PDA

View Full Version : Re: Svinjetina

lilijana
13.09.2009., 21:44
pitam sve,i ako ne,zbog cega ne?(vjerski,tradicionalni ili zdravstveni razlozi?)

ja licno ne jedem,iz vjerskih i tradicionalnih razloga(nisam jela ni kada mi vjera nije predstavljala nesto vazno u zivotu)

semsokirija
13.09.2009., 21:57
Kakve sve bolescuge,budalastine i pasjaluke neces naci na ovom forumu.Vrhunac bolesti lokalnog stanovnistva!

UPOZORENJE!
Sljedeći sličan post i slijedi ban!
sanjanka

13.09.2009., 21:58
Po ovim svim prijasnjim temama o svinjetini i gdje je sve ima onda je jedem skoro svaki dan,a ako ne obracam paznju na te teme onda je ne jedem.
Zaista trudim se da ne jedem,ali posto je ima u sladoledu,bombonama i sl.sta da radim :(

lilijana
13.09.2009., 22:00
Po ovim svim prijasnjim temama o svinjetini i gdje je sve ima onda je jedem skoro svaki dan,a ako ne obracam paznju na te teme onda je ne jedem.
Zaista trudim se da ne jedem,ali posto je ima u sladoledu,bombonama i sl.sta da radim :(

eh da,i to sto kazes

ono,nikada je nebi jela a da znam,a Bog zna da li sam jela.vjerovatno da jesam,,ali to onda nije na meni posto nisam kriva

13.09.2009., 22:02
Eh,sad ja jesam kriva jer sam lijepo bila obavjestena da je u sladoledu svinjski zelatin,u bombonama takodjer,ali sam ih opet jela.Zasto?Nisam se mogla odreci sladoleda,nisam mogla ili znala svojoj djeci reci da ne mogu jesti sladoled.

tragac
13.09.2009., 22:04
Da ili ne?
Eh, draga, lilijana,
zar nisi mogla sacekati jos jednu heftu, sedmicu ili tjedan dana da nam pokazes kako znas postaviti anketu na Forum.
Ova ti tema uopste ne sjeda u ove Mubarek dane iz postovanja prema vjernicima koji poste mjesec Ramazan.
Pozdrav

egi
13.09.2009., 22:06
Eh,sad ja jesam kriva jer sam lijepo bila obavjestena da je u sladoledu svinjski zelatin,u bombonama takodjer,ali sam ih opet jela.Zasto?Nisam se mogla odreci sladoleda,nisam mogla ili znala svojoj djeci reci da ne mogu jesti sladoled.
Moraš kupovati halal sladoled. :D

semsokirija
13.09.2009., 22:10
Kakve sve bolescuge,budalastine i pasjaluke neces naci na ovom forumu.Vrhunac bolesti lokalnog stanovnistva!

UPOZORENJE!
sanjanka
Mos odma hanumo

lilijana
13.09.2009., 22:24
Da ili ne?
Eh, draga, lilijana,
zar nisi mogla sacekati jos jednu heftu, sedmicu ili tjedan dana da nam pokazes kako znas postaviti anketu na Forum.
Ova ti tema uopste ne sjeda u ove Mubarek dane iz postovanja prema vjernicima koji poste mjesec Ramazan.
Pozdrav

sto? kakve to veze ima s postivanjem ili nepostivanjem?

alma,imas i one od biljnog zelatina,cini mi se da su vecina sladoleda od biljnog

13.09.2009., 22:45

UPOZORENJE!
sanjanka
Mos odma hanumo

Nema raspravljanja sa moderatorima. :)

3 dana ban.

fidel
13.09.2009., 22:57
Naravno da jedem nikad se ne bih mogao odreci raznih kobasica prsute i ostalih stvari koje su od svinjetine. Isto tako nikad se ne bih odrekao bureka i cevapa,moja majka ne jede ali je mene od malih nogu ucila da jedem i zahvalan sam joj na tome.

Što kaze nas narod- Nece grijeh u usta nego iz usta.Postujem vjernike koji ne jedu svinjetinu, ali eto ja sam danas u drzavi koja je stvorena od svinjetine i kad vidim u sta se sve svinjsko meso stavlja ,nemozes danas izbjeci to i ako si vjernik.
Kao sto ovdje neko rece ima je i u bombonama, u sirevima, hljebu i raznim stvarima samo jos u vockama nema...Ali sta ces, svijet se razvija...
Cak sam malo zbunjen ostao kad samo imali posjetu iz Saudijske Arabije u firmi ,i ljudi sto su prvo narucili u restoranu to je hotdog sa svinjetinom i pored toga vodku. Tad mi je receno da mnogo ljudi i u islamskim zemljama i piju i jedu svinjetinu( bar oni koji putuju po svijetu) i da puno ne vjerujem medijima sto pricaju.
Kao sto rece jedan iracanin koji prodaje alkohol ,skoro na televiziji :Moji najbolji kupci su duhovne vodje iz Irana .

To je taj danasnji svijet pun prevare... vamo se ljudima zamazuju oci svak tumaci Kuran kako hoce... neznas vise kome vjerovati .,
I na kraju mogu samo reci svaka cast onim koji nisu jeli nikad -radi religioznih razloga, ali ovi novopeceni sto su je jeli prije a sad ko nemogu mirisa podnjeti... njih zalim jadni su takvi ljudi za mene :ympeace:

13.09.2009., 23:02
Osnovno načelo prehrane je umjerenost i razumnost pri hranjenju.Religijski propisi svinjetinu ograničavaju na svoj način, i privatno je pravo vjernika da ne jedu svinjetinu ni njene prerađevine.Ne ulazeći u vjerske propise, poznato je da je svinjsko meso veoma masno i zasićeno štetnim tvarima,posebno ako je riječ o masovnom uzgoju na farmama.Dosta se sporo vari i ostavlja jako puno posla ljudskoj jetri i bubrezima glede prerade nusprodukata varenja.

U velikim gradovima, sa masovnom instant prehranom bogatom ovim mesom, te u zemljama gdje se svinjetina naročito puno konzumira(npr.Mađarska) velika je i učestalost srčanih oboljenja, gojaznost i hronična stomačna oboljenja.

Zdrav razum naravno govori da neko ko naprosto jede svinjetinu poštujući umjerenost i zdrav način življenja, nema problema niti je fer da ga se optužuje za neku nečist.To je stvar savjesti pojedinca i njegovih ubjeđenja, zdravstvenih ili vjerskih.

Debelom, bolesnom ili slabom čovjeku treba prijateljski preporučiti da Ne jede svinjetinu i to je normalno ako ste prijatelji.

Drugo, ako ste vjernik i vaš prijatelj,koji je također vjernik--popusti i počne da jede nešto što je nedopušteno, treba mu, na prigodan način i da ne čuju treće osobe,skrenuti pažnju kao prijatelju i pripadniku iste zajednice vjernih, a za njegovo dobro i njegovo zdravlje.
Čistoću srca, da kažem ovim moralistima, ne kvari tema o svinjetini već loše ponašanje i buka.Ramazan je period mira i duhovnog obnavljanja onog najboljeg u čovjeku a ne sektaški rigidni običaj gdje se za prostu priču neko proziva kao provokator ili nevjernik.Ovo je moje lično skromno mišljenje..

lilijana
13.09.2009., 23:47
Naravno da jedem nikad se ne bih mogao odreci raznih kobasica prsute i ostalih stvari koje su od svinjetine. Isto tako nikad se ne bih odrekao bureka i cevapa,moja majka ne jede ali je mene od malih nogu ucila da jedem i zahvalan sam joj na tome.

Što kaze nas narod- Nece grijeh u usta nego iz usta.Postujem vjernike koji ne jedu svinjetinu, ali eto ja sam danas u drzavi koja je stvorena od svinjetine i kad vidim u sta se sve svinjsko meso stavlja ,nemozes danas izbjeci to i ako si vjernik.
Kao sto ovdje neko rece ima je i u bombonama, u sirevima, ... i raznim stvarima samo jos u vockama nema...Ali sta ces, svijet se razvija...
Cak sam malo zbunjen ostao kad samo imali posjetu iz Saudijske Arabije u firmi ,i ljudi sto su prvo narucili u restoranu to je hotdog sa svinjetinom i pored toga vodku. Tad mi je receno da mnogo ljudi i u islamskim zemljama i piju i jedu svinjetinu( bar oni koji putuju po svijetu) i da puno ne vjerujem medijima sto pricaju.
Kao sto rece jedan iracanin koji prodaje alkohol ,skoro na televiziji :Moji najbolji kupci su duhovne vodje iz Irana .

To je taj danasnji svijet pun prevare... vamo se ljudima zamazuju oci svak tumaci Kuran kako hoce... neznas vise kome vjerovati .,
I na kraju mogu samo reci svaka cast onim koji nisu jeli nikad -radi religioznih razloga, ali ovi novopeceni sto su je jeli prije a sad ko nemogu mirisa podnjeti... njih zalim jadni su takvi ljudi za mene :ympeace:

cuj majka te ucila da jedes svinjetinu?! jako cudno,svasta,pa valjda obicno djecu odgajajas onako kako i ti zivis

a 90% iranaca jede svinjetinu i kod nas,ma nema ga koji ne jede,,nisam jos upoznala.Mene iznenadilo kada sam prvi put upoznala iranca,ja kontam ajatolah tamo vam...kad ono on narucio sebi klempu :)) jos meni kaze,probaj bona znas kako je dobro :D

rocker
14.09.2009., 00:06
Prije rata, 90 %Muslimana (Bosnjaka) je jelo svinjetinu, a sada se situacija mijenja, a zasto, neznam ni ja!
A ako neko misli da je haram jesti svinjetinu i piti alkohol, neka mi kaze da li je veci haram mrziti drugu vjeru i psovati?

lilijana
14.09.2009., 00:20
Prije rata, 90 %Muslimana (Bosnjaka) je jelo svinjetinu, a sada se situacija mijenja, a zasto, neznam ni ja!
A ako neko misli da je haram jesti svinjetinu i piti alkohol, neka mi kaze da li je veci haram mrziti drugu vjeru i psovati?

moguce da je 90% jelo u mjestima gdje nije bilo puno nasih muslimana,gdje su zivjeli kao manjina,,u mjestima gdje nas je bilo svinja se nikada nije jela osim medju manjinom.U Velikoj Kladusi se hvale kako **** jos nije uslo u njihov grad hheh

dakle dje to 90% muslimana jelo ****,dje si ti zivio prije rata??

labosanka
14.09.2009., 00:29

A kakva je razlika izmedju "jedem samo salame" a meso ne jedem. To mi je rekao jedan momak ovdje u Njemackoj kada sam ga pitala dali jede svinjetinu.
PO ovom pitanju mislim da svako za sebe to cini.Zasto dostizu predrasude ako se izjasnim da je jedem? Zato sto je nas narod takav, trazice dlaku u jajetu da te pr-a.Zbog toga mislim da se dosta raje nece izjasniti. Niko od nas nije glup pa nevidi da se haman jos niko nije izjasnio,osim jednog forumasa.

egi
14.09.2009., 00:30
Hmmmm kada smo već otvoreni... Svima onima koji tvrde da grijeh neće u usta... Volio bih da mi neko pokaže gdje isto piše pa nek spoznam da sam bio u zabludi zadnjih dvanaestak godina. Nema veze.

Da sam jeo jesam, da mi još uvijek zamiriše slanina - jeste... Šta ću, ljudi smo, ali nakon što sam spoznao neke stvari, odrekao sam se svinjskih proizvoda i živim sretan život jedući svo ostalo meso. Ako mi moja vjera zabranjuje svinjetinu i ako postoji toliko drugih vrsta mesa, zar mi je potrebna i svinjetina? Postoje i pileće, pureće i juneće salama, hrenovke i kobasice koje su isto tako jako ukusne. Jedino što se mora paziti je koja su crijeva korištena prilikom pravljenja npr. juneće kobasice. Znači svi koji živite u USA npr. a ne jedete svinjetinu, gledajte da u sastojcima kobasica ne piše made with pork casing ili slično. Ne vidim logiku konzumiranja juneće kobasice ako je ista u svinjskom crijevu.
Moja supruga je prilično religiozna i nikada nije jela svinjetinu tako da i sa te strane nema pritiska.
Kao što kolega reče, to meso je jako nezdravo i nije bez razloga zabranjeno. Što se tiče raznoraznih želatina, to mi je malo pretjerano i odlaženje u krajnost, ali svako zna svoje...

egi
14.09.2009., 00:41
Sve je to haram. U Islamu je dozvoljeno pokajanje i nema veze "šta si prije radio". Važno je da si spoznao svoj grijeh, da si se pokajao i da ga više ne činiš. Priča poput "znam ga od prije kako je pio, a sad fol hadžija" nema podloge i pokazuje neznanje te traženje opravdanja za vlastita djela i želju za neodricanjem od "blagostanja" koje čovjeku pruža jedenje svinjetine npr.
Čovjek je u stanju poniziti drugog čovjeka da bi opravdao sebe ili uvećao svojih par dobrih osobina a zataškao stotinu loših. Naravno da se svinjetina prije jela masovno kada se u komunizmu malo ko istinski pridržavao svoje vjere. Ako i jesi, automatski si bio nepodoban za bilo kakav napredak u društvu. Zašto mnoge čudi činjenica da su se muslimani poslije rata više okrenuli svojoj vjeri? Je li to nešto loše?

vitkovici
14.09.2009., 08:45

moguce da je 90% jelo u mjestima gdje nije bilo puno nasih muslimana,gdje su zivjeli kao manjina,,u mjestima gdje nas je bilo svinja se nikada nije jela osim medju manjinom.U Velikoj Kladusi se hvale kako **** jos nije uslo u njihov grad hheh

za lilijan:
U Gorazdu je bilo 70% muslimana prije rata i svi oni skim sam se ja druzio a gradsko sam djete svi su jeli svijetinu.

lilijana
14.09.2009., 09:09

za lilijan:
U Gorazdu je bilo 70% muslimana prije rata i svi oni skim sam se ja druzio a gradsko sam djete svi su jeli svijetinu.

sigurno je bilo prije rata vise onih koji jedu ,al 90% SIGURNO ne

I dosao je rat, i ta manjina je vecinom dosla "tobe",,bolje ikad nego nikad.Pa sta i da smo svi redom jeli prije rata?

uz to,prije rata to nije bilo tako strogo,ljudi su bili opusteniji,u mene je otac na poslu jeo svinjetinu a mi djeca i mama nikada nismo okusili,niti bi on ikada kupio bilo sta svinjsko u kucu,niti je ikada jeo svinju van posla.Tako i omladina,muskarci su znali jesti uz nemuslimansko drustvo,to nije znacilo da se to kod njih jede tradicionalno i redovno kod kuce(a krscani su s razlogom poceli misliti kako se to kod muslimana jede i po kuci,a mali je broj onih koji su to radili)Tako su vjerovatno i kolege mog oca mislile,i ako je jedini razlog bio taj sto nije htio da se izdvaja i nije htio da "srbi i hrvati pomisljaju stvari".Uvijek su se nasi prilagodjavali drugima,tome je dosao kraj tek nakon rata

bh ultimativ
14.09.2009., 09:43
Ovima sto su teski muslimani najbolje bi bilo da se presele u Arabiju jer bi time rijesili svoje probleme,ne bi vise morali da citaju na pakovanju da li ima ili nema svinjskog mesa,jer u Arabiji nema tog mesa.A U arabiji je svinja zabranjena znamo vec zasto(hiljadu puta je ponovljeno),a mi zivimo par hiljada km udaljeni od te zemlje i najmanje dvije klimatske zone sjeverno(kontinentalna klima).
Svakom svoje. :-?

lilijana
14.09.2009., 10:04
Ovima sto su teski muslimani najbolje bi bilo da se presele u Arabiju jer bi time rijesili svoje probleme,ne bi vise morali da citaju na pakovanju da li ima ili nema svinjskog mesa,jer u Arabiji nema tog mesa.A U arabiji je svinja zabranjena znamo vec zasto(hiljadu puta je ponovljeno),a mi zivimo par hiljada km udaljeni od te zemlje i najmanje dvije klimatske zone sjeverno(kontinentalna klima).

ovo je cista provokacija prema Bosnjacima

ubleha
14.09.2009., 10:05
Kakve ovo sve veze ima, ko jede neka jede a ko ne neka nejede to je pravo svakog covjeka da sam odlucuje o sebi, glupost je nekome nametati svoje stavove i misljena. :@)

lilijana
14.09.2009., 10:14
Kakve ovo sve veze ima, ko jede neka jede a ko ne neka nejede to je pravo svakog covjeka da sam odlucuje o sebi, glupost je nekome nametati svoje stavove i misljena. :@)

tako je ubleha,a ovo je forum gdje se diskutuju razne teme,i niko nikome nista ne namece,nadam se da toliko shvacas

ubleha
14.09.2009., 10:22
Svacam ja, ali sada pricati gluposti da treba muslimani da idu u arbije je u najmanju ruku neozbiljno (nisam musliman da se zna), i ja sam recimo pusio 22g pa prestao prije 5-6g i strasno mi smeta i dim i smrad cigarete tako da mogu shvatiti ljude kojima smeta satojak neke hrane.
Ko je jeo taj ce i dalje da jede isto tako ko nije jeo ili je prestao iz ovih ili onih razloga neka nejede i treba postovati takve stavove.

lilijana
14.09.2009., 10:27
Svacam ja, ali sada pricati gluposti da treba muslimani da idu u arbije je u najmanju ruku neozbiljno (nisam musliman da se zna), i ja sam recimo pusio 22g pa prestao prije 5-6g i strasno mi smeta i dim i smrad cigarete tako da mogu shvatiti ljude kojima smeta satojak neke hrane.
Ko je jeo taj ce i dalje da jede isto tako ko nije jeo ili je prestao iz ovih ili onih razloga neka nejede i treba postovati takve stavove.

svaka cast,kada bi bilo vise takvog razmisljanja a manje onog koje pokazuje ovaj bhultimat bilo bi nam svima puno bolje

damir-chocka
14.09.2009., 10:40

kao prvo bih volio da mi neko objasni sta znaci izraz "teski musliman"? i kakvi su to "lahku, ili umjereni" muslimani? je li se to onaj ko se vjere drzi kako treba, bez obzira bio on musliman, jevrej, krscanin ili nesto deseto, smatra nazadnim, zadrtim, "teskim" za razgovor i kulturan dijalog. konzumiranje svinjskog mesa je stvar izbora, isto kao sto je i pripadnost nekoj vjeri stvar licnog izbora. sve tkzv "nebeske" religije (krscanstvo, islam i judaizam) u okviru knjiga na kojima se temelje imaju Bozansku zabranu jedenja svinjskog mesa. mislim da to samo po sebi dovoljno govori, jer valjda je Bog najbolje znao da krscana, jevreja i muslimana nece biti samo na podrucju danasnje palestine, egipta i arabije, tako da ti klimatska argumentacija o zabrani jedenja svinjskog mesa ne pije vode.
proucavanjem sastava svinjskog mesa doslo se do zakljucka da je ono gotovo pa identicno ljudskom mesu. iz tog razloga se kod nekih transplatacija moze iskoristiti neki svinjski organ kao privremena zamjena. ali postoji dosta primjera u kojima se govori da divlje zivotinje koje su pojele covjeka oboljevaju od neke bolesti koja zivotinju dovede do uginuca. isti taj efekat, u manjoj mjeri, ima i svinjsko meso na organizam covjeka. naucno je dokazano da redovno i prekomjerno konzumiranje svinjskog mesa dovodi do morfoloskih promjena na covjekovom tijelu, kao sto su krivljenje kostiju, suha koza, oboljenja srca i krvnih zila itd.

skenan
14.09.2009., 10:52
Svako neka jede što želi i mislim da ne bi trebalo trolovati po forumu. Već je ranije bilo tema na ovom forumu i ne vidim zašto se opet otvaraju trolovske teme i pokušava ponovo zapaljena šibica ubaciti u ovo mjesto napunjeno kerozinom.

Ja svinjetinu ne jedem, ni Isus Krist je nije jeo, baš kao što ni krst nije nosio oko vrata. Naravno to meso nisam ni dotakao ni okusio nikada niti ću, ali ne zabranjujem drugima niti osuđujem postupke. Postoji daleko više stvari kojima bi se trebali posvetiti. Naravno i u bošnjačkom dijelu BiH u mnogim šoping centrima su prepune police sa svinjskim mesom, naravno uvijek su pune jer to niko ne kupuje, i zna se da ti šoping centri imaju gubitak ako to ne prodaju, ali ipak oni to drže za ono "nek se nađe makar niko ne kupio", pa opet nema problema s tim.

Dakle mi živimo u slobodnom svijetu, sa pravom slobode da se jede, oblači, živi kako ko hoće. Ima raznih ljudi sa raznim ukusima, a o ukusima se ne raspravlja.

saraybosna
14.09.2009., 12:08

Kao sto ovdje neko rece ima je i u bombonama, u sirevima, ... i raznim stvarima samo jos u vockama nema...Ali sta ces, svijet se razvija...

Zasto muslimani ne jedu svinjetinu mozes procitati iz ovog clanka.
Zapitajte se vi svi koji niste muslimani zasto je jedete?

Po Bibliji.... "A svinja, iako ima papak, i to papak razdvojen, ne preživa - za vas je nečista. Njihova mesa nemojte jesti niti se njihove strvine doticati - za vas su one nečiste.'" (Biblija, Levitski zakon 11:7,8 ) Isus/Isa (as) prema Bibliji kaže razloge dolaska .... "(17) "Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti. (1 Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne bude. (19) Tko dakle ukine jednu od tih, pa i najmanjih zapovijedi i tako nauči ljude, najmanji će biti u kraljevstvu nebeskom. A tko ih bude vršio i druge učio, taj će biti velik u kraljevstvu nebeskom." (Biblija, Evenđelje po Mateju 5-o poglavlje)

Po Kur'anu.... "Zabranjuje vam se strv i krv i svinjsko meso…" (5:3) "Zabrana svinjetine seže daleko u prošlost. Poganim su svinje smatrali Feničani, Etiopljani, Stari Egipćani, a za jevreje je svinjsko meso odvratno, svinja je simbol prljavštine i nevaljalog.

U Tewratu (Tori) svinjsko meso se zabranjuje u Levitskom zakoniku (11:7, i u Ponovljenom zakonu (14:8,12). Sve što važi za jevreje na osnovu Tore, isto važi i za kršćane na osnovu Evanđelja. Sve što uči Stari zavjet, učio je i Isus Krist. On jasnim riječima kaže da se zakoni Starog zavjeta moraju poštovati bez ikakve izmjene: “Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i proroke. Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim.” (Matej, 5:17,19).

saraybosna
14.09.2009., 12:21

postoji zelatin govedji turska proizvodnja :D ima beton turskih sladoleda, bonbona, raznih proizvoda s halal certifikatima a koje su proizvod sa zapada. ako zelis sebi dobro pripazices sta jedes.

http://imanov.jeeran.com/halalharam.htm

A evo jos koji razlog sto muslimani ne jedu svinjentinu.
Od svih domaćih životinja, jedino svinja ima zube derače, što je svrstava u red zvijeri, a meso zvijeri zbog svog specifičnog mirisa veoma rijetko učestvuje u ljudskoj ishrani. Jedino svinja od domaćih životinja jede izmet i u njemu se s uživanjem izležava. Jedina od domaćih životinja jede svoju mladunčad i nasrće na ljudsko potomstvo. Hrani se strvinama, čak i onima u fazi raspadanja, kao hijena. Zbog svog načina života i ishrane, prenosnik je mnogih zaraznih bolesti.

plivadon
14.09.2009., 14:04
Eno kokoske jedu na sta sve naidju a one po kavezima , bolje da ti ne opisujem od cega prave hranu za njih . Pa znas li sta je stajsko djubrivo i zasto je povrce ukusno i socno .
Neko je nekad u svetima knjigama napisao da ne treba jesti svinjetinu i jednostavno onaj ko je prihvatio vjeru zdravo za gotovo isto tako treba prihvatiti sta mu ista nalaze a ne izmisljati razloge kao da bi se nesto opravdalo .
U mojoj familiji kao i medju prijateljima ima ih koji je jedu i koji je ne jedu i uvjek se znalo sta i kako se sprema za jelo postujuci njihove obicaje .

bare
14.09.2009., 14:35
Ko cemu vi o klempi :D Svak jede i nejede za sebe . Ja sam u Americi imao slucaj da je momak za rostiljem na moj i prijateljev hamburger nabacio slaninu , spakovao i dodade nam hamburgere aka bacon burger a moj ti prijatelj ih uze i baci u smece i rece momku to ti je sa svinjetinom de nam sada napravi nove i to na drugom rostilju , stace momak nego raspaliti drugi rostilj i napravit nam druge , usput budi receno nisu nam dali da platimo u liniji izvinjenja.
Moj prijatelj je jevrej a on nejede ni sve djelove goveda ni janjeta .A upitaj ga zasto nejede klempu neces cuti tako zestok odgovor ni na jednom forumu .

flash
14.09.2009., 15:59
pitam sve,i ako ne,zbog cega ne?(vjerski,tradicionalni ili zdravstveni razlozi?)
Vjerovatno iz nekih gore vec navedenih razloga.

Razliciti ljudi iz mali milion razloga nesto cine ili ne cine...jedu ili ne jedu, na sto u normalnim slucajevima svoja licna prava imaju i takodjer licno za svoja (d)jela odgovaraju.
Interesuje me iz kojih motiva se ljudi pitaju da li ovaj ili onaj, u ovome slucaju, svinjsko meso jede i sta zakljucuju nakon zavrsetka istrage?

saraybosna
14.09.2009., 16:38
Eno kokoske jedu na sta sve naidju a one po kavezima , bolje da ti ne opisujem od cega prave hranu za njih . Pa znas li sta je stajsko djubrivo i zasto je povrce ukusno i socno .
Neko je nekad u svetima knjigama napisao da ne treba jesti svinjetinu i jednostavno onaj ko je prihvatio vjeru zdravo za gotovo isto tako treba prihvatiti sta mu ista nalaze a ne izmisljati razloge kao da bi se nesto opravdalo .
U mojoj familiji kao i medju prijateljima ima ih koji je jedu i koji je ne jedu i uvjek se znalo sta i kako se sprema za jelo postujuci njihove obicaje .

Plivadon nije "neko" nekad napisao odnosno objavio u Svetim Knjigama vec Bog. Ne namecem ti stav jer u vjeri nema prisile vec eto samo da kazem svoj.

A sto se tice svinjetine:

U mnogim razvijenim zemljama Zapada, svinjske prerađevine su u svakodnevnoj upotrebi svedene na minimum. U masovnoj su upotrebi samo tamo gdje caruje neznanje i glad.
Trihinoza je bolest koju uzrokuje crvić trihine, a najčešće izbija kao epidemija. Njena veza sa svinjama kao i veza kuge sa pacovima, poznata je ljudima hiljadama godina.

Balantidium coli. Ovaj parazit je normalan stanovnik svinjskih crijeva. Biva izbačen izmetom. Ako dospije u čovjeka, može uzrokovati ozbiljne kliničke simptome - stvara neizlječivu dizenteriju.

Clonorsis sinesis. Otkrili su ga Cobbold 1875. i Loos 1907. Prouzrokuje bolesti jetre i grudi. Ako je ovaj parazit prisutan u plućima, može prouzrokovati njihovu upalu, a ako je u crijevima, uzrokuje zakrčenje ili akutni pankreatitis. Tu je zatim clonorchiasis, posebna bolest jetre. Jetra postaje uvećana, praćena jakom žuticom, prolivom i mršavljenjem - može okončati smrću. Medicina je nemoćna

Pored navedenih, svinja je nosilac i slijedećih parazita: - trakasti crv - taenia solium - oblić - ljudska glista - brucellosis - endemski haemptysis Nije poznato da ijedna životinja nosi toliko “smrtnih bombi”, kao svinja. Danas sve farme svinja počivaju na tzv. “higijenskim osnovama.” Međutim, rezultat je isti kakav je bio stoljećima ranije. "

Oni koji nisu znali zasto muslimani ne jedu svinjsko meso evo im odgovora.

14.09.2009., 16:54
te]

Plivadon nije "neko" nekad napisao odnosno objavio u Svetim Knjigama vec Bog. Ne namecem ti stav jer u vjeri nema prisile vec eto samo da kazem svoj.

U mnogim razvijenim zemljama Zapada, svinjske prerađevine su u svakodnevnoj upotrebi svedene na minimum. U masovnoj su upotrebi samo tamo gdje caruje neznanje i glad.

Poznato mi je to glede tih oboljenja i uzročnika, međutim glede smanjenja potrošnje nisi u pravu.Ovo o neznanju i gladi je pomalo arogantno pored toga što je netačno.
Ne treba širiti temu već govoriti činjenice.Ko ima vjerski stav, nek poštuje naučeno i ne jede.Ko ne jede iz zdravstvenih razloga, također.Ko jede, nek pazi na sebe i svoje zdravlje, ako odluči da ne konzumira-donio je dobru odluku.

Sama činjenica da neko konzumira to meso ne znači da je manje vrijedan ili glup.

lilijana
14.09.2009., 17:11
Musliman ne jede svinjetinu iz vjerskih razloga a ne zdravstvenih,to je razlika.Svinjetina je haram iz nekog razloga,to je sigurno,jer Allah nista nije zabranio a da nema razlog za to.Ali koji je to razlog? pored toga sto je nezdrava,ima vjerovatno i drugih razloga koji su nam danas nepoznati,nauka mozda za 50 godina otkrije druge negativnosti svinje,za 500 jos gore itd.Ali to nije ni vazno jer nase je da slijedimo zabranu a ne da se pitamo "sto ne smijemo?" kada me neko pita sto ne jedes necu reci jer je nezdrava,pogana itd vec zato sto jasno da ne moze biti jasnije pise u Kuranu da je zabranjena

i sigurno nije slucajnost da sve religije(osim krscanstva) negativno gledaju na svinju

14.09.2009., 17:35
Pa,dobro,kazes tako pise u Kuranu,slazem se,ali zasto je tako lose da se zapitamo zasto ne smijemo jesti?ja sam se zapitala sto puta do sada.Pored ovih svih bolesti koje nam prijete zbog konzumiranja svinjskog mesa vjerujem da ima jos poneki razlog koji nama u nasem podneblju ne naumpada.Svinjsko meso je puno masnije i nakon njegove konzumacije organizmu treba i vise vode koju stanovnistvo gdje je Islam ponikao nije moglo sebi priustiti.Naglas razmisljam i mozda je i to jedan od razloga :-\
Pitanjem zasto je nesto tako ne moramo unistiti svoju vjeru vec je samo bolje razumjeti.

flash
14.09.2009., 17:44
Ali to nije ni vazno jer nase je da slijedimo zabranu a ne da se pitamo "sto ne smijemo?"
Upravo u tome i jeste problem sto ljudi cesto, neovisno sada o svinjskom mesu, "bukvalno" i slijepo slijede ne obazirajuci se na druge ljude, okolnosti, vrijeme itd. Bog nas je obdario razumom i dao nam pravo da se pitamo, da "tumacimo(?)", pa da tek onda "odlucimo" da li cemo nesto slijediti ili ne.

kosulja
14.09.2009., 18:51
Da li neko nešto jede ili ne jede to je stvar izbora, nekome se neke vrste mesa i mesnih preradjevina ne svidjaju zbog ukusa, načina pripreme ili su vjerska uvjerenja u pitanju.

Moja porodica i ja nemamo takvih problema. Svinjsko meso i preradjevine jedem oduvijek i nemam namjeru odreći se sve dok mi paše, štima a i ukusno je.

Naravno osobe koji ne želele jesti svinjsko meso nemoraju, to je stvar slobodnog izbora.

Jedini mi je problem što je veoma mali broj mesnica u kojima se može pronaći svježe svinjsko meso i preradjevine od mesa. Ali ni to nije problem, jer sam dobila broj telefona sa kućnom dostavom, a ni Dobrinja nije prekosvijeta.....

lilijana
14.09.2009., 18:54
Ali to nije ni vazno jer nase je da slijedimo zabranu a ne da se pitamo "sto ne smijemo?"
Upravo u tome i jeste problem sto ljudi cesto, neovisno sada o svinjskom mesu, "bukvalno" i slijepo slijede ne obazirajuci se na druge ljude, okolnosti, vrijeme itd. Bog nas je obdario razumom i dao nam pravo da se pitamo, da "tumacimo(?)", pa da tek onda "odlucimo" da li cemo nesto slijediti ili ne.

slabo koja stvar je u islamu tako jasno zabranjena kao sto je to svinjetina,vecina ostalih zabrana se itekako mogu razlicito tumaciti i vecinom su bazirani na hadisima(koje licno ne smatram tako jako jako vaznim kao sto to muslimani obicno cine)

cak je alkohol manje vise,moguce tumaciti razlicito jer se u Kuranu spominje samo vino,a za svinju ti jasno glasno pise zabranjuje vam se svinjetina,i sta ima dalje raspravljati?

dakle slazem se s tobom u biti,ali oko ovog pravila se nema sta tumaciti jer je jasno pravilo

flash
14.09.2009., 19:55
slabo koja stvar je u islamu tako jasno zabranjena kao sto je to svinjetina,vecina ostalih zabrana se itekako mogu razlicito tumaciti i vecinom su bazirani na hadisima(koje licno ne smatram tako jako jako vaznim kao sto to muslimani obicno cine)Slazem se, slicno je i sa propisima kao napr. sa 5-vakat-namaza.

cak je alkohol manje vise,moguce tumaciti razlicito jer se u Kuranu spominje samo vino,a za svinju ti jasno glasno pise zabranjuje vam se svinjetina,i sta ima dalje raspravljati?
Mislim da si ti postavila temu da bi mi o njoj mogli raspravljati, zar ne? A tebi sam vec negdje pitanje o motivu ove teme, odnosno tvog pitanja postavila?

dakle slazem se s tobom u biti,ali oko ovog pravila se nema sta tumaciti jer je jasno pravilo
Da, ali tema glasi: Svinjetina - jedete li svinjetinu?
A sto se jasnog pravila tice, opet zavisi za koga kako jer mislim da bi ipak drugacije bilo da je pitanje na islambosni.com i sl. postavljeno.

lilijana
14.09.2009., 20:08
[quote=lilijana]
slabo koja stvar je u islamu tako jasno zabranjena kao sto je to svinjetina,vecina ostalih zabrana se itekako mogu razlicito tumaciti i vecinom su bazirani na hadisima(koje licno ne smatram tako jako jako vaznim kao sto to muslimani obicno cine)Slazem se, slicno je i sa propisima kao napr. sa 5-vakat-namaza.

Mislim da si ti postavila temu da bi mi o njoj mogli raspravljati, zar ne? A tebi sam vec negdje pitanje o motivu ove teme, odnosno tvog pitanja postavila?

Da, ali tema glasi: Svinjetina - jedete li svinjetinu?
A sto se jasnog pravila tice, opet zavisi za koga kako jer mislim da bi ipak drugacije bilo da je pitanje na islambosni.com i sl. postavljeno.[/quote:1d6d5cbw]

da ali ti si komentirao vjeru i svinjetinu i ja sam ti samo odgovorila na to

plivadon
14.09.2009., 22:08
sarybosna

Ne volim da nekome kvarim iluzije ali ako je bog napisao svete knjige , kako nije odradio poslije i amandmane jer se tokom vijekova mnogo sta promjenilo u civilizaciji . Recimo , bio bih mu zahvalan da dopise nesto o globalizaciji , ozonskim rupama i trcanju za kapitalom koji nam od plave planete napravise smetljiste . Svinje su tu najmanje zlo jer se mozda i mozemo sacuvati od holesterola ali od radijacije i ozonskih rupa jok .
Ne bogohulim ali negdje na polovici zivota jos uvjek cekam neki znak koji ce mi jasno pokazati da zivim u zabludi i da se trebam okrenuti "istini" .
Do tada si dozvoljavam sunku , prsutu , slaninu i veoma ukusne kobasice po svim receptima .

Titan
15.09.2009., 00:13
Vjerovatno iz nekih gore vec navedenih razloga.

Razliciti ljudi iz mali milion razloga nesto cine ili ne cine...jedu ili ne jedu, na sto u normalnim slucajevima svoja licna prava imaju i takodjer licno za svoja (d)jela odgovaraju.
Interesuje me iz kojih motiva se ljudi pitaju da li ovaj ili onaj, u ovome slucaju, svinjsko meso jede i sta zakljucuju nakon zavrsetka istrage?

Zaista mlatimo po praznoj slami, kakva ludorija, pola svijete zemaljske kugle jede svinjsko meso, dok druga polovima to ne cini.
Ja sam @flesh-icu odprilike ovako razumio...., u cemu je sada problem, ko su losi a ko dobri.
Zasto bi moj radni kolega Nijemac koji jede svinjsko meso trebao biti losiji ili pak bolji od mene samo zato sto jede svinjsko meso.
Vrlo cesto cujem do muslimana koji ne jedu svinjsko meso, da su spremni reci za one koji to prakticiraju da su u tome ljudi manje vrijednosti ili pak nevrijedni.
Jesti svinjsko meso, alkohol, preljuba ili pak kradja, budemo li se opozivali na vjerske propise je jedno te isto..., haram, ni manje ni vise.

prostor
15.09.2009., 01:35
Imajuci u obzir da Kuranski ajet dopusta konzumiranje svinjskog mesa u slucaju gladi ali opet ograniceno "ne prejesti se"....sticem dojam da je vecina forumasa bila oduvjek na vecem stepenu spoznaje.........samo cestitke.

cheguevara
15.09.2009., 02:15
Nije zezanje, ali stvarno me interesuje da li se ova zabrana odnosi i na divljač, divlje svinje.
Plivadon ima dobru repliku. Gdje su amandmani. Svijet se mijenja, pa ni svinje više ne lutaju okolo i ne jedu hovna i leševe. Sve je na neki način uznapredovalo, trebalo bi to nekako pratiti. Ja u stvari imam svoj stav o tome i jako sam siguran da ispravno postupam, da ne želim ni polemisati o ovoj temi, što automatski znači da mislim da je to stvar intime i ličnog stava. Kao i alkohol, kao i nevjerstvo i slični tabui. [-(

egi
15.09.2009., 03:22
Amandmani.... Svako radi onako kako misli da je najbolje. Ko vjeruje u Božju riječ, neće je dovoditi u sumnju ili ismijavati. Ako je neko ateista, ja poštujem njegovo mišljenje. Ne mislim da je ispravno, ali ga poštujem.
Eh sad, da li je moguće bito vjernik "do pola"? Ako neko vjeruje u Boga i u Njegove objave, otkud mu hrabrost da bira ono što njemu paše a da ostale stvari omalovažava? Kako neko može reći da vjeruje a da pola Božjih zapovjedi dovodi u pitanje? Je li takav vjernik prikriveni ateista? Kako meni jedan musliman može reći da "idem u S. Arabiju ako čitam sastojke hrane na omotu"?
Treba li to da znači da se milioni Amerikanaca trebaju iseliti u Vatikan zato što su zaguljeni kršćani? Smije li neko biti musliman van arapskog poustrva? Nigdje logike,
Kako to da poštujemo sve kršćanske, njemačke ili američke običaje i praznike a svoje ismijavamo i potcjenjujemo? Stidimo li se svoje vjere? Kome se dokazujemo? Zašto se neko naziva onako kako se naziva ako ne radi ni pola stvari predodređenih svojom religijom? Čemu zavaravanje okolice pa i samog sebe?

Ako je fino napisano da je musliman onaj ko postupa ovako i onako odakle nebuloze raširene u narodu tipa "ma nema to veze, važno je da sam ja dobra osoba, a to, ko je šta napisao ili rekao nema logike, jer svijet je se izmjenio". Izgled svijeta se jeste izmjenio, ali ljudi, njihovi izgovori i smijeha vrijedna logika nije ni sekunde. Nisu Božje knjige objavljene da bi obrađivale ozonske rupe i globalizaciju i stanje na putevima, nego ljude i njihovo ponašanje koje je još uvijek, izgleda, netolerantno i sumnjičavo.

Ne razumijem ljude koje se tješe izjavama kao što su "i Iranci rade ovo ili ono". Da li su Iranic ili Jordanci pravovjerniji od nas? Vjerujemo li više takvim osobama ili kakvoj lijepoj vjerskoj knjizi koju je napisao učeni čovjek? Je li moguće da se ljudi rađe ugledaju na nekakve raskalašene Arape nego na poslanike i uzorne vjermike? Stvarno ne kontam.

Skoro sam pričao sa jednim mladićem i kako je on bio u disku i pio sa drugim Amerikancem. Pričali su tako i ovaj naš mu je rekao da je musliman. Amer mu na to reče "ne vjerujem ti". Zašto? "Pa ti piješ a muslimanima je zabranjen alkohol". I tako meni ovaj naš reče "kako ja to njemu da objasnim?"
Nema mu se šta objašnjavati, čovjek je u pravu sto posto. "Ma šta, ovo, ono..."

Jah...

lilijana
15.09.2009., 11:27
Onaj ko jede svinjetinu to cini jer ga ne zanimaju islamska pravila,takvi se obicno i ne smatraju muslimanima .Neces vidjeti da neko jede svinjetinu a da se nesto drzi i opravdava prema islamu.Drugo je alkohol jer je toliko "obican" medju narodom.

i taj grijeh ne izvodi iz vjere,nije dobro piti,festati ali ko mu moze reci nisi musliman zbog toga? niko.I hodze znaju popiti :D

Titan
15.09.2009., 12:27
Onaj ko jede svinjetinu to cini jer ga ne zanimaju islamska pravila,takvi se obicno i ne smatraju muslimanima .Neces vidjeti da neko jede svinjetinu a da se nesto drzi i opravdava prema islamu.Drugo je alkohol jer je toliko "obican" medju narodom.

i taj grijeh ne izvodi iz vjere,nije dobro piti,festati ali ko mu moze reci nisi musliman zbog toga? niko.I hodze znaju popiti :D

Ovako nesto prvi put cujem u mojim poodmaklim godinama i mogao bih to u glupost stoljeca svrstati.
"I dodze znaju popiti"......., da, to mi je poznato, mineralnu vodu i sherbe. Ali gdje bi jedan hodza zavrsio sa flashom sljivovice...., kod rasne kone.., haram nad haramom. =)) ~x(

lilijana
15.09.2009., 12:46

Ovako nesto prvi put cujem u mojim poodmaklim godinama i mogao bih to u glupost stoljeca svrstati.
"I dodze znaju popiti"......., da, to mi je poznato, mineralnu vodu i sherbe. Ali gdje bi jedan hodza zavrsio sa flashom sljivovice...., kod rasne kone.., haram nad haramom. =)) ~x(

kako su hodze prije znale popiti kada se seljani okupe na sijelo,...ovo mi je pricao jedan stariji srebrenicanin koji dolazi iz sela Osmaca,jedino je svinjetina bila smrtni grijeh,,eto ako on mene laze. lazem i ja tebe :D

islam po zabacenim selima je puno sacuvao predislamske obicaje,hodze su obicno bili oni koji su dolazili iz "hodzinske porodice",ako su imali medresu zavrsenu super,ali ni to nije bilo pravilo.., alkohol nikada nije shvacen kao ozbiljan grijeh .Sad su se vremena promjenila,.uz medresu valja imati i fakultet,tako da ces tesko naici na takvog hodzu ali ne mjenja cinjenicu da je toga bilo prije.

flash
15.09.2009., 13:47
Ko vjeruje u Božju riječ, neće je dovoditi u sumnju ili ismijavati...
Eh sad, da li je moguće bito vjernik "do pola"? Ako neko vjeruje u Boga i u Njegove objave, otkud mu hrabrost da bira ono što njemu paše a da ostale stvari omalovažava? Kako neko može reći da vjeruje a da pola Božjih zapovjedi dovodi u pitanje?
Meni i sada nije jasno da li se u ovoj temi o konzumiranju svinjskog mesa ili o Islamu, Bogu i Njegovoj objavi radi? Ali recimo da je rijec o Allahovoj objavi, postoje ipak odredjene grupacije ljudi koji nikako u Boga i Njegove objave ne vjeruju, onda postoje ljudi koji u svoje religije na svoj nacin vjeruju i praktikuju postujuci ili nepostujuci druge vjere i obicaje. Elem nejse, nista novo.
Pitas se odkud vjerniku (muslimanu) hrabrost da bira ono sto njemu pase i da pola Bozjih zapovjedi u pitanje dovodi, pa vjerovatno zbog toga sto se muslimani, "vjernici" sirom svijeta u islamskim pravcima i skolama misljenja (mezhebima) razilaze, razlicitim metodama Kur'an tumace, Hadise (ne) prihvataju, razlikuju i razilaze se u formi i nacinu praktikovanja vjere itd.
Poznato nam je da je sunitski pravac najsiri u Islamu, ali me ipak zanima ko nam tu garanciju daje da je on najispravniji i da bi poput nekog univerzalnog pravila za sve muslimane trebao biti validan?

I opet se pitam zasto jedan vjernik za sebe licno ne moze vjerovati i zasto ga mora interesovati da li jedan hriscanin ili ateista svinjsko meso konzumira da bi se na kraju "jasna pravila" u multikulturalnom drustvu mogla nametnuti, a Gospodar nam fino kaze: "Njemu cete se svi vratiti, pa ce vas On o onome u cemu ste se razilazili obavijestiti",..."a na Sudnjem danu ce vam, doista, objasniti ono oko cega ste se razilazili.", al' ljudi ko ljudi...

Nisu Božje knjige objavljene da bi obrađivale ozonske rupe i globalizaciju i stanje na putevima, nego ljude i njihovo ponašanje koje je još uvijek, izgleda, netolerantno i sumnjičavo.
Ne, nisu, ali upravo zbog tih posljedica ljudskog ponasanja su nam reforme religija i potrebne!

cheguevara
15.09.2009., 13:57
Egi, onaj kratki osvrt na "amandmane" je vođen razmišljanjem o vremenskoj distanci između pisanja ovih zakona i prezenta, današnjice, kada se oni trebaju upotrebljavati. Priznaćeš da se svijet u mnogome promijenio, da ne kažem uznapredovao, jer tu ima i gomila stvari koje nas vuku unazad.
Dio osnovnih postulata kod svih monoteističkih religija je u priličnoj "magli" pa otud i različita tumačenja, a samim tim i sve priznate religiozne varijante i sva sila sekti. Nisam stručnjak, ali kao "misleće biće" imam tu nekih dilema. Pošto je religija prilično rigorozna pojava, koja ograničava šira razmišljanja o njoj samoj i vjernika tjera (ili navodi) da joj se posveti bez postavljanja značajnijih potpitanja, ona sama iz te rigoroznosti proizvodi kod nekih ljudi otpor i lično tumačenje određenih postulata. Odatle počinju krize vjere, znakovi pitanja, otpori i nekog to odvede u ateizam, a nekog pak ka, kolokvijalno govoreći, sektaškom tumačenju i ponašanju.
Udaljio sam se, ali milenijum i po je zaista dug period i svijet je sasvim drugačiji. Možda, ali samo možda, bez želje da uvrijedim ikoga, ima mjesta za "amandmane", u najboljem smislu i uz najbolje želje.

egi
15.09.2009., 14:59
Flash, tema je o svinjetini a poznato je da je muslimanima zabranjena te stoga i diskusija o religiji. Te dvije stvari su jako povezane i većina muislimana koja ne jede svinjsko meso to čini iz religioznih razloga. Dakle moje pitanje je: kako možemo jesti svinjetinu a tvrditi da smo muslimani? Naravno da postoji milion sekti u Islamu, ali svaka od njih se slaže da je konzumiranje svinjetine haram. Isto tako, većina bh. muslimana je neuka po pitanju svoje vjere i prosto me zapanjuju svojim neznanjem i razmišljanjem. Ne vjerujem da oni znaju za razna tumačenja pojedinih sekti pa su kao izabrali ono što za njih ima smisla ili grublje rečeno - što im paše.
Ne tvrdim da smo mi suniti najispravniji, svaka je se grupa okrenula svome tumačenju ili nastavila vjerovanje na način na koji su to činili njegovi preci. Uglavnom, njihovo se učenje bitno ne razlikuje i svi vjeruju u Boga i Njegove objave, a sad ko će na kraju biti "najpravovjerniji" - Allah najbolje zna.

Che, razumijem šta govoriš, ali čemu vodi moderniziranje svijeta pa zatim i moderniziranje vjere? Na kraju bi sve religije bile totalno izokrenute i ne bi imale nikakvog smisla. Na svaku potrebu za lagodnim ili raskalašenim životom bi se odgovaralo prigodnim amandmanom. Otkuda čovjeku pravo da ispravlja, prekraja i svojim potrebama prilagođava, Božju objavu? Šta misliš da su se Božje knjige prepravljale svakog stoljeća, na što bi to sada ličilo? Da su se ispravile 14 ili 20 puta do sada? Ovaj put ćemo dozvoliti svinjetinu, pa onda ćemo dozvoliti seks prije braka jer je teško čekati brak u ova moderna vremena kada se ljudi vjenčavaju sa 30 godina, pa ćemo ukinuti klanjanje jer narod sada ima više obaveza pa nema vremena za te "zastarjele" odredbe. Elem, niko više ne bi znao šta je ispravno a šta ne. I kada dođe sudnji dan i kada nas se bude pitalo :"zašto ste promjenili naše objave, kada smo vam to izričito zabranili?", biće: "ma joj, ovo, ono...."
"Hodi malo ovamo..." :D

makijaveli
15.09.2009., 15:08
To ti je tuga golema kod svih religija ovog svijeta. Svi se pridrzavaju pravila a opet pola zaglavi u paklu ili instituciji slicne namjene u zavisnosti od ucenja. Ja se pridrzavam svojih pravila i vec sad zanam gdje cu da zavrsim, u paklu naravno. Samo nije to najveci problem, problem ce biti ako tamo sretnem komsiju koji iz crkve ne izlazi a koji ce zbog ostalih stvari sa mnom ruku pod ruku. Ali ok, to je tema koju cemo otvoriti nakon ovog zivota. Pitam se hoce li na toj temi Egi biti moderator :D

lilijana
15.09.2009., 15:46
To ti je tuga golema kod svih religija ovog svijeta. Svi se pridrzavaju pravila a opet pola zaglavi u paklu ili instituciji slicne namjene u zavisnosti od ucenja. Ja se pridrzavam svojih pravila i vec sad zanam gdje cu da zavrsim, u paklu naravno. Samo nije to najveci problem, problem ce biti ako tamo sretnem komsiju koji iz crkve ne izlazi a koji ce zbog ostalih stvari sa mnom ruku pod ruku. Ali ok, to je tema koju cemo otvoriti nakon ovog zivota. Pitam se hoce li na toj temi Egi biti moderator :D

eh pa valjda zato krscanstvo uci da je Isus umro za nase grijehe i da se oni nece racunati dok god prihvacas Isusa kao spasitelja? dakle komsijini eventualni grijehovi ce biti otkupljeni Isusovom zrtvom

a mi muslimani vjerujemo da je vazno potvrditi sehadet,a zbog eventualnih grijehova cemo biti u dzehenemu ali dok god smo umrli s sehadetom na kraju nas ceka dzennet,dakle mozemo biti 1000 godina u dzehenemu zbog nekih grijehova ali cemo opet izaci i onda vjecno uci u dzennet.A ako si cinio dobra dijela a bio nevjernik,lijepo ces biti nagradjen za dobra dijela,a onda pravac u vjeciti dzehenem ;) uglavnom na sudnjem danu nikome nece ni trunka nepravde biti ucinjena

egi
15.09.2009., 15:50
E, ako neko hoće da završi u paklu, to je već druga stvar. :p

egi
15.09.2009., 15:52
eh pa valjda zato krscanstvo uci da je Isus umro za nase grijehe i da se oni nece racunati dok god prihvacas Isusa kao spasitelja? dakle komsijini eventualni grijehovi ce biti otkupljeni Isusovom zrtvomNije baš tako.

lilijana
15.09.2009., 15:54
eh pa valjda zato krscanstvo uci da je Isus umro za nase grijehe i da se oni nece racunati dok god prihvacas Isusa kao spasitelja? dakle komsijini eventualni grijehovi ce biti otkupljeni Isusovom zrtvomNije baš tako.

vec kako,jer mene su tako ucili u skoli

makijaveli
15.09.2009., 16:03
Ljudi ja nisam vjernik uopste. Vjerujem da postoji bog ali na nacin na koji je recimo vjerovao Ajnstajn a to ne odgovara ni jednoj poznatoj religiji. Samo sam htio da opustim atmosferu. Izvinjavam se ako sam povrjedio cija vjerska osjecanja, nije bila namjera.

cheguevara
15.09.2009., 16:06
Flash, tema je o svinjetini a poznato je da je muslimanima zabranjena te stoga i diskusija o religiji. Te dvije stvari su jako povezane i većina muislimana koja ne jede svinjsko meso to čini iz religioznih razloga. Dakle moje pitanje je: kako možemo jesti svinjetinu a tvrditi da smo muslimani? Naravno da postoji milion sekti u Islamu, ali svaka od njih se slaže da je konzumiranje svinjetine haram. Isto tako, većina bh. muslimana je neuka po pitanju svoje vjere i prosto me zapanjuju svojim neznanjem i razmišljanjem. Ne vjerujem da oni znaju za razna tumačenja pojedinih sekti pa su kao izabrali ono što za njih ima smisla ili grublje rečeno - što im paše.
Ne tvrdim da smo mi suniti najispravniji, svaka je se grupa okrenula svome tumačenju ili nastavila vjerovanje na način na koji su to činili njegovi preci. Uglavnom, njihovo se učenje bitno ne razlikuje i svi vjeruju u Boga i Njegove objave, a sad ko će na kraju biti "najpravovjerniji" - Allah najbolje zna.

Che, razumijem šta govoriš, ali čemu vodi moderniziranje svijeta pa zatim i moderniziranje vjere? Na kraju bi sve religije bile totalno izokrenute i ne bi imale nikakvog smisla. Na svaku potrebu za lagodnim ili raskalašenim životom bi se odgovaralo prigodnim amandmanom. Otkuda čovjeku pravo da ispravlja, prekraja i svojim potrebama prilagođava, Božju objavu? Šta misliš da su se Božje knjige prepravljale svakog stoljeća, na što bi to sada ličilo? Da su se ispravile 14 ili 20 puta do sada? Ovaj put ćemo dozvoliti svinjetinu, pa onda ćemo dozvoliti seks prije braka jer je teško čekati brak u ova moderna vremena kada se ljudi vjenčavaju sa 30 godina, pa ćemo ukinuti klanjanje jer narod sada ima više obaveza pa nema vremena za te "zastarjele" odredbe. Elem, niko više ne bi znao šta je ispravno a šta ne. I kada dođe sudnji dan i kada nas se bude pitalo :"zašto ste promjenili naše objave, kada smo vam to izričito zabranili?", biće: "ma joj, ovo, ono...."
"Hodi malo ovamo..." :D
OK, svinjetina je bila lajtmotiv za ovu priču o modernizaciji religije. Bojim se da svi lagano podliježemo hipokriziji i malicioznosti i bacanju prašine u oči, svak svakome, pa ko izdrži. Otvaraš priču o seksu prije braka. U XXI stoljeću mislim da nema ni 5% populacije (priča o BiH) koja nije konzumirala seks prije bračne veze. A po ovoj anketi svinjetinu jede (u ovom trenutku) 50% populacije, koja doduše nije reprezentativni uzorak kod Bošnjaka u BiH, ali jeste pokazatelj koji govori o pretežno bošnjačkoj urbanoj populaciji sa solidnim nivoom obrazovanja.
Ovo govori ili da smo nikakvi vjernici ili da bi trebalo nešto modernizovati. Neću kazati da su nešto pametniji od nas, ali Vatikan povremeno katoličku religiju i misao prilagođava današnjici i ide dotle da razmatra ukidanje celibata za određene katoličke redove, posebno u Južnoj Americi. Do skora nezamislivo. Između ostalog, ovo je detalj koji može da potakne na razmišljanje.

egi
15.09.2009., 16:09

vec kako,jer mene su tako ucili u skoli
Ti si išla u katoličku školu?

Maki, niko se ne ljuti. Ko se ljuti? :-\

makijaveli
15.09.2009., 16:17
Ma niko, ja sam se izvinuo preventivno, jer kad se neko naljuti onda je kasno. Znam sebe, izuzev djece nemam drugih svetinja i moze se desiti da nehoticno nekom povrijedim religijska osjecanja a to je blago receno ruzno i nevaspitano.

bh ultimativ
15.09.2009., 18:27

lilijana@,od pocetka ove teme ti pises dvosmisleno,jednom ovako a jednom onako...vjeruj mi ovo nije tema za tebe...puno stvari si napisala koje ja nikad nisam cuo a danas mi je 42 god.i imam utisak da sam jos prilicno normalan.
Ti nemas zive veze,nemoj bez veze izigravat Alfreda Hichkoka(ko jede svinjsko,ko pije,ko jede vise ko pije vise),nije za tebe.Svako ima pravo da radi sta hoce,svako umire za sebe,svako odgovara za sebe.
JA licno ne volim EXTREME bilo koje vrste.Nekad imam utisak kad procitam neke tvrdnje od nekoliko komentatora da sam ja normalno rodjen a oni su direktno dosli na ovaj svijet odozgo pa zato sve znaju sta je svevisnji rekao ili napisao.

lilijana
15.09.2009., 20:43

lilijana@,od pocetka ove teme ti pises dvosmisleno,jednom ovako a jednom onako...vjeruj mi ovo nije tema za tebe...puno stvari si napisala koje ja nikad nisam cuo a danas mi je 42 god.i imam utisak da sam jos prilicno normalan.
Ti nemas zive veze,nemoj bez veze izigravat Alfreda Hichkoka(ko jede svinjsko,ko pije,ko jede vise ko pije vise),nije za tebe.Svako ima pravo da radi sta hoce,svako umire za sebe,svako odgovara za sebe.
JA licno ne volim EXTREME bilo koje vrste.Nekad imam utisak kad procitam neke tvrdnje od nekoliko komentatora da sam ja normalno rodjen a oni su direktno dosli na ovaj svijet odozgo pa zato sve znaju sta je svevisnji rekao ili napisao.

kaze osoba koja bi muslimane u Saudiju,zao mi je ali nisi normalan,znam da si dio generacije koja je najvise podpala pod komunisticku propagandu i mozda mi mladji to ne mozemo da razumijemo ali ono sto si bio napisao ne moze sve to opravdati nazalost,,,dakle tvoji stavovi su mi relevantni koliko i lanjski snijeg

i nemoj Allahati pricati u ime vjere nista,jer si se pokazao na pocetku teme

lilijana
15.09.2009., 20:49
Ti si išla u katoličku školu?

Maki, niko se ne ljuti. Ko se ljuti?

nisam ali sam isla na krscanski vjeronauk i tako su nas tada ucili.Niko nije dovoljno cist da bi mogao zasluziti raj jer svi grijese,covjek je po prirodi grijesan,i jedino Isusova zrtva nas moze spasiti,i zato je umro za nase grijehe

bh ultimativ
15.09.2009., 20:56

ja licno ne jedem,iz vjerskih i tradicionalnih razloga(nisam jela ni kada mi vjera nije predstavljala nesto vazno u zivotu)

Kad skuzis da je ovo bez veze sto si napisala onda mozda se jos i javim na ovu temu,a onaj tvoj poslednji post necu prije toga da komentiram.Otvori oci mozda i shvatis. :-\

labosanka
15.09.2009., 21:07

UUUH

kosulja
15.09.2009., 21:08
nisam ali sam isla na krscanski vjeronauk i tako su nas tada ucili.Niko nije dovoljno cist da bi mogao zasluziti raj jer svi grijese,covjek je po prirodi grijesan,i jedino Isusova zrtva nas moze spasiti,i zato je umro za nase grijehe[/quote]

Ja nebih u raj de da se ja priključim većini, štaću u raju kad su mi svi prijatelji ko i jaaaaaa =))

Titan
15.09.2009., 21:55
U Njemackom gradicu u kojem vec malo duze zivim poznajem par nasih gradjana koji su se iz relogiozno zdravstvenih razloga odrekli konzumiranja svinjskog
mesa (razumije se posle ratnih zbivanja u BiH) ali i dalje konzumiraju alkohol bave se lazima i pljackom.

U ovoj cijeloj diskusiji vidna su dva tabora...., tabor dobrih i tabor losih.... tabor dobrih su nekonzumenti..., tabor losih su konzumenti ?????
Cijela tragedija je bas u tome.... :o)

egi
15.09.2009., 22:08
Kažem ja da svinjetina nije dobra. Podjeli nam narod na dva djela. :D

makijaveli
15.09.2009., 22:49
Sta se bunis Egi, tvoj narod je podjeljen na dva tabora dobre i lose, moj nije uopste podjeljen, svi su losi :( Opet si prosao bolje.

egi
15.09.2009., 23:23
Sta se bunis Egi, tvoj narod je podjeljen na dva tabora dobre i lose, moj nije uopste podjeljen, svi su losi :( Opet si prosao bolje.
Vidim, nisi izgubio dar za cinizam. :D

makijaveli
15.09.2009., 23:24
Ne moze to da se izgubi, sa tim se covjek rodi ;)

prostor
16.09.2009., 00:25
Ljudi koji ne haju za raznoraznim zabranama stvarno zive lako ..."Da da Bog zdravlja malo para i da me sacuva velikih ciljeva"...moto za uzivanje....Ja sam davno ostavio zabranjene stvari...dosta davno....mozda neke sitnice....i uzivam...."Samo da Allah da zdravlja veselih zena i malih ciljeva"

Titan
16.09.2009., 00:53
prostor,
ti si zaista dobar, povalio krmka ili lijepu mackicu (zenu) je isti djavo..., haram, sta bi drugo moglo biti ??

prostor
16.09.2009., 02:19
prostor,
ti si zaista dobar, povalio krmka ili lijepu mackicu (zenu) je isti djavo..., haram, sta bi drugo moglo biti ??
Halali kassel ovo cu da malo "procesljam"...ako nisu u pitanju Bosnjaci(jer su oni dozivjeli i to da imaju problema sa identitetom)....mnogo je veci haram povaliti nesto zensko....meso ko meso jedes za sebe ..nemoj samo glasno zvakat...a da povaljujes po komsiluku ....................nesto se bojim da se raja ne pobuni :-??

bh ultimativ
16.09.2009., 09:49
E vala zgadila mi se svinja,jest svega mi.Poslije svega sta procitah,hmm....

Razmisljam da donesem odluku al' nije lako.Uzet cu malo vise vremena da ne zurim na vrat na nos. :-? :-\

grunf
16.09.2009., 12:25
Jasno je da se ranije iz opravdanih razloga u bivsoj drzavi nije smjelo, ili nije htjelo razgovarati o ovakvim i slicnim temama, ali opet polemisati svakih osam minuta na forumu o svinjama, sta ko jede, da li se zene u Prizrenu handre ili vode ljubav, da li je glavni junak u filmu za djecu 'Twilight' registrovani pedofil od 67' godine, itd...itd. Sve je to samo istresanje negativne energije iz pete, potcjenjivanje tudjeg, i nametanje svog licnog izbora ili ukusa.

Kad ljudi dobiju slobodu da rade ono sto zele, oni obicno imitiraju jedni druge. Zato je danas tako puno ljudi koji jedu, ili ne jedu svinjetinu, a jos vise je kurvi i lopova oko nas.

Sto bi rekli cijenjeni forumasi aus Deutschland ~sehicsafija i kassel; "dok je Tile bio ziv nije bilo vol'ko slobode, ali nije bilo brate ni vol'ko kurvi ni lopova k'o danas“.

Das sage ich ja die ganze Zeit, aber niemand hort mich ... :)

Titan
16.09.2009., 12:32
Bravo @grunf..., ti si zaista fenomen, to ja vec cijelo vrijeme tvrdim, "aber niemand hört mich". :-bd

prostor
16.09.2009., 16:20
Grunf moze sve razumjeti....mozda bi visa matematika bila malko problem al resiv......jedino Grunf nece nikad razumjet zasto ne bi smio jest cvarke ...cega da se to boji... :-?? il zasto kao nije dobro presavit Mirsadu...."(znas mirsadu iz 4tog A)"....Mirsada je uvijek drzala do higijene.............. :-\

Sarajka100%
16.09.2009., 18:26
Jasno je da se ranije iz opravdanih razloga u bivsoj drzavi nije smjelo, ili nije htjelo razgovarati o ovakvim i slicnim temama, ali opet polemisati svakih osam minuta na forumu o svinjama, sta ko jede, da li se zene u Prizrenu handre ili vode ljubav, da li je glavni junak u filmu za djecu 'Twilight' registrovani pedofil od 67' godine, itd...itd. Sve je to samo istresanje negativne energije iz pete, potcjenjivanje tudjeg, i nametanje svog licnog izbora ili ukusa.

Kad ljudi dobiju slobodu da rade ono sto zele, oni obicno imitiraju jedni druge. Zato je danas tako puno ljudi koji jedu, ili ne jedu svinjetinu, a jos vise je kurvi i lopova oko nas.

Sto bi rekli cijenjeni forumasi aus Deutschland ~sehicsafija i kassel; "dok je Tile bio ziv nije bilo vol'ko slobode, ali nije bilo brate ni vol'ko kurvi ni lopova k'o danas“.

Jest brate bilo slobode Tito je to sve lijepo odgojio,al danas sto je .urve .opova danas bas neshvatljivo,a sve veliki vjernici jedes pijes a vamo gluho bilo Grunf,svi smo mi GRUNF!!!!!! =)) =)) =)) =))

saraybosna
16.09.2009., 18:43
te]

Poznato mi je to glede tih oboljenja i uzročnika, međutim glede smanjenja potrošnje nisi u pravu.Ovo o neznanju i gladi je pomalo arogantno pored toga što je netačno.
Ne treba širiti temu već govoriti činjenice.Ko ima vjerski stav, nek poštuje naučeno i ne jede.Ko ne jede iz zdravstvenih razloga, također.Ko jede, nek pazi na sebe i svoje zdravlje, ako odluči da ne konzumira-donio je dobru odluku.

Sama činjenica da neko konzumira to meso ne znači da je manje vrijedan ili glup.

a sto se tice pootrosnje nadji kakvog doktora na Zapadu ili covjeka koji drzi do sebe da li konzumira svinjetinu? neces naci, ovo je tako a to sto ti pricas nije naveden ni jedan argument.

bh ultimativ
16.09.2009., 18:50

Jest brate bilo slobode Tito je to sve lijepo odgojio,al danas sto je .urve .opova danas bas neshvatljivo,a sve veliki vjernici jedes pijes a vamo gluho bilo Grunf,svi smo mi GRUNF!!!!!! =)) =)) =)) =))

safija@,slazem se beskrajno.Nema vise "naseg" Tite,nazalost. :-? ;)

cheguevara
16.09.2009., 20:17
I Tito je tamanio krmetinu. Kao dijete pojeo svinjsku glavu pa mu bilo ružno. Kasnije kulen, pršut dalmatinski, kad god Jovanka nije vidjela. A znam i da je volio burek i janjetinu. Samo ne znam je li bilo dovoljno love za sve te specijalitete. Šta misliš Safija? :-?

Titan
16.09.2009., 20:27
I Tito je tamanio krmetinu. Kao dijete pojeo svinjsku glavu pa mu bilo ružno. Kasnije kulen, pršut dalmatinski, kad god Jovanka nije vidjela. A znam i da je volio burek i janjetinu. Samo ne znam je li bilo dovoljno love za sve te specijalitete. Šta misliš Safija? :-?

E sada si ja zamislim ovaj dunjaluk onako kako bi ga @cheguevara izmodelirao/stvorio.....,mislim da bi to za covjecanstvo bio san.
Covjek je vrlo interesantan i raznovrstan i pored kojekakvih "SVINJARIJA".....nije li tako ? :-bd

egi
16.09.2009., 20:32
A tu priču su nam servirali svako malo... Šta sam je puta u knjigama o Titu pročitao... Pa ti sad vidi je li prasetina zdrava. ;) Usput, genitiv za "Tito" je "Tita" a ne "Tite". :-B

bh ultimativ
16.09.2009., 20:52
A tu priču su nam servirali svako malo... Šta sam je puta u knjigama o Titu pročitao... Pa ti sad vidi je li prasetina zdrava. ;) Usput, genitiv za "Tito" je "Tita" a ne "Tite". :-B

Ah ja;genitiv za Egi,znaci koga(Ega),Znaci koga(ja bih rekao Egija).

Ma daj bolan. :-\

egi
16.09.2009., 20:59
Genitiv za "egi" je "egija".
Genitiv za "ego" je "ega".

bh ultimativ
16.09.2009., 21:12
Genitiv za "egi" je "egija".
Genitiv za "ego" je "ega".
Ako se neko zove npr.Bajro ili Edo,onda u Bosni se ova imena koja se zavrsavaju na (o)u genitivu;ko-Bajro,koga-Bajre a ne Bajra,
ili Edo,koga Ede.Npr.,nema vise Bajre ili Ede!

Hoce nas ova svinjetina razdvojit na dva tabora ;) . :-?

Sarajka100%
16.09.2009., 21:56
Bilo dativ akuzativ nominativ itd.vazno je da se mi razumijemo,moj egi nema Tite nema Drzave nema rahatluka,a znas onu dragi Tito ti si krao i sirotinji dao ovi kradu al ne dadu!!!!E moj Titaga spominjace tebe mnogi dugo dugo!Smrt Fasizmu Sloboda Narodu! (*) (*) (*) (*)

Sarajka100%
16.09.2009., 22:08
Neka je halal mu bilo,a ko je jeo prasetinu nek jede sta ja mogu,ko je nije jeo i nece ,isto sto kazu jesmo bili ugrozeni nismo smijeli ici u Dzamiju-Crkvu dok je bio Titaga,lazu svi su isli gdje su htjeli Sunetili djecu ,isli po slavama itd,nije niko branio.Sve zavisi od religije kako ko,a i kako je od kuce donjeo kulturu.Znam mnoge koje su donosile salamu za dorucak u firmi,kad je rat poceo postali veliki Muslimani(novokomonovani)tako isto Ljude koji su se krstili sa 50god.i da tragedija bude jos veca oni ti mene ubjedzuju nisu smjeli onda.E eto sad mogu i nek ne izlaze iz Dzamija i Crkvi i nek NISTA ne jedu bas me briga!!!!! :-w :-w :-w

prostor
16.09.2009., 23:00
Meni bas ne fali ni Tita ni Tite...nesto se nismo mnogo druzili,valjda je bio dosta stariji....a i licio je na one drzavnike.....znas one...

Titan
16.09.2009., 23:16
Kada smo kod svinjarije da se izrucim i sledeceg....., Titovi najveci protivnici a istodobno najveci simpatizeri i postodavci,
su ni manje ni vise nego Nijemci,medju nama Bosancima poznati kao Svabe.

TITA KO JE VOLIO PRIJE RATA, VOLI GA I DANAS.
Interesuje me , ko su ti koji se danas sa likom najpoznatijeg ovog stoljeca sirom svijeta, sprdaju ??????????????????
Prije rata mnogi su svinjsko meso jeli, danas to ne cine, respekt i postovanje...., ali TITO je bio TITO i vjecno ostaje TITO.
Mnogi danasnji koji ne jedu svinjsko meso,nisam siguran da to za 20 god. ponovo nece ciniti. ;)

plivadon
17.09.2009., 18:44
Tito je jeo svinjetinu i dozivio duboku starost . Neznam kakav je bio u klikerima ali ih je svakako imao u glavi . Ja ozbiljno razmisljam prestati jesti svinjetinu
ali samo iz razloga sto se u zadnje vrijeme pojavilo svakojakih svinja na ovom svijetu .

cheguevara
19.09.2009., 02:54
U je... kanibalizam sa svinjskim likom! :( + :@) = :ymdevil: I nisam neki matematičar...

makijaveli
19.09.2009., 12:05
Ja sam dobar matematicar ali nije mi potrebna matematika da skontam da je gore na anketi rezultat 13:13 a ja nisam glasao. Ajde da vidim ponude, koliko ko nudi da glasam za ili protiv? Ponude primam do veceras :ymdevil:

19.09.2009., 17:31
Ja sam dobar matematicar ali nije mi potrebna matematika da skontam da je gore na anketi rezultat 13:13 a ja nisam glasao. Ajde da vidim ponude, koliko ko nudi da glasam za ili protiv? Ponude primam do veceras :ymdevil:
Nema potrebe da te podmicujemo :D ,sad cu ja glasati i bice 14:13 ili 13:14 ;)

plivadon
19.09.2009., 19:26

Imas od mene njegusku prsutu ili pilipili po izboru . :D

Titan
19.09.2009., 19:33

Predlog u smjeru ponude..., kada bi bio u mogucnosti ponudio bi ti po tvom ukusu i izboru
tebi milu forumasicu za jedan vikend u idilicnom planinskom hotelu.
Vjerujem da bi ti ona sugerirala kome bi pravi glas mogao dati.

cheguevara
19.09.2009., 19:46

Jesi inženjer, al' si još jači trgovac! :))
Kako odreagovati na ponudu Plivadona i Kassela? Nije matematički, ali jeste problem. :-\
Samo te Almica malo ofira... ;))

Sarajka100%
19.09.2009., 20:30

Predlog u smjeru ponude..., kada bi bio u mogucnosti ponudio bi ti po tvom ukusu i izboru
tebi milu forumasicu za jedan vikend u idilicnom planinskom hotelu.
Vjerujem da bi ti ona sugerirala kome bi pravi glas mogao dati.
Eh jesi mi ti nesto velikodusan,sto mora biti s Foruma ???? 8-} 8-} 8-} 8-}

makijaveli
20.09.2009., 00:13
E sad da prelistamo ponudeeeeeeee. Plivadon legendo, cestitam na velikodusnosti, za pili cu vidjeti sa kcerkicom posto ona ima neku svoju omiljenu vrstu a tata se redovno ogrebe za parce pa eto postade to i tatina omiljena vrsta a prsut je vec carska vecera. Samo Kassel-ova ponuda vrijedi mercedesa SLK. Sreca pa se njega ne pita (a ni mene) inace bih odmah prihvatio ponudu i glasao. Nego Kassel, da ne dobijes po usima sto prodajes koleginicu pojeftino ;)

Malo sam se salio sa vama, necu ja glasati jer koliko sam shvatio ovo je dilema koju Bosnjaci zele da rjese. Za Srbe se zna, da im ponudis batak od dinosaurusa ne bi odbili (samo ako nije previse mastan, znaci treba juriti mrsavije primjerke). Zato nastavite diskusiju a ja cu malo da se sklonim u stranu jer za svasta sam strucan ali za religiju sam gluuuuuup do bola. Ko zna, provalicu sto god sto moze da uvrijedi nekoga pa da se ljudi dzaba ljute. Lijepo se provedite za praznik.

adi@@@
20.09.2009., 00:21

Pa kad vec tako pitas onda ja ti nudim kartu za Beograd sa autobuskom linijom Milosevic Trans.Uz ovu moju ponudu ide malo i dzeparca dok se malo ono ne snadjes.Ponuda vazi i za glasanje za ili protiv. :D

plivadon
20.09.2009., 00:36

Pa kad vec tako pitas onda ja ti nudim kartu za Beograd sa autobuskom linijom Milosevic Trans.Uz ovu moju ponudu ide malo i dzeparca dok se malo ono ne snadjes.Ponuda vazi i za glasanje za ili protiv. :D

Posto je Maki odbio Njegosku prsutu ti si sljedeci koji se iskreno izjasnio .
Poslusaj Plivadona i uzmi sta ti se daje . ;)

makijaveli
20.09.2009., 00:40
E ovo je ponuda da se covjek zamisli, naravno autor ne napomenu da je u pitanju karta u jednom smjeru ali podrazumjeva se. Pa nije lose, mnogi su otisli i bez placene karte i dzeparca, pa i bez imovine, samo sa kaputom na ledjima tako da ispade da sam ja jos i dobro prosao.

adi@@@
20.09.2009., 00:46
E ovo je ponuda da se covjek zamisli, naravno autor ne napomenu da je u pitanju karta u jednom smjeru ali podrazumjeva se. Pa nije lose, mnogi su otisli i bez placene karte i dzeparca, pa i bez imovine, samo sa kaputom na ledjima tako da ispade da sam ja jos i dobro prosao.

Ova ponuda je naravno One way ticket! :D

Titan
20.09.2009., 00:51
Na dobrom putu ste da i svinjetinu izpolitizirate.

labosanka
20.09.2009., 01:24
Bilo bi cudo da nije tako. Sve i jedna tema je svedena na politiku i mrznju. Nije fer prema ostalim forumasima.

adi@@@
20.09.2009., 01:35
Bilo bi cudo da nije tako. Sve i jedna tema je svedena na politiku i mrznju. Nije fer prema ostalim forumasima.

Kako to!Pa ima tema Ljubav i Sex.Tu se valjda svi vole.

labosanka
20.09.2009., 01:47
Idi na
"umjece zivljenja"
Dom i vrt, kućni ljubimci, godišnji odmori i putovanja, porodica i zdravlje, kulinarstvo, odijevanje, odgoj djece...
Moderatori/ce: egi, sanjanka, nina, zijadab

Tamo ima vjerovatna neka tema o zdravlju, prelistaj pa vidi mozda nadjes pomoci sebi.

Netrazi niko da ga volis, ali ako zelis da budes cjenjen zaraditi to trebas adi a ne ovako lupetati. Ako ti se na nacionalnoj prepucava nadji neki drugi forum gdje to mozes, ovdje nemoj,dosta nam je tih gluparija.

adi@@@
20.09.2009., 02:03
Idi na
"umjece zivljenja"
Dom i vrt, kućni ljubimci, godišnji odmori i putovanja, porodica i zdravlje, kulinarstvo, odijevanje, odgoj djece...

Tamo ima vjerovatna neka tema o zdravlju, prelistaj pa vidi mozda nadjes pomoci sebi.

Netrazi niko da ga volis, ali ako zelis da budes cjenjen zaraditi to trebas adi a ne ovako lupetati. Ako ti se na nacionalnoj prepucava nadji neki drugi forum gdje to mozes, ovdje nemoj,dosta nam je tih gluparija.
Puuh,jesi me vala trefnula.Niti trazim pomoc niti tvoj savjet.Niti ja tebi niti ces ti meni govorit na koju cu ja temu ici.Nemas za to podlogu ni ovlastenja.Uostalom govori u svoj ime.

Alles klar Babi. ;)

cheguevara
20.09.2009., 02:39
Idi na
"umjece zivljenja"

Puuh,jesi me vala trefnula.Niti trazim pomoc niti tvoj savjet.Niti ja tebi niti ces ti meni govorit na koju cu ja temu ici.Nemas za to podlogu ni ovlastenja.Uostalom govori u svoj ime.

Alles klar Babi. ;)
Šteta ovog avatara i potpisa! Pametnome dosta. :-@

bh ultimativ
20.09.2009., 09:24
Slazem se labosanka i che,to je i moje misljenje. :-\

20.09.2009., 22:13

@adi,ne bi ti bilo lose da navratis i do tema bez mrznje,tamo niko ne nudi nikakve karte u jednom pravcu i tako to u cilju provokacije ;)
Znamo da ti mozes biti dobar i tolerantan,pogotovo sa sesirom ;) i uz odredjenu pjevacicu :D

Titan
20.09.2009., 23:44
Cudne li su one gore brojke 13:13 ...., dali ce ih neko porusiti ? :o)

cheguevara
21.09.2009., 17:23
Numerološki prikaz Bosne. Bar kad se radi o odlukama u korist naroda. A trinaestice baška. :(

Sarajka100%
21.09.2009., 19:39
Zar i to nije svinjarija kad postanes ovisnik Dnevnog Avaza? :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

adi@@@
21.09.2009., 20:04

@adi,ne bi ti bilo lose da navratis i do tema bez mrznje,tamo niko ne nudi nikakve karte u jednom pravcu i tako to u cilju provokacije ;)
Znamo da ti mozes biti dobar i tolerantan,pogotovo sa sesirom ;) i uz odredjenu pjevacicu :D

Pa mozemo se valjda i malo ponekad,naravno kulturno peckat.Uostalom kad maki tako zdusno brani svoju Republiku Sumsku konto sam da mu je srce tamo. :D

cheguevara
24.09.2009., 16:55
Krmetina još neriješeno! Hajmo..! :ymapplause:

josip_mo
24.09.2009., 19:17
Ja ne jedem svinjetinu, samo ponekad krmetinu!! :D

tragac
24.09.2009., 20:33
Ja ne jedem svinjetinu, samo ponekad krmetinu!! :D
Za takve ima jedna narodna izreka: "o'sta palo o'tog i stapalo".

egi
24.09.2009., 21:15
Ne bih da se neko uvrijedi ali u Americi postoji izreka "you are what you eat". :)

cheguevara
24.09.2009., 23:44
Al' još uvijek 13:13

plivadon
26.09.2009., 11:55
Ne bih da se neko uvrijedi ali u Americi postoji izreka "you are what you eat". :)

Jedes li ti ovcu ? ;)

egi
26.09.2009., 18:31

Jedes li ti ovcu ? ;)
Ne. Jedem janje. :p

bh ultimativ
26.09.2009., 20:01

Jedes li ti ovcu ? ;)
:)) :)) :)) ;)

cheguevara
26.09.2009., 20:02
A tele? :))
Nema ljutiš. ;)

egi
26.09.2009., 20:24
A tele? :))
Nema ljutiš. ;)
Samo bikove. ;) To mi u horoskopu pa valjda zato. A i hanuma kaze da pusem "kao bik" kad dodjem s puta. :))

kosulja
26.09.2009., 21:23
Evo malo gledam statistiku. Istina je nije reprezentativan broj ali eto ipak nešto govori.

Ima li komentara x_x %-(

I

saraybosna
27.09.2009., 11:09

Jedes li ti ovcu ? ;)

joj jesi ga prosuo egi ko rizu. hahahahahahahahahahah
ova je najjaca

makijaveli
27.09.2009., 13:20
E sad ce biti da niko nikad nije teletinu?!

sanjanka
27.09.2009., 13:23
Ako je "you are what you eat" šta sam onda ja?
ne volEm meso nikako, a ni ribu :D

bh ultimativ
27.09.2009., 13:29
Ako je "you are what you eat" šta sam onda ja?
ne volEm meso nikako, a ni ribu :D
Biljka,trava,lisce,povrce,...izaberi :-?

sanjanka
27.09.2009., 13:30
Onda sam ja zelje :D

bh ultimativ
27.09.2009., 14:06
Onda sam ja zelje :D
A zelje je zdravo i ima puno vitamina ;) %%-

makijaveli
27.09.2009., 14:48
Bolje i to nego da budes hobotnica kao Kinezi :D

Titan
27.09.2009., 15:19
Hocemo li rusiti one gore 13-ice ??????????????ß

makijaveli
27.09.2009., 15:32
Ma jok bas je sexy ovako :D

cheguevara
27.09.2009., 15:32
Betonirano! Hajmo otvoriti temu o teletini. ;)

Titan
27.09.2009., 15:41
Uz vasu suglasnost, rado bih to srusio.

sanjanka
27.09.2009., 15:46
Šta se ruši ? :-\

Titan
27.09.2009., 16:04
Šta se ruši ? :-\

Nebrini sanjanka, brojke se ruse, a njih ima na pretek,uvijek nove mozes postaviti. :D

makijaveli
27.09.2009., 18:17
Ne pipajte status quo!!! Ako neko narusi u bilo kom smijeru napominjem da svoj glas jos nisam dao i da cu reagovati da povratim zivotnu ravnotezu na temi L-)