PDA

View Full Version : Ratne strahote u BiH

bigboss537
22.09.2009., 00:03
Pozdrav svima...Zapocinjem ovu temu ne da stvorim medjunacionalnu i vjersku mrznju,vec da normalno svi mi razgovaramo o tim dogadjajima bez mrznje,da poslusamo jedni druge,i o tome normalno razgovaramo...
Svaki rat je prljav,i u njemu pojedinci iz svih zaracenih vojski i naroda daju sebi za pravo da uzimaju pravdu u svoje ruke...i nazalost pocine ratne zlocine protiv drugih...
Nadam se da ce se na ovu temu javiti svi srbi,bosnjaci,hrvati i ostali koji mogu normalno bez uvredljivih rijeci i bez sirenja medjunacionalne mrznje da komentarisu...
treba da gradimo mir,suzivot,pomirenje,u ovoj nasoj drzavi...
nadam se da moderatori nece zakljucati ili izbrisati ovu temu...
trebamo svi da o tome razgovaramo,jer da se opet u buducnosti ne daj boze to ne bi ponovilo...jer,da su komunisti poslije 1945.god. dali da se prica istina o dogadjajima iz 1941-1945.god. do ovog ne bi doslo 90-tih...ne bi nam bile krvave...i ne bi poslije titove smrti ustali duhovi onih koje je on pobijedio 1945.
po meni treba hitno donijeti zakon o sankcijama za sirenje medjuvjerske i medjunacionalne mrznje...
budimo razumni,bez poruka mrznje MOLIM VAS!!!!!!!!!!!

Titan
22.09.2009., 00:43
Kratko i jasno....., najvecu mrznju u BiH sire politicari nacionalnih stranaka, a ko ih u tome najvis podrzava,
kojekakva fukara .

flash
22.09.2009., 00:56
Kassel za temu no 1. :ymapplause:

Ostale teme:

1) Reci ne medjunacionalnoj i vjerskoj mrznji!
2) Ratni dogadjaji.
3) Gradimo mir, suzivot, pomirenje!
4) Drugi Svjetski rat.
5) Zakon o sankcijama za sirenje medjuvjerske i medjunacionalne mrznje.

@bigboss537

Ne bi lose bilo kada bi jednu od gore navedenih tema konkretizirao te jasnije svoja pitanja definirao, pa cemo onda vidjeti sta i kako mozemo odabranoj temi konstruktivno doprinijeti.

Pozdrav, "ostali"

cheguevara
22.09.2009., 01:26
Koliko god je namjera plemenita i poštena, isto toliko neće donijeti ni milimetra napretka, jer bar 50 odsto tema se na neki način vraća ratu i ratnim stradanjima. Svi koji su na forumu kontaktirali sa mnom znaju da žestoko osuđujem svaki, pa i najmanji zločin (ako zločin može biti mali), a ODMAH poslije osude pozivam ljude da se vrate u stvarnost i pogledaju naprijed. Znam da nismo svi isti, ali vjerujte i mene je rat užasno koštao, ali ne volim da pričam o tome i ne volim se sjećati strahota. Svjestan sam da je život kratak i prođe tako brzo. Zato se trudim da "spasim" koju godinu i provedem je sa dragim ljudima, porodicom i da, ako uzmognem, i kojekome pomognem u životu. Shvatite, vrijeme se ne može vratiti, ono što smo izgubili ne možemo vratiti i što je najgore, naše najdraže ne možemo vratiti. To više niko ne može promijeniti. Ali zato našoj djeci, od kojih mnoga nisi upamtila rat, možemo pokušati priuštiti neki normalniji život, bez tužnih krajeva i tužnih storija. To će im pričati na časovima istorije, po raznim patriotskim skupovima i tribinama, na prigodnim svečanostima... mi kao roditelji trebamo pokazivati unaprijed. Ne da trebamo! Mi to MORAMO! A uz njih, dok gledamo kako u miru odrastaju, možemo ujagmiti koji časak rahatluka i sreće. Ako se već ne smatramo uništenim od onih iz rata ili ovih poslije rata.
Btw, ne slažem se sa tezom da o ratu treba pričati dok sve priče u Bosni ne budu ispričane. Ne! To ovdje ne donosi dobro i nikad neće. Poznato je da će se neke arhive iz WW II otvoriti tek 2045. godine. Sasvim sigurno sa razlogom, ko doživi biće mu jasno a ja mogu samo da pretpostavljam. Samo jedno treba učiniti: zločince treba primjerno kazniti i to treba prepustiti sudovima svih nivoa. Ima ih dovoljno, možda i previše, samo treba poštenja i vremena da se sve to okonča. A svaki zločin na kraju bude kažnjen. I dok nadležni i odgovorni za sankcionisanje budu radili svoj posao, a ja iskreno vjerujem da hoće, mi moramo živjeti svoj život, po Božijim zakonima ili zakonima Savjesti, kako kome odgovara.
I ne zaboravimo, odgovorni smo svojoj djeci. SVOJOJ DJECI!

bigboss537
22.09.2009., 18:44
Koliko god je namjera plemenita i poštena, isto toliko neće donijeti ni milimetra napretka, jer bar 50 odsto tema se na neki način vraća ratu i ratnim stradanjima. Svi koji su na forumu kontaktirali sa mnom znaju da žestoko osuđujem svaki, pa i najmanji zločin (ako zločin može biti mali), a ODMAH poslije osude pozivam ljude da se vrate u stvarnost i pogledaju naprijed. Znam da nismo svi isti, ali vjerujte i mene je rat užasno koštao, ali ne volim da pričam o tome i ne volim se sjećati strahota. Svjestan sam da je život kratak i prođe tako brzo. Zato se trudim da "spasim" koju godinu i provedem je sa dragim ljudima, porodicom i da, ako uzmognem, i kojekome pomognem u životu. Shvatite, vrijeme se ne može vratiti, ono što smo izgubili ne možemo vratiti i što je najgore, naše najdraže ne možemo vratiti. To više niko ne može promijeniti. Ali zato našoj djeci, od kojih mnoga nisi upamtila rat, možemo pokušati priuštiti neki normalniji život, bez tužnih krajeva i tužnih storija. To će im pričati na časovima istorije, po raznim patriotskim skupovima i tribinama, na prigodnim svečanostima... mi kao roditelji trebamo pokazivati unaprijed. Ne da trebamo! Mi to MORAMO! A uz njih, dok gledamo kako u miru odrastaju, možemo ujagmiti koji časak rahatluka i sreće. Ako se već ne smatramo uništenim od onih iz rata ili ovih poslije rata.
Btw, ne slažem se sa tezom da o ratu treba pričati dok sve priče u Bosni ne budu ispričane. Ne! To ovdje ne donosi dobro i nikad neće. Poznato je da će se neke arhive iz WW II otvoriti tek 2045. godine. Sasvim sigurno sa razlogom, ko doživi biće mu jasno a ja mogu samo da pretpostavljam. Samo jedno treba učiniti: zločince treba primjerno kazniti i to treba prepustiti sudovima svih nivoa. Ima ih dovoljno, možda i previše, samo treba poštenja i vremena da se sve to okonča. A svaki zločin na kraju bude kažnjen. I dok nadležni i odgovorni za sankcionisanje budu radili svoj posao, a ja iskreno vjerujem da hoće, mi moramo živjeti svoj život, po Božijim zakonima ili zakonima Savjesti, kako kome odgovara.
I ne zaboravimo, odgovorni smo svojoj djeci. SVOJOJ DJECI!

cao...slazem se sa tobom,post ti je odlican...ali samo da ondasnja vlast nije zabranjivala da se prica o zlodjelima cetnika,ljoticevaca,nedicevaca,ustasa,raznih muslimanskih legija i milicija,balista,raznih ss divizija sastavljenih od hrvata,muslimana,albanaca...ne bi doslo do onoga do cega je doslo krvavih 90-tih koje su mi uzele mladost...najljepse godine zivota...prekinule djetinjstvo...
zato treba da razgovaramo...da se sastanu istoricari i srbi,i hrvati,i bosnjaci,i razgovaraju...da djeca uce u skoli o tom dobu,a ne da se ono gura pod tepih,pa kad vise ne bude mjesta pod tepihom da to opet ne daj boze ne pukne...
jer,strasno je kad se vide parole u nekim dijelovima bih i rep. srpske noz,zica,...
a i u sarajevu kad sam vidio 2 djevojke koje nose majicu ljudi smo,nismo srbi...
to je moje misljenje...

jerlagicv
22.09.2009., 21:09
Vidite sad kako se huškanje i zla djela uvijek vrate onome ko ih je počinio - na ovaj ili na onaj način.

Eh sad se vraća i bumerang nacionalnog zanosa. "Tražili ste - gledajte".

Mnogi treba da shvate ko ih je u šta i zbog čega poveo. Žalosno je to, što je trebalo da se desi što se desilo, pa da mi kao sjednemo i razgovaramo , a do jučer smo normalno razgovarali , stoljećima živjeli jedni s drugima i trećima u normalnom , ljudskom, prizemljenom odnosu.

Treba se zapitati "ko" , "zašto", i "gdje", i zašto je nešto drugo bilo bitnije od onog ljudskog. Da ne kažem građanskog.

bh ultimativ
22.09.2009., 21:48
Da cujemo dalje.

bigboss537
22.09.2009., 23:58
Vidite sad kako se huškanje i zla djela uvijek vrate onome ko ih je počinio - na ovaj ili na onaj način.

Eh sad se vraća i bumerang nacionalnog zanosa. "Tražili ste - gledajte".

Mnogi treba da shvate ko ih je u šta i zbog čega poveo. Žalosno je to, što je trebalo da se desi što se desilo, pa da mi kao sjednemo i razgovaramo , a do jučer smo normalno razgovarali , stoljećima živjeli jedni s drugima i trećima u normalnom , ljudskom, prizemljenom odnosu.

Treba se zapitati "ko" , "zašto", i "gdje", i zašto je nešto drugo bilo bitnije od onog ljudskog. Da ne kažem građanskog.

cao...slazem se sa tobom da je tada zavladao nacionalni zanos... samo nejasno mi je malo ovo tvoje za huskanje i zla djela, kao uvijek se vrate onome ko ih je pocinio - na ovaj ili onaj nacin... pojasni...

Ragib Cena
12.12.2009., 09:16
Feljton-"Balkan bluz"
Arkan u Bijeljini (1)
Željko Ražnatović Arkan je rođen u Sloveniji gdje je službovao njegov otac Veljko koji je bio oficir JNA. Kao maloljetnik Željko je obijao trafike po Beogradu tako da ga je otac poslao da osmi razred završi u Školi za maloljetne delikvente. Iako je želio postati pilot upisali su ga u Pomorsku školu u Kotoru gdje se kao slijepi putnik ukrcao se na brod i završio u Trstu.
Kada se vratio u Jugoslaviju sa četvoricom svojih vršnjaka, maloljetnika, taksijem krstari po Jugoslaviji. Obijaju trafike, kradu nakit i umjetničke slike koje preprodaju. Grupa je uhvaćena u Zagrebu. Tri godine provodi u zatvoru za maloljetnike u Požarevcu i šest mjeseci u Valjevu. Sa nepunih 20 godina, 1972. emigrira na Zapad. Prema imenu strip-junaka uzima nadimak Arkan. Optuživan je i osuđivan u: Švicarskoj, Švedskoj, Holandiji, Austriji, Belgiji, Italiji, Njemačkoj. U Belgiji je 1974. zatvoren, a tri godine kasnije bježi iz zatvora. U Holandiji je ponovo uhapšen 1979. i iz zatvora bježi dvije godine kasnije, tako da se 1981. vraća u Jugoslaviju. Prilikom bjekstva iz zatvora je ranjen u sukobu sa policijom i našao se na Interpolovoj listi 10 najtraženijih kriminalaca.
Od 1973., dakle kada je imao samo 21 godinu Arkan počinje da radi za saveznu državnu bezbjednost. U početku mu je zadatak da se infiltrira u jugoslovensku emigraciju, a kasnije i da učestvuje u likvidacijama emigranata i neistomišljenika jugoslovenskog režima. Zbog toga ga je iz mnogih rizičnih situacija u inostranstvu izvlačio Stane Dolanc, koji je bio šef savezne Udbe i njena siva eminencija i kada se, zvanično, nije nalazio na čelnoj poziciji šefa jugoslovenske tajne policije.
Zbog posla kojim se bavio Arkan je bio prinuđen naučiti nekoliko svjetskih jezika i tečno je govorio engleski, francuski i talijanski jezik. Poznavao je njemački, holandski i švedski. U Jugoslaviji se nastavio baviti kriminalnim aktivnostima. Kada 1983. dvojica policajaca dolaze u njegovu kuću da ga uhapse, ranjava ih. Pritvaraju ga, ali ga nakon dva dana Stane Dolanc izvlači iz zatvora. Njegov ugled u beogradskom kriminalnom podzemlju raste.
Nakon proglašenja nezavisnosti Hrvatske, pravi incidente u Dvoru na Uni, gdje ga hrvatske vlasti hapse i osuđuju na pet godina zatvora. Nakon šest mjeseci je pod neobičnim okolnostima pušten i vraćen u Beograd. Priča kaže da ga je u zatvoru posjetio Josip Perković, pomoćnik tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Hrvatske, Josipa Boljkovca, tražeći da Arkan ćuti o ubistvu u kojem su zajedno učestvovali, a da će zauzvrat izdejstvovati da bude pušten u Beograd. Između Arkanovog bijega iz holandskog i puštanja iz hrvatskog zatvora, desio se „slučaj Đureković.”
Aprila 1982. emigrirao je u Njemačku direktor marketinga preduzeća INA Commerce Stjepan Đureković. Šesnaest mjeseci kasnije, u njemačkom gradiću Wohlfahrthausenu, udbaška trojka za likvidaciju, okupljena oko Željka Ražnatovića Arkana - a vodio ju je Đorđe Božović Giška – ubija Đurekovića u maloj štampariji smještenoj u garaži, gdje su se štampali emigrantski pamfleti. Čim je Đureković ušao u garažu, Giška ga je ubio sa šest metaka iz pištolja Walther. Njegovo truplo je izmasakrirano udarcima sjekirom, što je bio “potpis” udbaških egzekutora još od ubistva hrvatskog emigranta Vjekoslava Maksa Luburića u Španiji.
Njemačka policija je bila mišljenja da je ubistvo organizirao Josip Perković, koji je 1983. bio načelnik Druge uprave Službe državne sigurnosti Sekretarijata unutrašnjih poslova Hrvatske, dakle odjela koji se bavilo “fašističkom emigracijom”...(e-novine)

Ragib Cena
12.12.2009., 09:19
Arkan u Bijeljini (2)
Republičke centrale su u ustroju državne bezbjednosti obrađivale ljude iz vlastite sredine i vodile akcije protiv njih gdje god da su se nalazili. Savezna direkcija je akcije samo koordinirala, ali ih nije samostalno vodila. Dolanc je, dakle, znao koje su Arkanove “zasluge”.
Arkan je u Beogradu bio vođa “Delija”, navijača “Crvene zvezde” i zajedno sa njima osniva Srpsku dobrovoljačku gardu “Tigrovi”. Prema njegovim izjavama gardu je osnovao 11. oktobra 1990. u manastiru “Pokajnica”, a centar za obuku se nalazio u Erdutu. Jezgro garde su činili radnici srbijanskog DB-a. “Tigrovi” ratuju u Hrvatskoj, Baniji, Lici, Kordunu i Dalmaciji. U proljeće 1992. Arkan se pojavljuje u Bijeljini i sa “Tigrovima” učestvuje u čišćenju istočne Bosne.
Arkanovi „Tigrovi“ su ušli u Bijeljinu 1. aprila. Nekoliko dana ranije je došlo do pucnjave u centru grada. Slika je bila nadrealna: neki Bošnjak je jahao konja kroz centar grada. Srbi su to shvatili kao provokaciju.“Azijat je pošao da baci bombu u moj lokal ‘Srbija’, srušili smo ga s’ konja i ja sam pucao u njega”, sjeća se vojvoda Mirko Blagojević. Pitali smo vojvodu Blagojevića kako se zvala njegova jedinica? “Nismo stigli da joj damo naziv. Mi smo srpski četnici i slijedimo tradicije srpskih četnika, stvaranjem Vojske RS moja jedinica je rasformirana i svi njeni pripadnici su prešli u vojne jedinice.” Niko nikada nije mogao dokazati je li ovaj Bošnjak htio baciti bombu. Nevažno, jer su Srbi postavili barikadu ispred kafane „Srbija“, a Bošnjaci kod kafane „Istanbul“, kasnije u trendu opće srbizacije nazvane „Vizantija“.
Upomoć srpskoj braći je stigao Arkan, koji je već bio poznat po zločinima u istočnoj Slavoniji. Naredio je sistematsko zlostavljanje stanovništva, po gradu su postavljeni snajperi i po kratkom postupku izvršavane smrtne kazne. Ubijeno je preko 20 ljudi. Bijeljina je bila značajna, jer se preko nje i Zvornika banjolučka regija vezivala sa istočnom Hercegovinom u kompaktnu srpsku teritoriju. Osim toga, gradovi su na granici sa Srbijom.
Fotografije iz Bijeljine su brzo obišle svijet - srpski vojnik sa rejbankama podignutim na glavu, u savršeno skrojenoj maskirnoj uniformi, nogom je udarao tijelo mrtve žene, provjeravajući je li živa. “Pomislio sam da se radi o fotomontaži, nisam mogao da vjerujem svojim očima. Nisam vjerovao da je takvo nešto moguće”, izjavio je Izetbegović za BBC. Još uvijek vjerujući u neutralnu ulogu JNA, obratio se za pomoć generalima.
Kukanjac priča: “Kada je Arkan upao u Bijeljinu zove me moj pukovnik Savo Janković i kaže: Generale, ovdje u Bijeljini, svašta se dešava. Upao je neki Arkan i ubija ljude. Samo što sam spustio slušalicu zove Alija i plače: Pomozite generale, u Bijeljini četnici ubijaju Muslimane, pobiše mi narod”. Kukanjac je Izetbegoviću rekao kako je iznenađen tom informacijom, mada je znao šta se dešava, i da ga pozove kroz pet minuta kada provjeri o čemu se radi. Prilikom sljedećeg telefonskog razgovora zatražio je od Izetbegovića da u Bijeljinu pošalje Fikreta Abdića, a od Radovana Karadžića je tražio da pošalje Nikolu Koljevića. Umjerenije ljude, kako se izrazio...

Ragib Cena
12.12.2009., 09:23
Arkan u Bijeljini (3)
Ljubiša Savić Mauzer, komandant Srpske dobrovoljačke garde „Panteri“, ubrzo je, prema sopstvenim riječima, Arkana i njegove „Tigrove“ otjerao iz grada. “Arkan je htio džamiju srušiti do temelja.
Bio sam protiv”, ispričao je Mauzer. Dok se srpska zastava vijorila na lokalnoj džamiji, srpske paravojne formacije više nisu tražile opravdanje zašto napadaju susjedni Zvornik. Šef UNHCR-a za bivšu Jugoslaviju Hose Marija Mendiluce, na povratku iz Beograda je morao proći kroz Zvornik. “Sa srpske strane Drine je uslijedilo snažno artiljerijsko bombardovanje. Čak sam vidio i dim kako se izvija iz topovskih cijevi”, izjavio je Mendiluce. “Vidio sam naoružane ljude kako iz kuća izvlače leševe žena, djece i starijih ljudi i tovare ih na kamione. Vidio sam četiri ili pet kamiona punih leševa. Kada sam stigao čišćenje je već bilo obavljeno.”
Napad na Višegrad se desio prvog dana Bajrama. Cjelokupno političko vodstvo se iz grada povuklo po nalogu SDA. Iz Višegrada je prvi zbjeg krenuo 8. aprila 1992. „Tog dana“, sjeća se Murat Šabanović, „sam se nalazio na brani. Grad se ispraznio, pola stanovništva je pobjeglo od srpske vojske, a pola zbog straha od vodenog talasa. Dobio sam naređenje da ne rušim branu. Striktno mi je tako naređeno iz Sarajeva.
Srpski vojnik sa rejbankama podignutim na glavu, u savršeno skrojenoj maskirnoj uniformi, nogom je udarao tijelo mrtve
Nakon okupacije grada je osnovan građanski forum koji je pozvao stanovništvo da se vrati u grad. Vratilo se nekoliko hiljada ljudi koji su poubijani. Oni koji se nisu vratili, otišli su za Goražde, Žepu i Srebrenicu.“
Kerim Lučarević kaže da je svaki od pripadnika PL u BiH bio spreman aktivirati po 50 ili 100 ljudi. „Naprimjer, našu grupu iz Višegrada je vodio Zijo Subašić. Oni su presreli Užički korpus JNA na Dobrunu i zarobili 40 Belih orlova. Pet dana četnici nisu mogli proći. To je omogućilo da se ljudi povuku iz grada, ali su pozvani da se vrate, garantirano je da će im JNA garantovati mir. I, 3.000 Bošnjaka se vratilo zahvaljujući izjavama iz bh. vlasti. Nakon 15 dana je počelo klanje i ubijanje u Višegradu,” objašnjava Lučarević.
Već je 11. aprila 70 pripadnika bosanske armije u nastajanju položilo zakletvu na Kula-Gradu iznad Zvornika. Na Kula-Gradu su ostali 25 dana, povremeno, preko noći silazeći u okupirani Zvornik da bi krali hranu. Zbog toga su se prozvali “Hap vod”. “Naše snage su se sa Kula grada povlačile u dvije grupe. Jedna je išla preko Kamenice u Tuzlu, a druga u Vlasenicu, da ubijedi tamošnje stanovništvo da ne predaje oružje. Priči o predaji oružja je nasjelo stanovništvo podrinjskog kraja gdje su dolazile patrole JNA i na osnovu fiktivnih dogovora o nenapadanju oduzimale oružje iz muslimanskih sela”, kaže Ibrahim Musić iz Hap-voda.
Kada je proglašen srpski Zvornik, Bošnjaci su pozvani da se vrate, uz obrazloženje kako će imovina onih kojih nema biti konfiskovana. Oni koji su se vratili u Zvornik rijetko su imali srece da kao Vejsil Hamzić čudom prežive.
Tada 23-godišnji Vejsil se nerado sjećao perioda izmedu 1. i 6. juna, provedenog u srpskom zatvoru: “Na početku nas je bilo 800 u jednoj prostoriji. Dođu i kažu treba nam 25 ljudi za razmjenu. Pokolju ih, uđu i kažu da su izvršili razmjenu. Kada je treći dan pravljen spisak zarobljenika, bilo nas je 620. Ponovo su nas potrpali na kamione i povezli na strijeljanje. U kamionima smo jedni preko drugih bili naslagani u tri reda. Zaustavili su kamion, podigli ceradu i naredili da izademo. Vikali su: Izlazite, pička vam materina. Mi smo se čvrsto uhvatili za ruke, također psovali, odbijajući da ih poslušamo. Pošto su vidjeli da nas ne mogu istjerati, počeli su ispaljivati rafale po nama. Kada sam se osvijestio oko mene je bila gomila leševa i ništa drugo.”
Aprila 92. ovi su momci bili zbunjeni. Musić veli kako je tada sa zebnjom slušao vijesti iz Sarajeva, a one su pozivale na mir: “Tako da sam se zapitao jesam li normalan i hoću li od naših vlasti biti osuđen kao ratni zločinac.”
U Sarajevu su se još uvijek vodile rasprave o miru.(e-novine)

Evita
13.12.2009., 16:17
Zašto bi meni političari nametnuli osjećaj mržnje.Oni nisu toliko moćni da bi sa mnom vladali.Ja ću da volim i mrzim koga ja hoću.Ali kako to reći majci koja je izgubila dijete i djeci koja nemaju roditelje.Previše je tužnih u ovoj državi,izmanipulisanih i zavisnih.
Jedno je sigurno da mržnja i vraćanje unazad ..ne vodi u bolju budućnost.Ljudi su zamrli od raznih osjećaja.Trebaju da se probude iz te agonije i razmisle kako može bolje.Kako mogu živjeti od svoga rada i ne biti zavisni od svakakvih manipulatora koji vješto koriste njihovu nemoć.Zašto bih mrzila cijelu srpsku naciju.Neću da ih mrzim osim onih koji su radili zločine.Njih prezirem.Koliko je srba stradalo od Miloševića-samo zato što nisu mislili kao on.Na svim stranama postoje dobri i loši ljudi,koji rade dobra i loša djela.Koji je razlog da volim muslimane,kada su mi komšije muslimani sve opljačkali.Ali to je loša prošlost.Idemo dalje.Živimo i radimo za bolje sutra.Bez rada nema uspjeha.Imajmo sistem u svome domu..sistem vrijednosti i to će nam pomoći da budemo manje zavisni od onih koji nas žele uništiti na ovaj ili onaj način.Bez sopstvenih rezultata -nema života.Ne zanima me ko je koje vjere..zanima me koje je vjere korupcija da je počnem mrziti.

Titan
13.12.2009., 16:21
Vrlo lijepo receno *sdzs*, kamo srece da se svi pridrzavamo tog pravilnika....aferim. :ymapplause: :ymapplause:

Evita
13.12.2009., 16:45
Ljubav prema bilo čemu može izbrisati osjećaj mržnje.Bila sam puno puta svjedok mržnje i tog tupog pogleda bez ikakvog izlaza.Puno puta su me zvali sestro oni koji mi nisu mislili dobro.Ovisnost o drugima je naša slabost.A ako smo mi slabi kako će biti jaka naša djeca.Imam toliko prijatelja svih nacija koje nebih nikad povrijedila mojom mržnjom od fratara,časnih sestara do srpkinje koja mi je dijete odgojila i mamom je zvao a njene kćerke sekama.Nikada neću mrziti te ljude samo zato što su druge vjere.Radije ću svaki dan jačati naša prijateljstva i na svaki način dokazivati da još ima onih zbog kojih ovdje vrijedi živjeti.Cijenimo ljude i ulažimo u svoje znanje i to će nas činiti jakim a mržnja nikad.Kassel..hvala ..znam da si i ti takvog mišljenja.Vrijednost čovjeka nije u njegovoj vjeri nego u njegovim djelima i prijateljima .

almond eyes
13.12.2009., 16:52
Posto sam povratnica,nakon dva-tri izbjeglistva i sta ja znam sta sve ne,mislim da mogu reci koju rijec na ovu temu koju vec neko vrijeme izbjegavam.
Nije lako prezivjeti sta se sve desavalo u ratu,tesko je oprostiti i nastaviti sa nekim zivotom.Ali,treba svima biti jasno da moramo zivjeti bar jedni pored drugih,ako ne jedni sa drugima.
Uvijek mi padnu na pamet rijeci jednog covjeka ,nakon sto smo se vratili u grad:"Ovo je Balkan".Ratovi su ovdje relativno cesti,svaku genaraciju zakaci neki rat,pa sta bi se desilo do sada sa svim narodima na Balkanu da niko nikome nije oprostio,ni zaboravio?

Evita
15.12.2009., 11:47
Mnogi su mislili da je pakao bio samo na teritoriji gdje se pucalo i da su ljudi ginuli samo od metka.Nažalost bilo je i drugih načina kako uništiti naše ljude koji su se igrom slučaja našli u mnogim izbjegličkim centrima u Evropi i užoj okolini.Dovedeni na ivicu egzistencije i nesvjesni opasnosti koja im je prijetila od sopstvenog naroda mnogi su bili izmanipulisani..navedeni na drogu i uvučeni u prostituciju.Puno puta sam pomislila da je časnije poginuti od metka nego završiti ko frische flaisch.Ali svako je plaćao svoju naivnost na svoj način.Mnogi izbjeglički centri su bili pogubni za naše naivne i poštene ljude.

Ragib Cena
21.12.2009., 08:16
Mjesto tragičnih priča

Velikosrpski san o životu svih Srba u jednoj državi, na javi je od prostora bivše Jugoslavije napravio mjesto tragičnih priča, gdje je brutalno ubijeno više od 200.000, a raseljeno oko pet miliona ljudi. Rušenja čitavih gradova, etnička čišćenja, masovne grobnice, silovanja, ubijanja i genocid u Bosni i Hercegovini odvijao se pred očima čitavog svijeta.
Haški tribunal optužuje vođu bosanskih Srba, Radovana Karadžića, za dvostruki genocid: genocid počinjen u Srebrenici, te za genocid u Brčkom, Bratuncu, Foči, Ključu, Kotor Varoši, Prijedoru, Sanskom Mostu, Višegradu, Vlasenici i Zvorniku. Karadžić je, kao ključna ličnost, optužen i za udruženi zločinački poduhvat i zločine počinjene još u 27 opština.
Serija monstruoznih zločina započela je neselektivnim granatiranjem Mostara u režiji ledenog generala JNA, Momčila Perišića. Ratni požar potom zahvata čitavu BiH. Slijede brutalne likvidacije civilnog stanovništva, silovanja, logori, masovne grobnice. U BiH se formira 620 logora i zatvora u kojim je zatočeno više od 55.000 ljudi. Oko 20.000 logorske torture nije preživjelo. Najzloglasniji: Omarska, Manjača, Keraterm, KPD Foča, Luka...
Na samom početku agresije na BiH, zloglasna braća Sredoje i Milan Lukić sa svojim vitezovima zatvaraju 60 bošnjačkih civila u jednu kuću u višegradskoj Pionirskoj dolini. Žive ih spaljuju. Takvo herojsko djelo ponavljaju nekoliko dana kasnije kada u susjednom Bikavcu zatvaraju 70 bošnjačkih staraca, žena i djece. Nakon što su zakovali vrata i prozore žive ih spaljuju. Haški tribunal je osudio Milana na doživotnu, a Sredoja na tridesetogodišnju kaznu zatvora. No, krvoločnoj braći nije suđeno za još dva velika zločina: otmicu i ubistvo 16 Bošnjaka iz autobusa u Sjeverinu, i 19 Bošnjaka iz voza br. 671 koji se obraćao na relaciji Beograd - Bar, u stanici Štrpci.
Opsada Sarajeva trajala je 1.425 dana. Na ovaj grad dnevno je padalo u prosjeku 329 granata. U neselektivnom bombardovanju, granatiranju i snajperskom djelovanju ubijeno je 11.700 ljudi, od toga 1.601 djece. Ranjeno je oko 50.000 Sarajlija. Okrutne slike posljedica granatiranja pijace Markale obišle su čitav svijet. Komandant sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske RS, zadužen za djelovanje po Sarajevu, Stanislav Galić, u Hagu je osuđen na doživotnu robiju.
Srpske snage s obje strane Drine izvele i prvi genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Pod vođstvom zloglasnog generala Ratka Mladića, vojska i policija
RS-a, potpomognute Miloševićevim vojnim, policijskim i paravojnim jedinicama tokom srebreničkog masakra ubile su 8.372 srebreničkih dječaka i muškaraca. Pokolj je trajao od 10. do 18. jula 1995. godine. Zarobljeni civili su klani, strijeljani, na njih su bacane bombe i pucano iz ručnih bacača. Prema nalazu Radne grupe za Srebrenicu i haških istražitelja, u srebreničkom masakru, računajući i logistiku, ukupno je učestvovalo oko 20.000 Srba s obje strane Drine.
Za zločin počinjen u Srebrenici, Haški tribunal je po prvi put donio presudu za genocid: general Radislav Krstić, zapovjednik Drinskog korpusa Vojske RS, osuđen je na 46 godina zatvora. Za isto krivično djelo haški tužioci terete Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Zbog zločina počinjenim nad Bošnjacima i etničkog čišćenja teritorije tzv. Herceg-Bosne, koje je imala za cilj njeno pripajanje Velikoj Hrvatskoj u Hagu se sudi šestočlanoj grupi na čelu sa Jadrankom Prlićem. Zbog zločina nad Bošnjacima u zapadnoj Bosni, hrvatsko pravosuđe već je osudilo Fikreta Abdića, predsjednika tzv. Autonomne Pokrajine Zapadna Bosna. U Hagu se, na osnovu komandne odgovornosti, sudi i bivšem komandantu Armije BiH, Rasimu Deliću, zbog zločina nad zarobljenim hrvatskim vojnicima kao i zbog monstruoznih zločina nad trojicom zarobljenih srpskih vojnika u Zavidovićima, koje su zaklali mudžahedini.
Iako formalno nije bila u ratu i u Crnoj Gori i nad njenim građanima su počinjeni ratni zločini. Najsramniji je onaj nad izbjeglicama iz BiH, koje su s proljeća 1992. godine, bježeći od strahota rata, potražili spas u susjednoj Crnoj Gori. Protivno crnogorskoj tradiciji, etici, Ustavu i svim međunarodnim konvencijama, crnogorski policajci su uhapsili više od stotinu bosansko-hercegovačkih izbjeglica i svezanih ruku ih isporučili dželatima Radovana Karadžića. Pod optužbom da su ratni zločinci, crnogorska policija je hapsila i deportovala ugledne bh. privrednike, bivše gradonačelnike, politikologe... Čak i žene. Ubijeno je najmanje 86 Bošnjaka, deportaciju je preživjelo samo njih deset.
Nakon 17 godina Crna Gora je isplatila preživjelima i porodicama pobijenih ljudi 4,2 miliona eura. U naknadnim tužbama porodica potražuje se još nešto manje od jednog miliona eura. U toku je i sudski postupak protiv devetorice visokorangiranih policajaca.
U februaru 1993. godine sa stanice Štrpci, iz voza 671 odvedeno je 19 putnika bošnjačke nacionalnosti građana Crne Gore i Srbije i jedan Hrvat. Svi su pobijeni u okolini Višegrada. Godinama su golgotu prolazile njihove familije, čekajući odgovore šta je sa njihovim najdražima. Za ovaj zločin osuđen je samo Nebojša Ranisavljević, 15 godina.
U Bukovici je tokom 1992 i 1993. godine ubijeno osam a raseljeno više stotina Bošnjaka. Uništena je i opljačkana imovina bukovičkih muslimana. U Kaluđerskom lazu pripadnici JNA su 18. maja 1999. godine ubili 23-oje albanskih izbjeglica. Crnogorsko pravosuđe je pokrenulo postupak protiv sedam rezervista crnogorske policije i JNA koji su učestvovali u zločinu u Bukovici, kao i protiv osmorice pripadnika VJ, koji su pobili albanske civile u Kaluđerskom lazu.
Inventura zločina počinjenih na prostoru bivše Jugoslavije tokom proteklog rata će trajati decenijama. Baš kao i procesuiranje zločinaca kojim će se ubuduće baviti isključivo domicilni sudovi. Toliko da zločinci mirno ne spavaju.(monitor.co.me)

bigboss537
23.01.2010., 22:20
Mjesto tragičnih priča

Velikosrpski san o životu svih Srba u jednoj državi, na javi je od prostora bivše Jugoslavije napravio mjesto tragičnih priča, gdje je brutalno ubijeno više od 200.000, a raseljeno oko pet miliona ljudi. Rušenja čitavih gradova, etnička čišćenja, masovne grobnice, silovanja, ubijanja i genocid u Bosni i Hercegovini odvijao se pred očima čitavog svijeta.
Haški tribunal optužuje vođu bosanskih Srba, Radovana Karadžića, za dvostruki genocid: genocid počinjen u Srebrenici, te za genocid u Brčkom, Bratuncu, Foči, Ključu, Kotor Varoši, Prijedoru, Sanskom Mostu, Višegradu, Vlasenici i Zvorniku. Karadžić je, kao ključna ličnost, optužen i za udruženi zločinački poduhvat i zločine počinjene još u 27 opština.
Serija monstruoznih zločina započela je neselektivnim granatiranjem Mostara u režiji ledenog generala JNA, Momčila Perišića. Ratni požar potom zahvata čitavu BiH. Slijede brutalne likvidacije civilnog stanovništva, silovanja, logori, masovne grobnice. U BiH se formira 620 logora i zatvora u kojim je zatočeno više od 55.000 ljudi. Oko 20.000 logorske torture nije preživjelo. Najzloglasniji: Omarska, Manjača, Keraterm, KPD Foča, Luka...
Na samom početku agresije na BiH, zloglasna braća Sredoje i Milan Lukić sa svojim vitezovima zatvaraju 60 bošnjačkih civila u jednu kuću u višegradskoj Pionirskoj dolini. Žive ih spaljuju. Takvo herojsko djelo ponavljaju nekoliko dana kasnije kada u susjednom Bikavcu zatvaraju 70 bošnjačkih staraca, žena i djece. Nakon što su zakovali vrata i prozore žive ih spaljuju. Haški tribunal je osudio Milana na doživotnu, a Sredoja na tridesetogodišnju kaznu zatvora. No, krvoločnoj braći nije suđeno za još dva velika zločina: otmicu i ubistvo 16 Bošnjaka iz autobusa u Sjeverinu, i 19 Bošnjaka iz voza br. 671 koji se obraćao na relaciji Beograd - Bar, u stanici Štrpci.
Opsada Sarajeva trajala je 1.425 dana. Na ovaj grad dnevno je padalo u prosjeku 329 granata. U neselektivnom bombardovanju, granatiranju i snajperskom djelovanju ubijeno je 11.700 ljudi, od toga 1.601 djece. Ranjeno je oko 50.000 Sarajlija. Okrutne slike posljedica granatiranja pijace Markale obišle su čitav svijet. Komandant sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske RS, zadužen za djelovanje po Sarajevu, Stanislav Galić, u Hagu je osuđen na doživotnu robiju.
Srpske snage s obje strane Drine izvele i prvi genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Pod vođstvom zloglasnog generala Ratka Mladića, vojska i policija
RS-a, potpomognute Miloševićevim vojnim, policijskim i paravojnim jedinicama tokom srebreničkog masakra ubile su 8.372 srebreničkih dječaka i muškaraca. Pokolj je trajao od 10. do 18. jula 1995. godine. Zarobljeni civili su klani, strijeljani, na njih su bacane bombe i pucano iz ručnih bacača. Prema nalazu Radne grupe za Srebrenicu i haških istražitelja, u srebreničkom masakru, računajući i logistiku, ukupno je učestvovalo oko 20.000 Srba s obje strane Drine.
Za zločin počinjen u Srebrenici, Haški tribunal je po prvi put donio presudu za genocid: general Radislav Krstić, zapovjednik Drinskog korpusa Vojske RS, osuđen je na 46 godina zatvora. Za isto krivično djelo haški tužioci terete Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Zbog zločina počinjenim nad Bošnjacima i etničkog čišćenja teritorije tzv. Herceg-Bosne, koje je imala za cilj njeno pripajanje Velikoj Hrvatskoj u Hagu se sudi šestočlanoj grupi na čelu sa Jadrankom Prlićem. Zbog zločina nad Bošnjacima u zapadnoj Bosni, hrvatsko pravosuđe već je osudilo Fikreta Abdića, predsjednika tzv. Autonomne Pokrajine Zapadna Bosna. U Hagu se, na osnovu komandne odgovornosti, sudi i bivšem komandantu Armije BiH, Rasimu Deliću, zbog zločina nad zarobljenim hrvatskim vojnicima kao i zbog monstruoznih zločina nad trojicom zarobljenih srpskih vojnika u Zavidovićima, koje su zaklali mudžahedini.
Iako formalno nije bila u ratu i u Crnoj Gori i nad njenim građanima su počinjeni ratni zločini. Najsramniji je onaj nad izbjeglicama iz BiH, koje su s proljeća 1992. godine, bježeći od strahota rata, potražili spas u susjednoj Crnoj Gori. Protivno crnogorskoj tradiciji, etici, Ustavu i svim međunarodnim konvencijama, crnogorski policajci su uhapsili više od stotinu bosansko-hercegovačkih izbjeglica i svezanih ruku ih isporučili dželatima Radovana Karadžića. Pod optužbom da su ratni zločinci, crnogorska policija je hapsila i deportovala ugledne bh. privrednike, bivše gradonačelnike, politikologe... Čak i žene. Ubijeno je najmanje 86 Bošnjaka, deportaciju je preživjelo samo njih deset.
Nakon 17 godina Crna Gora je isplatila preživjelima i porodicama pobijenih ljudi 4,2 miliona eura. U naknadnim tužbama porodica potražuje se još nešto manje od jednog miliona eura. U toku je i sudski postupak protiv devetorice visokorangiranih policajaca.
U februaru 1993. godine sa stanice Štrpci, iz voza 671 odvedeno je 19 putnika bošnjačke nacionalnosti građana Crne Gore i Srbije i jedan Hrvat. Svi su pobijeni u okolini Višegrada. Godinama su golgotu prolazile njihove familije, čekajući odgovore šta je sa njihovim najdražima. Za ovaj zločin osuđen je samo Nebojša Ranisavljević, 15 godina.
U Bukovici je tokom 1992 i 1993. godine ubijeno osam a raseljeno više stotina Bošnjaka. Uništena je i opljačkana imovina bukovičkih muslimana. U Kaluđerskom lazu pripadnici JNA su 18. maja 1999. godine ubili 23-oje albanskih izbjeglica. Crnogorsko pravosuđe je pokrenulo postupak protiv sedam rezervista crnogorske policije i JNA koji su učestvovali u zločinu u Bukovici, kao i protiv osmorice pripadnika VJ, koji su pobili albanske civile u Kaluđerskom lazu.
Inventura zločina počinjenih na prostoru bivše Jugoslavije tokom proteklog rata će trajati decenijama. Baš kao i procesuiranje zločinaca kojim će se ubuduće baviti isključivo domicilni sudovi. Toliko da zločinci mirno ne spavaju.(monitor.co.me)
cao...sve te koji su ovo ucinili,i naredili treba traziti,i kad se nadju treba ih osuditi ako ne moze na smrtnu kaznu,onda na dozivotnu robiju...treba formirati agenciju na nivou bih na isti nacin na koji su izraelci formirali koja i dan danas lovi zlocince nad jevrejima iz 2.sv. rata...samo ova nasa bi trebalo da hvata zlocince Srbe,Hrvate,Bosnjake,Rome,i ostale...

bigboss537
23.01.2010., 22:22
ODSECANjE GLAVA SRBIMA U FUNKCIJI GENOCIDA

NAD SRBIMA U BIVŠOJ BIH

U èasopisu "Novi voks", koji izlazi u Sarajevu, zastupani su najekstremniji muslimanski stavovi i otvoreno propagiran genocid prema srpskom narodu.

Tako je u broju 3 "Novog voksa" od oktobra 1991. godine na stranici 40, u rubrici "Dokumenti" objavljen èlanak pod naslovom "Šta sa Srbima u muslimanskoj Republici Bosni i Hercegovini", u kome se, izmeðu ostalog, navodi:

"1. Svaki pojedinac Srbin mora biti svijestan odgovornosti cjelokupnog naroda za njegove nekontrolisane postupke. Kazna za uèinjena zlodjela biæe kolektivna - za jednu srušenu muslimansku kuæu biæe srušeno deset srpskih, za jednog mrtvog muslimana biæe likvidirano 100 Srba. Za jednog ranjenog muslimana ovisno o težini rane 10 do 50 Srba.

2. Svi Srbi rade radno vrijeme od 12 sati na dan, plate su im srazmerne lojalnosti svih zaposlenih i u pravilu su za 30% niže od plata muslimana na istom radnom mestu.

...

9. Dobar Srbin je živ i poslušan Srbin; ili mrtav neposlušan Srbin...".

Na naslovnoj strani ovog èasopisa br. 3 koji je izašao pola godine pre nego što je u aprilu 1992. godine proglašena Republika BiH uz najavu "Sprema se Handžar divizija" dat je crtež u boji naoružanog muslimanskog vojnika ispod koga se nalaze odseèene glave srpskih rukovodilaca Karadžiæa, Koljeviæa, Miloševiæa i Šešelja, s tim što muslimanski vojnik drži jednu podignutu nogu na Karadžiæevoj odseèenoj glavi.

Handžar divizija je bila vojna jedinica sastavljena od muslimana iz Bosne i Hercegovine koja se za vreme Drugog svetskog rata, pošto je prethodno prošla specijalnu obuku u Francuskoj i Nemaèkoj, borila na strani fašistièke Nemaèke, a ostala je zapamæena po ratnim zloèinima koje su pripadnici ove divizije poèinili nad srpskim narodom.

Ova naslovna strana bila je najava onoga što æe poèeti da se dogaða Srbima godinu dana kasnije, kada je na prostorima bivše BiH otpoèeo graðanski rat.

Dolazi do masovnog genocida nad srpskim narodom, koji se posebno ispoljava u ubistvima izvršenim odsecanjem srpskih glava, što je bilo karakteristièno za turski period vladavine na ovim prostorima, kada su takoðe Srbima bile odsecane glave. To je opisano i u delima Ive Andriæa koji je roðen na ovim prostorima i koji je jedini jugoslovenski posac koji je dobio Nobelovu nagradu.

Navešæemo neke primere ubistva Srba u bivšoj Bosni i Hercegovini kojima su bile odseèene glave:

1. Pripadnik hrvatsko-muslimanskih oružanih formacija Zvonko Zovko iz Podorašca kod Konjica je Srbinu Sretku Kuljaninu iz Bradine kod Konjica, zarobljenom u Bradini, odsekao glavu 26. maja 1992. godine, odneo je u Konjic, kao trofej, šutirao po ulicama i na kraju nabio na kolac.

Kada je 28. maja saznala za ovo, njegovoj supruzi Branki, koja je bila u sedmom mesecu trudnoæe, otpoèeo je poroðaj. Meðutim, kada su je odveli u Konjic kod ginekologa - muslimanskog lekara dr Jusufbegoviæa, on je odbio da joj pruži pomoæ iako joj je bio pukao vodenjak, i vratio je u logor Musala u Konjicu, gde je ona 14. juna 1992. godine rodila dete, koje je po nalazu Instituta za majku i dete u Beogradu roðeno sa atrofijom mozga i oènog živca (u drugoj godini je konstatovan upadljiv zastoj u razvoju motorne funkcije koji se ispoljavao u nepotpunoj kontroli glave, nesposobnosti da sedi, neoslanjanju na noge i ošteæenje vida - kolutajuæi pokreti oènih jabuèica i nemoguænost fiksiranja izvora svetlosti). Po mišljenju lekara ove ugledne deèje zdravstvene ustanove, ovo je posledica prevremenog poroðaja i nepovoljnih faktora koji su prethodili roðenju deteta sa prognozom da æe dete biti doživotno težak invalid.

Dokaz: dokumentacija Komiteta 106/94.

2. U selu Lediæi u opštini Trnovo posle 08. juna 1992. godine, ostalo je svega 13 Srba - starijih muškaraca i žena, od kojih su veæinu poubijale muslimansko-hrvatske vojne formacije kojima je komandovao Godinjak Ethem, pre rata naèelnik SUP-a u Trnovu.

Tako je ubijen Mijovèiæ Rade, od oca Alekse, star 70 godina. Prilikom pronalaska njegovog leša 07. avgusta, utvrðeno je da je glava pokojnog Rada bila odvojena od ostalog dela tela.

Leš Vasiæ Savke, od oca Nikole, stare 78 godina, koja je zaklana na svom kuænom pragu, pronaðen je takoðe bez glave.

Poslednjih petoro preostalih Srba iz sela Lediæa su 18. i 19. juna 1992. godine pronašli i uhapsili pripadnici Godinjakove jedinice. Njih su oterali u pravcu Treskavice i usmrtili ih na mestu zvanom " Ledièka krivina".

Prilikom uviðaja koji je izvršen nakon što su Srbi oslobodili ovu teritoriju, pronaðeni su bez glava leševi svih ovih pet Srba: Mijovèiæ Tankosave, od oca Jovice, stare 70 godina, Vasiæ Ljubice, od oca Ðure, stare 84 godine, Vasiæ Ikonije, od oca Lazara, stare 92 godine, Vasiæ Zorana, od oca Jovana, starog 71 godinu i Vasiæ Milke, od oca Danila, stare 56 godina.

Tom prilikom tri glave nisu pronaðene, dok su dve glave pronaðene odvojene od tela.

Dokaz: 228/94-30.

3. Na dan 05. oktobra 1992. godine u selu Divoviæi kod Bratunca, muslimanske oružane formacije su napale kuæu Ðokiæ Sretena a dva dana kasnije tela poginulih u Divoviæima predata su Srbima.

Tom prilikom je telo Ðokiæ Sretena predato bez glave i bez desne ruke. Na vratu je visio deo kože sa kosom sa temena glave.

Glava i ruka nisu pronaðeni i leš je sahranjen bez njih.

Dokaz: 37/94-6.

4. Lukiæ Nedeljko, star 52 godine, ubijen je u voænjaku ispred svoje kuæe u selu Vujièiæu kod Brèkog 14. septembra 1992. godine, posle èega mu je glava odseèena i odneta. Sahranjen je bez glave.

Dokaz: 144/95-10 i 617/95-14.

5. Musliman Dugaliæ Ejub, pripadnik "interventnog voda" u Slavonskom Brodu je na Petrovdan 12. jula 1992. godine odveo od kuæe Ðeriæ Mirka iz sela Donja Moèila kod Broda.

Nakon maltretiranja i muèenja ga je vratio u njegovu kuæu, gde ga je ubio u kupatilu. Posle toga mu je odsekao glavu i ostavio je na tavanu.

Dokaz: 227/95-15.

6. Soldan Ivko je neutvrðenog dana u julu 1992. godine u Sijekovcu kod Bosanskog Broda doneo dve odseèene ljudske glave i pokazivao ih po Sijekovcu i u kafani Hazima Æutiæa govoreæi da su to glave Srba koje je on pobio.

Dokaz: 227/ 95-15.

7. Srbima Pudiæ Stojanu i Jovièiæ Perici koje su zarobili pripadnici 108. brigade Bosanske Posavine prilikom napada na selo Bodelište u martu 1993. godine, takoðe su bile odseèene glave.

Prilikom obdukcije leša Pudiæ Stojana je dato mišljenje da je odsecanje glave izvršeno najverovatnije u dva dela. U prvom delu je izvršeno presecanje mekih tkiva vrata oštricom zamahnutog mehanièkog oruða, a u drugom delu je izvršeno presecanje tela èetvrtog vratnog kièmenog pršljena oštricom teškog i zamahnutog mehanièkog oruða. Njemu su, po mišljenju veštaka, najverovatnije prvo nanete rane u vidu prostrelina donjih ekstremiteta, a zatim mu je, dok se nalazio u ležeæem položaju i dok je bio u životu, odseèena glava, a prostrelne rane na glavi i na grudima su nanete nakon odsecanja glave.

I za Jovièiæ Pericu je dato slièno mišljenje. Prvo su mu nanete razderno-nagnjeène rane na levoj strani lica sa dvostrukim prelomom donjoviliène kosti, a zatim mu je, dok se nalazio u ležeæem položaju i dok je bio u životu, odseèena glava. Ustrelina iz ruènog vatrenog oružja u predelu leve dojke naneta mu je posle smrti, tj. nakon odsecanja glave.

Dokaz: 144/95-9.

bigboss537
23.01.2010., 22:22
8. Ivanoviæ Marko iz Lisoviæa kod Trnova, ubijen je odsecanjem glave koja nije pronaæena sa njegovim lešom 06. juna 1992. godine, kada su Srbi oslobodili ovo selo, pa je i njegov leš sahranjen bez glave.

Dokaz: 228/94-26.

9. Popoviæ Janko je ubijen 07 jula 1992. godine u Gornjoj Presjenici kod Trnova klanjem pred svojom kuæom. Nakon toga mu je odseèena glava.

Dokaz: 228/94-15.

10. Glava zarobljenog vojnika Republike Srpske, Parežanin Darka, koji je zarobljen 30. juna 1992. godine u Škoripovom Gaju kod Trnova, bila je odseèena.

Istovremeno je zarobljen i Popoviæ Spasoje, èija glava je takoðe odseèena ali ni ona nije pronaðena, pa je i njegov leš sahranjen bez glave.

Dokaz: 228/94-32.

11. U selu Mirušiæ u opštini Foèa je ubijen Živko Markoviæ, star 61 godinu.

Njemu je odseèena glava koja je posle toga bila stavljena na jedno drvo. To je uèinjeno 20. maja 1992. godine. Odseèena mu je glava, leva ruka, koža je odrana, a stomak rasporen i natopljen solju.

Dokaz: 36/95.

12. Èetiri pripadnika Vojske Republike Srpske su bila zarobljena 13. novembra 1994. godine na Hercegovaèkom ratištu. Nakon zarobljavanja su odvedeni u podrum Muzeja revolucije u Jablanici, koji je bio pretvoren u logor za Srbe. U decembru 1994. godine su ubijeni.

Simiæ Mirko je usmræen odsecanjem glave, što je uèinio pripadnik muslimanske vojske Salèin Adnan, odsekavši mu glavu sabljom. Njegov leš je predat prilikom razmene u Podveležju bez glave, što je konstatovano i na obdukciji izvršenoj 18.03.1995. godine.

Dokaz: 392/95 i 371/95.

13. Maleš Niko, roðen 1931. godine, ubijen je 07. aprila 1992. godine u selu Riliæ u opštini Kupres, tako što mu je odseèena glava.

Dokaz: 117-95-4.

14. U srpskom selu Brežani, opština Srebrenica, pripadnici muslimanskih oružanih snaga su u napadu izvedenom 30. juna 1992. godine ubili 19 meštana pripadnika srpske nacionalnosti. Leš Novakoviæ Miloša iz zaseoka Æiæevca je naðen sa odseèenom glavom.

Dokaz: 493/94-9, 493/94-5, 493/94-6, 493/94-7, 493/94-8 i 635/94-9.

15. Mlaðenoviæ Slavko, od oca Ljubomira, roðen 1965. godine, ubijen je 08.08. 1992. godine u napadu na selo Ježestice, opština Bratunac.

Sahranjen je bez glave koja mu je odseèena i odneta.

Dokaz: 68/94 i 635/94-28.

16. U napadu koji je 20.11.1992. godine izvršen na selo Vrasaliæe, u opštini Rogatica, ubijen je Kovaèeviæ Miloš star oko 65 godina, u koga je ispred njegove kuæe pucao Balaš Rusmir. Kada je Miloš pao na zemlju, Rusmir mu je odsekao glavu i desnu ruku do lakta, a zatim mu je nožem odsekao polni organ, a potom su glava i polni organ baèeni nešto dalje od tela.

Dokaz: 137/95-8.

17. Ožiæ Pero je ubijen u toku 1993. godine u Fojnici, tako što su ga prvo naterali da iskopa sebi grob, zatim su ga ubili i odsekli mu glavu. Za ubistvo je odgovoran Omer Pobriæ, koji je pre rata bio komandir milicije u Fojnici.

Dokaz: 319/95.

18. U sukobima muslimanskih oružanih snaga i snaga Vojske Republike Srpske koji su se 05.11.1992. godine odigrali na podruèju Kamenice, opština Zvornik, muslimani su zarobili i usmrtili zarobljenike tako što su Grabovica Vladi, Ðokiæ Savi, Božiæ Dragomiru, Tijaniæ Slavku, Kazanoviæ Savi i Pavloviæ Radomiru odsekli glave.

Božiæ Dragomiru je telo bilo iskasapljeno a glava odvojena od tela.

Glava Tijaniæ Slavka je pronaðena bez oèiju, ušiju i nosa, a u grudima mu je pronaðena gvozdena šipka preènika 6 mm, dok su mu vrat, noge i ruke bili vezani èeliènom žicom.

I Kazanoviæ Savi je glava odseèena, grudi probijene velikim ekserom, a on zakovan za jedan hrast i razapet.

Pronaðena je i glava bez tela za koju se pretpostavlja da je pripadala Grabovica Milošu.

U Kamenici su 05.11.1992. godine takoðe ubijeni: Ašæeriæ Miladin, star 28 godina, Tešiæ Miæo, star 24 godine i Milinoviæ Nikola, star 27 godina. I njima su glave bile odseèene.

Dokaz: 184/94-5, 184/95-6, 184/95-7 i 184/95-8.

19. U napadu koji je 29.05.1992. godine izvršen na selo Bavar, opština Jajce, pripadnici hrvatsko-muslimanske vojske su ubili Trifunoviæ Stanu, staru 68 godina, koja je lišena života klanjem, a potom su joj sekirom odsekli glavu.

Dokaz: 116/95-12 i 333/95-1.

20. Dejanoviæ Mirka iz Majevca su 06.05.1992. godine ubili u Ritešiæima pripadnici hrvatske vojne formacije iz selâ Ritešiæi i Brezak, tako što su mu krampom odsekli glavu, a odsekli su mu i polni organ i stavili mu ga u usta.

Na telu je bilo više od 100 povreda od uboda nožem. U izvršenju ubistva uèestvovala je Jela Titura iz Ritešiæa.

Dokaz: 30/94.

bigboss537
23.01.2010., 22:24
22. U napadu koji je 03.06.1992. godine izvršen na selo Brežane, opština Srebrenica, musliman su ubili Mitroviæ Milivoja i Mitroviæ Stanoja. Kada je u aprilu 1993. godine selo osloboðeno, pronaðena su njihova tela bez glava.

Mitroviæ Stanoja je zaklao "Kemo" sa Pala.

Dokaz: 635/94-9.

23. Srbin Jovanoviæ Sredoja iz Krniæa ubijen je u muslimanskom napadu na selo Krniæe, 05.07.1992. godine, tako što mu je odseèena glava.

Dokaz: 493/94-13.

24. Pepiæ Miloš iz sela Pepiæa, opština Kladanj, star preko 60 godina, ubijen je 31.01.1994. godine u rejonu Banderke kod Šehoviæa tako što mu je glava odseèena sekirom na panju.

Dokaz: 184/95-34.

25. Muslimanske snage su 24.09.1992. godine zaposele selo Podravanje u opštini Miliæi, koje su zapalili, opljaèkali i pobili sve ranjene koje su zatekli u selu. Tom prilikom je ubijeno 19 lica, a njihova tela su masakrirana.

Zulfo Tursumoviæ iz Suæeske je zaklao teško ranjenog Tomislava Perendiæa tako što mu je stavio glavu u svoje krilo i odsekao je.

Jovanoviæ Svetozaru je glava odseèena i nabijena na kolac, a Gojku Tomiæu je glava odseèena i baèena 20-tak metara dalje od tela.

Dokaz: 184/95-34.

26. U muslimanskom napadu na selo Snagovo, 19.02.1992. godine ubijeno je èetvoro meštana od kojih je Dobrivoju (nepoznatog prezimena) odseèena glava i jedna ruka.

Dokaz: 184/95-1.

27. Vukomanoviæ Anða je ubijena klanjem poèetkom avgusta 1992. godine, a njen leš je pronaðen krajem oktobara 1992. godine pred kuæom u zaseoku Švaljku, opština Trnovo, kada je konstatovano da je glava odvojena od tela.

Dokaz: 228/94-31.

28. Posle zauzimanja Trnova u julu 1992. godine ubijano je srpsko civilno stanovništvo koje je zateèeno u Trnovu i okolnim mestima.

Mišoviæ Danilo, star 78 godina, ubijen je pred svojom kuæom u selu Tošiæi, kod Trnova. Njegovi posmrtni ostaci su pronaðeni zakopani na ðubrištu.

Ova zakopavanja su vršena u organizaciji tzv. "Komisije za sanaciju terena". Kada su 13.08.1992. godine izvršeni ekshumacija i uviðaj na licu mesta, pronaðeno je njegovo telo bez glave.

Golijanin Drago, star 86 godina, ubijen je 31.07.1992. godine na Rogoju, u predelu zvanom Rankèev Do. Njegovi posmrtni ostaci su pronaðeni 22. septembra 1993. godine, kada je konstatovano da je glava odvojena od ostalog dela tela.

Dokaz: 228/94-23 i 228/94-25

29. Musliman Kubac Zijo je sredinom oktobra 1993. godine u Sarajevu, na lokaciji zvanoj "Kazan", zaklao Srbina Lavljiv Vasilija a posle toga mu je nožem odsekao glavu, dok je njegovu suprugu usmrtio Tucakoviæ Esad, koji joj je takoðe odsekao glavu. Njihova tela su posle toga bacili u provaliju.

Dokaz: 432/95.

30. Sredinom septembra 1993. godine u Sarajevu su u prostorije Štaba 10. brdske brigade tzv. Armije BiH na Bistriku privedeni Srbi Jovanoviæ Duško i Nikoliæ Ervin, gde su ih tukli, a zatim odveli u pravcu Boguševca na lokaciju zvanu "Kazan". Tu su ih uveli u zemunicu snajperskog voda gde su ih ponovo tukli, pa je potom Ljuboviæ Samir usmrtio Jovanoviæa nožem, a Pejkiæ Samir je odsekao glavu Nikoliæu.

31. Sredinom oktobra 1993. godine u Sarajevu su uhapšeni u svom stanu u Ulici Borisa Kidrièa br. 3 Šalipur Predrag i njegova supruga Katarina, koji su po nareðenju Topaloviæ Mušana odvedeni u Štab 10. brdske brigade tzv. Armije BiH zajedno sa Radosavljeviæ Branislavom koga su zatekli u stanu Šalipura, gde su ih tukli.

Posle toga su odvedeni na mesto zvano "Kazan", gde je Hodžiæ Nihad preklao Radosavljeviæ Brranislava, tako što mu je sa dva-tri poteza nožem presekao vrat, pa mu je posle toga odsekao glavu. Potom je dao nož Hodžiæ Huseinu koji je nožem odvojio glavu Šalipur Predraga, koga su prethodno ubili Živa Sabahudin i Pendžo Omer. Njihova tela su potom bacili u provaliju "Kazani".

32. Saslušanoj svedokinji, inaèe seljanki staroj 57 godina su, za vreme boravka u zatvoru u Srednjoškolskom centru u Jajcu, sredinom 1992. godine puštali snimljenu kasetu na kojoj se govori o stradanju Srba od strane Hrvata i muslimana. Na snimku je pominjano da su i èlanovi njene porodice stradali od Hrvata i muslimana.

Pominjali su imena njenog muža i sina, da su ubijeni i da su muslimani i Hrvati sa njihovim odseèenim glavama igrali fudbal. Tu kasetu su joj svakodnevno puštali.

Kada je bila puštena iz zatvora svedokinja je bila, kako navodi, toliko izmuèena i izgubljena da nije prepoznala svog roðenog sina i muža kada ih je srela.

Dokaz: 561/94-4.

bigboss537
23.01.2010., 22:26
33. O odsecanju glava Srbima govori u svom Dnevniku Zekira Mulasmajiæ, uèenica VI razreda osnovne škole iz Novog Šehera kod Maglaja.

U svoj Dnevnik je 29.09.1992. godine zapisala da su muslimani zauzeli Glipovu glavu i, izmeðu ostalog, navodi:

"... Tog istog dana vidjela sam nešto što ni sanjala nisam da æu vidjeti, a to je odsjeèena glava od æetnika. Safet (Devletin) rekao je Hidi kako su neki momci donijeli æetnièku glavu i kako se s njom igraju lopte. Ja i Lalo smo odmah otišli na èaršiju da vidimo da li je to istina. Kad ono gore na èaršiji neki momci stvarno nose zamotanu glavu. Dole kod Bahrine prodavnice su je razmotali i ja sam je vidjela... Lice je bilo crno a kosa grozna ... kažu da je momak bio mlad, najviše 22 godine. U ovom bratoubilaèkom ratu ništa nije æudo. Odsjeèenih glava ima mnogo..."

Dokaz: Dnevnik Zekire Mulasmajiæ.

34. U rejonu Kružnog groblja kod Crnog vrha su sredinom septembra 1992. godine ubijeni sledeæi Srbi odsecanjem glava: Ðuriæ Branislav, star 40 godina, iz Gornjeg Tesliæa, Blagojeviæ Blagoje, star 46 godina, Æetkoviæ Nenad, star 22 godine, iz Jasenave kod Tesliæa.

Plaæenik iz Saudijske Arabije se fotografisao sa njihovim odseèenim glavama.

Dokaz: Žarko Krstanoviæ, Genocidom protiv Srba, Beograd 1995.

35. Prilikom razmene leševa, sve je èešæa pojava da se srpskoj strani predaju tela bez glava, za koje se pri obdukciji utvrðuje da su odseèene. Tako je muslimanska strana predala leševe bez glava sledeæih lica, koji su obdukovani 11.11.1993. godine na groblju u Vlakovu u Sarajevu:

1. Rajèeviæ Slavka, od oca Milana, roðenog 1957. godine, iz Sarajeva, i

2. Mizdrak Boška, od oca Steve, iz Sarajeva.

U okolini Trebinja su 07.03.1993. godine obdukovana tela sledeæih lica:

3. Pejakoviæ Slobodana, od oca Ilije, roðenog 1960. godine,

4. Radoviæ Zorana, od oca Martina, roðenog 1966. godine,

5. Sekuloviæ Petra, od oca Danila, roðenog 1960. godine,

6. Bulut Ðorða, roðenog 1949. godine,

7. Maraš Saše, roðenog 1973. godine,

8. Tršiæ Mileta, od oca Dragutina, roðenog 1946. godine, iz Mostara,

9. Bojaniæ Milana, od oca Dragutina, roðenog 1956. godine,

10. Papiæ Luke, roðenog 1954. godine,

11. Mrkoviæ Gorana, roðenog 1960. godine,

12. Žuža Trifka, od oca Dušana, roðenog 1947. godine,

U okolini Priboja su 05.05.1994. godine obdukovana sledeæa tela:

13. Tomiæ Jovana, od oca Steve, roðenog 1939. godine i

14. Jurkoviæ Dragana, roðenog1965. godine.

U Bratuncu su 21. i 22.03.1993. godine obdukovana sledeæa tela:

15. Blagojeviæ Bora, roðenog 1973. godine,

16. Mastikosa Dragice, roðene 1955. godine i

17. Vorkapiæ Miodraga, roðenog 1971. godine.

U selu Kravice su 18. i 19.03.1993. godine obdukovana sledeæa tela:

18. Veselinoviæ Lazara, od oca Kostadina, roðenog 1935. godine,

19. Nikoliæ Mitra, od oca Cvijana, roðenog 1927. godine,

20. Eriæ Kristine, roðene 1921. godine i

21. Miladinoviæ Ðorða, roðenog 1936. godine.

U Fakoviæu su 10. i 11.07.1993. godine obdukovana sledeæa tela:

22. Rankiæ Ranka, roðenog 1933. godine,

23. Prodanoviæ Zore, roðene 1941. godine i

24. Bogiæeviæ Obrena, roðenog 1932. godine.

U Zvorniku su u oktobru 1994. godine obdukovana sledeæa tela:

25. Kostiæ Cvije, roðene 1927. godine i

26. Miliæ-Lazareviæ Milorada, roðenog 1918. godine.

Dokaz: Sudsko-medicinski nalazi pod br.

bigboss537
23.01.2010., 22:39
http://www.brodlive.com/index.php/vijes ... zaboravi-5 (http://www.brodlive.com/index.php/vijesti/1/110-da-se-ne-zaboravi-5)

bigboss537
23.01.2010., 23:14
Šokantna ispovijest pripadnika odreda El Mudžahid (Izvor: BH-DANI)

Gledao sam kako kolju ljude.

Prvi put jedan od pripadnika odreda El Mudžahid govori za medije: Adnan Mešanović je rođen u Sarajevu 1978., u Visokom je završio osnovnu školu, a već sa 16 godina postao pripadnik jedinice El Mudžahid. Nakon rata i vanredno završene srednje škole, u Jordanu je diplomirao na Fakultetu islamskih nauka, na Odsjeku apologetika. Danas želi nastaviti školovanje, a zajedno sa Jasminom Merdanom je preveo, uredio i prokomentirao knjigu Vehabizam/Selefizam Hasana Ali Sekkefa. Oženjen je i ima dvoje djece.

Ratne 1994. Adnan Mešanović imao je 16 godina pa mu se priključenje odredu El Mudžahid Äčinilo prirodnim izborom. Prakticirali su islam i bili poznati po žestokim akcijama. Ratobornom dječaku to je bio ideal. Počelo je u kampu za obuku na Orašcu. Krvavi pir u Vozući, kojem će prisustvovati, još je bio daleko, a Adnan nije ni sanjao Äčemu ide u susret. Ovo je njegova priča.

Pezo i Abu Maali

„Vjera me je jako privukla, škola mi je postala sporedna stvar. Završio sam medresu i ostao u jedinici”, sjeća se. Prvi dani podrazumijevali su intenzivnu vojnu pripremu i vjersku indoktrinaciju: „U vrijeme kad sam se priključio, bilo nas je pedesetak u grupi. Postojala je skupina u odredu koju su popunjavali isključivo maloljetnici. Zvali su ih Muhadžirova grupa, po jednom Arapinu, veteranu iz afganistanskog rata koji ih je vodio. Znam da je poslije rata živio u Mehurićima, ali ne znam gdje je danas.”

Novi regruti su dolazili svakih 40 dana, uzbuna nije prestajala: ili su bili na obuci ili akciji. Ja sam bio među običnim regrutima, ali i naša je obuka bila teška. Naprimjer, okupe nas u halku i bace bombu među nas - pa gdje se ko baci. Baš je tada jedan kolega, odnosno brat, bio ranjen. Arapi, recimo, nisu znali da se treba baciti na zemlju, nego su trčeći bježali. Adnan Pezo je bio glavni za muslimane, a Abu Maali za Arape. Maali je 2001. isporučen, nije se više vraćao. Sjećam se da je Atif Dudaković dolazio; dolazio je i Alija, ali tada nisam bio tu.

Muhadžiri iz islamskih zemalja koji su popunjavali El Mudžahid donijeli su sa sobom vehabizam, šireći zapaljivu ideologiju. Kao da su dodavali ulje na vatruâ, kaže Adnan. Malo je poznato, ali nisu svi u jedinici bili vehabije. No, tačno je da su vehabije bile kolovođe. Dio jedne turske jedinice - koji su mahom bili sufije - prikljuÄčio se odredu nakon raspada njihove jedinice. Međutim, njima je bio strogo zabranjen kontakt sa novajlijama da ne bi imali uticaja. Oni su bili drugačiji - pušili su, slušali muziku... bili normalni ljudi.

U vehabije su gledali kao da su s neba sišli - oko njih je vazda bio okupljen buljuk ljudi koji su ih slušali otvorenih usta, iako su Turci bili daleko bolje obrazovani, kako kaže Adnan. Vehabije su imale finansijsku pomoć od Saudijske Arabije, Egipta i Alžira. Ideja koju je propagirao džemat (lokalna islamska vjerska zajednica) je bila ideja pokreta Džema islamija, ekstremističke muslimanske organizacije, danas blisko vezane sa Al-Ka'idom.

Naročito se gajio kult emira, kult vođe. „Naši muslimani ih nisu prepoznali - mislili su da je u pitanju grupa ljudi koji su samo klanjali drugačije. Oni su temelje vjere površno tumačili. Koncentracija je bila fokusirana na džihad, globalnu politiku itd. U principu, to je bila polazna stanica za nešto drugo, mada je kasnije došlo do podjela i među vehabijama u Federaciji. U to vrijeme je bilo i još tvrđe nastrojenih koji se nisu ni u takav El Mudžahid uklapali. Takav je, recimo, bio i Abu Hamza Al Masri, koji je također bio jedan od kolovođa. Ja znam tog čovjeka. Toliko je bio ekstreman da su ga na kraju otjerali. Za njega su Alija, SDA, muslimanska Armija... bili otvoreni nevjernici. On je bio spreman i sa njima ući u rat. U vrijeme potpisivanja Dejtonskog sporazuma, dio jedinice je bio spreman da uđe u sukob i sa našom muslimanskom Armijom ako treba!”

Smaknuća zarobljenika

Istina jeste da je muslimanska Armija Federacije BiH odred El Mudžahid slala tamo gdje je bilo najtvrđe, a sigurno je da su za to postojali razlozi. Znam samo da je tu bilo ljudi ozbiljno spremnih poginuti u svakom trenutku. Pisali su i mediji o tome; o tzv. bespotrebnim žrtvama, o ljudima koji su poginuli zauzimajući linije koje nikad niko prije njih nije ni pokušao zauzeti. Te su se akcije snimale, a te kasete kasnije služile za dizanje morala vojsci, a puštane su i novajlijama. Na taj su se način i regrutirale pridošlice, gledanjem snimaka klanja onih iz rova prekoputa. Inače, te su se kasete samo pod tim okolnostima puštale, nastavlja svoju priču Adnan.

Takve stvari niti jesu niti mogu biti opravdane bilo čim, to je jednostavno bila jedna opšta ludnica. Sječam se konkretnog sluččja, grupe od nekih 50-ak zarobljenika. Da se razumijemo, ti ljudi su bili naoružani i mogli su se sigurno opirati bar još neko vrijeme, ali nisu, predali su se muslimanskoj Armiji Federacije BiH, a ovi ih proslijedili odredu El Mudžahid. Iz perspektive neke strategije ratovanja, nije bilo nužno pobiti ih. A što se islamskog stajališta tiče: kako je bilo ko od vojnika El Mudžahida mogao znati da se u konkretnom slušaju radi o čovjeku koji je klao, ubijao, palio, silovao...? Ako te stvari znaš zasigurno, po islamu imaš pravo da ubiješ takvog čovjeka ako vam se ratni putevi ukrste. Međutim, pod onakvim okolnostima, to niko nije mogao sa sigurnošću znati. Uglavnom se radilo o starijim ljudima koje je ko zna kakva nevolja potjerala s one strane. Znam to zasigurno, jer su to bili obični ljudi samo što je njihova nesreća bila da su Srbi a mi smo sve Srbe odmah klali.

Četnik (muslimanski naziv za Srbe) se prepozna na prvu, bez ikakve dvojbe. Da se razumijemo: nema te armije na svijetu koja pod sličnim okolnostima ne bi primijenila silu! Što se tiče dešavanja na linijama - i tu je bilo stvari s kojima se nisam slagao. Jednostavno, čovjek koji baci oružje više ti nije prijetnja i nemaš nikakvog opravdanja da ga ubiješ.

Vozuća, 11. septembar 1995.

Dan nakon oslobađanja do tada neprobojnog četničkog (srpskog) uporišta. No, u haškim dokumentima stoji i da je general Rasim Delić bio obaviješten o tome da su vojnici muslimanske Armije Federacije BiH iz jedinice El Mudžahid imali sklonost ka vršenju krivičnih djela, naročito zločina nad zarobljenim neprijateljskim borcima i civilima. Adnan zna da je bilo tako. Iz prve ruke: „Nisam učestvovao u akcijama na Vozući, ali sam taman stigao da vidim sve što se tada dešavalo. Prenošenje ratnog plijena je bilo u toku, a naš je zadatak bio da čuvamo zarobljenike, na trinaestom kilometru od Vozuće. Ne mogu precizno reći koliko je bilo zarobljenika, ali znam da su neki od njih odmah primali islam.

Bio je nekakav Sejo iz Zenice. Nekoliko puta se pokuÅ¡ao priključiti jedinici, ali su ga odbijali jer je bio... nesposoban. Naprimjer, pet puta prođe medresu i ne može dvije čiste da pojmi. Vidim: Sejo, s puškom u ruci, vodi jednog zarobljenika, dobro se sjećam da je bio u nekoj piddžami. Gledam kako onaj za njim skakuće i gledam kako ga ludi Sejo vodi. Neko je čovjeku koji nije bio sposoban obuku da završi dao pušku i zarobljenika da sa njim radi šta hoće! Tada sam već mogao pretpostaviti šta će se desiti za dva-tri dana. A onda je počelo.
Zločine su činili i stranci i domaći muslimani. Znam da su Jemenci bili najgori. Sa linije se vratila skupina Jemenaca i odmah su jednog zarobljenika odradili. Nastao je tajac. Onda su zaklali još jednog. Počeli su odvajati ljude po grupama i bilo je - kako ko hoće. Orgijanje je trajalo dva dana. Sve što se dešavalo na Vozući nije nikakva tajna. Čak su i djeca iz okolnih sela dolazila gledati šta se tu radi. Kasete na kojima su zabilježeni zločini nisu bile dostupne svima, ali su bile prikazivane regrutima. Na stadion, na kojem se sve dešavalo, kasnije su dovođena djeca na ekskurzije da slušaju predavanja, jedu sendviÄće... Ja sam kasnije, kao imam Aktivne islamske omladine, držao predavanja baš na tom stadionu.
Uopšte, stranci koji su sa svih strana dolazili bili su skupina ljudi sa mračnom i neispitanom prošlošću. Oni su prihvatali islam kao izgovor za zločinačko ponašanje. Adnan kaže: Gledao sam kako čovjek jednom Srbinu zarobljeniku siječe glavu motornom pilom! Nisam mogao vjerovati! Taj je čovjek, prije dolaska u Bosnu, radio u nekom restoranu u Milanu i hvalio se kako je pljuvao mušterijama u pljeskavice. I šta da oÄčekuješ od takvog čovjeka? Kriminalac koji je odjednom ušao u vjeru i svidjelo mu se - a tu ima pucanja, još kad mu se kaže da može klati... Onda on sam sebi skraja fetve, sam odlučuje o granicama svoje neljudskosti. Šta očekivati od takve životinje?

Nekada je i sam bio muftija, a danas - kad je stekao obrazovanje - neše da ga slušaju. U njima je bilo nekog vjerskog ludila, to nije moguće objasniti. Pa, oni su bili spremni ubijati i muslimane! A i ubijanje samo po sebi je bilo normalna stvar. Izađem, naprimjer, po doručak: zaobiđem ovdje uho, ondje glavu, tamo trup i idem po doručak.

Vehabije su imale čudan pojam pravde. Adnan svjedoči: šerijatska - ja bih rekao proizvoljna - kažnjavanja u jedinici nisu imala nikakve veze sa islamom i šerijatom. Jedan je muslimanski vojnik iz Federacije podigao platu na koju nije imao pravo. To se uopšte ne može smatrati kraÄ‘om po svim islamskim parametrima jer odgovornost valjda leži na onome ko daje platu. Ovog jadnika su poslije tukli i ponižavali, da bi ga kasnije na autopoligonu iznad kasarne ismijavali i maltretirali pred svim novim regrutima koji su to gledali. Naređivali su mu da puze, da drugog vojnika nosa na leđima i slično.

El Mudžahid je bila regularna jedinica muslimanske Armije Federacije BiH. Mada je upitno koliko je bilo ko mogao učiniti; ne zaboravimo da se ovdje radilo o apsolutnim fanaticima s kojima se niko nije želio zamjerati, naročito ne u ratnim okolnostima. U Zenici je u to doba El Mudžahid bio zakon!

bigboss537
23.01.2010., 23:26
Majci srce prepuklo

NA večno počivalište, u humci pored svoga sina Slobodana, otišla je Desa Stojanović iz Drinjače kod Zvornika. Ispratili su je suprug Ilija, ćerka Slađana, rodbina, komšije...
Slobodan je pod zemljom duže nego što je po njoj hodao. Ubili su ga na najsvirepiji način 1992. kada je imao samo 11 godina. Čak bi se moglo reći: izdahnuo je 1992, a ubijali su ga svih ovih 14 godina, i njega i njegove roditelje.
- Nije Desa mogla više da izdrži. Prepuklo je majčino srce, a i ja ne znam kako sam još živ. Otišla je u velikim mukama, bolu i patnji za sinom. Lečenje u Beogradu i sva pažnja lekara nisu joj pomogli - kaže Ilija.
Slobodanov ubica Elfete Veseli, Albanka iz Vlasenice, živi na slobodi, daleko od pravde koja, izgleda, nema nameru ni da je traži. Elfete je imala 32 godine kada je masakrirala Slobodana. On je pokušaj da spase svog psa platio glavom.
- Živeli smo u Donjoj Kamenici - priča Ilija. - Muslimani su u ovom selu bili većina. Danima i noćima smo kovali plan kako da pobegnemo, jer smo videli šta se sprema Srbima. Bio je četvrtak, 4. jun 1992. godine, kada smo u zoru ugrabili priliku i nekako se krišom izvukli. Poveli smo i četiri-pet koza. Utočište smo našli u zaseoku Dženarike kod kuma Zorana Miloševića. To je mesto na obali Drine. Kada smo stigli, Slobodan mi reče: “Tata, tata ostao mi Lesi na lancu.“
Slobodan se otrgao iz majčinih ruku i otrčao prema selu. Voleo je neizmerno svog ljubimca Lesija. Rastanak nikako nije mogao da preboli.
- Poslednji put sam video sina kako trči prema brdima. Niko ga nije mogao u tome sprečiti. Nije ga više ni bilo. Danima smo molili bivše komšije muslimane da nam vrate dete. Naša vlast i vojska nudile su razmenu. Ništa nismo mogli da uradimo. A onda su me jednog dana pozvali da dođem u Vatrogasni dom u Zvorniku. Dobro pamtim taj datum - 16. jun 1993. Prepoznao sam sina - kaže Ilija.
- Mom Slobodanu su ruke do lakata bile odsečene - nastavlja otac. - Na stopalama nije imao nijedan prst. Uši odsečene. Na grudima četvrtast otvor, načinjen nožem, a koža i meso oguljeni. Na lobanji trag metka od jedne do druge strane slepoočnice.
Iliju muči pitanje: šta zločince održava u životu, šta im omogućava da žive sa zlodelom u sebi, šta ih čini toliko hladnokrvnim kad im se sudi i izriče kazna?

ONA JE ŽIVA

NA ubicu mog sina prstom su prvi uprli muslimani. Rekli su da je to učinila ćerka šumara Rahmana iz Vlasenice.
Sva policija u Bosni to zna, znaju međunarodne misije i strani novinari, ali niko ne zna gde je ubica. I svi kažu da je Elfete živa. A moj sin je već 14 godina pod zemljom - kaže Ilija.

- Mom Slobodanu su ruke do lakata bile odsečene - nastavlja otac. - Na stopalama nije imao nijedan prst. Uši odsečene. Na grudima četvrtast otvor, načinjen nožem, a koža i meso oguljeni. Na lobanji trag metka od jedne do druge strane slepoočnice.

SLOBODAN JE IMAO SAMO 11 GODINA

bigboss537
23.01.2010., 23:47
http://emperor.vwh.net/sreb/un-statements-2.pdf

atan
23.01.2010., 23:56
bigboss

ODSECANjE GLAVA SRBIMA U FUNKCIJI GENOCIDA

NAD SRBIMA U BIVŠOJ BIH

Može li neko da mi objasni šta ovo znači.

atan
24.01.2010., 12:14
bigboss

"muslimanska Armija Federacije BiH"

"U Zenici je u to doba El Mudžahid bio zakon!"

" kada je na prostorima bivše BiH otpoèeo graðanski rat, dolazi do masovnog genocida nad srpskim narodom,"

Zašto se tolerišu ove podvale i laži iz kojekakvih četničkih biltena?

labosanka
24.01.2010., 15:09
Pa ovo moze samo lud covjek da tvrdi sto je ovaj gore pisao.

Nocas sam imala priliku cijeli rat ama bas cijeli rat u Bosni jos jedanputa do prezivim. Postovani Njemacki Spiegel je jednu izvrsnu reportazu o ratu u Bosni pokazao. reportaza je tekla neka tri sata, Islo je od 1991 pa do dan danas.
Gorazde, Mostar,Sarajevo,Tuzla. Toliko opsirno pokazana, ono da su gledale osobe koje nisu bile u ratu mislim da bi dobro dobro razmislile s kim se i danas dan druze.
Kada je humanitarni konvoj u okruzeni Mostar gdje su Hrvati Muslimane okruzili htjeo da udje hrvati su izasli na ulice i nisu dali dalje, dok su se neke babe , zene i djeca derali iz sve snage: neka poumiru, nema njima pomoc, oni su krivi za ovaj rat,oni nama poubijase porodice itd itd.. Na sto govornik u reportazi kaze i nakon ove izjave i dalje noc za noc gadjaju hvo vojska i dalje po Muslimanima granatama i ubijaju neduzne civile..Kada je konvoj usao u Mostarski dio grada gdje su bili muslimani naravno da im nisu dali da odu, jer tada je samo bilo obustavljeno stalno ubijanje od hrvatskih strana. Pa Sarajevske muke, svaka cast ko je ostao poslije rata pametan. Skidam kapu tadasnjim ljekarima pod kojim okolnostima su radili i spasavali mnoge zivote.
Kozarac: Za nepovjerovat sta je uradjeno. Logor Omarska uh majko mila. Da bi neki srbin tadasnji sef milicije tvrdio iz svega glasa da to nije bio logor ne istrazivacki centar.haha crko od smjeha. Tu je naravno bio i koljac tadic, koji je naredjivao da se muskracima KIDAJU jaja,sjeku udovi itd i to na zivim osobama. Svjedoci sta govore to je za plakat.
Kada je uhapsen njima dragi tadic koji je kao kuja podvijena repa nakon svojih izivljavanja nad nesrpskim civilima pobjegao kod brata u München koji je nimalo bolji od njega samog, velike demonstracije su se u Münchenu pravile, naravno tu su bili srbi oni veliki srbi sa slikama slobe i njegovih krvolocnika, govoreci da tadic nije kriv,nije on bio u ratu, pa opet demonstracije kada je UN poceo srpska gnijezda,fabrike oruzija itd bombardovati, opet veliki srbi na demonstracijama jer je i Njemacka i vazdusna odbrana gadjali na srbe, neki su se udarali u prsa i kazu: lako je iz aviona gadjati, hajde neka budu muskarci pa prsa u prsa.itd., a jadnici jadni nisu ni svjesni da su to njihova braca srbi i radili cijeli rat iz aviona, tenka,topa,haubice,i ostalih ubojnih sredstava gadjali na goloruke,nemoce civile.
Opet ja vidjo masakr na Tuzlansku kapiju.Sarajevske masakre,Gorazdanske muke,Kosovske poubijane civile. I ostala zivotinjska dijela srba. Cime se oni nazivaju zrtvama rata.
Kroz sve se jako dobro moglo uvidjeti da je tadasnji predsjednik srbije slobodan milosevic i njegovi krvolocni suradnici nisu vise ni obracali paznju na UN, oni su radili sta su htjeli dok nekome nije dopi--lo pa odlucio da im stane na kraj, dok ih UN ne natjera da pokleknu. Kada je Un poceo bombardovati prvo okolinu pa onda i sami grad Beograd tada je slobo ukljucio mozak. Interesantno da je djelovalo, sto je malo ljudi u to vjerovalo.
Pa onda citam kojekave umjetnicki sastavljene price: bilo jednom jedno dijete imalo cuku Lesija.... Ma dajte molim vas. Prica sastavljena umjetnickom rukom. Ako su muslimani i pocinili tako nesto, naravno da nije uredu, te takozvane zrtve neka se zahvale svojim velikanima koji su im sve to i spremili. Da nisu poceli nebi ni imali tu titulu koljaca i bezdusnika. Jedna srpska zrtva na hiljadu muslimanskim mislim da moze proci, sory ali tako je.Sutili su cijelo vrijeme i eto sad im palo na pamet da su oni zrtve, prave se smijesni pred cijelim svijetom. Cijeli svijet zna da su oni rat napravili, sta su nesprskom narodu uradili i sad oni zrtve.cccc

Titan
24.01.2010., 18:57
Vrlo mi je zagonetno i krajnje neshvatljivo kakvim istinitim ili pak neistinitim podacima se *bigboss 537* posluzio.
Ne ulazeci u detalje njegovih predpostavki posluziti cu je jednom njegovom do krajnosti laznom izjavom o mjestu Vozuca.

U svim tim strahotama koje su se po njegovim predpostavkama dogodile u Vozucoj, sto su u potpunosti lazne, zagonetno mi je zasto ni jednom rijecju nije
pomenuo do temelja spaljeno srpsko selo nedaleko od Vozuce....., Zeljova.
Mislim da je selo bilo velicine ca. 50-70 kuca koje su do temelja porusene ili zapaljene, bez ljudskih zrtava. Stanovnistvo tog sela dan pre toga preseljeno je ili
pak izbjeglo u Vozucu.
Za uzvrat Srpske jedinice sa Vozucke teritorije takodje su porusole Muslimansko selo Ribnica sa ca. 70 kuca , napad je uslijedio takodje bez ljudskih zrtava.
Stanovnistvo je bilo u izbjeglistvu u obliznjim gradovima.
Vozuca je prije rata bila velika mahala sa mijesanim stanovnistvom, Srpskim/Muslimanskim i tokom cijelog rata bilo je pod Srpskom kontroliom.
Ni jedan jedini musliman tokom cijelog rata nije bio u Vozucij, takodje je kompletno Srpsko stanovnistvo bilo iseljeno na podrucje Modrice, tako da prilikom pada Vozuce krajem rata
nije ni bilo nikakvih ljudskih zrtava, Srpska vojska se povukla nakon napada BH A. preko postojeceg koridira preko Ozrena na slobodne Srpske teritorije.
Na Vozuckoj teritoriji nije poznat slucaj njeljudskog zlostavljanja sa bilo koje strane u gore navedenim tvrdnjama *bigboss 537*.

bigboss537
24.01.2010., 19:03
bigboss

"muslimanska Armija Federacije BiH"

"U Zenici je u to doba El Mudžahid bio zakon!"

" kada je na prostorima bivše BiH otpoèeo graðanski rat, dolazi do masovnog genocida nad srpskim narodom,"

Zašto se tolerišu ove podvale i laži iz kojekakvih četničkih biltena?
druze kao prvo bez vrijedjanja...bez spominjanja naziva koji podsticu na mrznju...shvatas????mozes valjda napisati SRPSKI,ili HRVATSKI...
A ja ne znam da li je to istina,to je isjecak iz novina BH DANI...A kao drugo,mozda armija BiH dok je nacelnik GS bio gen. Halilovic,nije bila bosnjacka,a dolaskom na njeno celo gen. Delica,ta Armija je se polako islamizovala,jer u njoj se pojavljuju imami...a ako je bila multietnicka gdje su hrvatski kapelani ili pravoslavni svestenici!!!!Shvatas???

bh ultimativ
24.01.2010., 19:09
Pa vidite da je ovo neka bolesna spodoba,psihopata,a mozda je i sam bio ubica pa se ovim putem lijeci za ono sto je ucinio.
Za njega je ili Sokolac ili Kreka-Tuzla,ali bez povratka.Trebalo bi zvati psihijatra ali je nedjelja pa su odsutni.Sacekat ce mo do sutra,sutra je radni dan.

bigboss537
24.01.2010., 19:23

Nocas sam imala priliku cijeli rat ama bas cijeli rat u Bosni jos jedanputa do prezivim. Postovani Njemacki Spiegel je jednu izvrsnu reportazu o ratu u Bosni pokazao. reportaza je tekla neka tri sata, Islo je od 1991 pa do dan danas.
Gorazde, Mostar,Sarajevo,Tuzla. Toliko opsirno pokazana, ono da su gledale osobe koje nisu bile u ratu mislim da bi dobro dobro razmislile s kim se i danas dan druze.
Kada je humanitarni konvoj u okruzeni Mostar gdje su Hrvati Muslimane okruzili htjeo da udje hrvati su izasli na ulice i nisu dali dalje, dok su se neke babe , zene i djeca derali iz sve snage: neka poumiru, nema njima pomoc, oni su krivi za ovaj rat,oni nama poubijase porodice itd itd.. Na sto govornik u reportazi kaze i nakon ove izjave i dalje noc za noc gadjaju hvo vojska i dalje po Muslimanima granatama i ubijaju neduzne civile..Kada je konvoj usao u Mostarski dio grada gdje su bili muslimani naravno da im nisu dali da odu, jer tada je samo bilo obustavljeno stalno ubijanje od hrvatskih strana. Pa Sarajevske muke, svaka cast ko je ostao poslije rata pametan. Skidam kapu tadasnjim ljekarima pod kojim okolnostima su radili i spasavali mnoge zivote.
Kozarac: Za nepovjerovat sta je uradjeno. Logor Omarska uh majko mila. Da bi neki srbin tadasnji sef milicije tvrdio iz svega glasa da to nije bio logor ne istrazivacki centar.haha crko od smjeha. Tu je naravno bio i koljac tadic, koji je naredjivao da se muskracima KIDAJU jaja,sjeku udovi itd i to na zivim osobama. Svjedoci sta govore to je za plakat.
Kada je uhapsen njima dragi tadic koji je kao kuja podvijena repa nakon svojih izivljavanja nad nesrpskim civilima pobjegao kod brata u München koji je nimalo bolji od njega samog, velike demonstracije su se u Münchenu pravile, naravno tu su bili srbi oni veliki srbi sa slikama slobe i njegovih krvolocnika, govoreci da tadic nije kriv,nije on bio u ratu, pa opet demonstracije kada je UN poceo srpska gnijezda,fabrike oruzija itd bombardovati, opet veliki srbi na demonstracijama jer je i Njemacka i vazdusna odbrana gadjali na srbe, neki su se udarali u prsa i kazu: lako je iz aviona gadjati, hajde neka budu muskarci pa prsa u prsa.itd., a jadnici jadni nisu ni svjesni da su to njihova braca srbi i radili cijeli rat iz aviona, tenka,topa,haubice,i ostalih ubojnih sredstava gadjali na goloruke,nemoce civile.
Opet ja vidjo masakr na Tuzlansku kapiju.Sarajevske masakre,Gorazdanske muke,Kosovske poubijane civile. I ostala zivotinjska dijela srba. Cime se oni nazivaju zrtvama rata.
Kroz sve se jako dobro moglo uvidjeti da je tadasnji predsjednik srbije slobodan milosevic i njegovi krvolocni suradnici nisu vise ni obracali paznju na UN, oni su radili sta su htjeli dok nekome nije dopi--lo pa odlucio da im stane na kraj, dok ih UN ne natjera da pokleknu. Kada je Un poceo bombardovati prvo okolinu pa onda i sami grad Beograd tada je slobo ukljucio mozak. Interesantno da je djelovalo, sto je malo ljudi u to vjerovalo.
Pa onda citam kojekave umjetnicki sastavljene price: bilo jednom jedno dijete imalo cuku Lesija.... Ma dajte molim vas. Prica sastavljena umjetnickom rukom. Ako su muslimani i pocinili tako nesto, naravno da nije uredu, te takozvane zrtve neka se zahvale svojim velikanima koji su im sve to i spremili. Da nisu poceli nebi ni imali tu titulu koljaca i bezdusnika. Jedna srpska zrtva na hiljadu muslimanskim mislim da moze proci, sory ali tako je.Sutili su cijelo vrijeme i eto sad im palo na pamet da su oni zrtve, prave se smijesni pred cijelim svijetom. Cijeli svijet zna da su oni rat napravili, sta su nesprskom narodu uradili i sad oni zrtve.cccc
cao...odlican post....samo u svakom narodu ima kukolja...mada je u mom narodu u ovom ratu bilo ga najvise...al bilo ga je i medju Bosnjackim i Hrvatskim narodom...ne u tolikoj mjeri,ali bilo ga je...tacno je da su Bosnjaci u tom prokletom ratu imali najvece zrtve,da je ucinjen genocid nad njim...Srebrenica je posebna prica,i ne zelim da je komentarisem,jer je to najvece stradaliste Bosnjaka...Nisam za velicanje,zlocina,zlocinaca...Svako iz mog naroda ko je naredio ili ubio drugog samo zbog vjere ili imena i prezimena,treba vjecito proganjati dokle god se ne osudi,i to posto ne moze na smrtnu kaznu,moze na dozivotnu robiju sa teskim fizickim radom na obnovi onoga sto su porusili,ili naredili da se porusi!!!!
a da te pitam jel se u tom filmu spominje ulazak regularnih jedinica HV u Bosansku Posavinu,Kupres,Livno,zapadnu Hercegovinu....Jel prikazan pokolj civila u selu Sijekovac kod Bosanskog Broda u mart 1992.godine,i zauzimanje bosanskih gradova Bosanski Brod,Derventa,Odzak,Modrica,zatvaranje obruca oko Bosanske Krajine,nehumane postupke da su u Banja Luci u porodilistu pocele umirati tek novorodjene bebe???Spominjul se Kazani???Logori Celebic,Tarcin,Podrinje,zlocine mudzahedina,za cije je snimke i sam Hag reko da se zbog brutalnosti ubijanja zarobljenih vojnika i civila ne mogu gledati..itd...
Svi su u tom nesretnom i krvavom ratu ubijali druge na razne nacine,protjerivali ih,zatvarali,mucili,pljackali i palili njihovu imovinu,njihove vjerske objekte...to su cinili i pojedini Srbi,i Hrvati,i Bosnjaci...Srbi pojedini,kukolj od srpskog naroda u najvecoj mjeri...I svi mi treba da postujemo sve zrtve sve one koji su ubijeni bili oni Srbi,Bosnjaci,Hrvati,idr...

A to ubitstvo djecaka nisu pocinili Bosnjaci,vec Albanka...I to nije umjetnicko djelo...Ja nikad za opis vase zrtve necu reci umjetnicko djelo,niti ih podcijeniti...Time si sve kazala!!!!!!!!!!!!!

atan
24.01.2010., 19:32
druze kao prvo bez vrijedjanja...bez spominjanja naziva koji podsticu na mrznju...shvatas????mozes valjda napisati SRPSKI,ili HRVATSKI...
A ja ne znam da li je to istina,to je isjecak iz novina BH DANI...A kao drugo,mozda armija BiH dok je nacelnik GS bio gen. Halilovic,nije bila bosnjacka,a dolaskom na njeno celo gen. Delica,ta Armija je se polako islamizovala,jer u njoj se pojavljuju imami...a ako je bila multietnicka gdje su hrvatski kapelani ili pravoslavni svestenici!!!!Shvatas???

Ne vrijeđam.Samo kažem da se služiš izrazima i lažima koje se načesće upotrebljavaju kao propagandni materijal srpskih fašističkih pokreta,među kojima i Ravnogorski četnički.
Onda,pozivaš se na BH Dane,tj.žutu štampu.
Multietnička ili ne,uglavnom nije bila islamska vojska.Samo su pojedine jedinice u sastavu imale imame.
Zašto nisi među Vozućke zločine uvrstio 21 ubijenog bošnjačkog civila 1992 godine,kojima su Srbi pucali u leđa?
Ti nam našao plakat nad glavama ozrenskih četnika koji su cijelo vrijeme dok je trajala bitka za Vozuću provocirali i izrugivali Srebrenicu i Kapiju.E baš si našao mjesto gdje tražiti suosjećanje za te spodobe.

bigboss537
24.01.2010., 19:58

Ne vrijeđam.Samo kažem da se služiš izrazima i lažima koje se načesće upotrebljavaju kao propagandni materijal srpskih fašističkih pokreta,među kojima i Ravnogorski četnički.
Onda,pozivaš se na BH Dane,tj.žutu štampu.
Multietnička ili ne,uglavnom nije bila islamska vojska.Samo su pojedine jedinice u sastavu imale imame.
Zašto nisi među Vozućke zločine uvrstio 21 ubijenog bošnjačkog civila 1992 godine,kojima su Srbi pucali u leđa?
Ti nam našao plakat nad glavama ozrenskih četnika koji su cijelo vrijeme dok je trajala bitka za Vozuću provocirali i izrugivali Srebrenicu i Kapiju.E baš si našao mjesto gdje tražiti suosjećanje za te spodobe.
jarane,nisam ucesnik rata...i imam cistu savjest,moji su me oduvjek ucili da se ljudi dijele samo na DOBRE ili ZLE,a nikako po vjeri,naciji,boji koze!!!!!shvatas??A opet koristis jezik mrznje...kazes glavama ozrenskih cetnika...ja koliko znam to su bili pripadnici Vojske Republike Srpske...
a sta je to nego zlocin,kad covjeka zarobis,on vise nije borac,vec zarobljenik...i imas zatvor i sud i svjedoke pa ispitaj je li okrvavio ruke,a ne zarobljenog muciti,i na najbrutalniji nacin ubiti...onda postajes ko on...a ni civile ni pojedinci iz tvog naroda nisu stedjeli na Ozrenu koji su bili...
Samo mi jos reci da su mudzahedini bili humani...
a ima prezivjelih Bosnjaka tih pokolja Vozucana Bosnjaka,imaju sudovi pa nek upru prst u onoga ko je to naredio i ucinio...to je za svaku osudu...
i u mom gradu je bilo pojedinaca koji su radili svasta drugim narodima,pa na kraju i svojima poceli...i sud je tu,robijaju...mada neki su pobjegli...al nadam se ja da ce oni za to odgovarati...ja ih ne stitim oni su kukolj u mom narodu...mada mozda pojedini zlocinci iz reda tvog naroda to mozda za tebe to nisu...

bigboss537
24.01.2010., 19:59
Home · Novi broj · Arhiva

Arhiva DANI 144

CETA POSTENIH AGRESORA

Ismet Djuheric bio je prvi komandant jedinice Vojske Republike Srpske "Mesa Selimovic", u cijem su sastavu bili uglavnom Muslimani iz sela sa podrucja opstina Bosanski Brod i Derventa. Ova jedinica "Muslimana sa kokardama", kako su je neki nazivali, bila je i do danas ostala jedna od velikih kontroverzi proteklog rata. Za Dane Ismet Djuheric po prvi put iznosi do sada siroj javnosti nepoznate detalje o zbivanjima ciji je ucesnik i svjedok bio

Pise: Vlado Mrkic

DANAS ISMET DJUHERIC ZIVI SA SUPRUGOM
Hanumi com u selu Sijekovac kod Bosanskog Broda. Zaposlen je u Rafineriji nafte, gdje radi i njegova kcerka. Ne racunajuci nekoliko mjeseci izbjeglistva u obliznjim selima Dubocac i Kobas, to je danas jedina muslimanska porodica koja je cijeli rat provela u Sijekovcu.

Za Dane Ismet Djuheric po prvi put iznosi do sada siroj javnosti nepoznate detalje o zbivanjima ciji je ucesnik i svjedok bio. Ovo je samo mali dio te price, svjedocenja o jednom tragicnom vremenu, o dogadjajima koji su se mogli odigrati, cini nam se, samo u uzavrelom bosanskom loncu, podgrijavanom podjelama i mrznjom od komsija preko Drine i susjeda preko Save.

POCETAK NESRECE: Prije rata bio sam zaposlen u Skupstini opstine Bosanski Brod, a bio sam vezan i za neke poslove u vlasti i oko vlasti. To spominjem zato jer je uticalo na sudbinu koja me je kasnije zadesila. Bio sam i u politici, uvijek lijevo orijentisan, clan Komunisticke partije, kasnije Saveza komunista. Danas sam socijalista. Mislim da je tako ispravno. Uvijek sam tvrdio i danas tvrdim da su ekstremisti poceli ovaj rat. Oni su bili eksponent i sredstvo onih koji su dosli na vlast nakon visestranackih izbora, kada je i pocela nasa nesreca.

Ja sam prije rata bio pripadnik rezervnog sastava JNA. Imao sam cin kapetana i pripadao tadasnjoj 327. brigadi u Derventi, u cijem je sastavu bio i Brodski bataljon. Izvrsavao sam postavljene zadatke, tada je to bilo legalno, rat jos nije bio poceo na ovom podrucju, mada sam se plasio da ce rata biti. I u opstini su moji poslovi bili vezani za to. To se mnogima nije svidjelo, posebno ekstremima, prije svega Hrvatima, pa onda i Muslimanima. Kazem Muslimanima, jer sam to i danas. Bio sam Jugosloven, sada sam Musliman.

Vec padom kasarne JNA u Slavonskom Brodu z91. godine, ovdje su poprilicno narasle tenzije. Bilo je carki, nosilo se oruzje. Ja sam bio od onih koji su zagovarali zajednistvo, ne moramo reci bratstvo - jedinstvo. U Hrvatskoj je vec bila nova drzava. Ako treba da se od nekoga zastitimo, govorio sam, onda da se stitimo zajedno, jer zivimo zajedno, i Srbi i Hrvati i Muslimani. S time se nisu slagali ekstremisti iz hrvatskog i muslimanskog naroda i mogu reci da sam bio nagovaran i od jednih i od drugih da pristupim i jednima i drugima. Ne iz ljubavi, nego iz interesa, jer su vjerovatno racunali da bi moj ugled i ono sto sam radio moglo puno da im vrijedi.

Govorili su: "Pristupi, nece ti biti nista." To se pokazalo i kad su me kasnije napali. A napali su me pripadnici milicije koja je u Brodu formirana pocetkom marta z92. godine i u kojoj su bili Hrvati i Muslimani. Prvi komandant vojne policije u Bosanskom Brodu bio je Josip Bilic. To su sve ljudi koji su imenovani po naredjenjima iz Slavonskog Broda. Srbi su se vec bili odvojili u Lijesce.

ZESTOKA PUCNJAVA: Ja sam bio predsjednik Savjeta mjesne zajednice Sijekovac i kad su meni dosli neki mjestani da se dogovorimo kako da se zastitimo, najvise od kriminalaca, bilo je raspolozenje da se u straze ukljucimo svi, Srbi, Muslimani i Hrvati. Ali, pobijedili su prodorniji, a to su ekstremi koji su rastjerali ove koje su zeljeli da zive zajedno. Mene su odmah smijenili sa mjesta predsjednika mjesne zajednice, ustvari, nisu me smijenili, nego su jednostavno uzeli vlast u svoje ruke.

U fizickom napadu na mene i moju porodicu te veceri ucestvovalo je 17 ljudi iz sastava takozvane Vojne policije. Napali su nas u nasoj kuci i zahtijevali da predam oruzje. Mislili su da je kod mene oruzje pohranila JNA. To nisam imao, ali sam imao svoje oruzje. Prvo su pucali pa trazili da se predam. Pucnjava je bila zestoka. To vece razgovarao sam sa generalom Kukanjcem, sa komandantom Brigade u Derventi, sa stabom u Brodu, sa stabom u Lijescu, i trazio da napadi na mene prestanu. Nisam se htio predati. Uzvratio sam na vatru. Sa mnom su u kuci bili moja zena, tada maloljetni sin i kcerka. Ono sto me najvise boljelo je da su medju napadacima bile i neke moje komsije ili njihova djeca.

Nasa kuca je bila sva izresetana. Intervenisano je sa najviseg mjesta da ti napadi prestanu, ali nama nije preostalo drugo nego da idemo. Tog dana bila je neka sahrana, umrla je jedna ugledna licnost i svi su otisli na sahranu. Kada smo vidjeli da se straza povukla, nekako smo izasli iz Sijekovca i otisli u moje rodno mjesto Dubocac. Javio sam se u Garnizon i otisao u Derventu.

HOSOVCI DOLAZE: Medjutim, ista grupa koja je mene napala u Sijekovcu, pojacana sa jednom grupom hosovaca pod komandom ovdje poznatog njihovog vodje Obradovica, napala je Dubocac i zauzela ga. Obradovic je zivio u Slavonskom Brodu, imao tamo kafanu, bio je Srbin, negdje od Kraljeva, ali je bio u HOS-u. Poslije pada Dubocca pobjegli smo u muslimansko selo Kobas i tu je moja porodica zivjela, a ja sam bio u Derventi, u brigadi.

Grupa od 22 hosovca, takozvane handzarlije, ciji je komandant bio neki Ekrem Mendela, odnekud iz srednje Bosne, dosla je u Sijekovac iz Hrvatske i smjestila se u kontejnere jednog teslickog preduzeca, nedaleko od moje kuce. Oni su drzali Sijekovac, zajedno sa takozvanim interventnim vodom Nijaza Causevica iz Sijekovca, zvanog Medo. Obradovic i Causevic su ovdje harali sa svojim grupama sve do oslobodjenja Broda. Obradovic je kasnije poginuo, ubijen je od svojih, kad su bjezali sa Zborista, pokusao je da ih zaustavi i neko od njegovih ga je ubio.

LISICA U KOBASU: Od tada, pa sve do oslobodjenja Broda, ja sam bio u Derventi. U osmom mjesecu '92. formirao sam svoju jedinicu u sastavu Vojske Republike Srpske, koja je bila sastavljena uglavnom od Muslimana, i bilo je nesto Hrvata i Srba u njoj. Tako se i zvala, samostalna muslimanska jedinica "Mesa Selimovic", i do kraja rata je egzistirala u sastavu Vojske Republike Srpske. Formirana je u selu Kulina kod Dervente, pred seoskom skolom. Kumovi su bili general Kelecevic i tada pukovnik, kasnije general Slavko Lisica. Ja sam bio prvi komandant te jedinice, sve do januara z93, a poslije sam se demobilisao i radio u Brodu. Jedinica je brojala oko 120 boraca, sto se mijenjalo od vremena do vremena. Bio je to, dakle, sastav jedne dobre cete. Prosla je sva brodska i derventska ratista, a ucestvovala je i u borbama oko Teslica, Tesnja, Maglaja, Zavidovica. U njenim redovima bili su sve posteni ljudi, oni koji su ostali da zive ovdje. Ova jedinica je posteno obavila svoj posao. Nase misljenje je bilo da imamo pravo da branimo svoje, a branili su ljudi svoje, ostali tu i smatrali smo da je to pravedno. I zaista, i danas najveci dio tih ljudi zivi i radi ovdje.

Kako je doslo do formiranja ove jedinice? Da ne bude zabune, mi smo se dobrovoljno prijavili. Ja sam htio da se na neki nacin zastite ljudi koji su ostali na svome. Obratili smo se Lisici i on je prihvatio nase opredjeljenje. Tada je bio pukovnik, komandant takticke grupe. Dosao je u Kobas, gdje smo izbjegli iz Dubocca, skupio muslimanski narod, i u dvoristu kuce u kojoj sam bio smjesten sa svojom porodicom odrzao govor, obecao ljudima da ih nece niko dirati. I tada je rekao: "Ako ste voljni, poslat cu vam vozilo." Nikakve prisile nije bilo. Gore, kod skole u Kulini, razmisljali smo o imenu jedinice, i koliko se sjecam, cini mi se da je bas Lisica spomenuo ime Mese Selimovica, a da je general Kelecevic prihvatio. Meni se to ime svidjalo, slozio sam se, citao sam Mesu, nekad sto sam morao, nekad sto sam volio. I ostalo je tako. Mi kao jedinica nismo nista uradili sto ne valja, neka neko od protivnika kaze da nije tako. Dolazili su nam strani novinari, cak je dolazila i princeza Jelisaveta na liniju, dolazili su engleski poslanici, pili s nama kafu. Bili smo poznati po tome da se napravi dobra klopa, fini fis, ispece riba, to su ljudi iz Dubocca, koji su zivjeli na Savi.

AGRESORI NA SVOME: To sto sam radio, sto smo radili, sami smo odabrali i ne kajemo se. Znam da su Srbi proglaseni agresorima, ali mi to nismo prihvatili. Mi smo bili u sastavu Vojske Republike Srpske, bili smo sa nasim komsijama, niko drugi nije bio tu, tu nije bilo nikoga iz Crne Gore ili Srbije. Ako su oni bili agresori, onda smo i mi skupa s njima bili agresori. A kako cu ja biti agresor na svome? Ne znam, to mi nije jasno. Bio je rat, bilo je i onih koji su nosili puske, a nisu bili zreli za to, bilo je svega, trebalo se pricuvati i ne ici sa svoga. Neki nisu mogli izdrzati, otisli su, ali su neki izdrzali, i ostali. Imate cijela muslimanska sela koja su ostala. Uzmite samo Luzane i Omeragice u derventskoj opstini, kompletna sela nastanjena Muslimanima su ostala i svi su i danas tamo.

U mojoj ceti je bio znacajan broj Dervencana Muslimana, ali i u cijeloj Derventskoj brigadi. Nemoguce je to uzeti zdravo za gotovo, to sto se govorilo o agresiji. Da su dosle jedinice iz Srbije pa zauzele ovaj prostor, moglo bi se govoriti o agresiji. Do maja mjeseca '92, kad su izginula djeca u Kolibama, 18-godisnjaci, JNA je bila legalna na ovim prostorima. Ni tada se nije moglo govoriti o agresiji. Ta rijec je koristena da se privuce medjunarodna zajednica. A to su svi htjeli. Znam da je bilo slucajeva da su sve tri strane napadale same svoja sela da bi optuzile drugu stranu, i to ne moze da amnestira ni jedne, ni druge ni trece. To je ziva istina. Sve je to radjeno da bi se izazvao haos, jer ljudi su, osim tih ekstrema, ipak zeljeli da ostanu na svome i da i dalje budu komsije. Evo, i sada se vracaju.

Tacno je da je bilo mnogo vise Muslimana na drugoj strani. Ali, oni nisu bili samostalni. Oni su bili u HVO-u. Morali su slusati sta im se kaze. U svakoj jedinici sastavljenoj od Muslimana pri vrhu je bio neki Hrvat kao savjetnik, a zna se sta je savjetnik. Ja sam imao puno povjerenje, nisam imao takve savjetnike u svojoj ceti, kao ni moj nasljednik kasnije.

ZLOCIN U SIJEKOVCU: Zlocin u Sijekovcu desio se 26. marta z92. godine. Ja sam tada bio u Derventi, u svojoj jedinici, kao operativac u stabu Brigade. Prvi sam u Derventi dobio informaciju o tome sta se dogodilo. Znam da je tadasnji krizni stab Sijekovca donio odluku da se izvrsi napad i razoruzanje tog dijela sela, o tome postoje i pisane informacije. Tu naredbu potpisao je Smajo Havic, tadasnji predsjednik kriznog staba Sijekovca, koji se ubrzo nakon toga povukao, valjda je vidio sta je uradio. U tom napadu ucestvovali su Obradovicevi hosovci i interventni vod Nijaza Causevica Mede, u kojem je bilo ekstremnih Sijekovcana, i Hrvata i Muslimana. Tada je izgubilo zivote osam Srba, neduznih ljudi, koji nikome nisu bili nista krivi, a neki su od njih cak bili i retardirani. U Derventi sam dobio tu vijest od Mise Bacica, sada vec pokojnog, nadam se da ce biti rehabilitovan, jer nacin na koji je izgubio glavu ne ide na cast nikome ovdje.

U Sijekovcu je prije rata bilo najvise Muslimana, pa Srba, pa Hrvata. Da nije bilo ekstrema, robijasa i kriminalaca, Sijekovac je mogao zadrzati i status neke neutralnosti, iako je tesko bilo ostati neutralan.

Slucaj je dobro dosao da se nastavi rat i znacajno uticao na to, bez daljeg. To je jedan od dogadjaja koji su rekli da vise nema povratka nazad. Da ovog zlocina nije bilo, mnogo ljudi ne bi bjezalo kad smo mi dosli. Mnogi nisu zeljeli da odu, ali su se plasili osvete.

PIKLOVIC SNIMA FILM: Na ovom podrucju komandovao je HVO. Farsa je kad se kaze da su Muslimani imali neka svoja prava. Istina, bili su u manjini, u odnosu na Srbe i na Hrvate, pogotovo u odnosu na Hrvate. Od marta do oktobra '92. ovdje je bila vlast HVO-a, koji je drzao cijeli ovaj prostor, sve do Podnovlja prema Modrici. Moze se slobodno reci da je to bila hrvatska vlast, jer se komandovalo iz Hrvatske.

Vojne jedinice formirane su prema sastavu stanovnistva, pa je, na primjer, 102. bosanskobrodska brigada imala Sijekovacki bataljon, kojim je komandovao Adnan Ramadanovic (poginuo kasnije od komsija). On je bio prvi komandir vojne policije u Sijekovcu pocetkom marta z92. Sva naredjenja dolazila su od HVO-a. Ivan Brizic je bio predsjednik kriznog staba, Armin Pohara mu je bio nekakav prvi izvrsilac, ali su sva naredjenja dolazila iz Slavonskog Broda. Postoji film koji su snimali ljudi iz HVO-a, koji prikazuje paljenje sela kad su se Srbi povukli, od Lijesca pa nadalje. Licno je Piklovic isao u automobilu i gledao kad su ta sela paljena, snimano je iz njegovog automobila, a on je bio tada predsjednik Izvrsnog odbora SO Slavonski Brod. Mislim da je Tudjman licno dao odrijesene ruke Anti Prkacinu da u Posavini radi sta hoce. HVO je popalio sva srpska sela prema Doboju. Vjerovatno je to paljenje izvrseno da se Muslimani iz Kotorskog i od Modrice ne bi naselili u ta srpska sela i tako promijenili etnicku sliku u opstini.

Postoji dokumentacija, sa imenima, iz koje se vidi da su pripadnici takozvanog Sijekovackog bataljona, u kome je bilo dosta Muslimana, primali platu iz Hrvatske. Ko je onda bio agresor? Ovdje je ratovalo nekoliko formacija hrvatske vojske. Jedna od njih je bila 108. brigada, prva formirana brigada hrvatske vojske, koja je, kako kazu, oslobodila kasarnu JNA u Slavonskom Brodu. Dozivjela je debakl na Kostresu i Novom Selu, gdje je izginulo 60 do 70 posto njenog sastava. Ja sam zarobio njihovu dokumentaciju. Komanda Brigade je bila u jednoj kafani kraj Ukrine. Sjecam se visoke vaze sa karanfilom na stolu, mapa, koje sam nasao. Mislim da se komandant zvao Martin, ne sjecam mu se prezimena, ali znam da je bio rezervni oficir a prije rata komandir jedne inzenjerijske cete JNA u Derventskoj brigadi.

Oni su ovdje dosli iz Hrvatske, ovdje su komandovali, bili glavni. Ovdje je bila i bjelovarska i jos neke brigade hrvatske vojske. Kad smo oslobodili Brod i zarobili neke ljude, pricali su nam kako su ih prevarom doveli ovdje, rekli im da idu na Okucane, a onda ih dovedu u Brod.

Ja sam bio dezurni u kasarni u Derventi kad je HVO zarobio Fikreta Abdica na Radicu. Javim se na telefon. Neko kaze: "Evo vam Abdic, jebo vam on mater, pustite Vencelovku i Stanica." To su bili Hrvati koje smo mi zarobili, ali smo ih odmah pustili. Pozovem komandanta odbrane kasarne majora Stajcica. Nismo htjeli da razgovaramo o razmjeni.

ONO STO SVI ZNAJU: U Brodu je otkrivena masovna grobnica Srba koje je pobio HVO do oktobra '92. godine, ali to nije cak ni publikovano. Ima nesto i zapisnika o tome sta je radio Nijaz Causevic Medo, ima izjava svjedoka, ima i filmova. Causevic je snimio film od tri sata o svojoj jedinici. Njegova grupa je silovala zenu Srpkinju iz Sijekovca, isjekla je na komade i bacila psima. Bilo je i drugih silovanja, i slicno. Pripadnik Medine jedinice je ubio covjeka koji je prodao konja, Hrvata. Obradjeno je to, to je obradila vojska, a i policija. U Sijekovcu su 26. marta ubijena trojica Zecevica, Milan, Vaso i Petar (Milan je bio vozac u Rafineriji), pa Luka Milosevic i njegova dva sina. Sreto Trivic, dobar moj prijatelj, stariji covjek, bio je u penziji, dokazano je da je zaklan dok je sjedio u fotelji, prisli su i zaklali ga.

Mustafa Kovacevic, elektroinzenjer u Rafineriji, strucnjak cijenjen u svijetu, i njegova zena Mirsada, ubijeni su dok su bili na vlasti HVO i Medo, zatim su spaljeni, ali su nadjeni i sahranjeni. Ubijen je moj badzo Mustafa Alic, u svojoj kuci, njegov les nikada nije nadjen. Jos neki ljudi su nestali bez traga, uglavnom Srbi i Muslimani. Hrvatski dio ekstremnog rukovodstva je govorio: "Prvo sredite komunista, a znate koji su, evo vam spiskovi, pa onda idite na Srbe."

To je istina. To svi znaju. Neki od ljudi koji su to uradili i sada slobodno setaju.

MEDO U SKUPSTINI: To je tako trajalo tacno do 7. oktobra '92. godine, kada smo mi usli u Brod. Rekao sam "mi", jer sam i ja bio jedan od komandanata koji je ucestvovao, kako mi kazemo, u oslobadjanju Bosanskog Broda. Negdje smo taman izasli ovdje u pravcu Sijekovca, vratili se kuci. Zurili smo, jer sam znao da ovdje ima postenih i dobrih ljudi i da ce neki htjeti da sacekaju da se vratimo. Tako je i bilo. Nazalost, neki su ostali, ali su izgubili glavu. Takav je bio sticaj okolnosti, takav je rat, to je nasa nesreca.

Dosta sam nezadovoljan onim sto je uradjeno na utvrdjivanju zlocina. Nesto su radile nase vlasti, nesto IPTF. Dosta tih ljudi, kao sto su Nijaz Causevic Medo, koji je sigurno odgovoran za dosta zlocina na ovom terenu, a za Sijekovac posebno, nikada nisu odgovarali. Obradovic je poginuo, nema ga, ali je ostalo dosta njegovih ljudi koji su ucestvovali u svemu. Tu je Zeljko Barisic, koji je tada bio ovdje, imao je cin generala u HVO-u. Ima jedan televizijski snimak na kome se vidi kako Barisic predvodi takozvanu grupu za borbu protiv snajperista kod poste u Brodu. To je montaza. Blazen Kljajic je takodje jedan od takvih.

Nijaz Causevic Medo zivi sada u Slavonskom Brodu, ali je na celu koalicije odbornika iz Federacije BiH u Skupstini opstine Bosanski Brod. Cak je jednom stekao hrabrosti ili ludosti, ne znam, pa je dosao na sjednicu Skupstine opstine, istina u pratnji SFOR-a, i tada je izbila guzva, pa ga je SFOR morao nabrzinu prebaciti u Slavonski Brod. Clan je MBO-a, i Muhamed Filipovic je bio kod njega u kuci.

U Sijekovcu se zivot pomalo obnavlja. Vratilo se oko 70 posto Srba, ima nesto izbjeglica, a u zadnje vrijeme vratilo se desetak--dvanaest muslimanskih i jedna hrvatska porodica. To su uglavnom stariji ljudi, mladji dodju da pogledaju i opet odlaze. Ali, ljudi i poslije svega zele opet da zive zajedno.

labosanka
24.01.2010., 20:06
Nazalost nisam od pocetka uspjela gledati. Oko pola 2 u noci sam prebacila na VOX gdje inace moje omiljene krimi serije idu i eto na zalost na tu reportazu nabasala.
bigboss---vi ste, mi nismo--ne ne , vi ste a mi nismo,,,=== spirala bez kraja
Samo niko ne pokaza te masakre na tv sto su navodno mudzahedini pocinili. Zasto i to jedanputa ne pokazu, ipak ja mislim da nemaju sta pokazati jer taj navodno filmski dokaz je ustvari bio pokolj na bosnjacima pa je okrenut da su to bili srbi masakrirani. Takodje kao sto su slike muslimanki i hrvatica koristili kao silovane srpkinje. Sinko svaka laz izadje na vidjelo pa kad tad.

bigboss537
24.01.2010., 20:31
Nazalost nisam od pocetka uspjela gledati. Oko pola 2 u noci sam prebacila na VOX gdje inace moje omiljene krimi serije idu i eto na zalost na tu reportazu nabasala.
bigboss---vi ste, mi nismo--ne ne , vi ste a mi nismo,,,=== spirala bez kraja
Samo niko ne pokaza te masakre na tv sto su navodno mudzahedini pocinili. Zasto i to jedanputa ne pokazu, ipak ja mislim da nemaju sta pokazati jer taj navodno filmski dokaz je ustvari bio pokolj na bosnjacima pa je okrenut da su to bili srbi masakrirani. Takodje kao sto su slike muslimanki i hrvatica koristili kao silovane srpkinje. Sinko svaka laz izadje na vidjelo pa kad tad.
slazem se da svaka laz izadje na vidjelo...i ne moze se sakriti...cudno da nisi to vidjela...eto ja imam par DVD-ova koji nisu obradjeni o ti zlodjelima,gdje se ljudi ubijaju satarama,sabljama,macevima,itd...Nose naziv BEDR OD BOSNE,EL KERAMA idr...
svi smo mi spirala bez kraja...ja sam ti rekao da je u mom narodu najvise bilo kukolja koji je ucinio razna zlodjela drugima,i da za to treba da odgovaraju,a ti ne vidis,ili ne zelis da vidis kukolj medju svojim narodom....
evo ti prenos sa mehine kamere...
“MEHINA KAMERA” BRUTALNA I ZA HAG
“Mehina kamera” brutalna i za Hag
Veljko LALIĆ 14.06.2005, 17:57:41

“MEHINU kameru” Haški tribunal odbio je da prikaže. Zbog brutalnosti. Ekipa “Večernjih novosti” je u pregledala privatni snimak pripadnika 505. bužimske brigade bošnjačke armije BiH, uključujući i celokupan snimak zverkog ubistva zastavnika Vojske Republike Srpske Radeta Rogića.
Materijal, zaista, nije za prikazivanje. U studiju BK televizije juče su ostali samo novinar i snimatelj “Novosti”. Čak ni Miodrag Popov, ratni reporter, koji nam je prikazao sve snimke, nije mogao kasetu da odgleda do kraja.
Materijal počinje snimkom mudžahedina, koji puši marihuanu. Naredna scena je selo, koje se čitavo puši. Srećom, niko od civila nije ostao. Muslimanski vojnici ulaze u svaku kuću. “Sisu ti j...”, govore na svakom pragu. Desetak vojnika gura se kako bi preturilo stan. Trpaju džepove svim i svačim.
Novi kadar. Nema sela. Tridesetak vojnika peva neku ratničku pesmu. Prilično je nerazumljivo, osim “...ne bojte se četnika... i...srpska krv...”
Pale čak i plast sena pored kojeg prolaze. Totalna destrukcija. “Ovo je oslobodilačka vojska Hamzina”, čuje se glas iz gomile. I tako... iz sela u selo. Neverovatni kadrovi. Apokalipsa, i juče i danas. I zauvek...
Iznenada kamera prilazi grupi vojnika. Napravili su krug. U sredini - zarobljenik.
Udarac pesnicom. Kamera je i dalje na dvadesetak metara. Druga pesnica. Krupan kadar. To je Rade Rogić. Pripadnik Radničkog bataljona. Rođen je 1957. u Sanskom Mostu. Zalutao je. Ovo je njegov poslednji snimak.
Mladi mudžahedin, bar ga tako predstavljaju, sa zelenom trakom oko čela, ispituje ga. Odlično govori srpski.
- Je l' znaš ti mene? - pita ga.
- Ne znam! - kaže Rogić.
- Šta misliš odakle sam? - nastavlja, gotovo sihtući kroz zube.
Desetak mladih vojnika stoji iznad Rogića i smeje se. Kažu da je mudžahedin. Rogić ostaje miran, koliko može. Pokušava da ih urazumi, da pronađe bar neku ljudskost pred svojim dželatima. Diže ruku, kao da hoće da kaže “šta vam je”, i da se probudi u nekom drugom filmu.
Ali, udarci ga vraćaju u stvarnost.
- Zašto sam ja ovde? - nastavlja da ga ispituje očigledno, ipak, “domaći mudžahedin”.
Udara ga pesnicama, hvata za kosu, prosto ne zna šta bi s njim uradio od besa.
- Pa, valjda da se boriš, jebi ga! - odgovara Rogić.
Nov udarac.
- Koliko imaš godina? - ubacuje se novi glas.
- Trideset devet - mirno kaže srpski zastavnik.
- Pa, šta radiš ovde? - pita njega “mudžahedin”.
Nastavlja se salva udaraca. Rogić diže ruku. Brani se, refleksno. - Zbog čega - govori. Čim prestanu udarci, spušta ruku.
- Gde si bio? - nastavlja čovek sa zelenom trakom oko čela.
- U šumi, jebi ga!
- Pa, šta radiš u šumi? - nastavlja pitanjima i udarcima.
- 'Ajmo, 'ajmo - viče neko iz gomile.
Rogić još govori: - Pa, da smo se ti i ja pitali sigurno ne bismo ovde bili...
Neko ga udara po ustima.
- Nemoj vikat j... ga, majku ti j...! - urla.
- Kakva ti je to navika - govori drugi, dok ga drži za kosu i jedva čeka trenutak da sve završi.
Vuče ga za kosu prema zemlji, i udara nekoliko puta iza uveta.
"Tu ga seci, tu ga seci!"
Mudžahedin se ubacuje, naređuje Rogiću da viče “Alahu ekber”(Alah je veliki)
- Nemoj, nemoj, nemoj... - poslednje su reči zastavnika Radeta Rogića.
Razmrskana lobanja ostala je između dva kamena. Iako je loš snimak jasno se raspoznaju tri velika reza: jedan preko vrata, drugi preko usta i treći preko čela. Mudžahedin ga, pozirajući za kameru, hvata za kosu. Diže glavu. Da pokaže svoje delo. Čuje se smeh.
Naredni kadar je u nekom dvorištu.
- Ej, ubili ga, j... li mu nanu njegovu? - čuje se neki glas.
Krupan kadar na ubicu. Drži pušku. Napućio obraze. Pogled totalnog idiota. Naglo ustaje. Trči i diže obe ruke ka nebu...
“Alah ekber” urla...
Okreće se ka vojnicima i nastavlja “'Ajmo, 'ajmo...”

i jel ovo ljudski????zar ovo nije zlocin...iako je to bio vojnik,on je zarobljen bez oruzja,i trebalo ga je u zatvor,pa ga ispituj...zar za tebe nisu zlocinci onaj koji je izvrsio ovo brutalno ubitstvo,i onaj koji je naredio???
isto sto su pojedinci koji su naredjivali i cinili razna zla bosnjacima,hrvatima,i drugima,okaljali srpski narod i VRS,tako su i pojedini Bosnjaci i Hrvati koji su naredjivali i cinili ubitstva dugih ukaljali svoj narod i Armiju BiH,HVO...

atan
24.01.2010., 20:59
@bigboss ,zašto lažeš?kako možeš postavljati svoje monologe bez ikakvoga dokaza?Gdje ti je obraz?

bigboss537
24.01.2010., 21:04
He...ovo bi trebalo biti izvjesna propaganda!!??? Dobro...lijepo si to,intuitivno ,podveo pod strahote...jal horor u BiH!!
Nego...zar ocekujes da netko povjeruje debilu koji opravdava svoj debilizam tvrdeci da nije bila agresija onih po cijem nalogu je debilista palio i zario po Bosni!!
Jeli to po onoj narodnoj ..."s kim si takav si"...mislim na tebe dok ovaj tekst postavljas?????
De Boga ti ...objasnite mi taj debilizam i pitam vas; kako se debil opetovano izjasnjava da nije bilo agresije dok je u srpskoj odori ,srpskim znamenjima i pod srpskom zastavom(vjesto modificiranim za ciljeve) harao Bosnom koja je sa narodnim plebiscitom proglasena samostalnom i istim aktom priznata od Ujedinjenih Nacija???????????
ja nisam nigdje reko da nije bilo agresije...jeste bilo je,tadasnja srj je pomagala vrs u mts,gorivu,i indirektno je ucestvovala u tome...u politiku se ne mijesam,i politika nas je sve u to dovela...
e sad da ja tebe pitam...BiH je proglasila nezavisnost 1.3.1992.g.,a onda mi objasni sta je za tebe onda dogadjaj od 3./4.3.1992.g. kad su REGULARNE vojne jedinice HV,ZNG presle most preko rijeke Save i umarsirale u Bosanski Brod,pa kasnije u toku mart-april su REGULARNE jedinice HV zauzele dio Bosanske Posavine i gradove Bosanski Brod,Odzak,Derventu,Modricu,i izbile 14 km od Doboja...Tad su protjerivali,zatvarali,ubijali,progonili u Bosanskoj Posavini jedan narod,i pojedince iz drugih naroda koji ih nisu podrzavali...
STA JE TAD URADIO POKOJNI ALIJA IZETBEGOVIC????NISTA...STO TAD NIJE SE USPROTIVIO I PROGLASIO MOBILIZACIJU SVIH GRADJANA BiH DA SE BORE PROTIV TOGA...NIJE PRSTOM MRDNUO JER TO NIJE NJEGOV RAT BIO...OSTALO JE SARAJEVO TADA GLUVO NA TE DOGADJAJE...PA TI SAD VIDI KO JE PRVI IZVRSIO AGRESIJU NA BiH...

bigboss537
24.01.2010., 21:07
@bigboss ,zašto lažeš?kako možeš postavljati svoje monologe bez ikakvoga dokaza?Gdje ti je obraz?
zasta lazem...kazi????zar nema na snimku iz akcije Podsjelovo dio kad lezi zarobljen pripadnik VRS na ledjim,a neki pripadnik mu posjavlja na usta sataru da je on ljubi,pa poslije toga mu istom sijece glavu????
hoces snimak gdje komandant 503. bigade armije BiH drzi govor pred akciju vjerovatno svojim borcima i kaze pobijte sve sto se nadje,zao mi je sto nemate vise nozeva,nozem,cakijom,bombom,zubima...sve imate pravo...zar je to ispravno???zar nije ukaljao kao visoki oficir Armije BiH njen obraz???
odobravas to!!!!
evo link videa...pogledaj ako te interesuje...

[url]http://www.youtube.com/watch?v=hgoDDLMeG8M&NR=1/url]

za tebe i mnoge jos jedan dio srpske propagande!!!!
za mene je zlocin,zlocin ma gdje se on dogodio i nad kim se dogodio...

labosanka
24.01.2010., 21:39
bigboss mozda ne razumijes nas stav. <da smo mi poceli rat vjerovatno se nebi niko bunio da nam neko takve stvari pise, ali srbi su poceli rat trebali su sa time racunat da ce i njima isto to dogoditi. Niko nece sjediti i cekati na sudbinu, svako se brani. Srbi su poceli muslimani i hrvati su samo odgovarali. Kuzis? Toliko jevlazi sa srpske strane prosuto da se cak i najozbiljnije stvari pod veliki upitnik stavljaju , dali im vjerovati dali ne. nazalost to ne steti ni karadjicu, ni milosevicu nego samo jadnom srpskom narodu.

Sarajka100%
24.01.2010., 21:48
Kada sam djecu prebacivala sa teritorije RS n u Fed.Unuka tada 8god.mi kaze "Nano ja ne smijem tamo,ubit ce nas muslimani gledaj tamo su muslimani.Ja pogledah a ona mi pokazuje na Bosansku zastavu koja je u to vrijeme bila na Igmanu.Koje propagande lazi su samo bile kad se sjetim da sam morala djetetu od 8god.tablete za zivce davati da se malo opusti i ne boji.Znala je i gace upisat od straha svega se bojala.Sta znaci propaganda i lazi,trovanje i strah drugim. :ymdevil: :ymdevil:

atan
24.01.2010., 21:51
hoces snimak gdje komandant 503. bigade armije BiH drzi govor pred akciju vjerovatno svojim borcima i kaze pobijte sve sto se nadje,zao mi je sto nemate vise nozeva,nozem,cakijom,bombom,zubima...sve imate pravo...zar je to ispravno???zar nije ukaljao kao visoki oficir Armije BiH njen obraz???evo link videa...pogledaj ako te interesuje...

On naređuje borbu s vojnicima,a ne napad na civile.Nema tu ništa sporno.Naravno, na ovom propagandnom videu to treba da ispadne kao naredba da se kolju civili.ccc
U videu sam vidio kako "čak"pale sijeno,pa spiker reče:"ABiH ubila nekoliko stotina civila,"a nabroja samo 50,a i to možda nisu istiniti podaci.Naravno da je video srpska propaganda i ništa više.

labosanka
24.01.2010., 21:57
Ma lafina do lafine. Na spiskovima ""srpski zrtava"" su osobe koje su odmah poslije rata otisle za inozemstvo, Stavljali su osobe koje su prirodnom smrcu umrli, osobe koje su kratko nakon rata umrle. Da su dobili ono sto su naumili to bi bili heroji, pali za osvajnje velike srbije, ali posto su popusili sad su zrtve.

bigboss537
24.01.2010., 22:01
hoces snimak gdje komandant 503. bigade armije BiH drzi govor pred akciju vjerovatno svojim borcima i kaze pobijte sve sto se nadje,zao mi je sto nemate vise nozeva,nozem,cakijom,bombom,zubima...sve imate pravo...zar je to ispravno???zar nije ukaljao kao visoki oficir Armije BiH njen obraz???evo link videa...pogledaj ako te interesuje...

On naređuje borbu s vojnicima,a ne napad na civile.Nema tu ništa sporno.Naravno, na ovom propagandnom videu to treba da ispadne kao naredba da se kolju civili.ccc
U videu sam vidio kako "čak"pale sijeno,pa spiker reče:"ABiH ubila nekoliko stotina civila,"a nabroja samo 50,a i to možda nisu istiniti podaci.Naravno da je video srpska propaganda i ništa više.
atane,jarane imas pravo na svoje misljenje,ali pogledaj realno stvari,u redu borba puca neko na tebe ti na njega,branis se,normalno neces sjediti skrstenih ruku...al kad ti se neko preda,pa ga mucis,ubijas...zar je to dozvoljeno...ko ovaj jadan rogic,cija je porodica u banja luci...
a zamisli sad kaze tebi komandir ide se u proboj linije,sve sto ti se nadje na putu ubij svim sredstvima koje imas...ok,linija,borba prsa u prsa,ali kad probijes liniju,i prodjes front sta je ispred tebe nego stanovnistvo...i bez obzira na sve,zar je normalno izdavati ovakvu naredbu borcima????bez obzira o kome se radi ili o VRS,A.BiH,HVO...
ako hocemo suzivot,pomirenje,gradnju nase drzave bih treba svi da iznesemo svoj prljav ves i cistimo svoje dvoriste,pa sa cistim dvoristem svi u jedno dvoriste u kome necemo strahovati jedni od drugih...

bigboss537
24.01.2010., 22:04
bigboss mozda ne razumijes nas stav. <da smo mi poceli rat vjerovatno se nebi niko bunio da nam neko takve stvari pise, ali srbi su poceli rat trebali su sa time racunat da ce i njima isto to dogoditi. Niko nece sjediti i cekati na sudbinu, svako se brani. Srbi su poceli muslimani i hrvati su samo odgovarali. Kuzis? Toliko jevlazi sa srpske strane prosuto da se cak i najozbiljnije stvari pod veliki upitnik stavljaju , dali im vjerovati dali ne. nazalost to ne steti ni karadjicu, ni milosevicu nego samo jadnom srpskom narodu.
e sad i tebe isto da pitam...i daj odgovor iskren...

BiH je proglasila nezavisnost 1.3.1992.g.,a onda mi objasni sta je za tebe onda dogadjaj od 3./4.3.1992.g. kad su REGULARNE vojne jedinice HV,ZNG presle most preko rijeke Save i umarsirale u Bosanski Brod,pa kasnije u toku mart-april su REGULARNE jedinice HV zauzele dio Bosanske Posavine i gradove Bosanski Brod,Odzak,Derventu,Modricu,i izbile 14 km od Doboja...Tad su protjerivali,zatvarali,ubijali,progonili u Bosanskoj Posavini jedan narod,i pojedince iz drugih naroda koji ih nisu podrzavali...
STA JE TAD URADIO POKOJNI ALIJA IZETBEGOVIC????NISTA...STO TAD NIJE SE USPROTIVIO I PROGLASIO MOBILIZACIJU SVIH GRADJANA BiH DA SE BORE PROTIV TOGA...NIJE PRSTOM MRDNUO JER TO NIJE NJEGOV RAT BIO...OSTALO JE SARAJEVO TADA GLUVO NA TE DOGADJAJE...

sajonara
24.01.2010., 22:06
I sta bi sa "Mehinom kamerom"?
Ispostavilo se naime da Rade Rogic nikada nije ni postojao.Video zapis o kome je rijec je zapravo zapis klanja Mustafe Hadzipasica,vojnika 5.korpusa Armije BiH 505 buzimske brigade.

labosanka
24.01.2010., 22:11
eeeee bigboss daleko smo mi od toga, od stvarannje zajednicke drzave. jednostavno se previse dogodilo, previse ruznoga. Zasto je opet stvarati uostalom, bila je cijela pa nije valjala raskomadali je pa je opet ljepili. Nema nista od toga. Za mene je Bosna licno podjeljena samo ne oficijalno, mozda bi trebali to uraditi. Neka narod dodje do mira i krene u napredak.

Sarajevo je tada bilo o samom sebi zabavljeno zahvaljujuci nekome. Uostalom Alija nije mogao nista ni milosevicu a da bi hrvatima.Po mom misljenju ni hrvati nisu nista bolji od srba u ratu.Oni su se borili za dio Bosne koji bi po njihovom planu pripao njima da je doslo do hrvatske rebublike u Bosni.

@sajonara nije to bila Mujina nego mladina kamera.

atan
24.01.2010., 22:19
a zamisli sad kaze tebi komandir ide se u proboj linije,sve sto ti se nadje na putu ubij svim sredstvima koje imas...ok,linija,borba prsa u prsa,ali kad probijes liniju,i prodjes front sta je ispred tebe nego stanovnistvo

Pa kada vojnik probije liniju i neutralizuje neprijatelja ,naređenje je izvršeno i onda isti čeka dalje upute od komande.Stvarno ne vidim nikakvu opasnost po civile izazvanu ovom naredbom.

Sarajka100%
24.01.2010., 22:21
ne znam sta da kazem samo BiH je bila vjekovima tako mora i ostat RS je stvorena po Dejtonu na genocidu i ona se trba raspast ili bolje rec zbrisat taj naziv.Narod vratit na svoje omogucit jedan normalan dostojan zivot svim njihovim gradzanima omladini skole ,i sve sto dolazi.Demokratija je izgleda veoma daleko od svih nas jer politicari trhaju sebi a za svu sirotinju ih zaboli. #:-s #:-s

sajonara
24.01.2010., 22:24
@sajonara nije to bila Mujina nego mladina kamera.
Da , u pravu si i kama i kamera .

bh ultimativ
24.01.2010., 23:07

labosanka,bas fino receno,upravo tako.

bh ultimativ
24.01.2010., 23:23

cao...odlican post....samo u svakom narodu ima kukolja...mada je u mom narodu u ovom ratu bilo ga najvise...al bilo ga je i medju Bosnjackim i Hrvatskim narodom...ne u tolikoj mjeri,ali bilo ga je...tacno je da su Bosnjaci u tom prokletom ratu imali najvece zrtve,da je ucinjen genocid nad njim...Srebrenica je posebna prica,i ne zelim da je komentarisem,jer je to najvece stradaliste Bosnjaka...Nisam za velicanje,zlocina,zlocinaca...Svako iz mog naroda ko je naredio ili ubio drugog samo zbog vjere ili imena i prezimena,treba vjecito proganjati dokle god se ne osudi,i to posto ne moze na smrtnu kaznu,moze na dozivotnu robiju sa teskim fizickim radom na obnovi onoga sto su porusili,ili naredili da se porusi!!!!
a da te pitam jel se u tom filmu spominje ulazak regularnih jedinica HV u Bosansku Posavinu,Kupres,Livno,zapadnu Hercegovinu....Jel prikazan pokolj civila u selu Sijekovac kod Bosanskog Broda u mart 1992.godine,i zauzimanje bosanskih gradova Bosanski Brod,Derventa,Odzak,Modrica,zatvaranje obruca oko Bosanske Krajine,nehumane postupke da su u Banja Luci u porodilistu pocele umirati tek novorodjene bebe???Spominjul se Kazani???Logori Celebic,Tarcin,Podrinje,zlocine mudzahedina,za cije je snimke i sam Hag reko da se zbog brutalnosti ubijanja zarobljenih vojnika i civila ne mogu gledati..itd...
Svi su u tom nesretnom i krvavom ratu ubijali druge na razne nacine,protjerivali ih,zatvarali,mucili,pljackali i palili njihovu imovinu,njihove vjerske objekte...to su cinili i pojedini Srbi,i Hrvati,i Bosnjaci...Srbi pojedini,kukolj od srpskog naroda u najvecoj mjeri...I svi mi treba da postujemo sve zrtve sve one koji su ubijeni bili oni Srbi,Bosnjaci,Hrvati,idr..

__________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ ___
bigboss,ako ovo vidi makijaveli i njegovi "blizi" saradnici nisam siguran da ces lijepo proci,...jednostavno ti kao Srbin ne smijes ovakve stvari tvrditi i pisati.Oni(makijaveli i njegova njuskala) se slomise negirajuci takve stvari a ti sada tu dolazis kao Srbin i tvrdis ono sto mi cijelo vrijeme hocemo da kazemo,...moglo bi biti frkinga jer zbilja dezurci su provaljeni,posao propada,Vozdove lafine su izgubile smisao.Jednostavno receno:nema vise smisla da bi dezurci postojali!
Zato bigboss,pazi se,...bude li ipak problema javi se nama.

egi
24.01.2010., 23:27
Ovako... Svi imate opomenu zbog spamanja i skretanja s teme. Bigboss, postavljanje više postova zaredom se smatra spamanjem. Posebno ako se radi o copy-paste tekstovima. Imate teme i o počecima rata i o agresiji. Ova tema se bavi ratnim strahotama.
Komentarisanje moderacije nije dozvoljeno.

sajonara
25.01.2010., 17:18
Evo nesto o strahotama rata ,zlocinu i kazni sa stvarnim likovima
http://www.h-alter.org/vijesti/vapaj-zr ... -visegrada (http://www.h-alter.org/vijesti/vapaj-zrtava-silovanja-iz-visegrada)

bigboss537
25.01.2010., 18:25
a zamisli sad kaze tebi komandir ide se u proboj linije,sve sto ti se nadje na putu ubij svim sredstvima koje imas...ok,linija,borba prsa u prsa,ali kad probijes liniju,i prodjes front sta je ispred tebe nego stanovnistvo

Pa kada vojnik probije liniju i neutralizuje neprijatelja ,naređenje je izvršeno i onda isti čeka dalje upute od komande.Stvarno ne vidim nikakvu opasnost po civile izazvanu ovom naredbom.
o.k. jarane!!!!da prihvatimo ove tvoje komentare...a sad okrenimo situaciju da je takvu komandu svojim potcinjenim izdao neki visoki oficir,tj. komandant brigade VRS ili HVO prilikom napada na polozaje Armije BiH,da li bi to isto tako tumacio i ne osudjivo ga,ili bi promijenio svoje misljenje????
ja bi imao isto misljenje ko i za ovu izjavu-usmenu naredbu!!!!

bigboss537
25.01.2010., 18:26
Ovako... Svi imate opomenu zbog spamanja i skretanja s teme. Bigboss, postavljanje više postova zaredom se smatra spamanjem. Posebno ako se radi o copy-paste tekstovima. Imate teme i o počecima rata i o agresiji. Ova tema se bavi ratnim strahotama.
Komentarisanje moderacije nije dozvoljeno.
ok egi...shvatio sam...pozdrav

bigboss537
25.01.2010., 18:51

Svi su u tom nesretnom i krvavom ratu ubijali druge na razne nacine,protjerivali ih,zatvarali,mucili,pljackali i palili njihovu imovinu,njihove vjerske objekte...to su cinili i pojedini Srbi,i Hrvati,i Bosnjaci...Srbi pojedini,kukolj od srpskog naroda u najvecoj mjeri...I svi mi treba da postujemo sve zrtve sve one koji su ubijeni bili oni Srbi,Bosnjaci,Hrvati,idr..

__________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ ___
bigboss,ako ovo vidi makijaveli i njegovi "blizi" saradnici nisam siguran da ces lijepo proci,...jednostavno ti kao Srbin ne smijes ovakve stvari tvrditi i pisati.Oni(makijaveli i njegova njuskala) se slomise negirajuci takve stvari a ti sada tu dolazis kao Srbin i tvrdis ono sto mi cijelo vrijeme hocemo da kazemo,...moglo bi biti frkinga jer zbilja dezurci su provaljeni,posao propada,Vozdove lafine su izgubile smisao.Jednostavno receno:nema vise smisla da bi dezurci postojali!
Zato bigboss,pazi se,...bude li ipak problema javi se nama.
pozdrav jarane...ovako,ja se nikoga ne bojim kad se radi o istini...shvatas...samo se dragog Gospoda Boga bojim...ja citam sve sto mi dodje do ruke,i bosnjacko i srpsko i hrvatsko...
skoro sam procitao odlicnu knjigu,od dvije novinarke,zove se BALKAN BLUZ...knjiga je odlicna,i govori o svemu,i trebalo bi svi mi da je procitamo...
ja nista ne negiram,zelim samo i ja da iznesem neke podatke o ratnim strahotama koje je pretrpio moj narod,jer samo objektivnom diskusijom cemo doci do jedne istine...to nam treba...da svi mi u nasoj bih postujemo sve zrtve,i bosnjacke,i srpske,i hrvatske...ja ih ne dijelim,zrtva je zrtva....
zasto skrivati i negirati,srebrenicu,kao najvece stratiste Bosnjaka,pa zatim Kozarac,Prijedor,Brcko,Bijeljina,Tuzla,nazalost moj Doboj,Koricanske stijene,Keraterm,Manjacu,Omarsku,itd,kad su tu pojedinci iz reda mog naroda svasta cinili i naredjivali da se cini ne srbima...
jedino boli kad neki podatak koji ja iznesem kaze se srpska propaganda....pa imaju zivi ljudi,svjedoci koji su prezivjeli stradanja,logore u Bosanskoj Posavini,Sarajevu,Konjicu,Mostaru,Ozrenu,Bosanskoj Krajini,Podrinju...itd
Dokle cemo biti ludi i sakrivati zlocine kukolja-korova u svom narodu...velicati te pojedince ko heroje...
pa zna se da je srj pomagala VRS i tehnici,municiji,logistici,i to je i receno na sudu,i to je vid indirektne agresije...svi znamo da je u bih proglasena nezavisnost 1.3.1992. god.,a vec 3./4.3.1992.god. na teritorij BiH,u Bosansku Posavinu ulaze pojedine jedinice ZNG,i regularne HV.TO JE 2-3 DANA POSLIJE PROGLASENJA NEZAVISNOSTI...Jel i to agresija????ljudi za mene jeste...mozda za pojedince nije,zato sto su te jedinice docekali ko Hrvati Nijemce aprila 1941.god. u Zagrebu ko oslobodioce...gledam na yuotube snimke gdje se u dnevniku tv sa od 6.4.1992.g. kaze upravo danas poceo je rat u bih...a 26.3.1992.god. u selu Sijekovac kod Bosanskog broda ZNG RH,HOS,HVO,TO BiH cini prvi zlocin ubijajuci civile...i tog dana pocinje pucanje u Bos. Posavini...pa onda dolazi Kupres,i otkrivanje u selu D. Malovan tragova zlocina HV,HVO.HOS-a.Pa dolazi Arkanov ulazak u Janju,Bijeljinu,Zvornik,Brcko...
hajd mi odgovorite sta za vas znaci taj ulazak HV na teritorij medjunarodno priznate BiH,i zauzimanje dijela Bos. Posavine,Kupresa,zap. Hercegovine????Zasto tadasnji Predsjednik predsjednistva Bih pokojni Alija Izetbegovic ako se zalagao za ravnopravnost i ista prava za Bosnjake,Srbe,Hrvate nije proglasio opstu mobilizaciju svih naroda u BiH i naredio borbu protiv HV,ZNG koje su usle na teritoriju BiH???Zasto je ostao nijem na zauzimanje Bos. Posavine,Kupresa,kao i na brojne zlocine,protjerivanje,zatvaranje Srba iz Bos. Posavine (Bosaski Brod,Odzak,Derventa,Modrica),i govorio je to nije nas rat...Ta policija i TO BiH nije mene branila od raznih agresora,vec je dosla 15 min.,prije isteka roka nekog dogovora i istjerala mene i moju porodicu iz moje rodjene kuce...
bilo je takvih slucajeva,a i nazalost i gorih na svim stranama u tom krvavom ratu...svako je svakog napadao...
rat u mom kraju poceo je tim ulaskom HV,ZNG u Bos. Posavinu,i pokoljem Srba u Sijekovcu...

egi
25.01.2010., 19:06
Problem je što se sve strane koriste sebi svojstvenom propagandom. Naprimjer, spominju su fraze ili nazivi koji su kontroverzni, nepriznati ili nepotvrđeni na sudu i to je ono što ljude bode u oči. Nije u pitanju negacija zločina ili genocida nego način na koji se svačija istina prezentira. Napumpavanje, uveličavanje, manipulacije brojem žrtava i slično. Da su većina izvještaja objektivni, vjerujem da niko ne bi imao riječi prigovora.

bigboss537
25.01.2010., 19:15
Problem je što se sve strane koriste sebi svojstvenom propagandom. Naprimjer, spominju su fraze ili nazivi koji su kontroverzni, nepriznati ili nepotvrđeni na sudu i to je ono što ljude bode u oči. Nije u pitanju negacija zločina ili genocida nego način na koji se svačija istina prezentira. Napumpavanje, uveličavanje, manipulacije brojem žrtava i slično. Da su većina izvještaja objektivni, vjerujem da niko ne bi imao riječi prigovora.
na cije izvjestaje si mislio da su propaganda???

bigboss537
25.01.2010., 19:19
I sta bi sa "Mehinom kamerom"?
Ispostavilo se naime da Rade Rogic nikada nije ni postojao.Video zapis o kome je rijec je zapravo zapis klanja Mustafe Hadzipasica,vojnika 5.korpusa Armije BiH 505 buzimske brigade.
dodji u banja luku i posjeti porodicu tog pokojnog zastavnika...pa ce ti oni reci jel postojao ili ne,i slike pokazati...njih boli,kao mnoge porodice i Bosnjaka,i Srba,i Hrvata koji su izgubili u tom krvavom ratu svoje milije...
prezivljavaju ko mnoge bh porodice....ima dvije cerke i zenu,muce se...vi optuzujete da nije ni postojao,a njihove komsije srbi kako hoce iskoristiti njegovo ubitstvo da dobiju stan...u oba slucaja zalosno...

egi
25.01.2010., 20:16
Na mnoge koji kruže internetom, uključujući i neke sa ove teme.

bigboss537
25.01.2010., 20:25
Na mnoge koji kruže internetom, uključujući i neke sa ove teme.
pa reci koje...moje vjerovatno...ja samo kazem da ima pravo da misli sta hoce...

bigboss537
26.03.2010., 10:18
Na danasnji dan desio se masakr nad jednim dijelom stanovnistva u opstini Bosanski Brod,tacnije u selu Sijekovac.Taj masakr su izvrsile jedinice HV,tacnije ZNG,HOS-ovci pod komandom generala Ante Prkacina i interventni vod "Sijekovac" pod komandom Nijaza Causevica - Mede.

http://www.youtube.com/watch?v=99S2M7Ny_HE

Hrvatske oružane jedinice su 26. marta 1992. godine - jedanaest dana prije međunarodnog priznanja Bosne i Hercegovine 6. aprila - prešle preko rijeke Save i sa tamošnjim muslimansko-hrvatskim snagama počinile masovne zločine nad srpskim civilima u Sijekovcu kod Bosanskog Broda. U cilju osvajanja linije Bosanski Brod - Doboj ubijeno je 21 lice srpske nacionalnosti. U samom selu Sijekovac, za samo jedan sat, ubijeno je petnaestoro odraslih i djece srpskih porodica Zečević, Bačić, Radovanović, Milošević i Martić. Dio leševa hladnjačom je odvezen i bačen u Savu, a zapaljeno je ili uništeno oko petnaest kuća.

Tog dana živog su spalili Novaka (Dušana) Sedlića (1931) u kupatilu kuće brata njegove supruge Ljubice. „U brata su mi ispalili sedam metaka, ja sam pobjegla u dvorište, tukli su me, maltretirali...“, svedočila je Ljubica (72).
„Zenge su prvo upale u kuću porodice Zečević. Na licu mjesta su ubile Jovana Zečevića (72) i zaklale njegove sinove Milana, Vasu i Petra. Svoj krvavi pir nastavili su idući od kuće do kuće rušeći, paleći i ubijajući sve što im nije moglo pružiti otpor. Muškarce su odvajali od žena i djece, pa su iz grupe muškaraca koje su izdvojili odmah na licu mjesta ubili sledeća lica:

1. Zečević Jovan, koji je zaklan u svojoj kući i tri njegova sina:

2. Zečević Milan,

3. Zečević Vasa,

4. Zečević Petar,

5. Milošević Luka i njegovi sinovi

6. Milošević Željko i mlađi

7. Milošević Dragan, koga su oteli iz ruku njegove majke,

8. Trifunović Sveta i

9. Radovanović Marko.

Jedan od vojnika, koji se tu nalazio, je Milošević Saši, koji je tada imao 9 godina, podnio nož pod vrat i rekao: hoćeš da i tebe zakoljemo, potom ga odgurnuo i rekao: ti si mali, neću tebe zaklati. Tako je Saša ostao u životu, a prije toga su ubili njegovog oca i dva starija brata.O ovom dogadjaju snimljen je dokumentarni film "Zovem se Sasa" koji traje oko 20-tak minuta.
Poslije su tijela Zečević Milana, Petra i Vase bačena na smetlište kod rafinerije u Brodu, a telo njihovog oca nije pronađeno.

dio interventnog voda "Sijekovac"
http://i44.tinypic.com/v7bbso.jpg

Sledećih dana Hrvati i muslimani su u Sijekovcu ubili još 51 Srbina, ukupno više od 70 Srba, dok se devetoro i danas vode kao nestali.