PDA

View Full Version : Srbi u bosni

roronja
26.06.2009., 17:54
Kako vi mislite da natjerate Srbe u Bosni i Hercegovini da prihvate Bosnu i Hercegovinu i da se odreknu Republike Srpske ako oni to ne zele?Pretpostavimo da neko moze da ukine Republiku Srpsku i da to uradi a da zatim Srbi izadju na ulice da protestvuju i blokiraju sve saobracajnice u Republici Srpskoj,sta bi im ko mogao?Ipak se radi o 1 400 000 ljudi i njihova se volja ne moze ignorisati,ne mozes uhapsiti 1400 000 ljudi zbog ometanja javnog reda.

beksuja
26.06.2009., 18:14
Kako vi mislite da natjerate Srbe u Bosni i Hercegovini da prihvate Bosnu i Hercegovinu i da se odreknu Republike Srpske ako oni to ne zele?Pretpostavimo da neko moze da ukine Republiku Srpsku i da to uradi a da zatim Srbi izadju na ulice da protestvuju i blokiraju sve saobracajnice u Republici Srpskoj,sta bi im ko mogao?Ipak se radi o 1 400 000 ljudi i njihova se volja ne moze ignorisati,ne mozes uhapsiti 1400 000 ljudi zbog ometanja javnog reda.

Kao prvo gotovo si uduplao broj Srba. Kao drugo, sjeti se kako je zavrsila ona balvan revolucija.

Osim toga, Srbe ne trebamo natjarivati ni na sta, dovoljno je da im nikada ne priznamo genocidnu tvorevinu kao legalnu drzavu i da se ona nikada ne mogne legalno odvojiti, pa ce se sama urusiti. Neme tu nikave perspektive za nepriznatu genocidu tvorevinu, to dugo nece moci trajati.

Druga je stvar sto nasi izdajnici zure da zavrse posao, da legalizuju RS, da joj tako daju perspektivu, pa makar nas pretvorili u Palestince. Dakle, pitanje RS ima rjesenje povoljno za BiH, samo da nema izdaje Tihica, Silajdzca i Lagumdjije.

nknwsltr
26.06.2009., 18:45
Ne moze ni mene niko natjerati da se odreknem BiH. Ja sam rodjen na dijelu teritorija koji danas pripada Republici Srpskoj, ali je to dio moje Bosne i Hercegovine. Mozete izaci na ulice i neka vas ima 5 miliona ali Vam niko nece dopustiti da otmete jedan dio Bosne koji nam svima podjednako pripada. Nije mi jasno ko je vama dao ekskluzivno pravo da mozete upravljati tim dijelom BiH.

roronja
26.06.2009., 19:21
Ne moze ni mene niko natjerati da se odreknem BiH. Ja sam rodjen na dijelu teritorija koji danas pripada Republici Srpskoj, ali je to dio moje Bosne i Hercegovine. Mozete izaci na ulice i neka vas ima 5 miliona ali Vam niko nece dopustiti da otmete jedan dio Bosne koji nam svima podjednako pripada. Nije mi jasno ko je vama dao ekskluzivno pravo da mozete upravljati tim dijelom BiH.

I ja sam rodjen u Sarajevu ali tamo ne zivim i najvjerovatnije necu nikada vise tamo zivjeti,ne zato sto se nekoga bojim ili sto mi neko brani nego zato sto nisam ptica selica pa da mjenjam mjesto zivljenja svake godine,i odakle meni onda pravo da odredjujem kako da zive danasnje sarajlije,u koju boju da farbaju trotoare,kako da nazivaju trgove i ulice?Tamo se vlast bira na izborima i ako se ljudima ne svidjaju zeleni trotoari oni ce to promjeniti.Ako si rodjen na prostoru RS sto se ne vratis tamo i zivis?Nemoj mi samo reci da ti neko brani jer to nije istina,ima mnogo mjesta u koja su se vratili Muslimani i nista im ne fali,na primjer Kozarac pored prijedora.Sva imovina i svi stanovi su vraceni predratnim korisnicima na cijelom prostoru BH i ja ne vidim razloga da se ljudi ne vracaju ako to stvarno zele.Zar mislis da imas pravo da upravljas nekom teritorijom samo zato sto si rodjen na njoj a vise ne zivis tu?

pametnjakovic
26.06.2009., 19:43
Roronja: Ja razumijem sto ti neces u Sarajevu da zivis.. To je potpuno tvoja stvar i to postujem.. Ali sada ti meni objasni eto reci mi da ja imam zenu i dvoje djece i hocu da se vratim u domovina, navodno Focu.. Jeli ti mislis da bi nas cetvero kao muslimani´mogli imati normalan suzivot s tim stanonistvom gdje znas koji su radili sta, cak koje komsije itd.. A ostala carsija i da ne spominjem.. Naravno teoretski da se ja sam vratim normalno da imam pravo.. Ali u realnosti, to definitivno nije moguce..

A to sto kazes da vas niko nemoze nacerati i samo ako vasa volja hoce, vi mozete tako.. Sta bi da se raspise referendum u BiH u vezi da se svi Srbi pobiju i 52% glasa "Da".. Znaci po tvojoj logici mi bi imali pravo da vas sve pobijemo zato sto tako narod hoce.. (Naravno da ne zelimo vam ista zlo ali eto kao jedan primjerak)..

Nemogu se drzave razdvajati kako ti mislis.. Kosovo je jedan VELIKI izuzetak.. Pogledaj naprimjer sjeverni kipar.. Samo ga Turska prizna.. Pogledaj Abhaziju i Juzne Osetiju.. Samo ih Rusija prizna.. I najgore je sto svi ti srpski politicari to znaju bolje nego ja.. Ali ipak daju vatre vama i vode vas kao telad.. Ja to kazem i umrijet cu govoreci: Srpski narod je jedna velika zrtva slabe politike iz Beograda.. od 4 zemlje gdje su Srbi imali ikakav utjecaj (hrvatska, kosovo, Crna Gora i BiH), samo od njih u BiH je ostalo imalo uz Srbiju.. Ostale tri je Beograd izgubio.. De facto!

nknwsltr
26.06.2009., 19:56
Nisi me dobro shvatio. Ja nisam govorio o povratnicima i sl. Ja se necu vratiti u moje rodno mjesto jer sam ovdje vec zapoceo novi zivot i sl. Nema potrebe da se vracam Zelio sam reci slijedece: bez obzira gdje ja sada zivio, bez obzira jesam li promjenio mjesto stanovanja ili ne, ja cu uvijek biti drzavljanin BiH i smatram cijelu BiH mojim teritorijem i niko nema pravo da oduzme jedan dio moje drzave. To sto je neko proglasio dio BiH Srpskim dijelom, to nuzno ne znaci da ga i ja moram prihvatiti kao takvoga.

Sarajka100%
26.06.2009., 20:11
@roronja,nema nikakve veze tema sa Srbima u BOSNI(veliko slovo)s tvojim licnim misljenjem.Kazes ti ne bi zivio u Seheru zato sto ima zeleni asfalt,e jesi glup covjece,nek ima i roza a ko voli svoj grad volit ce ga uvjek.Kazes da si rodz.u SA,jesi mozda u bolnici Sarajevskoj,pa se vodis u rodnom listu,vise mi lici da su tvoji mozda iz ILIJASA,RAJLOVCA,SEMIZOVCA,VOGOSCE,PALA,pa bi temu trebao nazvat(Izbjegli Srbi iz Sa i okoline)Nisi ti nikad ni vidjeo SA osim dana kad si se rodio.Sarajevo je bio uvjek otvoreni grad za Sve.Ako je tebi bolje tu gdje jesi OSTANI MOLIM TE NE VRACAJ SE !Vidi se da ste dobro zadojili propagande vasih politicara,samo znaj da ja RS GENOCIDNA TVOREVINA,da ce se naravno protjerani i izbjegli vratiti na svoje ,pa kud cete vi opet? :ymbringiton: :ymbringiton: :ymbringiton:

26.06.2009., 20:16
Za Pametnjakovica

Post ti je jako dobar, iskreno, samo pokusaj da uvidis jednu sitnicu. Ti rece, ako sam dobro razumio, da pravno gledano nije problem da se vratis u Focu ali je problem da zivis sa porodicom u neprijateljskom ili potencijalno neprijateljskom okruzenju. Unaprijed se izvinjavam ako je tumacenje neadekvatno, prihvatam ispravku. E ako je vec tako onda pokusaj shvatiti koliki je problem Srbima da zive u drzavi koja ne bih imala neki instrument zastite po etnickom osnovu u slucaju kad Bosnjaci neprekidno optuzuju Srbe za genocid, za agresiju, kad stalno prijete naplatom nekakvih dugova...

Ne treba ovde previse biti pametan da se shvati bit problema. Ja se nisam rodio sa Republikom Srpskom i nije mi njeno postojanje pitanje zivota i smrti ali samo u slucaju ako postoji neki drugi mehanizam koji ce mene kao gradjanina da zastiti od diskriminacije koja se obilato najavljuje na svakoj strani novina stampanih u FBiH ili na svakom minutu emitovanom sa elektronskih glasila iz iste. Neprekidno omalovazavanje cjelog jednog naroda, prijetnje i sve sto u tu kampanju spada su prisutne od pocetka rata. Ni Srbi nisu bolji da se odmah ogradim, i kod nas se pljuje na sa sav glas, po principu sto vise pljujes veci si patriota (citaj nacionalista).

Ja smatram da bi bilo kom rjesenju unutrasnje krize u BiH morala predhoditi kampanja nacionalnog pomirenja, kampanja smirivanja tenzija i promocije suzivota. Treba spustiti loptu na zemlju. Ni meni nije cilj da ova drzava udje u jos jedno rasulo koje bi oznacilo cjepanje drzave. Ljudi olako shvataju takav proces, misle, odlucimo da se odcjepimo i sutra smo vec u Srbiji, malo morgen. Otcjepljenje znaci 15-20 godina krize na ovim prostorima najmanje i ko zna kako bi sve zavrsilo. Znaci u prvom planu je da se zivi zajedno ako je ikako moguce. Ali nemoj ocekivati da bih recimo ja kao otac dvoje djece dopustio da zivim u drzavi u kojoj cu strahovati da djete posaljem u skolu, da idem ulicom i da ne smijem reci kako se zovem, da smo i ja i moja porodica izlozeni sikaniranju slicnom kao Srbi na Kosovu. Ako me takvo nesto ocekuje onda brate narvano da cu se zaloziti za otcjepljenje jer je manje zlo.

Ovde se stalno proturaju neki snovi o Velikoj Srbiji, o deklaraciji SANU... Svako ko voli svoj narod voli da ima i jaku i prosperitetnu drzavu naravno, ali da ce zbog necijih imperijalistickih snova zrtvovati svoju buducnost i buducnost svoje porodice, od toga nema nista. Ovde je postavljeno jasno pitanje, sta sa Srbima? I mene to zivo interesuje. Naravno ne zelim nista na stetu bilo koga, pitam samo moze li drzava Bosna i Hercegovina meni i mojoj porodici da obezbjedi zivot dostojan covjeka. Ne trazim nista da mi se daje, nikakav poseban status samo da imam identicna prava i tretman kao i ti kao Bosnjak i nista vise a ni manje od toga. Ako mogu, ne kontam onda zasto postoji kriza i cemu teznja za otcjepljenjem, ako ne mogu onda je ta teznja opravdana i pred bogom i pred ljudima.

Sarajka100%
26.06.2009., 20:19
O kakvom ratu ti pricas,Bosna i Hercegovina je cijelovita Drzava priznata,TO ce i OSTATI,kome se ne svidza put pod noge DOSTA je bilo IZDAJE TE SIROTE NAPACENE ZEMLJE! \m/ \m/

26.06.2009., 20:23
Da pojasnim Pametnjakovicu, evo o cemu sam govorio kad sam govorio o tome sta ceka Srbe u BiH. Izvinjavam se Safiji sto sam uzeo njen citat mogao sam i bilo koji drugi. Stavi se malo u poziciju jednog prosjecnog Srbina pa ovo pokusaj protumaciti sta je pisac ovim porucio i sta ja treba da ocekujem kad se konacno napravi unitarna drzava.

Sarajevo je bio uvjek otvoreni grad za Sve.Ako je tebi bolje tu gdje jesi OSTANI MOLIM TE NE VRACAJ SE !Vidi se da ste dobro zadojili propagande vasih politicara,samo znaj da ja RS GENOCIDNA TVOREVINA,da ce se naravno protjerani i izbjegli vratiti na svoje ,pa kud cete vi opet? :ymbringiton: :ymbringiton: :ymbringiton:

roronja
26.06.2009., 20:37
[
i]Roronja: Ja razumijem sto ti neces u Sarajevu da zivis.. To je potpuno tvoja stvar i to postujem.. Ali sada ti meni objasni eto reci mi da ja imam zenu i dvoje djece i hocu da se vratim u domovina, navodno Focu.. Jeli ti mislis da bi nas cetvero kao muslimani´mogli imati normalan suzivot s tim stanonistvom gdje znas koji su radili sta, cak koje komsije itd.. A ostala carsija i da ne spominjem.. Naravno teoretski da se ja sam vratim normalno da imam pravo.. Ali u realnosti, to definitivno nije moguce..[i]

U Foci su i u drugom svjetskom ratu stradali Muslimani pa su opet ostali tu da zive i zivjeli su,ako se ti ne vratis koji si rodjen u Foci da tamo zivis nece ni tvoja djeca doci jer tek njih za taj grad nece nista da veze.Problem povratka nije u vlasti RS ili FBiH vec u tome sto ljudi nece da se vracaju iz raznih razloga,ljudi su zapoceli zivot na drugom mjestu i vise se nikada nece vratiti da zive na prijeratnim mjestima.Prije su ljudi zivjeli od zemlje i poslije svakog rata su se vracali na nju jer druge nisu imali,i danas su se vratili samo seljaci na svoja imanja,ljudi koji su zivjeli u gradovima se nemaju gdje vratiti.Ko je radio u Banjaluckom Incelu prije rata danas ne radi bio on Srbin ili Musliman jer je Incel propao,tako je sa svim gradovima.
Danas je Bosna i Hercegovina etnicki podijeljena i ja mislim da se to vise nikada nece promjeniti.Mogu ljudi pricati kako se rezultati etnickog ciscenja nikada nece prihvatiti,izbjegavati popis stanovnistva i slicno ali sta ta prica mjenja?Od stvarnosti se ne moze pobjeci,bosna je trajno podjeljena.Djeca rodjena 1992 godine danas imaju 17 godina i zive u skoro etnickim cistim sredinama.

pametnjakovic
26.06.2009., 20:42
Za Makijaveli: Prvo drago mi je sto opet pises, imo si neki dan veoma interesantan clanak.. Naravno da je porodica najveci prioritet svim normalnim i zdravim ljudima.. I ja 100 % postujem to sto kazes.. I ja bi najvjerovatinje imao iste misli kao ti da je obrnuto.. Sto se tice situacija Srba u Sarajevu, ja mislim da je to jedini grad u BiH gdje se mora poduzeti sva sredstva na ovoj planeti da bi se diskriminacija protiv Srba i Hrvata prestala.. To je glavni grad BiH gdje su 90% muslimani.. To je neprihvatljivo i ja razumijem sve Srbe i Hrvata sto nevide Sarajevo kao svoj glavni grad.. Jedan problem sa Sarajevom je to sto je pun izbjeglica istocne Bosne koji jos uvjek nose veliku mrznju prema sprskom narodu i ima tu neki drugi sociodemografski problema(nisko obrazovanje itd).. Ja imam tesko da vjerujem da rodjene Sarajlije mrze sve Srbe.. pogotovo kada je jedan dio ti Srpski Sarajlija stao u odbranu za taj grad.. Ima vise puteva kako zaustaviti tu diskriminaciju koje politicari mogu poduzeti naprimjer traziti poso anonimno, stroge kazne za diskriminaciju itd.. To su mjere koje se mogu za godinu dana srediti..

To sto kazes u vezi suzivot, ja mislim da je suzivot vrlo realan izmedu nas.. Ja ipak mislim da smo mi po kulturi, jeziku i mentalitetu potpuno isti.. Meni je jedanput jedan stariji hrvatski covjek kazo: Lako je biti Hrvat, musliman, Srbin.. Ali tesko je biti covjek.. Ja mislim da ovoj zemlji treba prvo da se podigne socialni standard.. Pa kada 90% od stanovnistva rade, imaju kucu i auto, mislis ti da bi oni voljeli rizikovati sve to radi nakvi ideoloski ideja? Ja kazem u bosni treba uvesti u zakon da kaznjavati svu diskriminaciju.. To treba uvesti u ustav kao sto druge zemlje imaju.. Haj onda nek neko nazove Srbina u Sarajevu cetnika pa plati 500km kazne i bude upisan.. Drugi put bi razmislio kako bi se ponasao.. Veliki pozdrav!

pametnjakovic
26.06.2009., 20:53
Roronja: Sto se tice Foce, valjda si skonto da nece biti treci put.. Ali to je druga tema.. Ja nekazem da bosna nije podjeljena, naravno da jeste.. ´Ja mislim da Srbi moraju imati neku vrstu autonomije, da sacuvaju svoje tradicije, kulturu itd.. Ali to je sve moguce u jednoj zemlji.. Ja mislim da treba i Hrvatima takvu istu stvar dati.. Bosna nemoze biti centralizovana kao druge susjedne zemlje, to nije realno.. Ali isto nije realno da se komada zemlja i podjeli.. Jer Bosna kao zemlja postoji 1000 godina.. Nemozete vi koji ste velicina u jednom djelu gdje ste postali velicina na nepravi nacin traziti da se zemlja djeli nakon neki 15 godina.. Ja jesam za to da Srbi imaju regionalnu autonomiju, takodjer i Hrvati.. A isto tako mi muslimani osim Sarajeva.. To je grad za sva tri naroda.. Moras razumiti da mi nezelimo da postanemo neki evropski islamski geto oko Sarajeva, Tuzle Zenici itd.. To je absolutno neprihvatljivo! Ja mislim da svima nama treba terapija za zajednicki zivot.. Ako smo usrali nase generacije, nemoj da u****mo generacije nase djece.. pozdrav!

Ragib Cena
26.06.2009., 20:58
Jedini jezik koji razumiju ovi rusitelji i umobolnici iz nakaradne tvorevine rs- jeste jezik sile.Mi se mozemo ovako prepucavati decenijama,medjutim stanje na terenu ce ostati isto.

pametnjakovic
26.06.2009., 21:03
Ragibe.. Ja ti kazem, ako bi se zapucalo u BiH, pola stanovnistva bi napustilo i vratilo bi se.. Ali samo ljetima sa 10 000km da potorse za mjesec.. Silom cemo unistiti najvise sami sebe.. Evo Regibe reci ti meni kao stanovnik FBiH, sta smo to mi muslimani koji zele cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, dobro napravili? Haj samo meni eto objasni sta smo dobro ucinili to gdje smo velicina.. Pozdrav!

Ragib Cena
26.06.2009., 21:14
ma pametuj ti koliko hoces,ja ti kazem istinu.Srpski mentalni sklop je takav da se oni nece okaniti belaja dok dobro ne dobiju po njusci.Nadam se da mi cjenjeni administrator nece zamjeriti na ove moje izjave,ali nazalost to je sustinska realnost.Kao prvo ONI ,odnosno njihovi politicari ne postuju Dejtonski sporazum .Nema dana da nesto ne opstruiraju na drzavnom nivou. Uvijek pricaju o nekakvoj ugrozenosti u Sarajevu,a zna se dobro ko im je naredio da se isele iz Sarajeva u rs.Sto se tice ismijavanja bosnjackih zrtava,o tome da i ne pisem.Njihov ponos je kama i kokarda,a nek se Bosnje i dalje drze merhametluka.

pametnjakovic
26.06.2009., 21:21
Ragibe.. Opet te fino pitam: sta su to muslimani dobro ucinili gdje su velicina.. Ne pitam te za srbe.. pitam te za nas.. Ustvari sta zelis uraditi sa Srbima? Protjerati ih? Ti zelis cjelovitu Bosnu ali po tvome.. Kada ces razumiti da bosna nece nikada biti normalna zemlja kao druge.. Mi nemamo uvjete za to.. Umjesto da se ujedinimo i prihvatimo da Srbi i Hrvati postoje i iskoristiti te uslova za dobitak BiH, ti ganjas neke nebuloze.. Kako ce neki imali neutralan Srbin ili Hrvat zeljeti da zivi s nekim kao ti.. I moras razlikovati Srba od Cetnika i Hrvata od ustase u buducem.. Jer nevjerujem da mrzis citave narode?

Sarajka100%
26.06.2009., 21:34
Daj mi samo jedan primjer sta su to Srpski politicari ucinili pokazali jedan pozitivan korak na mirenju Naroda,nista brale nista,samo pune propagandom ,lazima,lazu svoj Srpski Narod,samo u korist licne namjere,ovo ti je sjasi murta uzjasi kurta,a Svi narodi nek gledaju odakle je vedro! :)] [-( [-(

26.06.2009., 21:39
ma pametuj ti koliko hoces,ja ti kazem istinu.Srpski mentalni sklop je takav da se oni nece okaniti belaja dok dobro ne dobiju po njusci.Nadam se da mi cjenjeni administrator nece zamjeriti na ove moje izjave,ali nazalost to je sustinska realnost.Kao prvo ONI ,odnosno njihovi politicari ne postuju Dejtonski sporazum .Nema dana da nesto ne opstruiraju na drzavnom nivou. Uvijek pricaju o nekakvoj ugrozenosti u Sarajevu,a zna se dobro ko im je naredio da se isele iz Sarajeva u rs.Sto se tice ismijavanja bosnjackih zrtava,o tome da i ne pisem.Njihov ponos je kama i kokarda,a nek se Bosnje i dalje drze merhametluka.

A ja mislio da je Ragib malo intelektualniji tip. Vidi kako covjek moze da pogrijesi. Ako je za utjehu, nema dana kad i kod mene neko od komsija ne kaze "ovde nema mira dok Muslimane ne protjeramo u Saharu", ok nekad kazu u Tursku, nekad Avganistan, sve zavisi od broja piva koje su popili tj. od doba dana, kako dan odmice oni protjeruju Muslimane sve dalje. Samo cekam kad ce do Kine da stignu.

Ono sto njima uvjek kazem mogu i tebi, a to je, na svu srecu od rata je ostalo ogromna kolicina oruzja, nema da fali, a suma olistala. Fino brate, dignes sidro k'o hajduk pa u sumu. Podignes revoluciju k'o Ce Gevara pa razbijes Srbima nos. To ti niko ne moze da zabrani. Jos ako si u pravu, pa ti se narod masovno pridruzi, boze ljepote, postaces novi Josip Broz. Pa kad Srbe protjeras u Japan onda imas punu slobodu da ovde napravis tacno onakvu drzavu a i uredjenje u njoj kako ti dusi drago.

Dok to ne uradis svi ce na tebe gledati kao ja na one moje komsije sto brljave uz pivo. Ajde reci neku pametnu pa da se narod odusevi. Pusti ratovanja preko tastature. Meni ne smeta, nista novo nista neobicno. Ja se bas prijatno iznenadim kad cujem po neki glas razuma kao onaj Pametnjakovicev post. Covjek razmislja o sebi zrelo, razmislja o svojoj porodici, razmislja o buducnosti. Cak i da se sa njim ne slozim u necemu bice mu oprosteno jer se vidi ocigledna dobra namjera. A vidi tebe, bas jadno...

Sad ce jos ispasti da Srbe treba NATO da nauci pameti a ti eto treba da navijas. Tesko ce to ici. Svak ce morati da nosi svoje breme a tebi nije pametno da svom narodu za koji tvrdis da ga volis, tovaris na ledja breme koje ne mogu ponijeti. I sam kazes da su dovoljno propatili, ja ne znam koliko su propatili jer nisam vidio, vjerovacu onom sta mi kazes, zasto da ne vjerujem. Kad je vec tako zasto ih nagovaras da udju u jos jednu tragediju? U ratu ne ginu nikad samo ljudi sa jedne strane, ili ja nisam dovoljno informisan.

Bas se razocarah u tvoje stavove Ragibe.

pametnjakovic
26.06.2009., 21:43
Ti Safija si klasican primjer primitivizma sa bosanski prostora.. Ponekad mi je zalosno da ja i ti pripadamo istom narodu.. Ti i tvoji istomislice samo gledata sta Srpski politicari rade i odma sumnjate da je sav srpski narod takav.. Ti zelis Bosnu gdje bi najvjerovatnije bosnjacski politicari donosili odluke a eto fino su nam ti politicari pokazali strucnost u FBiH.. Ako cu da posteno da kazem, ja samo razumijem sto Hrvati iz Bosne ne zele BiHi hoce za hrvatsku.. Tamo su i politicari i narod pet puta normalni.. to je sramno da trenutno najvjerovatnije ima vise muslimana po Zagrebu nego katolika po Sarajevu.. Nasi seljaci koji veze s mozgom nemaju uzeli su kontrolu nad gradom eto samo nek je Bosnjak.. Radi toga je Sarajevo postalo velika rupa i sve dobro sto ikakako dolazi u Sarajevo je sa strane.. Pozdrav!

cheguevara
26.06.2009., 21:49
Jedini jezik koji razumiju ovi rusitelji i umobolnici iz nakaradne tvorevine rs- jeste jezik sile.Mi se mozemo ovako prepucavati decenijama,medjutim stanje na terenu ce ostati isto.

Evo ovako priča provincijalac sa trista kompleksa, navodno odrastao u Beogradu, školovao se (vojna ili policijska srednja škola), a sad mu ne valja ni S od Srbina ili RS ili Srbije. Ovako priča provincijalac iz IB koji je izgubio nadu u svoje izlječenje, ćorav kod očiju, nesposoban da shvati da će u nekom novom ratu opet glavu gubiti najčešće oni nevini. Možda čak iščašeno rezonuje da će po tom osnovu on opet preteći. I nije ga briga za nikog drugog. Proleter (ni kučeta-ni mačeta) pa mu svejedno. Plitak k'o potok. Dakle nemam riječi. I odakle mu uopšte pravo da govori u ime svih Bošnjaka i uopšte Bosanaca. Daleko od toga da branim bilo čiji zločin, ni jednog zločinca, sve to treba pohapsiti i pokažnjavati PO ZAKONU! Ali bi po tom zakonu i huškanje na rat trebalo da dobije zasluženo mjesto. Ovaj gore bi za svoje postove negdje, u nekoj pravnoj državi, zaglavio dugogodišnju robiju, u Hagu se sudi i takvima.
Zato: rješenje srpskog pitanja u BiH isključivo pregovorima. Moje iskustvo kaže da je bolje godinama pregovarati, nego jedan jedini dan ratovati. KONSENZUS!
A za ovog mislioca iz Goražda... šta reći? Za njega nema nade, on je takav-kakav je, pomoći mu nema. I da ima trun obraza odmorio bi nas nekoliko dana. Na kraju krajeva, ovo je ozbiljna tema.
Ovdje vidim nekoliko ozbiljnih postova, za mene znak da vrijedi provesti malo vremena na ovom forumu, tražiti glas razuma i podržati ga svom snagom.
Izvinite mi ako sam bio odveć oštar. Izvinjenje upućujem razumnima.

pametnjakovic
26.06.2009., 21:55
Cheguevara: Pametno! Vrlo zrelo napisano cak i dosta realno.. ja razumijem ratne profitere i druge koji zele rat.. Ali vecina stanovnistva bi naj*balo.. Treba nama glasova kao ti i ja, koji smo bosnjaci ali imamo nako realno misljenje.. Ipak mi bosnjaci najvise zelimo cjelovitu Bosnu.. Radi toga MORAMO pokaziti toleranciju i razum.. Inace nekako bude sve pobrkano.. Veliki pozdrav!

26.06.2009., 21:58
Daj mi samo jedan primjer sta su to Srpski politicari ucinili pokazali jedan pozitivan korak na mirenju Naroda,nista brale nista,samo pune propagandom ,lazima,lazu svoj Srpski Narod,samo u korist licne namjere,ovo ti je sjasi murta uzjasi kurta,a Svi narodi nek gledaju odakle je vedro! :)] [-( [-(

Safija ja cu ti reci. Ni jedan Srpski politicar nije nikad pricao o nacionalnom pomirenju. Mozda i jeste a da ja nisam cuo, mada smatram da sam jako dobro informisan i zaista ja ne pamtim takvu izjavu. Medjutim to ne znaci da narod o tome ne razmislja. Do duse za sad samo manjina uopste o tome misli ali ipak uprkos svemu ovde ima zrelih ljudi koji su svjesni da sukobi ne traju vjecno da necete ni vi ni mi nestati i da moramo zivjeti jedni pored drugih. Ako je vec tako zasto onda ne bih zivjeli uz medjusobno uvazavanje i postovanje?

Ratovali su i drugi narodi, nismo mi izmislili rat pa danas su skupa u EU, u ekonoskim alijansama, imaju bezvizne rezime... Zamisli samo koliko je trajao rat izmedju Skota i Engleza pa zive u istoj drzavi. I mi podlijezemo nekim normalnim drustvenim tokovima ma koliko blejali o tome kako smo specificni. Nisam ja ponosan sto moji politicari nisu ni prstom makli da se dodje do nacionalnog pomirenja. Oni love lake politicke poene time sto samo citiraju izjave Bosnjackih nacionalista pa onda ospu drvlje i kamenje na njih i tako predstave sebe narodu kao zastitnici nacionalnih interesa. Isto se desava i kod Bosnjaka. Jedan nacionalizam hrani drugi. Najveci prijatelj Radovana Karadzica je Alija Izetbegovic i obratno. Jedan drugom su obezbjedili deset godina vladavine nad parcetom BiH.

Pametan politicar nikad ne pravi politicku klimu niti raspolozenje, to je skup proces, valja promjeniti stavove miliona ljudi. Mnogo je lakse oslusnuti sta narod misli, koji su mu strahovi koje teznje pa se onda predstaviti bas kao osoba koja ce te strahove unistiti a teznje ispuniti. Medjutim ako obicni ljudi pocnu da stvaraju politicku klimu pomirenja politicari ce ih pratiti u tome. Oni su kao surferi, samo cekaju dobar talas pa da ga zajasu. Kod nas ljudi gledaju u njih kao u bogove i cekaju od njih inicijativu, ma nema od toga nista, njima je dobro i ovako, a kako je nama? Mislim da je pametno da ljudi u svojim glavama pocnu nesto da mjenjaju, politicari ce pratiti, nemaju izbora, ako oni nece vec ce se naci onaj ko hoce.

cheguevara
26.06.2009., 21:59
@roronja,nema nikakve veze tema sa Srbima u BOSNI(veliko slovo)s tvojim licnim misljenjem.Kazes ti ne bi zivio u Seheru zato sto ima zeleni asfalt,e jesi glup covjece,nek ima i roza a ko voli svoj grad volit ce ga uvjek.Kazes da si rodz.u SA,jesi mozda u bolnici Sarajevskoj,pa se vodis u rodnom listu,vise mi lici da su tvoji mozda iz ILIJASA,RAJLOVCA,SEMIZOVCA,VOGOSCE,PALA,pa bi temu trebao nazvat(Izbjegli Srbi iz Sa i okoline)Nisi ti nikad ni vidjeo SA osim dana kad si se rodio.Sarajevo je bio uvjek otvoreni grad za Sve.Ako je tebi bolje tu gdje jesi OSTANI MOLIM TE NE VRACAJ SE !Vidi se da ste dobro zadojili propagande vasih politicara,samo znaj da ja RS GENOCIDNA TVOREVINA,da ce se naravno protjerani i izbjegli vratiti na svoje ,pa kud cete vi opet? :ymbringiton: :ymbringiton: :ymbringiton:
Još osoba kojoj su pokrali prtljag i još što-šta u Beogradu. Dovoljno za animozitet svake vrste...
Biser juna/2009: Sarajevo je uvijek bio otvoreni grad... a ti se ne vraćaj! Valjda su nam Kinezi bolji, a Safka?

sinko
26.06.2009., 22:29
Procitah da ce 1 400 000 Srba mozda izaci na ulice i blokirati saobracajnice,znaci svi,od-do.
E,da mi je bas vidjeti kako "6-mjesecni Ostoja iz Podkosnice s 8-mjesecnim jaranom Ratkom iz Glogove" valja balvane po nasim rupavim saobracajnicama.
Odmah cu to postaviti na YOUTUBE,jedva cekam.

Sarajka100%
26.06.2009., 22:37
E moji dragi forumasi,nije Safija ni protiv koga sto se tice nacionalnosti,mozda ste me krivo shvatili,u mojoj porodici je sve izmjesano ,i neka je Bogu hvala,ja nisam ni za Aliju,ni za Dodika ,Covica,Tihica,ni za koga ja sam za svoj Narod koji voli BiH svim srcem ,nisam nikad odvajala ni ovog ni onog,svi smo mi od krvi i mesa,sve je nas rodila majka.MRZIM BRATE,MRZIM Nacionaliste Fasiste,one koji NE Vole jednu i jedinu BiH,one koji ne shvacaju da je to Nasa Zajednicka Drzava,Mrzim one koji nas Dijele.!Dosta je mrznje dosta je krvi proliveno ,dosta majki,zena djece ucviljeno osta,dosta mladosti ,starih ,djece u Zemlji crnoj trune,Zar nam nije vise Dosta Svega!Treba li jos vise Mrznje i Cemera Bosanskom Narodu? Hocel biti skoro kraj tome?Koga cemo birati na izborima ?Kakvi su nam politicari?Hocel Narod bolje zivit,djecu skolovat,dobar rucak i veceru pojest,TO BRATE ,NAMA treba,da ne gledamo jedni druge ispod oka,da se jednom smirimo ,zaboravit se ne moze,jer svak nosi nesto negativno u zivotu.Povjerenje toleranciju treba stvarati,bolje sutra ,ako nista nasoj djeci i unucadima,a ne politicarima,oni nemaju problema,zato kazem sjasi murta uzjasi kurta!!!!!!! :ymbringiton: :ymbringiton: :ymbringiton: :ymbringiton: :)] :)] :)]

plivadon
26.06.2009., 23:33
Neznam kako izgleda biti bosnjak u Bijeljini Foci ili Banja Luci ali vrlo dobro znam kako je biti u Sarajevu srbin ili hrvat . Ako je tamo kao u Sarajevu onda je to jos jedan dokaz da smo svi isti narod . Zbog likova poput Ragiba bi se rado otcjepio plus napravio kineski zid , ali srecom ima i drugih koji su spremni na suzivot i ne pokazuju netrpeljivost prema odredjenim narodima nego samo prema nacionalizmu koji je u stvari jedini neprijatelj BiH .
Povjerenje , postivanje prava onih drugih je jedini nacin opstanka nase drzave .
Radimo na tome pa ako treba neka i nasa djeca nastave ali jednog dana ce nadam se pobjediti razum .
U suprotnom BiH ce ostati kao i do sada drzava u kojoj se bogate i vladaju papci i muljatori zahvaljujuci upravo nacionalizmu koji neprestano podgrijavaju .

Pametnjakovic svaka ti cast .

svarog
27.06.2009., 00:54
JOJ Ragibe i ako si toliko mrznje i netrpeljivosti izneo prema mom narodu sada mi te je nekako zao ,svi te napali Ragib ovakav i onakav .Ali drago mi je da vidim da si manjina nego mi je frka da ti i oni kao ti nece da traze neku republiku kanton ili tako nesto,a ako za tebe nema mesta vise u Bosni dodji brate kod mene u Beograd ovde nas boli k.r.c ko koga mrzi samo da se dobro zezamo,idemo prvo da se zezamo a posle cemo o politici ko je prvi poceo ,koga je vise izginulo i sve po redu kako ide.

Ali ti si rodjen za politicara vidi koliku si buku ovde napravi ,a sada sedis i citas kazes jesam ih zavadio ,,,smesno A? :ymapplause:

revan
27.06.2009., 01:26
Suživot je uredu i sve je to fino i lijepo. Nisam za centraliziranu BiH, ali isto tako ne prihvaćam da na pola teritorije BiH vlada ista ona tvorevina koja je nastala na genocidu i krvi ljudi koji nisu bili iste vjere. Da se razumijemo RS nikada neće biti ništa više nego krvlju natopljena tvorevina koja za temelje ima kosti Bošnjaka i Hrvata. Srbi mogu vrištati da mi nećemo zajedno, da mi njih mrzimo, da ih hoćemo istrijebiti itd. itd. Činjenica je da oni to nama rade stoljećima i da je to kulminiralo u ovom posljednjem ratu. Mi Bošnjaci trebamo to jasno reći, ne prešućivati, ne uljepšavati, ne NEGIRATI. Fino reći da su Srbi nad nama počinili GENOCID. Povjerenje i suživot se mogu graditi samo na istini i jedino tako. Sve dok ga gradimo na lažima i prešućivanju, biće ubijanja i novih genocida.

Ne kažem da se Srbima treba svetiti zbog urađenog, ali Srbima(kako u BiH tako i drugdje) kao narodu i Srbiji je prijeko potrebna katarza. Činjenica je da i dan danas većina Srba sanja iste one ideje koje su sanjane kada su započeli ratove 90-tih. To se neće promijeniti sve dok Srbija i srpski narod ne bude platio cijenu te politike, jer ovo udobrovoljavanje samo hrani tu politiku. Ni jedan fašistički, nacionalistički, militaristički i imperijalistički režim i takva politika nije spriječen/a udobrovoljavanjem, nego upravo katarzom koja je proistekla iz vojnog uništenja tih režima i tek nakon što je narod koji je bio sljedbenik takvog režima suočen sa svom opscenošću koje su takvi režimi radili u njihovo ime. Jedan Japan se nije odrekao militarizma i tlačenja okolnih zemalja sve dok narod nije osjetio zlo atomske bombe(što je bila prevelika cijena za katarzu i zločin samo po sebi), Njemačka se nije odrekla nacizma dok nije sravnjena sa zemljom. Rat u BiH nije završio vojnom pobjedom(naprotiv fašizam je dobro nagrađen), jer da jeste mnoge stvari bi danas bile drugačije, jednostavnije i vjerojatno bolje. Za takvu soluciju je danas prošlo vrijeme, ali treba zauzeti tvrd stav i jasno staviti do znanja da posljednji u seriji zločina i genocida neće biti zaboravljen i oprošten sve dok se oni koji su ga počinili i oni koji danas žive na plodovima tog zločina i jedne aparthajdske i fašističke ideje ne odreknu toga, javno, iskreno, svojim djelima ne ispraznom retorikom, prihvate činjenicu da u ovoj zemlji mogu živjeti samo sa drugim narodima i da moraju poštivati njihova prava. Tada Srbima neće niko biti prijetnja i svima će nam biti bolje. Ono što treba biti jasno jeste da torovi neće biti vječni. Prije ili kasnije će se urušiti i svi ćemo se morati pogledati u ogledalo. Kako će nam se svidjeti naš odraz ovisi isključivo o nama.

emt
27.06.2009., 01:43
eh kada bi se ove price zavrsile i poceo neki konstruktivan rad, otjerali oni nelebovici iz vladavine bih, bilo bi nam
mnogo ljepse.

27.06.2009., 02:26
Ok, Revan, lijepo si to sve rekao. Ne mogu reci da mi je drago sto zalis sto moj narod nisi izgazio tenkovima zarad obaranja fasistickog rezima. Ma znam ja to o obaranju rezima, i Amerikanci su rusili Slobodana Milosevica tako sto su bacili kasetne bombe na Nisku pijacu. Koji li su tamo strateski vojni objekti bili postavljeni nikom nije jasno. Sta su ti ljudi bili kome krive, sve zene i starci, pokidane ruke i noge na sve strane, stravicna scena. Dok se obara rezim hiljade obicnih normalnih ljudi plati zivotima. Opet ga nisu mogli srusiti dok ne upalise bagere u Kolubari. Ovo je stvar sa kojom iskreno ne mogu da se slozim.

Ne podrzavam ni jednu vrstu zlocina, daleko od toga, ne podrzavam ni ratne profitere, niko normalan to ne podrzava. Ako pogledas spisak pritvorenih i osudjenih u Hagu vidjeces da sem stotinjak Srba tamo stoji da je nekad bio i neki Bosnjak, par Hrvata su i sad tamo i eto zaluta po neki Albanac. Srbi su osudjivani na astronomske kazne (ne tvrdim da je nezasluzeno, ako su uradili sve sto tamo stoji trebalo je i na vise ih osuditi) ali za divno cudo svi ostali optuzenici iz svih ostalih naroda su osudjivani koliko ovde dobijas za prekrsaj u saobracaju.

Sjecas li se kad je na sudjenju S. Milosevicu tuzilastvo iznijelo onaj snimak o zlocinu Skorpiona u Srebrenici? Ti momci su pohapseni narednog dana u Srbiji i sudjeno im je. Ni jedan nije osudjen na kaznu ispod 30 godina. Prije neki dan cujem da se par njih ponovo pojavilo na sudu za dodatna djela pa su dobili po jos 30 godina. Nije u redu reci da Srbi nista ne cine da se suprotstave ratnim zlocincina. Postoje i snage koje ih podrzavaju ali imaju i oni koji ih hapse. Pa u Hag je otislo kompletno ratno rukovodstvo i Srbije i RS skupa sa generalstabom. Vecinu tih ljudi su ushapsili Srbi (Racunajuci i trojicu predsjednika).

To je jedna strana. Na drugoj strani vidis Dudakovica koji na snimku pred cjelim svijetom naredjuje paljenje Srpskih sela i to prodje onako. Hrvatska osudi Glavasa za ratni zlocin, covjek predje u BiH i jos kaze gdje je i niko ga ne dira. Pa sami Hrvati dokazase da je vodio civile na obalu rjeke i tamo ih ubijao metkom u potiljak. Nisu to bili vojnici nego njegove komsije. U BiH je nasao zastitu samo zato sto je ubijao Srbe, sto je izgleda jako pohvalno. Iz svega Srbi steknu utisak da pravda nije bas ista na svim stranama. O Bosnjackim zrtvama se prica svaki dan i to je tabu tema, ne smijes nista da kazes da ne bih ispalo da podrzavas zlocine, kao da je neko lud podrzati ludake koji ubiju par hiljada nenaoruzanih ljudi u danu. O Srpskim civilima izginulim u ratu pricaju samo Srbi, i samo ih se oni sjecaju. Za druge ispade da je ponos sto su ih pobili.

Ako cemo katarzu zasto ona ne bih bila zajednicka. Znam bice sad "ne izjednacavaj zlocine". Pitam se zasto? Kakva je razlika izmedju dvoje ubijene djece koja nisu iste etnicke i vjerske pripadnosti? Zar nisu oboje zrtve ljudskog monstruma koji u sebi nista ljudsko nema? Ili je mozda jedno zrtva ljudske zvjeri a drugo zrtva ratnog heroja? Ne sporim ja da su Bosnjaci daleko vise nastradao u ratu od Srba i da Srpski narod snosi zbog toga daleko vecu odgovornost, ali ako smo ljudi shvaticemo (ne moramo ni na glas reci ali cemo shvatiti) da je ubistvo neduznog ljudskog bica zlocin ma ko ga pocinio i ma ko je zrtva.

To sto smatras moj narod fasistickim, moju vladu fasistickom, ok razumjecu,razumijem sta je ogorcenost i sta je mrzanja. Ni moji bolje ne misle o vladi u Sarajevu vjeruj mi. Ja pokusavam da se borim i protiv jednih i protiv drugih koliko mogu. Sebe ne smatram fasistom i ne smtram da je moj entitet fasisticki. Dozvolices mi da mislim razlicito valjda je to tekovina demokrarskog drustva. Mozemo se oko toga sporiti mjesecima nije problem. To sto moj narod drzi pola BiH pod kontrolom mozda nije pravedno ali je u praksi nepromjenjivo bez novog rata. Znas i sam da se granice crtaju krvlju i nikako drugacije.

Meni licno nije bitno gdje ce ta famozna granica da se nacrta, dali na Drini ili izmedju mene i tebe, zelim da moja porodica zivi zivot dostojan covjeka i to je sve sto zelim. Zelim takodje da nestane mrznje izmedju nasa dva naroda na bilo koji nacin. Ne kazem da se zaboravi ni rat ni strahote, daleko od toga ali da se mrzanja bar snizi na neki normalan nivo. Ovako, klacemo se dok i bakterije u BiH ne pobijemo. Gdje god granica bila ja i ti cemo biti komsije svidjelo se to nama ili ne, moze da bude i granica izmedju nas opet si ti meni i ja tebi komsija, to ne mozemo da promjenimo. Po meni, sto prije ovo shvatimo i sto prije prevazidjemo mrznju, prije cemo moci da se posvetimo ekonomiji i razvoju. Mislim da i mi kakavi god da smo zasluzujemo da zivimo kao ljudi a ne kao bjeda, a o nasoj djeci da ne govorim, odgovorni smo za njihovu buducnost i ako im mi ne stvorimo uslove za zivot, vjeruj mi niko drugi nece.

podubravlje
27.06.2009., 02:30
makija,
podpisujem sve sto je napisano od tebe! Svaka cast na tekstu!

roronja
27.06.2009., 03:21
Na svim temama na forumu mi upada u oci kako ljudi pricaju o genocidu i stradanju Muslimana.Da je najvise muslimana stradalo u zadnjem ratu ne sumnjam.Ali ako hocemo da govorimo o tome koji je narod najvise stradao u proslom vijeku onda su to ne sumnjivo Srbi.Zamislite kada bi sad Srbi poceli racunati koji su demografski gubici nastali usljed stradanja u drugom svjetskom ratu i kada bi insistirali na popisu iz tridesetih godina i slicne gluposti,pa nasta bi to licilo?

variolavera
27.06.2009., 04:12
Da se razumijemo RS nikada neće biti ništa više nego krvlju natopljena tvorevina koja za temelje ima kosti Bošnjaka i Hrvata.

Eto, vidiš to je za mene BiH, samo što za temelje ima kosti Srba...ništa drugo nego tvorevina zbog koje su me komšije istjerale iz kuće, rodbinu i prijatelje pozatvarale...neke i pobili....

Činjenica je da oni to nama rade stoljećima i da je to kulminiralo u ovom posljednjem ratu.

Činjenica je da je Turski okupator sa svojim pristalicama nemjerljivo mnogo više Srbima i Hrvatima nanio zla, nego obratno i to stoljećima je tako bilo....mislim da se možemo sa tim složiti svi, nema potrebe za kultom žrtve, stvarno je patetično....

Lično smatram da bošnjački narod mora proći kroz katarzu i suočavanje sa istinom i činjenicama - onda će biti manje ovakvih zlih i ratnohuškačkih postova kao što revan piše...vjerujte...

pametnjakovic
27.06.2009., 06:51
Ljudi popio sam, nemoj te mi zamjeriti to sto cu da napisem.. Sto se tice Makijaveli, on ima realan pogled na situaciju.. Najprije on zeli da se zivi normalan zivot.. Znaci granice i vlada nisu bitne.. Ja se slazem.. Gledajuci Bosnjake po inostranstvu, oni nemaju nikakve probleme sa tudjim vladama.. Nevjerujem da bi bilo ikakvih problema sa vladom gdje Srbi i Hrvati utjecaju isto kao Bosnjaci.. Znaci prioritet pod broj jedan jeste da se socialni standard u BiH podigne.. Kada ljudi rade i imaju neke vrste socialne sigurnosti, onda i imaju povjerenje u vladu.. Sada jel ta vlada pod uticajem od nekih drugi nacionalsti nije bitno.. Znaci bitno je da ta vlada uspostavi neke vrste socialne mreze gdje svi gradani ove teritorije mogu zivjeti neki normalan zivot.. To ljudi mojij znacilo bi smrt nacionalizmu i buducnost mordernoj drzavi..

Sto se tice republike Srpske.. Moj licni stav je da oni rade aman sta god hoce.. Ali moraju i oni, i mi, i hrvati da uradimo to sto Evropa trazi od nas.. Ako Evropa dadne zeleno svjetlo danasnjoj situaciji, meni nikakve frke.. Neka budu stvari kao sto jesu.. Ali ako Evropa ima neke nove ciljeve, i to se mora ispostavati jer ako udjemo u Evropsku zajednicu, to je neki dokaz da drzava ima neke vrste stabilizacije sto bi znacilo strane investicije, sto bi znacilo vise prihoda drzavi, sto bi znacilo socialna mreza i na kraju smrt nacionalizmu..

Ljudi izvinite ovo nema nista sa temom "Srbima u BiH" ali ipak reko da i ja ubacim jedan stav sto ja mislim da je dosta objektivan.. Laku noc forumasi i vidimo se sutra i ako bog da bice novi svadja i diskusija.. pozdrav svima!

sana 70
27.06.2009., 10:46
Cuj ko ce Srbe zastititi a da ja vas pitam ko ce Bosnjake zastititi u ovakvoj Bih,ipak smo mi najugrozeniji od svih u regionu jer svi ostali imaju svoje matice i naslanjaju se na njih samo su Bosnjaci sami, a mislim da je rjesenje za sve u EU gdje bi imali sva prava kao pojedinci ili kolektivitet i gdje bi zakon i obaveze bili za sve isti.

chichak2
27.06.2009., 11:42
a zar ima srba u BiH?

ja sam mislio da su tamo samo hrvati i boshnjaci...

estakveruAllah! svashta chujem!

leonid
27.06.2009., 12:38
eh kada bi se ove price zavrsile i poceo neki konstruktivan rad, otjerali oni nelebovici iz vladavine bih, bilo bi nam
mnogo ljepse.
Misliš na one što primaju velike plate, a ništa ne znaju niti osjećaju bilo kakvu odgovornost?

ummagumma
27.06.2009., 14:53

Pošteno govoreći, ja ne znam šta "svi Srbi mislie". To zna samo Dodik. Ona svaki čas manipuliše nekim izjavama.. te Srbi hoće ovo, Srbi neće ono...

Teško je znati šta se i o čemu se razgovara u obiteljima, bilo koje nacije ili konfesijskog opredjeljenja. Ako neko zna šta svi Sbi misle, onda je to neko naučno čudo...

Ali za potrebe ove teme, možemo sve to pojednostaviti i prihvatiti tvoju pretpostavku da svi Srbi misle tako kako si napisao.
OK, onda idemo dalje... Mislim da niko nema pravo nametati šta će se misliti po kućama, u kafani, u krevetu pred spavanje... i meni ne pada na pamet da osporavam to "šta svi Srbi misle". Neka misle, i neka žele šta im je volja.

Ako žele da se izdvoje iz BiH, i to je prihvatljivo, samo pod jednim uslovom:

- da izdvoje samo ono što pripada isključivo Srbima, svaku srpsku kućnu česticu koja je kao takva upisana u Katastru.

Ako žele otcijepiti ratni plijen stečen kamom, klanjem, genocidom, onda je to praktičan dokaz da se RAT ISPLATI... pa ako se isplati Srbima, sigurno može biti isplatan i drugima....

variolavera
27.06.2009., 19:00

- da izdvoje samo ono što pripada isključivo Srbima, svaku srpsku kućnu česticu koja je kao takva upisana u Katastru.

Hm, jesu li se Muslimani i Hrvati tako odvajali od Jugoslavije 1992.?

bosna1300
27.06.2009., 20:22
Činjenica je da je Turski okupator sa svojim pristalicama nemjerljivo mnogo više Srbima i Hrvatima nanio zla, nego obratno i to stoljećima je tako bilo....mislim da se možemo sa tim složiti svi, nema potrebe za kultom žrtve, stvarno je patetično....
znas sta za takve kao sto si ti ovi sto su te ucili iz datih istorija bilo bi dobra ta tvrdnja sto uzimate kao opravdanje. e onda vas bas nebi bilo na ovim prostorima ako uracunas kolko je ta vladavina jaka bila.
jednostavno to je laz.

babo latif
27.06.2009., 20:58

Pošteno govoreći, ja ne znam šta "svi Srbi mislie". To zna samo Dodik. Ona svaki čas manipuliše nekim izjavama.. te Srbi hoće ovo, Srbi neće ono...

Teško je znati šta se i o čemu se razgovara u obiteljima, bilo koje nacije ili konfesijskog opredjeljenja. Ako neko zna šta svi Sbi misle, onda je to neko naučno čudo...

Ali za potrebe ove teme, možemo sve to pojednostaviti i prihvatiti tvoju pretpostavku da svi Srbi misle tako kako si napisao.
OK, onda idemo dalje... Mislim da niko nema pravo nametati šta će se misliti po kućama, u kafani, u krevetu pred spavanje... i meni ne pada na pamet da osporavam to "šta svi Srbi misle". Neka misle, i neka žele šta im je volja.

da izdvoje samo ono što pripada isključivo Srbima, svaku srpsku kućnu česticu koja je kao takva upisana u Katastru]
Zvuci realno ali je utopisticki .
Nazalost poslije masovnih migracija i kupoprodaja nekretnina , zamjena stanova kuca i imanja imamo sliku skoro etnicki ciste srpske republike kao i federacije . Bit ce interesantno vidjeti rezultate toga poslije popisa stanovnistva . Takav prijedlog bi dobro prosao kod srba prije nego sto je poceo rat ali to je sada malo nerealno .

ummagumma
27.06.2009., 22:49
Ko je prodao svoje imanje Srbima, potpisao je dalja politička rješenja.
Imovina i imovinski zakoni su neporeciva pitanja koja je nemoguće zanemariti ili zaobići....

Srećom, mnogi Bošnjaci nisu prodali okupiranu zemlju... Vidjećemo znaju li Bošnjaci voditi imovinsku politiku.. ako ne znaju... zna se šta je ishod.

variolavera
28.06.2009., 02:15
znas sta za takve kao sto si ti ovi sto su te ucili iz datih istorija bilo bi dobra ta tvrdnja sto uzimate kao opravdanje. e onda vas bas nebi bilo na ovim prostorima ako uracunas kolko je ta vladavina jaka bila.
jednostavno to je laz.

Eto, ovo ja zovem "argumentovani" sagovornik :D ...i veli on - "posto Srbi (i Hrvati) nisu nestali - znaci Turci i njihove pristalice su bile dobre prema Srbima svih 415 godina okupacije"....pa, eto istom logikom se moze reci da su Nijemci bili dobri prema Jevrejima , jer eto Jevreja jos ima, a to sto su ih Nijemci ubili 5-6 miliona, ma to je "nista"....isto tako je turski otomanski okupator bio dobar prema Jermenima, nije ih uspio ubiti sve "samo" milionche...znaci, Turci su bili dobar okupator...a sve sto knjige, zapisi, svjedochenja kazu - to je LAZ, jer pobogu, ima i prezivjelih.....
Znaci, momcino, mani izivljavanja nad istorijom, svi dobro znaju kako su hriscani prolazili za vrijeme varvarske okupacije poludivljih Otomana....

UmmaGumma - dugujes mi odgovor odozgo ;)

ummagumma
28.06.2009., 08:45

Ovako je to bilo:

a) Srbi su mogli izaći na Referendum i komotno ga oboriti - da su htjeli. Ne, naprotiv, Srbi su većim dijelom bojkotovali Referendum, da bi poslije mogli da manipulišu sa tim (ne)izlaskom. Slušajući hajvan doktora sa Pala, napravili su "Plebiscit" kojim su odlučili da cijepaju Avnojevske i hiljadugodišnje granice...(što je istog časa izazvalo ratne sukobe)
b) Ne može se reći da su svi Srbi poslušali hajvan hećima sa Pala, veliki dio urbane populacije Srba je ipak sudjelovao na Referendumu
c) Diranje u avnojevske i hiljadugodišnje granice izaziva vrlo žestok sukob, što samo po sebi dovoljno govori
d) Krajem 1992 i početkom 1993., Bošnjaci i Hrvati (njihovi politički predstavnici) su poslušali Britanske špijune i prihvatili da naprave Federaciju kantona sa bošnjačkom i hrvatskom većinom. Pragmatični amerikanci su to samo ovjerili na blagajni;
e) U međuvremenu su Srbi, Srbija, CG, i ko sve ne, zaokružili dio teritorije koji otprilike ulazi u Načertanje, koristeći sva raspoloživa sredstva u svim mogućim fazama etničkog čišćenja i genocida - uz najmanje dva opravdanja: (1) Referndum - Plebiscit) i (2) Britansku loptu da se napravi Federacija bošnjačkih i hrvatskih kantona što je osnova da se prizna RS

Dakle, odgovor:
a) Referednum nije bio koncipiran tako da se građani pitaju - hoćete li prisvojiti tuđe? Ali, glasanje na Referendumu 1992. zauvijek je poništilo parolu "Svi Srbi u jednoj državi"; ZAUVIJEK (urbani Srbi su se takođe gnušali nad tom činjenicom)
b) Diranje u Avnojevske i hiljadugodišnje granice dovodi do ratnog sukoba, bez razmišljanja
c) Britanci su vama pomogli sa Federacijom, nabacili vam loptu. Tamo gdje su bili britanski UNPROFOR bataljoni izbili su sukobi izmedju Bošnjaka i Hrvata, između Bošnjaka i Bošnjaka. Ništa novo, pročitaj "Istočno pitanje"; Zahvalte se istovremeno i Bošnjačkim političarima koji još ni danas ne kontaju o čemu je riječ, već pričaju "o realnostima";
d) Kako se zvala Jugoslavija bez Slovenije, Hrvatske i Makedonije u momentu Referenduma u BiH, i da li je to bila Jugoslavija (uključujući i tumačenje Ustava)? Da li su Srbi bili "odvojeni" Referendumom od Jugoslavije ili Srboslavije?
e) Bošnjaci i Hrvati nisu željeli imati svoje kućne čestice i svoje sudbine u Srboslaviji, ni po koju cijenu.....
f) Rat na Kosovu (1998) je bila pokazna vježba, tačnije kraj stogodišnje pokazne vježbe u kojoj je Srboslavija pokazala i zauvijek dokazala način tretmana i odnos prema NE-Srbima, svima koji se nalaze na geografskoj mapi NAČERTANJA....

variolavera
28.06.2009., 13:36

Ovako je to bilo:

a) Srbi su mogli izaći na Referendum i komotno ga oboriti - da su htjeli. Ne, naprotiv, Srbi su većim dijelom bojkotovali Referendum, da bi poslije mogli da manipulišu sa tim (ne)izlaskom. Slušajući hajvan doktora sa Pala, napravili su "Plebiscit" kojim su odlučili da cijepaju Avnojevske i hiljadugodišnje granice...(što je istog časa izazvalo ratne sukobe)

To nije istina. Plebiscit Srba u SRBiH je bio novembru 1991. i trebas razlikovati plebiscit od referenduma , jer to nisu iste stvari.
Znaci, na tragu si da je referendum izazvao rat, zato sto je rat buknuo odmah nakon nelegalnog referenduma organizovanog od strane grupice Muslimana i Hrvata iz SDA i HDZ.
Dalje, floskula hiljadugodisnje granice je glupost - npr. gdje su ti hiljadugodisnje granice bile npr. 1934. ili 1947. ili 1992. ili 1878. ili 1715. ili 1203. - znaci ne floskulaj nemas od toga nista....

Dalje, kljucno pitanje je ovde:"Na osnovu cega su Muslimani i Hrvati organizovali nelegalni i ratnohuskacki referendum u SRBiH. Na osnovu kojeg clana Ustava?" - Samo citiraj taj clan Ustava. I jos jedno pitanje, za tebe ilustrativno:"STa ako ja i mojih par drugova sad proglasimo organizovanje referenduma u Srpskoj? Ima li to kakvu tezinu?"

b) Ne može se reći da su svi Srbi poslušali hajvan hećima sa Pala, veliki dio urbane populacije Srba je ipak sudjelovao na Referendumu

Definisi "veliki dio"? Je li taj "veliki dio" ekvivalentan "velikom dijelu" Muslimana i Hrvata koji nisu ucestvovali u krsenju zakona izlaskom na nelegalni referendum 29.02.1992.?

c) Diranje u avnojevske i hiljadugodišnje granice izaziva vrlo žestok sukob, što samo po sebi dovoljno govori

Naprotiv, greska - kako vec dokazasmo "hiljadugodisnje granice" su iluzija u glavama ljudi koji ne poznaju cinjenice, a sto se tice AVNOJ-a - AVNOJ-u su svetinja vanjske granice Jugoslavije, a ne podjela nastala Cercilovskim crtanjem unutrasnjih granica uz bocu viskija.
Znaci ono sto izaziva sukob je ubijanje srpskog svata na BAscarsiji, te napad naoruzanog krila SDA i regularne vojske Hrvatske na Brod i Srbe u Sijekovcu neposredno iza nelegalnog referenduma koji je organizovala neformalana grupa secesionista u okviru nacionalistickih pokreta u SDA i HDZ.

d) Krajem 1992 i početkom 1993., Bošnjaci i Hrvati (njihovi politički predstavnici) su poslušali Britanske špijune i prihvatili da naprave Federaciju kantona sa bošnjačkom i hrvatskom većinom. Pragmatični amerikanci su to samo ovjerili na blagajni;

TO se desilo u februaru/martu 1994. i "poslusali" je eufemizam za "primili naredbu na koljenima"....znaci, znacajno je znati cinjenice za bilo kakvo realno poimanje situacije...

e) U međuvremenu su Srbi, Srbija, CG, i ko sve ne, zaokružili dio teritorije koji otprilike ulazi u Načertanje, koristeći sva raspoloživa sredstva u svim mogućim fazama etničkog čišćenja i genocida - uz najmanje dva opravdanja: (1) Referndum - Plebiscit) i (2) Britansku loptu da se napravi Federacija bošnjačkih i hrvatskih kantona što je osnova da se prizna RS

Naprotiv, u to doba su se Srbi uspjeli odbraniti od ubilackih nasrtaja vezanih zastava i napravili branu buducim velikomuslimanskim hegemonistickim zahtjevima - ta brana je, naravno, Republika Srpska koja je garant da SDA i HDZ i slicni nikad vise nece pokusati krsiti Ustav, ljudska prava, otimati imovinu na racun autohtonih Srba na teritoriji Balkana.....

Dakle, odgovor:
a) Referednum nije bio koncipiran tako da se građani pitaju - hoćete li prisvojiti tuđe? Ali, glasanje na Referendumu 1992. zauvijek je poništilo parolu "Svi Srbi u jednoj državi"; ZAUVIJEK (urbani Srbi su se takođe gnušali nad tom činjenicom)

"Svi Srbi u jednoj drzavi" je glupost, koja nema veze sa realnoscu i to Srbi nikad nisu ni trazili, jer da jesu onda bi i Rumunija i Madjarska, a bogami i Cikago i Australija bili u pitanju - znaci to je urbana legenda na snovu koje su u svojim glavama Muslimani i Hrvati krenuli u ubijanje Srba, te dolazimo do glavnog razloga za izbijanje gradjanskog rata na tlu Balkana - secesionisticke aspiracije Muslimana/Hrvata/Slovenaca pracene ubijanjem Srba. - to je , naravno, bilo neodrzivo kao sto su dogadjaji i pokazali.

No, ovo ne daje odgovor na moje pitanje:"Da li su i Muslimani i Hrvati izdvajali iz Jugoslavije samo sto je bilo katastarski zavedeno na njih? " - kao sto ti ljudski predlazes Srbima....

b) Diranje u Avnojevske i hiljadugodišnje granice dovodi do ratnog sukoba, bez razmišljanja

Ovo je vec odgovoreno - to je glupost....ono sto dovodi do ratnog sukoba je ubijanje Srba na Bas Carsiji, Sijekovcu, Brodu, Kupresu....

c) Britanci su vama pomogli sa Federacijom, nabacili vam loptu. Tamo gdje su bili britanski UNPROFOR bataljoni izbili su sukobi izmedju Bošnjaka i Hrvata, između Bošnjaka i Bošnjaka. Ništa novo, pročitaj "Istočno pitanje"; Zahvalte se istovremeno i Bošnjačkim političarima koji još ni danas ne kontaju o čemu je riječ, već pričaju "o realnostima";

I ovo je glupost. Ali svejedno ne odgovara na moje pitanje o tvojoj "katastarskoj ideji"

d) Kako se zvala Jugoslavija bez Slovenije, Hrvatske i Makedonije u momentu Referenduma u BiH, i da li je to bila Jugoslavija (uključujući i tumačenje Ustava)? Da li su Srbi bili "odvojeni" Referendumom od Jugoslavije ili Srboslavije?

Ovo i dalje ne odgovara na katastarsko pitanje.

Sto se tice medjunarodnog prava - Ustav SFRJ je vazio na tim teritorijama u to vrijeme - znaci , to je bila SFRJ....precizno je definisano kada se moze smatrati da jedan Ustav prestaje da vazi.....

e) Bošnjaci i Hrvati nisu željeli imati svoje kućne čestice i svoje sudbine u Srboslaviji, ni po koju cijenu.....

Ovo je i dalje nesuvislo - ali , to i dalje ne odgovara na vec tvoju cuvenu ideju o "katastru"....

Sta ti zelis ili ne zelis je tvoja privatna stvar, ali ono sto moras je - da moras postovati Ustav i zakon, a pogotovo ne mozes krenuti u avanturu ubijanja Srba po Bas Carsiji ili Sijekovcu ili Kupresu ili Brodu ili Bradini i ocekivati znacku "najbolji prijatelj"....

f) Rat na Kosovu (1998) je bila pokazna vježba, tačnije kraj stogodišnje pokazne vježbe u kojoj je Srboslavija pokazala i zauvijek dokazala način tretmana i odnos prema NE-Srbima, svima koji se nalaze na geografskoj mapi NAČERTANJA....[/quote]

Jos jedna laz i nepoznavanje cinjenica - ali to i dalje ne odgovara na tvoju dosljednu ideju "o katastru i Srbima i Muslimanima i Hrvatima itd".....

ummagumma
28.06.2009., 14:13
Granica NA DRINI nije hiljadugodišnja...!! Zaista nije... ona je stara preko DVIJE HILJADE GODINA !!!

GRANICA NA DRINI JE STARA PREKO DVIJE HILJADE GODINA :D

Ko ti je kriv kad si neobrazovan... Rodila majka Gebelsa malog.... došao na pogrešan Forum =)) =)) =)) =)) =))

Klikni i uživaj:

http://www.antikvarne-knjige.com/elektr ... e=mapa1780 (http://www.antikvarne-knjige.com/elektronskeknjige/book/index.php?page=mapa1780)

variolavera
28.06.2009., 14:29
Pa granica na Drini nije postojala od 1945 do 1992, nije nesto bilo ni od 1918 do 1945, a ni od 1463 do 1878....a nije je nesto bilo ni do 1463. a nije je bilo ni za vrijeme Nemanjica...a nesto i Rimsko Carstvo nije imalo granicu tu, a ko zna sta Iliri imaju reci na to....ali, hajde vjeruj svojim fantazijama, ne vjeruj cinjenicama....a i danas granica seta preko obala Drine, no bitno je da se ljudi preko Drine i danas vole i druze i teze jedni drugima...to se ne mijenja, ali politicka realnost je promjenjiva...

tugasjuga
28.06.2009., 14:34
bogami je ova mummaglumma u pravu ,sjecam se ja da mi je moj praprapradjed pricao da kad je njegov praprapracukun djed isao u suboticu negdje 1600-7 stote u sverc da je vadio prvo vizu tu negdje oko visokog i da su vec tada postojali biometriski pasosi ,pa su mu izdali vizu bez problema iako nije imao nikavo garanta

ummagumma
28.06.2009., 14:35
Što se tiče DRINE, ta se činjenica nikada neće promijenti - ZAUVIJEK ĆE OSTATI GRANICA DVA SVIJETA

ummagumma
28.06.2009., 14:38
bogami je ova mummaglumma u pravu ,sjecam se ja da mi je moj praprapradjed pricao da kad je njegov praprapracukun djed isao u suboticu negdje 1600-7 stote u sverc da je vadio prvo vizu tu negdje oko visokog i da su vec tada postojali biometriski pasosi ,pa su mu izdali vizu bez problema iako nije imao nikavo garanta

KO SI TI?
JESU LI I TEBE POSLALI DA NAM POJAŠNJAVAŠ BEGRADSKE ONANIJE PO BALKANU?

tugasjuga
28.06.2009., 14:38
u kome smislu?

variolavera
28.06.2009., 14:39
A-ha , kako da ne....kao sto je i bila do sada :)....od trenutno administrativnih granica crtanih rukom mocnika su mnogo vaznije granice medju ljudima, a tih granica medju ljudima koji zive s obje strane Drine NEMA :D - znaci tendencija je da se i administrativna granica nacrtana silom ukloni - zato sto ljudi s te , neprirodne granice, to hoce :) i to je nista drugo nego demokratija

tugasjuga
28.06.2009., 14:41

KO SI TI?
JESU LI I TEBE POSLALI DA NAM POJAŠNJAVAŠ BEGRADSKE ONANIJE PO BALKANU?

jok ba
jasam ti spijun iz zabrdje donje
gornje
ma ne znam ni sam vise uglavnom spijun

tugasjuga
28.06.2009., 14:43
:p

ummagumma
28.06.2009., 14:44
Da, da ... na granicnom prijelazu Vardište službuju časne sestre?

variolavera
28.06.2009., 15:08
Ne.... vidis sluzbuju, izmedju ostalog, i oni kao Anis Bandic koji ubija svog kolegu Srbina, samo za to sto je ovaj Srbin....

kaligula1
28.06.2009., 16:00
Roronja: Ja razumijem sto ti neces u Sarajevu da zivis.. To je potpuno tvoja stvar i to postujem.. Ali sada ti meni objasni eto reci mi da ja imam zenu i dvoje djece i hocu da se vratim u domovina, navodno Focu.. Jeli ti mislis da bi nas cetvero kao muslimani´mogli imati normalan suzivot s tim stanonistvom gdje znas koji su radili sta, cak koje komsije itd.. A ostala carsija i da ne spominjem.. Naravno teoretski da se ja sam vratim normalno da imam pravo.. Ali u realnosti, to definitivno nije moguce..

A to sto kazes da vas niko nemoze nacerati i samo ako vasa volja hoce, vi mozete tako.. Sta bi da se raspise referendum u BiH u vezi da se svi Srbi pobiju i 52% glasa "Da".. Znaci po tvojoj logici mi bi imali pravo da vas sve pobijemo zato sto tako narod hoce.. (Naravno da ne zelimo vam ista zlo ali eto kao jedan primjerak)..

Nemogu se drzave razdvajati kako ti mislis.. Kosovo je jedan VELIKI izuzetak.. Pogledaj naprimjer sjeverni kipar.. Samo ga Turska prizna.. Pogledaj Abhaziju i Juzne Osetiju.. Samo ih Rusija prizna.. I najgore je sto svi ti srpski politicari to znaju bolje nego ja.. Ali ipak daju vatre vama i vode vas kao telad.. Ja to kazem i umrijet cu govoreci: Srpski narod je jedna velika zrtva slabe politike iz Beograda.. od 4 zemlje gdje su Srbi imali ikakav utjecaj (hrvatska, kosovo, Crna Gora i BiH), samo od njih u BiH je ostalo imalo uz Srbiju.. Ostale tri je Beograd izgubio.. De facto!

Pametnjakovic, ima samo jedan problemcic u ovome tvome natpisu. U vezi mogucega otcjepljenja RS. Ako bi se RS ili Herceg-Bosna odcijepile uspjesno iz BiH one ne bi imale problema sa priznavanjem jer bi se pripojile svojim maticama, Srbiji i Hrvatskoj, pa bi u buducnosti bili teritorije tih drzava, veoma jednostavno, zar ne ? Ja ne razumijem zasto se citavo vrijeme misli da bi ta dva entiteta , u slucaju uspjesnoga odcijepljenja, bila posebne drzave. Niko me ne moze uvjeriti da, u slucaju takvoga scenarija, ta dva entiteta nece biti pripojeni Srbiji ili Hrvatskoj. Pa oni su i vodili rat u BiH upravo iz tih razloga .

28.06.2009., 17:10
Za Ummagummu

Vidis brate, podugo citam tvoje postove, sve je tu ok, mnogo puta nalazim logiku kojom se rukovodis, raspolazes odredjenim znanjem i jako dobrom inteligencijom ali mislim da ti ne valja stav. Sta mislim pod ovim? Pa vidis ja sam po struci inzenjer i u venama mi tece matematika i fizika. Najprirodniji zakon na svijetu jeste da ako osnovni princip ne funkcionise nema tog detalja koji ga moze rehabilitovati i vratiti u zivot. Nas narod ima zreku za ovo "sto se grbavi rodi vrijeme ne popravi". Ti pokusavas da nekim detaljima iz zakona i istorije (redovno istrgnutim iz kontexta) opravdas teznju Bosnjaka za unitarnom drzavom.

Cjelo vrijeme pokusavam hladno da razmislim o tvojim stavovima i da vidim cjelinu ali nje zaista nema. Sve se svodi na puko navijanje za svoj narod i prkos onom drugom. Nekako sam vise svojom logikom nego vasim jasnim zlaganjem dosao do zakljucka da Bosnjaci zele unitarnu drzavu sa svim gradjanskim pravima pojedinca ali bez etnicke zastite ikog. Vidis to ne pase Srbima jer su preglasani prvog dana zivota takve drzave. Znaci Bosnjaci odlucuju o svemu, rasporedjuju budzet po svom nahodjenju, rade u drzavi sta im volja a Srbi ce da radi i cute.

Sve sto Srbi rade jeste otpor takvoj tendenciji. Mi ovde nismo manjina nego konstitivni narod i samo trazimo svoja prava. Pogledaj kako se samo djeli prihod od PDV-a, dalje ne moras da ides. RS dobija nesto oko 31% ukupnog prihoda. Pusti bajke kako vi imate razvijeniju privredu. Sjecam se 1998 kad je od ukupnog iznosa donacija u BIH moj entitet dobio 2%. Sve to stvara sliku kakva bi buducnost mene cekala u unitarnoj drzavi za koju se pretpostavljam Bosnjaci bore. Ja od tebe ne trazim da me hljebom hranis ni da me izdrzavas kao invalida ali necu ni ja za tebe da radim a ti da uzivas. Hajde da ja zivim od svog rada a ti od svog i sve ce biti u redu.

Zasto se Bosnjaci ne potrude da naprave model po kom je ovo moguce. Ja ne vidim ni jednu vasu inicijativu koja bih vodila ka nekom suzivotu, ne dajete Srbima bas ni jedan razlog da ostanu u ovoj drzavi a onda se zaprepastite kad neko pomene otcjepljenje. Kad citam vase postove sticem utisak da vi zelite da srusite drzavu i da vi od nas zelite da se odcjepite. Sve sto cujem jesu uvrede i navijanje. Pa ok, nastavite da vidimo dokle cete. Sta mislite, kad zagustite zovnucemo Amere da rjese probleme pa cemo opet po istom. Jednom Ameri nece doci, sta onda?

Ona tvoja teorija da Srbi mogu da otcjepe samo ono sto katastarski pripada njima ne stoji. Ajde nadji mi primjer igdje u svijetu i ikad u istoriji da su se tako drzave djelile pa cu reci da si u pravu. Ne izmisljaj pravila igre, ona su poznata. Ja u CG imam plac i kucu a nisam gradjanin CG. Srbi ce se otcjepiti kad za to budu imali snage ukoliko im ne bude ponudjen zivot u postojecoj drzavi koji garantuje da nece biti diskriminacije. Za sad im se to ne nudi nego im se na sav glas obecava diskriminacija, osveta, protjerivanje, gazenje... I sta ti ocekujes, Srbi ce oboriti glavu i cekati da vi ispunite svoja obecanja, ma jok brate, Srbi ce uciniti sve da se zastite, to su uvjek radili i to svak normalan radi.

Ne mrzim ja tebe kao covjeka, daleko od tebe, ne mrzim nikoga ali mi ne ide u glavu kako neko moze da prica stvari koje nemaju ni glavu ni rep. To je nedoraslo stalno samo pljuvati po drugom a kad te neko upita zasto to radis odgovor je "vi ste napravili genocid, zlocine..." Ok, i sta sad? Hoces li ti da zivis sa mnom takvim kakav jesam? Pa ti bih najradije da me nema ali da ti ostavim teritoriju, svoju kucu, industriju, prirodna bogatstva... Pa ok, to mozes da dobijes ali znas i sam kako, uzmes pusku pa mi otmes, ja ti to svojom voljom ne dam. A sto se tice otimanja, niko tebi ne brani da pokusas, mozes poceti rat kad hoces, za to se ne izdaje dozvola, druga je prica kako ce ko da prodje, mozda ti i uspije da pobijes sve Srbe a da ni jedan Bosnjak ne pogine, to bi bilo nekako najbolje.

Moj prijedlog ti je da prvo sam za sebe izdefinises sta hoces. Sve je legitimno. Zelje su normalna stvar, e onda pokusaj da vidis sta je moguce uraditi i na koji nacin. Ja ti ponavljam po hiljaditi put, Srbima nije problem da zive u BiH, ne mora ovo da bude Srbija da bih ja pristao da ovde zivim, ali necu da budem niciji rob, necu da budem gradjanin drugog reda, necu diskriminaciju. Ovo nema veze sa nacionalizmom, da me Srbi diskriminisu isto bih i njima okretao ledja i trazio srecu negdje na drugoj strani, imam svoje dostojanstvo, nicije ne diram ali nikom ne dam ni da meni moje oduzme.

ummagumma
28.06.2009., 17:22
Nemam ja nikakvu želju za unitarnom državom. Moram naglas priznati (možda sam prestrog), ali Bošnjaci trenutno nemaju političke stranke i političko liderstvo na čijim lovorikama bih ja snivao sopremciju nad drugima (vjerovatno i drugi narodi nemaju se puno čime pohvaliti kada je riječ o političkim facama).

Dakle, bili bi to snovi bez ikakvog pokrića, potpuno neutemeljeni.

Pa Bošnjaci nisu u stanju da provedu Odluku Ustavnog suda o konstituitivnosti naroda (svih naroda) barem na tlu FBiH...

Ne, ne...

Ako ćemo o željama, reći ću obje (i obje ne mogu sam provesti):

a) da se u skorijoj budućnosti napravi hronologija kritičnih događaja od Rankovića do Daytona
b) da se stvore uslovi za ravnotežu interesa u BiH

Toliko o mojim sakrivenim planovima i željama

ummagumma
28.06.2009., 17:30
Moj prijedlog ti je da prvo sam za sebe izdefinises sta hoces. Sve je legitimno. Zelje su normalna stvar, e onda pokusaj da vidis sta je moguce uraditi i na koji nacin. Ja ti ponavljam po hiljaditi put, Srbima nije problem da zive u BiH, ne mora ovo da bude Srbija da bih ja pristao da ovde zivim, ali necu da budem niciji rob, necu da budem gradjanin drugog reda, necu diskriminaciju. Ovo nema veze sa nacionalizmom, da me Srbi diskriminisu isto bih i njima okretao ledja i trazio srecu negdje na drugoj strani, imam svoje dostojanstvo, nicije ne diram ali nikom ne dam ni da meni moje oduzme.

Dakle, nakon što sam priznao skrivene želje, napisat ću opet otvoreno ono što sam napisao stotinu puta:

Tuđe mi ne treba, ali Republici Srpskoj pripada samo ono što je srpsko... Pa po samom nazivu je sve jasno.
Dakle, ja to ne krijem - ja se ozbiljno i politički zalažem da sve što nije srpsko bude izuzeto iz jurisdikcije RS. Tek tada govorimo iskreno i istinito. Kako moja zemlja u Istčnoj Bosni može biti "srpska". Aha, ona se tretira kao ratni plijen.... i po tom osnovu, ona je u sastavu RS....

Da bi se zaustavili ciklusi ratova na Balkanu, mora se zaustaviti računica da se ratovi isplate.

Ako su u RS upale teritorije koje nisu srpske, onda se rat Srbima isplatio... Sve što kažeš po ovom osnovu za FBiH, unaprijed potpisujem i potpisujem da se vrati ono što nije Srbin prodao.

Dakle, ako se isplati ratovati, onda ćemo još debelo ratovati....
Ako će RS imati jurisdikciju samo nad Srbima i njihovom imovinom, onda ću vas ja prvi priznati...

Jesam li sada išta jasniji?

28.06.2009., 18:03
Da ti kazem Ummagumma, nema potrebe da iko u BiH ima ikakve "skrivene zelje". U tome i jeste sav problem. Mislim da bi se sve lakse rjesavalo kad bi se stvari ljudski iznijele na sto i kazalo to je stav mog naroda (kakav god on bio) daj da vidim vas i sta nam je isto u stavovima a sta nije. Ono sto nije mogli bih malo nategnuti sa obe strane tako da svako izgubi po malo a da svi skupa dobijemo nesto sto moze da funkcionise.

Te revizije sta je ko kome uradio nas ubise. Ne bjezim ja kao Srbin od neceg sto su Srbi nekom uradili, ali sve te revizije su blago receno besmislene. Ja radi ravnoteze u svojoj glavi pogledam i Bosnjacke politicke i informativne emisije takodje i Hrvatske. Cesto jedan aktuelni dogadjaj bude prikazan na tri nacina pa ja koliko mogu svojom inteligencijom sve to precistim pa prihvatim ono sta smatram istinom. Sva ta prica "vi ste nas poklali a mi jadnici ni mrava nismo zgazili nego smo se samo branili" se ponavlja kod svih naroda u BiH. Da vidis samo Srpske analize, pa to krene od propasti dinosaurusa pa na ovamo, sve kako smo mi jadnici na#ebali i svi nas napadali, mi samo krvarili, nikad nikom zla nismo nanijeli a svi protiv nas, i eto nekim cudom nakon nevjerovatnih muka prezivjesmo. Pogledam Hrvate oni isti, Bosnjaci isti.

Sve te revizije i namirivanje dugova imaju samo jedan jedini cilj, da umanje pregovaracku poziciju onog drugog i da ucvrste uvjerenje kod sopstvenog naroda u ispravnost onog ko ih zastupa. Znam da ce me napasti svi zbog ovog ali mislim da treba da istoriju ostavimo istoricarima, zlocine pravosudju a politiku politicarima. E sad veliko je zlo sto mi nemamo ni istoricara da sve objektivno prikaze, sto nemamo ni pravosudja da nepristrasno sudi ni politicara da ovo predhodno dvoje objezbjedi nego samo podsticu pristrasnost.

Zao mi je sto ovo moram reci ali meni se cini da svi skupa nekako klizimo sve dublje u propast i nista ne cinimo da iz toga izadjemo vec jos i veslamo u tom negativnom smijeru. Niko ne razmislja o tome koliko smo samo vremena izgubili u neradu, koliko smo infrastrukture porusili pa se zaduzili da je opravimo, koliko smo izrodili generacija koje su odrasle sa nacionalnom mrznjom kao jedinom vrijednoscu u zivotu (niko im nikad nije rekao da treba da zarade malo i hljeba) pa se cudimo odakle nam ovoliki kriminalci. Sav ostali svijet bije zivotnu bitku za prosperitet jedino mi somovi bijemo bitku za unistenje "druge strane". Cak i da u sledecih 5 minuta unistimo tu famoznu drugu stranu predstoji nam jedno 20 godina rada i dan i noc bez i jedne greske (svih prezivjelih) da sustignemo moderni svijet.

Nikad niko nije istjerao pravdu do kraja. To je ideal kome treba teziti i pokusati da mu se priblizi koliko je god u ljudskoj moci, ali ne treba zaustaviti vrijeme dok se to ne uradi. To su procesi koji moraju ici uporedo sa normalnim zivotom. Pa Njemacka je pocinila njastrasnija nedjela u istoriji pa njihova privreda nije cekala dok se pohvataju svi ratni zlocinci i dok se zavrsi prica o II Sv. ratu, nego su poceli da rade i obnavljaju drzavu. Vjerovatno ce neko reci da sad pokusavam minorizovati ratne zlocine i staviti ih u drugi plan ali ajde sad da sjedimo 20 godina dok svaku crticu iz istorije ne preperemo i ne prezvacemo, mislim da cemo da pomremo od gladi mnogo prije zavrsetka procesa.

Ono sto ti mogu apsolutno dati za pravo jeste konstatacija da imamo politicku elitu nedoraslu zadacima. Nama je zivotno potreban novi tim na vrhu, tim kakav nikad do sad nismo imali, nevjerovatno talentovan i vjest da sve ovo uspije da sto prije dovede u red dok ne bude prekasno. Ovi nasi nisu cak ni prosjecni a kamo li da budu vrhunski politicki talenti. Druga velika mana je sto narod samo gleda u politicare sta ce oni reci, niko ne misli svojom glavom nego procita izjavu politickog lidera da skonta sta je to njegov licni cilj, bas jadno, vecina ide kod politicara po svoje misljenje. Ovo je vjerovatno nasledje iz komunizma cijih sablona nikako da se rjesimo.

Kao najvecu manu uvidjam stratesko oslanjanje na velike svjetske sile (Bosnjaci na USA, Srbi na Rusiju). Nikako da shvate da se usluge placaju, oni nas polako instrumentalizuju u svojoj nikad zavrsenoj borbi. Na kraju cemo docekati da svoju liniju fronta postave izmedju nas pa da se bore do zadnjeg Bosnjaka i zadnjeg Srbina. Kao da nam nije dosta nase bjede jos da i tudje breme nosimo. Nisam generalno optimist ali se jos uvjek eto nadam da ce jednog lijepog dana da me iznenadi neko pametan pa da izadje sa nekim genijalnim programom na koji nacin mi ovde ovakvi kakvi jesmo mozemo da zivimo kao ljudi, bilo zajedno bilo odvojeno ili poluodvojeno, nema veze sta god se desi Ummagumma ce biti moj komsija i ja cu trgovati sa njim i njegovima, druzicemo se, podnositi muke i radovati se uspjesima kao i sav normalan svijet.

28.06.2009., 18:27
Dakle, nakon što sam priznao skrivene želje, napisat ću opet otvoreno ono što sam napisao stotinu puta:

Tuđe mi ne treba, ali Republici Srpskoj pripada samo ono što je srpsko... Pa po samom nazivu je sve jasno.
Dakle, ja to ne krijem - ja se ozbiljno i politički zalažem da sve što nije srpsko bude izuzeto iz jurisdikcije RS. Tek tada govorimo iskreno i istinito. Kako moja zemlja u Istčnoj Bosni može biti "srpska". Aha, ona se tretira kao ratni plijen.... i po tom osnovu, ona je u sastavu RS....

Da bi se zaustavili ciklusi ratova na Balkanu, mora se zaustaviti računica da se ratovi isplate.

Ako su u RS upale teritorije koje nisu srpske, onda se rat Srbima isplatio... Sve što kažeš po ovom osnovu za FBiH, unaprijed potpisujem i potpisujem da se vrati ono što nije Srbin prodao.

Dakle, ako se isplati ratovati, onda ćemo još debelo ratovati....
Ako će RS imati jurisdikciju samo nad Srbima i njihovom imovinom, onda ću vas ja prvi priznati...

Jesam li sada išta jasniji?

Naravno, poznat mi je ovaj tvoj stav od ranije. Privatna svojina je neprikosnovena kategorija i tvoju imovinu niko ne moze da tretira kao ratni plijen kao ni bilo ciju drugu. Ono sto je tvoje niko ne moze da ti oduzme ma u kojoj drzavi bilo. Pa vidis da Rusi posjeduju pola Crne Gore a ti posjedi opet nisu proglaseni Rusijom. Ovdje se namece cisto prakticno pitanje, bez ikakve zle namjere da ista osporim. Recimo po ovom principu ne bih bio problem za rubna podrucja i opstine a sta da se radi sa djelovima teritorije koji su duboko unutar jednog ili drugog entiteta. Zatim se namece pitanje sta sa sarenilom koje vlada unutar iste opstine, jedno selo Srpsko drugo Bosnjacko pa opet Srpsko pa opet... Zatim unutar istog sela, ova njiva pripada Srbinu ona Bosnjaku, unutar iste zgrade jedan stan pripada Srbinu drugi Bosnjaku, pa revizija zajednickih ulaganja u infrastrukturu pa ko je vise ulozio a ko manje pa koliko je sve to amortizovano....

Ponavljam, ne iz zle namjere nego iz cisto prakticnih razloga mislim da je ovo nemoguc vid podjele i mislim da si ti kao inteligentan covjek to shvatio i da si dao ovaj model podjele cisto radi osporavanja otcjepljenja. Ni sam ne vjerujem da postoji apsolutno ispravno i pravedno rjesenje mada bi bilo najidealnije. Mislim da treba pronaci nesto sto moze da zadovolji u najvecoj mjeri oba naroda, ne vjerujem da se moze uopste pronaci nesto sto moze apsolutno zadovoljiti sve. Najopsnije je blokirati put do rjesenja, malo ljudi shvata da nam je svima neophodno ikakvo rjesenje, bolje nego da sve stoji. Makar ono bilo i prelazno ili radno rjesenje nema veze, samo da ista krene ka nekom rjesavanju. Najgore je sjediti i cekati u ovoj pat poziciji, kome ona odgovara, nikom, zasto?

Pa svi jedemo 3 puta dnevno (ok, ja jedem 2 puta ali to ne mjenja mnogo). Svi nesto trosimo, bar ono osnovno ali trosimo. A koliko nas radi? Jako malo. I ovo sto radi radi sa uzasnom produktivnoscu. Ocito je da trosimo vise nego sto stvaramo. Zaglavljujemo se polako a nasi dugovi nece nestati nego ce bas na suprot imati i kamate. Mi ih samo povecavamo nadajuci se da ce ih neko drugi platiti a ne mi ili da ce nestati. Prvo nece nestati, drugo taj neko drugi su nasa djeca, pa zar ih mrzimo pa hocemo da ih ostavimo u ekonomskom ropstvu zapadnim guzonjama starim 100 godina sto vodaju glumice po svjetskim turistickim centrima?

Bojim se da ce jako brzo doci vrijeme kad cemo zazaliti sto nismo bar nesto uradili umjesto sto smo dlaku cjepali na cetvoro 20 godina. Ne prizeljkujem ja to vrijeme nego ga se bojim ali to nece nista promjeniti, mislim da ce ipak doci.

variolavera
28.06.2009., 18:34

Pa, neznana delijo, o tom si trebao razmišljati kad si 1992. išao na referendum da izdvojiš Srbe i njihovu imovinu PROTIV njihove volje iz zemlje u kojoj su oni htjeli da žive, a što su ti jasno poručili i svojim političkim istupima, a što ti je i UStav jasno govorio da nemaš pravo, a i jasno ti je rekao plebiscit iz novembra 1991. - znači, malo je sad licemjerno tražiti da ti se ne čini, ono što si ti činio drugima....bilo bi lijepo da se može gumicom izbrisati što je učinjeno , ali ne može....znači, sad trebaš gurati ono što je realno, a ne ono što bi ti volio....

ummagumma
28.06.2009., 18:54

Pa, neznana delijo, o tom si trebao razmišljati kad si 1992. išao na referendum da izdvojiš Srbe i njihovu imovinu PROTIV njihove volje iz zemlje u kojoj su oni htjeli da žive, a što su ti jasno poručili i svojim političkim istupima, a što ti je i UStav jasno govorio da nemaš pravo, a i jasno ti je rekao plebiscit iz novembra 1991. - znači, malo je sad licemjerno tražiti da ti se ne čini, ono što si ti činio drugima....bilo bi lijepo da se može gumicom izbrisati što je učinjeno , ali ne može....znači, sad trebaš gurati ono što je realno, a ne ono što bi ti volio....

Malo je glupo da sam sebe citiram, ali kada imam takvog sagovrnika, moram se prilagodti koeficijentu inteligencije....

Dakle, ako si pratio šta smo pisali ovih dana - nije problem šta Srbi misle. Nemam ni najmanju ambiciju da u to ulazim.
Tuđe mi ne treba, ali Republici Srpskoj pripada samo ono što je srpsko... Sam naziv sadrži taj prisvojni, posjedovni element (srpsko, srpska, itd.)

Sve što nije srpsko MORA biti izuzeto iz jurisdikcije RS.
Moja zemlja u Istočnoj Bosni ne može biti "srpska".
Ako su Srbi "udružili" u RS i one teritorijalne cijeline koje nisu srpske, onda se rat Srbima isplatio...
Ako se isplati ratovati, onda ćemo još debelo ratovati....

Ni 92 ni sada ne ospravam šta Srbi misle, šta žele, šta ne žele. To ti vaši populistički lideri izjavljuju svaka 2 minuta....
Rat nije zvršen vojnički, već za zelenim stolom...
Ustavne reforme su pred vratima...
Ti se zalažeš da zadržiš ratni plijen po principu "rat se isplati" (pogotovo se ubiste da dokažete ko ga je počeo)
Ja smatram da ćemo u toj varijanti opet ratovati.

Šta je tu sporno?

28.06.2009., 19:11
Necemo ratovati Ummagumma. Srbi nece ratovati, nemaju ambiciju da zauzmu ni Zenicu ni Sarajevo. Ako Bosnjaci zapocnu rat onda je to nesto drugo, to mozete bilo kad samo tad ste napadaci za cio svijet a za domace potrebe mozes reci da oslobadjate vasa vjekovna ognjista u Trbinju i Bjeljini. Slazem se sa tobom da bez jos jednog dooobrog krvoprolica ne moze sve da prodje ali ti garantujem da ga Srbi nece zapoceti, jednostavno nemaju potrebe za tim.

Nikako ja tebe ne kontam na onom stalnom insistiranju da tvoj posjed u Istocnoj Bosni ne moze da bude Srpska zemlja. Niko ti i ne tvrdi da jeste, to je tvoj licni posjed a ako si ti Bosnjak Musliman onda je to zemlja Bosnjaka Muslimana a nikako Srbina i nije niciji plijen nego je bilo i bice tvoje. Ne kontam ko ti to spori? Ali isto tako kazem da ne mogu da izdvojim moj plac u Crnoj Gori i kazem "ovo je Srbija", taj plac je moj Srpski a drzava je Crnogorska, meni je ovde sve jasno kao dan, ubi se razmisljajuci gdje je zvrcka i nikako da je nadjem.

Mislim da je ovo pogresan nacin na koji se treba ici ka ocuvanju drzave, razmisli samo o tome, ne moras meni nista reci. Kao sto rekoh ranije, onako ljudski za sebe razmisli sta zapravo zele Bosnjaci. Ako zele da istjeraju Srbe iz drzave, ok, naoruzavajte se i spremajte politicku podrsku u svijetu, a ako zele suzivot razmisljajte na koji nacin da dodjete do njega i da budu svi zadovoljni tim suzivotom. Kazem uvjek sve je legitimno, samo covjek sa sobom treba da razgranici stvari i da krene da ih ostvaruje ma kakve bile. Ovo tapkanje u mjestu je sporo umiranje drzave. BiH ce ovako nestati jako brzo ako se ne odluci kojim smjerom treba ici.

ummagumma
28.06.2009., 19:15
Dobar si dobar.. idem pogledati nešto, probaj još jednom...

No offense, samo ovo je nedostatno

variolavera
28.06.2009., 19:17

Malo je glupo da sam sebe citiram, ali kada imam takvog sagovrnika, moram se prilagodti koeficijentu inteligencije....

Dakle, ako si pratio šta smo pisali ovih dana - nije problem šta Srbi misle. Nemam ni najmanju ambiciju da u to ulazim.
Tuđe mi ne treba, ali Republici Srpskoj pripada samo ono što je srpsko... Sam naziv sadrži taj prisvojni, posjedovni element (srpsko, srpska, itd.)

Sve što nije srpsko MORA biti izuzeto iz jurisdikcije RS.
Moja zemlja u Istočnoj Bosni ne može biti "srpska".
Ako su Srbi "udružili" u RS i one teritorijalne cijeline koje nisu srpske, onda se rat Srbima isplatio...
Ako se isplati ratovati, onda ćemo još debelo ratovati....

Ni 92 ni sada ne ospravam šta Srbi misle, šta žele, šta ne žele. To ti vaši populistički lideri izjavljuju svaka 2 minuta....
Rat nije zvršen vojnički, već za zelenim stolom...
Ustavne reforme su pred vratima...
Ti se zalažeš da zadržiš ratni plijen po principu "rat se isplati" (pogotovo se ubiste da dokažete ko ga je počeo)
Ja smatram da ćemo u toj varijanti opet ratovati.

Šta je tu sporno?

Pa, sporno je što nisi 1992. govorio da iz Jugoslavije izdvojiš samo Muslimanski katastar, nego si zinuo za srpskim katastrom - vidiš to je sporno....tu je greška....kad nju ispraviš - onda možemo pričati u tom pravcu ....

A realno govoreći, sve te gluposti oko katastra su ništa više nego gluposti....

ummagumma
28.06.2009., 19:21
Ne znam otkud ti to.... Nikada nisam uzeo ni tuđu kašiku za cipele. Nisam ima planove niti sam se obogatio u rati (ni poslije rata).

Ja sam sam jedan od hiljada i hiljada istomišljenika koji su ustali da se odbrane od zle sudbine da BiH neko ostavi u Srboslaviji... Ništa više od toga..

variolavera
28.06.2009., 19:27
Ne znam otkud ti to.... Nikada nisam uzeo ni tuđu kašiku za cipele. Nisam ima planove niti sam se obogatio u rati (ni poslije rata).

Ja sam sam jedan od hiljada i hiljada istomišljenika koji su ustali da se odbrane od zle sudbine da BiH neko ostavi u Srboslaviji... Ništa više od toga..

A šta ćemo sa tim što nisi iz Jugoslavije tražio da izdvojiš samo Muslimanski katastar?

Razumijem ja da su tebi prikazali to tako, čisto da vam zamažu oči...ali, eto ima i nas 1.500.000 koji nećemo sudbinu da budemo zarobljeni u Muslimaniji....nadam se da razumiješ....

ummagumma
28.06.2009., 19:34
Ja tu ne mogu pomoći. Moja generacija je bila jako uspješna. BiH je međunarodno priznata... moguće su ustavne reforme... kvadratura kruga (džepni bilijar).. Imaš neki drugi prijedlog?

28.06.2009., 19:36
Dobar si dobar.. idem pogledati nešto, probaj još jednom...

No offense, samo ovo je nedostatno

Ja jasnije ne znam, jedino da ti ubacim par smajlija u text samo reci na koja mjesta i nema problema.

ummagumma
28.06.2009., 19:37
Dobro, onda kad naiđe inspiracija... ;;)

egi
28.06.2009., 19:51
Necemo ratovati Ummagumma. Srbi nece ratovati, nemaju ambiciju da zauzmu ni Zenicu ni Sarajevo. Ako Bosnjaci zapocnu rat onda je to nesto drugo, to mozete bilo kad samo tad ste napadaci za cio svijet a za domace potrebe mozes reci da oslobadjate vasa vjekovna ognjista u Trbinju i Bjeljini. Slazem se sa tobom da bez jos jednog dooobrog krvoprolica ne moze sve da prodje ali ti garantujem da ga Srbi nece zapoceti, jednostavno nemaju potrebe za tim.
Eh da se i nas dvojica ne složimo oko nekih stvari. Naravno da Srbima novi rat nije potreban iz prostog razloga što su ostvarili svoje ciljeve. To je dakle jedini razlog zašto Srbima rat trenutno nije potreban s čim se u potpunosti slažem. Naravno da bi muslimani ili Hrvati bili napadači za cijeli svijet u slučaju da započnu rat. Tu ulogu su imali Srbi početkom devedesetih i cijeli svijet je (naravno) to i spoznao. Cijeli svijet osim Srba, Rusije i par babinih. Dakle muslimani i Hrvati su dosta toga izgubili u prošlom ratu i to treba da priznaš. Nama ni kraj pameti nije da ovaj put mi muslimani budemo ti koji će započeti nekakve sukobe jer to nam nije u krvi, genima niti u interesu. Rat niko ne voli, ko ga voli u kući mu bio.

Nikako ja tebe ne kontam na onom stalnom insistiranju da tvoj posjed u Istocnoj Bosni ne moze da bude Srpska zemlja. Niko ti i ne tvrdi da jeste, to je tvoj licni posjed a ako si ti Bosnjak Musliman onda je to zemlja Bosnjaka Muslimana a nikako Srbina i nije niciji plijen nego je bilo i bice tvoje. Ne kontam ko ti to spori? Ali isto tako kazem da ne mogu da izdvojim moj plac u Crnoj Gori i kazem "ovo je Srbija", taj plac je moj Srpski a drzava je Crnogorska, meni je ovde sve jasno kao dan, ubi se razmisljajuci gdje je zvrcka i nikako da je nadjem.
Koliko ja znam niko od muslimana nije tvrdio da je njegova zemlja "muslimanska" ili "bošnjačka". Njegova kao indvidualca ili njegovih predaka da, ali taj nacionalni predznak je simptom koji se javlja pretežno u sprskom narodu. Zemlja se ne može prekrstiti niti ima dušu, vjeru ili etničku pripadnost. On je tu od Boga i ne pripada nikome osim određenoj državi ili njenom kupcu a sve zbog pravnih potreba, zaštite privatnosti ili korištenja u npr. poljoprivredne ili neke druge svrhe. Dakle zemlja pripada državi a ne nekom narodu.
Mislim da je neozbiljno tvrditi kako neko može kupiti zemlju Crnoj Gori i reći da je ona srpska. Ta zemlja je još uvijek u granicama Crne Gore a tebi pripada i dat ti je na korištenje određeni dio koji si kupio svojim novcem. Taj dio u svakom trenutku država CG može tebi kao pojedincu oduzeti po bilo kojoj osnovi. Taj isti dio ne pripada državi BiH čiji si ti državljanin niti recimo državi Srbiji jer ti vučeš korijenje iz te države ili imaš sunarodnjake u istoj. On ne pripada čitavom srpskom narodu nego vlasniku po imenu makijaveli tako da se to ne može zvati niti biti "srpska zemlja" samo zato što je vlasnik Srbin.

Šta misliš da ovdje u USA svaki od doseljenika označi svoju zemlju kao kinesku, bosansku ili poljsku i da na svakom mjestu isturi svoju zastavu? Na što bi to ličilo? Ovaj dio zemlje je na tlu USA i njen je dio. Vlasnik jeste egi ali je niti želim niti je mogu prekrstiti u bosansku ili čak u muslimansku.

Ako zele da istjeraju Srbe iz drzave, ok, naoruzavajte se i spremajte politicku podrsku u svijetu, a ako zele suzivot razmisljajte na koji nacin da dodjete do njega i da budu svi zadovoljni tim suzivotom. Kazem uvjek sve je legitimno, samo covjek sa sobom treba da razgranici stvari i da krene da ih ostvaruje ma kakve bile. Ovo tapkanje u mjestu je sporo umiranje drzave. BiH ce ovako nestati jako brzo ako se ne odluci kojim smjerom treba ici.
Ne znam zašto stalno spominješ rat i nekakvo naoružanje. Niko neće da istjerava Srbi iz Bosne niti ko poziva na rat. Gdje si to pročitao? Sve što muslimani žele je da Srbi spoznaju BiH kao svoju državu i da se izjasne kao pripadnici iste. Sve dok budu negirali BiH ili je zvali nužnim zlom, sticaće se dojam da Srbi misle da su pripadnici neke druge države. Pitam te kakve ta činjenica može izazvati reakcije kod muslimana nego ovakve kakve jesu?

ummagumma
28.06.2009., 20:09
Egi, mislim da je ovaj put do mene... namjerno sam iskarikirao to sa Katastrom, jer svaki dan slušam Dodika koji izjavljuje da će Srpska ovo, da neće ono.. Republika Jednog Naroda je uvreda za one moje biljke, šljive i maline koje se teritorijano nalaze pod Dudukovom jurisdikcijom.
Dakle, napravio sam logičku petlju, a igra riječi se svodi na to da u Republici Jednog Naroda ostali NE-Narodi nemaju ni ime.... Ne pada Srbima na pamet da pitaju ono malo pripadnika drugih naroda šta oni žele iako je Posavina hrvatska zemlja (uzeo sam to za primjer)...
Nkada nisam čuo Duduka da kaže - pozvaćemo naše sugrađane NE_Srbe pa ćemo odlučiti kako ćemo se odnositi prema ustavnim reformama... Namjerno tako kažem, jer nam neki moralisti ovdje drže lekcije.

Ja ću otvoreno reći (iako me je toga sramota) da je Tihić otišao u Prud bez konsultacija u svojoj stranci, a da ne govorim u širem kontekstu. Ali kad mi se već ovdje drže lekcije o Srpskoj, zašto nebi pričali o položaju i realnoj ulozi NE-Srba u Republici Jednog Naroda....

leonid
28.06.2009., 20:10
Naravno da Srbima novi rat nije potreban iz prostog razloga što su ostvarili svoje ciljeve. To je dakle jedini razlog zašto Srbima rat trenutno nije potreban s čim se u potpunosti slažem. Naravno da bi muslimani ili Hrvati bili napadači za cijeli svijet u slučaju da započnu rat. Tu ulogu su imali Srbi početkom devedesetih i cijeli svijet je (naravno) to i spoznao. Cijeli svijet osim Srba, Rusije i par babinih. Dakle muslimani i Hrvati su dosta toga izgubili u prošlom ratu i to treba da priznaš. Nama ni kraj pameti nije da ovaj put mi muslimani budemo ti koji će započeti nekakve sukobe jer to nam nije u krvi, genima niti u interesu. Rat niko ne voli, ko ga voli u kući mu bio.

Nikada se ovdje ljudi neće složiti oko toga ko je započeo rat... Na kraju, nije ni potrebno da se slože oko toga... Ni jedan od tri naroda u Bosni i Hercegovini nije ni pobjednik niti je gubitnik u prošlom ratu... A, nože se reći i ovako: svaki od tri konstitutivna naroda u BiH je dobio nešto: Bošnjaci su dobili mogućnost da se i, po ustavu, zovu Bošnjaci: dobili su kantone u kojima su apsolutna većina i imaju nespornu vlast u njima, a dobili su i život u nezavisnoj BiH, a to je bio i nacionalni cilj broj jedan. Hrvati su, takođe, dobili svoje kantone i nezavisnost BiH, zbog čega su i izašli na referendum za nezavisnu BiH. Srbi su izgubili Jugoslaviju, ali su dobili entitet... Mislim da su svi dobili dovoljno i od toga bi se mogla napraviti prilično dobra platforma za prosperitetan život u BiH... Neki novi rat, ponovo, bi završio bez pobjednika... i ponovo bi došli u situaciju da se jednog dana otvaraju masovne grobnice itd. itd. Ne mijenjaju se, ovdje, ljudi preko noći, nažalost...

egi
28.06.2009., 20:16
Egi, mislim da je ovaj put do mene... namjerno sam iskarikirao to sa Katastrom, jer svaki dan slušam Dodika koji izjavljuje da će Srpska ovo, da neće ono.. Republika Jednog Naroda je uvreda za one moje biljke, šljive i maline koje se teritorijano nalaze pod Dudukovom jurisdikcijom.
Dakle, napravio sam logičku petlju, a igra riječi se svodi na to da u Republici Jednog Naroda ostali NE-Narodi nemaju ni ime.... Ne pada Srbima na pamet da pitaju ono malo pripadnika drugih naroda šta oni žele iako je Posavina hrvatska zemlja (uzeo sam to za primjer)...
Nkada nisam čuo Duduka da kaže - pozvaćemo naše sugrađane NE_Srbe pa ćemo odlučiti kako ćemo se odnositi prema ustavnim reformama... Namjerno tako kažem, jer nam neki moralisti ovdje drže lekcije.

Ja ću otvoreno reći (iako me je toga sramota) da je Tihić otišao u Prud bez konsultacija u svojoj stranci, a da ne govorim u širem kontekstu. Ali kad mi se već ovdje drže lekcije o Srpskoj, zašto nebi pričali o položaju i realnoj ulozi NE-Srba u Republici Jednog Naroda....
Ma znam, ali sam morao dati komentar na ovakvo mišljenje. Džaba govoriti ummagumma kad kao što reče, RS jeste fol kao entitet sa tri konst. naroda, ali je samo ime diskriminirajuće po ostala dva. Dakle WTF??? Drugi "wtf" je što kada se govori o ostala dva naroda uvijek se spominju u kontekstu drugog "njihovog" entiteta a omalovažava se činjenica da muslimani i Hrvati itekako žive u RS i itekako su istjerani iz te kako kažeš Države Jednog Naroda.
Niko ih niti šljivi niti malini i to je stvar koju Srbi neće da priznaju.

ummagumma
28.06.2009., 20:23
Egi, pogledaj šuti se i u FBiH....

Kada se zadnji put čula poruka Dragana Čovića o Posavini (onaj jadni Komarica presvisnu gore, ali Zapadna Hercegovina neku drugu vunu prede)

Bošnjaci su sve tiši i tiši oko povratka.

Banjaluka skoro nikada nije zatražila Drvar...

Zadnja "cjelovita" je bila ona koju je poduzeo Špirić po pitanju položaja Srba iz Mostara i okoline, obnove samostana... Dodik je došao na dernek, ali kada je poslije skontao šta je uradio, nikada se više ništa slično nije dogodilo...

Kurvaluk u BiH je malo širi pojam, zar ne.

egi
28.06.2009., 20:25
Nikada se ovdje ljudi neće složiti oko toga ko je započeo rat... Na kraju, nije ni potrebno da se slože oko toga... Ni jedan od tri naroda u Bosni i Hercegovini nije ni pobjednik niti je gubitnik u prošlom ratu... A, nože se reći i ovako: svaki od tri konstitutivna naroda u BiH je dobio nešto: Bošnjaci su dobili mogućnost da se i, po ustavu, zovu Bošnjaci: dobili su kantone u kojima su apsolutna većina i imaju nespornu vlast u njima, a dobili su i život u nezavisnoj BiH, a to je bio i nacionalni cilj broj jedan. Hrvati su, takođe, dobili svoje kantone i nezavisnost BiH, zbog čega su i izašli na referendum za nezavisnu BiH. Srbi su izgubili Jugoslaviju, ali su dobili entitet... Mislim da su svi dobili dovoljno i od toga bi se mogla napraviti prilično dobra platforma za prosperitetan život u BiH... Neki novi rat, ponovo, bi završio bez pobjednika... i ponovo bi došli u situaciju da se jednog dana otvaraju masovne grobnice itd. itd. Ne mijenjaju se, ovdje, ljudi preko noći, nažalost...
Muslimani i Hrvati su djelimični dobitnici ali ne u smislu za čiju je pobjedu bilo vrijedno izgubiti stotine hiljada ljudi. Srbi su apsolutni dobitnici jer su dobili entitet sa vlastitim imenom koji svakim danom sve više ide u pravcu odvajanja i nisu izgubili ni blizu onoliko ljudi koliko je izgubljeno na druge dvije strane. Sve što su morali žrtvovati je par luđaka koji su morali otići u Hag, a koji ionako nisu podobni za javni život i to je to.

Muslimani ili Bošnjaci uopšte ne teže za nekakvom apsolutnom većinom ni za apsolutnom vlašću. Sve što mi hoćemo je nediskriminacija i da možemo neometano živjeti u svojoj državi i u djelu države koja ne nosi ime po pripadnicima naroda koji nam je počinio toliko zla. Mislim da je pomirenje i suživot moguć ali samo onda kada svi budemo ravnopravni.

egi
28.06.2009., 20:30
Egi, pogledaj šuti se i u FBiH....

Kada se zadnji put čula poruka Dragana Čovića o Posavini (onaj jadni Komarica presvisnu gore, ali Zapadna Hercegovina neku drugu vunu prede)

Bošnjaci su sve tiši i tiši oko povratka.

Banjaluka skoro nikada nije zatražila Drvar...

Zadnja "cjelovita" je bila ona koju je poduzeo Špirić po pitanju položaja Srba iz Mostara i okoline, obnove samostana... Dodik je došao na dernek, ali kada je poslije skontao šta je uradio, nikada se više ništa slično nije dogodilo...

Kurvaluk u BiH je malo širi pojam, zar ne.
Ma...Politika interesa nije li tako? Posavinu će dobiti kada Stipe vrati Prevlaku hehe, a Drvar i nije neki gradić koji bi mogao probuditi interes BL koliko ja znam...Za Bošnjake više ništa ne znam jer mislim da ne postoji nijedan bošnjački političar koji se iskreno bori za interes vlastitog naroda. A kažu da je prostitucija zabranjena. ;)

28.06.2009., 20:36
Ajde Egi da te ne citiram pametan si covjek naci ces u svom textu o cemu govorim. Ovo oko zemlje bas zakomplikovasmo. Jasno je i meni i tebi i Ummagummi kako je ustrojeno vlasnistvo nad zemljom. Pricamo o istoj stvari ali se ne razumijemo. Ok, pokusacu jos jedan jubilarni put. Ako Ummagumma posjeduje parce zemlje u istocnoj Bosni tj u RS, nema vlasti ni sile koja moze bez njegovog odobrenje (poklona ili prodaje istog) da ospori vlasnistvo nad tom zemljom. Tvrdim da je to nesporno u cjelom svijetu. Vlasnistvo drzave nad teritorijom je nesto sasvim drugo. Meni je licno apsurdno mjesanje te dvije stvari. Ummagumma je kazao da je njegova zemlja ratni plijen. Znaci sad neki Srbin bespravno koristi njegovu zamlju. Ako je tako dovoljno je da se obrati policiji i tuzilastvu, doticni ce biti kaznjen a njemu njegova prava povracena.

Ako se ova klasifikacija "ratni plijen" odnosi na to sto je sad njegov posjed na teritori RS onda je to drugo pitanje. Zbog ovog sam naveo primjer mog placa u CG. On se nalazi na teritoriji druge drzave ali ja sam vlasnik. Nacin na koji Ummagumma obrazlaze mogucnost odcjepljenja RS je diplomatska zamka, bolje da kaze necete se nikad odcjepiti i tacka. Nemoguce je sad da svaki gradjanin zajedno sa njegovim posjedom bude grupisan u cjelinu a cim nije grupisan znaci nema odcjepljenja. Da se razumijemo, vise puta sam naglasio, za mene je odcjepljenje RS najgora opcija jer podrzumjeva dugorocnu krizu, koje mi je iskreno i onako na vrh k...a. Ali ako nema bas nikakvog drugog nacina da se zivi zajedno onda je i ovo opcija kao "manje zlo".

Jedan nacionalizam hrani drugi a nacionalizam je instrument totalitarista. Uhvaceni smo u zacarani krug iz kog niko ne zna da izadje. Srbi dizu frku na Bosnjake i obratno a nigdje ideje kako da se napravi sistem da i Srbima i Bosnjacima i Hrvatima bude BiH najoptimalnije rjesenje za zivot. Ne amnestiram svoju stranu ali Srpski lideri se uvjek vade na cinjenicu, zasto da se borimo za BiH kad nama nije neophodna. Nije ali je pozeljnija mnogo od vakuma koji imamo. Ovo obicno precute. Mene cudi pasivnost Bosnjackih lidera. Njima je BiH najneophodnija, od njih sam ocekivao neki korak ka pomirenju, makar mali za pocetak, koji bi mogao da bude izgovor umjerenim Srbima da narodu predstave i svoj odgovor na takav cin sto bih opet lancano moglo da bude podstrek kod Bosnjaka da i oni razmisle da omeksaju stavove pa da se nekako nadje neka sredina optimalna za sve.Znam, nije lijepo sto kazem, "ajde vi pocnite prvi", sad ide ono "a sto mi ajde vi" i sve ode na pocetak. Bio bih sretan da iko ziv zapocne sa tim prvim korakom.

To sto stalno pominjem rat nije moja zelja za ratom, nego diskusija krene tako da sagovornik postane iskljuciv, nakon toga vidim i sam da ako bi to bio stav cjelog naroda dolazi se do rata kao logicke posledice a ne kao izraz moje zelje kao pojedinca. Znam da ovo znas ali eto da podsjetim. Ko normalan zeli rat, sta tamo ima lijepo, mozes da pogines ili da ubijes nekog koga nikad nisi vidio ranije, ne valja ni jedno ni drugo. Pametnom covjek je rat najgora opcija ali u realnom svijetu je uvjek opcija. Nisam ja izmisljao svijet ovakvim kakav jeste. Moja iskrena zelja jeste da ovu drzavu prepoznam kao svoju, sto znaci da cu u njoj biti gradjanin ravnopravan sa tobom recimo. U stvarnom zivotu na terenu to je za sad neostvarivo.

Zasto? Pa evo, prije godinu dana kupio sam kamion od jednog poslovnog partnera iz Gradačca. Naravno, moja obaveza je bila da odjavim vozilo sto sam i ucinio, odem u Policijsku stanicu i sve zavrsim. Svi su me tamo gledali ispod oka i cekao sam pola dana za dzaba ali nije strasno. Kad sam kazao mom prijatelju od kog sam kupio vozilo sta sam uradio covjek je preblijedio. Kaze "sto si isao, ja bih to uradio, pa ne bih sebi oprostio ni mrtav da dozivis neprijatnosti, pa znas da tamo tvoji ne da nisu pozeljni nego ne mogu da se nacudim kako nisi batine izvukao". Ovo su rjeci Bosnjaka koji tamo zivi i od kog sam kupio kamion. Ovo je jedan mali primjer, postoji milion primjera na svim stranama. Pa Egi i ti imas porodicu i znas i sam kako je lijepo kad covjek moze da ode bilo gdje u svojoj drzavi da ne strahuje od sikaniranja i maltretiranja.

Da bih ja osjetio BiH kao svoju bilo bih dobro da i BiH osjeti mene kao svog gradjanina. Evo ja cu krenuti prvi ali hoce li ta drzava pratiti. Hoce li se jedan znak dobre vratiti istom ili bar slicnom mjerom ili ce neko reci "eno ih popustaju e sad cemo..." Ne moras mi nista reci samo razmisli o ovom.

28.06.2009., 20:46
#ebi ga ovaj text stize prekasno, ummagumma vec rece da je svjesno napravio petlju, opet zamalo da budem pametan, bas mi se ne da ovih dana.

leonid
28.06.2009., 22:18
... Muslimani ili Bošnjaci uopšte ne teže za nekakvom apsolutnom većinom ni za apsolutnom vlašću. Sve što mi hoćemo je nediskriminacija i da možemo neometano živjeti u svojoj državi i u djelu države koja ne nosi ime po pripadnicima naroda koji nam je počinio toliko zla. Mislim da je pomirenje i suživot moguć ali samo onda kada svi budemo ravnopravni.

Budućnost Bosne i Hercegovine je, upravo, u politici koja će, između ostalih pozitivnih stvari, čuvati i ravnopravnost tri konstitutivna naroda na cijeloj teritoriji države.

egi
29.06.2009., 00:32
Sve je isto tako i sa Srbima , još od 1463. Ali, eto uglavnom nam nisu dali.
U Srbiji ne žive Srbi?

I još kad bi mogli da ne živimo u državi trenutnog imena, po kojem su se nazvali pripadnici naroda koji nam nanio toliko zla od te 1463.
Nisam znao da živiš u Turskoj.

cheguevara
29.06.2009., 02:27
Ajde Egi da te ne citiram pametan si covjek naci ces u svom textu o cemu govorim. Ovo oko zemlje bas zakomplikovasmo. Jasno je i meni i tebi i Ummagummi kako je ustrojeno vlasnistvo nad zemljom. Pricamo o istoj stvari ali se ne razumijemo. Ok, pokusacu jos jedan jubilarni put. Ako Ummagumma posjeduje parce zemlje u istocnoj Bosni tj u RS, nema vlasti ni sile koja moze bez njegovog odobrenje (poklona ili prodaje istog) da ospori vlasnistvo nad tom zemljom. Tvrdim da je to nesporno u cjelom svijetu. Vlasnistvo drzave nad teritorijom je nesto sasvim drugo. Meni je licno apsurdno mjesanje te dvije stvari. Ummagumma je kazao da je njegova zemlja ratni plijen. Znaci sad neki Srbin bespravno koristi njegovu zamlju. Ako je tako dovoljno je da se obrati policiji i tuzilastvu, doticni ce biti kaznjen a njemu njegova prava povracena.

Ako se ova klasifikacija "ratni plijen" odnosi na to sto je sad njegov posjed na teritori RS onda je to drugo pitanje. Zbog ovog sam naveo primjer mog placa u CG. On se nalazi na teritoriji druge drzave ali ja sam vlasnik. Nacin na koji Ummagumma obrazlaze mogucnost odcjepljenja RS je diplomatska zamka, bolje da kaze necete se nikad odcjepiti i tacka. Nemoguce je sad da svaki gradjanin zajedno sa njegovim posjedom bude grupisan u cjelinu a cim nije grupisan znaci nema odcjepljenja. Da se razumijemo, vise puta sam naglasio, za mene je odcjepljenje RS najgora opcija jer podrzumjeva dugorocnu krizu, koje mi je iskreno i onako na vrh k...a. Ali ako nema bas nikakvog drugog nacina da se zivi zajedno onda je i ovo opcija kao "manje zlo".

Jedan nacionalizam hrani drugi a nacionalizam je instrument totalitarista. Uhvaceni smo u zacarani krug iz kog niko ne zna da izadje. Srbi dizu frku na Bosnjake i obratno a nigdje ideje kako da se napravi sistem da i Srbima i Bosnjacima i Hrvatima bude BiH najoptimalnije rjesenje za zivot. Ne amnestiram svoju stranu ali Srpski lideri se uvjek vade na cinjenicu, zasto da se borimo za BiH kad nama nije neophodna. Nije ali je pozeljnija mnogo od vakuma koji imamo. Ovo obicno precute. Mene cudi pasivnost Bosnjackih lidera. Njima je BiH najneophodnija, od njih sam ocekivao neki korak ka pomirenju, makar mali za pocetak, koji bi mogao da bude izgovor umjerenim Srbima da narodu predstave i svoj odgovor na takav cin sto bih opet lancano moglo da bude podstrek kod Bosnjaka da i oni razmisle da omeksaju stavove pa da se nekako nadje neka sredina optimalna za sve.Znam, nije lijepo sto kazem, "ajde vi pocnite prvi", sad ide ono "a sto mi ajde vi" i sve ode na pocetak. Bio bih sretan da iko ziv zapocne sa tim prvim korakom.

To sto stalno pominjem rat nije moja zelja za ratom, nego diskusija krene tako da sagovornik postane iskljuciv, nakon toga vidim i sam da ako bi to bio stav cjelog naroda dolazi se do rata kao logicke posledice a ne kao izraz moje zelje kao pojedinca. Znam da ovo znas ali eto da podsjetim. Ko normalan zeli rat, sta tamo ima lijepo, mozes da pogines ili da ubijes nekog koga nikad nisi vidio ranije, ne valja ni jedno ni drugo. Pametnom covjek je rat najgora opcija ali u realnom svijetu je uvjek opcija. Nisam ja izmisljao svijet ovakvim kakav jeste. Moja iskrena zelja jeste da ovu drzavu prepoznam kao svoju, sto znaci da cu u njoj biti gradjanin ravnopravan sa tobom recimo. U stvarnom zivotu na terenu to je za sad neostvarivo.

Zasto? Pa evo, prije godinu dana kupio sam kamion od jednog poslovnog partnera iz Gradačca. Naravno, moja obaveza je bila da odjavim vozilo sto sam i ucinio, odem u Policijsku stanicu i sve zavrsim. Svi su me tamo gledali ispod oka i cekao sam pola dana za dzaba ali nije strasno. Kad sam kazao mom prijatelju od kog sam kupio vozilo sta sam uradio covjek je preblijedio. Kaze "sto si isao, ja bih to uradio, pa ne bih sebi oprostio ni mrtav da dozivis neprijatnosti, pa znas da tamo tvoji ne da nisu pozeljni nego ne mogu da se nacudim kako nisi batine izvukao". Ovo su rjeci Bosnjaka koji tamo zivi i od kog sam kupio kamion. Ovo je jedan mali primjer, postoji milion primjera na svim stranama. Pa Egi i ti imas porodicu i znas i sam kako je lijepo kad covjek moze da ode bilo gdje u svojoj drzavi da ne strahuje od sikaniranja i maltretiranja.

Da bih ja osjetio BiH kao svoju bilo bih dobro da i BiH osjeti mene kao svog gradjanina. Evo ja cu krenuti prvi ali hoce li ta drzava pratiti. Hoce li se jedan znak dobre vratiti istom ili bar slicnom mjerom ili ce neko reci "eno ih popustaju e sad cemo..." Ne moras mi nista reci samo razmisli o ovom.
Komplimenti!
Kad bi samo i političari u RS ( a bogami i FBiH) bili pametni i racionalni kao ti, gdje bi nam bio kraj.
Ali dozvoli mi jednu malu digresiju. Često kažeš nacionalisti krivi za ovo, za ono, nacionalisti su počeli rat... Ja za sebe voli reći da sam INTERnacionalista, lijepo mi zvuči, odgovara mi karakteru jer volim ljude bez obzira na nacionalnost (!) i ne mrzim nikoga, pogotovo ne na bazi nacionalnosti. Postoje međutim ljudi koji izuzetno cijene, a samim tim i vole svoju naciju, govore o njoj sa pozitivnim emocijama, afirmativno i na korist po pravilu. Uz to ne mrze ni jednu drugu naciju, niti ni jednoj drugoj naciji o zlu ne rade ili govore. Ja takve ljude nazivam nacionalistima i kad to kažem, u principu, imam pozitivno mišljenje o njima. Treći, krajnje desni otklon je šovinizam, a podrazumijeva nešto malo ljubavi prema svojoj i ogromne količine mržnje prema nekoj drugoj naciji (nacijama). Šovinizam je izvor svakog zla i ima ga svaki narod, više ili manje. Vlasti ga obično počnu "prihranjivati" u vremenima kriza, za pripremu i pred ratove, u toku ratova. Obično je to najmanja grupa u masi jedne nacije, bez obzira na izobraženost, intelektualni nivo i neke druge opšte parametre. Jedno je zajedničko svima, a to je neostvarenost u odnosu na ambicije, nerealnost u pogledu vlastite vrijednosti, odbačenost u svakom pogledu, pa i od porodice, etc, etc... Sve se to reflektuje na njih, tako da su pred i u toku rata (kvazi) heroji, a kasnije ih svi odbacuju i marginalizuju, nerijetko ubijaju i sude. Imamo, na žalost, stotine primjera.
Zato bih volio da u svojim postovima, u negativnoj konotaciji, koristiš naziv šovinizam (koliko god ti se gadio), umjesto nacionalizam koji je, po meni, više pozitivna, nekako romantičarska kategorija.
Siguran sam da znaš po kome je šovinizam dobio ime.

29.06.2009., 02:58
Za cheguevaru

Vjeruj mi da nemam pojma po kome je sovinizam dobio ime ali mi ne smeta da se pridrzavam ovih kategorija koje si naveo. Cisto radi tebe i radi drugih ljudi koji ovo citaju volio bih da i sam razgranicim ove kategorije koje si nabrojao da ne dolazi do nesporazuma i pogresnih interpretacija. Po meni je onaj opis koji si ti dao za nacionaliste opis koji ja koristim za patriote. Pod patriotom podrzumjevam normalnog covjeka koji se osjeca pripadnikom nekog naroda, koji voli svoj narod, navija za svoju fudbalsku reprezentaciju, raduje se nacionalnim uspjesima i tuguje kad njegov narod pati.

Pod nacionalistima sam podrazumjevao neuravnotezene ljude koji interes sopstvenog naroda jako dobro znaju i svojim djelovanjem cine sve da on bude ostvaren ne mareci za stetu koju uzrokuju nekom drugom narodu, najcesce prvom susjednom. Razlika izmedju patriote i nacionaliste je u tome sto patriot ne mrzi nikoga a voli svoje dok nacionalist voli svoje i rado ce na racun drugog doci do ciljeva. Za mene su sovinisti krajnja faza zastranjivanja. Nazalost mnogo njih licno poznajem. Klasicni ludaci, ne znaju ni za sta sem mrznje prema drugoj naciji, tesko da i svoju vole, po meni to je najgori sljam svakog drustva.

Ovo je moje vidjenje gore navedenih kategorija. Zaista mi je zao ako sam nekim textom unio zabunu i uzrokovao losu interpretaciju. U buduce cu jako paziti da i objasnim tacno na sta mislim. Licno nista ne vidim u tome kad covjek voli svoj narod, moze da voli i tudji ali je neprirodno da ga voli vise nego svoj. Svoj narod volis ostale postujes, trudis se da svojim djelovanjem ne ugrozis komsiju i tu je sva mudrost dobrog suzivota. Nema puno pameti ali malo se ko toga drzi. Ne tvrdim da su samo sovinisti krivi za sve sto nam se desava, ima tu i kriminalaca koje nacija ne zanima, tu su ratni profiteri, beskompromisni politicari koji jedino paze da ostanu na vlasti ma koliko se krvi prolilo zbog toga, razni egocentrici na bitnim polozajima.

U biti u toj skupini su svi oni koji u normalnim drustvima u miru borave u zatvoru ili u ludnici ali u ratu politicari ih instrumentalizuju i koriste za prljave rabote pa se oni predstavljaju kao heroji. Sjetite se samo Arkana u Srbiji, on mi je nekako idealan primjer. Toliko o drustvenoj kategorizaciji. Ukoliko bude nesporazuma volio bih da mi neko skrene paznju, rado cu pojasniti bilo sta. Nekad ostane nesto nedoreceno, sta ces ziv covjek previdi, tu ste pa alarmirajte.

bosna1300
29.06.2009., 14:00
variola
To nije istina. Plebiscit Srba u SRBiH je bio novembru 1991. i trebas razlikovati plebiscit od referenduma , jer to nisu iste stvari.
Znaci, na tragu si da je referendum izazvao rat, zato sto je rat buknuo odmah nakon nelegalnog referenduma organizovanog od strane grupice Muslimana i Hrvata iz SDA i HDZ.
Dalje, floskula hiljadugodisnje granice je glupost - npr. gdje su ti hiljadugodisnje granice bile npr. 1934. ili 1947. ili 1992. ili 1878. ili 1715. ili 1203. - znaci ne floskulaj nemas od toga nista....

Dalje, kljucno pitanje je ovde:"Na osnovu cega su Muslimani i Hrvati organizovali nelegalni i ratnohuskacki referendum u SRBiH. Na osnovu kojeg clana Ustava?" - Samo citiraj taj clan Ustava. I jos jedno pitanje, za tebe ilustrativno:"STa ako ja i mojih par drugova sad proglasimo organizovanje referenduma u Srpskoj? Ima li to kakvu tezinu?"

pocemu su oni izvrisili ratno huskacki referendum po kojoj osnovi kad su oni to prvi uradili kolko neznas i naivan kolko nasjedas sam na tvoje lazove iz BGa.

i jos jedno nemozes ti porediti fasistickorasisticke pohode i njene izhode sa "kolonijom turaka"rijec kolinozacija je sasvim drugacije kategorisana od prvo navedenog.turke nit volim nit hi mrzim bosnjani bogomili su primili od njih vjeru islam u kojoj vjeri se posebno ( i u svijetu cijenjena samo u srbskoj istoriji pokudzena koja truje narod sa nekim neistinama koje se nisu dogodile a gde su pozitivne stvari sto su radili to cemo presutiti)istice solidarnost i pravednost prema drugim.

Srbija je POSTALA NEZAVISNA DRŽAVA po sopstvenom Ustavu od 28. septembra 1990. godine (donijetom više od godinu dana prije kasnijeg proglašenja nezavisnosti Slovenije i Hrvatske, 8. oktobra 1991.). Ova cinjenica zamagljivana je Miloševicevom propagandom prema kojoj je uzrok rata bio ¨borba protiv separatizma¨. Ta cinjenica je zamagljivana iz straha od strane intervencije, jer tobož Miloševic cuva ¨teritorijalni integritet SFRJ¨, a ne vrši agresiju na tudu teritoriju.

Naime, prema clanu 72. Ustava Republike Srbije iz 1990. godine: ¨Republika Srbije ureduje i obezbjeduje: suverenost, NEZAVISNOST i teritorijalnu cjelokupnost Republike Srbije i njen MEÐUNARODNI POLOŽAJ i ODNOSE S DRUGIM DRŽAVAMA i MEÐUNARODNIM ORGANIZACIJAMA¨, kao i ¨ODBRANU i bezbjednost Republike Srbije¨ (¨oružanim snagama kojima u miru i ratu rukovodi Predsjednik Republike Srbije¨, clan 83 Ustava)

Shodno tome, clanom 135. stav 2. Ustava Srbija se sama izuzima iz pravnog sistema SFRJ, za nju od tada zakoni SFRJ više ne važe. Tom odredbom se predvida PRAVO Srbije da, po svojoj volji, ¨poštuje¨ savezne zakone jedino onda ¨kada joj je to u interesu¨. U pravu je ova klauzula poznata kao klauzula ¨si volam¨ (ako hocu) i ima dejstvo da poništava svaku obavezu preuzetu pod ovim uslovom. Prirodno, ako imam pravo da radim ¨šta hocu¨ onda nemam nikakvu obavezu.

Ubrzo zatim, dosljedna svojoj nezavisnosti i suverenosti, Srbija donosi niz zakona iz nadležnosti nekadašnje federacije kojima ureduje sopstvenu kreditnu i monetarnu politiku, sopstvenu politiku kontrole cijena, uvodi dažbine na robu iz inostranstva (i nekadašnjih republika SFRJ), naplacuje sopstvene carine itd.. i ukida niz zakona kojima je svrha provodenje nekadašnjeg saveznog zakonodavstva. Po zakonima SFRJ (koju tobož brani Miloševic) i srpski Ustav i srpsko zakonodavstvo tog vremena predstavljali bi najteža krivicna djela. Ali, Srbija je donošenjem tog Ustava postala suverena i nezavisna i time izuzeta iz jurisdikcije bivše SFRJ, pa ta djela niko nikada nije ni mogao da procesuira.

bosna1300
29.06.2009., 14:42

A šta ćemo sa tim što nisi iz Jugoslavije tražio da izdvojiš samo Muslimanski katastar?

Razumijem ja da su tebi prikazali to tako, čisto da vam zamažu oči...ali, eto ima i nas 1.500.000 koji nećemo sudbinu da budemo zarobljeni u Muslimaniji....nadam se da razumiješ....
da li ti razumijes da je to iskljucivo dijelom pretvoreno djelo cilj cosica i seselja te isto cilj tudzmana i koje to sve prihvatio dali je to narod prihvatio sto se tice bosnjaka muslimana sigurno nije (medij neracunaj jer su kontrolisane)jer to nije tradicija i karakteristika bosanske 1000 godisnje drzave i naroda u njoj. naravno nije to tesko bilo postici jer su nedovno 150 godina zasadzeni korijeni nacionaliziranja bosnjaka pravoslavaca i katolika doveli do ovoga roda svoje stranke da imaju itd itd, sta ce te vi ponovo svi pod bajrak huseia kapetana gredascevica za nezavisnu bosnu

leonid
03.07.2009., 00:48
Sve republike u bivšoj jugoslovenskoj federaciji bile su države pa , čak, su države, suštinski gledano, bile i obje pokrajine /imale su svoje parlamente, vlade, predsjednike, imale su svoje predstavnike u predsjedništvu i svoja vijeća u saveznoj skupštini/. Svaka od tih republika, naravno, mogla je, u svom ustavu, napisati da je suverena i nezavisna u donošenju jednog broja odluka. Ali, stvarnu suverenost, nezavisnost odnosno međunarodno priznanje - prije ulaska u Kraljevinu SHS - imale su samo Srbija i Crna Gora. E, upravo to su željele da urade i parlamentarne većine u drugim republikama /koje su kao takve nastale u Jugoslaviji, nakon Drugog svjetskog rata/. Problem je počeo u Hrvatskoj, a onda i u Bosni i Hercegovini zato što u tim parlamentarnim većinama /koje su htjele nezavisnost i međunarodno priznanje za navedene republike/, nije bilo srpskih poslanika koji bi vodili srpski narod na putu međunarodnog priznanja Hrvatske i BiH... I sa ove istorijske distance vidljivo je da su pogriješile obje strane i u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini. I oni koji su htjeli nezavisnost bez srpske saglasnosti, ali i Srbi zato što nisu bili za nezavisnost i međunarodno priznanje republika u kojima žive... Greške su plaćene stotinama hiljada života, izgubljenim godinama, siromaštvom velikog broja ljudi... Da suverenost i nezavisnost nisu vrijedne tolikih žrtava, pokazuje činjenica da sve bivše jugoslovenske republike žele u Evropsku uniju..

seiko22
03.07.2009., 03:30
Sve republike u bivšoj jugoslovenskoj federaciji bile su države pa , čak, su države, suštinski gledano, bile i obje pokrajine /imale su svoje parlamente, vlade, predsjednike, imale su svoje predstavnike u predsjedništvu i svoja vijeća u saveznoj skupštini/. Svaka od tih republika, naravno, mogla je, u svom ustavu, napisati da je suverena i nezavisna u donošenju jednog broja odluka. Ali, stvarnu suverenost, nezavisnost odnosno međunarodno priznanje - prije ulaska u Kraljevinu SHS - imale su samo Srbija i Crna Gora. E, upravo to su željele da urade i parlamentarne većine u drugim republikama /koje su kao takve nastale u Jugoslaviji, nakon Drugog svjetskog rata/. Problem je počeo u Hrvatskoj, a onda i u Bosni i Hercegovini zato što u tim parlamentarnim većinama /koje su htjele nezavisnost i međunarodno priznanje za navedene republike/, nije bilo srpskih poslanika koji bi vodili srpski narod na putu međunarodnog priznanja Hrvatske i BiH... I sa ove istorijske distance vidljivo je da su pogriješile obje strane i u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini. I oni koji su htjeli nezavisnost bez srpske saglasnosti, ali i Srbi zato što nisu bili za nezavisnost i međunarodno priznanje republika u kojima žive... Greške su plaćene stotinama hiljada života, izgubljenim godinama, siromaštvom velikog broja ljudi... Da suverenost i nezavisnost nisu vrijedne tolikih žrtava, pokazuje činjenica da sve bivše jugoslovenske republike žele u Evropsku uniju..

..jooooooooj, jebote, sta je ovo sa ovim forumom??..sve sami "specijalci"!! ..huh.. cuj, bolan, leonide, vrati se malo unazad, procitaj malo bolje "zakljucke Badinterove Komisije", pa ces naci da ni po kakvom pravilu nema tog "vajnog" pravila o konstitutivnosti naroda, iliti izjednacavanja srpske manjine u Hrvatskoj, sa vecinskim domicilnim, Hrvatskim stanovnistvom !! ..pa, Badinter fino kaze i za Bosnu, i sve ostale ex YU republike i pokrajine, da se granice zadrzavaju, a odluka o nezavisnosti ce se donijeti nakon referenduma, na kojemu imaju pravo ucestvovati svi punoljetni stanovnici, tj gradjani, Republike BiH, i koliko znam, potrebno je bilo nesto manje od 51% glasova ZA, da bi referendum bio validan po svim medjunarodnim pravilima.. Bosna je imala 64%, znaci, vise nego dovoljno !! ..sto ste vi bojkotovali referendum, ne svi, u vecini, zahvalite Rasu i "obrvanu" !! ..a, samo vam je Alija, zato sto je izdao Ustav na koji se zakleo, tj. clanove 164. i 155., obezbijedio da imate "pc" danas.. niko drugi, nikakva "medjunarodna zajednica", kako to , danasnji, takozvani "nasi", vole predociti... Badinterova Komisija za srpsko stanovnistvo u Bosni kaze "svim ostalim narodima se moraju obezbijediti prava manjina", sto ne znaci i nekakvo pravo na odcjepljenje !!..vi ste to, bolan, sve znali savrseno, a znate i danas, i uporno nastojite legalizovati ono sto ste jamili nakon pocinjenog genocida!!....samo izdajnik Ti'ic, danas moze govoriti "da niko ne moze ukinuti pc!" ..niko normalan to ne moze izjaviti, pogotovo sad, kad je i Raso u kavezu, i dokazuje se genocid najvecem tvorcu vase "pc", tj, genocidne tvorevine !! ..da je tako k'o sto pricas, kako onda tumacis slucaj Makedonije??..ha leonide??..kako Crne Gore??...joj, joj, ~x(

03.07.2009., 04:08
Opet naletih na Seika. Sta to rece, ja vise nisam pripadnik konstitutivnog naroda nego sam manjina??? Znaci nema price ovo je tvoja zemlja a ja mogu samo da oborim glavu i slusam ako u njoj zelim da zivim. Pa ok Seiko kad si toliko pametan kako vidim da jesi, ajde sprovedi volju vecine. Da vidim kako ces je sprovesti bez dogovora. Eto uspostavi jedinstvene institucije u cjeloj drzavi, ukini RS pa mi javi kad to uradis. Moze biti da ja to previdim pa mi sigurnije kad mi ti javis, vjerujem da neces zaboraviti.

seiko22
03.07.2009., 05:01
Opet naletih na Seika. Sta to rece, ja vise nisam pripadnik konstitutivnog naroda nego sam manjina??? Znaci nema price ovo je tvoja zemlja a ja mogu samo da oborim glavu i slusam ako u njoj zelim da zivim. Pa ok Seiko kad si toliko pametan kako vidim da jesi, ajde sprovedi volju vecine. Da vidim kako ces je sprovesti bez dogovora. Eto uspostavi jedinstvene institucije u cjeloj drzavi, ukini RS pa mi javi kad to uradis. Moze biti da ja to previdim pa mi sigurnije kad mi ti javis, vjerujem da neces zaboraviti.

..bravo makijaveli, znao sam ja da ces ti skontati !! :ymhug: ..cuj, e vidis, ako upravo polazimo sa postulata kako ti vidis stanovnike , iliti gradjane BiH, onda si potpunio u pravu !! .. i po tom tvom pravu, zapada te, da si to sto si naveo, jer vas je manje !! ..i onda Badinterova Komisija fino kaze "imate pravo na svoj ekskluzivitet, ali koji ne znaci nikakvo pravo na odcjepljenje", vec pravo na jezik, vjeru, skolu itd, sve sto jedno moderno drustvo moze ponuditi svojim gradjanima, ..no, ako podjemo od postulata i zakona medjunarodnog prava, i svih pravila i povelja UN-a, EU, i svih mjerodavnih faktora danas, a sto nam je i cilj, je li ??..a sto je i demonstrirano zadnjim uslovom EU o popisu, u kojemu ta ista EU zapostavlja onaj tvoj ekskluzivitet, a kojega ti uporno trazis, ..tj, ako kazemo da uvodimo vladavinu prava, tj. da policajac iz pc-ja, ne ide po "direktivu" onome tvome Peni, ( a sto na njemackom slengu znaci "pjanac" ! ) cija je ovo garda, http://www.youtube.com/watch?v=1flEs4WERmI ..vec ima neko i iznad njega, a sto je Brisel, tj. i da gradjanina gledamo prvenstveno kao "gradjanina Republike Bosne i Hercegovine", koji ce moci bez bojazni, traziti svoja prava i protiv Pene i protiv Sadovica, i protiv nekog treceg, ako mu je to potrebno, e, onda cemo moci govoriti o modernom demokratskom drustvu, u kojemu onaj gornji ekskluzivitet, a koji je tebi danas osnovica svih tvojih gledanja na svijet, gubi svoj znacaj i smisao, jer jednostavno, imas drzavu, koja te posmatra kao gradjanina, pa bio ti iz japanske, irske, turske, kongoaske, ili bilo koje druge "origin" iliti porijekla, a ne kao danas, gdje ti i na g...o hoces da napises "srpsko", jer mislis da je to neka ekskluziva !!.. j.biga, vi ste probali ratom i nozem da popravite ono sto vam nije pasalo i ne pase i danas, a sad se bunis, ako ja , sirenjem informacija, nastojim da razgolitim tvoje nakane i ciljeve, da ne bi, ned'o bog, nekad opet do doslo do onoga sto je bili prije desetak petnaest godina, i ti mi se bunis, a istovremeno pravdas sve ono sto si kamom napravio, hocu reci, pravdas nekakvim tvojim vidjenjem demokratije jednog naroda, a koja je u stvari cisti faschizam !! ..nacitan si, siguran sam da znas razliku !! :-*

GatačkaKrv
03.07.2009., 09:27
Razumite jednu stvar. Svaki Bosnjak koji na neki nacin ne zeli ili ne radi da izbrise RS KAD TAD, mozda ne sad, ALI KAD TAD, taj nije Bosnjak. Taj je nista.

RS je simbol nase krvi, muke, genocida i svega drugog. NIGDJE drugo, neces vidit, da oni koji su sve one horore napravili, na kraju uglavnom "izgubili rat", i ostali, da sad imaju ovoliku moc i svoj "entitet" u istoj toj zemlji, i da JOS nastavljaju da pljuju po Bosnjacima, da se ponasaju ovako bahato, kao da svako njima nesto duguje, kao da nikome oni nisu nista, kao da su oni BOGOVI na zemlji. To je kao da su Hrvati kontrolisali pola Srbije poslje Jasenovca i da jos kontrolisu,i to jos govorili "nismo, nismo, laze te, laze te". I jos im palili pravoslavne crvke 15 godina kasnije, i jos pricali kako ce uzet tu polovinu za NDH. Taj narod sto je ucinio take stvari bi bio IZBRISAN iz bilo koje druge zemlje, a ne da se jos pitaju ovoliko za zakone i za buducnost. Negovirm ja da treba izbrisat sve Srbe, nego da to je realnost. To bi bilo skoro svugdje. Vecina tog naroda bi platili tesko da se to desilo u Americi ili Rusiji ili negdje drugo.

Kad se stvarno sjedne i pomisli o svemu tome zajedno, zadnjih 20 godina, i sad vidis sta se desava, kad pomislite kolko Bosnjaci su progutali i kolko su pustili eto bez osvete, bez kazne, ima da ti glava eksplodira.

Zato mi je smijesno kad neko kaze VIDI VIDI BOSNJACI OCE DA UNISTE RS!! OCE CIJELOVITU BIH! Ko da je to nesto zlo....nevjerovatno. Taj SOVINIZAM je legendaran. Sano sto RS JOS POSTOJI JE ZLOCIN.

A vi Bosnjaci sto radite ono nevjerovatno, i cak branite njih i objasnjavate njihove akcije, vas ceka specijalno mjesto, jer nema nista gore od izdajice.

A za svakog Srbina koji stvarno nije takva osoba, ne misli tako, nemoj da mislite da je ista u mom postu za vas. Nije. Dobar covjek je dobar covjek. Ja pricam o smecu, ne vama.

muftmuft
03.07.2009., 11:43
..bravo makijaveli, znao sam ja da ces ti skontati !! :ymhug: ..cuj, e vidis, ako upravo polazimo sa postulata kako ti vidis stanovnike , iliti gradjane BiH, onda si potpunio u pravu !! .. i po tom tvom pravu, zapada te, da si to sto si naveo, jer vas je manje !! ..i onda Badinterova Komisija fino kaze "imate pravo na svoj ekskluzivitet, ali koji ne znaci nikakvo pravo na odcjepljenje", vec pravo na jezik, vjeru, skolu itd, sve sto jedno moderno drustvo moze ponuditi svojim gradjanima, ..no, ako podjemo od postulata i zakona medjunarodnog prava, i svih pravila i povelja UN-a, EU, i svih mjerodavnih faktora danas, a sto nam je i cilj, je li ??..a sto je i demonstrirano zadnjim uslovom EU o popisu, u kojemu ta ista EU zapostavlja onaj tvoj ekskluzivitet, a kojega ti uporno trazis, ..tj, ako kazemo da uvodimo vladavinu prava, tj. da policajac iz pc-ja, ne ide po "direktivu" onome tvome Peni, ( a sto na njemackom slengu znaci "pjanac" ! ) cija je ovo garda, http://www.youtube.com/watch?v=1flEs4WERmI ..vec ima neko i iznad njega, a sto je Brisel, tj. i da gradjanina gledamo prvenstveno kao "gradjanina Republike Bosne i Hercegovine", koji ce moci bez bojazni, traziti svoja prava i protiv Pene i protiv Sadovica, i protiv nekog treceg, ako mu je to potrebno, e, onda cemo moci govoriti o modernom demokratskom drustvu, u kojemu onaj gornji ekskluzivitet, a koji je tebi danas osnovica svih tvojih gledanja na svijet, gubi svoj znacaj i smisao, jer jednostavno, imas drzavu, koja te posmatra kao gradjanina, pa bio ti iz japanske, irske, turske, kongoaske, ili bilo koje druge "origin" iliti porijekla, a ne kao danas, gdje ti i na g...o hoces da napises "srpsko", jer mislis da je to neka ekskluziva !!.. j.biga, vi ste probali ratom i nozem da popravite ono sto vam nije pasalo i ne pase i danas, a sad se bunis, ako ja , sirenjem informacija, nastojim da razgolitim tvoje nakane i ciljeve, da ne bi, ned'o bog, nekad opet do doslo do onoga sto je bili prije desetak petnaest godina, i ti mi se bunis, a istovremeno pravdas sve ono sto si kamom napravio, hocu reci, pravdas nekakvim tvojim vidjenjem demokratije jednog naroda, a koja je u stvari cisti faschizam !! ..nacitan si, siguran sam da znas razliku !! :-*

Evo ja ću ti reći šta ja želim.......Želim da mi se ne ukida pismo (kao što je Hrvatska učinila Ustavom iz 1990....Želim da mi se poštuje moje pravo na konstitutivnost, tj. da se moje mišljenje i moja imovina poštuju.....Ne tražim puno.....vidiš, nije do mene, nego do onih koji nisu mogli da mi obećaju gornje stvari....

leonid
03.07.2009., 11:44
..da je tako k'o sto pricas, kako onda tumacis slucaj Makedonije??..ha leonide??..kako Crne Gore??...joj, joj, ~x(

Crna Gora je upravo dobar primjer za naravoučenije koje sam želio da se izvuče iz mog posta. Strpljivo, politikom mic po mic, stiglo se do situacije koju su sve nacionalne grupacije u Crnoj Gori prihvatile bez prolijevanja krvi.Jednostavno, stvari su sazrele...
U Makedoniji su i Makedonci i Albanci htjeli nezavisnost, a oni čine apsolutnu većinu u parlamentu.Tamošnji Srbi, bez obzira što se nisu slagali s politikom nezavisnosti, nisu imali realnu snagu, ni političku ni fizičku, da joj se pokušaju oduprijeti...

03.07.2009., 15:22
Nesto vas gledam i citam i nisam bas nesto optimist. Sve mi se vise cini da ce ovo da bude Palestina 2. Vidi ovu konstataciju:

Razumite jednu stvar. Svaki Bosnjak koji na neki nacin ne zeli ili ne radi da izbrise RS KAD TAD, mozda ne sad, ALI KAD TAD, taj nije Bosnjak. Taj je nista.

Zato mi je smijesno kad neko kaze VIDI VIDI BOSNJACI OCE DA UNISTE RS!! OCE CIJELOVITU BIH! Ko da je to nesto zlo....nevjerovatno. Taj SOVINIZAM je legendaran. Sano sto RS JOS POSTOJI JE ZLOCIN.

I ovo ti je suzivot koji se meni nudi? Jaka ti ponuda, neka hvala tebi na takvoj drzavi. Ovo bih mogao reci da na teritoriji RS nikad nije zivjeo ni jedan Srbin e onda su izvrsili agresiju, protjerali Bosnjake pa zaposjeli njihovu zamlju i tu zive. Ovako, ti meni porucujes samo da mi zelis progon, osvetu, naplatu dugova... Niko tebe ne moze sprijeciti u tome, samo radi onako kako mislis da treba. Samo nemoj nakon toga da se cudis sto Srbi nece da zive u BiH. Kako i jedan razuman Srbin da kaze zadrtim nacionalistima kojih imamo na izvoz da nisu u pravu kad procitaju tvoj post? Kako da pozove svoje sunarodnike na suzivot sa ostala dva naroda kad sa druge strane ima samo prijetnje? Nikako. Hocete da budete zaguljeni ajde budite bas sam nesto radoznao dokle ce da vas to dovede.

bosna1300
04.07.2009., 21:52
Nesto vas gledam i citam i nisam bas nesto optimist. Sve mi se vise cini da ce ovo da bude Palestina 2. Vidi ovu konstataciju:

I ovo ti je suzivot koji se meni nudi? Jaka ti ponuda, neka hvala tebi na takvoj drzavi. Ovo bih mogao reci da na teritoriji RS nikad nije zivjeo ni jedan Srbin e onda su izvrsili agresiju, protjerali Bosnjake pa zaposjeli njihovu zamlju i tu zive. Ovako, ti meni porucujes samo da mi zelis progon, osvetu, naplatu dugova... Niko tebe ne moze sprijeciti u tome, samo radi onako kako mislis da treba. Samo nemoj nakon toga da se cudis sto Srbi nece da zive u BiH. Kako i jedan razuman Srbin da kaze zadrtim nacionalistima kojih imamo na izvoz da nisu u pravu kad procitaju tvoj post? Kako da pozove svoje sunarodnike na suzivot sa ostala dva naroda kad sa druge strane ima samo prijetnje? Nikako. Hocete da budete zaguljeni ajde budite bas sam nesto radoznao dokle ce da vas to dovede.
manij bosnjace bolan kako nerazumijes jao ovi bosnjaci su stvarno tvrdoglavi :ymparty:

Ragib Cena
05.07.2009., 10:01
Rasistička čitulja Majklu Džeksonu u "Glasu Srpske"
Poslednji pozdrav belom bratu

Dok je teški medijski rat za pozicije Republike Srpske u toku, teško da je sama vijest o smrti Džeksona izazvala mnogo pažnje, a još manje „rasistička pošalica“ i „malo neobičan nekrolog.“ Zasljepljenim mozgovima obuzetim izmišljenim najezdama mudžahedina :-t , odbranom svetih tradicija 8-x etonočistačkog rata , identifikovanjem „petokolonaša“ u vlastitim redovima koji rovare protiv najvećeg srpskog Vožda još od Karađorđa, po njegovim ličnim naputcima, sasvim je nevažna činjenica da je umro neki čudak plastičnog nosa koji od dosade i para nije znao šta će se sobom.
KKK NEKROLOG: Poltronski, ulizivački, kukavički, huškački, apologetski, neodgovorni i socijalno neosjetljivi – sve ovo važi za većinu medija u Republici Srpskoj. Za "Glas Srpske", dnevni list u vlasništvu jedinog medijskog magnata u RS Željka Kopanje, odnedavno se može reći da je i rasistički.
U vikend izdanju ovih novina objavljena je čitulja Majklu Džeksonu sljedećeg sadržaja: „Posljednji pozdrav belom bratu Majklu Džeksonu. Nerazdvojni prijatelji: Paša, Bato, Igor Delon, Brane Rudić, Ogi Baa, Grmuša D, Igor Kasagić, Gogo, Balta Čume, Arma, Nemanja Mobis, Sale Servis, Igor Janković, Vlada Srbija, Danko Stanišić i bilder Tadija Tadić.“
Nepažnjom ili zbog čistog profesionalnog idiotizma, nikome od ljudi koji su zaduženi da konačna verzija lista ode u štampu nije čudno zazvučalo da se čitulja daje belom bratu. Kao ni miješanje ijekavice i ekavice, izgleda da se autori nisu uspjeli dogovoriti šta će koristiti pa su odabrali malo jednog i drugog. Da sve bude još gore, vijest da je objavljena čitulja Majklu Džeksonu u Glasu Srpske prenijeli su i drugi mediji u RS i BiH, ali niko nije vidio ništa sporno u tome kako je napisana i kome posvećena. Urednicima i novinarima zvučala je krajnje urnebesno, kao bezalena šala dokonih mangupa, a ne kao monstruozno rasističko iživljavanje.
Iza ovoga bi vrlo lako mogla stajati neonacistička organizacija Nacionalni stroj koja djeluje u Banjaluci, i koja je više puta podržana i instruisana od vođe Gorana Davidovića Firera lično, koji je nekoliko puta posjećivao grad na Vrbasu. A što u gradu ima par ekscentrika i čudaka koji su spremni još i platiti čitulju za tog lutka, šta ima veze, ima ih svugdje po nekoliko, neka i oni sebi daju malo oduška.
TADIJA TADIĆ & FRIENDS: Potpisani u čitulji bilder Tadija Tadić je fiktivni karakter iz srpskog fima „Sedam i po“. Evo kako ga je opisao očigledni poštovalac na sajtu vukajlija.com: „On predstavlja čoveka koji je gnevan ali baš ono u fulu. Neki matorac mu slomio nos kad je bio mali pa on počeo da bilduje u teretani da bi mu se osvetio. A najjače mi ovo kada priča sa nekim likom.“ Slijede neke od replika koje izgovara Tadija Tadić, simbol za smrtni grijeh gnjeva u djelu „Sedam i po“.
O Brus Liju: „’Oćeš ja da ti kažem ko je bio Brus Li? Pi*ka. Kinez. Jaje. Indijanac. Nek' ide da švercuje igračke i torbice. Neka prodaje patike za tri evrića. (...) Prevara jedna kineska. To je on bre.“
O Juriju Gagarinu: „Gagarin sine. Prvi čovek u kosmosu. Rus. Pravoslavac. Kenjao je iz kosmosa i na Gandija, i na sve te indijanske sekte. Zdravstvujte patuljci, prihajat vam jedno pravoslavno ****o iz kosmosa.“
Lako je zaključiti da su ostali potpisani prije Tadije Tadića vrlo slični njemu. Hodajući simboli za sasvim neobjašnjivu mržnju i pakost, rasisti u sredini gdje skoro da i nema drugih rasa pa i nacija, ultranacionalisti u ultranacionalističkoj sredini, svoji na svome. Crnca u Banjaluci su mogli sresti nekoliko puta godišnje kad se prošetaju košarkaši iz lokalnih klubova, najveće zlo koje im je mogao napraviti neko od par desetina Kineza vlasnika trgovina je da im za male pare proda neku nekvalitetnu robu. Možda je i to dovoljan povod za rasizam? Nismo svi isti i ne doživljavamo isto stvari.
O Rusiji najviše znaju preko snimaka sa Youtubea gdje ruski avioni poslednje generacije izvode manevre „kobre Pugačova“ koje ne mogu izvesti zapadni takmaci. Rastući u getu BiH, gdje im je drugi dio države mrzak više od pravog Teherana, jedini izleti u inostranstvo su im bili sastanci sa „kolegama“ u Srbiji povodom pokušaja obilježavanja rođendana nacističkih zločinaca ili radni izleti kada je trebalo „urazumiti“ one drugačijih seksualnih opredjeljenja. Nesposobnost sredine da uopšte identifikuje rasizam, a kamoli da ga osudi je sasvim očekivana. Mnogi i danas nisu sposobni da identifikuju šovinizam koji je normalna, svakodnevna pojava, nisu identifikovali etničko čišćenje, progon zbog nacionalne pripadnosti, ratne zločine. Zato ne čudi da u sredini bez rasnih problema niko nije prepoznao podmukli rasizam plasiran od strane malobrojnih članova patoloških subkulturnih grupacija.
"Glas Srpske", taj jadni, apologetski privjesak trenutne vlasti u RS, kao i svih prethodnih i budućih, bez provjere i pažnje je kao i mnogo puta do sada, objavio rasistički pamflet čijom žrtvom je postao Majkl Džekson i poslije smrti. U gomili gadarija koje svakodnevno objavljuju, još jednu koja malo više smrdi nije ni lako primjetiti. Vjerni čitaoci su ionako uvijek zadovoljni.
KILAVA SEDMA SILA: Medijsku sliku RS je odnedavno obogatio, bolje rečeno zagadio, još jedan „banjalučki političko informativni magazin“ pod nazivom "Politika". Nepotpisani uvodničar, vjerovatno direktor i glavni i odgovorni urednik Anđelko Kozomara, ne cilja visoko od početka. „Naravno, da pri tom, ne obećavamo nikakvu apsolutnu nezavisnost ili neke bezgranične medijske slobode, jer ni jedno ni drugo, jednostavno ne postoje nigdje na svijetu, pa je otud, tako nešto, složićete se, nemoguće da bude samo kod nas. (...) Ali nismo tu ni da rušimo ni da postavljamo, pogotovo ne političare ili direktore. Novinari jednostavno ni nemaju tu zadaću, a još manje imaju tu snagu i toliku moć“, poručuje uvodničar.
Nije neshvatljivo da u RS novinari nemaju tu snagu i moć, ali ako je već obišao cijeli svijet i uvjerio se da nigdje ne postoje bezgranične medijske slobode, Kozomara bi trebao znati da ima mjesta gdje ministri, premijeri, predsjednici država daju ostavke nakon afera objavljenih u štampi. Pošto oni ne žele nikoga ni rušiti, „pošteni“ Kozomara je svjestan profila potencijalnih čitalaca „pošteno“ najavio da oni neće ništa ni pokušavati. Osim kad je u pitanju entitetska televizija čiji je bio generalni direktor.
Omiljeni vožd Anđelka Kozomare: Radovan Karadžić
I tako, sa naslovnice novorođenčeta zlokobno nas gleda – pogodite ko? Jedini srpski Vožd naravno, onaj koji je ponosan što je RS vratio dostojanstvo. Na devetoj stranici komentar Kozomare u kojem „iskusno“ zaključuje kako će nekadašnji Vožd Karadžić u Hagu donijeti moralnu satisfakciju svim Srbima iz bivše SFRJ i da je „zato očekivati da će na stub srama za stotine hiljada ubijenih, osakaćenih i unesrećenih na ovim prostorima objesiti mnoge svjetske lidere tog vremena.“ Svjetska ekskluziva, Kozomara halucinira da će Karadžić i u Hagu vješati. Prije nego što ih sve objesi, Karadžića će kao i svako drugo pravdoljubivo biće u nepravednoj borbi sa svjetskim moćnicima zadesiti „najprljaviji i najmorbidniji scenario, dosad već viđen, da glavnog optuženog, prije kraja suđenja izda – srce“, pomahnitalo predviđa Kozomara. U intervjuu sa Miloradom Dodikom, osim grandiozne činjenice da mu je Sergej Lavrov lično čestitao rođendan, još nekoliko do sada „neviđenih pikanterija“. Na lamentiranje Kozomare da se „u javnosti sve više osjeća nelagoda i strah da nas i Srbija napušta, da nas ni ona više tako snažno i otvoreno ne podržava“ te da te strahove pothranjuju činjenice da se najavljeni Boris Tadić nije pojavio na dvjema manifestacima u Banjaluci, Vožd između ostalog odgovara: „Naravno, imamo i primjedbe. Već dvije godine intenzivno tražim od njih da svim Srbima u RS i BiH automatski priznaju dvojno državljanstvo u Srbiji, a ne da nas provlače kroz proceduru koja traje po nekoliko mjeseci, pa čak i godinu dana. Mislim da je sasvim logično i razumno da svi Srbi, ma gdje živjeli, imaju dvojno državljanstvo Srbije. To je uradila Hrvatska. Kada bira svoj parlament za njega glasaju i ljudi odavde. To rade i Mađari i Rumuni i Bugari. Sve zemlje, čak i one koje pripadaju EU, dale su svom narodu, bez obzira gdje živi status dvojnog državljanstva i aktivno biračko pravo.“
DUOS DESPERADOS: Demanti za nas naivne koji smo mislili da se Dodik i Tadić ludo zabavljaju u čestim međusobnim susretima, ustvari se vodi teška borba među prijateljima o tako „suštinskim“ pitanjima. Relativna novost u odnosu na uobičajene bljuvotine koje Dodik svakodnevno ispaljuje je i priča o „petokolonašima“. Objašnjava da „stranci ovdje pronađu ‘petokolonaše' i onda pokušavaju da upravljaju vašom zemljom bez ikakve odgovornosti.“ Vrlo hrabre riječi za čovjeka kojeg su ti stranci doveli na vlast i prvi i drugi put, da još neko pomisli da sam za sebe govori da je „petokolonaš“. Kozomara je dodao i tri anterfilea u tekst, sa znakovitim naslovima; nisam Bosanac, izdajnici, Gregorijan i Babić. U ovom pod nazivom izdajnici Dodik otvoreno proziva bivšeg predsjednika RS Dragana Čavića, a naslovom trećeg Kozomara „stidljivo“ sugeriše ko bi još mogao biti „petokolonaš“ kao i njihov mentor. Pa onda slijede tekstovi o tome kako je „milijarde dijelio Alija Izetbegović“, pa „Srbiji nedostaje Vojislav Koštunica“, pa dva teksta u kojima se Kozomara razračunava sa sadašnjim rukovodstvom RTRS-a čiji je bio direktor, pa neplaćena reklama za oftamološku ordinaciju njegovog brata pod krinkom teksta posvećenog novim naučnim dostignućima, te mali tekst posvećen Hrvatskoj pod nazivom „tako lijepa, a tako – opasna“. Politika prenosi navodno pisanje italijanskih medija koji upozoravaju svoje građane da ne ljetuju u Hrvatskoj. „Turisti su upozoreni da je Hrvatska zemlja kriminala i korupcije, da su njeni gosti izloženi hordama zla, pljačkašima, silovateljima i ubicama koji ta zlodjela, tvrde zapadni mediji, čine gotovo na očigled korumpirane policije. Posebno je opasno, upozoravaju svoje građane magazini u zemljama razvijenog zapada, na hrvatskom Jadranu ići u noćne klubove, koji su neizbježan dekor svakog ljetovanja, jer ovdje vladaju droga, kriminal i trgovina bijelim robljem“, piše "Politika".
Dva dobra Srbina: Boris Tadić i Milorad Dodik
Ipak, titula najvećeg smeća u ovom fekalnom medijskom proizvodu pripada tekstu izvjesne Mirele Runjo koji je posvećen svečanom otvaranju ponovo izgrađenog hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci. Izgradnja hrama počela je 1925. godine, predat je na molitvenu upotrebu 1939., a porušen 1941. Ponovo se počelo sa gradnjom 1992. i nedovršen hram je otvoren 2009. Što se tiče finansija saznali smo da do sada nije pređena cifra od sedam milona dolara koliko je navodno koštao stari hram, a da će samo još neurađeni mozaici koštati tri miliona evra. Starješina hrama, protojerej Ratko Radujković, objašnjava brojne tajne i neobjašnjive momente koji su propratili izgradnju. Kaže da su zvona za hram izrađena u Insbruku kao i ona porušenog hrama, i da je on želio da zvone u b-duru jer je to najskladniji trozvuk. „Mnogi su mi rekli da im je žao kad zvona prestanu zvoniti, toliko su harmonična. Interesantno je da smo, dogovarajući ovaj posao, tražili da zvona budu u b-duru a izvođači su nam rekli da su i predratna zvona bila tako rađena. Zamislite, poklopilo se ono što je bilo nekad i što smo mi željeli sad“, ushićen je Radujković. Ali prava misterija je tek lim za kupole hrama. „Na kupolama je pozlaćeni lim, koji se radi samo u Rusiji i to je najnovija vojna tehnologija sa Urala, koja radi pozlatu za satelite. Ja sam našim tehnolozima dao uzorke da ih provjere, jer sam želio da je, kad toliko ulažemo pokrijemo kao u Rusiji, da se sija, da se vidi da je to jedan od ljepših hramova. I kad su naši tehnolozi napali hemikalijama uzorke, ništa se nije desilo. Kad su počeli brusiti, on se samo više zasijao. Pitali su kakva je to tehnologija, međutim taj direktor Ipatov, rekao je da ni on ne zna – i to je tajna, jer se tehnologija ne otkriva nikome“, u ekstazi priča Radujković. Poentira već obnevidio od svepravoslanog užitka riječima: „Radost je velika, neizmjerna. Svi građani miluju očima ovaj hram. Ovo treba da bude remek djelo kulture i građevinarstva srpskog naroda“, smatra Ratko a pridružuje se Mirela konstatujući da „hram ponovo ponosno stoji u centru Banjaluke i najskladnijom harmonijom svojih zvona unosi radost u srca svih vjernika, koji s ponosom gledaju svoju svetinju, prekrivenu pozlaćenom ruskom tajnom.“
Vrijedi još istaći kvazinaučni tekst o pjevanju uz gusle, ali nabrajanje bisera ovog medijskog otpada kanalizacijske vrijednosti trajalo bi beskrajno. Tako izgleda „moderni banjalučki politički magazin dvadeset prvog vijeka“, a on je i šablon kako su krojeni ostali dnevni i sedmični časopisi. Magijska svijest iz najgoreg perioda srednjevjekovne teokratije, jedinstvo crkve i države, u ovom slučaju entiteta, šovinizam, bespogovorno službovanje, odanost i pokoravanje vladaru su vrijednosti koje promovišu „mladi, obrazovani i veoma talentovani novinari kao i iskusni i provjereni znalci pisane riječi“, kako piše u uvodniku "Politike". Neobrazovanost, profesionalni diletantizam, korumpiranost i moralna neosjetljivost su preduslovi ovakvog stanja. Pravila igre postavlja režim, a ovaj je sazdan od svih tih elemenata. Proizvodnja bildera tadija tadića je izgleda unosan posao.(e-Novine)

vitkovici
09.07.2009., 09:02
Blago tebi Ragibe ti za sve u svijetu imas krivca a to su SRBI.
Zlocinci nisu kaznjeni,srpski fasizam nije dobio lekciju,kao nacisticki i zato na Balkanu jos nista nije gotovo,ove tvoje rijeci sve govore ko si i sta si i sta zelis.

emt
09.07.2009., 22:37
to da su bosanci tvrdoglavi, stoji. naravno da ovo vazi za sva tri naroda koja cine bosnu.

edi_teslic
19.03.2010., 20:56
Zdravo svima, nov sam na Forumu.
Slučajno sam našao ovu temu na Googl-u pa sam MORAO da i ja nešto napišem.
Ja imam 17 godina. Bošnjak sam. Ja, ustvari, sebe smatram Bosancem po nacionalnosti, ateistom po religiji.
Ali, paradoksalno, ja se ovdje u Bosni ne mogu izjasniti Bosancem, ili ako baš želim onda sam manjina (...)
Živim u RS. U Tesliću. Moji roditelji su rođeni ovdje. Pošto je moj otac Bošnjak a mati Srpskinja morali su da izbjegnu u Italiju gdje sam i ja rođen 1993 i gdje smo živjeli 10 godina. 2002 smo se vratili Bosnu. Imali smo sreću da nismo nikog dragog izgubili u ratu ni da su nam išta zapalili ili ukrali ali opet nikom nije bilo lako u tom periodu, pa čak ni nama. Gledati smo kako se NAŠA država raspada. Mi nismo ni malo nacionalisti, ni fašisti, nikog ne mrzimo. Protiv rata smo, za jedinstvo smo. Nažalost, na vlasti su zli ljudi koji žele samo profit i to znamo svi, to je činjenica. Kod nas važi zakon: "Ako si političar a ne kradeš i ne lažeš narod, lud si! Uglavnom, pročitao sam većinu postova i mogu reći da ima mnogo mržnje među ljudima. Nažalost i među mladima. Ja ponekad trpim određene diskriminacije od "VELIKIH SRBA" u školi, a to su, u većini slučajeva, seljačka djeca, koja dolaze iz neobrazovanih i nacionalnih porodica (što ne znači da su sve seljačke porodice takve ili da ih ima samo na selu, daleko od toga! Ja samo govorim iz svog iskustva.) Teslić je velika opština. Sam grad nema ni 10000 stanovnika, dok okolna sela čak 50000... Teslić je 95% srpski grad ali je opet MOJ grad. Mnogi su nam se čudili kad smo se vratili ali nikad se nismo pokajali. Sad živimo dobro, ne ističemo se u političkim i vjerskim pitanjima. Jednostvano, šutimo, i nemamo problema. Imao sam priliku da pričam sa mnogim ljudima o ovoj temi i mogu da kažem da ima mnogo ljudi koji nisu opterećeni ovom temom (ili koji su se pravili, pred'amnom, da im je svejedno..). Smatram, da riješenje nije u ukidanju RS. To bi izazvalo rat. Treba da živimo svoje živote, da se ne brinemo o tuđim problemima i vidjećete da će tada biti mnogo lakša situacija. Dobro je neko rekao: "Kad bi smo svi imali dobru školu, posao, stan (ili kuću), pare, auto... ne bismo imali vremena kad da mislimo o tome. Ali pošto nećemo da radimo i hoćemo da se bavimo svi politikom, eto nam države. Dostigli smo dno. Moralno i kulturno. Ne može biti gore. Umjesto da roditelj uče svoju djecu da ne misle na rat, da ne budu nacionalisti, većina radi suprotno. Umjesto da škola pomogne u tome, ona štaviše podstiče na određeno ponašanje. Umjesto da mi mladi, mislimo na budućnost, da se školujemo i da ulažemo u našu državu svi bježimo u inostranstvo. To nije riješenje problema. Treba da se trudimo a ne da ostavljamo državu u ruke ljudi koji su ratovali i koji mrze. Ja ne krivim ljude koji mrze jer im je ubijena čitava porodica nego me ljute ljudi koji se petljaju u ta pitanja a nemaju nikakve veze sa njima. Glume neke patriote... Ma neka glume na kraju krajeva, ali rekoh, ljudi koji imaju posao, porodicu.. oni misle na druge stvari, ovu situaciju samo izazivaju samo matori, nezaposleni i naravno: političari. Naravno, ovo je moje skromno mišljenje ali stvarno mislim da kad bi se malo više bavili svako svojim pitanjima i malo manje glumili (bezpotrebno) tolike patriote, bilo bi nam svima lakše. Pozdrav svima.

makijaveli
19.03.2010., 21:03
Samo da pozdravim mladog kolegu, da mu pozelim dobrodoslicu i da ga ohrabrim da i na ostalim temama iznese svoj stav i misljenje. Lijepo je cuti sta mladi ljudi misle o svemu.

skljoco
19.03.2010., 22:04

ovo mi njekako dodje ko kad bi rezultate fudbalskih utakmica odlucivali navijaci , ... ono 20.000 " pitara " izadje na teren koseva i nadaje se golova ... sta bi im ko mogo :))

skljoco
19.03.2010., 22:13
to da su bosanci tvrdoglavi, stoji. naravno da ovo vazi za sva tri naroda koja cine bosnu.

daj molim te ovo postavi kao svoj potpis , vako umne rijeci moraju se na neki nacin ovjekovjeciti . :o)

antispam
19.03.2010., 22:49

Kao prvo, ne bi bilo lose napisati Srbi u Bosni, t.j. Bosnu sa velikim slovom.

Kao drugo Srbi su vec natjerani da zive u Bosni!

Da je nekim slucajem Tuzla pod srpskom kontrolom, oni bi odmah postavili rampe o kojima pricas i nema te sile, koja bi te rampe skinula. Slicna stvar je btw i sa Hrvatima u Mostaru. Da su izisli na desnu obalu i drugu stranu Starog mosta, ne bi bilo Federacije vec granica HB-a.

Znaci nisu vojno postigli nezavisnost i sad se "kuhaju" i rovare po omrznutoj-nametnutoj Bosni i Hercegovini.

A i Drina i Neretva nekako prirodno otezavaju crtanje novih granica.

I kao trece, vrijeme ce natjerati Srbe da krenu u rat.

Daj Boze da grijesim, ali kad vidim srpsku omladinu kako docekuje ratne zlocince, onda tu nema sumnje.

Cim Bosnjaci budu na popisu 2021 ili 2031 vecina od 55% do 65% posto stanovnika i/ili Hrvati spadnu ispod 10% eto novog Karadjordjeva, plansko-dobrovoljnog iseljavanja Srba iz Banja Luke u Bijeljinu, Trebinje, Zvornik, Hrvata iz kreseva, Busovace i kiseljaka u Stolac, Mostar, Prozor i proglasenje Nezavisne Istocne Republike Srpske i Nezavisne Republike Zapadne Hercegovine.

Znaci pogresna ti analiza skroz, ali eto nije bas pogresna tema.

egi
21.03.2010., 00:38
Nebuloze obrisane. ;;)

Buva, historijske rasprave nisu poželjne na forumu.

dejan.rs
21.03.2010., 19:51
Republika Srpska je trajna kategorija i kao takva medjunarodno priznata i neponistiva.
- Milorad Dodik

bh ultimativ
21.03.2010., 20:04
rs je entitet tj.dio teritorije koji je u sastavu BiH svidjalo ti se ili ne a Dodika ako ti je toliko drag. ;) :D vodi kuci.

Ili ga vodi u svoju domovinu Srbiju.

leonid
22.03.2010., 14:18
Srbi iz Istočnog Sarajeva ne mire se i ne žele potčinjenost. Milorad Dodik postaje prošlost u glavnom gradu.

http://www.eastsarajevocity.com/

[video:1dr16hwg]http://www.youtube.com/watch?v=uSuIsTO_r5o[/video:1dr16hwg]

Evita
22.03.2010., 20:29
Mene kao građanku Sarajeva najviše buni činjenica da je sve više Srba koji se fale RS a s ponosom govore kako rade u Sarajevu.Kada krenu jutarnjim autobusom put Sarajeva ..odjednom ih nešto obasja -prošire svoje vidike i veoma vješto uzimaju radna mjesta onima koji žive u ovom gradu.Oni malo bogatiji se trampe sa našima za neke nekretnine tako da mnoge Sarajlije ne treba da brinu što nemaju posla jer nije Lukavica preko svijeta ..tu je blizu a ako znate sa koliko zadovoljstva Srbi dolaze raditi u Sarajevu onda šta nam drugo ostaje nego da se radujemo što ih sretnim činimo.

kaligula1
22.03.2010., 20:51
Mene kao građanku Sarajeva najviše buni činjenica da je sve više Srba koji se fale RS a s ponosom govore kako rade u Sarajevu.Kada krenu jutarnjim autobusom put Sarajeva ..odjednom ih nešto obasja -prošire svoje vidike i veoma vješto uzimaju radna mjesta onima koji žive u ovom gradu.Oni malo bogatiji se trampe sa našima za neke nekretnine tako da mnoge Sarajlije ne treba da brinu što nemaju posla jer nije Lukavica preko svijeta ..tu je blizu a ako znate sa koliko zadovoljstva Srbi dolaze raditi u Sarajevu onda šta nam drugo ostaje nego da se radujemo što ih sretnim činimo.

Ne prosiruju oni vidike nego teritoriju a ti sada vidi sta ces i kako ces. A usput, vjerovatno, uzimaju vama Sarajlijama poslove za koje vi i niste strucni pa ih ne mozete ni obavljati. Ma, koji je strah od brace iz Republike Srpske sto dolaze u prijestonicu ta ionako je Srba u Sarajevu neznatan broj da bi ih se zamijetilo.

bh ultimativ
22.03.2010., 20:59
Sta to jel' to Srbi rade u Sarajevu??Hmmm,a taman sam poceo vjerovat da su ugrozeni kao i uvijek ovih zadnjih 5000 godina.
#:-s

ne klikaj me
22.03.2010., 21:08
Republika Srpska je trajna kategorija i kao takva medjunarodno priznata i neponistiva.
- Milorad Dodik
Vala meni smeta taj naziv "republika"ispred srpska....fkt niđe veze jedan entitet pa makar i u imenu nazivati republikom....ja bi to namah ukinula......moGu se vikat entitet srpski do mile volje.....al republika je samo jedna Republika Bosna i Hercegovina.........

Evita
22.03.2010., 21:08

Ne prosiruju oni vidike nego teritoriju a ti sada vidi sta ces i kako ces. A usput, vjerovatno, uzimaju vama Sarajlijama poslove za koje vi i niste strucni pa ih ne mozete ni obavljati. Ma, koji je strah od brace iz Republike Srpske sto dolaze u prijestonicu ta ionako je Srba u Sarajevu neznatan broj da bi ih se zamijetilo.

O kakvom strahu pričamo kaligula 1....ja ga ne osjećam ali volim ako svojim dolaskom razbijete predrasude o prestonici BiH.Samo uživajte i nemojte opet nedo bog guzicom vrata zatvoriti .Pa ovo je grad sviju nas. :ymhug:

ne klikaj me
22.03.2010., 21:12

Jah eto srbi sad ispadoše još i pametniji,helem nema stručnjaka nad njima.... :p :)) ...a to koliko ih je po brojnom stanju e moj kaligula ne znaju ni oni sami...samo ih haman sramota reć pred okorjelim neljubiteljima Bosne i Hercegovine da vole Sarajevo i BiH pa imaju i po dva mjesta boravka...... ;)

bh ultimativ
22.03.2010., 21:25

O kakvom strahu pričamo kaligula 1....ja ga ne osjećam ali volim ako svojim dolaskom razbijete predrasude o prestonici BiH.Samo uživajte i nemojte opet nedo bog guzicom vrata zatvoriti .Pa ovo je grad sviju nas. :ymhug:

dodijelio bi im status gastarbeitera i nista vise,do daljnjeg ;) :D

Evita
22.03.2010., 21:31
Bh ...to su igre bez granica...plate se primaju u Federaciji a porez plaća u općini stanovanja i opet nismo dobri...pa stvarno više neznam kako da ugodimo našim dragim komšijama a Sarajevo svaki dan sve veće i ljepše :ymhug:

atan
22.03.2010., 21:32
..su rak rana!(operabilna) :)

bh ultimativ
22.03.2010., 21:40
sdzs,sta ima da im se ugadja,nek budu sretni da nismo ko "oni"(ne mislim na sve ali ako trebadne budem pojasnio kako ja to zamisljam),ali sto se mene tice samo ono sto sam reko,i ne ugadjat nikome ni jednom....neka se odluce vec jednom gdje im je domovina a poslije toga po kratkom postupku:il' si tam' il' si vam'.

Evita
22.03.2010., 21:42
Ma samo neka ljudi rade tamo gdje plaćaju porez i sve je ok ;)

atan
22.03.2010., 21:53

ma neka rade u šumi za što su se i borili.zašto pored nezaposlenih bošnjaka ili sarajevskih srba da u sarajevu radi neko ko je mor bit operisao na topovskoj bateriji poviš saraj`va.

panchovilla
23.03.2010., 03:03
Tesko, kad ti ta rana obuhvata 49% organizma, i 33% krvnih zrnaca. Hebiga Atane, ubi te to pusenje.Male su ti sanse, male za te tvoje prizeljkivane operativne postupke B-) . Probaj sa amputacijom, mozda uspijes. Ustvari probaj sa licnim primjerom, uradi lobotomiju prvo, pa nam reci kako ide.

cenzura
23.03.2010., 03:53
To izgleda samo kod tebe u Meksiku rade lobotomiju na zrakopraznom prostoru. Kakva ti je to terapija, tu treba nesto staviti a ne izvaditi...

panchovilla
23.03.2010., 04:09
To izgleda samo kod tebe u Meksiku rade lobotomiju na zrakopraznom prostoru. Kakva ti je to terapija, tu treba nesto staviti a ne izvaditi...

Da je prazna to bi bio najmanji problem. Nego ima tu malo fasizma, pa malo nacizma, i puno ustajalog vazduha. Trebalo bi to izvjetriti.

Ragib Cena
23.03.2010., 07:35
Opasnost za Srbe u BiH još uvijek nije prošla, jer se Beograd više nego ikad igra sa sudbinom skoro 1,5 miliona bosanskih Srba, tretirajući ih kao ulog u partiji pokera sa cijelim svijetom, po principu sve ili ništa.

Evita
23.03.2010., 11:28
Tesko, kad ti ta rana obuhvata 49% organizma, i 33% krvnih zrnaca. Hebiga Atane, ubi te to pusenje.Male su ti sanse, male za te tvoje prizeljkivane operativne postupke B-) . Probaj sa amputacijom, mozda uspijes. Ustvari probaj sa licnim primjerom, uradi lobotomiju prvo, pa nam reci kako ide.

Ahh dragi moji od raka se umire polako ali organizam prestane da radi tek kada srce :x stane ...a ovo još kuca i kucaće jer ne zavisi od tih 48 % :))

atan
23.03.2010., 15:27

napravićemo transplantaciju krvnih zrnaca.srbija i sanđak donatori novih :D

,i mani se lobotomije ba.ja samo govorim kako je,a ko da uradi milion i po lobotomija?umjesto lobotomije,nabij mi neki primjer na nos da se zacrvenim i ušutim,a dotle nema veće istine u BiH od onoga moga kratkog komentarčića :)

kaligula1
23.03.2010., 19:09

ma neka rade u šumi za što su se i borili.zašto pored nezaposlenih bošnjaka ili sarajevskih srba da u sarajevu radi neko ko je mor bit operisao na topovskoj bateriji poviš saraj`va.
Atan,Atan, to nisu ideje o zajednickoj, gradzanskoj BiH i zemlji svih Bosanskohercegovaca( kako voli reci Skljoco), bez obzira na narode i narodnosti. Zar bi ti zabranio braci da dolaze da rade u seher-Sarajevo ???????!!!!!!!!. Ja sam razocaran, Atan....

kaligula1
23.03.2010., 19:22

SDZS, ti si bas saljiva.Cuj, volis dolaske srpske brace u seher-Sarajevo.Ma, daj molim te, ti najvolis da im gledas u guzu i ledza kada napustaju seher, zar ne. Sarajevo je svaciji grad onoliko koliko je i Banja Luka i Siroki Brijeg. Ono, jesu oni svaciji ali eventualno, samo kao turisticki ciljevi.

makijaveli
23.03.2010., 19:35
Ovo ti je jako poucno dragi kolega. Nisam znao da mi je guza tako sexy kad cjelo Sarajevo voli da je vidi. Evo ovdje gdje ja zivim niko se za mojom guzom ne okrece. Doslo mi se preseliti u Sarajevo da postanem super star. Samo da nagovorim Skljocu da mi izda vizu i eto mene ;;)

Evita
23.03.2010., 19:46
kaligula 1 -tako bih bila sretna da mi je to jedina zanimacija gledanje u pozadinu ali uvjek sam voljela ljude gledati u oči ;;) .Kod mene je puno bitniji ekonomski momenat nego nacionalni i lijepo bi bilo da ljudi gdje žive i rade jer tako imaju više vremena za odmor i privatni život. :)