam kratko bio na jezeru Modrac pored Tuzle.
I puno lijepih bosanki,prelijepih.:);)

customs_officer
22.08.2010., 15:45
A toga zadnjeg nikad ne manjka

samo shto ih je vecina ufurane nekako :cool:

bh ultimativ
22.08.2010., 16:09
ma dobro da su neke ufurane to ne negiram ali ja to gledam iz moje perspektive dijasporca,na odmor idem samo ako imam u dzepu dovoljno €urica,fina garderoba,fino uredjen ali ne pegla nego zesci Jeans i po mogucnosti zesci auto(ja ga imam)i naravno bez arogantnosti.Osim toga moja zenska "publika" je malo starija od tinejdzerki jer sam i sam preko 40 godina pa to sve odgovara.
Biti komunikativan je jako vazno.;)

bare
22.08.2010., 19:36
Bio i ja sa familijom , na kosio se , pobjegao do Jadrana

bh ultimativ
22.08.2010., 19:38
bare kako je na Jadranu?

bare
22.08.2010., 19:42
Na Jadranskom Moru je bilo fino , sad sa Jadranom sam popio jedan dan gajbu pive ;)

bh ultimativ
22.08.2010., 20:02
=))=)),skuzio sam sad,znaci i Jadran pije k'o smuk.Neka neka.

ne klikaj me
22.08.2010., 20:23
Ja bio prije mjesec i pol bilo 'nako srednja zalost,puno kise sve mokro,prolom oblaka u Tuzlanskom kantonu,poplave pa mi je i to malo pokvarilo planove.Nije se moglo puno toga u prirodi ucinit.

Ali ipak sam dolazak u voljenu rodnu grudu je sam po sebi poseban dogadjaj,bar za mene,ja sam Bosanac i nemam druge rodne grude.Vidio sam Zlacu i njene prirodne ljepote i naravno da sam kratko bio na jezeru Modrac pored Tuzle.
I puno lijepih bosanki,prelijepih.:);)
Sljedeći put ćeš vala vidjeti i Majevicu,Mušku vodu a i Djevojačka pećina ima svojih ljepota :D...
ps.Samo sljedeći put nema bi bi vozikanje nego više pješaka....:p

bh ultimativ
22.08.2010., 21:23
ma slazem se ja neklikana samo ti kazi kako ce mo:) i bit ce tako.

bare
22.08.2010., 21:36
=))=)),skuzio sam sad,znaci i Jadran pije k'o smuk.Neka neka.

Ma BH ja ubio gajbu a Jadro je ubio ured dvije gajbe .;)

Znas onu piju ko Krajsnici .

ne klikaj me
22.08.2010., 21:53
ma slazem se ja neklikana samo ti kazi kako ce mo:) i bit ce tako.
;) onda nema brige ja plan napravim i nema nazad dok ga ne ispoštujemo :)

bh ultimativ
22.08.2010., 22:34
;),imas moj potpis i saglasnost.

customs_officer
23.08.2010., 00:57
Ja sam samo jednom ljetos krenuo na "turneju" i vise nikad

Vrucine,uzasni putevi,sleperi te mimoilaze na pedalj razdaljine,previse naroda...

Onda sam se odlucio za opciju Pan pivo ispod loze pa kako mi bude

I bilo mi je naj naj :D

ne klikaj me
23.08.2010., 01:16
;),imas moj potpis i saglasnost.
;)Hvala ulti....ali ja ti ga poturim na potpis bjanko pa naknadno dodam šta mi paše:p

bresamir
25.08.2010., 02:41
..ja se oosjecam ovdje kod kuce i nisam nikakav stranac a ni diasporac...sami sebi uvaljkujemo...:D

Cipelic
21.09.2010., 06:54
Ima li "bujruma" za jos jednog? :D

Queen
28.09.2010., 13:25
Tesko si mogu zamisliti da je tako nesto u njemackoj moguce, da se na osnovu religiozne pripadnosti lakse ili pak teze dolazi do radnom mjesta, haman nemoguce, sem ako se posao trazi u Karitasovim tvrtkama.
Mislim da cak ni tu nije dozvoljena selekcija po religioznoj pripadnosti.
Stim sto si naveo primjer u vrlo religioznom dijelu Njemacke Bayern moguce je da je poduzet takav vid manipulisanja sa ljudima.

Pa zamisli samo primjera radi moj politicki ili religiozni stav u jednoj Römisch-katolisch drzavi, sta bi bilo sa na pretek osoba sa slobodnim misljenjem.
Jos nikada nisam naveo iako bi me neko i upitao za moju religioznu pripadnost, a nijemci su poznati po hiljadama kojekakvih papircica i formulara.

Uvjek nanovo sam naglasavao da je to moja licna i privatna stvar kojoj religioznoj grupi pripadam.
Takodje sam na pretek molbi predao nasih mladih Bosanaca u firmu gdje sam zaposlen bez da je bilo ko upitan ili je naveo svoju religioznu pripadnost.

Ponovo ponavljam i misljenja sam da je Njemacko drustvo kao i Njemacki politicki sistem naj liberalniji u Evropi ako ne i u cijelom svijetu.
U Njemackom parlamentu su cak i oni okorjeli komunisti zastupljeni, mozemo o tome diskutirati sa ili bez znacajno.

Dakle sa poznanikom koje ga si naveo imam utisak da se neko nasalio,jer taj vid privilegije bio bi koban i vrlo pogresan za ostale slojeve drustva.

Za vjeronauku katolika i protestanata dali je odvojena stvarno nisam siguran a bilo bi logicno da je odvojena.
E sada zamislimo Turcina Mehmeda da njegov sin ili kcerka pohadja katolicku vjeronauku, dakle ne moguce, dok je kod nasih BiH dijasporaca sve moguce, mi bi i rodjenu tetku prodali samo da dodjemo do bolje pozicije, jednostavno smo koruptni i to je vec dokazano i svakodnevno se dokazuje.
E vala upravo tako, a da ti ne pricam o onim, sto se stide da kazu"ja sam Musliman" nego kazu "to je moja privatna stvar"
To su ti oni pokondireni.
Ma nebi ti to prevalili preko jezika, nema sile.
A kad treba da jedu svinjetinu, kazu "ja sam vegetarijanac".
A u Danskoj cak i "Mehmedova" djeca idu na vjeronauku u skoli, a sigurno idu i u dzamiju polje skole.
Jer kod turcina nije vjera privatna stvar. On kaze "Jeg er Muslim"

Queen
28.09.2010., 13:52
E vala upravo tako, a da ti ne pricam o onim, sto se stide da kazu"ja sam Musliman" nego kazu "to je moja privatna stvar"
To su ti oni pokondireni.
Ma nebi ti to prevalili preko jezika, nema sile.
A kad treba da jedu svinjetinu, kazu "ja sam vegetarijanac".
A u Danskoj cak i "Mehmedova" djeca idu na vjeronauku u skoli, a sigurno idu i u dzamiju polje skole.
Jer kod turcina nije vjera privatna stvar. On kaze "Jeg er Muslim"
U Danskoj te niko ne pita, ako je kakva fabrika ili ako treba sofer.

viper77
28.09.2010., 14:01
U Danskoj te niko ne pita, ako je kakva fabrika ili ako treba sofer.

Muslimani su dakle u Danskoj ili soferi ili radnici u Fabrici? Muslimani doktori, ili Muslimani profesori, ili Muslimani naucnici nisu dobri Muslimani?

Queen
28.09.2010., 14:17
Muslimani su dakle u Danskoj ili soferi ili radnici u Fabrici? Muslimani doktori, ili Muslimani profesori, ili Muslimani naucnici nisu dobri Muslimani?
Ne samo Muslimani nego generalno stranci u sta spadaju i oni sto imaju drugaciju boju od nas.
Ne svi ali licno poznajem naseg novinara koji vozi autobus, pravnika koji cuva djecu u vrticu.
Ovdje ti uz dodatno skolovanje prizna tehnicke smjerove i medicinske, moja rodica je ponovo morala ici ovdje u medicinsku skolu ali samo dvije godine.
U bolnici sam naisla na nase doktore, kao i arape.
Profesori mogu biti samo ako su ovdje zavrsili.
Zena sa maramom moze raditi u djecijem vrticu, ja je na drugom mjestu nisam vidjela,mozda ima, znam da je skoro godinu dana bilo na tv- gdje se jedna iz Sirije ganjala sa njima sto joj nisu dali da radi u samoposluzi zato sto nosi maramu.
Ima masu nasih ljudi sto imaju fine poslove, i ja nisam rekla da ne moze raditi kao stranac nego sam rekla da te pita sta si, i da jedino za fabriku ili za kamione ne pita.

viper77
28.09.2010., 14:28
Ne samo Muslimani nego generalno stranci u sta spadaju i oni sto imaju drugaciju boju od nas.
Ne svi ali licno poznajem naseg novinara koji vozi autobus, pravnika koji cuva djecu u vrticu.
Ovdje ti uz dodatno skolovanje prizna tehnicke smjerove i medicinske, moja rodica je ponovo morala ici ovdje u medicinsku skolu ali samo dvije godine.
U bolnici sam naisla na nase doktore, kao i arape.
Profesori mogu biti samo ako su ovdje zavrsili.
Zena sa maramom moze raditi u djecijem vrticu, ja je na drugom mjestu nisam vidjela,mozda ima, znam da je skoro godinu dana bilo na tv- gdje se jedna iz Sirije ganjala sa njima sto joj nisu dali da radi u samoposluzi zato sto nosi maramu.
Ima masu nasih ljudi sto imaju fine poslove, i ja nisam rekla da ne moze raditi kao stranac nego sam rekla da te pita sta si, i da jedino za fabriku ili za kamione ne pita.

U prilog tvojoj tezi ide slijedeca cinjenica, koja je nekim slucajem spala s neba:

U Švedskoj boravi oko 70 000 građana porijeklom iz BiH i najbolje su integrisani stranci u ovoj zemlji", istakao je Halilović dodavši kako je tome u dobroj mjeri doprinio prije nekoliko godina potpisani Sporazum o dvojnom državljanstvu između BiH i Švedske.

Tokom razgovora je rečeno da u opšini Tyreso, koja ima 42 000 stanovnika, boravi 200 građana porijeklom iz BiH i svi imaju jako dobar status, počevši od zaposlenja i obrazovanja, pa do službe u različitim institucijama opštine.

Koliko su građani BiH integrisani u švedsko društvo govori i podatak da se na stranačkim listama za septembarske izbore u ovoj zemlji nalazi 300 građana porijeklom iz BiH, rečeno je tokom današnjeg susreta.

Tokom sastanka je rečeno da je u pripremi sporazum između BiH i Švedske koji bi trebao unaprijediti saradnju dvije zemlje u oblastima koje se odnose na bh. iseljenike u ovoj zemlji.

U brojnoj delegaciji opšine Tyreso, koju predvodi Dragan Boban, bili su predstavnici Odjeljenja za tržište rada i izbjeglice, Odjeljenja za slobodne aktivnosti, te nastavnici švedskog jezika.

Ja licno poznajem Be-Ha doktora od kojih se moze sastaviti jedna omanja bolnica. Ja licno poznajem Be-Ha profesora na Univerzitetima u Svedskoj od kojih se moze osnovati jedan Univerzitet sa kompletnim kadrom. Ja poznajem toliko Be-Ha politicara, koji su politicari u Skandinaviji da se od njih moze sastaviti vlada jedne drzave.

Ja ne poznajem nijednog Be-Ha drzavljanina koji vozi Bus btw, ili nijednog Be-Ha drzavljanina koji radi na poslovima odrzavanja.

Za kraj, 40 % djece Be-Ha iseljenika je visokoobrazovano ili ce to biti kroz godinu ili dvije, sto Be-Ha drzavljane stavlja cak i ispred hudih Skandinavaca.

viper77
28.09.2010., 14:34

Kako to da mene nije niko pitao ni sta sam, a kamoli sto sam? Ja stvarno ni uz najbolju volju i zelju ne mogu da pojmim gdje vi srecete ljude koji vas pitaju sta ste? Kako to da sam ja dobio kao stranac (i na hiljade drugih) fin posao. Kako to da svi oblak mojih prijatelja stranaca rade kao inzinjeri, doktori ili profesori? Mozda su se ofarbali u plavo kada su isli na intervju, te promjenili ime... a da ja pojma nemam....

Jos statistike (Norveska):

37% naših djevojaka i mladića u starosnoj dobi 19-24 godine u jesen 2005. obrazovalo se na visokim školama, što je daleko više od svih useljeničkih grupa pa čak za čitavih 6% više i od prosjeka u zemlji!
Statistika u ovom kontekstu ne prati koliko je onih koji dolaze do magisterija ili doktorata, ali se bez sumnje može kazati da je i taj procenat kod Bosanaca i Hercegovaca izrazito visok.
Šest od deset doseljenika iz BiH u takozvanoj prvoj generaciji je zaposleno, što je bolje od svih useljeničkih grupa koje nisu ovamo pristigle s razvijenog Zapada. U prvom kvartalu 2006. čak 61 posto od svih useljenika iz BiH u dobi između 16 i 74 godine je imao zaposljenje. Prosjek među ukupnim norveškim stanovništvom bio je 69,3 a među doseljenicima (ne računajući one sa Zapada) 52%.
Karakteristično je da smo mi u Norveškoj relativno brzo došli do posla, u odnosu na druge useljeničke grupe. Najnovije analize pokazuju da je daleko više učešće u zaposlenosti među Boancima i Hercegovcima nego drugim useljeničkim grupama u odnosu na vrijeme provedeno u Norveškoj. U prvom kvartalu 2006. bilo je samo 8 posto nezapozlenih među nama - i zanimljivo više muškaraca (8,1) nego žena (7,8).

Queen
28.09.2010., 14:47
U prilog tvojoj tezi ide slijedeca cinjenica, koja je nekim slucajem spala s neba:

Ja licno poznajem Be-Ha doktora od kojih se moze sastaviti jedna omanja bolnica. Ja licno poznajem Be-Ha profesora na Univerzitetima u Svedskoj od kojih se moze osnovati jedan Univerzitet sa kompletnim kadrom. Ja poznajem toliko Be-Ha politicara, koji su politicari u Skandinaviji da se od njih moze sastaviti vlada jedne drzave.

Ja ne poznajem nijednog Be-Ha drzavljanina koji vozi Bus btw, ili nijednog Be-Ha drzavljanina koji radi na poslovima odrzavanja.

Za kraj, 40 % djece Be-Ha iseljenika je visokoobrazovano ili ce to biti kroz godinu ili dvije, sto Be-Ha drzavljane stavlja cak i ispred hudih Skandinavaca.
SVEDSKA i DANSKA su dvije drzave i to 100% razlicite po skoro svemu, jedino zajednicko imaju to sto su obadvije Kraljevine.
Danska ima samo 5 miliona stanovnika.
Ja ne sumnjam da ti tvoji prijatelji rade takve te poslove, ako je to istina onda su to pretezno mladi ljudi koji su ovdje zavrsili te skole.
A u Danskoj biti stranac nije isto 1993 i danas 2010.
I u Danskoj su bosanci najbolje integrisana manjina. Ali su isto tako nase zene dosta "hala" po Danskoj oprale da bi njihova djeca kako to ti kazes bila danas po univerzitetima.

Queen
28.09.2010., 14:58
Slucaj Haris Cehic - diskriminacija u Danskoj (http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=67350#p2965035)

http://www.sarajevo-x.com/forum/styles/prosilver_se/imageset/icon_post_target.gif (http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?p=2965035#p2965035)Postao/la Orbini (http://www.sarajevo-x.com/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=6912) dana 03/09/2009 15:12
Haris Cehic 19 god. radi na benzinskoj pumpi Shell u Danskoj i prije nekoliko mjeseci je slucajno ponio u auto par tkzv. hobi nozica. Na nasem mini skalpeli:
http://multimedia.ekstrabladet.dk/eb/archive/00460/Hobbykniven_460297d.jpg

Te skalpele upotrebljava prilikom otpakivanja paketa i uobicajen je alat u mnogim poslovima.
Pokupio je jarana u jednoj diskoteci poslije posla, i policija je u sklopu uobicajene racije pretresla sva parkirana auta. Nasli su mu skalpele i osudjen je na 3000 kruna globe sto je presedan. Postoji zakon da se ne smije nositi noz duzi od 6 cm. ali niko jos nije dozivio da se to odnosi na skalpel koji se uveliko nosi pogotovo od strane majstora. Tako da je globa presedan i prvi slucaj da se to kaznjava. I tu prica ne prestaje. Glavni tuzitelj u toj oblasnoj policiji Jan Stick nije bio zadovoljna globom i proslijedio je tuzbu na visu instancu gdje je nesretni Haris osudjen na 7 dana zatvora. Isti Jan Stick je prije godinu, dvije bio pod lupom javnosti zato sto nije potjerao slucaj ministra Bendsena koji je na racun drzave iznajmljivao auta za lov i nelegalno prevozio lovacku pusku. Jan Stick je na neki nacin opravdao Bendsena i ministar je prosao i bez globa a kamoli zatvora gdje je predvidjeno i do dvije god. I Jan eto isposlova da se na nasem Harisu kola prelome - nebili to popravilo godisnju statistiku.

Digla se naravno polemika, Haris je bio i na TV-u, u novinama je,.. ali je sud neumoljiv. Javnost u Danskoj je inace uplasena kolicinom nelegalnog oruzja zadnjih mjeseci, gotovo nema dana da se ne desi ili pucnjava ili bodljavina nozevima. Hiljade kriminalaca, najcesce stranaca i Hells Angelsa kruze okolo naoruzani do zuba i obicno ih ne kaci racija a jos manje kazna. Stotine hiljada ljudi ima u autu skalpel, laterman, ribarski nozic,.. pogotovo skalpel u opstem poimanju nije obuhvacen zakonom o oruzju.

U Danskoj je za vecinu poslova i skola neophosno da imas papir iz policije gdje stoji da nisi ranije kaznjavan - dakle cist. Mali Haris ce u ovom slucaju imati shebanu buducnost zbog tih 7 dana.

Ono sto mene ovdje kopka je - gdje bas na Bosancu da se kola lome? Gdje bas neumoljivi zakon i neki princip da se lomi na ledjima jednog pristojnog mladog Bosanca koji je ironicno planirao da zapocne karijeru u policiji.

viper77
28.09.2010., 15:00
SVEDSKA i DANSKA su dvije drzave i to 100% razlicite po skoro svemu, jedino zajednicko imaju to sto su obadvije Kraljevine.
Danska ima samo 5 miliona stanovnika.
Ja ne sumnjam da ti tvoji prijatelji rade takve te poslove, ako je to istina onda su to pretezno mladi ljudi koji su ovdje zavrsili te skole.
A u Danskoj biti stranac nije isto 1993 i danas 2010.
I u Danskoj su bosanci najbolje integrisana manjina. Ali su isto tako nase zene dosta "hala" po Danskoj oprale da bi njihova djeca kako to ti kazes bila danas po univerzitetima.

Ja sam skolu zavrsio u BiH, a u Svedskoj zivim dvije godine. Od te dvije godine, imam godinu dana i 11 mjeseci radnog staza. Nisam Ja jedini takav, postoji na hiljade njih koju su u Svedsku dosli u zadnjih 10 godina i koji danas imaju prosjecnih 20 bosanskih plata.

Oprati neciju halu - nije sramota. To je castan i posten posao koliko i posao doktora. Ipak, ne mogu da prihvatim tu klimu po kojoj su bosanci (da ne kazem Muslimani), vjecite zrtve koji su jedino sposobni da ciste i peru za drugima. To je notorna laz, i to ne zato sto ja tako tvrdim - vec zato sto statistika tako kaze. Ja ne izmisljam brojeve, vec ljudi stvaraju te brojeve. Na kraju se na te brojeve (od kojih vecinu glava zaboli cini se) reaguje kao na izolovane slucajeve. Na kraju od istih tih pateticara dolazi prica da se u istoj toj mrskoj Skandinaviji djeca po rodjenju odmah krste i odgajaju da mrze Islam i Muslimane.

Queen
28.09.2010., 15:12
Ja sam skolu zavrsio u BiH, a u Svedskoj zivim dvije godine. Od te dvije godine, imam godinu dana i 11 mjeseci radnog staza. Nisam Ja jedini takav, postoji na hiljade njih koju su u Svedsku dosli u zadnjih 10 godina i koji danas imaju prosjecnih 20 bosanskih plata.

Oprati neciju halu - nije sramota. To je castan i posten posao koliko i posao doktora. Ipak, ne mogu da prihvatim tu klimu po kojoj su bosanci (da ne kazem Muslimani), vjecite zrtve koji su jedino sposobni da ciste i peru za drugima. To je notorna laz, i to ne zato sto ja tako tvrdim - vec zato sto statistika tako kaze. Ja ne izmisljam brojeve, vec ljudi stvaraju te brojeve. Na kraju se na te brojeve (od kojih vecinu glava zaboli cini se) reaguje kao na izolovane slucajeve. Na kraju od istih tih pateticara dolazi prica da se u istoj toj mrskoj Skandinaviji djeca po rodjenju odmah krste i odgajaju da mrze Islam i Muslimane.
Ja nisam nigdje navela, da se u Danskoj diskriminisu samo Muslimani, nego generalno stranci. I to je tacno to ne mozes poreci, to i oni sami priznaju i nedavno ih je evropa stavila na "crnu listu" zbog toga, cak su to i oni objavili.
A isto tako nisam rekla da je sramota cistiti "hale" zato je danas skoro svaka ili velika vecina tih zena u prijevremenoj penziji.
Moj muz ima prijatelja iz Izraela, koji je promjenio ime i uzeo zenino prezime da bi dobijo posao inzenjera.
A taj nije Musliman, nego Jevrej.

Queen
28.09.2010., 15:27
Ja nisam nigdje navela, da se u Danskoj diskriminisu samo Muslimani, nego generalno stranci. I to je tacno to ne mozes poreci, to i oni sami priznaju i nedavno ih je evropa stavila na "crnu listu" zbog toga, cak su to i oni objavili.
A isto tako nisam rekla da je sramota cistiti "hale" zato je danas skoro svaka ili velika vecina tih zena u prijevremenoj penziji.
Moj muz ima prijatelja iz Izraela, koji je promjenio ime i uzeo zenino prezime da bi dobijo posao inzenjera.
A taj nije Musliman, nego Jevrej.
Mozes i ovo da procitas

http://www.kellyservices.dk/web/dk/services/da/pages/diskrimination.html
http://www.berlingske.dk/danmark/diskrimination-anmeldes-kun-sjaeldent

viper77
28.09.2010., 15:39
Kako vec kolega rece, dovoljno smo otisli daleko od teme, pa shodno tome i zarad teme jasno i glasno kazem: "Bosanci su najveci neradnici, diskriminise ih se na svakome koraku, te vecina njih se ofarbala u plavo i promjenila ime ne bi li se asimilirala u hudo zaostalo Skandinavsko drustvo." Kraj citata, i kraj price. :D

differAnce
28.09.2010., 16:10
Šta ima, Vipersone :D

viper77
28.09.2010., 16:21
Šta ima, Vipersone :D

Nista, evo cistim jaro, nedaju mi da radim nista normalno. Samo jos cekam kad ce me istjerati iz zemlje :D

p.s. Ja mislim da Vjeronauka u ovom obliku u kakvom je danas, nece jos dugo opstati u BiH.

p.s.2. Odgovorim ti detaljnije na post dok ocistim jos dvije ulice i dok me Policija pusti nakon sto me privede jer cistim Crvenim metlama...

Titan
28.09.2010., 16:28
Kako vec kolega rece, dovoljno smo otisli daleko od teme, pa shodno tome i zarad teme jasno i glasno kazem: "Bosanci su najveci neradnici, diskriminise ih se na svakome koraku, te vecina njih se ofarbala u plavo i promjenila ime ne bi li se asimilirala u hudo zaostalo Skandinavsko drustvo." Kraj citata, i kraj price. :D

Sarkazam druze vipper77, cisti sarkazam, haman da imas i pravo nakon toliko godina
posmatrajuci pojedine diasporce koji izmisljaju ili bi pak htjeli izmisliti novi pravilnik o pravu stranac Ausländergesetz/Ausländerrecht.

Da da bi se asimilirali u zaostalo Skandinavsko ili pak Njemacko drustvo.
Ciste su to nase izmisljotine, jer nikada nisam imao niti bilo ko od mojih kao i drugih probleme ili pak ne suglastice po religioznom ili politickom pogledu.

Jedno bih ti mogao dati za pravo po pitanju naseg nerada, nasi su najveci poznavaoci i strucnjaci Njemackog socijalnog prava....socialamt.
Mnogi si uzimaju za pravo tvrditi da imaju puno pravo biti primaoci tih prava....zivio nerad, sa neradom smo uspjesniji, radimo na crno da bi u starosti uzivali privilegije fukara.

Titan
28.09.2010., 16:32
p.s.2. Odgovorim ti detaljnije na post dok ocistim jos dvije ulice i dok me Policija pusti nakon sto me privede jer cistim Crvenim metlama...

Drug, za svaki slucaj stavi plavu periku, crvene metle mogu biti vrlo nezgodne.
Nedaj boze da te ne deponuju u planine...kazneno...na uzgoj Irvasa.

Queen
28.09.2010., 18:36
znaći,ajmo zabraniti vjeronauku i umjesto toga učiti dječake i djevojčice kako da se ševe..jadna li nam majka..

..i sdžs,đe se to molim lijepo ima problema ako se ne pohađa vjeronauk? et,ak ti nije šta?

Ma jasta, ne znam kako je dole, ali ovdje ti je ovako, ne ni slucajno na vjeronauku, vidjece ih domacini da idu u dzamiju.
A da bi ti djete islo u mekteb, moras gluho bilo platiti islamsku zajednicu oko 300 dkk.
Ma da nebi da to platim, ko zna sta oni rade sa tim parama, volim ja kupit koji elemenat da gradim kucu dole u onoj "zaostaloj zemlji" a zapadnu demokratiju cu zavijat u zvijezde, sve dok ne osjetim na soppstvenoj kozi, a kad osjetim onda postajem manji od makova zrna i pocnem se ulizivat, da dobijem kakav bilo posao,valja mercedesa ili audija otplacivat.
A poslje 10-15 godina, ko zna mozda mi i dozvole da budem magaciner ili da vozim viljuskara, pa ima ekstra bonus i na to.
Mogu i ponekog naseg zaposliti, kazem sefu "dobar je on radnik" nece kasniti a moze i trecu raditi.
Ma para leti ko bijesna, a tek kad dodjem u Bosnu ma ko hadzija sa mercedesom, jos im odrzim i po koji govor o zapadnoj demokratiji, a dole sve jeftino, ma cak ni proteze nisu skupe, jer odu zubi sta se moze, skupo na zapadu 100 eura samo sto zines, a dole proteza toliko.
Ma dijaspora zakon.

Sarajka100%
28.09.2010., 22:18
Mozes i ovo da procitas

http://www.berlingske.dk/danmark/diskrimination-anmeldes-kun-sjaeldentJa ti vjerujem ,jer i ovdje u Njem.svako dobro placeno radno mjesto ili drzavno imas prednost ako si krsten.Mnogi muslimani mogu dobit np ako si medicinska sestra onda si bolnicarka.Kassele ne busaj se boga ti ti toliko i ne prepucavaj nikome ti znas sta ja mislim pa nije fer da druge pod......s jer nisi pokupio jos svu pamet ima stvari da ne znas gdje si supalj.b-)

Titan
28.09.2010., 22:43
Ja ti vjerujem ,jer i ovdje u Njem.svako dobro placeno radno mjesto ili drzavno imas prednost ako si krsten.Mnogi muslimani mogu dobit np ako si medicinska sestra onda si bolnicarka.Kassele ne busaj se boga ti ti toliko i ne prepucavaj nikome ti znas sta ja mislim pa nije fer da druge pod......s jer nisi pokupio jos svu pamet ima stvari da ne znas gdje si supalj.b-)

Safo, Safo, Evoimene, Evoimene...blago vama da ste se spajdasile.

Ovako, samo da vam na jedno skrenem paznju iako vi za ovo u dijaspori jos nikada ni cele niste.
Staatsdiener
beamten.......jedno te isto, sta vam je to, od kuda to vi znate, ne moze te znati, a kamo srece da znate.
To vam je drzavna sluzba u kojoj moze raditi Haso, Huso, Marko i Janko.
Kako...pa preduslov je da ima odredjenu strucnu spremu i da je drzavljanin Savezne Republike Njemacke.
Preduslov broj dva je da nije kaznjavan.
Onaj treci preduslov....religija... nikoga ne interesuje, jer ono trece je njegova licna stvar niti ga ko pita.
Da je preduslov dobro placeno mjesto ili mjesto u velikoj firmi Njemacke je vise nego smijesno, dovoljno zalosno da neko dolazi na takvu tvrdnju.
Pamet u glavu i tako nesto ne pricajte nikada i nikome vise.
Danas su ti puni gradovi mladih milicionera ci su roditelji emigranti ili pak stranci, o Berlinu da ne govorimo gdje zivi 150 hiljada Turaka.
A policija , zna se da je to drzavna sluzba.

Al hajd' nej'se, znale ste vi to, samo se sa nama zezate.

ps...nedaj Boze Safo da ja znam sta ti mislis, bila bi to ruzna pomisao....a u sustini i briga me, misli sta hoces, tvoje dobro pravo...

Queen
28.09.2010., 22:51
Safo, Safo, Evoimene, Evoimene...blago vama da ste se spajdasile.

Ovako, samo da vam na jedno skrenem paznju iako vi za ovo u dijaspori jos nikada ni cele niste.
Staatsdiener
beamten.......jedno te isto, sta vam je to, od kuda to vi znate, ne moze te znati, a kamo srece da znate.
To vam je drzavna sluzba u kojoj moze raditi Haso, Huso, Marko i Janko.
Kako...pa preduslov je da ima odredjenu strucnu spremu i da je drzavljanin Savezne Republike Njemacke.
Preduslov broj dva je da nije kaznjavan.
Onaj treci preuslov nikoga ne interesuje, jer ono trece je njegova licna stvar niti ga ko pita.
Da je preduslov dobro placeno mjesto ili mjesto u velikoj firmi Njemacke je vise nego smijesno.
Budite pametne i tako nesto ne pricajte nikada i nikome vise.
Danas su ti puni gradovi mladih milicionera ci su roditelji emigranti ili pak stranci, o Berlinu da ne govorimo gdje zivi 150 hiljada Turaka.
A policija , zna se da je to drzavna sluzba.

Al hajd' nej'se, znale ste vi to, samo se sa nama zezate.

ps...nedaj Boze Safo da ja znam sta ti mislis, bila bi to rzna pomisao....
Vidi sada ovo, i Boga poco prizivat, a ateista.
A ti momci sto rade u drzavnim sluzbama, ima ih i ovdje uglavnom arapi koji rade u gheto naseljima, i iskljucivo zaduzeni da hvataju zemljake.
A ovo ostalo sto si napisao je otprilike kao i ovo sto cu ja sada tebi napisat, na googlah slucajno.
Bila je zima, vrucine teske
jahao mrtvac na konju pjeske
sa sobom je vodio staricu mladu bila je celava i nosila snalu!
hocu reci nidje veze

Titan
28.09.2010., 23:05
De ti reci @kasselu i @evoimene..ako ja šta kažem, mislit će da imam nešto protiv njih ;)
Nedaj Boze differ da kassel pomisli da ti imas nesto protiv kassela.
Ja sam 120% uvjeren da to nije tvoj adet i da si ti temeljno objektivno celjade.

Ako ti kasselu zalupis ban, kassel tebi ne moze zahaterit...sam sam kriv jer si me par puta onako potiho opominjao.

Sve ovo ja svrstavam pod salu i polazim od toga da mene niko nemoze uvrijediti ali ulaziti u privatnost nije fer i kolegijalno i time se kassel nikada nece posluziti.

Queen
28.09.2010., 23:56
Tacno dankinja voli Brenu, ali samo neke pjesme, zato sto dankinja ne generalizuje ljude, i ne voli ono "svi su isti" nisu, pojedinacno smo odgovorni.
A vjerij mi ne klikana, od tebe svasta nesto covjek moze nauciti, i vjeruj mi sa zadovoljstvom citam sve tvoje postove, bez obzira na temu.

A ovo samo onako cisto informativno:

Izvještaj na 67 strana nosi naziv 'Diskriminacija u ime neutralnosti: Zabrana mahrama za nastavnike i državne službenike u Njemačkoj', izvještaj je zasnovan na ospežnim istraživanjima u trajanju od preko osam mjeseci. On analizira utjecaj zabrane na ljudska prava kao i njihov utjecaj na živote muslimanki koje rade kao nastavno osoblje, uključujući one koje su zaposlene već duži niz godina. U izvještaju stoji da je sama zabrana prouzrokovala da se mnoge od njih odreknu svojih karijera ili su bile primorane da napuste Njemačku kao svoje dugogodišnje prebivalište.

Ovi zakoni u Njemačkoj jasno ciljaju na mahramu, prisiljavajući da žene koje ih nose biraju između posla i svojih vjerskih uvjerenja, izjavio je Haleh Chahrokh, istraživač zadužen za Evropu i Centralnu Aziju ispred Human Rights Watcha. Izvršena je dvostruka diskriminacija i na temelju spola kao i na temelju vjerskih uvjerenja.

Polovina od 16 država Njemačke - Baden-Württemberg, Bavaria, Berlin, Bremen, Hesse, Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen i Saarland - imaju zakone koji zabranjuju nastavnom osoblju u javnim školama (i u ostalim državnim službama u nekoliko država) nošenje mahrama na poslu. Zakoni su donijeti u posljednjih pet godina, počev od donošenja sudske odluke 2003. od strane Ustavnog suda gdje stoji da je vjerska odjeća dozvoljena izričito ukoliko je propisana zakonom. Drugih osam njemačkih država nemaju takva ograničenja.

Pojedini zakoni dopuštaju određene iznimke za kršćanske i 'zapadnjačke' kulturne tradicije. Nijedan od zakona eksplicitno ne cilja na mahramu, ali parlamentarne debate i službena 'objašnjavajuća' dokumenta prije samog uvođenja zakona jasno stavljaju na znanje da se zapravo i radi o mahrami. Svaki sudski spor o ograničenjima (najnovije zakonsko pravilo je od 26.aprila 2009. godine, o slučaju iz Baden-Württemberga) je vođen po pitanju mahrama.

Tvrdnje da ova ograničenja ne diskriminiraju baš i ne stoji, rekao je Chahrokh, u praksi, pogođene su samo muslimanke koje nose mahrame.

Istraživanje za izvještaj obuhvatilo je i intervjue s muslimankama u Njemačkoj koje su zapravo i pogođene zabranom. Nastavnom osoblju je rečeno da skinu mahrame ili će se pokrenuti disciplinski postupak.

Državni zvaničnici opravdavaju ograničavanje na temelju toga da nastavno osoblje ima dužnost da obezbijedi školi neutralno mjesto po pitanju religije i ideologije. Ali nema dokaza da su nastavnici prekršili tu navedenu dužnost. Umjesto toga, sama zabrana dovodi u pitanje tu istu neutralnost.

Prema ljudima bi se trebalo odnositi na temelju njihovog ponašanja, a ne na temelju vjerskih simbola koje nose, izjavio je Chahrokh, ukoliko postoje konkretne brige o pojedincima, oni bi se trebali tretirati kroz obične disciplinske postupke, od slučaja do slučaja.

Pojedine nastavnice su izjavile za HRW da im je kao alternativa za mahramu ponuđeno da nose duge šešire, ili da vežu mahrame na atipičan način, ali naravno te ponude su odbijene. Kao ishod ove zabrane, pojedine žene su napustile svoje domove u navedenim državama ili samu Njemačku, dok su druge skinule mahrame kako bi sačuvale posao, nakon godina studiranja i ulaganja u svoj obrazovni razvoj. One su se požalile da se osjećaju otuđenim i isključenim, čak iako cijeli svoj život žive u Njemačkoj.

Pristalice ograničenja nošenja mahrama često uvjeravaju da zabrana štiti žene od ugnjetavanja, da ih 'osnažuje'. Žene koje je HRW intervjusao izjavile su da su slobodnom voljom izabrale da nose mahrame i da je sama zabrana daleko od 'osnaživanja', već im samo donosi pogoršanje društvenog položaja. Jedna žena je izjavila: Dok smo bile u čistačice u školama, onda nisu imali problem s mahramom.

HRW poziva vlade država da promjene i ukinu zakone o zabrani vjerske odjeće i simbola i obezbijede da njihova zakonodavstva i procedure budu u skladu s njemačkim međunarodnim obavezama po pitanju ljudskih prava. Njemačka država mora garantovati propise koji ne vrše diskriminaciju po pitanju spola ili vjere, te da sloboda vjeroispovijesti i izažavanja bude potpuno zaštićena i zagarantovana.

Titan
29.09.2010., 21:10
Mozes i ovo da procitas

http://www.berlingske.dk/danmark/diskrimination-anmeldes-kun-sjaeldent

safijasehic je citirala....
.
Ja ti vjerujem ,jer i ovdje u Njem.svako dobro placeno radno mjesto ili drzavno imas prednost ako si krsten.Mnogi muslimani mogu dobit np ako si medicinska sestra onda si bolnicarka.Kassele ne busaj se boga ti ti toliko i ne prepucavaj nikome ti znas sta ja mislim pa nije fer da druge pod......s jer nisi pokupio jos svu pamet ima stvari da ne znas gdje si supalj

U prilogu od dankinje nisam bas ni jednu rijec mogao razumjeti ali kako vidimo naislo je na razumijevanje cijenjene kolegice Safije, mora da govori i Danski.
To da u Njemackoj imaju prednost na dobra radna mjesta iskljucivo krscani malo mi je zagonetno prije nego sto mi cijenjene forumasice docaraju sta bi i kako
to izgledaju dobra radna mjesta.
Ja bih rekao da su to mahom radna mjesta sa dobrom strucnom ili pak odredjenom strucnom spremom i naravno dobro placena.

Danas je, tako bas vole da propagiraju u Njemackoj, dobro placeno mjesto sa vovcanom nadoknadom od ca.17€ po satu, dok se satnice u auto industriji krecu od
ca. 20 - 24 €.
Za ovakvu novcanu nadoknadu nije potrebno biti fakultetski obrazovan nego jedna solidna jaca zanatska strucna sprema, ali po misljenju nasih forumasica ukazuje se
problem religiozne opredijeljenosti.
Nisu li to solidne satnice, ali problem bi mogao biti krscanstvo.
A sta bi sada moglo biti sa hiljadama Bosanaca kao i Bosnjaka koji posjeduju ta odgovarajuca radna mjesta, i uvjek nanovo nas mladi narastaj ima privlegiju raditi
na tim radnim mjestima.

Fakt je da religiozna opredijeljenost ne igra niti je igrala ikakvu ulogu u izboru radnog mjesta, budu li nase forumasice imale druga iskustva rado bih njihova misljenja htio cuti.

Queen
29.09.2010., 22:32
U prilogu od dankinje nisam bas ni jednu rijec mogao razumjeti
Nije tebi ni bilo upuceno, pa prema tome ne moras se truditi.

fribourg
02.10.2010., 01:09
Postovanje svima

Ja i moj muz zivimo u Svicarskoj i svaki put se registrujemo i glasamo. Nazalost nedolaze uvijek papiri direktno tako da dosta naroda ni nezna da se mora registrovati. Vazno je isto istaci da ima nas ovdje dosta sto smo prihvatili strano drzavljanstvo pa zanemarili desavanja u nasoj Domovini kao sto je glasanje a da nespominjem vadjenje vazeci dokumenata u nasoj zemlji iako je ovdje moguce zadrzati svoje drzavljanstvo pri uzimanju Svicarskog.
Voljela bi da smo vise slozni kao neke druge nacije jer bi to svima nama vise doprinjelo nego se svak zabrinuo o sebi i zaboravio odakle potice. Imamo sina i redovno ga vodimo u BiH jer zelimo da upozna korijene njegovi Roditelja, jer posto je ovdje rodjen drugacije razmislja o Bosni nego mi. Takodjer smo kupili stan u Sarajevu da bi nasem sinu sto vise mogli docarati kakva je nasa zemlja da bolje na svijetu nema kao i naseg naroda koji kako god i pod kojim uslovima da zivi uvijek vas doceka s osmijehom na licu da se osjecate kod svih kao dio famelije. Ovdje je sve drugacije jer vise od pozdrava necete dobiti pa makar vas od komsije i 20 godina dijelila samo vrata. Oni nazalost neznaju ni sta je merak ni dernek niti to nose u krvi kao mi u Bosni.
Eto napisa vam citavu istoriju koja mozda i nema veze s glasanjem al opet da vam malo docaram kaku su pogledi na zivot razliciti.

tuzlanski
09.02.2011., 02:16
Postovanje svima

Ja i moj muz zivimo u Svicarskoj i svaki put se registrujemo i glasamo. Nazalost nedolaze uvijek papiri direktno tako da dosta naroda ni nezna da se mora registrovati. Vazno je isto istaci da ima nas ovdje dosta sto smo prihvatili strano drzavljanstvo pa zanemarili desavanja u nasoj Domovini kao sto je glasanje a da nespominjem vadjenje vazeci dokumenata u nasoj zemlji iako je ovdje moguce zadrzati svoje drzavljanstvo pri uzimanju Svicarskog.
Voljela bi da smo vise slozni kao neke druge nacije jer bi to svima nama vise doprinjelo nego se svak zabrinuo o sebi i zaboravio odakle potice. Imamo sina i redovno ga vodimo u BiH jer zelimo da upozna korijene njegovi Roditelja, jer posto je ovdje rodjen drugacije razmislja o Bosni nego mi. Takodjer smo kupili stan u Sarajevu da bi nasem sinu sto vise mogli docarati kakva je nasa zemlja da bolje na svijetu nema kao i naseg naroda koji kako god i pod kojim uslovima da zivi uvijek vas doceka s osmijehom na licu da se osjecate kod svih kao dio famelije. Ovdje je sve drugacije jer vise od pozdrava necete dobiti pa makar vas od komsije i 20 godina dijelila samo vrata. Oni nazalost neznaju ni sta je merak ni dernek niti to nose u krvi kao mi u Bosni.
Eto napisa vam citavu istoriju koja mozda i nema veze s glasanjem al opet da vam malo docaram kaku su pogledi na zivot razliciti.

pa sta je ovo , kukate , koliko ja vidim? trebali ste na to misliti kad ste se potpisivali na dokument da se odricete bosanskog drzavljanstva i prihvatate svicarsko, kad ste pjevali svicarsku himnu i zakleli se na vjernost drzavi svicarskoj. Sta sad? Pa odrecite se svicarskoj drzavljanstva i spakujte kofere pa za BiH i eto meraka. I ne kontam kako je vama Svicarcima uopste dozvoljeno da glasate, ili da imate neki bosanski dokument garant se niste odjavili u Bosni pa sad nesto mutite kao jednom guzom na dvije stolice. Ne moze tako ili si Svicarac ili si Bosanac nema svicarskog bosanca ta mjesavina jos nije izmisljena. Ja sam u Njemackoj i nikada se necu odreci moje drzave ni za brdo karamela, to ne dam. Jes bilo je muke oko vize al sve se sredi polako .

Cuj da prihvatim njemacko drzavljanstvo? Ama ni u snu, radim placam porez ovoj drzavi dosta im je od mene.

Michaela
01.04.2011., 12:28
Fakt je da religiozna opredijeljenost ne igra niti je igrala ikakvu ulogu u izboru radnog mjesta, budu li nase forumasice imale druga iskustva rado bih njihova misljenja htio cuti.

Koliko znam, niko nije obavezan da na svom radnom mestu kaze koje je religije, pa tako i ne moze biti zbog toga anatemisan od strane bilo koga. A ako se i izjasni, ljudi obicno to postuju, jer u svakoj civilizovanoj drzavi postoji Ustavom zagarantovana sloboda religije. Mi smo imali jednog jevrejina na poslu, i uvek kada je bilo neko slavlje, kolege su njemu posebno narucivali "koser" sendvice ili su bar pazili da nema svinjskog mesa, tako da prema svakoj religiji obicno postoji doza respekta, mozda i distance, ali to ne utice na priznavanje necije strucnosti.

Medjutim, zbog sve ove politicke histerije, jasno je da americka ambasada nece zaposliti muslmana kao sefa sigurnosti, niti ce iranska ambasada zaposliti hriscanina na istom radnom mestu. Hriscani nemaju nigde prednosti, osim mozda kod zaposlenja u katolickoj diocezi. Jedino sto utice na dobijanje radnog mesta je kvalifikacija i licni utisak, sto mnogi zanemaruju, pa traze izgovore u religioznoj ili nacionalnoj opredeljenosti.

@ fribourg:

Ne znam zasto ti smeta sto ti komsije ne zaviruju u lonac, meni sigurno ne bi bilo drago da mi neko iz zgrade u svako doba dana i noci kuca na vrata. Osim kulturnog "dobar dan", ja i ne zelim nista vise od komsija, za druzenje imam svoje prijatelje. Nacin zivota na zapadu i kod nas se razlikuje, pa to treba prihvatiti bar posle brdo godina koje covek provede u inostranstvu. Mentalitet nase zemlje je kod nas, a ne u Svajcarskoj ili Nemackoj.

Dr.Vukadin
14.11.2012., 20:20
Da malo oživim dijasporu :)

Ka prvo da pozdravim drugare u junajted stejts :

http://www.youtube.com/watch?v=UDTZCgsZGeA

Titan
25.11.2012., 00:02
Da malo oživim dijasporu :)

Ka prvo da pozdravim drugare u junajted stejts :

http://www.youtube.com/watch?v=UDTZCgsZGeA

I ne samo te tamo preko bare, pitanje i za ostale dijasporce.
Kada se ko od vas, odnosno nas namjerava povratiti u nasu nam voljenu otadzbinu Bosnu i Hercegovinu ?

Ameri su malo podaleko, ali sta je sa evropskim dijasporcima ?

Dr.Vukadin
25.11.2012., 02:49
Kada se ko od vas, odnosno nas namjerava povratiti u nasu nam voljenu otadzbinu Bosnu i Hercegovinu ?

Uff, pitaj me za brojke lotto izvlacenja ... tacniji odgovor bio se mogao ocekivati...

odani
30.11.2012., 05:49

oni su ti malo dalje od amera:))

Titan
15.01.2013., 14:56
Naslovnica (http://www.avaz.ba/naslovnica) » Vijesti (http://www.avaz.ba/vijesti) » Teme (http://www.avaz.ba/vijesti/teme) | objavljeno: 15.01.2013. 06:12 | Autor: F. SINANOVIĆ

http://static02.avaz.ba/img/icon_print.png

Suad Bešlić, Kalesijac s minhenskom adresom
Ukoričio nevolje i patnje stranaca u Njemačkoj
Bešlić: Obilazi bh. gradove i "puni" baterije
FOTO: Avaz

http://www.avaz.ba/assets/image_cache/690/400/0/assets/uploads/suad%20beslic.JPG

Minule novogodišnje praznike u Kalesiji je proveo i Suad Bešlić, koji već 18 godina živi i radi u Njemačkoj, u Erdingu kod Minhena. Tokom svog boravka u Njemačkoj, gdje je morao otići na liječenje nakon teškog ranjavanja u vrijeme agresije, svašta je preživio i doživio. Svoja svjedočanstva objavio je u knjizi "Svjedok istine" na kojoj je radio četiri godine.

Želio je ostaviti trag o svim nevoljama kroz koje prolaze stranci u tuđoj zemlji.

Otkaz u firmi

Jedna od nevolja kroz koje je prošao je i otkaz u firmi u kojoj je godinama radio, a sve zbog namjere da dokaže istinu i pravdu. Suad danas živi sa suprugom i dvije kćerke. Radi samo vikendom, kada vozi taksi za jednu firmu, a ostalim danima se školuje. Upisao je školu za dizajnera tehničkih proizvoda.

Uz borbu za egzistenciju, ne zapostavlja ni druge aktivnosti. U Njemačkoj je već deset godina nogometni sudac. Član je Uprave kluba FC BiH Minhen 93. Aktivan je i u tamošnjem džematu, gdje obavlja ulogu mutevelije. Iako je daleko od svoje domovine, ne zaboravlja svoj rodni kraj. Već dvije godine, zahvaljujući njemu, kalesijski mladi nogometaši, kadeti i juniori, učestvuju na turniru u Njemačkoj.

Poseban doživljaj

Mnogo je obaveza pred Bešlićem. Lakše ih ispunjava, kako kaže, kada dođe u Bosnu i napuni "baterije" bosanskom ljepotom.

- Kad dođem na odmor, navikao sam obilaziti ovdašnje gradove, džamije i upoznavati Bošnjake diljem Tuzlanskog kantona i šire. Bio sam i u Tuzli kada je u Prinčevoj džamiji bila Večer Kur'ana. Ovu večer sam posebno doživio i sa suzama ispratio program - kazuje Bešlić.

Boravak u Sarajevu

Tokom obilaska Sarajeva kahvenisao je s književnikom Isnamom Taljićem, koji je bio urednik njegove knjige "Svjedok istine". Gostovao je i na TV "Igman" u emisiji "Amanet", koju vodi i uređuje Bajro Perva, u kojoj je govorio o svojoj knjizi. Nije mogao da ne posjeti "Avazov" toranj. S "Avazom" se druži i u Njemačkoj. Redovno prati informacije na portalu, a kad god je u prilici, kupi printano izdanje za inozemstvo.

Svrha ove price sa nerazumnim tekstom je vise nego nerazumna.
Ako je Kalesijanac u silnim nevoljama i patnjama u Njemackoj a rado je (sto je neosporno) u njemu dragoj Kalesiji, pa ko ga ometa da toj patnji u Njemackoj
stane na kraj, okonca je i povrati se u njegovu Kalesiju.

dedovic
23.01.2013., 10:32
POzdravljam i ja sve nase sugradzane u inozemstvu a i u nasoj domovini.

Najvise u Njemackoj jer sam i ja tu.

okana
06.10.2014., 19:38
U Mađarskoj djeluje bošnjačka zajednica katolika

http://gdb.rferl.org/0846AD04-0B5D-4EFF-8E0D-261F7FFA1856_w640_r1_s.jpg (http://gdb.rferl.org/0846AD04-0B5D-4EFF-8E0D-261F7FFA1856_mw1024_s_n.jpg)
Pečuh

Maja Nikolić (http://forum.avaz.ba/author/17636.html)

Bosanci i Hercegovci rasuti su po cijelom svijetu i u gotovo svim zemljama imaju svoje male zajednice unutar kojih djeluju i oživljavaju svoju tradiciju. U Mađarskoj djeluje zajednica građana bh. porijekla, katolika, koji se nazivaju Bošnjacima. Svakodnevno čuvaju bosansku tradiciju, nose bosanske nošnje, a u Pečuhu čak jedna od glavnih ulica nosi ime Bošnjačka. U BiH se o bošnjačkoj zajednici u Mađarskoj ne zna gotovo ništa. Tek nedavno, boravkom jednog od članova zajednice u Tuzli saznali su se vrijedni detalji.

Činjenica koja je u BiH gotovo nepoznata je da u Mađarskoj djeluje bošnjačka zajednica katolika koji vuku porijeklo iz BiH, a koji se nazivaju Bošnjacima. Bošnjačka zajednica broji 8.000 članova. Svi oni čuvaju bosansku tradiciju. Na čelu bošnjačke zajednice je sveučilišni profesor i sociolog Ivica Đurok iz Mađarske. Kaže da u nekim naseljima u okolini Pečuha ljudi čak nose nošnju bosanskih krajeva:

http://gdb.rferl.org/9DA70D6F-290E-4318-9039-0F4B3FB7E204_w270_s.jpg (http://gdb.rferl.org/9DA70D6F-290E-4318-9039-0F4B3FB7E204_mw800_s.jpg)
Ivica Đurok, Foto: tuzlanski info portal, tip.ba
„Suočiti ćete se s činjenicom da je ta nošnja gotovo istovjetna s nošnjom koja je u okolici Olova i nekim tim područjima. Pitanje je moralnog i identičkog aspekta jako važno za te ljude, za tu zajednicu.“

I dok se neki bh. državljani dans odriču svoje domovine, ljudima koji pripadaju bošnjačkoj zajednici u Mađarskoj veoma je važno da ih BiH zaštiti, jer oni žele upravo svoju matičnu zemlju. Oni na taj odgovor još uvijek čekaju, kaže profesor Đurok:

„U Pečuhu ima sedam naselja gdje kažu za sebe da su Bošnjaci. Kažu da su katolici, iz Bosne, Hrvati i pitaju: imamo li mi pravo na svoju matičnu domovinu koja se zove Bosna i Hercegovina? Na ovo pitanje netko treba da nam odgovori. Mi znamo odgovor. Ima li BiH neku obavezu brinuti se o tim ljudima? Ne financijski, to nam ne treba, ali u moralnom smislu – ima li Sarajevo, Tuzla, općenito BiH, neke obaveze da se brine o nama?“

Bošnjakuša

Bez obzira na bilo kakvu podršku iz BiH, pa i moralnu, bošnjačka zajednica u Mađaskoj ima sjajnu budućnost. U nju se sve više uključuju mladi koji žele pronositi bosansku tradiciju. Na to je profesor Đurok veoma ponosan:

http://gdb.rferl.org/51469D7F-3183-4B6B-BC0D-02343FCF2C70_w270_s.jpg (http://gdb.rferl.org/51469D7F-3183-4B6B-BC0D-02343FCF2C70_mw800_s.jpg)
Tamás Szalay, Foto: tuzlanski info portal, tip.ba
„Evo, radi primjera, ovo se dogodilo prije par dana. Studentica dolazi kod mene i ja kažem: „Šokice“, a ona kaže: „Ne, ne, ja sam Bošnjakuša“. Ja opet kažem: „Ne, vi ste Šokica“, a ona: „Ne, ja sam Bošnjakuša“. Da li trebam išta osim toga kazati?“

Mađarski grad Pečuh, koji je ove godine europska prijestolnica kulture, u bogati kulturni program uvrstio je i promociju knjige Jasmina Imamovića „Molim te, zapiši“ koja je prema tamošnjim književnim kritikama najznačajnije književno djelo u Mađarskoj u 2010. godini. Umjetnički direktor EKF (Europska prijestolnica kulture), Tamás Szalay:

„Ne zbog osobe, vašeg načelnika, već zbog značaja tog romana, povjesnog romana, mišljenja smo da je to jedan od naših najznačajnijih projekata u cijeloj godini.“

Jasmin Imamović, načelnik Tuzle, kaže da će grad na zrnu soli također biti europskim gradom kulture kada BiH za to dođe na red. Imamović kaže da su veze Tuzle i Pečuha stoljetne, ali da se o njima vrlo malo zna:

„Supruga njihovog najznačajnijeg vladara svih vremena, srednjevjekovnog kralja Lojoša I Velikog – je bosanska princeza Elizabeta, koja se 1353. godine udala za Lajoša I Velikog i postala najmoćnija evropska kraljica, koju Mađari zovu kraljicom Eržebet. Ona je rođena u Srebreniku. Valja napomenuti i da se mađarski „so“ kaže „šo“, pa otud Šokci samo oko Tuzle i oko Osjeka, znači gdje su išli putevi soli. Jedna velika zajednica, bošnjačka zajednica – izjašnjavaju se kao Bošnjaci – opstala je tamo, sa svojim jezikom, sa svojim imenima. Sedam, osam hiljada građana koji se izjašnjavaju kao Bošnjaci, a oni koji su vjernici, oni su katoličke vjere. Nema nikakve diskriminacije. A oni su vezani za Bosnu i Hercegovinu.“